PDA

View Full Version : Βιδες



the who
09/01/2009, 13:27
Ξερει κανεις αν μπορω να βρω στο εμποριο βιδες για δισκοπλακες?Εννοω εκτος της suzuki και της yamaha.Μπροστα εχω δισκοφρενα απο rgv 250και πισω το μαμα yamaha.H μια βιδα απο τα μπροστινα μπαχαλεψε κι οι αλλες δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση.Επειδη αλλαζω δισκοφρενα ηθελα να αλλαξω και βιδες.
Επισης ενα αξιοπρεπες ροποκλειδο ποσο μπορει να κοστιζει?

MikeG
09/01/2009, 13:30
Ροπόκλειδο ψάχνω & εγώ, σχετικά οικονομικό.

Έχει κάποιος, κάποια πρόταση?

Ευχαριστώ. :wave2:

catmaster
09/01/2009, 14:00
Για βίδες θα πας η στον Ρέππα χαμηλά στην Αθηνάς (Αθηνάς 15 & Κακουργοδικείου 3) η καλύτερα στο Δαμίγο http://www.damigos.gr/
(πάρε φρεζάτες βίδες καλύτερα )



τώρα για δυναμομετρικά κλειδιά υπάρχουν πολλά με μεγάλο εύρος κλίμακας ...

π.χ. από 10-50 Nm σε 3/8 σε Facom παίζει περίπου στα 150 ευρώ , ενώ σε Ks (καραίσκος στη Σπύρου Πάτση) παίζει στο 1/3 της τιμής

ότι πληρώνεις παίρνεις πάντως .. αποφύγετε ροπόκλειδα με πολύ μεγάλο εύρος κλίμακας καθώς και κάποια της πλάκας που πουλάνε σε Praktiker και τα ρέστα ...

(και κάθε φορά που κάνετε δουλειά μόλις τελειώσετε στο κουτί του μηδενισμένο πάντα ... )

:wave2:

reinmeister
09/01/2009, 14:19
τα καλυτερα ροποκλειδα λεγεται οτι ειναι τα norbar...καθε χρονο κερδιζουν αντιστοιχους διαγωνισμους...ασυλληπτα ακριβα βεβαια...

προσωπικη μου επιλογη τα beta...οντως +-4% οσες φορες τα εχω ελεγξει και αντεχουν στον χρονο...επιπροσθετως εχουν λογικες τιμες...γυρω στα 200 ευρω...


εγω προτιμω να σφιξω με το χερι παρα με φθηνο ροποκλειδο...

catmaster
09/01/2009, 14:38
Για τα Norbar με έπιασες αδιάβαστο Αντώνη δεν ήξερα ότι είναι από τα καλύτερα ... αν και τα έχω δουλέψει ...

πάντως δεν είναι πολύ ακριβά , αν μιλώ για τα ίδια ... για δες εδώ ένα site που ψωνίζω καμιά φορά ..

http://www.toolstop.co.uk/norbar-m104


:wave2: :beer: :wave2:

PortisHead
09/01/2009, 14:41
Εγω ειχα παρει ενα ροποκλειδο με 20 ευρω απο το παζαρι του Σχιστου που γινεται καθε Κυριακη. :lol:
Για χοντροδουλειες...καλο ειναι...για μικροβιδες όμως...προτιμαω το χερι.

Παντως αν δεν κόψεις και μερικες βιδες...δεν προκειτε να μαθεις.:D

Εξαλου ειναι ενας καλος τροπος να μαθεις πως δουλευει και ο κολλαουζος μετα :D

reinmeister
09/01/2009, 14:49
εχω δουλεψει τετοιο ροποκλειδο φιλε και η αισθηση ειναι απο αλλο πλανητη...η λαβη του τα κλικς στο σκασιμο...αλλου σου λεω...

στην αγγλια που ειναι και η χωρα παραγωγης τους ειναι οντως πολυ οικονομικα...εδω ο νταρλας ξεκιναει απο 150 ευρω το πιο μικρο...

η αληθεια ειναι οτι ειχα καιρο να ασχοληθω κι οντως σε καμια περιπτωση δεν ειναι πλεον ακριβα...

και θελω κι ανανεωση εξοπλισμου...:D :D

catmaster
09/01/2009, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχω δουλεψει τετοιο ροποκλειδο φιλε και η αισθηση ειναι απο αλλο πλανητη...η λαβη του τα κλικς στο σκασιμο...αλλου σου λεω...

στην αγγλια που ειναι και η χωρα παραγωγης τους ειναι οντως πολυ οικονομικα...εδω ο νταρλας ξεκιναει απο 150 ευρω το πιο μικρο...

η αληθεια ειναι οτι ειχα καιρο να ασχοληθω κι οντως σε καμια περιπτωση δεν ειναι πλεον ακριβα...

και θελω κι ανανεωση εξοπλισμου...:D :D


Θα σε πάρω αύριο να σΕ πω κάτι ωραία ρήματα .... :smokin:


:beer:

MikeG
09/01/2009, 14:55
Εγώ ψάχνω ένα ροπόκλειδο (η αλήθεια είναι δε ξέρω μέχρι τι δυνάμεις) για να κάνω τις εργασίες στο BMW 650GS και στο KTM.
Μέχρι τα 60 euros θα βρω κάτι ικανοποιητικό?
Επίσης ψάχνω και ένα σετ καστάνια η οποία να έχει και torx.
Γενικά είμαι σε φάση αγοράς εργαλείων.
Κάποια συγκεκριμένη οικονομική (δυστυχώς) πρόταση?

Ευχαριστώ.

:wave2:

hidefnick
09/01/2009, 15:02
Βίδες στον Μπουζάνη στην Καλιρρόης, λίγο μετά την Φραντζή ανεβαίνοντας. Και ότι δεν έχει είτε σε στέλνει αλλού είτε στο παραγγέλνει. Μην σε ξεγελάσει το μέγεθος του μαγαζιού. (Κάτοχος Commando και δεν θυμάμαι τι άλλου)

stefanos
09/01/2009, 15:08
Η αλήθεια είναι οτι πρέπει να είσαι τυχερός για να καλυφτείς απο ένα ροποπόκλειδο.
Εγώ αναγκάστηκα να πάρω 2 και είχα και ένα φτηνό που μου φάνηκε αναξιόπιστο.
Επείσης πρέπει να είσαι τυχερός για να το χρησιμοποιήσεις.
Εγώ δεν αξιώθηκα ακόμα.
Μέχρι και την κεφαλή με το χέρι την έσφιξα γιατί πολύ απλά δεν χώραγε να δουλέψει με τον κινητήρα πάνω στο πλαίσιο οπότε
:wave2:
Απο την άλλη τροχούς και άλλες βιδούλες με το χέρι δεν το συζητάω, οπότε τζάμπα τα λεφτά.
Και στο πίσω μέρος του μυαλού μου κρατάω και μια επιφύλαξη κατά πόσο μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στις ενδείξεις μετά απο μερικά χρόνια χρήσης η αχρηστίας σε ερασιτεχνική χρήση.
οι επαγγελματίες φαντάζομαι τα πηγαίνουν για διακρίβωση.

reinmeister
09/01/2009, 15:14
για ροποκλειδο ξεχνα το σε αυτα τα λεφτα...εδω ελλαδα κατω απο 100-120 δεν θα βρεις αξιοπιστο...κι αυτο θα ναι σε προσφορα...ξερω οτι παιζουν στανταρ στην σπυρου πατση στην αντιπροσωπεια της beta δυναμοκλειδα απο 190 ευρω γυρω στα 110...

αν θες καλα εργαλεια και φθηνα πηγαινε στο παζαρι του σχιστου την κυριακη...βρες ρωσσους που πουλανε εργαλεια και ζητα σετ καρυδακια με καστανια...οπωσδηποτε να γραφουν πανω(τα ιδια τα καρυδακια και η καστανια) chrome-vanadium και να μην ειναι γυαλιστερα-νικελ αλλα σαγρε-υαλοβολισμενα...ειναι παρα πολυ αξιοπιστα και ακριβεστατα...απλως το φινιρισμα τους δεν λεει και πολλα...αλλα αυτο σου ειναι αδιαφορο...

αυστηρα ρωσσους ε...ρωτα τους στα ισια και τσεκαρε προφορες...:rotflmao: :rotflmao:

ακη περιμενω...:D

MikeG
09/01/2009, 15:14
Οπότε λοιπόν ψάχνω μόνο ένα σετ με καλή καστάνια..

:D :wave2:


edit : Εδώ στη Κρήτη παιδιά δεν έχει ούτε Σχιστό, ούτε Ρώσσους.
Σκέφτομαι να πάρω τηλ Αθήνα για KSTools αλλιώς κανά site ...

catmaster
09/01/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
....οι επαγγελματίες φαντάζομαι τα πηγαίνουν για διακρίβωση.


Ελάχιστους ξέρω (μάλλον μόνο δύο που ο ένας είμαι εγώ - και δεν είμαι επαγγελματίας
:lol: :lol: ) που πηγαίνουν τα εργαλεία για διακρίβωση , πόσο μάλλον να τα χρησιμοποιούν κιόλας ...



:wave2:

@MikeG δες με βάση manual τις βίδες που δουλεύεις συχνότερα (τις σημαντικές όχι για πλαστικά και τα ρέστα) , αν και δεν νομίζω να φτάνουν τα 60 ευρώ ρε man ...


Καλύτερα να πάρεις τώρα μια καλή συλλογή με καρυδάκια, άλλεν , τορξ , και μια καλή καστάνια και αργότερα το δυναμόκλειδο ....

:wave2:


edit : με πρόλαβαν οι πιο γρήγοροι ...

MikeG
09/01/2009, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster


@MikeG δες με βάση manual τις βίδες που δουλεύεις συχνότερα (τις σημαντικές όχι για πλαστικά και τα ρέστα) , αν και δεν νομίζω να φτάνουν τα 60 ευρώ ρε man ...


Καλύτερα να πάρεις τώρα μια καλή συλλογή με καρυδάκια, άλλεν , τορξ , και μια καλή καστάνια και αργότερα το δυναμόκλειδο ....

:wave2:

Έχεις υπόψιν σου κάποιο καλό set (μέχρι 80 euros νομίζω καλά είναι)?
Ευχαριστώ.

stefanos
09/01/2009, 15:18
Το απαραίτητο εργαλείο είναι το ΑΕΡΟΚΛΕΙΔΟ

reinmeister
09/01/2009, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster



edit : με πρόλαβαν οι πιο γρήγοροι ...

η αληθεια να λεγεται...:rotflmao: :rotflmao:

catmaster
09/01/2009, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχεις υπόψιν σου κάποιο καλό set (μέχρι 80 euros νομίζω καλά είναι)?
Ευχαριστώ.


κάτσε να προλάβω να δω μία και θα σΕ πω το βράδυ ...

τι καρυδάκια εξάγωνα - δωδεκάγωνα ;; .... η συλλογή 1/2 ίντζας ;; με μανέλα η χωρίς ;;

(Πάντως και το πρώην Σοβιετικό μπλόκ που πρότεινε ο Rein δεν είναι άσχημο σαν ιδέα ... :smilea: )


:wave2:

catmaster
09/01/2009, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
η αληθεια να λεγεται...:rotflmao: :rotflmao:


εγώ ο φουκαράς ένα stock ΧΧ έχω τι να κάνω .... :lol: :lol:


:beer:

petrogazz
09/01/2009, 15:23
Εγώ πήρα ένα draper σε πολύ καλή σχέση τιμής/απόδοσης. Δεν συγκρίνεται με norbar βέβαια αλλά την δουλειά του (για δέσιμο κινητήρα και τιμονόπλακες κτλ) την κάνει και με το παραπάνω.

http://www.draper.co.uk/

MikeG
09/01/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
κάτσε να προλάβω να δω μία και θα σΕ πω το βράδυ ...

τι καρυδάκια εξάγωνα - δωδεκάγωνα ;; .... η συλλογή 1/2 ίντζας ;; με μανέλα η χωρίς ;;

(Πάντως και το πρώην Σοβιετικό μπλόκ που πρότεινε ο Rein δεν είναι άσχημο σαν ιδέα ... :smilea: )


:wave2:

Υποθέτω εξάγωνα, (κλασικές βίδες), τώρα οι μανέλες και οι ίνζτες δε γατέχω....νομίζω 1/2 ίντσες.
Torx με ενδιαφέρει να έχει μέσα & αυτή τη προέκταση η οποία βοηθάει σε βίδες που έχουν κάποια σχετική γωνία (που έχει σα μια κεφαλή πάνω σε μια μπίλια, η οποία κεφαλή περιστρέφεται).

Τα εξήγησα νομίζω super :lol: :lol: :lol: :wave2:

Ευχαριστώ.

catmaster
09/01/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το απαραίτητο εργαλείο είναι το ΑΕΡΟΚΛΕΙΔΟ

Ναι ρε Στέφανε ... αλλά θέλει και ένα ΚΟΜΠΡΕΣΕΡ για να δουλέψει .... :lol:

(χώρια που τα impact καρυδάκια αυτά κι αν είναι ακριβά ... )

... τον βλέπω το Mike να πουλάει ένα μηχανάκι για να πάρει τα εργαλεία .... :lol:

:wave2:

road spirit
09/01/2009, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Έχεις υπόψιν σου κάποιο καλό set (μέχρι 80 euros νομίζω καλά είναι)?
Ευχαριστώ. μικε, νομιζω 80 είναι λιγα για σετ...

εγω εχω δωσει ενα 100αρικο για σετ με καρυδακια, καστάνιες και κάτι ψιλα ... :lol: , έτσι μια κασετίνα της προκοπής ως αντικατάσταση των εργαλείων των μαμισιων που έχουν τα μηχανάκια μας...

δεν αξίζει να δώσεις λίγα χρηματα για εργαλεία... έχεις πολλές πιθανότητες να κλαις μετά

MikeG
09/01/2009, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μικε, νομιζω 80 είναι λιγα για σετ...

εγω εχω δωσει ενα 100αρικο για σετ με καρυδακια, καστάνιες και κάτι ψιλα ... :lol: , έτσι μια κασετίνα της προκοπής ως αντικατάσταση των εργαλείων των μαμισιων που έχουν τα μηχανάκια μας...

δεν αξίζει να δώσεις λίγα χρηματα για εργαλεία... έχεις πολλές πιθανότητες να κλαις μετά

Ο ψηλός είχε πάρει ένα σετάκι facom με 60 euros, το οποίο το είδα πολύ ποιοτικό. Βέβαια είναι αρκετά μικρή κασσετίνα, τη κουβαλάς συνέχεια μαζί σου.
Τώρα ένα 20αρικο πάνω δε θα μου χαλάσει το προϋπολογισμό.

Υπάρχει και η λύση να πάω μια βόλτα μέχρι τη BMW και ο μάστορας να δηλώσει απώλεια μερικών εργαλείων, είναι και BETA... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

catmaster
09/01/2009, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Υποθέτω εξάγωνα, (κλασικές βίδες), τώρα οι μανέλες και οι ίνζτες δε γατέχω....νομίζω 1/2 ίντσες.
Torx με ενδιαφέρει να έχει μέσα & αυτή τη προέκταση η οποία βοηθάει σε βίδες που έχουν κάποια σχετική γωνία (που έχει σα μια κεφαλή πάνω σε μια μπίλια, η οποία κεφαλή περιστρέφεται).

Τα εξήγησα νομίζω super :lol: :lol: :lol: :wave2:

Ευχαριστώ.

όλα κατανοητά εκτός από τα torx ...

και αλλενόκλειδα και τόρξ με σφαιρική κεφαλή δεν νομίζω να υπάρχουν σαν καρυδάκια μέσα στη συλλογή ... πάντως άλλεν με σφαιρική κεφαλή έχουν ξεχωριστό σετ τα μακριά κάνα εικοσάρικο (για Facom λέω) και γύρω στα τριάντα τα Torx ...


άσε θα αυτοσχεδιάσω ... :lol:


:wave2:

MikeG
09/01/2009, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
όλα κατανοητά εκτός από τα torx ...

και αλλενόκλειδα και τόρξ με σφαιρική κεφαλή δεν νομίζω να υπάρχουν σαν καρυδάκια μέσα στη συλλογή ... πάντως άλλεν με σφαιρική κεφαλή έχουν ξεχωριστό σετ τα μακριά κάνα εικοσάρικο (για Facom λέω) και γύρω στα τριάντα τα Torx ...


άσε θα αυτοσχεδιάσω ... :lol:


:wave2:

Τότε καλύτερα torx, παρά allen. Έχω ένα σετ αλλενάκια. Εξάλλου στο BMW όλα με torx είναι :lol: :lol: :lol: :wave2:

thalasinos
09/01/2009, 15:42
Οταν ειχα αλλαξει δισκοπλακες σε fazer 600c.c ειχα αλλαξει και τις βιδες, τις αγορασα απο την FORCHE ηταν οι μονες που βρηκα σε παρομοια κεφαλη!! και σχετικα φθηνες!! αν υπαρχει καποιος αντ/σωπος δες τες!!

gousgoun_69
09/01/2009, 15:54
Μικέ τα πολλά λόγια είναι φτώχια.

Πριν τεσσερα χρόνια πήρα αυτή τη κασετίνα από louis και μέχρι σήμερα είναι μιά χαρά http://www.louis.de/_10e26b215f82f0a9acad91ab1997eaf6ce/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003583&anzeige=all την έχει 80 ευρά έχει τα πάντα μέσα ακόμα και τα torx που χρειάζεται το BMW.Δεν θα πάρεις τίποτε άλλο.Κατασκευή είναι της Rothewald και ο κωδικός της στο louis είναι 10003583


Για δυναμόκλειδα πάρε κάποιο από αυτά και θα είσαι μιά χαρά http://www.louis.de/_10e26b215f82f0a9acad91ab1997eaf6ce/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=370&wgr=470&list_total=36&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10003076

Για την παραγελλία πάρε ένα τηλέφωνο τον Πίσσαρη να στα στείλει στη πόρτα σου :winka:


Καλά μαστορέματα :beer:

MikeG
09/01/2009, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Μικέ τα πολλά λόγια είναι φτώχια.

Πριν τεσσερα χρόνια πήρα αυτή τη κασετίνα από louis και μέχρι σήμερα είναι μιά χαρά http://www.louis.de/_10e26b215f82f0a9acad91ab1997eaf6ce/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=10003583&anzeige=all την έχει 80 ευρά έχει τα πάντα μέσα ακόμα και τα torx που χρειάζεται το BMW.Δεν θα πάρεις τίποτε άλλο.Κατασκευή είναι της Rothewald και ο κωδικός της στο louis είναι 10003583


Για δυναμόκλειδα πάρε κάποιο από αυτά και θα είσαι μιά χαρά http://www.louis.de/_10e26b215f82f0a9acad91ab1997eaf6ce/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=370&wgr=470&list_total=36&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10003076

Για την παραγελλία πάρε ένα τηλέφωνο τον Πίσσαρη να στα στείλει στη πόρτα σου :winka:


Καλά μαστορέματα :beer:

Όντως είναι μια πολύ καλή λύση την οποία είχα ξεχάσει :wave2:

the who
10/01/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Βίδες στον Μπουζάνη στην Καλιρρόης, λίγο μετά την Φραντζή ανεβαίνοντας. Και ότι δεν έχει είτε σε στέλνει αλλού είτε στο παραγγέλνει. Μην σε ξεγελάσει το μέγεθος του μαγαζιού. (Κάτοχος Commando και δεν θυμάμαι τι άλλου)

Ο Μπουζανης ηταν ο πρωτος που πηγα και με εστειλε στην αντιπροσωπια.Ειχε παρομοιες βιδες αλλα οταν του ειπα οτι ειναι για δισκοπλακες μου τις πηρε απο τα χερια.(Το μαγαζι ειναι απο αλλη εποχη αλλα ειναι φοβερη η γκαμα του)
Το ιδιο εγινε και σε δυο μαγαζια στη Σ.Πατση.Μενει ο Δαμιγος.
Με τα ροποκλειδα απογοητευτηκα.Η σχεση τιμης/ερασιτεχνικης χρησης ειναι υψηλη τουλαχιστον προς το παρον.
Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις,ηταν κατατοπιστικοτατες.:wave2:

the who
10/01/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
Οταν ειχα αλλαξει δισκοπλακες σε fazer 600c.c ειχα αλλαξει και τις βιδες, τις αγορασα απο την FORCHE ηταν οι μονες που βρηκα σε παρομοια κεφαλη!! και σχετικα φθηνες!! αν υπαρχει καποιος αντ/σωπος δες τες!!

Στο δικτυο δεν μπορω να βρω κατι στο ονομα FORCHE.Κατι ποιητες μου βγαζει μονο.Εχεις κανα link?:wave2:

hidefnick
10/01/2009, 09:28
Την Δευτέρα θα ρίξω μια ματιά Αθηνάς και θα σας ενημερώσω. Υπάρχουν 2-3 μαγαζάκια με πολυ ποιοτικά εργαλεία σε χαμηλές τιμές. Σετάκι γερμανικά και σετάκι Ζ κομπλέ 8-24 weissman cromoly τρελή ποιότητα, 40 το σετ. Τα εργαλεία είναι κάτι που το αγοράζεις για μια ζωή.

Τα ρώσικα είναι για να φας τα χέρια σου και τίποτα άλλο. Αντε σε καμμία ανάγκη, αλλα και αυτό... Στο Σχιστό μόνο αν πετύχεις μεταχειρισμένα καλά αλλά σετάκι χλωμό (ή από καράβια - με διαστάσεις που ξεκινάνε απο 32 και βάλε:eyepop: )

Και ένα link για τα απόλυτα εργαλεία (http://buy1.snapon.com/catalog/catalog.asp?tool=hand) με εγγύηση εφόρου ζωής και ημερολόγια:D :D :D

thalasinos
10/01/2009, 09:35
TO ΕΓΡΑΦΑ ΛΑΘΟΣ!! SORY!! http://www.forch.gr/
FORCH HELLAS
Θεσσαλονίκη Τηλ: 2310 722000. Fax. 2310 722621. Αθήνα Τηλ: 210 9960725. Fax. 210 9958667 ...
www.forch.gr/ - 3k -