PDA

View Full Version : Αλεφαντος speaking!!!



GST
18/03/2005, 07:04
Για μια ώρα μονοπώλησε τη συζήτηση, τα μικρόφωνα, τα ερτζιανά. Ήταν χειμαρρώδης, απολαυστικός και πρόσφερε γέλιο. Ένας Νίκος Αλέφαντος, όπως τον αγαπήσαμε. Μίλησε στην ΕΡΑ ΣΠΟΡ σταθμό και ξέσπασε κατά πάντων, αλλά κυρίως κατά του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Τον κάλεσε, δε, να βγει στο τηλέφωνο και να μιλήσουν on air. Πού ‘ναι ο Δούρος να τον δει…

«Αν ήμουν στη θέση του Μπάγεβιτς και δεν ήμουν δέκα βαθμούς μπροστά, θα είχα αυτοκτονήσει», δήλωσε ο πρώην προπονητής του Ολυμπιακού που εμφανίστηκε έτοιμος να γυρίσει στις επάλξεις, αν του ζητηθεί. «Αν με καλούσαν τώρα τι θα έκανα? Ακούστε. Στη Μίλαν να ήμουν και να είχα την ομάδα πρώτη, θα έσπαγα το συμβόλαιο να έρθω στον Ολυμπιακό. Γιατί τέτοιος πρόεδρος σαν τον Κοκκαλη δεν έχει περάσει από ελληνικού εδάφους. Ούτε από Μπαρτσελόνα και Ρεάλ. Μόνο με τον Μπερναμπέου μπορώ να τον συγκρίνω και με κάναν δύο της Ίντερ και της Μίλαν».

Έτοιμος για όλα ο Αλέφαντος, αλλά κυρίως για επιθέσεις. Δεν ξέχασε τον Γιώργο Δούρο, αναφέρθηκε σε εφημερίδες και δημοσιογράφους και αποθέωσε τους λατινοαμερικάνους. «Ο Μπάγεβιτς στην προπόνηση παίζει ποδοβόλεϋ και βάζει τον Μπουρουτζίκα να κάνει τη δουλειά, που είναι 50 χρόνια πίσω. Δεν διαβάζετε το Καρφί της Κυριακής;», τόνισε πριν αναφερθεί στον Νέρι Καστίγιο. «Ο Καστίγιο – είδατε τι είπε το παιδί για μένα – και παραλίγο να τον τιμωρήσουν. Δεν υπάρχει τέτοιος παίκτης και δεν το λέω επειδή τα είπε αυτά. Έκοψε τη μπάλα στο Λεκροτάλιε στον αγώνα με την Γιουβέντους, με όσα του έκανε. Στα εργομετρικά σπάει όλα τα ρεκόρ. Αν είχα στον Τζιοβάνι θα έβαζε 46 γκολ και ο Ριβάλντο θα έκανε μεγάλα ματς. Τώρα μια από ‘δω, μια από ‘κει, δεν ξέρει πού παίζει».

Απορία δημιούργησε η τοποθέτησή του για την εθνική ομάδα… « Δεν μπορεί να παίζει ο Βρύζας και ο Χαριστέας στην εθνική και να μην παίζει ο Τζιοβάνι, ο Καστίγιο και ο Σούρερ… Δεν παίζουν αυτοί και ποιοι θα παίζουν; Ο Γκούτις, ο Μπέκαμ, ο Ζιντάν και ο Ραούλ;». Μάλλον η σύγκριση πήγαινε στην ηλικία…

Πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός…

Παρά τα όσα καταλόγισε στον Ντούσαν Μπάγεβιτς, ο Νίκος Αλέφαντος θεωρεί ότι ο Ολυμπιακός θα κατακτήσει το πρωτάθλημα, κάνοντας την αρχή από την Κυριακή. «Ποιος ΟΦΗ; 4-0 από το αεροδρόμιο θα είναι το σκορ. Υπάρχει ΟΦΗ στο ελληνικό ποδόσφαιρο; Και χωρίς προπονητή θα κερδίσει ο Ολυμπιακός τον ΟΦΗ. Ο Μπάγεβιτς να πάει να πάει να τα βρει μόνος. Ας ήταν δέκα βαθμούς μπροστά να γλένταγε. Έχουν κάνει παγκόσμιο ρεκόρ αυτός και η Ρέαλ. Έχουν χάσει εφτά βαθμούς κι αν χάσει άλλους δύο θα πάει στα ρεκόρ γκίνες. Μόνο αν αυτοκτονήσει ο Ολυμπιακός χάνει το πρωτάθλημα. Μακάρι να ήμουν εγώ και να έπαιζαν αυτή τη μπάλα. Όπως έπαιξαν πέρυσι, ήταν συγκλονιστικοί».

Η ανάλυση ακολουθήθηκε με ένα ξέσπασμα τύπου… «σε ποιον νομίζετε ότι μιλάτε; Στα γουσουφάκια; Στον Αλέφαντο μιλάτε» για να ακολουθήσει ένα θρησκευτικό μονόλεπτο… «Με πονάει που δεν είμαι στον Ολυμπιακό και λέω μέσα μου. «Ρε Θεέ, άντερα δεν έχεις; Εμένα κατέστρεψες;».

Στην τοποθέτηση του ότι ο Ολυμπιακός θα πάρει άνετα το πρωτάθλημα παίζει ρόλο και ο Παναθηναϊκός. «Ποιος Παναθηναϊκός μωρέ; Ποιον Παναθηναϊκό να φοβηθεί ο Ολυμπιακός; Εδώ δεν τον φοβηθήκαμε πέρυσι, φέτος θα φοβηθούμε, που έχουν φύγει όλοι οι παικταράδες. Αυτός ο ΠΑΟ θα έχει μεγάλα προβλήματα. Όταν έχεις το λαό του Ολυμπιακού, το Καραϊσκάκη, τη Θύρα 7, τον πρόεδρο χρειάζεται μόνο αγάπη για να πας μπροστά».

Οι προτάσεις του…

Ως προπονητής του Ολυμπιακού είχε κάνει τις προτάσεις του προς τη διοίκηση. Κάποιες προχώρησαν και κάποιες άλλες δικαιολογημένα όχι, αφού λογικά επήλθε σύγχυση. «Είχα πει στον Κόκκαλη να φέρει τον Χρόνιγκεν, αυτόν που παίζει δεξιά και πήγε από την Τσέλσι στην Μπέρμιγχαν. Θα παίρναμε και έναν επιθετικό γρήγορο από την Κρουζέιρο, μου τον είχε προτείνει ο Τζιοβάνι. Δεν θυμάμαι πώς τον λένε, δεν έχει σημασία. Είχα προτείνει στον πρόεδρο τον Γκέκα και με είχε ρωτήσει μετά το 2-2 στη Λεωφόρο για τον Νικοπολίδη».

(Υποσημείωση και μετάφραση: Ο Χρόνιγκεν είναι ο Γκρόνγκιερ).

Όσο για τις σχέσεις του με το Ριβάλντο, ο Αλέφαντος απάντησε έστω και σε θεωρητικό επίπεδο. «Τον ξέρω απέξω. Είχα πάει στη Μίλαν όταν είχε προβλήματα, έβγαλα φωτογραφίες μαζί του…».

Julius
18/03/2005, 07:36
R.E.S.P.E.C.T.

ο αλέ είναι αλλού λέμε :wacko: :wacko: :wacko: :wacko:

GST
18/03/2005, 07:52
ναι καπου μεταξυ κρονου και αφροδιτης ....περιμενω πως και πως καινουργιο επεισοδιο των α.μ.α.ν. :lol:


ρε μπας και επρεπε να το βαλω στα ανεκδοτα:confused:

idi
18/03/2005, 10:42
αυτη η "ομαδα" ειναι ΤΙΓΚΑ στους γραφικους

απο τον προεδρο, τους Τσουκαλαδες, το προπονητη και παει λεγοντας

ειναι 100 χρονια πισω λεμε

ακομα μιλανε για "κοτες", λαους και πετραχηλια....

:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

STOYBI
18/03/2005, 21:03
ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ.....:wacko:


Ειδικα με την ιστορια ΒΑΜΒΑΚΟΥΛΑ που οταν και οι δυο ηταν στον ιωνικο( αλεφαντος προπονητης---βαμβακουλας παιχτης) ξαφνικα πριν απο την αρχη του αγωνα του αλεφαντου του ερχεται να αλλαξει συστημα.. ψαχνει ψαχνει να βρει χαρτι τιποτα.. Βρηκε λοιπον ενα μπολακι με καμμοια 15αρια κεφτεδακια (κολατσο ενος υπαληλου του γηπεδου) και αρχιζει με τα κεφταδακια να δειχνη στους παικυες πως θα στηθουν στο γηπεδο..Ξαφνικα ακουγεται ζοχαδας να φωναζει ....ρε μαλακες που ειναι το μπακ ? και συνχρονος να τα βαζει με τον βαμβακουλα ! Τι ειχε γινει ?? Ο βαμβακουλας ειχε φαει το μπακ οπως ειχε στησει ο αλεφαντος τους κεφτεδες στο πατωμα .....:D

Παντως ανεφ πλακας ολοι οι ανθρωποι που ασχολουνται με το ελληνικο ποδοσφαιρο εχουν παραδεχθει οτι ο Αλεφαντος ανηκει στην πρωτη 10αδα απο τους καλλυτερους ελληνες προπονητες που εβγαλε το ελληνικο ποδοσφαιρο!!!!:rolleyes:

BAD BOY
20/03/2005, 20:52
ΜΕΤΑ ΤΟ Χ ΣΤΟΝ ΟΦΗ ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ.ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΔΑΛΟΣ ΛΑΓΟΣ:rotflmao:

GST
20/03/2005, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΜΕΤΑ ΤΟ Χ ΣΤΟΝ ΟΦΗ ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ.ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΔΑΛΟΣ ΛΑΓΟΣ:rotflmao:

την χρονικη στιγμη που το ειπε ηξερε γιατι το ειπε...:p

ασχετο αλλα μου ηρθε στο νου ενα τραγουδι που ακουγα μικρος.....κι ολο κλαινε τα καβουρακια στου γυαλου στου γυαλου τα βοτσαλακια..........:lol: :wave2:

BAD BOY
20/03/2005, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
την χρονικη στιγμη που το ειπε ηξερε γιατι το ειπε...:p

ασχετο αλλα μου ηρθε στο νου ενα τραγουδι που ακουγα μικρος.....κι ολο κλαινε τα καβουρακια στου γυαλου στου γυαλου τα βοτσαλακια..........:lol: :wave2: ΟΧΙ ΤΑ ΚΑΒΟΥΡΑΚΙΑ , ΤΑ ΓΑΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΤΡΑΧΑΚΙΑ:rotflmao:

Gandalf dr685sm
21/03/2005, 17:26
Και κάτι για τους γάυρους που διαμαρτύρονται οτι ο "πριγκηπό-βάτραχος" έχει κόμπλεξ και δεν είναι ικανός για διακρίσεις στην Ευρώπη...

Απλά και μόνο για να δούν οτι μέσα στο γήπεδο , πρώτα παίζουν οι πάικτες και μετά ο προπονητής και καλά είναι να δούν τους παίκτες τους πρώτα και μετά τον όποιο προπονητή..

Το παρακάτω απόσπασμα είναι απο τους αγώνες της ΑΕΚ με την Ρεάλ που εξέπληξε όλη την Ευρώπη ... και δείξτε μου μια Ελληνική ομάδα που γύρισε παιχνίδι στο Bernabeu και έκανε την Ρεάλ να ιδρώσει στο πρώτο παιχνίδι στην έδρα της... νομίζ θυμάστε το παιχνίδι της Φιλαδέλφειας , που αν έμενε το αρχικό 3-1 , θα είχαμε να λέμε ακόμα...



ΑΕΚ: Εμεινε αήττητη από την Ρεάλ σε δύο αγώνες. Τής έβαλε και συνολικά 5 γκολ. Εχει μείνει αήττητη στο Champions' League σε 4 αγώνες κι ενώ στον όμιλο συμμετέχει εκτός από την Βασίλισσα και η Ρόμα. Τα στοιχεία αυτά από μόνα τους μιλάνε για την επιτυχία της ομάδας του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Στο Μπερναμπέου κράτησε την ψυχραιμία της, στάθηκε όρθια όταν βρέθηκε σχεδόν νοκ άουτ και αντέδρασε με εκπληκτικό τρόπο. Αυτό που λέει ο προπονητής της, ότι σε κάθε παιχνίδι η ομάδα του θα είναι καλύτερη, αποδεικνύεται στο γήπεδο. Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος, η δουλειά που έκαναν οι Ιβιτς και Σεντένο, η βελτίωση της αμυντικής γραμμής στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως του Ράιτ, αλλά και η σταθερότητα του Χιώτη, που έσωσε όποτε χρειάστηκε, οδήγησαν στην ιστορική στιγμή.

Image
Μετά το γκολ του Κατσουράνη
φωτό 22/10/02 - newsports.gr
ΠΡΟΣΩΠΟ: Ντούσαν Μπάγεβιτς. Η ανατροπή του σκορ έχει τη δική του σφραγίδα. Οταν αντικατέστησε Νικολαϊδη και Τσάρτα - ταυτόχρονα - ο αντίπαλος πίστεψε ότι έριξε τη λευκή πετσέτα. Εκείνος, ανέβασε σημαία επανάστασης. Ρίσκαρε, δικαιώθηκε και τού ανήκει ο τίτλος του προσώπου του αγώνα. Πολύ περισσότερο, για τον τρόπο που έχει αντιμετωπίσει η ομάδα του όλους τους αγώνες της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης φέτος.


Gandalf

STOYBI
21/03/2005, 20:29
Gandalf dr685sm
Και κάτι για τους γάυρους που διαμαρτύρονται οτι ο "πριγκηπό-βάτραχος" έχει κόμπλεξ και δεν είναι ικανός για διακρίσεις στην Ευρώπη...


Ελα μωρε τωρα... Για 10 λαμακισμενα μιλας ολα κι ολα...:sick:

idi
22/03/2005, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ελα μωρε τωρα... Για 10 λαμακισμενα μιλας ολα κι ολα...:sick:

παμε ολοι μαζι

ΚΟΥΑΞ ΚΟΥΑΞ ΒΑΤΡΑΧΑΚΙ ΠΑΡΕ ΤΟ ΜΠΟΥΛΟ ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
22/03/2005, 12:41
idi..

Μια ερώτηση.. το avatar που έχεις υπάρχει σε μεγαλύτερο μέγεθος;... και αν ναι πού ρε φίλε;....

Θέλω να το βάλω στο κινητό αλλά είναι πολύ μικρό και όταν το περάσω απο τον υπολογιστή θα είναι πολύ άσχημο στο κέντρο της οθόνης του...

Gandalf

idi
22/03/2005, 12:43
εδω: www.aekfc.gr

:wave2: