PDA

View Full Version : Προβλημα ή οχι?



GosVa
10/01/2009, 19:39
Παιδια Χαιρετω! Παρακολουθω το φορουμ καιρο αλλα ειναι η πρωτη φορα που γραφω. Πριν ενα μηνα αγορασα την πρωτη μου μηχανη. Ειναι ενα YBR 125 Yamaha. Σημερα και μετα απο οδηγηση περιπου 30 λεπτων μολις κατεβηκα και πριν ακομα τη σβησω ακουσα το ρελαντι να τρεμοπαιζει και ειδα το μπουζι να πεταει σπιθες. Αμεσως την εσβησα. Μετα απο μια ωρα περιπου οδηγησα για να γυρισω σπιτι χωρις κανενα προβλημα. Κοιτουσα σε καθε φαναρι μηπως κανει το ιδιο αλλα ολα ηταν καλα. Η μηχανη ειναι καινουργια. Πρεπει να κανω κατι ή να το αφησω ετσι?
Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΥΓ. Αν το θεμα ειναι σε λαθος κατηγορια παρακαλω τους admin να το μετακινησουν

SVX
10/01/2009, 19:47
πολυ πιθανο να ειναι θεμα υγρασιας... καινουριο ειναι το μηχανακι...
πηγαινε εκει απο οπου το πηρες να σου φυσηξουν-καθαρισουν το καλωδιο και να σου βαλουν λιγο spray για ηλεκτρ.ενωσεις λογικα δεν θα ζητησουν και λεφτα...

GosVa
10/01/2009, 20:02
Το σκεφτηκα κι εγω για την υγρασια αλλα επειδη ειμαι ασχετος ειπεα να ρωτησω.
Ευχαριστω γιατι αγχωθηκα!:beer:

sakisvolos
11/01/2009, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από GosVa
Το σκεφτηκα κι εγω για την υγρασια αλλα επειδη ειμαι ασχετος ειπεα να ρωτησω.
Ευχαριστω γιατι αγχωθηκα!:beer:

Τη μηχανή την πήρες καινούργια έτσι?:confused:

Λοιπόν θα πας εκεί που την πήρες και θα τους πεις ακριβώς τι είδες εσύ και τι σου έκανε!
Η υγρασία είναι ένα θέμα αλλά μάλλον είναι σκασμένο το μπουζκαλώδιο ή ακόμα μπορεί
να έχει κάποια μικρή τρυπούλα (από αστοχία υλικού) η πίπα και σκάει το σπινθήρα έξω!
Να το κοιτάξεις γιατί αν είναι κάτι τέτοιο μόλις φάει νερό στην κίνηση μπορεί να σβήνει
και να μη ξαναπαίρνει μπρος ώσπου να στεγνώσει καλά! :winka:

GosVa
11/01/2009, 13:49
Εχω οδηγησει αρκετες φορες με βροχη (απο τοτε που την πηρα ολο βρεχει ρε γαμωτο) και δεν ειχε κανενα προβλημα. Πρωτη φορα το κανε χθες. Παιζει να εγινε τωρα αυτο ή ηταν απο πριν απλα ετυχε και δεν εκανε τιποτα?