PDA

View Full Version : Ηλεκτροστατική Βαφή Πλαισίου



geosot
14/01/2009, 11:30
Έχει κάνει κανείς ηλεκτροστατική βαφή σε (αλουμινένιο) πλαίσιο?

Που?

Είναι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα?

SVX
14/01/2009, 11:51
KI ΕΓΩ ψαχνομαι φιλε μου... οι βαφεις που ρωτησα δεν κανουν ηλεκτροστατικη πλαισιου..
ενας μου ειπε το εξης[που μπορει να ευσταθει] οτι μπορει να στη κανει τη δουλεια ατομο που ασχολειται με ζαντες[επιδιορθωνει-βαφει]

το θεμα ειναι ειτε στον βαφεα ειτε στον ζαντα....ΠΟΙΟΣ ξεμονταρει-μονταρει μοτορι/ηλεκτρολογικα?

csofos
14/01/2009, 14:10
Το μέλος arkastt έχει κάνει σε ένα zzr 1100. Έχει τηλέφωνα και μου είπε ότι είνια πολύ ικανοποιημένος από τη δουλειά που του κάνανε. Και πολύ φτηνά. Για ρώτα τον. :wave2:

geosot
14/01/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
KI ΕΓΩ ψαχνομαι φιλε μου... οι βαφεις που ρωτησα δεν κανουν ηλεκτροστατικη πλαισιου..
ενας μου ειπε το εξης[που μπορει να ευσταθει] οτι μπορει να στη κανει τη δουλεια ατομο που ασχολειται με ζαντες[επιδιορθωνει-βαφει]

το θεμα ειναι ειτε στον βαφεα ειτε στον ζαντα....ΠΟΙΟΣ ξεμονταρει-μονταρει μοτορι/ηλεκτρολογικα?

Η δουλειά που χρειάζεται για να ξεμοντάρεις τα πάντα είναι ................ (δεν το γράφω γιατί θα διαγράψουν το post οι διαχειριστές). Όμως την έχω κάνει. Το πλαίσιο και το ψαλίδι είναι γυμνά όπως τα έφτιαξε η μαμά Suzuki.

Βέβαια η ηλεκτροστατική βαφή πλαισίου χρειάζεται κάποιον έμπειρο (να μονώσει σπειρώματα, φωλιές ρουλεμάν κλπ). Δεν θα ήθελα να είμαι με ένα κολαούζο στο χέρι για καμμιά βδομάδα και με remover και οδοντόβουρτσα για μια δεύτερη βδομάδα.

Κατά συνέπεια οι ζαντάδες (καλά να είναι και αχρείαστοι) αποκλείονται.

csofos
15/01/2009, 13:06
Λοιπόν, μίλησα με το μέλος Arkastt και μου έγραψε τα εξής, που τα μεταφέρω αυτούσια από το e-mail του.

"ο κορυφαίος μακράν .......σε αποτέλεσμα , φιλικότητα , συνέπεια , μόνωση σημείων και αποτέλεσμα είναι ο ΗΛΕΚΤΡΟΒΑΜ Παρτ.Αθηναγόρα Ωραιόκαστρο 2310 681834-683649 Θεσσαλονίκη.

Ενημέρωσε ότι θα πρέπει να έχει καθαρίσει από γράσα – λάδια , θα έχει μονώσει ρουλεμάν και βίδες , όπου σπείρωμα θα έχει βάλει βίδα και δεν θα υπάρχει ούτε ένα λαστιχάκι επάνω π.χ. τσιμούχα"

Πιο πάνω μου έγραψε άλλο ένα τηλέφωνο από κάποιον στην Αθήνα. Αυτό:

"Αθήνα : Ναυαρίνου 32 .Πλ. Αγ.Δημητρίου (άλλαξε διεύθυνση όμως και πήγε ένα στενό ποιο πάνω και δεν τον έχω επισκευτεί , είναι δίπλα όμως ένα τηλεφ. πρίν ότι καλύτερο) 6977478375 / 210 9739923"

Και στο τέλος έκλεισε γράφοντα ότι ο Θεσσαλονικιός είναι ο κορυφαίος με μεγάλη εμπηρεία. Σε αυτόν δηλαδή που τα έκανε

Ελπίζω να σας βοήθησα. :wave2:

the who
15/01/2009, 18:52
Αν ειναι αλουμινιο μπορεις να του κανεις ανοδιωση.Πρεπει ομως να ειναι πεντακαθαρο το μεταλλο.Η ανοδιωση κραταει καλυτερα στο αλουμινιο,τα χρωματα ειναι πολλα και το κοστος πανω κατω ιδιο με της ηλεκτροστατικης.

geosot
15/01/2009, 21:22
Τα αλουμινένια πλαίσια αποτελούνται από χυτά, χυτοπρεσσαριστά, εξελασμένα και κατασκευασμένα από φρέζα ή και τόρνο κομάτια από διαφορετικά κράματα αλουμινίου συγκολλημένα μεταξύ τους.

Η ανοδίωση δεν δίνει ομοιόμορφο αποτέλεσμα στα διαφορετικά κράματα. ΕΚΤΟΣ αν το έχεις κάνει και δεν διαπίστωσες διαφορές.

Επιπλέον για την ανοδίωση το αλουμίνιο μπαίνει σε νιτρικό οξύ για να καθαριστεί από τυχόν υπολλείματα βαφών κλπ και στην συνέχεια μπαίνει σε ένα διάλυμα θεικού οξέως για πολλές ώρες για την διαδικασία της ανοδίωσης.

Δεν θα ήθελα να το κάνω στο πλαίσιο μου.

Η ηλεκτροστατική βαφή σε γενικές γραμμές είναι πιο αθώα διαδικασία. Καθάρισμα με υαλλοβολή και βαφή με ένα υλικό σε μορφή σκόνης πούδρα) σε υψηλή θερμοκρασία.

Γ

the who
16/01/2009, 07:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από geosot
Τα αλουμινένια πλαίσια αποτελούνται από χυτά, χυτοπρεσσαριστά, εξελασμένα και κατασκευασμένα από φρέζα ή και τόρνο κομάτια από διαφορετικά κράματα αλουμινίου συγκολλημένα μεταξύ τους.

Η ανοδίωση δεν δίνει ομοιόμορφο αποτέλεσμα στα διαφορετικά κράματα. ΕΚΤΟΣ αν το έχεις κάνει και δεν διαπίστωσες διαφορές.

Επιπλέον για την ανοδίωση το αλουμίνιο μπαίνει σε νιτρικό οξύ για να καθαριστεί από τυχόν υπολλείματα βαφών κλπ και στην συνέχεια μπαίνει σε ένα διάλυμα θεικού οξέως για πολλές ώρες για την διαδικασία της ανοδίωσης.

Δεν θα ήθελα να το κάνω στο πλαίσιο μου.

Η ηλεκτροστατική βαφή σε γενικές γραμμές είναι πιο αθώα διαδικασία. Καθάρισμα με υαλλοβολή και βαφή με ένα υλικό σε μορφή σκόνης πούδρα) σε υψηλή θερμοκρασία.

Γ

Ο δικος μου σκελετος ειναι ατσαλι.Ειναι ετοιμος για αμμοβολη και παει για ηλεκτροστατικη σε φιλο.Νομιζα οτι ηταν ομοιογενες υλικο οταν ελεγες για αλουμινενιο πλαισιο και δεν μου ειπε κανεις για το θειικο οξυ.Παντως στο google ειχα βρει ενα ελληνικο σαιτ που εγραφε οτι ανοδιωνει αλουμινενια πλαισια.

motaba
16/01/2009, 09:13
Γειά χαρά κι από μένα!!

Το έχω ψάξει σχετικά το θέμα, και από ότι έχω καταλάβει θα πρέπει...

Στο πλαίσιο να γίνει υαλοβολή αντί αμμοβολής διότι η αμμοβολή, ως πιο hardcore μπορεί να αφήσει "σημάδια" - "κόκκους" στο πλαίσιο τα οποία δεν θα καλυφθούν με την ηλεκτροστατική λόγω λεπτού στρώματος.

Είναι καλύτερη επιλογή η υαλοβολή γιατί ίσα-ίσα βγάζει το χρώμα / σκουριά.

(Σχετικό κόστος υαλοβολής για ατσάλινο πλαίσιο-πίσω κέντρο-ψαλίδι 120 euro)

Τώρα η επιλογή της ηλεκτροστατικής βαφής είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή για πλαίσιο..

Έψαξα αρκετά και βρήκα μερικά πράγματα, μίλησα με αρκετούς αλλά κατέληξα σε 2~3 εκ των οποίων :

1. Ο πρώτος (http://www.electrostatics.gr/_html/01_hhome.html)

2. Ο δεύτερος (http://www.lygnos.eu/contact.htm)

Και μερικοί άλλοι που δεν έχω μαζί μου τα λινκ..

Το θέμα θέλει προσοχή διότι, η βαφή θα γίνει ΜΙΑ φορά και είναι μεγάλο πακέτο το βάλτα - βγάλτα...

Άκουσα και "ναι ρε συ, ξέρεις πόσσα καπάκια έχω βάψει ???" το οποίο μπορεί να είναι οκ για τα καπάκια αλλά για ολόκληρο το σκελετό (ο οποίος θέλει ποιότητα) δεν ξέρω...

(Ενδεικτικές τιμές ηλεκτροστατικής για τα παραπάνω κομμάτια 120 ~160 euro)

Από τεχνικής πλευράς όπως τα είπαν τα παιδιά πιο πάνω, καθαρό από γράσσα, πλαστικά, λάστιχα..





:wave2:

geosot
16/01/2009, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ο δικος μου σκελετος ειναι ατσαλι.Ειναι ετοιμος για αμμοβολη και παει για ηλεκτροστατικη σε φιλο.Νομιζα οτι ηταν ομοιογενες υλικο οταν ελεγες για αλουμινενιο πλαισιο και δεν μου ειπε κανεις για το θειικο οξυ.Παντως στο google ειχα βρει ενα ελληνικο σαιτ που εγραφε οτι ανοδιωνει αλουμινενια πλαισια.

Μου θυμίζει έναν που κολλάει αλουμίνιο (στην ταμπέλα λέει ότι κολάει τα πάντα) και του είχα πάει να μου κολλήσει μια βάση (καλύτερα κουτί) μπαταρίας (ιδοκατασκευή σε στράντζα). Την ίδια ώρα μπαίνει κάποιος έξαλλος ζητώντας τα λεφτά του πίσω με ένα μασπιέ το οποίο είχε κολλήσει για τρίτη φορά σε μια βδομάδα και ο "κολησάς" του κολούσε χωρίς να το καθαρίσει με μια ανοξείδωτη βούρτσα.

Το αλουμίνιο λιώνει στους 600 τα οξείδια του αλουμινίου στους 3000. Τα παλιά φθαρμένα και συγκολημένα κομμάτια (μασπίε) έχουν σχηματίσει ένα στρώμα από οξείδια. Πιθανόν να είναι από κράμματα της σειράς 6000 ή 5000. Οι κολλήσεις είναι πιθανόν να αποτύχουν αν γίνουν και με λάθος βέργα.

Ένα καινούργιο κομμάτιο (κουτί από την σειρά 2000 αλουμίνιο) κολλάει πιο εύκολα, έχει λιγώτερη οξείδωση και οι περισσότερες βέργες είναι της σειράς 2000.

Συμπέρασμα έχω πάψει να πιστεύω αγγελίες αν και έχω δει μοναδικά πράγματα από Έλληνες τεχνίτες (κόλληση τιτανίου πριν πολλά χρόνια, κόλληση αλουμινίου με ηλεκτροκόλληση)

Γ

geosot
16/01/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Γειά χαρά κι από μένα!!

Το έχω ψάξει σχετικά το θέμα, και από ότι έχω καταλάβει θα πρέπει...

Στο πλαίσιο να γίνει υαλοβολή αντί αμμοβολής διότι η αμμοβολή, ως πιο hardcore μπορεί να αφήσει "σημάδια" - "κόκκους" στο πλαίσιο τα οποία δεν θα καλυφθούν με την ηλεκτροστατική λόγω λεπτού στρώματος.

Είναι καλύτερη επιλογή η υαλοβολή γιατί ίσα-ίσα βγάζει το χρώμα / σκουριά.

(Σχετικό κόστος υαλοβολής για ατσάλινο πλαίσιο-πίσω κέντρο-ψαλίδι 120 euro)

Τώρα η επιλογή της ηλεκτροστατικής βαφής είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή για πλαίσιο..

Έψαξα αρκετά και βρήκα μερικά πράγματα, μίλησα με αρκετούς αλλά κατέληξα σε 2~3 εκ των οποίων :

1. Ο πρώτος (http://www.electrostatics.gr/_html/01_hhome.html)

2. Ο δεύτερος (http://www.lygnos.eu/contact.htm)

Και μερικοί άλλοι που δεν έχω μαζί μου τα λινκ..

Το θέμα θέλει προσοχή διότι, η βαφή θα γίνει ΜΙΑ φορά και είναι μεγάλο πακέτο το βάλτα - βγάλτα...

Άκουσα και "ναι ρε συ, ξέρεις πόσσα καπάκια έχω βάψει ???" το οποίο μπορεί να είναι οκ για τα καπάκια αλλά για ολόκληρο το σκελετό (ο οποίος θέλει ποιότητα) δεν ξέρω...

(Ενδεικτικές τιμές ηλεκτροστατικής για τα παραπάνω κομμάτια 120 ~160 euro)

Από τεχνικής πλευράς όπως τα είπαν τα παιδιά πιο πάνω, καθαρό από γράσσα, πλαστικά, λάστιχα..

:wave2:

Νομίζω ότι οι τιμές που αναφέρεις είναι λίγο τσουχτέρές (240-280 συνολικά).

Πάντως ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.aerocoat.net/pricelist2006.htm

All prices quoted include blast cleaning, Filling, masking, double powder coating and Lacquering where needed. All prices are subject to VAT charged at 17.5%.

Πλαίσιο και ψαλίδι για 250 κυβικά 130 λίρες =155 € χωρίς ΦΠΑ

Εδώ πρέπει να τρέχω το πλαίσιο από υαλοβολή σε ηλεκτροστατική να το καθαρίσω μόνος να ταπώσω σπειρώματα, φωλιές ρουλέμάν μόνος και να παρακαλάω τους μαστόρους να μου κάνουν την δουλειά λες και δεν θα τους πληρώσω.

Άλλα ξέχασα, ότι στην Αγγλία τα μεροκάματα είναι χαμηλώτερα από τα κινέζικα.

Τώρα κατάλαβα γιατί όλοι οι αλουμινάδες έχουν δύο Καγιέν τουλάχιστον, πληρώνουν τα μικρότερα μεροκάματα στην Ευρώπη, διαμαρτύρονται για την κατάργηση του αφορολόγητου και δεν βγαίνουν κιόλας.

motaba
16/01/2009, 11:46
Ίσως έχεις δίκιο αν το δούμε το θέμα από την θεωρητική πλευρά..

Έτσι θα έπρεπε να είναι κι εδώ τα πράγματα.

Το θέμα όμως στην πραγματικότητα είναι ότι στο Ελλάντα, πρέπει να ψάξει όσο δεν φαντάζεσαι για να βρείς τελικά μια σωστή βιοτεχνία/βιομηχανία η οποία θα ακολουθήσει κατά το δυνατό την σωστή διαδικασία ηλεκτροστατικής βαφής..

Και φυσικά θα ακούσεις ότι τιμή γουστάρουν..
Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει στάνταρ τρόπος υπολογισμού τιμής στις ηλεκτροστατικές βαφές στην Ελλάδα..
Για το γαλβάνισμα π.χ. τιμή υπολογίζεται ανα /κιλό.

Στην ηλεκτροστατική αν του πείς 6 ατσάλινους σωλήνες τόσο επί τόσο μπορεί να ακούσεις διαφορετική τιμή από αυτή που θα σου πεί για ανακατασκευή πλαισίου παλαιάς μοτοσυκλέτας :winka:

Όπως και να έχει πάντως, ένα βάψιμο στο τεπόζιτο θα πάει παραπάνω από την ηλεκτροστατική οπότε, εντάξει είναι αρκετά αλλά ....δεν μπορείς κι αλλίως αν το αποφασίσεις...

Τουλάχιστον θα κάνεις τη δουλειά σου σωστά




:beer:

geosot
16/01/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba

Στην ηλεκτροστατική αν του πείς 6 ατσάλινους σωλήνες τόσο επί τόσο μπορεί να ακούσεις διαφορετική τιμή από αυτή που θα σου πεί για ανακατασκευή πλαισίου παλαιάς μοτοσυκλέτας :winka:


Τουλάχιστον θα κάνεις τη δουλειά σου σωστά


ΤΟ εύχομαι (αλλά αυτό με τσαντίζει πιο πολύ), άλλα τοι θέμα είναι ότι οι περισσότεροι μαστόροι σε όλους τους κλάδους είναι ανεκδιήγητοι.

Ιστορία Β. Ρεκτιφιέ (φίλος με εμπειρία 20 χρόνια σε ρεκτιφιέ) και δύο RD350 χιτώνια έτοιμα να πρεσαριστούν (με τις θυρίδες τους τρυπημένες). Το ένα το πρεσσάρισε με 7-8 μοίρες γωνία. Το διόρθωσε βέβαια μετά, αλλά έχασα δυο πήγαινε έλα. Έχω να πρεσσάρω τώρα τέσσερα χιτώνια σε RG400 για να γίνει 500. Δεν θα πρέπει να είμαι από πάνω??????

Το ρεκτιφιέ είναι και λίγο μακριά. Δεν είναι σαν την υαλοβολή που είναι 30 μέτρα από εδώ.

Ιστορία Γ. Κάρτερ από RD350 παρατημένο στην ταράτσα για δεκαετία. Μετά την υαλοβολή τα μπουζόνια του κάρτερ αποδεικνύονται μπ****λο. Μάστορας αναλαμβάνει να τα βγάλει. Ζέστανε τόσο πολύ το κάρτερ και το στράβωσε. Το έδωσα για ανακύκλωση. Το είχε αφήσει κάτω από την φλόγα προπανιου, γιατί χτύπησε το τηλέφωνο.

fidel_98_99
20/01/2009, 10:50
Συμφωνω οτι η υαλοβολη ειναι καλυτερη της αμμοβολης.
Αν ομως εγινε αμμοβολη τοτε τριβεις την επιφανεια με γυαλοχαρτο να στρωσει.
Ηλεκτροστατικη κανεις και ενας στην Λαρισα
Θεοδωρου Νικ.
Γιαννουλη Λαρισας τηλ :2410593653
Για ενα σκελετο R25 μου πηρε 30 ε
:)

SVX
20/01/2009, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από fidel_98_99
Συμφωνω οτι η υαλοβολη ειναι καλυτερη της αμμοβολης.
Αν ομως εγινε αμμοβολη τοτε τριβεις την επιφανεια με γυαλοχαρτο να στρωσει.
Ηλεκτροστατικη κανεις και ενας στην Λαρισα
Θεοδωρου Νικ.
Γιαννουλη Λαρισας τηλ :2410593653
Για ενα σκελετο R25 μου πηρε 30 ε
:)

καλες πληροφοριες... ευχαριστω ... οταν πηγες στον Λαρισαιο ,ειχες κανει την προετοιμασια εσυ ο ιδιος?(αμοβολη ,γυαλοχαρταρισμα, χαρτωμα[masking])

fidel_98_99
20/01/2009, 11:25
εγω ειχα κανει την αμμοβολη.
μετα το ειχα τριψει με ενα ψιλο γυαλοχαρτο με το χερι
τον φύσηξα με ενα κοφλερ και τον σκουπισα.
Και ετσι τον πηγα
Δεν ειχε γρασα,ουτε τσιμουχες ουτε τιποτα πανω(ουτε εχει βολτες ωστε να βαλω βιδες)

alexart
23/02/2009, 14:54
kalispera se olous.proseksa oti sizitate gia hlektrostatikes vafes , amovoles k alla. giati den kanete to plaisio vourtsa na gialisei?

csofos
23/02/2009, 16:01
Εννοείς έτσι;;; Εγώ το προτιμώ, αλλά δεν ταιριάζει πάντα σε όλες τις μοτοσικλέτες και τα γούστα. Οπότε, αφού τα γούστα και τα design αλλάζουν, πρέπει να ψαχτείς και με βαφή.


156717

csofos
23/02/2009, 16:08
Αν και σε ένα νέο project που φτιάχνω, επέλξα να κάνω το πλαίσιο και το ψαλίδι σε μαύρο ματ χρώμα. Επειδή η ηλεκτροστατική δεν ήταν στα υπόψιν μου, τα έβαψα. Υπάρχει ματ βερνίκι που το έβαλα πάνω από το χρώμα και είναι σα να του έχει γίνει ηλεκτροστατική. Δείτε εδώ:


156720

alexart
23/02/2009, 16:34
nai kserw gia mat verniki (vafeas eimai). pantos gialismenw plaisio k xameleon xroma tha dixnei telia.arkei na exei fering gia na diksei to xrwma.

motaba
07/07/2009, 11:39
Γειά χαρά!!

Πέρασα από την ΑΛΧΡΩΜ και είναι ΟΚ οι τύποι και φαίνεται να κάνουν σοβαρή δουλειά, έχουν και μεγάλη εγκατάσταση βαφείου...

Το θέμα είναι ότι μπερδεύτηκα με το χρώμα...

Ψάχνω ένα χρώμα σε RAL (ώστε να το βρώ και σε πιστόλι μετά, όχι μόνο πούδρα) σα να λέμε ρε παιδιά αυτό που είναι ο σκελετός το GS1200..... το μοτέρ του ΧΤ... αυτό το ασημί-ματ τελοσπάντων...

Στην αρχή νόμιζα ότι είναι το RAL 9006 γιατι το έγινε στο ιντερνετ "aluminium grey" αλλά @@... Πρέπει να παίζει ρόλο και η εταιρεία με τις πούδρες...


Καμιά ιδέα ? Γνώση ?

Υ.Γ. Σκέφτομαι να περάσω κι από τον γνωστό στην Καβάλας-Αθηνών να τον ρωτήσω με τι χρώμα βάφει τις ζάντες του Smart... :D

:wave2:

motaba
07/07/2009, 11:43
πχ.


168015

motaba
07/07/2009, 11:45
πχ


168016

nikos force
07/07/2009, 12:24
ΝΑ κανω μια ανοητη ερωτησουλα ... τα ςς πλαισια λογω των μεγαλων θερμοκρασιων που δεχονται απο το μοτερ , δεν υπαρχει περιπτωση να προκαλεσουν ''ζημια'' στη βαφη ????? οταν μιλαμε για ηλεκτροστατικη παντα ...

και για να καλυψω και ολες τις τρυπες , κανω αλλη μια ...

η βαφη απο τη μερια της , δεν υπαρχει περιπτωση να καταπονισει με οποιονδηποτε τροπο ενα πλαισιο , το οποιο δεχοταν και θα δεχετε μεγαλες θερμοκρασιες ?

motaba
07/07/2009, 12:31
Γειά χαρά!

Το τελευταίο βήμα της ηλεκτροστατικής βαφής είναι ειδικό φούρνος στους 170~200 βαθμούς για σταθεροποίηση του χρώματος..
Δεν ξέρω πόσο φτάνει το μοτέρ στην κεφαλή πχ. αλλά πρέπει να είναι παρακάτω αν σκεφτείς ότι τα λάδια είναι, για το ΧΤ600, στους 120 μόλις βγαίνουν από το μοτέρ στο δρόμο για το δοχείο.

Το δεύτερο δεν το πολυκατάλαβα .. με ποιό τρόπο ?

:wave2:

nikos force
07/07/2009, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Γειά χαρά!

Το τελευταίο βήμα της ηλεκτροστατικής βαφής είναι ειδικό φούρνος στους 170~200 βαθμούς για σταθεροποίηση του χρώματος..
Δεν ξέρω πόσο φτάνει το μοτέρ στην κεφαλή πχ. αλλά πρέπει να είναι παρακάτω αν σκεφτείς ότι τα λάδια είναι, για το ΧΤ600, στους 120 μόλις βγαίνουν από το μοτέρ στο δρόμο για το δοχείο.

Το δεύτερο δεν το πολυκατάλαβα .. με ποιό τρόπο ?

:wave2: ας πουμε αυτο το φουρνισμα μηπως ''εξασθενει'' το πλαισιο , η καποιο αλλο σημειο της ολης διαδιακασιας

motaba
07/07/2009, 13:03
Κατάλαβα τι θές να πεις...

Δεν ξέρω... :cry:

Ο Old θα μας πει για τα χρωμιομολυβδένια και την θερμοκρασία - κολλήσεις....

:beer:

:wave2:

stefanos
07/07/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Κατάλαβα τι θές να πεις...

Δεν ξέρω... :cry:

Ο Old θα μας πει για τα χρωμιομολυβδένια και την θερμοκρασία - κολλήσεις....

:beer:

:wave2:

Να μας πει και αν απαιτείται προθέρμανση και σε πια θερμοκρασία, καθώς και πέντε πράγματα για την διαδικασία απότασης.

sapila racing
07/07/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Να μας πει και αν απαιτείται προθέρμανση και σε πια θερμοκρασία, καθώς και πέντε πράγματα για την διαδικασία απότασης.

Να μας πεί, να μας πεί!

Πάντως η ηλεκτροστατική στο SR500 που εχει λαδι στον λαιμό του σκελετού και παει ανετα 130 βαθμούς δεν εχει πάθει τίποτα, ούτε και ο σκελετός βέβαια.


Αυτα ηταν κόλπα των Γιαπωνέζων για να γίνονται πιο φιλικά τα super άκαμπτα πλαίσια :lol:

motaba
08/07/2009, 08:50
Παιδιά τελικά μάλλον θα πάω το πλαίσιο στον γνωστό "ζαντά" στην Αθηνών μόνο και μόνο λόγω εμπειρίας του στο ασημι.... την οποία φαντάζομαι να έχει :p

Μπερδέυτηκα τελείως με το χρωματολόγιο, σε άλλη εταιρεία, με εκείνα τα μικρά 3 x 5 cm δείγματα, με τις 6~8 αποχρώσεις / υφές ασημί..
Δυο χρωματολόγια από διαφορετικές εταιρείες, ίδιοι κωδικοί RAL και φαινόντουσαν διαφορετικά
:cry:

Πείτε μου ότι δεν είναι λάθος.... :lol: :lol:


:wave2:

the who
08/07/2009, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Παιδιά τελικά μάλλον θα πάω το πλαίσιο στον γνωστό "ζαντά" στην Αθηνών μόνο και μόνο λόγω εμπειρίας του στο ασημι.... την οποία φαντάζομαι να έχει :p

Μπερδέυτηκα τελείως με το χρωματολόγιο, σε άλλη εταιρεία, με εκείνα τα μικρά 3 x 5 cm δείγματα, με τις 6~8 αποχρώσεις / υφές ασημί..
Δυο χρωματολόγια από διαφορετικές εταιρείες, ίδιοι κωδικοί RAL και φαινόντουσαν διαφορετικά
:cry:

Πείτε μου ότι δεν είναι λάθος.... :lol: :lol:


:wave2:

Κανε υπομονη μεχρι αυριο.Θελω να βρω ενα γ@μοτηλεφωνο για να σε στειλω μεχρι το Πικερμι να ρωτησεις τιμες και να δεις χρωματα.:winka:

motaba
02/05/2010, 14:09
Γειά χαρά και πάλι!!

Ερώτηση προς τους "Restorers" :p του forum!!

Στα πλαίσια προτιμάτε ηλεκτροστατική βαφή ή ακρυλικό διπλής - πιστόλι??

Όσοι έχουν κάνει ηλεκτροστατική έχουν κανένα θεματάκι όπως το παρακάτω ??


196599

motaba
02/05/2010, 14:09
.


196600

motaba
02/05/2010, 14:10
..


196601

motaba
02/05/2010, 14:12
Στην 1η φωτό σαν να έχει σπάσει το χρώμα ΚΑΤΩ από το βερνίκι.. :rolleyes:

Είναι μόνο σε αυτό το σημείο, αλλά αργησε να εμφανιστεί, δεν ήταν από την αρχή.

Στις άλλες δυο πάλι άργησε να εμφανιστεί και είναι δυο φουσκάλες αέρα επίσης κάτω από το βερνίκι..

Καλή φάση! :cry:

motaba
02/05/2010, 14:16
Πιο γενική της 1ης φωτό.


196602

fidel_98_99
02/05/2010, 15:27
κατι θα ειχε οταν εκανε τη βαφη,λαδι-νερο λιπος -δακτυλια και δεν επιασε

tbaris
05/05/2010, 11:16
Να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κανείς..Σε κάτι καβαλέτα που έχουν ήδη ανοδιωθει θα μπορούσαν να ξανα περαστούν με άλλο χρώμα??

Ευχαριστώ.

Spyrious
13/09/2010, 20:23
Παιδιά αυτός ο ζαντάς τι λέει.Κάνει πλαίσια;
Λέω επειδή θα του πάω 4 ζάντες για βάψιμο μήπως πήγαινα και το πλαίσιο εκεί;

Spyrious
14/09/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Spyrious
Παιδιά αυτός ο ζαντάς τι λέει.Κάνει πλαίσια;
Λέω επειδή θα του πάω 4 ζάντες για βάψιμο μήπως πήγαινα και το πλαίσιο εκεί;

Ξέχασα το λινκ

http://www.pavlospettas.gr/index.html

Vagelis Gar
25/10/2012, 01:41
Παιδιά καλησπέρα,
ψάχνοντας για ηλεκτροστατική βαφή που μας ενδιαφέρει για τις βαλίτσες αλουμινίου που φτιάχουμε (http://northcape2010.blogspot.gr/2012/02/aluminium-panniers-final.html) έπεσα στο θέμα σας. Βέβαια η συζήτηση αναφέρεται σε πλαίσια αλλά όλο και κάποια πληροφορία θα μπορέσουν να μου δώσουν οι γνώστες του θέματος.

Μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποια εταιρεία που να ασχολείται με ηλεκτροστατική βαφή ώστε να επικοινωνήσω μαζί τους για μια ενδεχόμενη συνεργασία?
Και αν κάποιος γνωρίζει ποιο περίπου θα είναι το κόστος της ηλεκτροστατικής? (οι διαστάσεις της βαλίτσας πάνω κάτω είναι 46 Χ 38 Χ 25).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :beer:

LENAS
24/10/2013, 17:13
Παιδιά όπιος θέλει ηλεκτροστατική βαφή εδω (https://www.facebook.com/pages/ΗΛΕΚΤΡΟΣΤΑΤΙΚΕΣ-ΒΑΦΕΣ/248844098493644)
Φθηνος καλός και γρήγορος.

geosot
24/10/2013, 17:36
Ποιος ? που ?

T E O
24/10/2013, 18:58
για δωσε πληροφοριες

manosamos
24/10/2013, 19:19
Η αμμοβολη εαν γινει με χαμηλη πιεση αερα ειναι το ιδιο ''ασφαλης'' οσο και η υαλοβολη.
Η υαλοβολη εχει το πρωτερημα οτι δεν πληγωνει το ελασμα(ειτε χυτοσιδήρου,ειτε αλουμινιου) οσο η αμμοβολη.
Ελασματα περασμενα με αμμοβολη δεν χρειαζετε γυαλοχαρταρισμα,η αγριάδα(προφιλ) που αφηνει ειναι χρησιμη για να ΄΄πιασει'' καλυτερα το χρωμα.:smokin:
Και αλοιμονο δηλαδη εαν μετα την βαφη φαινωνταν η αγριαδα ................

LENAS
24/01/2014, 23:09
Ειναι στον βοτανικο δημαρακι 21 παχος κ υιοι ειναι η επωνυμια για μια τετραδα ζαντες μου πηρε 80 ευρω και για το μηχανακι μου πηρε 100 ευρω ζαντες σκελετο ψαλιδι μανετες λεβιεδες τιμονι και οτι αλλο μεταλλικο ειχε το μαχανακι, ειμαι πολυ ικανοπιοιμενος ειναι απιαστει στην δουλεια τους, και για τον σκελετο ποδηλατου ενος φιλου μου του πηρε 25 ευρω

PANOS TDM
22/02/2016, 18:24
ειχα παει κ εγω για ενα καπακι απο κουζινα:D, φτηνος κ καλος μου φανηκε, δεν το πηγα ομως λογο του οτι δε βρηκα κοντα αμμοβολη.
το εκανα τελικα στο ζαντα, πιο ακριβα, με αφαιρεση τις παλιας μπογιας χημικα, το αποτελεσμα καλα βαμενο αλλα ειχε πετσικαρει.
Τωρα ενα πλαισιο χτ που ετοιμαζω θα παω να ρωτησω