PDA

View Full Version : 1,2 ευρώ ΕΞΟΔΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ



Εχετλαίος
17/01/2009, 11:50
1,2€ είναι τα έξοδα κατάθεσης που παίρνουν οι τράπεζες για κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου, ακόμα και για κατάθεση σε λογαριασμό της ίδιας τράπεζας.
Έχω ακούσει ότι το Συμβούλιο της Επικρατείας το έχει αναγνωρίσει σαν καταχρηστικό και έχει επιβάλει να απαλειφθεί σαν πρακτική (προφανώς, όμως, ισχύει μια χαρά ακόμα).
Γνωρίζει κανείς που μπορούμε να βρούμε την απόφαση να την κατεβάσουμε;
Σα να θυμάμαι ότι το έιχαμε συζητήσει παλαιότερα αλλά όσο και αν έψαξα δεν βρήκα πράμα...

SVX
17/01/2009, 12:03
711/2007 και 961/2007 αποφάσεις του το Πολυμελές Πρωτοδικείο Αθηνών


ΕΔΩ μπορεις να βρεις τα ZIPakia[μετις δικαστικες αποφασεις] .... :D
http://www.acrobase.gr/showthread.php?p=235532

notakos600
17/01/2009, 12:12
Οι τράπεζες λειτουργούν με δικούς τους νόμους.
Αποφάσεις καταχρηστικότητας δεκάδες, στην εφαρμογή από μέρους τους πάσχουμε.
Το τραγελαφικότερο όλων είναι πως ζητούν και άλλη οικονομική βοήθεια, εκτός των 27 δις από τους Έλληνες φορολογούμενους για να ανοίξουν ξανά τις στρόφιγγες των υψηλότοκων δανείων τους.

Sapadak
17/01/2009, 12:32
Μια φορα ημουν μαζι με φιλο που πηγε να καταθεσει το ενοικιο στη Millenium Bank.

Εχει και εκει λογαριασμο ο ιδιος

Δινει το ποσο και τον ρωταει ο ταμιας τα 1,2 ευρω να τα κρατησω απο το ποσο ή θα μου τα δωσετε ξεχωριστα?

Και απανταει ο φιλος οτι δεν το αναγνωριζω αυτο (το νταβατζηλικι) και δεν το πληρωνω.

Κολλησε ο υπαλληλος και του λεει να δε γινετε ολοι το πληρωνουν αυτο οταν καταθετουν λεφτα στο γκισε.

Ζηταει ο φιλος τον διευθυντη του καταστηματος και του λεει και αυτος τα ιδια και απανταει και ο φιλος τα ιδια οτι δεν το αναγνωριζω κτλ κτλ.

Στη τελικη δε πληρωσε και απο τοτε καθε φορα που παει στο ιδιο καταστημα (της γειτονιας του) και τον βλεπει ο ιδιος υπαλληλος (2 ταμεια εχουν ολα κι'ολα) δεν του λεει τιποτα και δεν του παιρνει χρηματα

McTalas
17/01/2009, 12:41
γι' αυτο υπαρχει και το e-baning και δεν πληρωνεις τιποτα, δεν περιμενεις στην ουρα και πληρωνεις ότι ωρα σε βολευει.

effieee
17/01/2009, 12:43
Μα μπορουν να μην σου πάρουν χρηματα!
Στο πρόγραμμα που χρησιμοποιούν εχει επιλογή, εχεις την εντύπωση πως σε φιλους και δικους τους παίρνουν? Δεν παίρνουν! Δουλευουν για την κερδοφορία τους!

liago86
17/01/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
γι' αυτο υπαρχει και το e-baning και δεν πληρωνεις τιποτα, δεν περιμενεις στην ουρα και πληρωνεις ότι ωρα σε βολευει.

e-banking εννοεις μαλλον, αλλα και εκει σιγουρα καποιο χαρατσι θα υπαρχει, δεν νομιζω να τη βγαζεις τζαμπα, για παραδειγμα μπορει να σου κρατανε ενα ποσο καθε χρονο σαν εξοδα συναλλαγων, σιγουρα θα εχουν βρει κατι οι απατεωνες.

McTalas
17/01/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από liago86
e-banking εννοεις μαλλον, αλλα και εκει σιγουρα καποιο χαρατσι θα υπαρχει, δεν νομιζω να τη βγαζεις τζαμπα, για παραδειγμα μπορει να σου κρατανε ενα ποσο καθε χρονο σαν εξοδα συναλλαγων, σιγουρα θα εχουν βρει κατι οι απατεωνες.

οχι δεν εχει καποιο εξοδο και στις συναλλαγες προς τριτους όταν βαλεις το iban δεν σε χρεωνει τιποτα απολυτως.

effieee
17/01/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Οι τράπεζες λειτουργούν με δικούς τους νόμους.
Αποφάσεις καταχρηστικότητας δεκάδες, στην εφαρμογή από μέρους τους πάσχουμε.
Το τραγελαφικότερο όλων είναι πως ζητούν και άλλη οικονομική βοήθεια, εκτός των 27 δις από τους Έλληνες φορολογούμενους για να ανοίξουν ξανά τις στρόφιγγες των υψηλότοκων δανείων τους.

Κοιτα να δεις... Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, αν το ψάξεις καλά
τα 27 δις τα δίνει το κράτος, όχι για να ενισχύσει τις τράπεζες αλλά την δική του δυναμη.
Τα δίνει τα χρήματα για 5 χρόνια με το αζημίωτο. Αγοράζει μερίδια κάθε τράπεζασ σε προνομιακή τιμή, και αν περάσουν τα 5 χρόνια και δεν εχουν επιστρέψει η τράπεζες τα χρήματα τότε το κράτος
αγοράζει τα ίδια με την τότε χρηματιστηριακή τιμή.. λες να χάνει τι κράτος?


Ή αυτα τα δάνεια για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις νομίζεις ότι ισχύουν? Αν δεν αλλάξουν τα πράγματα όπως συζητείται, τότε να ξέρεις τα κριτήρια για να πάρουν αυτό το δάνειο το έχουν οι επιχειρήσεις που δεν το έχουν ανάγκη... άσε που δεν δίνει καμία εγγύηση στις τράπεζεσ το κράτος, αν δεν μπορέσει να αποπληρωσει κάποιος. Τώρα συζητείται να αλλάξουν κάποια πράγματα.. ειδωμεν...

Η ουσία είναι μία..
Οι τράπεζες ναι είναι επιχειρήσεις και σκοπό έχουν την κερδοφορία τους, οπότε λογικό
είναι να θέλουν να βγάλουν απο παντού... όταν απαυθυνόμαστε σε αυτές είναι εις γνώσην μας.

Το κράτος που είναι? μας πίνει το αίμα και μας δουλεύουν απο πάνω ότι μας βοηθάνε!

effieee
17/01/2009, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
οχι δεν εχει καποιο εξοδο και στις συναλλαγες προς τριτους όταν βαλεις το iban δεν σε χρεωνει τιποτα απολυτως.

To e-banking βολεύει απίστευτα πολύ, δεν περιμένεις και κάνεις τισ δουλειές σου απίστευτα ευκολα.
Αλλά που και που σε κάποιες πληρωμές νομίζω σε χεώνει κάποια λεπτά.
Το καλό είναι ότι πληρώνεισ ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΤΕΒΕ, νερό, κι άλλλλλλαααα πολλά χωρίς να κουραστεις καθολου και να τρέχεις σε υπηρεσίες. Όλα στην οθόνη σου.
Εγώ που έχω e-banking σε μία τράπεζα (δεν έχει πάγια έξοδα, ή έξοδα διαχείρησης)
και πληρώνω το κινητό μου μέσω πιστωτικής άλλης τράπεζας που συνεργάζεται με την εταιρία κινητής τηλ. με χρεώνει 0,50 για την πληρωμή αυτή.
Αλλά επειδή δεν έχει τέτοια τραπεζα στην περιοχή μου, πήγαινα στο ταχυδρομείο που μου έπαιρνε
έτσι κι αλλοιώς 1,30 και περίμενα στην ουρά κι έπρεπε να φυγω απο τη δουλεια για να το προλάβω
ανοικτό.
Οπότε e-banking και γαμώ!

Λεωνίδας
17/01/2009, 14:32
+1 για το e-banking
μεταφορές (σε λογαριασμό ίδιας τράπεζας νομίζω μόνο - μπορεί να κάνω και λάθος), ΟΤΕ, ΔΕΗ, hol, vodafone, όλα χωρίς καμία επιβάρυνση και το βασικότερο χωρίς ουρά
ξυπνάτε είμαστε στο 2009 :wave2:

mixalakis
17/01/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από effieee
Μα μπορουν να μην σου πάρουν χρηματα!
Στο πρόγραμμα που χρησιμοποιούν εχει επιλογή, εχεις την εντύπωση πως σε φιλους και δικους τους παίρνουν? Δεν παίρνουν! Δουλευουν για την κερδοφορία τους!

Εμένα γιατί με χρέωσαν 2? για μεταφορά ποσού από δικό μου λογαριασμό σε άλλον δικό μου πάλι, άλλης τράπεζας;

dimdil
17/01/2009, 17:08
καποιες τραπεζες κανουν κρατησεις και στο e-banking δυστυχως :mad:
σιγουρα βεβαια λιγοτερες απο το γκισε :rolleyes:
σε γενικες γραμμες και οι δημοσιες και οι ιδιωτικες τραπεζες στην ελλαδα συμπεριφεροντε σαν τοκογλυφοι:rolleyes:
εναντια σε πολλες δικαστικες αποφασεις:rolleyes:
τα γνωστα σε ολλους ψιλα γραμματα:evil:

sotpag
17/01/2009, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
οχι δεν εχει καποιο εξοδο και στις συναλλαγες προς τριτους όταν βαλεις το iban δεν σε χρεωνει τιποτα απολυτως.


αυτο μονο οταν κανεις συναλαγες με την ιδια τραπεζα


οταν στελνεις χρηματα σε αλλη τραπεζα εχει χρεωσεις και απο τις δυο πλευρες



Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Εμένα γιατί με χρέωσαν 2? για μεταφορά ποσού από δικό μου λογαριασμό σε άλλον δικό μου πάλι, άλλης τράπεζας;


δεν σου περνουν για καταθεση στον λογαριασμο σου, στην τραπεζα που ειναι ο λογαριασμος


οχι για αλλη τραπεζα

fantacid
17/01/2009, 18:33
ειναι το ιδιο οπως κ οι δασμοι αυτοκινητων απο Ε.Ε.

ειναι παρανομο κ το αποδεχονται αφου η κερδοφορια ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τα προστιμα που πληρωνουν.

δε ξερω κατα ποσο εαν πας με την αποφαση κ κανεις φασαριες δικαιωνεσαι κ δε πληρωνεις αυτο το χαρατσι...

Cpt. Haddock
17/01/2009, 18:51
τι κουφάλες που ειναι αυτές οι τράπεζες ρε παιδί μου :smokin:

fantacid
18/01/2009, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τι κουφάλες που ειναι αυτές οι τράπεζες ρε παιδί μου :smokin: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εχετλαίος
19/01/2009, 09:18
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Καλά να 'στε :wave2: