PDA

View Full Version : βραχηκυκλωνει!!



panathas
14/01/2009, 07:17
καλημερα συναδελφοι,θα θελα τα φωτα οποιου γνωριζει πανω στο ερωτημα που εχω!!
λοιπον εχω και ενα παπι 100σταρι αστρεα για τισ καθημερινες μετακινησεις στην πολη..
το θεμα ειναι οτι οταν βρεχει μου μπερδευει ενω κινουμαι και οταν σταματαω σε φαναρι σβηνει!!
το εχω παει 2 φορες σε μηχανικο,τη μια αλλαξαμε πιπα και βαλαμε αδιαβροχη και την αλλη κοιταζαμε μηπως περνει νερα απο την ενωση της εξατμισης με το μοτερ αλλα ουτε αυτο ηταν!!αλλαξα τη χουανη και εβαλα παλι τον παππα αλλα προκοπη δεν ειδα!!σας παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει θα του ειμαι ευγνωμων γιατι δεν παει αλλο!!

Lio
15/01/2009, 12:26
Συνήθως τα προβλήματα στη βροχή προκαλουνται απο διαρροή υψηλής τάσης. Έλεγξε όλη τη γραμμή υψηλής τάσης απο το πολλαπλασιαστή μέχρι το μπουζί. Αν η μόνωση του καλωδίου είναι κάπου έστω και λίγο κομμένη πχ. είναι πολύ πιθανό να μπαίνει απο κει υγρασία.
Όλα τα μηχανάκια έχουν κανονικά αδιάβροχες πίπες. Μήπως στην καινούργια πίπα που έβαλες το λαστιχάκι που περιβάλει το μπουζί είναι μεγαλύτερο (επειδή προορίζεται για μπουζί μεγαλύτερο απο το C του παπιού) και απο κει μπαίνει νερό?

panathas
17/01/2009, 15:19
tha to koitaxw kai tha sou pw!!thanks kai an yparxei kai kati allo pou mporei na paizei pes to!