PDA

View Full Version : Πιεστικο για πλυσιμο μηχανης



OzZzZzY
11/01/2009, 16:01
Εχετε να προτεινετε καποιο πιεστικο για πλυσιμο μηχανης? Θα μ αρεσε να χει και ζεστο νερο, αλλα δεν ξερω αν αυτο αυξανει πολυ το κοστος..
:wave2: :wave2:

sotpag
11/01/2009, 17:07
πάρα πολύ.....


το ζεστό νερό δουλεύει με ΜΕΚ και το κόστος για οικιακή χρήση είναι απαγορευτικό θεωρώ

εκτός αν έχεις σχέση με τον Βαρδινογιάννη


πιστεύω πως με ένα απλό πιεστικό 150 ευρα περίπου θα κάνεις δουλειά σε ότι έχει σχέση με λάδια και λάσπες

αλλά για καλό πλύσιμο θα θέλεις σφουγγάρι....


η πίεση λειτουργίας σε όλα τα πιεστικά είναι περίπου στα 130bar, η διαφορά είναι στα λίτρα/λεπτό

catmaster
11/01/2009, 19:43
όπως τα λέει ο sotpag.. ένα πλυστικό που να έχει δυνατότητα να ζεστάνει νερό ξεκινά από το χιλιάρικο και ανεβαίνουμε ...


μπορείς όμως να πάρεις ένα καλό που να δέχεται νερό μέχρι 60 βαθμούς από το σπίτι (αν έχεις τη δυνατότητα να το συνδέσεις ) ...

π.χ. Karcher 6.85 M (πρέπει να παίζει γύρω στα τέσσερα κατοστάρικα )


:wave2:

devil's animal
11/01/2009, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster


μπορείς όμως να πάρεις ένα καλό που να δέχεται νερό μέχρι 60 βαθμούς

στους 60 βαθμους ρε man πλενω στο πλυντηριο τα λευκα!!:eyepop:
:lol:
τα χρωματιστα αυστηρα στους 30-40..:rotflmao:


περα απο την πλακα....δεν ειναι πολυ ζεστο για να το ριξεις στην μηχανη ΚΑΙ με πιεση??:confused:

filipp0s
11/01/2009, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

περα απο την πλακα....δεν ειναι πολυ ζεστο για να το ριξεις στην μηχανη ΚΑΙ με πιεση??:confused:

γιατι ρε μαν φοβάσαι μη σου "μπει" το παρτάλι σου?:rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
11/01/2009, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
γιατι ρε μαν φοβάσαι μη σου "μπει" το παρτάλι σου?:rotflmao: :rotflmao:

ρε φιλε εμενα στον π0υτσο μου λουλουδια και γυρω γυρω μελισσες!!:p
δευτερο κουστουμακι εχουμε και το υπαρχον εχει αγοραστει φτηνοτατα.:smokin:


καποιες φορες ομως και με κρυο νερο το πιεστικο μπορει να κανει ζημια σε χρωμα.(παλιοτερα ενα φιλαρακι μου ειχε χαλασει ετσι το μπροστα φτερο ενος runner vx)

αν ειναι και καυτο κιολας ...:look:

filipp0s
11/01/2009, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

καποιες φορες ομως και με κρυο νερο το πιεστικο μπορει να κανει ζημια σε χρωμα.(παλιοτερα ενα φιλαρακι μου ειχε χαλασει ετσι το μπροστα φτερο ενος runner vx)

αν ειναι και καυτο κιολας ...:look:

μα ακριβώς... η πίεση δεν είναι για τα πλαστικά και τα μέρη με χρώμα... αλλά (με μέτρο) για εκεί που βγαίνει δύσκολα η βρώμα (ζαντες, μεταλλικά μερη κτλ)

δεν μου απάντησες όμως... "μπαίνει" το παρταλι σου στο πλύσιμο?:lol:

devil's animal
11/01/2009, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650


δεν μου απάντησες όμως... "μπαίνει" το παρταλι σου στο πλύσιμο?:lol:

"μπαινει" παντου, παντα και με οσα!:winka:

filipp0s
11/01/2009, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
"μπαινει" παντου, παντα και με οσα!:winka:


πσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ.........:smokin: :smokin:







εκσπερματωσαν μέχρι και τα πιεστικά τώρα :cool: :lol:

OzZzZzY
11/01/2009, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
όπως τα λέει ο sotpag.. ένα πλυστικό που να έχει δυνατότητα να ζεστάνει νερό ξεκινά από το χιλιάρικο και ανεβαίνουμε ...


μπορείς όμως να πάρεις ένα καλό που να δέχεται νερό μέχρι 60 βαθμούς από το σπίτι (αν έχεις τη δυνατότητα να το συνδέσεις ) ...

π.χ. Karcher 6.85 M (πρέπει να παίζει γύρω στα τέσσερα κατοστάρικα )


:wave2:

thanx cat και sotpag!
θα προτιμησω του sotpag με τα 150 γιατι τα 400 παραειναι πολλα! :D
καποια αλλη μαρκα εκτος απο την karcher?ή καποιο μοντελο της karcher που να μην ειναι τοσο απαγορευτικο?

:wave2: :wave2:

soteas
11/01/2009, 23:40
πολλα λεφτα ρε man!


εγω πηρα ενα απο τα lidl φαντασου απο τοτε που ηρθαν εν ελλαδη... πριν 8 χρονια περιπου,
το εχω σκισει εγω και ολοι η παρεα μου και ακομη.... kamai.



να μου πεις ειναι να σου τυχει... (αν πετυχει η μ@λ@κι@ τυφλα να'χει το γ@μηση).


152103

dimdil
11/01/2009, 23:41
do it
alex pack
:beer:

OzZzZzY
11/01/2009, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
do it
alex pack
:beer:

τα ψιλοφοβαμαι τα alex pack.. εχω ασχημες μνημες :lol:

road spirit
12/01/2009, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
...ή καποιο μοντελο της karcher που να μην ειναι τοσο απαγορευτικο?

:wave2: :wave2: έπαιζε (πριν κανα χρονο, δεν ξέρω αν ισχύουν ίδιες τιμές) και μοντελο με 90 ευρω, μια χαρά κάνει τη δουλειά ...

Tpap
12/01/2009, 00:04
Έχω ένα καρτσεράκι που σηκώνει 115bar αν ενθυμούμαι καλώς από το οποίο θα έλεγα ότι έιμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Ακόμη και όταν του έκανα μια ζημιά -του έσπασα το πλαστικό εξάρτημα εισόδου νερού- το σέρβις της εταιρίας αποδείχθηκε άψογο.

Αυτό που σου πρότεινε ο Άκης είναι πολύ καλό αν και κανένα μοντέλο αυτής της μάρκας δεν δέχεται ζεστό νερό. Εκτός από εκείνα που το ζεσταίνουν....μαλακία αλλά έτσι είναι.

OzZzZzY
12/01/2009, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Έχω ένα καρτσεράκι που σηκώνει 115bar αν ενθυμούμαι καλώς από το οποίο θα έλεγα ότι έιμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Ακόμη και όταν του έκανα μια ζημιά -του έσπασα το πλαστικό εξάρτημα εισόδου νερού- το σέρβις της εταιρίας αποδείχθηκε άψογο.

Αυτό που σου πρότεινε ο Άκης είναι πολύ καλό αν και κανένα μοντέλο αυτής της μάρκας δεν δέχεται ζεστό νερό. Εκτός από εκείνα που το ζεσταίνουν....μαλακία αλλά έτσι είναι.

ποιο μοντελο? θυμασαι μηπως τιμη?

MikeG
12/01/2009, 08:18
Ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.karcher.gr/gr/Products/katanalotik_prgramma/Outdoor_gia_exoteriko_chroy.htm


:wave2:

alexioannides
12/01/2009, 23:42
paides?? epeidh eimai toy epagelmatos kai gnorizw kapoia pragmata.
an 8elete mhxanhmata gia mia zwh kai me antallaktika an xalasei kati (mallon de 8a xalasei pote) h marka einai mia....

http://www.kranzle.co.uk/


kranzle sigoura kati 8a yparxei kai sto e-bay alla yparxoun kai antiproswpoi se olh thn ellada.

akis_trevor
26/01/2014, 20:52
up για να μην ανοιγω νεο θεμα.
ψαχνεται ο αδερφος μου για πιεστικο,φτηνο σχετικα.η χρηση ειναι να πλενουμε μηχανακια και αυτοκινητο μια στο τοσο,και κανα παραθυρο-χαλι 1-2 φορες τον χρονο.αρα δεν χρειαζεται κατι σουπερ ντουπερ ουαου=οικονομικο σχετικα.
εμπειρια εχω απο 2 μηχανηματα απο γνωστους που εχω χρησιμοποιησει.το ενα ηταν black & decker το οποιο ομως επαιρνε το δοχειο με το σαπουνι στο πιστολι και δεν το πεταγε με πιεση,με αποτελεσμα οι βρωμιες να μην φευγουν και να θελει απαραιτητα σφουγγαρι.δεν μιλαω για σκληρη βρωμια.το αλλο ενα karcher με δοχειο σαπουνιου μεσα στο μηχανημα οπου πεταγε το σαπουνι με πιεση και καθαριζε μια χαρα.σε eshops που κοιταξα ,λιγα αναφερουν που δεχεται το σαπουνι.
καμια οικονομικη-δοκιμασμενη λυση;

yiannis172
26/01/2014, 21:49
Ενα δανεικο φιλου,απο το lidl (σαν απομιμηση Karcher μου κανει),ειναι αψογο....αρκετα δυνατο και αθορυβο αναλογικα.Νομιζω κοντα στα 80 ευρω το ειχε παρει.

akis_trevor
26/01/2014, 22:08
thanks αλλα ποτε θα ξαναφερουν κλπ κλπ.εμενα αυτο που με νοιαζει κυριως ειναι να εχει πιεση οταν πεταει το σαπουνι.

SHOOTER045
26/01/2014, 22:24
Το εχω εγω αυτο που λες
Το πλυστικο του λιντλ
Μηχανακια με λασπες-χωρις λασπες αυτοκινητο,χαλια κλπ
Και σερβις αχτυπητο(2φορες εσπασα)εξαρτημα -μυτη που πεταει νερο και μου το εστειλαν αμεσως
Α ταιριαζουν και εξαρτηματα απο αλλες μαρκες
Το σαπουνι ειναι στην μηχανη πιεση αρκετα καλη
Οταν το ξαναφερουν χτυπα το

teogtp
26/01/2014, 22:32
Ριξε μια ματια και στα Lavor.
Εχω κανει ενα τετοιο (http://www.skroutz.gr/s/372147/Lavor-STM-150.html) δωρο
στο ξαδερφο μου που ειναι αγροτης και χρειαζετε κατι καλο για τα δυσκολα
(τρακτερ)κτλπ.Το εχει τωρα 3 χρονια και το δουλευει συνεχεια.Δεν εχει κανει "τσικ"
Το αγορασα απο πολυ καλο μου φιλο που εμπορευεται αγροτικα μηχανηματα αντλειες και συναφη.
Μου το συνεστησε με κλειστα ματια λογο του σερβις και ανταλακτικων που εχει σαν μηχανημα.
Για Karcher δεν εχω και την καλυτερη αποψη μιας και μου "εμεινε"στα χερια μεσα σε 3 μηνες.
Ζητημα να επλυνα 5-6 φορες!

akis_trevor
26/01/2014, 22:38
θενκς σουτερ και τεο..θα περασω και μια βολτα απτον αντιπροσωπο της karcher στην πατρα να δω τι παιζει και βλεπουμε.

ironcross
27/01/2014, 12:44
καλησπερα και απο μενα.. επειδη και εγω σκεφτομουν για πιεστικα διοτι το να δεινεις λεφτα καθε λιγο και λιγακι σε πλυντηρια η' βενζιναδικα καλυτερα να τα βαλεις σε βενζινες.. :P :beer:
και θα κανεις τι δουλεια σου οπως θελεις και ποιο οικονομικα.. ;)
ετσι λοιπον πηγα και αγορασα ενα πιεστικο με ενα 80αρι... απο νεα ιωνια αττικης...
ριξε ενα βλεφαρο και εσυ αποφασιζεις..

http://www.skroutz.gr/s/34147/Bosch-Aquatak-10.html
εγω ειμαι μια χαρα ευχαριστημενος παντως και φιλαρακια μου που το εχουν χρησιμοποιησει εχουν μεινει ευχαριστημενοι.. ;) ;)

yiannis172
27/01/2014, 13:19
Πολυ καλη τιμη,για επωνυμο.

akis_trevor
27/01/2014, 14:30
ωραια,θα κοιταξω ολες τις πιθανες λυσεις και θα ενημερωσω..thanks παιδες.:beer:

tomy
27/01/2014, 15:19
Εγώ έχω αυτό http://www.karcher.gr/gr/Online_shop/Home__Garden/plystik_michanmata/plystik_michanmata_mesaa_katigora/16307000.htm
έχει υδρόψυκτο μοτέρ και είναι πολύ μαζεμένο σε μέγεθος. Όπου και να καταλήξεις κοίτα να έχεις αλουμινένια αντλία, οι πλαστικές είναι ευπαθείς και δεν επισκευάζονται..