PDA

View Full Version : Διαφορές στα σύχρονα Dt με τα παλιά



2xronos
13/01/2009, 15:02
γεια σας λοιπόν,

ξέχωρα από τα άλλα μηχανάκια, έχω στην κατοχή μου ένα DT 125 '02...

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα και θα παρακαλούσα θερμά για τη βοήθειά σας

οδήγησα ένα DT 125 '99, ομολογουμένως σε πολύ χειρότερη κατάσταση από το δικό μου, εμφανισιάκα τουλάχστον.
και εδώ ήρθε η έκπληξη, το μηχανάκι ξύριζεεεεε χωρίς καμία μετατροπή, σήκωνε σούζα άνετα ακόμα και με 3η, 4η ενώ το δικό μου ούτε με 2η δεν σηκώνεται. με 1η και αν χουφτώσεις τέρμα το γκάζι.

επίσης το 99αρι είχε τρελή ροπή ενώ το δικό μου έχει ροπή motocross, δίνει δηλαδή μόνο στις υψηλές στροφές... ψάχτηκα και άκουσα πως υπάρχουν μεγάλες διαφορές στην απόδοση στα παλιά και στα πιο καινούρια μοντέλα...

άκουγα για τελικές 130-140 km ενώ το δικό μου μετα βίας πιάνει τα 115 km... και δεν φταίει το γρανάζωμα... έχω δοκιμάσει άλλα γρανάζια αλα και πάλι τίποτα δυστυχώς...

κάτι άκουσα για το ypvs, κάτι για ζιγκλέρωμα, δυστυχώς δεν γνωρίζω καλά τα τεχνικά ούτε έχω διάθεση να σπαταλήσω πολλά λεφτά για το DTακι, απλά ρωτάω αν μπορούν να γίνουν κάποιες απλές ρυθμίσεις για να γίνει το μηχανάκι ζωντανό και δυνατό όπως τα παλιά DT....

το κυκλοφορώ κάθε μέρα και είναι κρίμα να είναι έτσι φημωμένο... :-(

lilipoua
13/01/2009, 15:28
δεν ξερω για τα καινούργια, αλλα το δικό μου (του '80κατι, μη βαρατε δεν θυμαμαι !!) τραβούσε και τρειλερ με φουσκωτο!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:


σοβαρα τωρα, αν και ηταν αρχαιο και ταλαιπωρημένο (μερικοί μάλιστα απο δω μέσα , έμαθαν να οδηγούν πάνω του!! :winka: ) το ειχε το γκαζι του (στα τελευταια του επιανε τα 120) και απο σούζες...... αστέρι!! :D


Δεν εχω οδησει καποιο νεοτερο και δεν ξερω να σου πω για διαφορες και μάλλον (επειδη ειμαστε και στα τεχνικά) ισως να ξυριστεί το ποστ, αλλα συγκινήθηκα που μου θύμησες τα περασμένα μεγαλεια του DT μου και ηθελα να το γράψω!!! :smilea:


Ελπιζω να λάβεις πιο τεχνικες απαντησεις και σου ευχομαι να χαρεις το DTάκι σου και όσα σου δίνει!!!

:wave2:


152206

KONIORDO$
13/01/2009, 16:34
ολα τα τελευταια dt δεν πανε βημα , τα εχουν κοψει λογω ρυπων , αλλα το μοτερ ειναι ιδιο τα περιφεριακα ειναι κομενα , περισοτερες πληροφορειες θα σου δωσει καποιος κατοχος

Sapadak
13/01/2009, 16:47
Εχουν καμια 4-5 αλογα διαφορα (θεωρητικη διαφορα τουλαχιστον) (το '92αρι παραπανω) και καμια 10αρια κιλα επισης (το '92αρι λιγοτερα)

Akatanomastos
14/01/2009, 12:07
τα νεα εχουν μιζα?

Sapadak
14/01/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
τα νεα εχουν μιζα?


Ναι τα τελευταια ειχαν

notakos600
14/01/2009, 12:54
Από τα τελευταία πάντως θυμάμαι πως το μοτάρντ έβγαζε λιγότερα άλογα από το εντουράκι.

epp1640
14/01/2009, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
δεν ξερω για τα καινούργια, αλλα το δικό μου (του '80κατι, μη βαρατε δεν θυμαμαι !!) τραβούσε και τρειλερ με φουσκωτο!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:


σοβαρα τωρα, αν και ηταν αρχαιο και ταλαιπωρημένο (μερικοί μάλιστα απο δω μέσα , έμαθαν να οδηγούν πάνω του!! :winka: ) το ειχε το γκαζι του (στα τελευταια του επιανε τα 120) και απο σούζες...... αστέρι!! :D


Δεν εχω οδησει καποιο νεοτερο και δεν ξερω να σου πω για διαφορες και μάλλον (επειδη ειμαστε και στα τεχνικά) ισως να ξυριστεί το ποστ, αλλα συγκινήθηκα που μου θύμησες τα περασμένα μεγαλεια του DT μου και ηθελα να το γράψω!!! :smilea:


Ελπιζω να λάβεις πιο τεχνικες απαντησεις και σου ευχομαι να χαρεις το DTάκι σου και όσα σου δίνει!!!

:wave2:

:uplate: :uplate: :uplate: :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Cpt. Haddock
14/01/2009, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
...


:blush:

SVX
14/01/2009, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua
δεν ξερω για τα καινούργια, αλλα το δικό μου (του '80κατι, μη βαρατε δεν θυμαμαι !!) τραβούσε και τρειλερ με φουσκωτο!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:




_ το .. DT σερνει καραβι..!!! _


αλλο ενα γνωμικο , βγαλμενο απο τα σωθικα του forum και τα βιωματα των μελων του.. :wacko: :uplate: :hypnotize :look: :eyepop:

peterTHErider
14/01/2009, 22:34
φιλαρακι εγω εχω ενα dt 125 του 2001.
ακου,το δικο μου δεν παει τοσο χαλια οσο λες αλλα φιμωμενο ειναι,εμενα με δευτερα και συμπλακταρισμα σηκωνετε ανετα και τελικιαζε κοντα στα 130.επειδη ημουν κ@%^$νος πιτσιρικας ακου τι του εκανα και ξυριζε το μηχανακι..:3 απλα πραγματακια.1.εξατμιση τζιανελλι απο λαιμο(και εχει ηχο καθαρου!!)2.θυριδωμα.3.καρμπιρατερ delorto 28αρι!και το μηχανακι απλα γ@545ει!!τελικες κοντα στα 145,σουζες με συμπλεκταρισμα και με τεταρτη και τρελα παντιλικια!!!!εβαζα κοντρες με ζετακια και τα πατουσα!!(μια φορα ενας πιτσιρικας ειχε ενα husqarna 125 enduro και με προκαλουσε...τον ξεκωλιασα και εβαλε μυαλο....)και απο αξιοπιστια απλα σκυλι!!σαν να ηταν μαμα!!!εκανα 5 καλοκαιρια σχεδον καθε μερα την διαδρομη σπιτι-παραλια-σπιτι=65 χλμ ΤΕΡΜΑ ΓΚΑΖΙ!!ολη η διαδρομη στο κοκκινο!!δλδ 130-140!!!απλα εκαιγε ενα νταποζιτο στο πηγαινε -ελα....!!!!!!του ειχα κανει δυναμομετρηση και αν θυμαμαι καλα ειχε 24 αλογατακια!!απο 17 που ηταν μαμα!!!:wave2: :wave2: :wave2:

dimitrish69
18/01/2009, 01:16
φιλαράκο είχα ενα από τα θρυλικά Dt125(LC) toy 1982 με προδιαγραφές Ιαπωνίας το μηχανάκι πυροβολούσε είχε όλα αυτά που είπαν οι πιο πάνω ...Κάτω από 100 κιλά βάρος ,σήκωνε και την 3η με γκάζι και τελική 145 χιλ μετρημένο με 3 αυτοκίνητα Το δικό του κοντέρ ήταν μέχρι 120. Το 1993-94 αν θυμάμαι καλά πήρε φίλος το dt 125R αυτό που είχε τον κινητήρα του TZR.Το πούλησε και πήρε το 200 γιατί του έριχνα στα αυτιά.Τώρα για το δικό σου είναι σιγουρα φιμωμένο και πιο βαρύ από τα παλιά μοντέλα λόγω ΕΥΡΩ3

costas_versys
18/01/2009, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
φιλαράκο είχα ενα από τα θρυλικά Dt125(LC) toy 1982 με προδιαγραφές Ιαπωνίας το μηχανάκι πυροβολούσε είχε όλα αυτά που είπαν οι πιο πάνω ...Κάτω από 100 κιλά βάρος ,σήκωνε και την 3η με γκάζι και τελική 145 χιλ μετρημένο με 3 αυτοκίνητα Το δικό του κοντέρ ήταν μέχρι 120. Το 1993-94 αν θυμάμαι καλά πήρε φίλος το dt 125R αυτό που είχε τον κινητήρα του TZR.Το πούλησε και πήρε το 200 γιατί του έριχνα στα αυτιά.Τώρα για το δικό σου είναι σιγουρα φιμωμένο και πιο βαρύ από τα παλιά μοντέλα λόγω ΕΥΡΩ3

Μέχρι το 1992 είχα αγοράσει 4 ΥΑΜΑΗΑ DT.

1983 : DT 125 LC. To αγόρασα καινούριο μετά από προτροπή του μηχανικού μου τότε (Παύλος Κούζουνας). Από τα καλύτερα εντουράκια που είχα ποτέ και με απίστευτη δύναμη από τον διχρονο κινητήρα του. Τα 16 άλογά του τα έδινε πολύ ψηλά και οι αναρτήσεις και το πλαίσιο ήταν ιδανικό για χώμα. Φαρδύ τιμόνι, αρκετά κοντά στο σώμα και χαμηλό ύψος το έκαναν ιδανικό για βόλτα σε δάση.

1985: DT 125R : Πολύ καλύτερο από το LC, πολύ πιο όμορφο και αρκετά δυνατό. Τα καλύτερο DT που κυκλοφώρησε ποτέ. Αρκετά νευρικό και με μεγαλύτερες αναρτήσεις έκανε τα πάντα. Το ευχαριστήθηκα.

1988: DT 125 R (νέο μοντέλο) : Καλύτερο σε όλα σε σχέση με τα προηγούμενα, αλλά με κινητήρα ψωφήμι. Είχα μεγάλη απογοήτευση θυμάμαι από την απόδοση του κινητήρα.

1990: DT 200R : Η τεράστια φήμη των DT της περιόδου (1983 - 1988 με YPVS) πλέον δεν μπορούν να βρούν συνέχεια σε αυτό το μοντέλο. Παρά τα ονομαστικά 30+ άλογα, στην ελλάδα έρχονται 2 εκδόσεις. Τα φημωμένα και τα μη φημωμένα. Τα νησιά κατακλίζονται από ενοικιαζόμενα DT που πάνε σαν τις κότες και πλέον ο εκρηκτικός κινητήρας των μη φημωμένων είναι στους λίγους, που ήξεραν να διαλέξουν.

Θα θυμάμαι για πάντα την μυρωδιά της λαδίλας αλλά και την άλλη αίσθηση που είχαν τότε οι "ελεύθεροι" δίχρονοι κινητήρες.

Σήμερα, διατηρώ κάποια στοιχεία από τα δίχρονα εκείνης της εποχής, έχοντας ακόμα στο σκάφος μου ένα δίχρονο εξωλέμβιο εξακύλινδρο μοτέρ YAMAHA 175HP, V6 2600cc που χαίρομαι να φορτώνω γκάζι και να ντουμανιάζει κάπνα και λαδίλα (όταν είναι κρύο).

Κώστας

trelamenoss
18/01/2009, 16:12
apoti xerw ta kainouria exoun kofth stadar sthn eksatmish kai kai sta reymata.sta reymata exoun mallon kapou sto strofometro.an to anoixeis exei mesa mia malakia san lyxnia kai pou douleyei san mataki mallon kai to kovei...(to exw dei)psaxto ligo.

2xronos
08/02/2009, 07:33
παιδιά ευχαριστώ, κι εγώ το είχα πάρει πιτσιρικάς και απλά όταν το καβαλάω δεν μου κάνει αίσθηση το γκάζι πλέον, απλά ρώτησα να μάθω γιατί είχα ακούσει πολλά για αυτά τα μηχανάκια και τότε δεν το είχα κοιτάξει... από ψώνιο τώρα θα κοιτάξω να βρω αυτό το καρμπυρατέρ που λέει ο φίλος και καμιά εξατμισούλα μπας και γίνει τίποτα, υπόψη πως έχει και 42.000 km με τον κινητήρα μαμίσιο, ούτε ελατήρια... θυμάμαι πως τα παλιά 125 είχαν 24 άλογα, ενώ αυτά τώρα κοντά στα 14-15... μίζα δεν ξέρω αν είχε το τελευταίο '05, πάντως μέχρι και το '04 είχε την κλασική μανιβέλα που κατεβαίνει με το δάχτυλο... για τη βενζίνη όπως είναι τώρα καίει κοντά στα 130-140 km ανά ρεζερβουάρ (8,5)...
αν τυχόν βρω καμια άκρη θα ενημερώσω και πάλι ευχαριστώ

Xrider
09/02/2009, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από 2xronos
δίνει δηλαδή μόνο στις υψηλές στροφές...
Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις χτυπησει καμμια μπιελα??

2xronos
09/02/2009, 18:18
oxi file to odigaw kathimerina kai duleuei roloi...

@bsolut!!
09/02/2009, 21:43
katarxas kalhmera. eixa kai egw ena dtaki tou 05 to re. to prwto pou bghke me miza. mono miza parakalw, xwris manivela, gegonos pou me ekane na riksw apeira mpinelikia otan ta efthse h mpataria mou kai anagazomoun na sprwxnw san ton m.....a gia na parei. to sugkekrimeno loipon ap'oso kserw wbgaine peripou sta 22 aloga kai apo thema gaziou den mporw na pw oti me apogohteuse katholou. monokavalo to konter mou eixe deiksei kai 140km, terma dhladh! ston katalogo ths yamaha leei pragmatikh telikh 129km. kai ap'oti thimamai ta dt pou bghkan amesws thn epomenh xronia htan arketa periorismena se ipidunamh, molis kapou sta 14-15 aloga. o filos mou eixe to dt tou 99 elafrws peiragmeno kai htan fanerh h diafora tous sto neuro. an kai motard to diko tou htan arketa pio grhgoro...pantws me sxetika liga lefta gia ena karmpurater kai mia oloswmh tha deis diafora, an kai h oloswmh tha kostisei ligo parapanw. gyrw sta 150-200(mia kalh), an skefteis oti egw evala motorsport teliko me70e.ayta:wave2:

2xronos
13/02/2009, 12:30
file pou les pio panw gia t thyridwma, rwtisa kai ematha pws kostizei polla... an ksereis kana mastora enimerwse n doume k emeis...

eksatmisi tha valw ama vrw kamia palia se kali katastasi kai psilotsampa gti kainouria dn vazw...

protimw n valw sto ktm :p

k egw teliko motosport exw kai paei kala...

gia karmpyrater tha dw ti paizei euxaristw... :p

2xronos
14/02/2009, 13:34
file twra pou to skeftomai, megali mapa i miza xwris manivela...
egw eixa to DT xwris mpataria g kana 2mino kai eperne mpros kanonika... mono t ypvs dn duleue swsta...

Dexter
15/02/2009, 07:36
Κοίτα εδω... (http://www.2strokers.com/forum/index.php)

gs 500 f
18/06/2010, 05:39
παιδια υπαρχει ενα derpi 50 gpr και εμαθα οτι μπαινει κουφετο ο κινητηρας του dt 125 πανω του.ξερει κανεις τιποτα σχετικα και αν δεν χρειαζονται και αλλαγες στα ρευματα?