PDA

View Full Version : Mt-03 τι πηγε στραβα?



SVX
17/01/2009, 22:01
συζητουσα με εναν ιδιοκτητη-πωλητη μοτο προχθες σχετικα με το MT-03 ..

λεγαμε πως ενω εχει την αξιοπιστια του XT660(κινητηρα) και της YAMAHA γενικοτερα,
ενω εχει πιασει το πνευμα (οι περισσοτεροι θαυμαζουν ενα καλοστημενο STREETFIGHTER)

και ενω ειναι ενα ALL-Around allweather &all terrain ( σε λογικα επιπεδα ,δεν πας για κροκαλες)

δεν το προτιμησε το ελληνικο κοινο... μαλλον επειδη ειναι τα κριτηρια αγορας των Ελληνων οπως ειχε γραφτει σε αλλο ποστ...
:sad:
και οσοι ακουν 48 αλογα σιγουρα θα πουν πως περιμεναν κατι παραπανω(τους εχει πει κανεις τι ειναι η ροπη?)

καταληγοντας λεω πως εγω προσωπικα εχω πετυχει μονο 2 MT-03 real time [για TESD RIDE σε αντιπροσωπο ΔΕΝ το συζηταμε...] ενω συνεχιζω να στεναχωριεμαι που ο κοσμος δεν προτιμαει ενα υβριδιο STreetακι που μπορει να προσφερει πολλα και να βγαλει εις περας τα περισσοτερα που θα το ζητησεις...

τα γραφω αυτα γιατι καπως ετσι ηταν και η πορεια του SV στην ελλ.αγορα απο την πρωτη στιγμη που ξεκινησαν οι πωλησεις του... ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΕΥΡΩΠΗ


παρακατω ειναι λιγη εμπνευση ...

συναντηση MT-03 17!συνολο! (17 μπορει να πουληθηκαν σε ολοκληρη την Ελλαδα!!!)

http://www.youtube.com/watch?v=kF1ZkGUFT-Q&feature=related

MT-03 stunt machine

http://www.youtube.com/watch?v=2_D8XwzfANk&feature=related

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΤΑ!

http://www.youtube.com/watch?v=NfZ2ACd-9IY

Elle
17/01/2009, 22:10
Είναι λίγα τα 48 άλογα φίλε μου και δεν τους φτάνουν!
Το περισσότερο αγοραστικό κοινό, συγκρίνει τις κατηγορίες
μοτοσυκλετών με βασικότερο γνώμονα την ιπποδύναμη!

menos
17/01/2009, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX

και οσοι ακουν 48 αλογα σιγουρα θα πουν πως περιμεναν κατι παραπανω(τους εχει πει κανεις τι ειναι η ροπη?)


παρακατω ειναι λιγη εμπνευση ...

MT-03 stunt machine

http://www.youtube.com/watch?v=2_D8XwzfANk&feature=related

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΤΑ!

http://www.youtube.com/watch?v=NfZ2ACd-9IY

Συμπαθητικο και καλοστημενο αλλα,

48 αλογα ειναι οντως λιγα, παρουσιαζοντας το βιντεο "MT-03 stunt machine" δεν δικαιολογεις 48 αλογα εργοστασιακα, εφοσον στο συγκεκριμενο βιντεο το πισω γραναζι ειναι στο μεγεθος των πιατων που τρωμε!!!! :eyepop:

Και αυτο αποδεικνυεται πολυ ευκολα στο επομενο βιντεο ( ο λογος που αφησα να φανουν και τα 2 βιντεο στην παραθεση)

Προσωπικα, δεν εχει να μου δειξει κατι...

Γουστα... :wave2:

stefanos
17/01/2009, 23:58
Οι πωλήσεις δεν εξαρτώνται απο το πόσο καλή είναι μια μηχανή αλλά πόσο καλό είναι ένα τμήμα marketing.
Στην Ελλάδα ειδικά και αυτοκίνητα και μηχανάκια μας τα πουλάνε δεν τα αγοράζουμε.

el_hymador
18/01/2009, 01:11
Φανταζεστε ενα ΜΤ-03 με τον κινητηρα του TDM;

Θα ηταν μουρλια...(και θα γ@μιοταν και στις πωλησεις...)

Τοσο δυσκολο ειναι να το φτιαξουν;

nikonian
18/01/2009, 07:55
1) Ήταν ακριβό.
2) είχε μόλις 42-43 άλογα τροχό
3) Ήταν 100% ιταλικό, με ιταλική ποιότητα κατασκευής (όπως και το ΧΤ 660) και εκτός από τα χίλια προβλήματα με ψεκασμούς, TPS κλπ , αυτά τα λίγα που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα παρουσίασαν κι άλλα. Βέβαια το ότι "ακούστηκαν " κάποια προβλήματα, δεν λέει και πολλά αφού κυκλοφόρησαν λίγα.

project.breeze
18/01/2009, 08:55
Δεν φταίνε μόνο τα λίγα άλογα.Η εμφάνισή του είναι αμφισβητούμενη,ή θα σου αρέσει πολύ ή καθόλου.Είναι μονοκύλινδρο,καλή η ροπή στην πόλη αλλά κουραστικοί οι κραδασμοί εκτός.Είναι ακριβό γιατί εγώ π.χ σε αυτά τα λεφτά θα προτιμούσα το ER-6n που το θεωρώ πιο ολοκληρωμένο.Το ΜΤ-03 το θεωρώ ένα πανάκριβο commuter για χρήση στην πόλη,αν το κάνουν αυτόματο ίσως κερδίσουν μεγάλο ποσοστό από το κοινό των αγοραστών scooter

SVX
18/01/2009, 09:15
συμφωνω στις ενστασεις για την τιμη... μονοκυλινδρο με 48 ιππους.. αν το προσφεραν στην τιμη 5500 - 6000 θα φευγε χωρις τους ενδοιασμους και θα μπορουσες να το "χαρεις" χωρις να μετανιωσεις για τα ωραια σου λεφτα...

οσο για τα προβληματα ψεκασμου , παρουσιαστηκαν στις πρωτες 2 χρονιες των XT660 MT03, απ οτι καταλαβα τα στρωσαν επειτα...

el_hymador
18/01/2009, 11:16
Παντως τα περι τιμης και ιπποδυναμης, δεν νομιζω οτι ειναι παραγοντες που επηρεαζουν σε μεγαλο βαθμο το αγοραστικο κοινο στην Ελλαδα...

Υπαρχουν ενα καρο παραδειγματα φθηνων και πολυ καλων μηχανων που πηγαν απατες και αντιστροφως αλλα τοσα παραδειγματα ακριβων και οχι και τοσο ισχυρων μοτοσικλετων που εκαναν θραυση...

Αυτο που θελω να πω ειναι με βαση τις συνθηκες που επικρατουν στην χωρα μας, αλλα και με την χρηση που κανουν πολλοι αναβατες στις μοτοσικλετες τους, θα επρεπε μερικα μοντελα να εχουν πουλησει πολυ...

Suzuki SV 650, Suzuki RF900, Suzuki GSF Bandit 1250S, Yamaha ΒΤ1100 Bulldog, Yamaha XJ 900 Diversion, Honda CB500, Kawasaki ER-5, Kawasaki ZRX 1200, Kawasaki KLR 650...μερικα απο αυτα.

Εκτος και αν απιστευετε οτι ολοι οι κατοχοι ας πουμε των μεγαλων on-off και ss τους κανουν τη χρηση που τους αρμοζει...

Το πουλ μουρ ειναι το θεμα μας, μην μπερδευεστε...στο χρηματιστηριο εντυπωσεων λοιπον, η μετοχη του MT-03 δεν σημειωσε ποτε Limit Up, ασχετως αν ειναι ενα πολυ καλο μηχανακι...(το XT-X ειναι ακριβοτερο πλεον, αν καταλαβενετε τι εννοω...)

tifoefs
18/01/2009, 16:12
Φτιαχτηκε για οσους δε μπορουν να οδηγησουν το ΜΤ-01 :evil:

DoctorS
18/01/2009, 16:53
όπως είπαν και οι προλαλήσαντες το θεματάκι στη Ελλάδα είναι το πουλ μουρ........ελάχιστοι είναι οι μηχανόβιοι που ξέρουν τι καβαλάνε και για ποιο λόγο...για μηχανή μιλάμε έτσι???:D

idi
18/01/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Είναι μονοκύλινδρο,καλή η ροπή στην πόλη αλλά κουραστικοί οι κραδασμοί εκτός

red_monster
18/01/2009, 18:34
Γιατί απο πότε ο έλληνας ξέρει να αγοράζει μηχανές σύμφωνα με τις ανάγκες του?
Σε καμία άλλη ευρωπαική χώρα δν υπάρχουν τόσα ss...
Δεν το έχω οδηγίσει αλλά μου φαίνεται αρκέτά ενδιαφέρον , βέβαια όπως είπε και ο φίλος γιατί να μην πάρει κανείς το er6n που και ποιο όμορφο είναι και πιο δυνατό.

QSpec
19/01/2009, 01:04
Μάλλον είμαι ένας από τους 17 που έχουν MT-03.

Το έχω εδώ και 1.5 μήνα, μοντέλο 07 με 3,500 χλμ. Στον δρόμο έχω δει άλλα 3.

Ο λόγος που πιστεύω δεν περπάτησε ήταν η τιμή του. Στα ίδια λεφτά έπερνε κανείς FZ6 με +3 κυλίνδρους και τα διπλά άλογα (όχι απαραίτητα καλύτερο, θέμα χρήσης και προτεραιοτήτων). Χωρίς βέβαια να ξεχνάμε το κόμπλεξ μας με την δύναμη και την μούρη.

Η δικιά μου επιλογή για το MT έγινε μετά από αρκετή σκέψη. Είχα ένα TDM850 το οποίο είχα αγοράσει με το σκεπτικό οτι θα κάνω ταξίδια, ευρώπες και δεν συμαζεύεται. Καλές οι σκέψεις αλλά οι υποχρεώσεις και τα χρήματα δεν μου επέτρεψαν να ταξιδέψω κι έτσι έκανα μόνο το Καβάλα - Αθήνα μια φορά. Μετά από 2 χρόνια το TDM είχε αρχίσει να με κουράζει στην πόλη με καθημερινή και αρκετή μετακίνηση, έτσι άρχισα να σκέφτομαι για κάποιο άλλο on-off το οποίο θα είναι διασκεδαστικότερο, σκέφτηκα τα KTM 990 και Buell Ulysses αλλά η σκέψη έφυγε στην συνειδιτοποίηση της τιμής τους, δεν ήμουν να δίνω 10.000 για μεταχειρισμένη μηχανή. Το BMW F800GS μόλις είχε βγει και ακουγόντουσαν οι φήμες για το Super Tenere της Yamaha, οπότε είπα να πάρω κάτι μικρό τώρα για την πόλη και αργότερα κοιτάω πάλι τα on-off όταν θα έχει περισσότερα να πει η κατηγορία. Πέρασαν διάφορες μηχανές από το μυαλό μου και μετά θυμήθηκα το MT που είχα οδηγήσει στο test-ride της έκθεσης μοτοσυκλέτας, το '06 νομίζω, και πήγα και είδα και οδήγησα 2-3.

Μετά από 1.5 μήνα έχω να πω πως δεν είναι μηχανή, είναι μηχανάκι. Ευκίνητο, ροπάτο, παιχνιδιάρικο, ελαφρύ. Το γκάζι όντως μου λύπει, αλλά και στην TDM δεν μου χρειαζόταν όλο το γκάζι μέσα στην πόλη.Στην κίνηση είναι όνειρο, μόλις συνηθήσεις λίγο το φαρδύ τιμόνι ελίσσεσαι πολύ άνετα. Στον ανοιχτό δρόμο είναι καλύτερο απ' όσο περίμενα, με 130 ταξιδεύω άνετα, η σέλα είναι άνετη και οι κραδασμοί δεν με ενόχλησαν ιδιαίτερα. Τελική είχα στα 170 αλλά είμαι και μεγάλος τύπος και κόβω πολύ αέρα. Στρίβει υπέροχα, είτε πετάς πόδι και το στρίβεις σαν motard είτε ανοίγεις λίγο γόνατο και σκύβεις, θα μπει πολύ ωραία και με σιγουριά.

Θα συμφωνήσω με τον χαρακτηρισμό ακριβό commuter αλλά στα 4 - 4.5 χιλιάρικα που παίζουν τα μεταχειρισμένα είναι μια χαρά και θα σου δώσει και την διασκέδαση μιας κοντινής στριφτερής βόλτας. Αλεξίσφαιρο μοτέρ, φτηνή συντήρηση, άψογη οδική συμπεριφορά και σε ωθεί για "καφρίλες" αλλά με λίγα (ασφαλή?) χιλιόμετρα. 45 αλογάκια για την πόλη είναι αρκετά και δεν σου κακοφαίνονται αν του πίνεις το αίμα (είμαι σχεδόν μόνιμα στις 7k rpm, καίει τον πάτο του). "Είναι διασκεδαστικότερο να πηγαίνεις μια αργή μηχανή γρήγορα παρά μια γρήγορη μηχανή αργά."

Μια μηχανή που την αξιοποιώ στο έπακρο και το παρακάτω quote από ένα συγκριτικό του Visordown (http://www.visordown.com/news/article.asp?UAN=4408&v=1) με αντιπροσοπεύει απόλυτα.


All in all the MT lifts the best bits from supermotos and dirt bikes and throws them into a usable road package that will make you grin like a baboon while keeping your licence.


:beer: :wave2:


ΥΓ: Το er-6 είναι όντως δυνατότερο και πιθανόν ένα δικύλινδρο μοτεράκι να άρμοζε καλύτερα και στο MT. Εμφανισιακά το er δεν μου αρέσει καθόλου αλλά ασχέτως όλων των παραπάνω, ούτε το er περπάτησε στην ελληνική αγορά.

Gi_4ce
19/01/2009, 08:54
Το είχα δει, αλλα τελικά πηρα gsr για τους +3 κυλίνδρους και τα +καμποσα αλογα στα 6000 Ε και κανω τα παντα...

Και πολη
και πιστα
και ταξιδι

mats8282
19/01/2009, 10:47
Πανακριβο για καινουριο(6800Ε??),σαν μεταχειρισμενο ισως να αξιζει.Οταν περνεις 2-4 κυλινδρους στα ιδια ή λιγοτερα χρηματα και περιπου στην ιδια κατηγορια,τοτε δεν το πολυσκεφτεσαι...Εξαρταται βεβαια και την χρηση,εγω οταν λεω πολη ΔΕΝ εννοω,πλην ελαχιστων περιπτωσεων,κεντρο.Για καποιον αλλο μπορει η λεξη πολη να σημαινει Κυψελη-Παγκρατι,Βυρωνα-Περιστερι κτλ, οποτε το τετρακυλινδρο ειναι,ολιγον τι,υπερβολη για καθημερινη χρηση.

Αν ειμουν στην τελευταια περιπτωση θα το σκεφτομουν για ενα μεταχειρισμενο,αλλα ετσι οπως χρησιμοποιω την μοτο εγω,αν υποθεσουμε οτι ειχα κοντα 7,000 για μηχανη,θα προτιμουσα 1000 φορες το GSR που ειναι και 800E πιο φτηνο ή την εκδοση με ABS στα ιδια λεφτα με το ΜΤ και μιλαμε για +55 αλογα κτλ κτλ :)

Αλλη προοπτικη ειναι χωρις ABS και ενα μεταχειρισμενο παπακι,τα 800Ε που μενουν ρεστα,για το κεντρο....

SeNNinhA
19/01/2009, 11:02
1) Τι καλύτερο κάνει δηλαδή το MT-03 από ενα GSXR ???
2) Τι καλύτερο κάνει το ΜΤ-03 απο ένα ΧΤ660X ???

Ήταν πολύ ειδική κατασκευή και απευθύνονταν σε λίγους γι αυτό και πούλησε σε λίγους. Δεν νομίζω ότι ήταν μια καλή ιδέα.

XJR_Billy
19/01/2009, 11:19
Το ΜΤ-03 είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι, με δοκιμασμένο και αξιόπιστο κινητήρα, άνετη θέση οδήγησης, χωρίς κραδασμούς και στημένο για δρόμο.

Το θέμα της εμφάνισης είναι εξαρτώμενο από το γούστο του καθενός...

Όμορφο μηχανάκι για μένα.

Για μένα οι κύριοι λόγοι που δεν πούλησε στην Ελλάδα είναι:

1. Τιμή. Τιμή. Τιμή. Όταν κάποιος μπορεί να κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα με ένα ΧΤ660, γιατί να δώσει τόσα χρήματα παραπάνω? Η Yamaha έχασε εδώ. Δίνοντας ένα σχεδόν όμοιο πακέτο με το ΧΤ που είναι θρύλος, σε αρκετά ακριβότερη τιμή, διότι καινούργιο μοντέλο, δεν κατάφερε να προωθήσει το ΜΤ στην κατηγορία που κυριαρχεί το ΧΤ. Και η διαφορά ενός στροφόμετρου στον εξοπλισμό σχετικά με το ΧΤ δεν δικαιολογεί την ακριβή τιμή του.

2. Πωλήσεις. Όταν ο νεο-Έλληνας είδε ότι πούλησε πολύ λίγο την πρώτη χρονιά, άρχισαν οι λακαμείες του τύπου "θα το πιω το μηχανάκι" και "θα το παντρευτώ" και όλοι θα με λένε λακαμά που έδωσα τόσα λεφτά για το ΜΤ, έστω κι αν μου αρέσει!!:lol: :lol:

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα στην Ελλάδα.

"Πολύ ωραίο μηχανάκι ρε φίλε!! Πόσους ίππους βγάζει?"
"Πόσους? Χαχαχαχαχα!!!"

"Πόσο το πήρες Αλέκο το ΜΤ-03?"
"Πόσο? Χαχαχαχα!!!"

Πάει και το πουλ-μουρ... :lol: :lol:

mats8282
19/01/2009, 11:19
Ενταξει,σαν κοστος χρησης και ευκολιας μεσα στα στενα της πολης δεν υπαρχει συγκριση με το πρωτο..Οπως και με τα δι/τετρακυλινδρα γυμνα,λογικα ειναι αρκετα πιο κατω σε θεματα σερβις,καταναλωσης,ελαστικων κτλ κτλ..Με το ΧΤΧ ισως ειναι και καλυτερο ή τελος παντων μπορει να μην θελει on off ο υποψηφιος αγοραστης και να προσανατολιζεται σε streetακι.

ΥΓ Καινουριο δεν επερνα ουτε με σφαιρες,ουτε το ΧΤ-Χ ουτε το ΜΤ :wave2:

notakos600
19/01/2009, 12:10
Το ΜΤ-03 είναι ένα καταπληκτικό μηχανάκι σαν σύλληψη, πολύ ακριβό για ότι προσφέρει, με υψηλή κατανάλωση και με ανύπαρκτη άνεση για τον συνεπιβάτη.
Παρόμοιας σύλληψης και τα ER , VERSYS, τα οποία επίσης δεν ''περπάτησαν'' επί ελληνικού εδάφους.
Ακόμη και ο φανατικός οπαδός τους συμβιβάζεται με ένα V-STROM που κάνει θεωρητικά τα πάντα και όταν θελήσει θα το δώσει πανεύκολα.

ashton
27/01/2009, 20:09
Το '06 όταν βγήκε ήμουν σχεδόν έτοιμος να το πάρω, μέχρι που είδα τη Breva 750, έκατσα στο ένα έκατσα και στο άλλο, καμιά σχέση για τα δικά μου γούστα και κατέληξα στη Guzzi.
Το βασικό μου πρόβλημα ήταν πως για να βάλεις κανονική σχάρα πίσω τρως ουσιαστικά τη θέση του συνοδηγού, ενώ η σχεση του συνοδηγού με τις εξατμίσεις θεωρώ πως είναι αρκετά κοντινή.
Επίσης δεν με άρεσε όταν το πήρα για test drive και είδα πως μπροστά από τα όργανα δεν έβλεπα τίποτα όπως ήταν η "κοψιά" του.

Road67
27/01/2009, 20:44
Εμένα μου αρέσει οδηγικά το ΜΤ και θα το είχα αγοράσει για μηχανάκι πόλης αντί του scooter αν δεν ήταν τόσο ακριβό αναλογικά μ' αυτά που προσφέρει.

johnnyestia
27/01/2009, 23:50
Στα δικά μου τα μάτια το ΜΤ είναι μια μοτοσυκλέτα που δεν κάνει τίποτα άριστα αλλά ούτε μπορεί να χαρακτηριστεί και ως all around.

Δεν βλέπω λόγο να το πάρει κανείς εκτός και αν ερωτευτεί το σουλούπι του.

QSpec
28/01/2009, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Στα δικά μου τα μάτια το ΜΤ είναι μια μοτοσυκλέτα που δεν κάνει τίποτα άριστα

Την οδήγηση στην πόλη την κάνει άριστα, δεδομένου οτι δεν σε ενδιαφέρουν οι χώροι. Το μεγάλο ατού του 03 είναι η οδική του συμπεριφορά, όσοι το έχουν πάρει βόλτα καταλαβαίνουν τι εννοώ. Είναι κάτι μεταξύ motard και γυμνού το οποίο σε κλειστά στροφιλίκια αλλά και σε σβέλτη οδήγηση μέσα στην πόλη είναι διασκεδαστικότατο.

Εάν δε, δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η τελική, αλλάζεις ένα γραναζάκι και γίνεται ένα υπέροχο fun-bike.

Για εμένα, τα μεταχειρισμένα αξίζουν, καινούργιο δεν θα το έπερνα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
1) Τι καλύτερο κάνει δηλαδή το MT-03 από ενα GSXR ???

Επιτόπου στροφή σε στενό...
Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεις ευκολία στην μετακίνηση σε ένα street κι ένα γυμνό, και μάλιστα ένα από τα πιο μικροκαμομένα...

SnakeMJK
28/01/2009, 08:14
Είναι λίγο κακομούτσουνο... είναι και λίγα τα άλογα. Δεν θέλει κ πολύ για να πάει άκλαφτο.

notakos600
28/01/2009, 08:23
Όπως είπε και ο QSpec είναι μοτάρντ, γυμνό κάτι πάει να δείξει ότι είναι και δεν καταφέρνει να είναι τπτ γιατι είναι απλά διαφορετικό χωρίς -κατά άλλους- προσωπικότητα.

Road67
18/04/2009, 20:08
To MT ήταν αδικαιολόγητα ακριβό γι' αυτά που πρόσφερε.

p@nos
18/04/2009, 20:37
μια χαρα ειναι η τιμη του MT...

θα λεγαμε ειναι το επομενο SRX

το SRX μπορει να επιασε περισσοτερο στην εποχη του


το ΜΤ τωρα ομως, στην κατηγορια που παιζει οι ανταγωνιστες του δινουν περισσοτερα στα ιδια χρηματα, οποτε λογικο να μη τα παει καλα σε πωλησεις...

Road67
18/04/2009, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
μια χαρα ειναι η τιμη του MT...

θα λεγαμε ειναι το επομενο SRX

το SRX μπορει να επιασε περισσοτερο στην εποχη του


το ΜΤ τωρα ομως, στην κατηγορια που παιζει οι ανταγωνιστες του δινουν περισσοτερα στα ιδια χρηματα, οποτε λογικο να μη τα παει καλα σε πωλησεις... Ε κι εγώ το ίδιο έγραψα. Γι' αυτά που προσφέρει είναι ακριβό.

Xrider
19/04/2009, 11:24
03 δεν εχω δει ποτε στον δρομο,01 μια η δυο φορες.
Ηταν λογικο να μην πιασει στην αγορα,οχι μονο Ελλαδα!
1ον γιατι δεν εχει 48 αλογα αλλα 45 (αλλοι για να κερδησουν 3 αλογα κοβουν το ενα τους ποδι) και αυτα, ειναι αυτα που δινει η Υαμαχα στην δυναμομετρηση φανταζομαι θα ειναι ακομα λιγοτερα.
(Το 01 Στα 1600κκ δινει μολις 90 αλογα)
2.Ζυγιζει 175 κιλα χωρις υγρα που σημαινει οτι δεν ειναι και πουπουλο για τα αλογα που δινει.
3.Ειναι μονοκυλινδρο και αν πας πανω απο 6000 στροφες το πιθανοτερο ειναι να γινει κανενακυλινδρο
4.Εμφανισιακα δεν ειναι τιποτα το φοβερο να πεις οτι αντε και δεν εχει επιδοσεις αλλα ειναι μουρη (γουστα ειναι αυτα..που για να μην εχει κανει πωλησεις μαλλον ειναι πολλοι που το σκεφτονται σαν εμενα)

Η Υαμαχα εχει μια ταση να βγαζει μηχανακια που απλα δεν....
Αλλο μηχανακι που εχει πιασει πατο ενω θα μπορουσε να παει καλα αν εβγαζε καμια 50αρα αλογα παραπανω ειναι το bulldog 1.100κκ με μολις 65 αλογα και 230 κιλα βαρος χωρις υγρα...και τα 2 αν δεν κανω λαθος βγηκαν την ιδια περιοδο.
Ειναι υπερβολικα λιγα τα αλογα...Αρη

mivvo
19/04/2009, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν φταίνε μόνο τα λίγα άλογα.Η εμφάνισή του είναι αμφισβητούμενη,ή θα σου αρέσει πολύ ή καθόλου.Είναι μονοκύλινδρο,καλή η ροπή στην πόλη αλλά κουραστικοί οι κραδασμοί εκτός.Είναι ακριβό γιατί εγώ π.χ σε αυτά τα λεφτά θα προτιμούσα το ER-6n που το θεωρώ πιο ολοκληρωμένο.Το ΜΤ-03 το θεωρώ ένα πανάκριβο commuter για χρήση στην πόλη

Συμφωνω απολυτα, και δεν εχει και καθολου καλη μεταπώληση οταν θα θελησεις να το πουλησεις.

Road67
19/04/2009, 18:02
Μα γιατί άλλωστε να δώσεις σχεδόν τρία εκατομμύρια για ένα μηχανάκι που έχει το dna του ΧΤ;

FZMAN
19/04/2009, 20:26
Θεωρώ ότι το ΜΤ-03 θα το πάρουν αυτοί που δεν ενδιαφέρονται για επιδόσεις και απόλυτες ιπποδυνάμεις και τους αρέσει.
Για όλους τους υπόλοιπους υπάρχουν αρκετές μοτό

matapo
27/04/2009, 00:00
H alitheia einai oti egw to pira epeidi apla mou arese.
H motodynamiki to dinei gia test-ride. H timi pou to pira 6500.
Twra lew na to poulisw gia megalitero vlepe 800GS.
Oso to vlepw omws lew na to kratisw. . .

Gandalf dr685sm
27/04/2009, 08:52
Εντάξει πέρα απο το αισθητικό μέρος και την κά(τ)λα του καθενός, στο πρακτικό μέρος είχε χάσει πριν κάν φτάσει στην Ελληνική αγορά... διότι για μένα ο μεγαλύτερος αντίπαλος του ήταν "εσωτερικός" και λεγόταν ΧΤ-Χ.

Έχοντας ενα μοντέλο όπως το ΧΤ που καλώς ή κακώς συνδέθηκε ώς θρύλος στο μυαλό του Έλληνα αναβάτη λόγω ιστορικού , που

-κόστιζε σαφώς πιο φτηνά έχοντας μάλιστα πολύ καλύτερα περιφερειακά
-μεγαλύτερη ικανότητα σε κίνηση πόλης, λόγω "κοψίματος" τιμονιού καθότι οn-off/motard και οχι street-like/motard.
- το ιστορικό φήμη όπως είπα και πριν του ΧΤ.
- τον εξωτερικό ανταγωνισμό απο Kawasaki κυρίως με μοντέλα περισσότερων κυλίνδρων και αλόγων περίπου στην ίδια τιμή.

Δεν νομίζω οτι θα είχε καλύτερη τύχη απο αυτήν που έχει τώρα. Ας μην ξεχνάμε οτι οι περισσότεροι απο εμάς όταν σκεφτόμαστε για street-γυμνό κτλ που έχει look-alike το MT-03 , δεν σκεφτόμαστε κάτω απο 2 κυλίνδρους (ώς ελάχιστο) και τίποτα λιγότερο απο 60hp... όσο ηλεκτρικός και αν είναι στο δούλεμα ο κινητήρα του ΧΤ και ουσιαστικά στις μεσαίες και πάνω θυμίζει αρκετά 2κύλινδρο.

Νομίζω οτι όντως αυτό το μηχανάκι με ενα κινητήρα ίσης δύναμης και ροπής με το TDM θα είχε πολύ καλύτερη τύχη στην αγορά.

Gandalf

red_monster
27/04/2009, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Εντάξει πέρα απο το αισθητικό μέρος και την κά(τ)λα του καθενός, στο πρακτικό μέρος είχε χάσει πριν κάν φτάσει στην Ελληνική αγορά... διότι για μένα ο μεγαλύτερος αντίπαλος του ήταν "εσωτερικός" και λεγόταν ΧΤ-Χ.

Έχοντας ενα μοντέλο όπως το ΧΤ που καλώς ή κακώς συνδέθηκε ώς θρύλος στο μυαλό του Έλληνα αναβάτη λόγω ιστορικού , που

-κόστιζε σαφώς πιο φτηνά έχοντας μάλιστα πολύ καλύτερα περιφερειακά
-μεγαλύτερη ικανότητα σε κίνηση πόλης, λόγω "κοψίματος" τιμονιού καθότι οn-off/motard και οχι street-like/motard.
- το ιστορικό φήμη όπως είπα και πριν του ΧΤ.
- τον εξωτερικό ανταγωνισμό απο Kawasaki κυρίως με μοντέλα περισσότερων κυλίνδρων και αλόγων περίπου στην ίδια τιμή.

Δεν νομίζω οτι θα είχε καλύτερη τύχη απο αυτήν που έχει τώρα. Ας μην ξεχνάμε οτι οι περισσότεροι απο εμάς όταν σκεφτόμαστε για street-γυμνό κτλ που έχει look-alike το MT-03 , δεν σκεφτόμαστε κάτω απο 2 κυλίνδρους (ώς ελάχιστο) και τίποτα λιγότερο απο 60hp... όσο ηλεκτρικός και αν είναι στο δούλεμα ο κινητήρα του ΧΤ και ουσιαστικά στις μεσαίες και πάνω θυμίζει αρκετά 2κύλινδρο.

Νομίζω οτι όντως αυτό το μηχανάκι με ενα κινητήρα ίσης δύναμης και ροπής με το TDM θα είχε πολύ καλύτερη τύχη στην αγορά.

Gandalf

Όταν ακούς naked-streetfighter αμέσως σου έρχεται στο μυαλό τουλάχιστον 2κύλινδρο...
Το μονοκ΄θλινδρο δεν κάνει βρε αδερφε για naked

joe_black
27/04/2009, 20:35
Mt-03 τι πηγε στραβα?





Τα πάντα όλα.

fonzareli
28/04/2009, 09:08
Αν....

ήταν πιο ελαφρύ
είχε ABS
κόστιζε < 5500

θα ήταν το επόμενό μου!

(και χαμηλότερο από το XT ε; Αυτό δεν το γράψατε...)

fonzareli
29/04/2009, 17:01
Βρήκα ένα λευκό ΜΤ-03 του 2006 με 23.000 χλμ
Δείχνει άψογο και έχει καινούρια λάστιχα, αλυσίδα, γρανάζι πίσω.
Είναι το προσωπικό μηχανάκι αντιπρόσωπου της yamaha.
To δίνει 5.000

Τι λέτε; Συμφέρει ή καλύτερα να πάω για καινούριο με 6.800;

(σκέφτομαι και το ER-6n ABS 2008 με 6340 καινούριο)

notakos600
29/04/2009, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Βρήκα ένα λευκό ΜΤ-03 του 2006 με 23.000 χλμ
Δείχνει άψογο και έχει καινούρια λάστιχα, αλυσίδα, γρανάζι πίσω.
Είναι το προσωπικό μηχανάκι αντιπρόσωπου της yamaha.
To δίνει 5.000

Τι λέτε; Συμφέρει ή καλύτερα να πάω για καινούριο με 6.800;

(σκέφτομαι και το ER-6n ABS 2008 με 6340 καινούριο)



Και το σκέφτεσαι ακόμα ? (για το ER)

fonzareli
29/04/2009, 18:04
το σκέφτομαι διότι το νέο ερ-6ν του 2009 (που κοστίζει όμως 7300 περίπου), έχει αρκετές αλλαγές και φοβάμαι μήπως αυτό του 2008 το παντρευτώ...

Gandalf dr685sm
29/04/2009, 18:05
Εμ... λίγο υπομονή με τα καινούρια... έρχονται καινούριες και κατά πολύ μειωμένες τιμές. Αν κοιτάξετε λίγο τιμές εξωτερικού θα το διαπιστώσετε.

τώρα μεταξύ ER και MT03 , σίγουρα το πρώτο στην τιμή του καινούριου.

Gandalf

fonzareli
29/04/2009, 18:12
Σίγουρα; Σε κάποιο φορουμ διάβασα ότι όλες οι καινούριες παραλαβές θα πάρουν τον ανήφορο αλλά πολύ...Και δεν μιλάω μόνο για την Kawasaki...

Gandalf dr685sm
29/04/2009, 18:15
Δεν νομίζω αλλά μην το δένεις και σίγουρο. Πάντως ακόμα και εδώ κάποιο μέλος είχε βάλει τις τιμές απο Kawasaki Ιταλίας και είχε μείωση μέχρι και 10% σε τιμές!!!

Αλλά όπως σου είπα.. μην το δένεις κιόλας. Η Ελλάδα είναι ιδιότυπο καθεστώς αγοράς οχημάτων. Οπότε ψάξτο λίγο παραπάνω πριν κάνεις όποια αγορά για να μην λές μετά οτι πλήρωσες κερατιάτικα.

Gandalf