PDA

View Full Version : λιγες ερωτησεις για συντήρηση παλιάς μηχανής



johnpan
16/01/2009, 13:19
Πρόκειται για το MTX50 που πήρα από ένα φίλο από εδώ μέσα.

1. Το μπροστινό φρένο κολλάει όταν το πατήσεις και δεν επανέρχεται παρά μόνο αν κλοτσήσω το ταμπούρο. (ναι έχει ταμπούρο και μπροστά). Το ελατήριο της επαναφοράς που έχει από την έξω μεριά φαίνεται χαλαρό όταν κολλάει οπότε το κόλλημα γίνεται πιο πίσω. Σκέφτηκα να βάλω πιο σκληρό ελατήριο αλλά θέλω τη γνώμη σας. Μπορώ να γλυτώσω την αλλαγή δαγκάνας?

2. Πολύ σκληρό γκάζι παρόλο που λίπανα τη ντίζα καλά. Ανοιξα το καρμπ και τελικά φταίει ότι μαγκώνει το βαρελάκι μέσα στο καρμπ. Το γυάλισα με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο και εξακολουθεί να μαγκώνει. Τι κάνω τώρα?

Ευχαριστώ

sapila racing
16/01/2009, 13:48
1. Aν κολλάει όπως λες, θέλει αλλαγή στις σιαγώνες η και ελατήρια. Ελεγξε οτι ειναι ρυθμισμένο σωστά το πολύσφηνο του μοχλού. Τα ελατήρια συνληθως πωλούνται μαζί με το σετ των original σιαγώνων. Για τα εσωτερικά ελατήρια μιλάω, αυτο που βλέπεις απ εξω δεν παιζει σημαντικό ρόλο.

2. Κανονικά μετα απο πολλά (πάρα πολλά) χιλιόμετρα παρουσιάζεται φθορά και αυξανει το διάκενο σλάιντ/σωμα καρμπ με αποτέλεσμα να κουναει το σλαιντ μεσα στο καρμπυρατερ. Εδω εσυ μιλάς για το αντίθετο. Μηπως εχει γίνει καμμιά πατέντα?

johnpan
16/01/2009, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
1. Aν κολλάει όπως λες, θέλει αλλαγή στις σιαγώνες η και ελατήρια. Ελεγξε οτι ειναι ρυθμισμένο σωστά το πολύσφηνο του μοχλού. Τα ελατήρια συνληθως πωλούνται μαζί με το σετ των original σιαγώνων. Για τα εσωτερικά ελατήρια μιλάω, αυτο που βλέπεις απ εξω δεν παιζει σημαντικό ρόλο.

2. Κανονικά μετα απο πολλά (πάρα πολλά) χιλιόμετρα παρουσιάζεται φθορά και αυξανει το διάκενο σλάιντ/σωμα καρμπ με αποτέλεσμα να κουναει το σλαιντ μεσα στο καρμπυρατερ. Εδω εσυ μιλάς για το αντίθετο. Μηπως εχει γίνει καμμιά πατέντα?

1. Ξέρεις για τι κόστος μιλάμε και αν μπορώ να βρω στο ebay? Δεν ξέρω καθόλου την ορολογία

2. Ναι μάλλον έχει γίνει πατέντα γιατί η βελόνα του slide ήταν τέρμα πάνω και μάλιστα με ροδέλα κάτω από την ασφάλεια. Το θέμα είναι πώς θα χαλαρώσω το slide? Αν κάνω χοντροκομένη δουλειά και έχει σημαντικό διάκενο με το σώμα, δε θα έχω αστάθεια στο γκάζι?

OldMan
19/01/2009, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
δε θα έχω αστάθεια στο γκάζι?
Στο ΜΤΧ50 ...??? :lol: :rotflmao: :lol:

johnpan
19/01/2009, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στο ΜΤΧ50 ...??? :lol: :rotflmao: :lol:

Τι γελάς ρε βλάκα? Αν έχει κενό το slider με το εσωτερικό του κυλίνδρου δε μπορεί να ανεβάζει στροφές όποτε θέλει? Βοήθησέ με αντί να γελάς. :wave2:

OldMan
20/01/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Τι γελάς ρε βλάκα?
Γιαννάκη .... :smokin:

Αντί να μπινελικώνεις, προσπάθησε λίγο να καταλάβεις τι σημαίνει το "γέλιο" ... !!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Αν έχει κενό το slider με το εσωτερικό του κυλίνδρου δε μπορεί να ανεβάζει στροφές όποτε θέλει?
Γιατί ρε αστοιχείωτο μειράκιο ..??? :mad:

(δες πρώτα αν το slide βρίσκεται ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ την εισαγωγή καυσίμου (όχι ότι παίζει κανένα ρόλο, αλλά για να παιδευτείς λίγο...:smokin: ), κάτσε μέτρα την διατομή του αυλού εισαγωγής, μέτρα μετά την επιφάνεια που αφήνει ο "τζόγος" μεταξύ slide και κυλίνδρου, κάνε την σύγκριση και βγάλε την αναλογία (σε ποσοστό %) που θα εμφανίζει "αστάθεια στροφών" με και χωρίς φθορά !!! :smokin:

stefanos
20/01/2009, 10:48
Δηλαδή είναι άλλο σλάιντ απο το μαμίσιο μεγαλύτερο και δούλευε το μηχανάκι?
:bigcry:
Δεν είναι δυναμόν.
Εκτός αν όσο καθόταν το μηχανάκι έτρωγε και πάχυνε.
Και το ταμπούρο το νοίγουμε το καθαρίζουμε ελέγχουμε την κατάσταση των εκκέντρων που ενεργοποιούν τις δαγκάνες, γρασάρουμε με λίγο hitemp γράσο τον άξονα του έκκεντρου (οχι το υλικό τριβής) δουλεύμε στο χέρι να δούμε οτι λειτουργεί ικανοποιητικά.
Παίρνουμε την γυαλάδα με λεπτό γυαλόχαρτο απο τη σιαγώνα και απο το ταμπούρο.
Ελέγχουμε να είναι απολύτως στρογγυλό το ταμπούρο.

OldMan
20/01/2009, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Παίρνουμε την γυαλάδα με λεπτό γυαλόχαρτο απο τη σιαγώνα και απο το ταμπούρο.
Και κάνουμε και μερικές διαγώνιες χαρακιές στη σιαγώνα για να φεύγουν τα λασπόνερα που θα μπούνε από το hard core enduro που θα υποβληθεί το ΜΤΧ !!! :winka:

stefanos
20/01/2009, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και κάνουμε και μερικές διαγώνιες χαρακιές στη σιαγώνα για να φεύγουν τα λασπόνερα που θα μπούνε από το hard core enduro που θα υποβληθεί το ΜΤΧ !!! :winka:

Καλά ας είναι στρογγυλό και μετά βλέπουμε.:D

johnpan
20/01/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δηλαδή είναι άλλο σλάιντ απο το μαμίσιο μεγαλύτερο και δούλευε το μηχανάκι?
:bigcry:
Δεν είναι δυναμόν.


Υποθέτω πως είναι μεγαλύτερο γιατί περνάει πολύ δύσκολα σε βαθμό που να μαγκώνει ώρες ώρες οπότε γιατί να το φτιάξουν έτσι? Η δεν είναι το μαμίσιο ή δεν ξέρω τι να υποθέσω για το πώς έφτασε να μαγκώνει τη στιγμή που οι επιφάνειες είναι καθαρές.

johnpan
20/01/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιαννάκη .... :smokin:

Αντί να μπινελικώνεις, προσπάθησε λίγο να καταλάβεις τι σημαίνει το "γέλιο" ... !!!


Γιατί ρε αστοιχείωτο μειράκιο ..??? :mad:

(δες πρώτα αν το slide βρίσκεται ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ την εισαγωγή καυσίμου (όχι ότι παίζει κανένα ρόλο, αλλά για να παιδευτείς λίγο...:smokin: ), κάτσε μέτρα την διατομή του αυλού εισαγωγής, μέτρα μετά την επιφάνεια που αφήνει ο "τζόγος" μεταξύ slide και κυλίνδρου, κάνε την σύγκριση και βγάλε την αναλογία (σε ποσοστό %) που θα εμφανίζει "αστάθεια στροφών" με και χωρίς φθορά !!! :smokin:

Αντωνάκη.... Επρεπε να καταλάβω ότι το γέλιο σήμαινε όοοολη αυτή την παράγραφο, έχεις δίκιο... και εντωμεταξύ δε μας έχεις συνηθίσει σε ειρωνικά γελάκια οπότε κακώς σε είπα "βλάκα" πάλι έχεις δίκιο.... :beer:

stefanos
20/01/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Υποθέτω πως είναι μεγαλύτερο γιατί περνάει πολύ δύσκολα σε βαθμό που να μαγκώνει ώρες ώρες οπότε γιατί να το φτιάξουν έτσι? Η δεν είναι το μαμίσιο ή δεν ξέρω τι να υποθέσω για το πώς έφτασε να μαγκώνει τη στιγμή που οι επιφάνειες είναι καθαρές.

Οντος οπότε δοκίμασε να βγάλεις την βελόνα απο το slide και να το δουλέψεις σκέτο μπάς και κολάει η βελόνα.

johnpan
17/02/2009, 18:32
Το γκάζι το έφτιαξα! Το slide έπρεπε οπωσδήποτε να φαγωθεί, και για να γίνει ομοιόμορφα το έπιασα από το κέντρο του με μια βίδα κόντρα παξιμάδι, το έβαλα σε σταθερό δράπανο, και το πήρα με 140άρι γυαλόχαρτο. Μάλιστα χρειάστηκε δύο φορές η διαδικασία. Τέλος το έκανα εντελώς λείο με ένα 250άρι και τώρα γλυστράει μια χαρά.

Το πρόβλημά μου είναι το μπροστινό ταμπούρο. Δε βρίσκω πουθενά στο ebay, της χόντα έχει 300 ευρώ περίπου, και ένας μάστορας που ήξερα που έκανε "αναγομώσεις" σε ταμπούρα το έκλεισε το συνεργείο του πριν χρόνια! :bigcry: :bigcry: Βοηθείστε με! Ψάχνω για φτηνή λύση!

OldMan
18/02/2009, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Τέλος το έκανα εντελώς λείο με ένα 250άρι και τώρα γλυστράει μια χαρά.
Γιαννάκη, συνεχίζεις να μας δουλεύεις ..??? :smokin:

Το 250άρι είναι για "ξεχόντρυσμα" και όχι για λείανση ...!!!

Αν θέλεις να έχεις λείο slide θα πρέπει να φτάσεις ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ σε 800άρι γυαλόχαρτο (προσωπικά θα ξεπερνούσα το 1000άρι - αν είχα υπομονή και αν έβρισκα 1200άρι στην αγορά...) :wave2:

Stergios69
18/02/2009, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
... αν έβρισκα 1200άρι στην αγορά...) :wave2:
Πωλούνται δύο (2) φύλλα ντουκόχαρτου 1200, σε καλή κατάσταση, από γιατρό ιδιοκτήτη...
Τιμαί λογικαί... :D :evil: :wave2:

OldMan
18/02/2009, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Πωλούνται δύο (2) φύλλα ντουκόχαρτου 1200, σε καλή κατάσταση, από γιατρό ιδιοκτήτη...
Τιμαί λογικαί... :D :evil: :wave2:
Μπαίνουν σε γυαλοχαρτιέρα ή προορίζονται αυστηρά για χρήση με το χέρι :a31: ??

Stergios69
18/02/2009, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπαίνουν σε γυαλοχαρτιέρα ή προορίζονται αυστηρά για χρήση με το χέρι :a31: ??
Μόνο χέρι... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpan
18/02/2009, 15:18
Ρε Αντωνάκη να διορθώσω το "εντελώς λείο" να το κάνω "περίπου λείο" είμαστε εντάξει? Είπαμε το θέμα γκαζιού το έφτιαξα, δουλεύει τέλεια, 50ράκι είναι όχι καμιά 1000άρα. Την προηγούμενη φορά μου απάντησες με κορόιδευες γιατί ρωτούσα αν θα έχω αστάθεια στο γκάζι, και τώρα μου λες να φτάσω σε 1000άρι γυαλόχαρτο. Εχεις αρχίσει και ξεχνάς παλικάρι μου? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Αν θες να βοηθήσεις δώσε επιτέλους μια χρήσιμη απάντηση, αφού ξέρω ότι αν θες μπορείς, πες μου τι να κάνω με το γαμωταμπούρο. :wave2: