PDA

View Full Version : Συνεχίζουν και κλέβουν στην Ελλαδα?



jeddah81
17/01/2009, 20:32
Παιδιά καλησπέρα.

Στην όμορφη χώρα μας το "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΛΕΒΩ ΜΗΧΑΝΕΣ" εξακολουθει και υπάρχει?

Επειδη αυτο τον καιρό δεν είμαι στην Ελλαδα και δεν ακουω και πολλες ιστορίες, τι γινετε? Αλήθεια τα "ΚΑΛΟΠΑΙΔΑ" συνεχιζουν ή ησυχασανε?

Δεν υπαρχει χειροτερο πραμα να σου κλεβουν έστω και 1 ΕΥΡΩ, απο την στιγμη που το δουλεψαμε, μοχθησαμε για να το αποκτησουμε, δεν μπορεί "ΕΝΑΣ" να σου το πάρει και ειδικά την μηχανή σου.

Αλήθεια ασφαλειες κλοπές υπαρχουν ή το εχουν σταματισει γιατι εχου μπει μέσα οι ασφαλιστικες. Ρωταω αυτα παιδια γατι προκειτε να γινω κατοχος μιας BUELL!

Το καλο ειναι οτι θα αργησω να γυρισω στην πατριδα γιατι δουλευω στο εξωτερικο και εδω δεν παιζουν κλεψιες.

Ενημερωστε με

Ευχαριστω

jfx
17/01/2009, 20:37
το χομπυ εδώ στην ελλάδα ευδοκιμεί...ειδικά στην αθήνα.
και δε μετράνε συναγερμοί κλειδαριές πυλωτές.....

εγώ οποτε παω στην αθηνα το βαζω οπωσδηποτε σε γκαραζ, πρωι βραδυ.



για ασφάλεια ολική, δεν κανουν πολλές εταιρείες αλλά γινεται.
Θα σου πουν λεπτομερειες για αυτό, άλλοι που γνωρίζουν καλύτερα

SVX
17/01/2009, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jeddah81

Το καλο ειναι οτι θα αργησω να γυρισω στην πατριδα γιατι δουλευω στο εξωτερικο και εδω δεν παιζουν κλεψιες.

Ενημερωστε με

Ευχαριστω


NAI ...εκει οι κλεφτες γινονται "κουλοχερηδες"...ΚΑΙ να δω πως θα γκαζονουν/συμπλεκταρουν επανω στο κλεμμενο τους μετα...
:winka:

ασφαλεια κλοπης μοτο υπαρχει αν επιλεξεις μικτη ασφαλιση(ετσι εχω ακουσει)

οσο για την Ελλαδα... πανε τα παλια τα χρονια που κλεβαν τα "ευκολα"
τωρα σηκωνουν AFRICa , Transalp, Varadero, CBR ,GSXR,R1 ,ZXR ΟΠΟΥ και να το εχεις..

και μεσα σε δυο μερες "σπανε" σε ανταλλακτικα σε γκαραζια ή ακομα και σε αγγελιες φορουμ χωρις να παρει κανεις μυρωδια .........:rolleyes:

manhunter
17/01/2009, 21:32
Υπάρχουν 3 εταιρείες που ασφαλίζουν μοτό για κλοπή

Η μια ,πληρώνει το 75% της αξιας της μοτο, όταν δηλωθεί, και φυσικά πέφτει κάθε χρόνο 10% το ποσοστό, που θα σου δώσει αν κλαπεί η μοτό σου. Αν την δηλώσεις κάι έχεις εμπορική αξια 10000€, το επόμενο χρόνο αν στην κλέψουν, θα πάρεις 9000€-25% της απαλλαγής που έιπαμε παραπάνω. Δλδ, εσύ θα πάρει πίσω το 75% των χρημάτων σου πίσω. Ειναι πολύ πιο φθηνη συκριτικά με την άλλη, η οποία όμως σε αποζημιώνει 100%, και αφαιρεί και αυτή το 10% κάθε χρόνο. Πιο ακριβή το εξάμηνο, αλλα παίρνεις πιο πολλά πίσω

Και στις 2 βέβαια, πρέπει να περάσει το διάστημα των 3 μηνών, και να μην βρεθεί κανένα στοιχειο έως τότε ότι βρέθηκε η μηχανή σου. Δλδ, έστω ότι η αστυνομία, βρει το μισό πλαίσιο σου ,κάπου σε κάποια εξοχή, δεν παίρνεις φράγκο




Μέσα στον Φλεβάρη, θα κατάλήξω εγώ στην δευτερη λύση. Τουλάχιστον να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο




:wave2: