PDA

View Full Version : σφύριγμα φρένων



kTmax
17/03/2005, 22:04
Μηχανάκι καινούριο, μετά από κανά δυο μέρες άρχισε λοιπόν το πίσω φρένο να σφυράει πολύ εκνευριστικά και το μπροστα αλλα δεν είναι αφόρητο.. οκ λέω θα στρωθούν τα τακάκια και θα σταματήσει.... μέχρι και σήμερα(400 χλμ) τίποτα. είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? δεν έχει ηρεμήσει ΚΑΘΟΛΟΥ

powerphot
17/03/2005, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kTmax
Μηχανάκι καινούριο, μετά από κανά δυο μέρες άρχισε λοιπόν το πίσω φρένο να σφυράει πολύ εκνευριστικά και το μπροστα αλλα δεν είναι αφόρητο.. οκ λέω θα στρωθούν τα τακάκια και θα σταματήσει.... μέχρι και σήμερα(400 χλμ) τίποτα. είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? δεν έχει ηρεμήσει ΚΑΘΟΛΟΥ


Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ.
Λύθηκε πολύ απλά.
Δες ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=6535) :wave2:

φατα μουτρα
17/03/2005, 22:25
εμένα μου το έκανε τοσο έντονα που χαλάρωναν οι ακτίνεσ και σπάγανε μετα απο ΔΕΚΑ μάρκες τακάκια κατ΄'εληξα στα SBS που φρενάρουν το ίδιο καλα με τα brembo δε σφυρίζουν κρατάνε τα διπλά χιλιόμετρα και κάνουν τα μισά λεφτά........... σοβαρά

mtsop
18/03/2005, 12:15
Φίλε, είναι συχνό φαινόμενο των ΚΤΜ, τα Brembo τακάκια ευθύνονται. Πάντως μην ανυσυχείς δεν πρόκειται να υπάρξει βλάβη κάπου, εκτός από τον εκνευρισμό που θα έχεις. Εμένα έκανε θόρυβο το μπροστινό (αρκετά), όταν άλλαξα τακάκια μπροστά ξανάβαλα τα μαμά και δεν έκανε πια :confused:
Μπορείς να δοκιμάσεις και το αλλά απλό, μην πατάς φρένο :rotflmao:

Julius
18/03/2005, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kTmax
Μηχανάκι καινούριο, μετά από κανά δυο μέρες άρχισε λοιπόν το πίσω φρένο να σφυράει πολύ εκνευριστικά και το μπροστα αλλα δεν είναι αφόρητο.. οκ λέω θα στρωθούν τα τακάκια και θα σταματήσει.... μέχρι και σήμερα(400 χλμ) τίποτα. είναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? δεν έχει ηρεμήσει ΚΑΘΟΛΟΥ

koita.... ean sfirizoune adiafora den trexei mia ean omos sfirizoune paraponiarika isos na ta piezeis poly kai na mhn antexoun

100% fteei h pasta apo ta takakia pou exei h moto sou, ean alakseis takakia tha diorthothei