PDA

View Full Version : Θα μπορούσε να αλλάξετε ??



free rider
20/03/2005, 20:30
Κάποια στιγμή οι άνθρωποι αναγκάζονται
να μετοικήσουν , να αλλάξουν τόπο και
φυσικά τρόπο ζωής.

Το βρίσκετε εύκολο να πραγματοποιηθεί
αυτό…???

και μιλάω οχι μόνο εντός της Ελλάδας αλλά και εκτός..

αλλά και ....να φύγει κάποιος απο την
Αθήνα κέντρο και να πάει να μείνει Ν. ηράκλειο..

πόσο εύκολα αλλάζει κανείς τον χώρο που ζει??

tai
20/03/2005, 20:49
Σε 10 χρόνια θα έχεις νιώσει το μέρος δικό σου. Αν έχει καφέ ταβέρνες σινε σε 5 χρονάκια καθάρισες:beer: :beer:

periklisk
20/03/2005, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Σε 10 χρόνια θα έχεις νιώσει το μέρος δικό σου. Αν έχει καφέ ταβέρνες σινε σε 5 χρονάκια καθάρισες:beer: :beer:

Κάπως έτσι! Οι αλλαγές είναι δύσκολες βέβαια μέχρι να συνηθίσεις!

nimbus
20/03/2005, 21:45
οι αλλαγές, είναι δύσκολες, μα ενίοτε αποτελούν κι όμορφες:D
Όπου γης και πατρίς:winka:
Υποσεινήδητα ο άνθρωπος, μαθαίνει να αγκαλιάζει τον τόπο που πρωτογνωρίζει. Είναι οι καταστάσεις, οι άνθρωποι, οι στιγμές. Είναι η άλλη ζωή που μάς αναγκάζει να την γευτούμε. Να μάθουμε ακόμα και τον λόγο που την επιλέξαμε...από αυτό το σημείο και μετά, όλα τα άλλα, απλά κυλούν...εύκολα:wave2:

rc31
20/03/2005, 22:14
εχω αλλαξει πανω απο 4 περιοχες στον νομο Αττικης και 3 ευρωπαικες χωρες.
Στο τελος κατεληξα παλι (σχεδον) εκει που μεγαλωσα.

Καμια απο αυτες δεν καταφερε να μου δημιουργισει το συναισθημα που νοιωθω εδω.

Οταν πας στον τοπο που θες να μεινεις για παντα θα το καταλαβεις αμεσως.

(Μην πει κανεις περι συνηθειες και βλακειες) , συνηθεια δεν ειναι που μενεις αλλα πως νοιωθεις.

GST
20/03/2005, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από rc31
εχω αλλαξει πανω απο 4 περιοχες στον νομο Αττικης και 3 ευρωπαικες χωρες.
Στο τελος κατεληξα παλι (σχεδον) εκει που μεγαλωσα.

Καμια απο αυτες δεν καταφερε να μου δημιουργισει το συναισθημα που νοιωθω εδω.

Οταν πας στον τοπο που θες να μεινεις για παντα θα το καταλαβεις αμεσως.

(Μην πει κανεις περι συνηθειες και βλακειες) , συνηθεια δεν ειναι που μενεις αλλα πως νοιωθεις.


συμφωνω ....ζω αθηνα 15 χρονια ...οποτε ομως παταω το ποδι μου στο νησι....κατι η μυρωδια κατι το αερακι....με τρελενει....μακαρι καποτε οι συνθηκες να βοηθησουν να μεινω εκει και να γερασω...

ireneepi
22/03/2005, 02:06
Αγαπητε μου Χρηστο


απλα να σου απαντησω το εξης διαβαζοντας μονο το ποστ σου και
οχι τις απαντησεις λογω της απλης συνδεσης που εχω ακομα.

Ακου,στο ειπα και αλλου αυτο.


Το να πας απο Αθηνα Ηρακλειο,απο την στιγμη που
εχεις μεταφορικο μεσο,δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ>....!!!!



Σκεψου και αυτους που τρεχουν συνεχως με λεωφορεια σε τετοιες αποστασεις....



Συνεπως το Αθηνα-Ηρακλειο κατ'εμε δεν νοιηται ως εννοια της αποστασης....!!!!!(γνωμη μου ετσι??)


Τωρα σχετικα με αλλη πολη ή και ακομα χωρα....εδω αλλαζουν πολυ τα πραγματα....

τα οποια πραγματα τελικα ειναι πολυ απλα γενικοτερα και εμεις τα δυσκολευουμε...

Το λοιπον,εδω υπαρχουν πολλες παραμετροι δουλεια-φιλοι-κλιμα-ζωη-συντροφος κλπ κλπ....

τα οποια δεν μπορουν ευκολα να μετατραπουν με βαση την ζωη που θα θελησεις να κανεις και με βαση το εγω σου.
Δυστυχως εμεις οι ανθρωποι δυσκολα λεμε οχι σε αλλαγες οι οποιες πιστεψε με ,μας κανουν τελικα πολυ καλο...απλα
δεν θελουμε να κανουμε το μπαμ που λεμε....

Ζουμε στα ιδια και τα ιδια και τελικα ειναι αυτο που πραγματικα μας σκοτωνει....


Και να στο θεσω και αλλιως.....γιατι να μας προταθει να παμε εξω για δουλεια γι λιγους μηνες,οχι απλα δεν φοβομαστε αυτην την αλλαγη που εκτος απο καλη μπορει να μας γινει και μοιραια,αλλα παμε με τα χιλια.Ενω αν μα προταθει να παμε για παντα ,δεν το συζηταμε καν...?????


Συνεπως ειναι στο χερι καθε ανθρωπου να κανει την αλλαγη που πολλες φορες δεν την θελει....

Εγω ζησα εξω για 1 χρονο,δυστυχως ειχα την ελλειψη των δικων μου και ξερεις γιατι?Επειδη στην εσωκλειστη σχολη που ημουν υπηρχε ενα τηλεφωνο για 3000χιλαδες φοιτητες που λειτουργουσε απο τις 1800-2200 καθε μερα και το κινητο ηταν πολυτελεια.

Οταν λοιπον ημουν η μοναδικη ελληνιδα και διχως καμια επικοινωνια με τους δικους μου παρα μονο 1 φορα την εβδομαδα καταλαβαινεις....τι εστι....

Δυστυχως εφυγα μολις τελειωσα την σχολη μου για να δω τους "δικους μου ανθρωπους".Ευτυχως για μενα τοτε,μεταπηδησα σε παλαιοτερο ετος μολις πηγα διοτι ειχα γνωσεις και τελειωσα νωριτερα...

το μετανιωσα που εφυγα αλλα αμα ητανε διαφορετικες οι συνθηκες.....


θα ημουν εκει τωρα και για παντα....



Και να σου πω και κατι τελευταιο...απο την στιγμη που υπαρχουν λιγοι ανθρωποι που το εκαναν αυτο....αρα μπορει ο καθενας,το θεμα ειναι ποσο το θελει να αλλαξει.........!!!!


Την κραση την εχουμε ολοι......μα την θεληση να αντεξουμε τις οποιες συνεπειες.....?????

ireneepi
22/03/2005, 02:18
Και χρησιμοποιηω και δικα σου λογια εδω....


Η ζωή ειναι ενας δρόμος απο λακούβες ,είναι σημαντικό να βουτάς αλλά και να βγαίνεις ..

αν μείνεις μέσα σε μια χάθηκες.


......!!!!

antonis111
22/03/2005, 12:00
όπου πάω αγαπάω,
κι όλο ερωτευομαί,
απο σένα δε θα πάω,
κτλ., κτλ.,
Μάκης Χριστοδουλόπουλος

afrotwin
22/03/2005, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Κάποια στιγμή οι άνθρωποι αναγκάζονται
να μετοικήσουν , να αλλάξουν τόπο και
φυσικά τρόπο ζωής.

Το βρίσκετε εύκολο να πραγματοποιηθεί
αυτό…???

και μιλάω οχι μόνο εντός της Ελλάδας αλλά και εκτός..

αλλά και ....να φύγει κάποιος απο την
Αθήνα κέντρο και να πάει να μείνει Ν. ηράκλειο..

πόσο εύκολα αλλάζει κανείς τον χώρο που ζει??

KITAKSE DES TO KE APO TIN 8ETIKI TOU PLEVRA



DEN ALAKSAME SPITI EMIS




ESI ALAKSES....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


KA8E TELOS KE MIA ARXI
KA8E ARXI KE TELOS

POU NA SE EVRISKE KE KANA TSOUNAMI TI 8A ELEGES...
:lol: :lol: :lol:

free rider
22/03/2005, 17:40
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας ,

αλλά και άλλες που δημοσιεύτηκαν σε σχετικό πόστ στο δίπλα κατάστημα, έχω σχηματίσει την άποψη ότι όσο περνάει ο χρόνος , όσο μαζεύουμε εμπειρίες , όσο η ψυχή μας βαραίνει και γεμίζει αναμνήσεις τόσο περισσότερο θέλουμε να νιώσουμε πίσω κοντά στα μέρη στις συνήθειες σε εκείνα που ζήσαμε όταν μεγαλώναμε...όταν βλέπαμε τα πράγματα πιο απονήρευτα πιο καθαρά....
Όσο περνάει ο καιρός τόσο απομακρυνόμαστε από την άνεση να αλλάζουμε να μπορούμε το διαφορετικό τρόπο ζωής να δεχόμαστε άνετα τον διπλανό που μπορεί να μαρσάρει το μοτόρι του..
Αντιστεκόμαστε στις αλλαγές εκείνες που πιθανόν σε νεαρότερη ηλικία θα τις περνούσαμε στο εύκολο στο τίποτα χωρίς πολύ σκέψη ..έτσι απλά μια κουβέντα...
Και δεν φταίει τίποτα άλλο παρά η διαδικασία της σώρευσης ... σωρεύουμε καθημερινά από τον τρόπο ζωής μας από τα θέλω τα άγχη τις ζήλιες τα πιστεύω μας..
Αυτή καθημερινότητα με σκοτώνει...
Και πώς να σταθείς αντιμέτωπος με τον χρόνο που περνάει από πάνω σου και στο δείχνει.. αφήνει λένε τα σημάδια του και καλά...
Στις μέρες αυτές νιώθω ότι έχω μαζευτεί και κοιτάζω τον Χρήστο προς τα μέσα ..
Ως συνήθως δεν μου αρέσει ότι βλέπω ...
Απλά χαίρομαι να ακούω ανθρώπους που χωρίς άλλη σκέψη είναι στο φέυγα στο εύκολο στο τριγύρισμα ..
Στο να αποκομίσουν εμπειρίες να δουν να μάθουν ...

Κάπως να μπουν στο πετσί και στην ζωή άλλων σε άλλες μεριές ...
Με ξεκουράζει να ακούω την ιστορία άλλων που τώρα ζουν το ταξίδι...
Μάλλον και εγώ το έχω ανάγκη και θα το ήθελα ...

Αλλά απ την άλλη για μένα δεν έχει τώρα πια περιθώριο ο χρόνος...
είμαι σε άλλο παιχνίδι τώρα..
Γι αυτό και διασκεδάζω το να γίνομαι καραγκιόζης...κάπως ξεφεύγω έτσι..

πρός αποφυγή παρεξηγήσεων οι διαπιστώσεις που εκφράζονται στην αρχή αφορούν μόνο εμένα και σε καμία περίπτωση κάποιον άλλο...

George-3-
22/03/2005, 22:33
Εγω παλι τελειωνοντας σπουδες και στρατιωτικο θελω να μετακομισω προς μια χωρα του εξωτερικου. Η Ελλαδα ειναι μερικες φορες που πραγματικα με νευριαζει...πολυ ομως. Η λεξη αξιοκρατια ειναι αγνωστη οπως επισης το γεγονος του να κανει καποιος κατι επειδη το γουσταρει ειναι μειονεκτημα. Θα τον εκμεταλευτουν αργα ή γρηγορα. Αυτο που εγω θελω να κανω πιστευω πως μπορει να μου το προσφερει μονο το εξωτερικο. Σκεφτομαι Γερμανια αλλα μου εχει κατσει στο μυαλο και ενα βιντεο που ειδα το περασμενο καλοκαιρι απο το Los Angeles-California και δεν εννοω μονο τα καλα εννοω το γενικοτερο κλιμα....χαζοαμερικανοι...αλλα.....

afrotwin
23/03/2005, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από George-3-
Εγω παλι τελειωνοντας σπουδες και στρατιωτικο θελω να μετακομισω προς μια χωρα του εξωτερικου. Η Ελλαδα ειναι μερικες φορες που πραγματικα με νευριαζει...πολυ ομως. Η λεξη αξιοκρατια ειναι αγνωστη οπως επισης το γεγονος του να κανει καποιος κατι επειδη το γουσταρει ειναι μειονεκτημα. Θα τον εκμεταλευτουν αργα ή γρηγορα. Αυτο που εγω θελω να κανω πιστευω πως μπορει να μου το προσφερει μονο το εξωτερικο. Σκεφτομαι Γερμανια αλλα μου εχει κατσει στο μυαλο και ενα βιντεο που ειδα το περασμενο καλοκαιρι απο το Los Angeles-California και δεν εννοω μονο τα καλα εννοω το γενικοτερο κλιμα....χαζοαμερικανοι...αλλα.....

O PIO SOSTOS EGKRINO KE EPAFKSANO
MIN KA8ESE KA8OLOU KOPANATI OSO INE KEROS
AMERIKI AUSTRALIA INE TA KALITERA MERI AN MPORIS NA PAS GERMANIA 8A SE KOURASI

FIGE GRIGORA
EDO MONO NA APOGOITEVESE MPORIS

GST
23/03/2005, 12:02
και οταν πλεον ζεις εξω απο τον ελλαδικο χωρο ...θα λες οτι ακουμε σε συνεντευξεις μεταναστων.....η ελλαδα η πιο ομορφη χωρα στο κοσμο.......οι ελληνες οι καλυτεροι ανθρωποι.....ποσο θα ηθελα να γυρισω πισω...........
θα ερχεσε διακοπες με το διλιτρο bmw.....τη βιλα στο χωριο .....και θα χαιρεσε τα καλα της ελλαδας.....μηπως θα εισε και ελληνας κατα το ημισυ τοτε;

:confused:

George-3-
24/03/2005, 21:49
Δεν πιστευω οτι θα ειμαι Ελληνας κατα το ημιση αν και καταλαβαινω την σκεψη σου. Θελω να κρατησω τα καλυτερα απο την πατριδα μου...εξαλου και απο την οικογενεια μου εχω διδαχθει να βαζω την πατριδα πανω απο ολα. Μολις μιλαγα με κατι παιδια για τους σημαθητες του αδερφου μου και οι περισσοτεροι τρεχουν και δε φτανουν για να ζησουν καπως πιο αξιοπρεπες και ακουω παραλληλα για αχαριστους που βρισκουν ευκολα δουλεια σε μια τραπεζα επειδη εχουν το θειο τους. Αυτο εμενα με ενοχλει ο αδερφος μου δουλευει 10ωρο με μισθο 200 χιλιαρικα και σπουδαζει παραλληλα. Οταν θα τελειωσει στρατιωτικο ειναι σιγουρος πως θα βρει δουλεια..? Ειμαι 17 και δουλευω παραλληλα με το σχολειο (κανονικο οχι βραδυνο) οχι για τα λεφτα αλλα σε ενα τομεα που με ενδιαφερει μονο και μονο για τις γνωριμιες και γιατι εγω στα 20μου θα εχω μεγαλυτερη εμπειρια απο αλλους στον τομεα αυτο. Οποτε οι επιλογες μου ειναι να προσπαθησω να περασω καπου στο δημοσιο ξεχνωντας ολες τις προσδοκιες μου ή να κανω αποταμιευση μεχρι τα 24-25 που τελειωνο με ΤΕΙ-ΑΕΙ και στρατιωτικο και να την κανω για "εξω"..? Διαλεγω το δευτερο..

Υ.Γ.Εγραψα πολυ βιαστικα οποτε εχω κανει του κοσμου τα λαθη...

GST
24/03/2005, 22:38
να κανεις οτι νομιζεις οτι ειναι καλυτερο για σενα ...οταν ερθει εκεινη η στιγμη θα το αποφασισεις και τοτε θα κρινεις τι ειναι το καλυτερο...στα μακροπροθεσμα σχεδια αλλαζουν και τα δεδομενα της εποχης

τωρα οσον αφορα ενα αλλο θεμα για το ¨΄ελληνας ¨΄ που σου ανεφερα πιο πανω...να στο εξηγησω για να μην παρεξηγηθω.....πιστευω λοιπον οτι εκτος απο τα γονιδια παιζει ρολο και ο τροπος διαμονης οσον αφορα τις επιροες που δεχεσε απο το περιβαλλον που σε τριγυριζει.....φιλος μου ζει στην αγγλια απο το 92.....2 χρονια συγκατοικοι στην αθηνα στα φοιτιτικα μας χρονια την κοπαναει λοιπον για σπουδες εξω..οταν τελοιωσε του παρουσιαστηκε μια πολυ καλη ευκαιρια για δουλεια το ενα εφερε το αλλο..εξυπνο παιδι...τωρα ειναι σε καλη εταιρεια πολυ καλα λεφτα ..το προβλημα του μετα απο τοσα χρονια ειναι οτι νιωθει ξενος σε ξενο τοπο ...αλλη ζωη αλλες συνηθειες...αλλες αρχες...πολλα αλλα ,τοσα που τον κανουν να συμβιβαστει με λιγοτερα χρηματα για μια συνεχεια ..και οικογενειακη αποκατασταση στη χωρα που γεννηθηκε και μεγαλωσε.......

ενα παραδειγμα σου εδωσα ενος πραγματικου ανθρωπου περα απο τις φιλοσοφιες του πληκτρολογιου.....καλα τυχη στο μελλον

GTZ750
29/03/2005, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Κάπως έτσι! Οι αλλαγές είναι δύσκολες βέβαια μέχρι να συνηθίσεις!
συμφωνο απολυτα!!:beer: εγω το βρισκω ωραιο γιατι γνωριζεις καινουργια μερη καινουργιους ανθρωπους και αλλαζεις παραστασεις!!:winka: :winka: :winka: