PDA

View Full Version : Αγορά Καθαρού



MythosGR
09/01/2009, 14:33
Γεια σας παίδες,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το πρώτο μου καθαρό (μεταχείρω) και ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Αφου αυτά τα μηχανάκια δεν έχουν άδεια κυκλοφορίας, πώς μπορεί κανείς να ξέρει ότι δεν είναι "φαγωμένο" ή μαΐμού;

Τι χαρτιά ζητάμε από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη;

Κανένα tip για τον έλεχγο της κατάστασης;

Ευχαριστώ.

taxydromos
09/01/2009, 15:04
ζητας την αποδειξη αγορας η τα χαρτια του τελωνειου..

το πας σε εξουδιοτημενο μηχανικο και το τσεκαρει για τα παντα..

trumanps
12/01/2009, 09:08
Sigoura mono auta xriazetai?
Mipos 8elei kai tipota allo?

STOYBI
12/01/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumanps
Sigoura mono auta xriazetai?
Mipos 8elei kai tipota allo?

Δ.Ν 105 ( πωλητηριο προς εσενα δηλ.) απο τον πρωην ιδιοκτητη που δειχνει οτι εχεις γινει εσυ πλεον νομιμος κατοχος της μοτο !!

trumanps
12/01/2009, 09:32
Ok thanks file

Julius
12/01/2009, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MythosGR
Γεια σας παίδες,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το πρώτο μου καθαρό (μεταχείρω) και ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Αφου αυτά τα μηχανάκια δεν έχουν άδεια κυκλοφορίας, πώς μπορεί κανείς να ξέρει ότι δεν είναι "φαγωμένο" ή μαΐμού;

Τι χαρτιά ζητάμε από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη;

Κανένα tip για τον έλεχγο της κατάστασης;

Ευχαριστώ.

Opos eipothike theleis ta XARTIA EKTELONISMOU
thn apodisksi agoras (den einai aparetiti 100%)
kai dilosi apo ton politi gia thn agora tis motosykletas

sakis_ktm
19/01/2010, 23:49
Καλησπερα και απο μενα.Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το πρώτο μου καθαρό και ήθελα να ρωτήσω το εξής.Εχω βρει ενα κχ 250 το οποιο δεν εχει κανενα χαρτι ο ιδιωκτητης του απο τον προηγουμενο που το ειχε.Του ζητησα να μου κανει μια Δ.Ν 105 οτι μου το δινει και μου απαντησε οτι δεν μπορει γιατι και αυτος ετσι το πηρε.Το θεμα μου ειναι το αγοραζω?Τι ισχυει με τα χαρτια?Και αν ειναι κλεμμενο πως μπορω να το δω?Ευχαριστω......

ermiss
20/01/2010, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis_ktm
Καλησπερα και απο μενα.Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το πρώτο μου καθαρό και ήθελα να ρωτήσω το εξής.Εχω βρει ενα κχ 250 το οποιο δεν εχει κανενα χαρτι ο ιδιωκτητης του απο τον προηγουμενο που το ειχε.Του ζητησα να μου κανει μια Δ.Ν 105 οτι μου το δινει και μου απαντησε οτι δεν μπορει γιατι και αυτος ετσι το πηρε.Το θεμα μου ειναι το αγοραζω?Τι ισχυει με τα χαρτια?Και αν ειναι κλεμμενο πως μπορω να το δω?Ευχαριστω......

ΔΝ = Υπεύθυνη δήλωση.

Δεν έχει καμία σχέση το πως το αγόρασε. Αφου στο δίνει, εκτός απο λόγια και χρήματα, είναι απαραίτητο να έχεις και γραπτώς την διαδικασία πώλησης. Απαίτησε να σου υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση και πέρνα και απο ένα ΚΕΠ για επικύρωση αν γίνετε

sakis_ktm
20/01/2010, 00:23
Γεια σου φιλε μου.ναι υπεύθυνη δήλωση του ζητησα και δεν μου κανει.τον ρωτησα μηπως ειναι κλεμμενο και ουτε αυτος ξερει απλα εμπιστευτηκε τον προηγουμενο.Εγω τι κανω το παιρνω η θα μπλεξω?αυτα τα μηχανακια ελενχονται απο την αστυνομια αν σε σταματησουνε σε ελενχο και το εχεις στο τρειλερ?

ermiss
20/01/2010, 00:46
Δεν σε νοιάζει τι έκανε ο ιδιοκτήτης πρν τον πωλητή. Σε ενδιαφέρει να ενδιαφέρει να έχεις κάποια απόδειξη απο τον πωλητή σου. Απλά και μόνο επειδή μπορεί αυτός να το έχει κλέψει...

Αν δεν σου δώσει δήλωση, πες του ότι ακυρώνεις την αγορά επειδή θέλεις να είσαι καλυμμένος και επειδή φοβάσαι.... Και ας τον μετά κάνει ότι θέλει.

ktmakis
20/01/2010, 07:30
Χωρίς δήλωση μην πάρεις τίποτα....

byron
20/01/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Χωρίς δήλωση μην πάρεις τίποτα....

+990....έλεος ρε ΄σεις.

SVX
20/01/2010, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis_ktm
Γεια σου φιλε μου.ναι υπεύθυνη δήλωση του ζητησα και δεν μου κανει.τον ρωτησα μηπως ειναι κλεμμενο και ουτε αυτος ξερει απλα εμπιστευτηκε τον προηγουμενο.Εγω τι κανω το παιρνω η θα μπλεξω?αυτα τα μηχανακια ελενχονται απο την αστυνομια αν σε σταματησουνε σε ελενχο και το εχεις στο τρειλερ?


Αν στο πουλησει ρε αδερφε καποιος ξενος μπορει ανετα να δηλωσει και Απωλεια-Κλοπη και να ψαχνουν σε ποιανου "Κατοχη" ειναι το μηχανακι



Η αν ειναι κλεμμενο ηδη το ψαχνουν μεχρι να κατσει η "τυχερη"

notakos600
20/01/2010, 08:02
Αν πέσεις σε μπλόκο της τροχαίας θα σου ψάξουν μέχρι και το σώβρακο, άδεια για το τρέιλερ, χαρτιά για το μηχανάκι που κουβαλάς κλπ κλπ. :wave2:

CARP
20/01/2010, 08:53
Κανένα tip για τον έλεχγο της κατάστασης;

Ευχαριστώ. [/B][/QUOTE]


Για την κατασταση του κινητηρα καλα ειναι να πας να στο δει κανενας μαστορας. Εξωτερικα
κοιτα για σκασμένες τσιμούχες μπροστά, ρουλεμάν τροχών και τιμονιού και γενικότερα λάστιχα
γρανάζια-αλυσίδα, τακάκια κτλ.

sakis_ktm
20/01/2010, 12:12
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας:a013: .Σαν νεος σε κατι την πατας ευκολα.

Εσυ φιλε byr0n τι εννοεις (+990....έλεος ρε ΄σεις) εισαι αντιθετος?

TheFace
20/01/2010, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis_ktm
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας:a013: .Σαν νεος σε κατι την πατας ευκολα.

Εσυ φιλε byr0n τι εννοεις (+990....έλεος ρε ΄σεις) εισαι αντιθετος?

Μα ειναι δυνατον να μιλαμε για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αγορα χωρις χαρτια... ελεος!! :bigcry: :bigcry: :bigcry:

... ασε τους μπατσους, πες οτι ερχομαι αυριο εγω και σου λεω οτι το μηχανακι αυτο ειναι δικο μου, τι θα κανεις? Θα μου ζητησεις χαρτια? :rolleyes:

marios8
20/01/2010, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakis_ktm
Εγω τι κανω το παιρνω η θα μπλεξω?

Θα μπλέξεις

sakis_ktm
20/01/2010, 19:06
Μα ειναι δυνατον να μιλαμε για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ αγορα χωρις χαρτια... ελεος!!

Σιγουρα εχεις δικιο αλλα αν δεις στα χωρια οσοι εχουν τετοιου ειδους μηχανακια δεν εχει κανεις χαρτια και δινονται απο χερι σε χερι,ετσι εστω γινετε στο δικομου και ειχα αυτη την αποψη.Σας ευχαριστω για τα μηνυματα σας και ελπιζω να βγαλω μια ακρη....

SeNNinhA
20/01/2010, 19:16
Άσχετα με τα χαρτιά του, η υπέυθυνη δήλωση πώλησης είναι κάτι που ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να έχεις.

Δεν σε ενδιαφέρει από που προήλθε αρκεί να έχεις δήλωση ότι το πήρες από τον συγκεκριμένο. Και δεν βλέπω για ποιον λόγο κάποιος να φοβάται να κάνει μια τέτοια δήλωση που απλα λέει ότι ήταν κάτοχος της συγκεκριμένης μηχανής και την πουλάει σε εσένα εκτός κι αν υπάρχει κάτι παράνομο απο πίσω.

Να σου πώ την πιο απλή περίπτωση. Παρεξηγιέσαι σε κάποια στιγμή με τον τύπο και αυτός πάει και σου κάνει μύνηση ότι του έκλεψες το μηχανάκι. Φέρνει και μερικούς μάρτυρες που να λένε (αλήθεια θα είναι) ότι αυτός είχε το μηχανάκι αρχικά και εσύ πας σούμπητος στην φυλακή. Χαλαρά....

Υπάρχουν άπειρα καθαρά στην αγορά με ιδιοκτήτες που σου παρέχουν δήλωση για την πώληση οπότε απλά ξέχνα αυτό και πάρε ενα άλλο.

nikos1400
05/02/2010, 05:17
Υπευθυνη δηλωση βεβαιως.
Αλλά για την αποδειξη αγορας που λετε, εγω ας πουμε να τη δειξω βεβαιως, αλλα να τη δωσω, οχι.
Αυτα ειναι τα λεφτα που εχει πληρωσει ο πρωτος (εγω ας πουμε).
Οι μετεπειτα πωλησεις νομιζω οτι αυτο το ρολο τον παιζει η υπευθυνη δηλωση.

"Εγω ο κατωθι εγγεγραμμενος ταδε ταδε με αρ. ταυτ. ΧΨ559559 δηλωνω οτι πουλησα στον ταδε ταδε μοτο μαρκας Yamaha ΥΖ250 me ar. plaisioy gsd564rgd55 αντι του ποσου των πενηντα (50) ευρω."
Και μια "αντιστροφη" ο αγοραστης, σωστα ?