PDA

View Full Version : v-strom <<vs>> er-6



dimdil
12/01/2009, 17:35
οχι φιλοι μου
δεν τρελαθηκα να συγκρινω αυτες τις μηχανες
και εξηγουμαι
v-strom γνωστο σε ολλους εμπορικο best seller με τρελες πωλησεις
er-6 ενα μηχανακι το οποιο σχεδον ειναι εμπορικη αποτυχια

επιτηδες δεν αναφερω την ποιοτητα της καθε μηχανης ή το τι προσφερει, αν ειναι <<καλη>> η <<κακη>> μηχανη:winka:
ο καθενας σας εχει την αποψη του :winka:
το ερωτημα ειναι το εξης
ειναι αραγε το στρωμα τοσο καλη μηχανη που να <<αξιζει>> τετοια εμπορικη επιτυχια??
ειναι το er-6 τοσο <<χαλια>>επιλογη που το αγνοουμε οι καταναλωτες να σκονιζεται στην βιτρινα??
η διαφορετικα: πιστευετε οτι αγοραζουμε <<σκεφτομενοι>> ή οτι κανουν και λενε οι πολλοι.(μοδα)
φυσικα μιλαμε για ελληνικη αγορα--και σιγουρα στο παραδειγμα θα μπορουσε ο καθενας να βαλει πολλα αλλα μοντελα:winka:
πειτε καμια αποψη:beer:

devil's animal
12/01/2009, 17:49
ουσιαστικα συγκριση μας προτρεπεις να κανουμε.

και πραγματικα δεν εχω καταλαβει γιατι θες να γινει κατι τετοιο?

ο καθε ενας απο εμας επιλεγει αυτο που του ταιριαζει καλυτερα (ή νομιζει οτι του ταιριαζει καλυτερα).

οπως το βλεπω εγω ειναι οτι οι περισσοτεροι κατοχοι v-strom θελουν ενα απλο μηχανακι που να τα κανει ολα και να ειναι και αξιοπιστο.
καποιους τους ενθουσιαζει ο ογκος.
καποιους τους συνεπαιρνει ο κινητηρας.:bawl:
καποιοι το βλεπουν σαν ενα απλο μηχανημα μεταφορας με ενεργητικη ασφαλεια (αντι για παπι δλδ)
καποιοι το θελουν για γκομενοπαγιδα (πολλοι τις εχουν πεισει κιολας οτι προκειται και για τρομερη μηχανη):bigcry:
καποιοι γουσταρουν να ταξιδευουν απροβληματιστα και με μεση ωριαια τα 250.
και η λιστα μπορει να γινει ατελειωτη.


για το er δεν ξερω τι παιζει, δεν εχει πουλησει και πολυ οπως ειπες...

μπορει να φταιει και η τελικη του ή απλα οτι δεν ειναι ογκωδες (κατι που και παλι για αγνωστο λογο οι Ελληνες το γουσταρουν)

το γεγονος ειναι παντως ενα.


αν δεν εχεις v-strom δεν εισαι "in":sad:

dimdil
12/01/2009, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ουσιαστικα συγκριση μας προτρεπεις να κανουμε.

και πραγματικα δεν εχω καταλαβει γιατι θες να γινει κατι τετοιο?

οπως το βλεπω εγω ....................

αυτο ακριβως θελω φιλε μου πως το βλεπεις εσυ και τα αλλα παιδια που τυχον απαντησουν
καλη χρονια να χουμε
:beer: :beer:

stvr1
12/01/2009, 18:12
και τα δύο χάλια είναι.....





:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Υ.Γ. Σοβαρά: δεν ξέρω για το er, οπώτε δεν μπορώ να συγκρίνω....

stvr1
12/01/2009, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αν δεν εχεις v-strom δεν εισαι "in":sad:

Άρα είμαι out ή στα Ελληνικά "εξω απο 'δω".... :lol:

TOLISTOLAROS
12/01/2009, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
(πολλοι τις εχουν πεισει κιολας οτι προκειται και για τρομερη μηχανη):bigcry:

:eyepop: :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
καποιοι γουσταρουν να ταξιδευουν απροβληματιστα και με μεση ωριαια τα 250.
:lol: :rotflmao: :lol:
Ωραίος!! To θυμάσαι αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60128&perpage=15&highlight=%F4%E5%EB%E9%EA%E7%20vstrom&pagenumber=29)



Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
για το er δεν ξερω τι παιζει, δεν εχει πουλησει και πολυ οπως ειπες...
Για τον ίδιο λόγο που δεν πούλησε και το SV (αναφέρομαι κυρίως στο er6-f)


Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μπορει να φταιει και η τελικη του ή απλα οτι δεν ειναι ογκωδες (κατι που και παλι για αγνωστο λογο οι Ελληνες το γουσταρουν)
Το er6(το f) περισσότερα πιάνει απ'το vstrom.Για τον όγκο συμφωνώ 1000%.
Πέρα απ'την πλάκα τα kawasaki είναι παρεξηγημένα στην Ελλάδα.Κάπου είχα διαβάσει ότι παίζει ρόλο και το ότι δεν είναι εύηχο το όνομα καβασάκι(χωρίς πλάκα έχει λέει να κάνει με την ψυχοσύνθεση του πιθανού καταναλωτή ή κάτι τέτοιο,δε θυμάμαι)...
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

devil's animal
13/01/2009, 00:11
ενταξει περα απο την πλακα δεν τους κατηγορω τους κατοχους v-strom.

το ιδιο συνεβαινε παλιοτερα και με το Ζ750 που πουλαγε σαν ζεστο ψωμακι. (ειχε βρωμισει ο τοπος απο Ζ)
ακομα πιο παλια παρα πολλοι γουσταραν το R6.
παλιοτερα ακομα υπηρχε κολλημα με τα cbr...κ.ο.κ....


μαλιστα παρομοιο "δουλεμα" συνεβαινε και σε αυτο το χωρο στους κατοχους varadero (οταν και αυτο ειχε κανει ενα μπαμ και ειχε πουλησει πολλα κομματια στην Ελλαδα) με πολλους κατοχους να εχουν σαν απαραιτητο αξεσουαρ το γυαλι ηλιου και το τζελ μαλλιων.:bigcry:

SVX
13/01/2009, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal



μαλιστα παρομοιο "δουλεμα" συνεβαινε και σε αυτο το χωρο στους κατοχους varadero (οταν και αυτο ειχε κανει ενα μπαμ και ειχε πουλησει πολλα κομματια στην Ελλαδα) με πολλους κατοχους να εχουν σαν απαραιτητο αξεσουαρ το γυαλι ηλιου και το τζελ μαλλιων.:bigcry:

ναι ...και ηταν και αυτοι που τα αγοραζαν για super adventure μηχανακια....

paulopoulos
13/01/2009, 11:49
Μόλις ρώτησα τον μάστορά μου για το kawasaki.. Λέει καλά μηχανάκια άλλα για ανταλακτηκά μπορεί να περιμένεις και 20 μέρες..

devil's animal
14/01/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από paulopoulos
Μόλις ρώτησα τον μάστορά μου για το kawasaki.. Λέει καλά μηχανάκια άλλα για ανταλακτηκά μπορεί να περιμένεις και 20 μέρες..

και αυτο σχετικο ειναι φιλε μου.
αναλογα τι ανταλλακτικο ειναι και αν υπαρχει στοκ εδω.

αλλιως πρεπει να ερθει απο Ολλανδια. (ναι οσο παραλογο και αν ακουγεται απο Ιαπωνια πανε πρωτα Ολλανδια τα ανταλλακτικα της kawasaki και μετα ερχονται εδω:rolleyes: )

vagXT
14/01/2009, 17:44
Το ER δεν πούλησε γιατί είναι μικροκαμωμένο σε μέγεθος και 2κύλινδρο (street και 2κύλινδρο δεν πάνε μαζί στην Ελλάδα περιέργως. Είναι μάλλον θέμα καφετέριας).

Εγώ δεν το μετάνιωσα που το πήρα το ER πάντως. Έχει ένα υπέροχο μοτέρ που περνάει εύκολα τα 200km/h και έχει μπόλικη ροπή απο χαμηλά, στρίβει πολύ καλά και φρενάρει, είναι άνετο και για 2 άτομα (όχι βέβαια σαν το Strom) και καίει 4,5 lt /100km ακόμη και με 2 άτομα!!

Στην πόλη είναι σαν παπί σε ευελιξία και αν γουστάρεις φορτώνεται καλά και ταξιδεύει. Εγώ γύρισα το καλοκαίρι την Ιταλία με αυτό με τριπλέτα επάνω

Το ER είναι επιτυχημένο εμπορικά παντού αλλού στην Ευρώπη που εκτιμάνε μηχανές όπως το BANDIT, το SV, το ER κλπ. Τα Strom και τα Transalp πουλάνε κυρίως στην Ελλάδα..



:beer:

TOLISTOLAROS
14/01/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagXT
Το ER δεν πούλησε γιατί είναι μικροκαμωμένο σε μέγεθος και 2κύλινδρο (street και 2κύλινδρο δεν πάνε μαζί στην Ελλάδα περιέργως. Είναι μάλλον θέμα καφετέριας).
Mόλις απάντησες στο:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TΟLISTOLAROS
Για τον ίδιο λόγο που δεν πούλησε και το SV
Κερδίζεις μια

:beer:

vthn
14/01/2009, 20:32
το er6 σε χαρακτηριστικά είναι πολύ καλό γι αυτό που θα ήθελα, αλλά δεν μου αρέσει η εμφάνισή του.
Θα ήθελα ένα 2κυλινδρο με την εμφάνιση πχ του cbf 600s. Γίνεται; Γιατί και όταν υπήρχε το cbf 500, δεν είχε fairing και αν ανέβει πάνω κάποιος με ύψος μεγαλύτερο από 1,85 φαίνεται σαν τον Αβερελ σε γαϊδαρο... Ενώ το v strom που αναφέρθηκε, δείχνει μηχανή..

TOLISTOLAROS
14/01/2009, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
το er6 σε χαρακτηριστικά είναι πολύ καλό γι αυτό που θα ήθελα, αλλά δεν μου αρέσει η εμφάνισή του.
Θα ήθελα ένα 2κυλινδρο με την εμφάνιση πχ του cbf 600s. Γίνεται; Γιατί και όταν υπήρχε το cbf 500, δεν είχε fairing και αν ανέβει πάνω κάποιος με ύψος μεγαλύτερο από 1,85 φαίνεται σαν τον Αβερελ σε γαϊδαρο... Ενώ το v strom που αναφέρθηκε, δείχνει μηχανή..
Το Vstrom δείχνει μηχανή, αλλά κάποιες άλλες είναι πιο μηχανές απ'αυτό που δείχνουν

dimdil
14/01/2009, 21:27
εμενα προσωπικα παντα μ αρεσε (το ER-6N) και συντομα θα ειναι η επομενη μου:cool:
απλα λογω τιμης και χαρακτηριστικων πιστευα πως θα εχει μεγαλυτερη ανταποκριση στο ελληνικο κοινο:rolleyes:
τελως παντων ακομα και στις μηχανες μαλλον το....μεγεθος μετραει:winka:
:beer: :beer:

startengine
15/01/2009, 14:03
Τώρα...πολύ αντικειμενική δε θα είμαι αφού το er6 το f το έχω δύο χρόνια και η συμβίωσή μας υπήρξε και εξακολουθεί να είναι...ευτυχής και ανθόσπαρτος:D

Δε μου αρνήθηκε τίποτα και δε μου ζήτησε τίποτα πλέον των σέρβις και μιάς επισκευής κόρνας.

Όμως...

Ίσως βοηθήσω την απορία σου φιλαράκι αν γράψω πως πριν δύο χρόνια, αφού είχα πουλήσει την cbf600 που είχα, έψαχνα μια street που να είναι βολική και στην πόλη, να ταιριάζει στο σωματότυπό μου (1,66:blush: ) αλλά να μπορώ να κάνω και τις αγαπημένες εκδρομούλες μου πλέον των 300χλμ απόσταση με άνεση και ασφάλεια. Ε λοιπόν αν και γνώριζα πως θεωρητικά η er6 ήταν πιο κοντά σε όσα ζητούσα, ΔΕΝ εμπιστευόμουν την Καβασάκι και μάλιστα ένα καινούργιο κινητήρα και κιβώτιο. Από την άλλη, το γυμνό ειδικά δε μου άρεσε καθόλου.

Όταν είχα πάει για test ride σε άλλη (γερμανική:evil: ) μηχανή (ποιά νάναι, ποιά νάναι?) και απογοητεύθηκα, περνώντας από έκθεση Κάβα, μπήκα μέσα και τεστάρισα τη μοναδική f που είχε μέσα. Απίστευτη αίσθηση! Κούμπωσα. Αφού λόγω ύψους δεν είχα και πολλές επιλογές (καλές οι θεωρίες περί τρόπου και τεχνικής αλλά οι δρόμοι δεν είναι ισάδες πάντα) άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά. Τότε πήρα την πρώτη μαύρη κατάμαυρη που μπήκε στην Τεομοτο.

Ευλογώ τη στιγμή που μπήκα σ' εκείνη την αντιπροσωπεία! Πραγματικά τα κάνει όλα και συμφέρει η μηχανούλα μου (το υποκοριστικό πάει στις διαστάσεις της και μόνο).

Αν ήμουν πάντως 10 πόντους ψηλότερη ....











...τότε.....










...πριν 4 χρόνια που πήρα τη cbf.....













V STROM θα είχα πάρει.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stvr1
15/01/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
...αλλιως πρεπει να ερθει απο Ολλανδια. (ναι οσο παραλογο και αν ακουγεται απο Ιαπωνια πανε πρωτα Ολλανδια τα ανταλλακτικα της kawasaki και μετα ερχονται εδω:rolleyes: )


χμμ... και της Yamaha από Ολανδία έρχονται... Και έχει τύχει να περιμένω για μια καρίνα r1 ένα μήνα, οπώτε μάλλον δεν είναι τόσο χάλια η kawasaki, εκτός αν το κάνουν σύστημα και δεν τυχαίνει κάποιες φορές.

Elle
15/01/2009, 19:19
Φίλε Dimdil έχω μια V-Strom και ένα κολλητό με Er6,
άρα μπορώ να σου πω ενεργητικά την αποψή μου!!:D
Κατ'αρχην μιλάμε για 2 μηχανάκια που δεν είναι ίδια κατηγορία
αλλά τι μας νοιάζει;:lol: Θα τα συγκρίνουμε!!:beer:
Έχουμε και λέμε:

Εr6
Πιο παιχνιδιάρικο από το V-Strom
Ευκολότερο στην οδήγηση
Πιο γκαζάτο (όχι βέβαια και θεότρελη διαφορά)
Πιο στριφτερό
Πιο ευέλικτο στην πόλη
Πιο φθηνό, το naked (τουλάχιστον αυτό ξέρω) στοιχίζει 6.300
_________________________________________
V-Strom
Πατάει στο χώμα όπου το Εr6 δεν πατάει ούτε γι'αστεία
Πιο άνετο στα ταξίδια!
Μεγαλύτερη κάλυψη από τον αέρα
Μεγαλύτερη αυτονομία
Έχει δείκτη βενζίνης και θερμοκρασίας, ενώ το Εr6 δεν έχει
Φορτώνεται περισσότερο απο το Εr6

dimdil
15/01/2009, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Elle
Φίλε Dimdil ..................
Εr6
Πιο παιχνιδιάρικο από το V-Strom
Ευκολότερο στην οδήγηση
Πιο γκαζάτο (όχι βέβαια και θεότρελη διαφορά)
Πιο στριφτερό
Πιο ευέλικτο στην πόλη
Πιο φθηνό, το naked (τουλάχιστον αυτό ξέρω) στοιχίζει 6.300
_________________________________________


αυτο ακριβως με εντυπωσιαζει και ταυτοχρονα με προβληματιζει φιλε elle
με τοσα χαρακτηριστικα που αναφερεις τα οποια νομιζω πολλοι ψαχνουν σε μια μοτο και πλεον απο 5700 ε καινουριο
ε λοιπον το μηχανακι αυτο δεν πουλαει:sick:

Elle
15/01/2009, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
αυτο ακριβως με εντυπωσιαζει και ταυτοχρονα με προβληματιζει φιλε elle
με τοσα χαρακτηριστικα που αναφερεις τα οποια νομιζω πολλοι ψαχνουν σε μια μοτο και πλεον απο 5700 ε καινουριο
ε λοιπον το μηχανακι αυτο δεν πουλαει:sick:
Ίσως επειδή έχει 72 άλογα και όχι 98 όπως το gsr ή το fazer!
Σε τέτοια κατηγορία street οι περισσότεροι ζητούν πιό πολλά
άλογα! Αυτό νομίζω συμβαίνει και με τα SV650!
Ξέρεις πόσοι λένε τα εξής: "Τι πήρες; Er6? Γιατί δεν έπαιρνες το gsr ή το fazer?"
και "γιατί δεν έδινες 2 χιλιάρικα παραπάνω να πάρεις το Z750?"

dimdil
15/01/2009, 21:43
συμφωνω μαζι σου
εχουν πια κυριαρχησει τα τετρακιλυνδρα
καπου μας οδηγει και εξελιξη
θεωρουμε πλεον τα 72 αλογα λιγα στα 600αρια

παραμενει ομως θεμα νομιζω η καταναλωση και το κοστος συντηρησης συν το οτι θεωρητικα τουλαχιστον οι ενενηντα στους εκατο τα θελουν για πολη.
τελως παντων ετσι ειναι τα πραγματα
:beer: :beer:

Elle
15/01/2009, 21:48
Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου φίλε Dimdil, ο φίλος μου επέλεξε το ER6
λόγω του κόστους, εμφάνισης και γιατί σαν πρώτο εργαλείο ήταν
και κατάλληλο. Ταξιδάκια και βόλτες πάει!