PDA

View Full Version : Τι να κάνω για να βελτιώσω το μπροστινό μου?



manosstr
15/11/2007, 15:51
Παιδιά σκέφτομαι να βελτιώσω - αλλάξω τα ελατήρια της εμπρός ανάρτησης, τη έχετε να προτείνεται

kostom
15/11/2007, 19:49
Άν και τα είπαμε από κοντά, οι επιλογές είναι πολλές....
White Power, Ohlins, Technoflex, HyperPro ...
Πάντως ότι και να βάλεις, σίγουρα θα είναι καλύτερο
από αυτό που έχεις τώρα πάνω..... δλδ τα στόκ ελατήρια...
:wave2:

div400
15/11/2007, 20:32
οτι ειπε ο αποπανω....

αλλιως αν θες να τα σκασεις ''χοντρα'' βάζεις ολοκληρο μπροστινο απο gsxr :a09:


ή tl-s....κοιτα να δεις νομιζω οτι καποιο ειναι προς πωληση....:rolleyes:

alexioannides
17/11/2007, 09:12
einai fthna ta elathria kai ena mpoukali ladaki ths ohlins...

alla epidi blepeis ti ginete me ta sv kai sto ekswteriko alla kai sto ellada (meta apo dikes mou protoboulies... akous tropea?)
egw 8a elega na baleis ela oloklhro mprostino systhma apo ebay kai eisai o kallyteros tou xwriou!!!! (tou galatikou xwriou, giati etsi to katanthsame edw mesa...):wave2:

manosstr
22/07/2008, 21:45
Παιδία τελικά έβαλα ελατήρια (White Power) μόνο εμπρός και η μοτοσικλέτα βελτιώθηκε παρά πολύ.

Σκέφτομαι να αλλάξω και το πίσω ελατήριο τώρα θα ήθελα γνώμες.

Στον κατάλογο White Power έλεγε για ένα ελατήριο 80 κιλών, και 17,5 εκατοστών.

Μήπως γνωρίζεται το ελατήριο που φοράει το 1000 Κ4-Κ6 τι κιλά είναι ???

Tropeas
22/07/2008, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από manosstr
Μήπως γνωρίζεται το ελατήριο που φοράει το 1000 Κ4-Κ6 τι κιλά είναι ???
Αυτό έχει να κάνει με το πόσα κιλά ελατήριο χρειάζεται ανάλογα με τον αναβάτη...
τα μαμά είναι ποιο ουδέτερα και λιγότερο ευέλικτα...
αν πάρεις ένα με βασικές ρυθμίσεις φυσικά και το ελατήριο θα πρέπει να είναι +-5 κιλά απο τα κιλά σου...

SeNNinhA
16/01/2009, 13:41
Λοιπόν η τελευταία αγορά μου είναι ενα Ohlins για να φύγει επιτέλους η περιστροφική μαλακία από το TLR οπότε ξεμπερδέψαμε με την βελτίωση του πίσω μέρους.

Είναι στο δρόμο κι έρχεται οπότε εντω μεταξύ σκέφτομαι ότι κάτι θα πρέπει να κάνω και για το μπροστινό μου τώρα πια. Τυπικό service θα γίνει ούτως ή άλλως και εαν πρέπει, θα αλλαχθεί και το ελατήριο με ενα για τα κιλά μου. Έλεγα να του κάνω και revalving όχι όμως και αλλαγή cardridge μιας και είναι πολύ ακριβό κάτι τέτοιο.

Ερωτήσεις λοιπόν για όσους είναι σχετικοί με το θέμα

Ερώτηση 1: Ποιας εταιρείας ελατήρια να βάλω (εαν χρειαστούν)? Έχουν διαφορά?
Ερώτηση 1: Τι βαλβίδες να βάλω? Σχεδόν όλες οι εταιρείες έχουν. Προτείνετε κάποια συγκεκριμένη?
Ερώτηση 2: Αντί για τα παραπάνω μήπως να αλλάξω όλο το μπροστινό με ενα από GSXR και εαν ναι από ποιο?
Ερώτηση 3: Έχετε κάποια άλλη πρόταση?

Παίζουν στον ebay Ohlins κομπλέ από Aprilia/Ducati γύρω στα 800 ευρώ (αν και μαζι με παρελκόμενα θα βγει +200 ακόμα. Καμιά φορά παίζουν και στα 500 εαν είσαι τυχερός αλλά τότε ίσως είναι καλύτερο να τα δώσεις για ενα πλήρες revalving με το ίδιο ή και καλύτερο αποτέλεσμα.


Να δω βέβαια ποτε θα αξιωθώ να βάλω έστω τα καινουργια πλαστικά CORONA πάνω..... Τώρα κάνει κρύο για να ασχοληθώ .... :a13: :a13:


152423

alexioannides
21/01/2009, 13:26
tsimpa ena mprostino apo gsxr 1000 k7
bale elathria ohlins paikse me tis ry8miseis (auto 8elei arketo kairo)
kai 8a eisai o kalliteros tou xwriou... ksereis poiou xwriou e??????

http://sv-village.myminicity.com/

SeNNinhA
21/01/2009, 15:01
Αυτό είναι εύκολο να το τσιμπήσεις και φθηνό σχετικά.

Το δύσκολο είναι να κάτσεις να ευθυγραμμίσεις μετά τις ακτινικές με τους δίσκους του TLR. Με τις κανονικές είναι σχετικά εύκολο. Με τις ακτινικές θέλει δουλειά γιατί δεν μπορείς να βάλεις αντάπτορες οπότε πρέπει παίξεις με τους δίσκους. Αλλα εαν καταλήξω εκεί κάποιον θα βρω να μου το κάνει, δεν θα βρώ ????

div400
21/01/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Αυτό είναι εύκολο να το τσιμπήσεις και φθηνό σχετικά.

Το δύσκολο είναι να κάτσεις να ευθυγραμμίσεις μετά τις ακτινικές με τους δίσκους του TLR. Με τις κανονικές είναι σχετικά εύκολο. Με τις ακτινικές θέλει δουλειά γιατί δεν μπορείς να βάλεις αντάπτορες οπότε πρέπει παίξεις με τους δίσκους. Αλλα εαν καταλήξω εκεί κάποιον θα βρω να μου το κάνει, δεν θα βρώ ????

:nono:

γιατί θα πάρεις και κομπλέ τροχό μαζί να είσαι κύριος.....:winka:

alexioannides
21/01/2009, 19:23
o div400 eipe auto pou 8a elega egw........

devil's animal
21/01/2009, 22:34
τον κατστρεψατε τον ανθρωπο.

ε,ας παρει ενα ολοκληρο Κ7 να μην παιδευεται κιολας...
:rotflmao: :rotflmao:

gcrook
21/01/2009, 23:54
Αν θες οντως να μπλεξεις με αλλα μπροστινα (και πολυ καλα θα κανεις btw) :lol: υπαρχει παντα η λυση των gsxr.Πανω σε αυτο το θεμα βεβαια μιας και μιλαμε για TLR θα ξερει κατι παραπανω και ο kostom (που αμα τον βρεις σφυρα μου) .Αμα θες σου δινω το κινητο του να μιλησετε.

Τωρα...

Eγω προσωπικα θα χτυπαγα ενα cartridge της Matris που δεν ειναι τοσο ακριβο οσο νομιζεις, και σιγουρα πολυ καλυτερη λυση απο οποιαδηποτε αλλαγη μπροστινου εχεις κατα νου τοσο απο αποψη αποδοσης αλλα και απο αποψη κοστους.

Και βεβαια η δευτερη λυση που σε συμφερει καργα ειναι ενα καλο ελατηριο και ενα revalving οπου νομιζω οτι η Hyperpro σε καλυπτει πληρως σε αυτο.Το κοστος ειναι τετοιο που στην τελικη και να το μετανιωσεις στο μελλον δεν θα σε πειραξει πολυ.




Βεβαια εκεινο το ohlins...:D :smokin: :smokin: :smokin: :D

SeNNinhA
26/01/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
:nono:

γιατί θα πάρεις και κομπλέ τροχό μαζί να είσαι κύριος.....:winka:

Δεν είναι απαραίτητο γιατί υπάρχουν λύσεις. Αλλιώς μετά εκτός του τροχού χρειάζεσαι και τουλάχιστον δίσκους οπότε πάει ακριβό το μαλλί.




Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν θες οντως να μπλεξεις με αλλα μπροστινα (και πολυ καλα θα κανεις btw) :lol: υπαρχει παντα η λυση των gsxr.Πανω σε αυτο το θεμα βεβαια μιας και μιλαμε για TLR θα ξερει κατι παραπανω και ο kostom (που αμα τον βρεις σφυρα μου) .Αμα θες σου δινω το κινητο του να μιλησετε.

Τωρα...

Eγω προσωπικα θα χτυπαγα ενα cartridge της Matris που δεν ειναι τοσο ακριβο οσο νομιζεις, και σιγουρα πολυ καλυτερη λυση απο οποιαδηποτε αλλαγη μπροστινου εχεις κατα νου τοσο απο αποψη αποδοσης αλλα και απο αποψη κοστους.

Και βεβαια η δευτερη λυση που σε συμφερει καργα ειναι ενα καλο ελατηριο και ενα revalving οπου νομιζω οτι η Hyperpro σε καλυπτει πληρως σε αυτο.Το κοστος ειναι τετοιο που στην τελικη και να το μετανιωσεις στο μελλον δεν θα σε πειραξει πολυ.


Βεβαια εκεινο το ohlins...:D :smokin: :smokin: :smokin: :D

1) Δεν μου δίνεις το κινητό του που έλεγες?
2) Πόσο πάει το cartridge της Matris γιατί όλα τα άλλα ξεπερνούν το χιλιάρικο οπότε σε τέτοια περίπτωση προτιμώ ενα αυθεντικό ohlins.
3) Μάλλον θα γίνει ενα revalving με Race Tech Gold valves και βλέπουμε. Αλλα για το TLR έχει μόνο τις προηγούμενες Gold valves μονο για την απόσβεση συμπίεσης με 170$. Ενώ για τα GSXR_έχει τις καινούργιες Gold valves G2-R με 180$ αλλα και την αντίστοιχη για την απόσβεση επαναφοράς με άλλα 170$. Για αυτό και σκέφτομαι και την αλλαγή σε GSXR forks. Μάλιστα μαζί με δαγκάνες φρένων και σταυρούς (αν και δεν τους χρειάζομαι) κομπλέ τα βρίσκω με 200 ευρώπουλα (με τα μεταφορικά). Μερικοί δίνουν στην ίδια τιμή ή και λίγο παραπάνω, όλο το μπροστινό κομπλέ (clip-on, χειριστήρια, σωληνάκια κλπ).

alexioannides
26/01/2009, 11:50
are ;amogiaaa sas zhleuw re!!!
oloi kiniste ston dromo pou xarakse o proedras....
ante re na bre8oume gamoto pws kai pws to perimenw........:beer:

reinmeister
26/01/2009, 13:17
με ποιοτικο συνθετικο 20αρι λαδι μεταμορφωνεται το συγκεκριμενο μπροστινο κι ακουει συμπαθεστατα τις αποσβεσεις...ελατηρια δεν χρειαζεται εκτος εαν εισαι πανω απο 90 κιλα...

gcrook
26/01/2009, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν είναι απαραίτητο γιατί υπάρχουν λύσεις. Αλλιώς μετά εκτός του τροχού χρειάζεσαι και τουλάχιστον δίσκους οπότε πάει ακριβό το μαλλί.





1) Δεν μου δίνεις το κινητό του που έλεγες?
2) Πόσο πάει το cartridge της Matris γιατί όλα τα άλλα ξεπερνούν το χιλιάρικο οπότε σε τέτοια περίπτωση προτιμώ ενα αυθεντικό ohlins.
3) Μάλλον θα γίνει ενα revalving με Race Tech Gold valves και βλέπουμε. Αλλα για το TLR έχει μόνο τις προηγούμενες Gold valves μονο για την απόσβεση συμπίεσης με 170$. Ενώ για τα GSXR_έχει τις καινούργιες Gold valves G2-R με 180$ αλλα και την αντίστοιχη για την απόσβεση επαναφοράς με άλλα 170$. Για αυτό και σκέφτομαι και την αλλαγή σε GSXR forks. Μάλιστα μαζί με δαγκάνες φρένων και σταυρούς (αν και δεν τους χρειάζομαι) κομπλέ τα βρίσκω με 200 ευρώπουλα (με τα μεταφορικά). Μερικοί δίνουν στην ίδια τιμή ή και λίγο παραπάνω, όλο το μπροστινό κομπλέ (clip-on, χειριστήρια, σωληνάκια κλπ).

1) Εσταλη!
2) Πρεπει να κανεις ενα τηλεφωνο στον Σπηλιωτη στην Θηβων.Εξαρταται και τον τυπο του cartridge fork για το μηχανακι σου, αλλα μαλλον εισαι πιο κοντα στα 5 κατοσταρικα παρα στο χιλιαρικο.
3) Αμα ειναι ετσι με την ευχη μου.:beer: (αλλα ψαχτο γιατι αλλο το TLS και αλλο το TLR)

CBF_1000
26/01/2009, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
με ποιοτικο συνθετικο 20αρι λαδι μεταμορφωνεται το συγκεκριμενο μπροστινο κι ακουει συμπαθεστατα τις αποσβεσεις...ελατηρια δεν χρειαζεται εκτος εαν εισαι πανω απο 90 κιλα...

Συμφωνώ. Είναι μια οικονομική λύση.

SVX
26/01/2009, 21:25
καλα που μου το θυμισατε ..... να παω αυριο στον τραπεζικο λογαριασμο να ρουφηξω μερικα εουβρο για τα ιταλοMatris μου.... :D

εκτος αν με παρει ο μαστροΒαγγος που του πηγα σημερα το 645 για τεντωτηρες , και μου πει οτι εκανε τιποτα πειραματα και στραβωσαν οι 6 απο τις 8 βαλβολες!!!:bawl: :a53:

gcrook
26/01/2009, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
καλα που μου το θυμισατε ..... να παω αυριο στον τραπεζικο λογαριασμο να ρουφηξω μερικα εουβρο για τα ιταλοMatris μου.... :D


Θελω φωτο απο την εγκατασταση...:rotflmao: :bigcry: :bigcry:

SVX
26/01/2009, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Θελω φωτο απο την εγκατασταση...:rotflmao: :bigcry: :bigcry:


ΘΕΛΩ προτασεις για το λαδακι που θα παει μεσα...(εταιρεια/ιξωδες)

θα παρω μονο το ΚΙΤακι

gcrook
26/01/2009, 23:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΘΕΛΩ προτασεις για το λαδακι που θα παει μεσα...(εταιρεια/ιξωδες)

θα παρω μονο το ΚΙΤακι

Nα σου δωσω προτασεις για το μηχανακι που θα δεχτει το ΚΙΤακι της Matris;

1) Δεν ειναι SV.
2) Δεν ειναι SV.
3) Δεν ειναι SV.
4) Δεν ειναι SV.

:lol: :lol: :smokin:


Y.Γ Το λαδακι ειναι μεσα στο ΚΙΤακι,αλλα δεν θα ειναι αυτο το προβλημα σου.:sad:
Υ.Γ 2 Εκεινη την Χριστουγεννιατικη ευχη που εδωσες και την εκραξα μαλλον δεν καταλαβες γιατι.
Υ.Γ 3 Σκεφτομαι αν πρεπει να σε αφησω να φας τα μουτρα σου.
Υ.Γ 4 Οχι δεν πρεπει.Περιμενε πμ εντος ολιγου.

SVX
27/01/2009, 00:04
το λαδακι ΔΕν ειναι στο κιτακι.... παρε πμ

SeNNinhA
28/01/2009, 13:44
Τελικά τσίμπησα φθηνά κάτι πηρούνια από GSXR1000 K5/K6 με MAXTON full kit εντός, από UK.

Σίγουρα πρέπει να δω τι παίζει με το ελατήριο που θα έχουν αλλα μικρό το κακό. Τώρα πρέπει να βρω τι δαγκάνες να τους φορέσω μιας και θέλουν ακτινικές.

- ΖΧ10 '08
- GSXR1000 K8
- CBR1000RR '08
- CBR1000RR '06/'07
- R1 '06
- Triumph 675
- Άλλη

Όλες καλές είναι και όλες βρίσκονται με κάτω από 100 ευρώ οπότε μάλλον δεν είναι ουσιαστικό πρόβλημα.


Το βασικό μου πρόβλημα είναι να σετάρω την ανάρτηση όταν με το καλό μπεί γιατί δεν ξέρω την τύφλα μου σχετικά. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.


Υ.Γ.1 Περισσεύει ενα αμορτισέρ MAXTON για GSXR K5/K6 που θα μπει προς πώληση όταν το έχω στα χέρια μου. Εαν ενδιαφέρεται κανείς μου λέει.
Υ.Γ.2 Θα περισέψει και το μαμά μπροστινό από το TLR οπότε θα μπει κι αυτό προς πώληση προσεχώς.

TOLISTOLAROS
28/01/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Αυτό είναι εύκολο να το τσιμπήσεις και φθηνό σχετικά.

Το δύσκολο είναι να κάτσεις να ευθυγραμμίσεις μετά τις ακτινικές με τους δίσκους του TLR. Με τις κανονικές είναι σχετικά εύκολο. Με τις ακτινικές θέλει δουλειά γιατί δεν μπορείς να βάλεις αντάπτορες οπότε πρέπει παίξεις με τους δίσκους. Αλλα εαν καταλήξω εκεί κάποιον θα βρω να μου το κάνει, δεν θα βρώ ????
Δεν είναι δύσκολο.Το ΤL,SRAD,BUSA 99-07 φοράνε την ίδια ζάντα με 320mm δισκόπλακα,ΟΚ;
Αν βάλει αποστάτες 10mm στη μπότα τοων καλαμιών του gixxer είσαι μια χαρά.Για να ευθυγραμμίσεις τους δίσκους στις δαγκάνες θες ροδέλες 2-2,5mm.


153644

TOLISTOLAROS
28/01/2009, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
καλα που μου το θυμισατε ..... να παω αυριο στον τραπεζικο λογαριασμο να ρουφηξω μερικα εουβρο για τα ιταλοMatris μου.... :D

εκτος αν με παρει ο μαστροΒαγγος που του πηγα σημερα το 645 για τεντωτηρες , και μου πει οτι εκανε τιποτα πειραματα και στραβωσαν οι 6 απο τις 8 βαλβολες!!!:bawl: :a53:
Mην κάνεις μαλακία.Χτύπα triple tree από SRAD 750 '96'99(μόνο 750 γιατί μόνο αύτή η τριπλέτα δέχεται τα μεταγενέστερα καλάμια των 54mm),άξονα SRAD,ρόδα SRAD ή TL 1000 ή HAYABUSA '99-'07(ίδια ρόδα φοράνε).Μετά κότσάρεις οποιοδήποτε καλάμι από τζίξερ....Τι matris και κλαπαρχιδι*ς;
Θ'αφήσεις αυτό τον τεμπέλαρο τον...πέστονερε...Γιαννίδη,ΑΡχ*ιδη,....αν ναι
Ιωαννίδη να κοκο- ρεύεται για το upside down του;
Θα δείτε ρε φωτό όταν τελειώσει το πρότζεκτ θα τραβάτε τις πο***ότριχές σας...

SeNNinhA
28/01/2009, 14:03
Ναι τον ξέρω τον πίνακα. Ευχαριστώ πάντως. Είναι ενα θεματάκι πάντως να ευθυγραμίσεις σωστά τους δίσκους και τις ακτινικές δαγκάνες.

Η επόμενη κίνηση θα είναι να βάλω κι αυτές (εαν βρω χρήματα) για να είμαι κομπλέ


153645

TOLISTOLAROS
28/01/2009, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ναι τον ξέρω τον πίνακα. Ευχαριστώ πάντως. Είναι ενα θεματάκι πάντως να ευθυγραμίσεις σωστά τους δίσκους και τις ακτινικές δαγκάνες.

Η επόμενη κίνηση θα είναι να βάλω κι αυτές (εαν βρω χρήματα) για να είμαι κομπλέ
Άσχετο αλλά τί χρώμα είναι η μηχανή σου;

SeNNinhA
28/01/2009, 14:26
O racrboy απο το TLPlanet έχει κάνει ακριβώς την ίδια μετατροπή μπροστινού και θα μου δώσει λεπτομέρειες.

Το TLR τώρα είναι Μπλέ-Άσπρο αλλα έχω αγοράσει και περιμένουνε να μπούνε σετ πλαστικά βαμένα CORONA

Θα γίνει έτσι αλλα με βαμένο το τεπόζιτο


153650

TOLISTOLAROS
28/01/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
O racrboy απο το TLPlanet έχει κάνει ακριβώς την ίδια μετατροπή μπροστινού και θα μου δώσει λεπτομέρειες.

Το TLR τώρα είναι Μπλέ-Άσπρο αλλα έχω αγοράσει και περιμένουνε να μπούνε σετ πλαστικά βαμένα CORONA

Θα γίνει έτσι αλλα με βαμένο το τεπόζιτο
Πέτα του κι ένα μονόσελο και είσαι ΟΚ!
Αφού θα έχεις πληροφορίες κάνε την ίδια ακριβώς.
Εγώ απ΄την άλλη...


......




θα παντρέψω monoblock δαγκάνες sumitomo(R6), καλάμια GSXR και σταυρό τιμονιού από SRAD.. :cool: :cool: :cool:

SeNNinhA
28/01/2009, 14:34
Το μονόσελο υπάρχει μόνιμα πάνω

Δες και τις ζάντες φορεμένες σε ενα Μπλέ και φαντάσου τες στο CORONA !!!!


153654

TOLISTOLAROS
28/01/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Το μονόσελο υπάρχει μόνιμα πάνω

Δες και τις ζάντες φορεμένες σε ενα Μπλέ και φαντάσου τες στο CORONA !!!!
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ!


.........






.......................................







.................









.........................







..................................






..........................................................






δέχεσαι ανταλλαγή τις ζάντες με ζάντες από εζβί;;;;;
Τη διαφορά στα λ7 την κανονίζουμε όποτε έχεις με πληρώνεις...

:D :D :D

SeNNinhA
28/01/2009, 14:43
Κάτσε να βρω χρήματα να τις πάρω και ίσως το σκεφτώ .....

:D :D :D

SVX
28/01/2009, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
O racrboy απο το TLPlanet έχει κάνει ακριβώς την ίδια μετατροπή μπροστινού και θα μου δώσει λεπτομέρειες.

Το TLR τώρα είναι Μπλέ-Άσπρο αλλα έχω αγοράσει και περιμένουνε να μπούνε σετ πλαστικά βαμένα CORONA

Θα γίνει έτσι αλλα με βαμένο το τεπόζιτο


:a32: :a32: :a32: :a32:


:a8: :a8: :a8: :a8: :a8: :a8: :a8: :a8:

gcrook
28/01/2009, 21:59
Ασταδιαλα ρε καργιοληδες βραδυατικα, μας εχει φτασει η μαλαπερδα στο λαιμο....:rolleyes:

SVX
28/01/2009, 22:04
χρουκη??? εισαι αντιαμερικανος? ηθελα να σε ρωτησω.... τραξιον δα'ι'ναμικς ...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

gcrook
28/01/2009, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
χρουκη??? εισαι αντιαμερικανος? ηθελα να σε ρωτησω.... τραξιον δα'ι'ναμικς ...

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Η καλυτερη (και με διαφορα) επιλογη αλλα....
Τον Βενιαμην Φρανγκλινο τι τον εχεις; :lol:

SVX
28/01/2009, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Η καλυτερη (και με διαφορα) επιλογη αλλα....
Τον Βενιαμην Φρανγκλινο τι τον εχεις; :lol:


:rolleyes: 249 ευραιοι = 185 γιωργηδες Wasingtons :a013:

gcrook
28/01/2009, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:rolleyes: 249 ευραιοι = 185 γιωργηδες Wasingtons :a013:

Τι καρμιρης ρπμ...:a47: :a47:
Και νομιζα οτι πηγαινες για κανα ΑΚ-20.:a029: :a029:

SVX
29/01/2009, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τι καρμιρης ρπμ...:a47: :a47:
Και νομιζα οτι πηγαινες για κανα ΑΚ-20.:a029: :a029:

ΟΧΙ ρε.... Τιν'αυτο παλι ....AK-47......AK-20 βγαινει το kalsnikov και σε πιστολι?
:eyepop: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


153698

SeNNinhA
29/01/2009, 08:31
Εγώ ένα έχω να πω αν και δεν τους χωνεύω τους Αμερικάνους (δες και υπογραφή)...

TRAXXION DYNAMICS & PENSKE

είναι από τις καλύτερες εταιρίες του χώρου

η PENSKE ιδίως έχει καλύτερες αναρτήσεις από την Ohlins (μιλάω γι αυτές που μπορείς να αγοράσεις)


ΑΚΡΙΒΕΣ και οι δύο βέβαια

SeNNinhA
13/02/2009, 06:51
Τελικά αγοράστηκαν καλάμια από GSXR 1000 '05 με full kit εσωτερικά της MAXTON τα οποία μόλις ήρθαν και αναμένονται και οι monoblock δαγκάνες φρένων από CBR1000RR '08.

Νομίζω ότι είμαι κομπλέ πια και απομένουν μόνο οι ελαφρότερες ζάντες που στην χειρότερη περίπτωση θα είναι από R1 04+ εαν δεν βρεθούν forged Marchesini.

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:


155240

SeNNinhA
13/02/2009, 06:52
CBR 1000 RR '08 monoblock calipers


155241

alexioannides
13/02/2009, 07:00
NOMIZW OTI ETOIMAZESAI GIA POLY KALH MODIFA.... BRAVO SOU!! POLY SPECIAL....

Locksmith
13/02/2009, 10:13
Πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω... ΤΑ ΘΕΛΩΩΩ !!! :bigcry: :bawl: :bigcry: :bawl: :bawl:

Αλλά πολλά λεφτά για να δώσω... :alien: Καλοφόρετα φίλε!!! :smilea:

SeNNinhA
14/02/2009, 03:33
Πάρα πολλά τα χρήματα δεν είναι μιας και όλα αγοράστηκαν μεταχειρισμένα από ebay ;)

- Ohlins πίσω
- K5 με full ΜΑΧΤΟΝ μπροστά
- CBR1000rr radial '08 δαγκάνες
- Ζάντες ελαφρύτερες (σε αναζήτηση)

Απλά θέλει χρόνο και ψάξιμο. Με την μια δεν τα βρίσκεις όλα σε καλή τιμή.

Locksmith
14/02/2009, 06:24
Για μένα και για πολλούς γενικά, το καλύτερο είναι να την κρατάς έτσι όπως είναι τη μηχανή, και στα 4-5 το πολύ χρόνια να παίρνεις καινούργια.

Θα μου πεις εσύ έχεις ρίξει 1,5 χιλιάρικο στο μηχανάκι σου, τι σκατά σκεφτόσουν; Πέραν του ότι ξέφυγα κι εγώ με βάση την άποψη μου, γιατί έχω το μικρόβιο, ό,τι αλλαγές και επιπλέον λεφτά ρίχνεις σε ένα μηχανάκι, καλό είναι να το κάνεις στην αρχη. Κι έτσι έκανα κι εγώ δηλαδή. Γιατί τότε έχει και τη μεγαλύτερη αξία για σένα, και οικονομική και συναισθηματική.

Έτσι:

α) και τα χαίρεσαι αυτά που έβαλες επάνω,

β) και κάνουν απόσβεση της αξίας και της χρήσης τους στα χέρια σου,

γ) και έχεις όοολο τον καιρό μπροστά σου να μαζέψεις τη διαφορά των χρημάτων που θα σου χρειαστούν για την επόμενη.

Δεν μιλάω για μικροαλλαγές. Και 500 ευρώ να ρίξεις, και 1000 ευρώ άμα και το μηχανάκι είναι έτσι κι αλλιώς ακριβό, δεν χάθηκε ο κόσμος. Απλά όταν ρίχνεις χοντρά λεφτά και ξεκινάς μεγάλα project, δεν υπάρχει γυρισμός... και τις περισσότερες φορές ακόμα ούτε κι όταν και συ ο ίδιος το θέλεις, γιατί πρέπει να γίνουν κι άλλα τα οποία συνδέονται μεταξύ τους. Αν ρωτήσεις άτομα που έχουν παιδευτεί έτσι κανα δυο φορές στη ζωή τους, θα σου πουν! :D

Όλα αυτά τα είπα για να μην μπεις και συ σ'αυτή τη διαδικασία. Μέχρι στιγμής έιναι πολύ καλά και χρήσιμα αυτά που αγόρασες (ίιισως οι ζάντες όχι και τόσο) και μπράβο για τις επιλογές σου. Είναι καιρός να αρχίσεις να φρενάρεις ομως, άκου με! :lol:

SeNNinhA
14/02/2009, 06:40
Κάτσε γιατί πρέπει να τα βάλω κι επάνω πρώτα όλα.

Τα παραπάνω γίνονται για να γίνει ενα αξιοπρεπές track bike οπότε οι ζάντες (εαν βρεθούν forged aluminium) μπορεί να είναι και μεγαλύτερη βελτίωση από τις αναρτήσεις (εως ενα σημείο σίγουρα). Όλα ξεκίνησαν πάντως με το πίσω αμορτισέρ. Μετά επιβάλονταν να φέρω όλο το μηχανάκι σε ισορροπία.

Από την άλλη εαν αποφασίσω να το πουλήσω είναι ήδη ενα παλιό μηχανάκι. Οπότε ή θα πωληθεί με αυτά επάνω σε μια λογική τιμή ή θα πωληθεί ΦΘΗΝΑ μεν, αλλα μαμά και τα εξτρα θα ξαναπωληθούν χωρίς μεγάλες απώλειες χρημάτων.

Υπάρχει και η 3η επιλογή. Να δώσω όλα τα μαμά και να βγάλω ενα μεγάλο μέρος της αξίας της βελτίωσης. Αλλα προς το παρόν δεν το σκέφτομαι.

Βέβαια εαν βρω ενα 675 ή ενα 999s στην Αγγλία (πιο πιθανά) φθηνά (πολύ φθηνά) υπάρχει μεγάλη περίπτωση να το τσιμπήσω και μετά να το σκοτώσω το TLR.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
17/02/2009, 03:20
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ. Καλοφορετα. Εγω προσωπικα πηγα με την τσιπικη λυση, αλαξα ελατηρια και λαδια. (χθεs συγκεκριμενα). Ελατηρια WP απο ΖΧ 9 98-99! Δεν το εκανα τσαρκα ακομη ομωs. Exει πολυ ψοφοκρυο προs τα εδω!!
Για οσoυs ενδιαφερονται κοστισε 125 ευρα μαζι με μεταφορικα. Την δουλεια την εβαλα εγω ομωs..

SVX
17/02/2009, 03:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΣΤΟΡΙΑ
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ. Καλοφορετα. Εγω προσωπικα πηγα με την τσιπικη λυση, αλαξα ελατηρια και λαδια. (χθεs συγκεκριμενα). Ελατηρια WP απο ΖΧ 9 98-99! Δεν το εκανα τσαρκα ακομη ομωs. Exει πολυ ψοφοκρυο προs τα εδω!!
Για οσoυs ενδιαφερονται κοστισε 125 ευρα μαζι με μεταφορικα. Την δουλεια την εβαλα εγω ομωs..

γιατι? ΖΧ9? δεν μπορουσες να βαλεις WP για SV?

SeNNinhA
17/02/2009, 03:35
Είναι μια πολύ καλή ερώτηση....:sick: :sick: :sick:

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
17/02/2009, 04:24
Mas ειπε ο Τασουληs οτι ειναι τα ιδια , δηλαδη το μπροστινο του zx9 και του sv ειναι ιδια.
ΠαντοS με τιS μαμα ρυθμισειs ηταν σκληρουτσικο. Εξηγουμε: αποσβεση επαναφοραs 3/4 απο τερμα (μαμα) τωρα 1 στροφη εξω. Συμπιεση 1 απο τερμα (μαμα) τωρα 1 1/4 στροφεS και το sag που ρυθμισα , φαινονται 4 1/2 γραμμεs απ 3 που το ειχα πριν.
Θα δειξει.....
Α και λαδι 10ρακι απο 5αρι που ειναι το μαμα στα 110mm απο 162mm που ειναι μαμα.
Μιλαμε για s 03.

Kaτι ακομη που παρατηρησα ειναι οτι τα καινουργια ελατηρια ειναι πιο "αραια" πραγμα που σημαινει οτι ειναι και πιο σκληρα.

alexioannides
17/02/2009, 08:50
gia mpes se leptomeries foto k.t.l.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
03/03/2009, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
γιατι? ΖΧ9? δεν μπορουσες να βαλεις WP για SV?

Γιατι, δεν υπαρχουν αποκλειστικα για SV πλεον. Αλλα και οταν υπηρχαν παλι ηταν ιδια με του KAWASAKI απλα αλαζαν την ετικετα λεει! Παντοs δουλευουν σπεσιαλ!! Εχω μερικεs φωτο αλλα δεν ειναι και ποτυ καλεs:(


157365

SeNNinhA
27/03/2009, 14:41
Ξέχασα ότι έχουν έρθει και οι ζάντες (σε πολύ καλή κατάσταση)

DYMAG CAST MAGNESIUM



Δυστυχώς ο μηχανικός μου έχει πολύ δουλειά και θα μου αργήσει λίγο την μόντα. Αλλά λέω να του φορτωθώ στον σβέρκο μιας και είμαι φίλος και να πάω να βάλω κι εγώ ενα χεράκι μπας και τελειώσουμε....


159412

TOLISTOLAROS
27/03/2009, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δυστυχώς ο μηχανικός μου έχει πολύ δουλειά και θα μου αργήσει λίγο την μόντα. Αλλά λέω να του φορτωθώ στον σβέρκο μιας και είμαι φίλος και να πάω να βάλω κι εγώ ενα χεράκι μπας και τελειώσουμε....
Να του φορτωθείς!Τσιμπούρι να του γίνεις!
Βόηθα τον λίγο τον άνθρωπο...

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
27/03/2009, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ξέχασα ότι έχουν έρθει και οι ζάντες (σε πολύ καλή κατάσταση)

DYMAG CAST MAGNESIUM



Δυστυχώς ο μηχανικός μου έχει πολύ δουλειά και θα μου αργήσει λίγο την μόντα. Αλλά λέω να του φορτωθώ στον σβέρκο μιας και είμαι φίλος και να πάω να βάλω κι εγώ ενα χεράκι μπας και τελειώσουμε....

Πολυ ωραια....ζηλευω!!!!

SeNNinhA
01/04/2009, 16:04
Μόλις παραλήφθηκε και το μπροστινό CARBON φτερό

Κόστος 73 ευρώπουλα


Ευτυχώς ο μάστορας εδέησε και ξεκίνησε το μοτόρι οπότε ελπίζω σύντομα να έχει την νέα του μορφή.


160131

SVX
01/04/2009, 17:39
re ΣΥ seninnha το εχεις το κτηνος στον DAYTONA για Service? ¨η ειναι αλλουνου αυτο που ειδα?

SeNNinhA
01/04/2009, 17:40
Το δικό μου είναι. Τον ξέρεις τον Φώτη? Πολύ ψείρας μάστορας γι αυτό και πολλές φορές λίγο αργός :) :) :)

SVX
01/04/2009, 17:43
περασα κανα δυο φορες ...αλλα φαινεται "φορτωμενος" ΟΥΤΕ σε οδοντιατρο να κλειναμε ραντεβου... ΜΗΝ Νομιζεις ...Πηγα εγω στον αλλο τον λαπα να περασω τα πατηρακια και απο τις 9 μεχρι τις 12μιση δεν εκανε ΤΙΠΟΤΑ ....!!!ασχολιοταν βλεπεις με παπακια και Scooterakia... :mad: ΟΛΟΙ Ιδιες κοπριες ειναι... :rolleyes:

SeNNinhA
01/04/2009, 18:31
Στην Λάρισα δεν το πάω σε άλλον .-

Ενα θέλεις και ένα άλλο καλό μάστορα για SUZUKI αλλά και για τα δικύλινδρα στην Θεσσαλία τότε πας με κλειστά τα μάτια ΤΡΙΚΑΛΑ στον Σιώκη (πωλήσεις & service) που δουλεύει ο ΛΑΖΑΡΟΣ και είναι από τους καλύτερους στην Ελλάδα και με αγωνιστική εμπειρία supporting (δοκιμασμένος και στο δικό μου για πλήρες Service μόλις το είχα φέρει από Ιταλία). Τηλ: 24310-35045

Εγώ το έχω στον ΦΩΤΗ διότι

1) είναι φίλος
2) είναι καλός
3) εαν τυχόν παίζει κάτι που δεν το ξέρει θα μου το πει να βρούμε κάποιον που το ξέρει και δεν θα κάνει του κεφαλιού του ποτέ
4) είναι ψείρας έως αγανάκτησης
5) είναι δίπλα μου και οι μετατροπές έχουν φασαρία στο βάλε-βγάλε γιατί δεν έχουν στάνταρ


Και αν ποτέ χρειαστείς ηλεκτρολόγο πες τον Φώτη να σε στείλει. Ενας μόνο υπάρχει που ξέρει από μηχανές. Οι υπόλοιποι θα στα κάνουν !@$%!@#$%

SeNNinhA
14/04/2009, 10:20
Επιτέλους το TLR αρχίζει να φοράει τα νέα του πραγματάκια ένα-ένα

Μπήκε ήδη το OHLINS και έπονται τα υπόλοιπα.

Δυστυχώς λόγω ακινησίας μου κάνει κάτι κολπάκια με το ρελαντί αλλά ελπίζω να είναι απλά το φίλτρο βενζίνης ή να θέλουν καθάρισμα τα μπεκ. Θα δείξει αυτή την βδομάδα.

Άντε για να μπεί και το μπροστινό και να πάμε καμιά πίστα να ρυθμίσουμε και τις αναρτήσεις να δούμε τι κάναμε....


161159

SeNNinhA
14/04/2009, 10:23
Striptease !!!


161160

SeNNinhA
14/04/2009, 10:26
...


161161

Locksmith
14/04/2009, 12:05
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

niiiiiiiiiice! :beer:

devil's animal
14/04/2009, 12:05
:beer: :beer: :beer: :beer:

dond4le
14/03/2010, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
1.Σε τι τιμες περιπου βρησκονται τα wp, (ο μηχανικος μου μου αναφερε 130 χωρις λαδια) καλα ειναι?

2.Επεισης μου αναφερε πως μονο στα ελατηρια για χωματινα μπορεις να διαλεξεις ελατηρια αναλογα

το βαρος του αναβατη? (Επεμενα πως κανει λαθος!!!!) Ισχει κατι τετοιο?

3.Βγαζει γραμμικα ελλατηρια για το SV η wp?



Ειμαι 89 κιλα και θελω να σεταρω το SV σε μετρια κατασταση πιστα/δρομο.

Τι λαδια/σκληροτητα/μηκος κλπ πρεπει να διαλεξω.....??????

Για το 650 ρωταω....μην ανοιγω αλλα ποστ.:D :D

TOLISTOLAROS
14/03/2010, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Ειμαι 89 κιλα και θελω να σεταρω το SV σε μετρια κατασταση πιστα/δρομο.

Τι λαδια/σκληροτητα/μηκος κλπ πρεπει να διαλεξω.....??????
Έμπα στο site της penske (http://www.penskeshocks.com/Motorcycle-Spring_Chart.php).Ή καλύτερα ρώτα το Zoran,στάνταρ θα σου κάνει καλύτερη τιμή. Λάδι εγώ έβαλα 7W 125/150 της Maxima.Tα έχει ο Κ-shock.MH βάλεις προοδευτικά ελατήρια