PDA

View Full Version : Επιτελους...h.i.d.



PortisHead
10/01/2009, 21:10
Μετα απο ΑΥΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68527&highlight=osram+night+breaker) το απογοητευτικο αποτελεσμα...
περασα χτες επιτελους σε ΑΥΤΟ (http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/Dsc00146.jpg)

:D

MikeG
10/01/2009, 21:15
Δε μας λες περισσότερες πληροφορίες? :winka:

PortisHead
10/01/2009, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δε μας λες περισσότερες πληροφορίες? :winka:

H.I.D. kit απο Αγγλια , made in UK (οπως λενε...αν και πιστευω πως μονο η συναρμολογηση ειναι UK) στα 6000 Κelvin , τυπος λαμπας H7 , 72 ευρω μεχρι την πορτα , σε 7 μερες.

Καλο ? ? ?

MikeG
10/01/2009, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
H.I.D. kit απο Αγγλια , made in UK (οπως λενε...αν και πιστευω πως μονο η συναρμολογηση ειναι UK) στα 6000 Κelvin , τυπος λαμπας H7 , 72 ευρω μεχρι την πορτα , σε 7 μερες.

Καλο ? ? ?

Super, αλλά ξέρεις τι ακόμα χρειαζόμαστε:winka: :wave2:

PortisHead
10/01/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Super, αλλά ξέρεις τι ακόμα χρειαζόμαστε:winka: :wave2:

Sorry.... :rolleyes:

http://www.hids4u.co.uk/

MikeG
10/01/2009, 21:34
Ας κάνω τώρα την ερώτηση μου για όποιον ξέρει.

Η μηχανή μου έχει μια λάμπα H4 με μικρή & μεγάλη σκάλα.
Βάζοντας κάποιο HID Kit η λάμπα που θα μπει, θα λειτουργεί όπως & τώρα με μικρή & μεγάλη σκάλα? Xenon φως θα βγάζει και στη μικρή & στη μεγάλη σκάλα ή σε μια από τις δυο?

Ευχαριστώ.

:wave2:

MikeG
10/01/2009, 21:38
Κάνοντας ένα search διαπιστώνω ότι για να έχω και σε μικρή και σε μεγάλη σκάλα xenon χρειάζομαι ένα H4 Bi-xenon system.

"The H4 Bi-xenon system operates both main and dipped beam as with the H4 halogen bulb"

Σωστά? :winka:

Akatanomastos
10/01/2009, 21:42
παιδες καμια προταση για να βελτιωσω τα φωτα μου ωστε να φωτιζουν ποιο μακρια?

ττρ600 χωρις μπαταρια(πρεπει να παιζει ρολο)


μαικ μπορεις να ψαξεις για κανα σερβις μανουαλ ? δεν μπορω να βρω τιποτα..

MikeG
10/01/2009, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
παιδες καμια προταση για να βελτιωσω τα φωτα μου ωστε να φωτιζουν ποιο μακρια?

ττρ600 χωρις μπαταρια(πρεπει να παιζει ρολο)


μαικ μπορεις να ψαξεις για κανα σερβις μανουαλ ? δεν μπορω να βρω τιποτα..

Τσέκαρε εδώ για φώτα. http://www.rickystator.com/catalog/index.php?cPath=22 Πολύ καλή πρόταση, νομίζω η καλύτερη και ταιριάζει και στο μοτόρι.
Αλλιώς απλά αλλάζεις λάμπα και ίσως έχεις κάποια μικρή διαφορά προς το καλύτερο. :wave2:

Themis_81
10/01/2009, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Κάνοντας ένα search διαπιστώνω ότι για να έχω και σε μικρή και σε μεγάλη σκάλα xenon χρειάζομαι ένα H4 Bi-xenon system.

"The H4 Bi-xenon system operates both main and dipped beam as with the H4 halogen bulb"

Σωστά? :winka:

Aκριβως αυτο ειναι που χρειαζεσαι ...

Απλα ψαξε πολυ καλα σε ποια τεχνολογια bixenon θα καταληξεις μιας και ειναι απαραιτητη η μεταφορα της λαμπας μπρος πισω ... Αν θυμαμαι καλα η μετακινηση της λαμπας για την συγκεντρωση της δεσμης γινεται με ελατηριο , μαγνητη και κατι αλλο που μου διαφευγει ...
Να προσεξεις και το "κλειδωμα" της μεγαλης σκαλας μετα απο παρατεταμενη χρηση ( αυτο οταν γινεται χανεις το σινιαλο και αργει η επαναφορα στην μεσαια ) :beer:

the who
10/01/2009, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
H.I.D. kit απο Αγγλια , made in UK (οπως λενε...αν και πιστευω πως μονο η συναρμολογηση ειναι UK) στα 6000 Κelvin , τυπος λαμπας H7 , 72 ευρω μεχρι την πορτα , σε 7 μερες.

Καλο ? ? ?

Τα Η4 που κοιταζω στο site που εβαλες εχουν 80-90 λιρες,90 με 100 ευρω χωρις μεταφορικα.Κανω κατι λαθος η υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στον τυπο της λαμπας?

MikeG
10/01/2009, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Themis_81
Aκριβως αυτο ειναι που χρειαζεσαι ...

Απλα ψαξε πολυ καλα σε ποια τεχνολογια bixenon θα καταληξεις μιας και ειναι απαραιτητη η μεταφορα της λαμπας μπρος πισω ... Αν θυμαμαι καλα η μετακινηση της λαμπας για την συγκεντρωση της δεσμης γινεται με ελατηριο , μαγνητη και κατι αλλο που μου διαφευγει ...
Να προσεξεις και το "κλειδωμα" της μεγαλης σκαλας μετα απο παρατεταμενη χρηση ( αυτο οταν γινεται χανεις το σινιαλο και αργει η επαναφορα στην μεσαια ) :beer:


Με αυτό τώρα με μπέρδεψες κάπως... Μεταφορά της λάμπας... Οπότε πρέπει να τσεκάρω τι "χώρος" υπάρχει στο φανάρι.
Γνωρίζεις ποιες είναι αυτές οι τεχνολογίες? Στο site που παράγγειλε ο φίλος δεν αναφέρει κάτι.

:wave2:

Themis_81
10/01/2009, 22:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Με αυτό τώρα με μπέρδεψες κάπως... Μεταφορά της λάμπας... Οπότε πρέπει να τσεκάρω τι "χώρος" υπάρχει στο φανάρι.
Γνωρίζεις ποιες είναι αυτές οι τεχνολογίες? Στο site που παράγγειλε ο φίλος δεν αναφέρει κάτι.

:wave2:

Μην αγχωνεσαι για τα κατοπτρα ... Η μεταφορα της λαμπας γινεται εσωτερικα οποτε δεν αυξομειωνεται το μεγεθος της ...
:winka:

sakisvolos
11/01/2009, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ας κάνω τώρα την ερώτηση μου για όποιον ξέρει.

Η μηχανή μου έχει μια λάμπα H4 με μικρή & μεγάλη σκάλα.
Βάζοντας κάποιο HID Kit η λάμπα που θα μπει, θα λειτουργεί όπως & τώρα με μικρή & μεγάλη σκάλα? Xenon φως θα βγάζει και στη μικρή & στη μεγάλη σκάλα ή σε μια από τις δυο?

Ευχαριστώ.

:wave2:

Θα αγοράσεις κιτ H4 Bi-Xenon και θα έχεις και μικρή και μεγάλη σκάλα!
Θα προσέξεις όμως πίσω από τη λάμπα να έχει λίγο παραπάνω χώρο γιατί η Bi-Xenon H4 στο
πίσω μέρος της λάμπας έχει ηλεκτρομαγνήτη για να μετακινεί την κάψουλα μπρος πίσω ώστε
να αλλάζει σκάλα! Αν δεν υπάρχει χώρος δεν θα μπαίνει!



:wave2: :wave2:

sakisvolos
11/01/2009, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
παιδες καμια προταση για να βελτιωσω τα φωτα μου ωστε να φωτιζουν ποιο μακρια?

ττρ600 χωρις μπαταρια(πρεπει να παιζει ρολο)


μαικ μπορεις να ψαξεις για κανα σερβις μανουαλ ? δεν μπορω να βρω τιποτα..

Το χωρίς μπαταρία ''πονάει'' φίλε μου με το με το μεταβαλλόμενο ρεύμα που θα έχεις από τον
ανορθωτή απλά ξεχνάς τα xenon! Δε νομίζω να υπάρχει μπάλλαστ να μπορεί να δουλέψει με μεταβαλλόμενο ρεύμα!

:wave2:

sakisvolos
11/01/2009, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Themis_81


Να προσεξεις και το "κλειδωμα" της μεγαλης σκαλας μετα απο παρατεταμενη χρηση ( αυτο οταν γινεται χανεις το σινιαλο και αργει η επαναφορα στην μεσαια ) :beer:

Έχει να κάνει ακριβώς με τον ηλεκτρομαγνήτη της λάμπας! Συνήθως υπάρχει ο περιορισμός του
δεκαπεντάλεπτου! Άμα μείνει πιο πολύ χρόνο στη μεγάλη σκάλα καίγεται η περιέλιξη της λάμπας
και δεν ξαναπάει στη μεγάλη σκάλα ξανά!
Πάντως υπάρχουν και κιτ χωρίς περιορισμό στο χρόνο που θα μείνει στη μεγάλη σκάλα επειδή
έχει ένα σύστημα με δύο ηλεκτρομαγνήτες τέτοιο έχω βάλει εγώ (όχι πως ήξερα ότι είναι τέτοιο
μετά το έμαθα) αλλά καλό είναι αυτό!


Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Τα Η4 που κοιταζω στο site που εβαλες εχουν 80-90 λιρες,90 με 100 ευρω χωρις μεταφορικα.Κανω κατι λαθος η υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στον τυπο της λαμπας?

Ακριβώς φίλε srx λόγω και μόνο της λάμπας είναι ακριβότερο!

Πάντως ρίξε μια ματιά και εδώ (http://globalimport.gr/catalog/index.php/cPath/18_100) εγώ από αυτόν το πήρα το κιτ της cobra που λέει εδώ κι ένα χρόνο
και ως τώρα εντάξει είναι!
Αυτό που θες εσύ είναι αυτό στα 89? (100? το ειχε πέρσι:bawl: ) + τα μεταφορικά!

Κάνε ένα τηλ και άμα δε σ' αρέσει πας γι' άλλα απλά κι' ωραία! :winka:

Akatanomastos
11/01/2009, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Το χωρίς μπαταρία ''πονάει'' φίλε μου με το με το μεταβαλλόμενο ρεύμα που θα έχεις από τον
ανορθωτή απλά ξεχνάς τα xenon! Δε νομίζω να υπάρχει μπάλλαστ να μπορεί να δουλέψει με μεταβαλλόμενο ρεύμα!

:wave2:

ok τα ξεχναω τα xenon (στην πραγματικοτητα δεν ξερω γιατι ειναι καλυτερα απο κατι αλλο, μαλλον ποιο δυνατα)

εχεις να προτεινεις κατι για την περιπτωση μου?
γιατι σε εθνικες και επαρχιακους υπαρχει προβλημα..

θανκς ανιγουει

:wave2:

sakisvolos
11/01/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ok τα ξεχναω τα xenon (στην πραγματικοτητα δεν ξερω γιατι ειναι καλυτερα απο κατι αλλο, μαλλον ποιο δυνατα)


Είναι πιο δυνατό το φως γιατί η λάμπες αυτές μετατρέπουν πολύ μεγαλύτερο ποσοστό ενέργειας
από αυτή που καταναλώνουν σε φως (έχουν μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης).
Δεν είναι δλδ μόνο επειδή έχουν πιο άσπρο φως!:winka:



Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos

εχεις να προτεινεις κατι για την περιπτωση μου?
γιατι σε εθνικες και επαρχιακους υπαρχει προβλημα..

θανκς ανιγουει

:wave2:

Μια καλής ποιότητας λάμπα κατά προτίμηση ίδιας ισχύος σε W αν μιλάμε για φανάρι με πλαστικό
καθρέφτη, όπως επίσης πρέπει για να υπάρχουν καλά αποτελέσματα ο καθρέφτης και κρύσταλλο να
είναι καθαρά (χωρίς θαμπάδες)!

Αν το φανάρι είναι λερωμένο από μέσα και xenon να μπει το μόνο ''καλό'' αποτέλεσμα είναι να
''βγάζει'' τα μάτια των απέναντι!

Υ.Γ. Αν έχεις λερωμένο εσωτερικά φανάρι και το φανάρι σου έχει πλαστικό καθρέφτη θέλει
εξαιρετικά μεγάλη προσοχή στο καθάρισμα οποιοδήποτε υγρό ΑΚΟΜΑ και το νερό μπορεί
να αφαιρέσει τη νίκελ επίστρωση καθιστώντας το άχρηστο!

Καλημέρα!:wave2:

the who
11/01/2009, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos

Ακριβώς φίλε srx λόγω και μόνο της λάμπας είναι ακριβότερο!

Πάντως ρίξε μια ματιά και εδώ (http://globalimport.gr/catalog/index.php/cPath/18_100) εγώ από αυτόν το πήρα το κιτ της cobra που λέει εδώ κι ένα χρόνο
και ως τώρα εντάξει είναι!
Αυτό που θες εσύ είναι αυτό στα 89? (100? το ειχε πέρσι:bawl: ) + τα μεταφορικά!

Κάνε ένα τηλ και άμα δε σ' αρέσει πας γι' άλλα απλά κι' ωραία! :winka:

Eρωτηση ηλιθιου.Οι λαμπες Η4,Η7 κλπ Η τι διαφορες εχουν?Εννοω γιατι να βαλω Η4 και να μη βαλω εναν αλλο τυπο λαμπας που ειναι πιο φτηνος?Εχει να κανει με ανορθωτες,πηνια,μπαταριες κλπ?Εχει να κανει με το φαναρι?
Το μονο που θελω ειναι να με βλεπουν χωρις να τους στραβωνω.Δεν με ενδιαφερουν τα κελβιν.Στο παληο μηχανακι μου,ο γιαπωνεζος ειχε βαλει ενισχυτη φωτων και λαμπα 55/90 αν θυμαμαι καλα.Εκπληκτικο φως χωρις να στραβωνει.Οταν ρωτησα καποιον ηλεκτρολογο μου τα μασαγε.Μου ελεγε οτι μπορει να καει μεχρι η ηλεκτρονικη.:look:

SVX
11/01/2009, 09:55
H4 H7 κλπ εχει να κανει με την μορφη-τυπο της λαμπας{διαταξη επαφων κλπ}
οποτε type H4 μπορεις να βρεις με 2 ευρω αλλα και με 12 ...αναλογα με την εταιρεια,την θερμοκρασια φωτος που δινει,ποσες χιλ.κερια ενταση φωτος και την ποιοτητΑ....

the who
11/01/2009, 10:03
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
[B] θερμοκρασια φωτος που δινει,ποσες χιλ.κερια ενταση φωτος

Κατι εχεις μπερδεψει εδω και δεν βοηθας.Αλλο η θερμοκρασια χρωματος κι αλλο η φωτιστικη ενταση.Τελος παντων αλλο ρωταω εγω.Επειδη εχω μεινει στα παληα ρωταω αν αντι για Η4 μπορω να βαλω ενα σετ HID με Η οτιναναι λαμπα και να κανω δουλεια.ΔΕΝ με ενδιαφερει η μεγαλη σκαλα γιατι ετσι κι αλλιως τα HID ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα στη μικρη σκαλα.

SVX
11/01/2009, 10:09
μπορεις να βαλεις "τυπου" hid η ολοκληρο το συστημα με τους μετασχηματιστες...

sakisvolos
11/01/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Eρωτηση ηλιθιου.Οι λαμπες Η4,Η7 κλπ Η τι διαφορες εχουν?Εννοω γιατι να βαλω Η4 και να μη βαλω εναν αλλο τυπο λαμπας που ειναι πιο φτηνος?Εχει να κανει με ανορθωτες,πηνια,μπαταριες κλπ?Εχει να κανει με το φαναρι?
Το μονο που θελω ειναι να με βλεπουν χωρις να τους στραβωνω.Δεν με ενδιαφερουν τα κελβιν.Στο παληο μηχανακι μου,ο γιαπωνεζος ειχε βαλει ενισχυτη φωτων και λαμπα 55/90 αν θυμαμαι καλα.Εκπληκτικο φως χωρις να στραβωνει.Οταν ρωτησα καποιον ηλεκτρολογο μου τα μασαγε.Μου ελεγε οτι μπορει να καει μεχρι η ηλεκτρονικη.:look:

Μόνο ερώτηση ηλίθιου δεν είναι αυτή!

Το Η4 ή Η7 ή το Η1 έχει να κάνει ΜΕ ΤΟΝ ΤΥΠΟ του φαναριού που έχουμε και με τίποτα άλλο!
Για παράδειγμα το Η4 είναι ένα φανάρι και για τη μικρή και για τη μεγάλη σκάλα οπότε θέλουμε
μια λάμπα με ηλεκτρομαγνήτη να μας πηγαίνει την κάψουλα της λάμπας μια στη θέση της μεγάλης
και μια στη θέση της μικρής σκάλας!
Το Η4 και το Η1 ΔΕΝ αλλάζουν σκάλα αυτά τα φανάρια αν προσέξεις είναι διπλά δλδ δυο καθρέφτες
σε ένα φανάρι και δυο λάμπες μια για κάθε σκάλα το + σε αυτούς τους τύπους φαναριών είναι ότι
δε χρειάζεται να σβήσει η μικρή σκάλα για να ανάψει η μεγάλη ανάβουν μαζί και έχουμε πιο πολύ φως!

Δεν θα στραβώνεις κανένα ειδικά αν η μετατροπή γίνει σε φανάρι Η4! Αντιθέτως τα φανάρια Η1 και Η7
λόγω του ότι δεν έχουν εκείνο το μεταλλικό καπελάκι μπροστά από τη λάμπα αυτά στραβώνουν
τον απέναντι! :winka:

Υ.Γ. Τα 6000 kelvin είναι η καλύτερη περίπτωση από μεριά απόδοσης τώρα αν σε ενδιαφέρει και το
look αν δλδ θέλεις να φαίνεται πιο πολύ προς το μπλε βάζεις 8000 kelvin+ άλλα όσο ανεβαίνουν
τα kelvin κατεβαίνουν τα lumen! :wave2:

stefanos
11/01/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
[B] θερμοκρασια φωτος που δινει,ποσες χιλ.κερια ενταση φωτος

Κατι εχεις μπερδεψει εδω και δεν βοηθας.Αλλο η θερμοκρασια χρωματος κι αλλο η φωτιστικη ενταση.Τελος παντων αλλο ρωταω εγω.Επειδη εχω μεινει στα παληα ρωταω αν αντι για Η4 μπορω να βαλω ενα σετ HID με Η οτιναναι λαμπα και να κανω δουλεια.ΔΕΝ με ενδιαφερει η μεγαλη σκαλα γιατι ετσι κι αλλιως τα HID ειναι παραπανω απο ικανοποιητικα στη μικρη σκαλα.

Δεν μπορείς πρέπει να βάλεις την αντίστοιχη ξένον με αυτή που φοράει το φαναρι σε αλογόνο.
Εχω κάνει αυτή την βλακεία στο xr που είχε μια απλή λάμπα και την άλλαξα με μια αλογόνου.
Το αποτέλεσμα είναι οτι αλλάζει η εστιακή απόσταση στην καινούργια λάμπα και η δέσμη είναι άσχετη. Εκεί που έπρεπε να υπάρχει φώς υπάρχει σκοτάδι και φωτίζω τον χώρο ολόγυρα, γενικά περισσότερο φως εκεί που δεν χρειάζεται.
Βολεύομαι τέλος πάντως γιατί η 35-35 που φοράω δεν είναι για να βλέπεις αλλά για να σε βλέπουν μόνο :p
Καλό λοιπόν θα ήταν να βάλεις την αντίστοιχη ξένον ή να αλλάξεις όλο το φανάρι.

PortisHead
11/01/2009, 11:28
Διαβασε εδω....http://www.xenonhellas.gr/hid/h4-moto.html για να μαθεις για τις ιδιαιτερότητες και οτι αφορα γενικοτερα τον τύπο λάμπας H4.

:wave2:

Akatanomastos
11/01/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos

:

οκ θα κοιταξω αν ειναι λερωμενη ή <<Σπασμενη>> η επιφανεια.
αν και απο τι καταλαβα δεν θα εχω το επιθυμητο αποτελεσμα
δηλαδη φως ωστε να μετακινουμε ανετα νυχτα σε σκοτεινα μερη:D


θα κοιταξω καποια στιγμη και τους προβολεις που εβαλε ο MikeG.

θανκς παντως για τις απαντησεις σου

:wave2:

PortisHead
11/01/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οκ θα κοιταξω αν ειναι λερωμενη ή <<Σπασμενη>> η επιφανεια.
αν και απο τι καταλαβα δεν θα εχω το επιθυμητο αποτελεσμα
δηλαδη φως ωστε να μετακινουμε ανετα νυχτα σε σκοτεινα μερη:D


θα κοιταξω καποια στιγμη και τους προβολεις που εβαλε ο MikeG.

θανκς παντως για τις απαντησεις σου

:wave2:

Παντα υπαρχει φυσικα και η λύση με τις λάμπες PIAA...απλα ειναι ακριβή λυση.
Αν βρεις απο e-bay τπτ οικονομικο...χτυπα τις.

sakisvolos
11/01/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos


θα κοιταξω καποια στιγμη και τους προβολεις που εβαλε ο MikeG.

θανκς παντως για τις απαντησεις σου

:wave2:

Είναι μια καλή περίπτωση για περισσότερο φως αλλά θα προσέξεις να μην ξεφύγεις από τη μέγιστη
ισχύ που θα ''φορτώσεις'' το σύστημα πηνία-ανορθωτής για να μη γίνει ζημιά!
Πρέπει να ξέρεις δλδ τη ''σηκώνει'' να βάλεις!

Π.Χ. το δικό μου στο service manual λέει πως η γεννήτρια του (σύστημα πηνία-ανορθωτής) είναι 210W στα 14V κάπου 15Α μέγιστο ρεύμα δλδ και καλά είναι όχι να μην το ξεπερνάς αυτό το σημείο
αλλά να μη το πλησιάζεις κιόλας γιατί πρέπει να υπολογίσεις μέσα σε αυτή την ισχύ και τις μόνιμες καταναλώσεις
όπως η ανάφλεξη (που αυτή δεν γίνετε να μη δουλεύει) φλας κόρνα κτλ!

MikeG
11/01/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Έχει να κάνει ακριβώς με τον ηλεκτρομαγνήτη της λάμπας! Συνήθως υπάρχει ο περιορισμός του
δεκαπεντάλεπτου! Άμα μείνει πιο πολύ χρόνο στη μεγάλη σκάλα καίγεται η περιέλιξη της λάμπας
και δεν ξαναπάει στη μεγάλη σκάλα ξανά!
Πάντως υπάρχουν και κιτ χωρίς περιορισμό στο χρόνο που θα μείνει στη μεγάλη σκάλα επειδή
έχει ένα σύστημα με δύο ηλεκτρομαγνήτες τέτοιο έχω βάλει εγώ (όχι πως ήξερα ότι είναι τέτοιο
μετά το έμαθα) αλλά καλό είναι αυτό!





Υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό με το οποίο μπορούμε να το δούμε αυτό για κάθε κιτ?
Για να καταλάβω, σου καίγεται δηλαδή η μεγάλη σκάλα συχνά λόγω χρήσης, οπότε πας για αλλαγή λάμπας?
Δε μου φαίνεται λογικό από τη μια (η μεγάλη σκάλα χρησιμοποιείται αρκετά συχνά) από την άλλη όμως ίσως υπάρχει φθορά μεγάλη κατά την αλλαγή από μικρή σε μεγάλη. Άρα λογικά ένα ποιοτικό ΚΙΤ έχει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης.
Η βασική μου ερώτηση είναι, σου καίγεται η λάμπα ή πας για αλλαγή όλου του κιτ?


:wave2:

sakisvolos
11/01/2009, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό με το οποίο μπορούμε να το δούμε αυτό για κάθε κιτ?
Για να καταλάβω, σου καίγεται δηλαδή η μεγάλη σκάλα συχνά λόγω χρήσης, οπότε πας για αλλαγή λάμπας?
Δε μου φαίνεται λογικό από τη μια (η μεγάλη σκάλα χρησιμοποιείται αρκετά συχνά) από την άλλη όμως ίσως υπάρχει φθορά μεγάλη κατά την αλλαγή από μικρή σε μεγάλη. Άρα λογικά ένα ποιοτικό ΚΙΤ έχει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης.
Η βασική μου ερώτηση είναι, σου καίγεται η λάμπα ή πας για αλλαγή όλου του κιτ?


:wave2:

Καλησπέρα!

Οταν σε μια λάμπα ξένον Η4 καεί ο ηλεκτρομαγνήτης που έχει στο πίσω μέρος της η λάμπα ανάβει
αλλά δεν ξαναπάει στη μεγάλη σκάλα! Σινιάλο κάνει αλλά μένει στη θέση της μικρής σκάλας και
τη μέρα τουλάχιστον δε φαίνεται πολύ!

Συνήθως αφού αγοράσεις ένα κιτ ξένον στα χαρτιά που έχει μέσα (αν έχει) λέει πόση ώρα μπορεί να
μείνει στη μεγάλη σκάλα και συνήθως μόλις υπερβούμε αυτόν το χρόνο πάπαλα!
Τώρα υπάρχουν και τα κιτ (για Bi-Xenon H4 μιλάμε πάντα) που ΔΕΝ έχουν περιορισμό στο χρόνο
της μεγάλης σκάλας γιατί το σύστημα στο πίσω μέρος της αποτελείται από ΔΥΟ μαγνήτες και
ΔΥΟ ηλεκτρομαγνήτες έτσι ώστε δίνει στον ένα ηλεκτρομαγνήτη 12V για ένα sec και μόλις
πάει η λάμπα στη θέση της την κρατάει ο σταθερός μαγνήτης και το κύκλωμα ελέγχου του κιτ ξενον
κόβει τα 12V από τον ηλεκτρομαγνήτη οπότε δεν ζεσταίνεται και δεν καίγεται!
Για να ξαναγυρίσει αυτού το τύπου η λάμπα πάλι στη μικρή σκάλα όταν ζητηθεί το κύκλωμα
ελέγχου δίνει τα 12V ανάστροφα ενεργοποιήται ο άλλος ηλεκτρομαγνήτης πάλι κι αυτός για ένα sec ( όχι παραπάνω)
και τη λάμπα την κρατάει στη θέση της μικρής σκάλας αυτή τη φορά ο άλλος σταθερός μαγνήτης!

Λάμπες ανταλλακτικές υπάρχουν (βρίσκω κι εδώ στο βόλο) αλλά κάνουν καμιά 60αρια ? δεν ξέρω αν συμφέρει να αλλάξεις λάμπα ή όλο το κιτ!:winka:

1) Τη μεγάλη σκάλα αν δεν κινήστε στο βουνό δεν την πολυχρειάζεστε οπότε μάλλον δεν υπάρχει
πρόβλημα!

2) Η λάμπα (στο κιτ) που δεν έχει περιορισμό χρόνου ένας που ξέρει την αναγνωρίζει αμέσως
και λέω ένας που ξέρει γιατί είναι σχεδόν ολόιδιες με αυτές που έχουν περιορισμό χρόνου!
Τώρα αυτή η λάμπα που ΔΕΝ έχει περιορισμό χρόνου όταν την έχεις στο χέρι άμα της μετακινήσεις
την κάψουλα προς τα μέσα (προς τη μεγάλη σκάλα δηλαδή)
πρέπει να μείνει εκεί άμα την ξανά τραβήξεις έξω πρέπει πάλι να μείνει έξω!
Περισσότερες διευκρινήσεις με ΠΜ !

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγούμεθα ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΩ ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΕΤΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ! :D

laryfz1
12/01/2009, 13:59
ερωτηση.αυτες οι λαμπες λευκου φωτος οσραμ κτλ.εχουν την ιδια καταναλωση ρευματος η οχι

sakisvolos
12/01/2009, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από laryfz1
ερωτηση.αυτες οι λαμπες λευκου φωτος οσραμ κτλ.εχουν την ιδια καταναλωση ρευματος η οχι

Ποιες εννοείς;; τις silverstar , cool blue, night breaker και τέτοια αυτές εννοείς;; :confused:

laryfz1
13/01/2009, 16:03
ναι αυτες

THEOD
13/01/2009, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από laryfz1
ερωτηση.αυτες οι λαμπες λευκου φωτος οσραμ κτλ.εχουν την ιδια καταναλωση ρευματος η οχι

Είναι λάμπες ΑΜΕΣΗΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ που σημαίνει ότι είναι ιδιες ακριβώς με τις μαμίσιες όσο αφορά τοποθέτηση-κατανάλωση κλπ
Απλά βγάζεις τις μαμίσιες και τις τοποθετείς σε 30 δεύτερα...

Διάβασε και αυτό http://www.fazerclub.gr/forumx/viewtopic.php?f=5&t=6453
Θα σε βοηθήσει...

sakisvolos
13/01/2009, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από laryfz1
ναι αυτες

Καλησπέρα!
Αυτές είναι 55W στην μικρή και 60W στη μεγάλη όπως και μια ''απλή'' Η4!

Το πρόβλημα θα ήταν άμα μια μηχανή έχει από το εργοστάσιο λάμπα Η4 αλλά 30-35W τότε
αν μπει η 55-60W ίσως κάνει ζημιά στο κάτοπτρο του φαναριού!:winka:

schumacher_
13/01/2009, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Καλησπέρα!
Αυτές είναι 55W στην μικρή και 60W στη μεγάλη όπως και μια ''απλή'' Η4!

Το πρόβλημα θα ήταν άμα μια μηχανή έχει από το εργοστάσιο λάμπα Η4 αλλά 30-35W τότε
αν μπει η 55-60W ίσως κάνει ζημιά στο κάτοπτρο του φαναριού!:winka:

Εφόσον μια λάμπα έχει ισχύ 55W, αυτό σημαίνει ότι το ρεύμα που τραβάει είναι 55/12= ~4,6Α, σωστά?

Με το ίδιο σκεπτικό, η 35W xenon λάμπα τραβάει 35/12= ~2,9Α?

Ελπίζω να μη λέω μ@λ@κίες... :lol:

sakisvolos
13/01/2009, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Εφόσον μια λάμπα έχει ισχύ 55W, αυτό σημαίνει ότι το ρεύμα που τραβάει είναι 55/12= ~4,6Α, σωστά?

Με το ίδιο σκεπτικό, η 35W xenon λάμπα τραβάει 35/12= ~2,9Α?

Ελπίζω να μη λέω μ@λ@κίες... :lol:

Σωστός είσαι αλλά που θέλεις να καταλήξεις? :confused:

schumacher_
13/01/2009, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Σωστός είσαι αλλά που θέλεις να καταλήξεις? :confused:

Έχω ένα FZS600 και σκέφτομαι τα εξής:

Η μηχανή έχει 1 Η7 και 1 Η4. Στην Η4, από το εργοστάσιο είναι φτιαγμένη η καλωδίωση για να ανάβει η εστία μόνο στη μεγάλη σκάλα, ενώ στη μεσαία σκάλα ανάβει μόνο η Η7 και καθόλου η Η4.

Πού θέλω να καταλήξω?

Πριν καιρό (όταν είχα λάμπες αλογόνου) είχα κάνει μία "κλασσική" μόντα και τράβηξα μια γραμμή ρεύματος για τη μεσαία σκάλα της Η4. Έτσι στη μεσαία σκάλα είχα αναμμένες και τις 2 λάμπες. Όλα λειτουργούσαν ωραία.

Μια ωραία μέρα, αγοράζω xenon και ενώ περίμενα να λειτουργούν το ίδιο καλά, άρχισα να έχω πρόβλημα όταν και οι 2 λάμπες ήταν αναμμένες. Συγκεκριμένα, η Η4 προξενούσε μεγάλη πτώση της τάσης της μπαταρίας και μετά από 1-2' έπεφτε κάτω από τα 11V, το ballast δεν είχε αρκετή τάση εισόδου με αποτέλεσμα να φλασάρει η λάμπα και να σβήνει.

Προσπαθώ να καταλάβω το λόγο λοιπόν και άκρη δε βγάζω, εφόσον διάβασα τα πολύ ωραία που εξηγήθηκαν στη συζήτηση και είμαι και σωστός σε αυτό που υπολόγισα παραπάνω... :bawl:

sakisvolos
13/01/2009, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Έχω ένα FZS600 και σκέφτομαι τα εξής:

Η μηχανή έχει 1 Η7 και 1 Η4. Στην Η4, από το εργοστάσιο είναι φτιαγμένη η καλωδίωση για να ανάβει η εστία μόνο στη μεγάλη σκάλα, ενώ στη μεσαία σκάλα ανάβει μόνο η Η7 και καθόλου η Η4.

Πού θέλω να καταλήξω?

Πριν καιρό (όταν είχα λάμπες αλογόνου) είχα κάνει μία "κλασσική" μόντα και τράβηξα μια γραμμή ρεύματος για τη μεσαία σκάλα της Η4. Έτσι στη μεσαία σκάλα είχα αναμμένες και τις 2 λάμπες. Όλα λειτουργούσαν ωραία.

Μια ωραία μέρα, αγοράζω xenon και ενώ περίμενα να λειτουργούν το ίδιο καλά, άρχισα να έχω πρόβλημα όταν και οι 2 λάμπες ήταν αναμμένες. Συγκεκριμένα, η Η4 προξενούσε μεγάλη πτώση της τάσης της μπαταρίας και μετά από 1-2' έπεφτε κάτω από τα 11V, το ballast δεν είχε αρκετή τάση εισόδου με αποτέλεσμα να φλασάρει η λάμπα και να σβήνει.

Προσπαθώ να καταλάβω το λόγο λοιπόν και άκρη δε βγάζω, εφόσον διάβασα τα πολύ ωραία που εξηγήθηκαν στη συζήτηση και είμαι και σωστός σε αυτό που υπολόγισα παραπάνω... :bawl:

Εδώ φίλε μου ''μυρίζει'' πρόβλημα!
Είχες μια λάμπα αλογόνου Η4 και μια Η7 60W και 65W αντίστοιχα έτσι? Όταν στη μικρή σκάλα
ανάβανε και οι δυο λάμπες αλογόνου δεν είχες πρόβλημα έτσι? Το πρόβλημα ήρθε με τα συστήματα
ξένον ε?
Τα κιτ ξένον που έβαλες τι ισχύος είναι 35W ή 50W αλλά και τα 50W να είναι δεν εχεις ξεφύγει από
θέμα ισχύος προς τα πάνω οπότε μάλλον δε θα έπρεπε να έχεις αυτό το πρόβλημα!
Μήπως κάποιο από τα μπάλαστ έχει πρόβλημα και τραβάει πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα?
Το σύστημα πηνία ανορθωτής δουλεύει σωστά? Έχεις 14V πάνω στη μπαταρία λίγο μετά αφού το
βάλεις μπροστά?

:confused: :confused:

schumacher_
13/01/2009, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Εδώ φίλε μου ''μυρίζει'' πρόβλημα!
Είχες μια λάμπα αλογόνου Η4 και μια Η7 60W και 65W αντίστοιχα έτσι? Όταν στη μικρή σκάλα
ανάβανε και οι δυο λάμπες αλογόνου δεν είχες πρόβλημα έτσι? Το πρόβλημα ήρθε με τα συστήματα
ξένον ε?
Τα κιτ ξένον που έβαλες τι ισχύος είναι 35W ή 50W αλλά και τα 50W να είναι δεν εχεις ξεφύγει από
θέμα ισχύος προς τα πάνω οπότε μάλλον δε θα έπρεπε να έχεις αυτό το πρόβλημα!
Μήπως κάποιο από τα μπάλαστ έχει πρόβλημα και τραβάει πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα?
Το σύστημα πηνία ανορθωτής δουλεύει σωστά? Έχεις 14V πάνω στη μπαταρία λίγο μετά αφού το
βάλεις μπροστά?

:confused: :confused:

Το hid kit είναι 35W, αλλά όπως είπες κι εσύ, ακόμα και 50W να ήταν, δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα...

Αυτό που λες με τα ballast πώς μπορώ να το δω?

Η μπαταρία βγάζει ~14V όταν λειτουργεί στο ρελαντί η μηχανή (κάπου 13,6V το είχα μετρήσει κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά). Όταν άναβα τα φώτα όμως, άρχιζε μία σχεδόν κατακόρυφη πτώση: 13,5-13,3-13,1-12,8 κλπ κλπ και μέσα σε 1-2' το πολύ έφτανε στα ~11V, που όπως είπα και πιο πάνω, έσβηνε πλέον η Η4.

sakisvolos
13/01/2009, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Το hid kit είναι 35W, αλλά όπως είπες κι εσύ, ακόμα και 50W να ήταν, δεν θα έπρεπε να έχει πρόβλημα...

Αυτό που λες με τα ballast πώς μπορώ να το δω?

Η μπαταρία βγάζει ~14V όταν λειτουργεί στο ρελαντί η μηχανή (κάπου 13,6V το είχα μετρήσει κάποια στιγμή αν θυμάμαι καλά). Όταν άναβα τα φώτα όμως, άρχιζε μία σχεδόν κατακόρυφη πτώση: 13,5-13,3-13,1-12,8 κλπ κλπ και μέσα σε 1-2' το πολύ έφτανε στα ~11V, που όπως είπα και πιο πάνω, έσβηνε πλέον η Η4.

Αυτό συμβαίνει μόνο στο ρελαντί ? Αν ανεβάσεις τις στροφές τι κάνει? Την τάση που την μετράς
πάνω στη μπαταρία? Με τις απλές λάμπες δεν είχες κανένα πρόβλημα?

Καλά θα ήταν να κάνεις μια αμπερομέτρηση τα μπάλαστ το κάθε ένα ξεχωριστά και θα πρότεινα
να κοιτάξεις πρώτο αυτό της Η4 μιας και αυτό σβήνει πρώτο για τα περισσότερα μπάλαστ λένε
ότι λειτουργούν με τάση από 9 ως 18V!

Λογικά θα πρέπει να μετρήσεις κάπου 3, κάτι αμπέρ να καταναλώνει το κάθε μπάλαστ , αν το ρεύμα
είναι τόσο τότε κάπου αλλού θα υπάρχει πρόβλημα!

schumacher_
13/01/2009, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Αυτό συμβαίνει μόνο στο ρελαντί ? Αν ανεβάσεις τις στροφές τι κάνει? Την τάση που την μετράς
πάνω στη μπαταρία? Με τις απλές λάμπες δεν είχες κανένα πρόβλημα?

Καλά θα ήταν να κάνεις μια αμπερομέτρηση τα μπάλαστ το κάθε ένα ξεχωριστά και θα πρότεινα
να κοιτάξεις πρώτο αυτό της Η4 μιας και αυτό σβήνει πρώτο για τα περισσότερα μπάλαστ λένε
ότι λειτουργούν με τάση από 9 ως 18V!

Λογικά θα πρέπει να μετρήσεις κάπου 3, κάτι αμπέρ να καταναλώνει το κάθε μπάλαστ , αν το ρεύμα
είναι τόσο τότε κάπου αλλού θα υπάρχει πρόβλημα!

Ακόμα και αν κινούμαι κανονικά, το ίδιο κάνει η Η4. Το πολύ πολύ να κρατήσει λίγο παραπάνω (ίσως λόγω γεννήτριας?).

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο ballast μου έχει κάψει και μία Η4 ήδη, οπότε παίζει να είναι είτε λίγο ασταθές, είτε να θέλει λίγο πέταμα... Ήδη σκέφτομαι να πάρω ένα καινούριο κιτ, από κάποια άλλη μάρκα με λεπτά ballast κλπ, οπότε μάλλον θα το κάνω μια ώρα αρχίτερα...

Θα έπρεπε να το συζητούσαμε πριν τις γιορτές αυτό, να βρισκόμασταν και για κανένα τσιπουράκι τα χριστούγεννα... :beer:

sakisvolos
13/01/2009, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Ακόμα και αν κινούμαι κανονικά, το ίδιο κάνει η Η4. Το πολύ πολύ να κρατήσει λίγο παραπάνω (ίσως λόγω γεννήτριας?).

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο ballast μου έχει κάψει και μία Η4 ήδη, οπότε παίζει να είναι είτε λίγο ασταθές, είτε να θέλει λίγο πέταμα... Ήδη σκέφτομαι να πάρω ένα καινούριο κιτ, από κάποια άλλη μάρκα με λεπτά ballast κλπ, οπότε μάλλον θα το κάνω μια ώρα αρχίτερα...



Κάνε στο συγκεκριμένο μπάλαστ ένα έλεγχο να δεις τι ρεύμα τραβάει!
Η Η7 λειτουργεί κανονικά?


Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_

Θα έπρεπε να το συζητούσαμε πριν τις γιορτές αυτό, να βρισκόμασταν και για κανένα τσιπουράκι τα χριστούγεννα... :beer:

Ήσουν στο Βόλο?
Another time! :wave2: :wave2:

schumacher_
14/01/2009, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Κάνε στο συγκεκριμένο μπάλαστ ένα έλεγχο να δεις τι ρεύμα τραβάει!
Η Η7 λειτουργεί κανονικά?

Η Η7 λειτουργεί πάντα κανονικά. Είτε μόνη της, είτε με την Η4 μαζί, αν είναι να σβήσει κάποια, αυτή θα είναι η Η4. Θα τσεκάρω το ballast και βλέπουμε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Ήσουν στο Βόλο?
Another time! :wave2: :wave2:

Από Βόλο είμαι... δυστυχώς ανεβαίνω μόνο στις διακοπές όμως, βαριά και κανένα σ/κ :winka:

sakisvolos
14/01/2009, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Η Η7 λειτουργεί πάντα κανονικά. Είτε μόνη της, είτε με την Η4 μαζί, αν είναι να σβήσει κάποια, αυτή θα είναι η Η4. Θα τσεκάρω το ballast και βλέπουμε...



Από Βόλο είμαι... δυστυχώς ανεβαίνω μόνο στις διακοπές όμως, βαριά και κανένα σ/κ :winka:

OK!

Να τα πούμε γιατί όχι! :wave2:

odt
14/01/2009, 10:07
Οι λάμπες xenon σίγουρα βγάζουν πολύ πιο δυνατό φως απο τις κοινές αλογόνου, αλλά τα κάτοπτρα των συμβατικών φαναριών δεν είναι κατάλληλα για αυτές τις λάμπες...(ή οι λάμπες αυτές δεν είναι κατάλληλες για τα συμβατικά κάτοπτρα :P διαλΙέχτε και πάρτε) με αποτέλεσμα θέλοντας και μη να τυφλώνουμε τους άλλους οδηγούς...

Με τη μηχανή δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο, μιας και έχει μικρά φανάρια σε σχέση (ας πούμε) με ένα αυτοκίνητο...Σίγουρα θα έχει τύχει σε πολλούς να τυφλώνονται από κάποιο αυτοκίνητο με με after market λαμπες ξένον...ή από κάποια μηχανή που πάει βραδιάτικα με τη μεγάλη σκάλα...:sick:

Εγώ έβαλα στο αυτοκίνητο και μετά από δύο μήνες πειραματισμών τα έβγαλα γιατί σκότωναν τους πάντες...και τα έχω και κάθονται...:mad:

sakisvolos
14/01/2009, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt


Εγώ έβαλα στο αυτοκίνητο και μετά από δύο μήνες πειραματισμών τα έβγαλα γιατί σκότωναν τους πάντες...και τα έχω και κάθονται...:mad:

Ποιον τύπο λάμπας είχες βάλει στο τουτού?:confused:

odt
14/01/2009, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Ποιον τύπο λάμπας είχες βάλει στο τουτού?:confused:


6000 βαθμούς κέλβιν ( σχετικά άσπρα δηλαδή) Η4 με τον ηλεκτρομαγνήτη που τραβάει τη λάμπα μεσα-έξω :blush:

Οι λάμπες ποιοτικά ήταν (είναι ακόμα δηλαδή) πολύ καλές. Δεν έκαναν αυτή την αηδιαστική θολούρα που κάνουν κάποια άλλα κινέζικα (κινέζικα είναι και τα δικά μου). Η δέσμη ήταν ακριβώς ίδια με αυτή που έβγαζε το φανάρι με τις μαμά λάμπες...(αυτό επιβεβαιώθηκε πειραματικά και επιστημονικά σε μία μάντρα :lol: ) Όμως επειδή το φως ήταν πολύ δυνατό δεν γινόταν ανεκτό ειδικά απο τα οχήματα που βρίσκονταν μπροστά και δεξιά όπου η δέσμη των φώτων ενεβαίνει πιο ψηλά...Η ίδια δέσμη με τις μαμά λάμπες... είναι πλήρως ανεκτή από το μάτι...
Εννοείται ότι πειραματίστηκα με λαμάκια - ροδελάκια και λοιπά σκατάκια...καθώς επίσης και με την κλίση των φαναριών χωρίς ιδιαίτερα ελπιδοφόρα αποτελέσματα :sad:

Δεν το συζητάω τι γινόταν όταν φώτιζα άλλα οχήματα ενώ βρισκόμασταν σε διαφορετικό επίπεδο...(στο τέλος μια ανηφόρας π.χ) Τα μαμά συστήματα ξένον έχουν αισθητήρες κλίσης με υδράργυρο (μάλλον :confused: ) που αλλάζουν κλίση στα φώτα όταν το αυτοκίνητο αλλάζει κλίση...

Τα ξήλωσα και έβαλα πάλι τις μαμά λάμπες και είμαι μια χαρά...(ούτως ή άλλως το αυτοκίνητο είχε μια χαρά φώτα και πριν και το όλο θέμα με τα ξένον ήταν απλά για την κ@υλα)

Για τη μηχανή (χόρνετ 600) το συζητάμε το θέμα όχι ότι έχω πρόβλημα, αλλά σίγουρα τα φώτα του σηκώνουν βελτίωση...:look:


Αυτά...:wave2:

sakisvolos
14/01/2009, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
6000 βαθμούς κέλβιν ( σχετικά άσπρα δηλαδή) Η4 με τον ηλεκτρομαγνήτη που τραβάει τη λάμπα μεσα-έξω :blush:

Οι λάμπες ποιοτικά ήταν (είναι ακόμα δηλαδή) πολύ καλές. Δεν έκαναν αυτή την αηδιαστική θολούρα που κάνουν κάποια άλλα κινέζικα (κινέζικα είναι και τα δικά μου). Η δέσμη ήταν ακριβώς ίδια με αυτή που έβγαζε το φανάρι με τις μαμά λάμπες...(αυτό επιβεβαιώθηκε πειραματικά και επιστημονικά σε μία μάντρα :lol: ) Όμως επειδή το φως ήταν πολύ δυνατό δεν γινόταν ανεκτό ειδικά απο τα οχήματα που βρίσκονταν μπροστά και δεξιά όπου η δέσμη των φώτων ενεβαίνει πιο ψηλά...Η ίδια δέσμη με τις μαμά λάμπες... είναι πλήρως ανεκτή από το μάτι...
Εννοείται ότι πειραματίστηκα με λαμάκια - ροδελάκια και λοιπά σκατάκια...καθώς επίσης και με την κλίση των φαναριών χωρίς ιδιαίτερα ελπιδοφόρα αποτελέσματα :sad:

Δεν το συζητάω τι γινόταν όταν φώτιζα άλλα οχήματα ενώ βρισκόμασταν σε διαφορετικό επίπεδο...(στο τέλος μια ανηφόρας π.χ) Τα μαμά συστήματα ξένον έχουν αισθητήρες κλίσης με υδράργυρο (μάλλον :confused: ) που αλλάζουν κλίση στα φώτα όταν το αυτοκίνητο αλλάζει κλίση...

Τα ξήλωσα και έβαλα πάλι τις μαμά λάμπες και είμαι μια χαρά...(ούτως ή άλλως το αυτοκίνητο είχε μια χαρά φώτα και πριν και το όλο θέμα με τα ξένον ήταν απλά για την κ@υλα)

Για τη μηχανή (χόρνετ 600) το συζητάμε το θέμα όχι ότι έχω πρόβλημα, αλλά σίγουρα τα φώτα του σηκώνουν βελτίωση...:look:


Αυτά...:wave2:

Ναι έχεις δίκιο αν και πιστεύω πως αν χαμήλωνες λίγο το δεξιό φανάρι κάτι θα γινότανε, αλλά πάλι
εκεί που θα βάραγε η δέσμη του μάτι θα έβγαζε!

Κι εγώ στο αμάξι τις λάμπες αλογόνου έχω (osram NBR) με άριστα αποτελέσματα βλέπεις στο
τουτού τα φανάρια είναι αρκετά μεγαλύτερα από αυτά των μοτό με αποτέλεσμα ο κατασκευαστής
τους να καταφέρνει να εκμεταλλευτεί καλύτερα τη δέσμη που κάνουν οι λάμπες αλογόνου κάτι
που δε συμβαίνει με όλες τις μοτό!

Επίσης τα ΟΕΜ xenon στα αυτοκίνητα παίζει να είναι μικρότερης ισχύος από 35W αλλά το σημαντικότερο
είναι ότι διαθέτουν φίλτρα που δεν επιτρέπουν την υπεριώδη ακτινοβολία να βγει έξω από το φανάρι!
Και σίγουρα αυτά τα φίλτρα πρέπει να είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά!
Εννοείτε φυσικά ότι στα μαμα xenon είναι όλο το φανάρι εντελώς διαφορετικά σχεδιασμένο!

:wave2: :wave2:

stefanos
14/01/2009, 22:58
είναι εντελώς φυσικό να μην δουλεύουν σε συμβατικό προβολέα τα xenon.
Στα συμβατικά φώτα το μοτίβο του φωτός το διαμορφώνει το κρύσταλο και οχι ο καθρέφτης διαθλώντας το περισσότερο φώς στις κατάλληλες κατευθύνσεις.
Αυτό γίνεται φανερό και στα aftermarket φανάρια που στις περισσότερες φορές ο ίδιος προβολέας με άλλο κρύσταλο πουλιέται για καρφί ομίχλης και πορείας.
Σε τέτοιους προβολείς η μεγαλύτερη λάμπα η τα xenon επεκτύνουν την δέσμη σε όλες τις κατευθύνσεις δηλαδή ακόμα και εκεί που δεν πρέπει.

sakisvolos
14/01/2009, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
είναι εντελώς φυσικό να μην δουλεύουν σε συμβατικό προβολέα τα xenon.
Στα συμβατικά φώτα το μοτίβο του φωτός το διαμορφώνει το κρύσταλο και οχι ο καθρέφτης διαθλώντας το περισσότερο φώς στις κατάλληλες κατευθύνσεις.
Αυτό γίνεται φανερό και στα aftermarket φανάρια που στις περισσότερες φορές ο ίδιος προβολέας με άλλο κρύσταλο πουλιέται για καρφί ομίχλης και πορείας.
Σε τέτοιους προβολείς η μεγαλύτερη λάμπα η τα xenon επεκτύνουν την δέσμη σε όλες τις κατευθύνσεις δηλαδή ακόμα και εκεί που δεν πρέπει.

Ετσι είναι! Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι τα κιτ ξένον χαζοδουλεύουν σε φανάρια
με κλιμακωτό καθρέφτη αυτά που το κρύσταλλο είναι χωρίς τις γραμμές αυτές που κάνουν
διάθλαση του φωτός!
Ειδικότερα τα φανάρια που είναι με τις λάμπες Η1 Η7 αυτά άμα τα βάλεις ξένον βγάζουν μάτια
και χωρίς να χτυπήσει η δέσμη του λόγω και μόνο που (συνήθως) λείπει το μεταλλικό καπελάκι
μπροστά από την λάμπα!