PDA

View Full Version : κατακαλη-μετεωρα-πλαστηρας



ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
20/01/2009, 00:01
να μαστε, εβγαλε ηλιο και ξεσπαθωσαμε!:sun: ξυπνησα το πρωι ηπια τον κλασσικο φραπε στο μαγαζι του χωριου αλλα κατι δε με κολλουσε.χωρις να πολυλογω καβαλαω τη μηχανη, καιρος καταλληλος, ηλιος, ορεξη και ξεκιναω. Αν και τα μετεωρα απο το χωριο μου www.katakali.tk απεχουν μονο λιγα χμ ειχα παει μονο μια φορα πιο παλια. ετσι λοιπον ανεβαινω στα μετεωρα απο την πισω πλευρα απο το χωριο Βλαχαβα για οσους ξερουν, μιλαμε για ωραια διαδρομη οπου βλεπεις τα βραχια λες κ ειναι πρωτη φορα! περναω κανα δυο μοναστηρια και σταματω να αναψω κερι στη μονη Βαρλααμ. η θεα απο κει πανω ειναι απεριγραπτη. οι μοναχοι πως την παλευουν με τετοιο υψος! φευγω με προορισμο Τρικαλα-Καρδιτσα και απο ανηφοριζω για πλαστηρα. η ωρα αρχισε να περνα και ηδη ειχε αρχισει να κκανει λιγο κρυο,δεξια αριστερα ειχε ακομη χιονι αλλα δε βαριεσαι. στα 20-25 χμ απο καρδιτσα αρχιζει σιγα σιγα να ξεπροβαλει η ωραια θεα και τα ηρεμα νερα της λιμνης. Αφου κανω μια παραλιμνια διαδρομη μερικων χμ γυριζω παλι στι κεντρικο και κατευθυνομαι προς το χωριο Νεοχωρι οπου εκει βλεπεις τη λιμνη απο ψηλα.απιστευτη θεα,φοβερο σκηνικο. οπως απιστευτο βεβαια ηταν και το ψαρι που εφαγα,πεστροφα, τωρα θα πεις που ξερουμε εμεις οι βουνισιοι απο ψαρια, ειναι μια αληθεια αυτο! η θερμοκρασια ειχε πεσει στους 7 βαθμους αλλα επειδη πηγαινα σιγα δε μπορω να πω οτι κρυωσα. βεβαια δε γινεται να σε πανε ολα καλα και εκει που κατεβαινα απο την μερια των Τρικαλων απο Μουζακι και ειχα χαθει μεσα στο αγριο τοπιο,ξαφνικα λαστιχο πισινο. το απολυτο ξενερωμα,λιγο πριν βραδιασει και μονος. αυτα εχουν οι εκδρομες, αλλα παντα υπαρχει λυση. επομενο ταξιδακι καιρου επιτρεποντος Σκοπια και αν μπορεσω θα γυρισω απο Βουλγαρια. αν καποιος θελει να ακ0λουθησει πολυ ευχαριστως!

Corvo
20/01/2009, 00:08
απο Τρικαλα ειμαι...την διαδρομη απο Βλαχαβα δεν την εχω κανει οποτε δεν ξερω να πω αν ειναι ωραια...
Μετεωρα εχω παει καποιες φορες ειναι απιστευτα ομορφα...
Πλαστηρα εχω καιρο να παω αλλα ειναι πανεμορφα...μολις ανοιξει λιγο ο καιρος...

Με το λαστιχο τι εκανες τελικα?
φωτο εβγαλες?

ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
20/01/2009, 22:28
εκανε δουλεια το φαστ μεχρι καλαμπακα μετα ξαναεκατσε. ευτυχως βρηκα ενα λαστιχαδικο και αλλαξα σαμπρελα. απο φωτο δεν εβγαλα μαλακια εκανα, ξεχασα να παρω μαζι μου τη μηχανη. τι λενε τα τρικαλα απο κει την πηρα τη μοτο! ειστε οργανωμενοι σε συλλογους τσαρκαρετε καθολου?

Corvo
20/01/2009, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
εκανε δουλεια το φαστ μεχρι καλαμπακα μετα ξαναεκατσε. ευτυχως βρηκα ενα λαστιχαδικο και αλλαξα σαμπρελα. απο φωτο δεν εβγαλα μαλακια εκανα, ξεχασα να παρω μαζι μου τη μηχανη. τι λενε τα τρικαλα απο κει την πηρα τη μοτο! ειστε οργανωμενοι σε συλλογους τσαρκαρετε καθολου?


ε ενταξει αφου δεν ειχε πιο πολλα απροοπτα το λαστιχο καλα εισαι.
αυτες οι εκδρομες θελους και την φωτογραφικη τους ρε εσυ:winka:

αυτο που βλεπω ειναι οτι υπαρχουν αρκετοι πωρωμενοι με τον σωστο τροπο που οποτε βρουνε χρονο εφυγαν...
βεβαια υπαρχουν και αρκετοι εφετζηδες οπως παντου φανταζομαι...
τωρα μιας και το μικρο της ηλικιας μου(16) δεν μου επιτρεπει πιο πολλες γνωσεις για το αν τσαρκαρουν και σχετικα με τους συλλογους δεν ξερω τι να σου πω

ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
22/01/2009, 23:22
εσυ φιλαρακο προσπαθησε να εισαι ο εαυτος σου παντα και γαμα τους αλλους. κανε τα δικα σου ονειρα πραγματικοτητα!Αυτο εχει σημασια. βρες χρονο να ταξιδεψεις στη ζωη σου με οτιδηποτε και οπουδηποτε.