PDA

View Full Version : Να το πάρω το R125 τελικά;;Βοήθεια χριστιανοί



tsitoula
20/01/2009, 13:20
Χαιρετώ όλους σας
Είμαι καινουρια στο forum και θέλω βοήθεια. Ήρθε η ώρα να αλλάξω μηχανάκι για πρώτη φορά και προβληματίζομαι γιατι όλα τα "γυναικία" μηχανάκια δεν μου άρέσουν. Είδα το R125 της Yamaha και απο τότε το βλέπω καθε μέρα στον ύπνο μου. Έχει ακουσει κανείς τόιποτα για αυτό; Πάει καθόλου ή όλο κοκοκο κι απο αυγό τίποτε;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

MikeG
20/01/2009, 13:34
Αρχικά καλωσήρθες.....

Όσον αφορά το μοτοσυκλετάκι που λες, νομίζω ότι ούτε κοκοκο δε θα μπορεί να κάνει.
Φαντάσου το σαν ένα παπί με άλλη σχεδίαση.
Αν το δίπλωμα σου, σου επιτρέπει κάτι μεγαλύτερο, τότε ίσως το Kawasaki Ninja 250 είναι στο στυλ που θέλεις.


:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:


152781

YZF rider
20/01/2009, 14:49
Φιλε μου σαν κατοχος του μοντελου που ενδιαφερεσαι θα σε πω το εξης:αν εχεις επυθημια για γκαζια και δυναμη αστο καλητερα(βεβαια σε σχεση με το typhoon......καμια σχεση!!) .Δεν εχει να σου προσφερει και πολλα..απο ομορφια δεν λεω το μηχανακι ειναι πολυ μπροστα.Αν θες κατι που θα σε βοηθησει να αποκτησεις εμπειριες για το πως συμπεριφερεται μια μοτο,κατι οικονομικο(απο αποψη καταναλωσης και συντηρησης),κατι με το οποιο θα μαθεις να στριβεις και να φρεναρεις τοτε παρτο!Αν και με λιγα παραπανω λεφτα μπορεις να αποκτησεις το ninja 250r το οποιο θα σου προσφερει και μεγαλυτερη ανεση(πιο ορθια σταση-θεση οδηγησης,πιο ψηλα τα κλιπ ον κτλ) και δυναμη(33h).Βεβαια εχει πιο ακριβα ανταλλακτικα αλλα πρακτικα ειναι κατι που συμφερει περισσοτερο.Υπαρχει και το rs 125 το οποιο (κατε εμε)ειναι οτι καλυτερο για αυτη την κατηγορια(ακριβουτσικο μεν αλλα τα αξιζει τα λεφτα του)!Συνεπως αναλογα με τα γουστα σου και τις αναγκες σου αποφασιζεις!!!Ελπιζω να βοηθησα!!!:wave2: :wave2: :wave2:

project.breeze
20/01/2009, 15:17
Όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω,αν δεν έχεις πρόβλημα με το δίπλωμα τότε το Kawasaki.Το kawasaki το συγκεκριμένο είναι κανονική μηχανή ενώ το Yamaha commuter για χρήση στην πόλη με όμορφο design και καλύτερα περιφερειακά από ένα παπί.Με το kawasaki θα μπορείς να ακολουθήσεις και σε συναντήσεις τις υπόλοιπες μηχανές διατηρώντας και μία αξιοπρεπέστατη ταχύτητα ταξιδίου ενώ με το Yamaha ούτε να το σκέφτεσαι :wave2:

tsitoula
20/01/2009, 16:19
δίπλωμα έχω για οτιδήποτε. το θέμα είναι οτι μου αρέσουν οι street μηχανές κι έτσι ουτε που σκέφτομαι να πάρω transalp ή κάτι παρόμοιο. Και επίσης σκέφτομαι οτι αν δεν πάρω street σε αυτα τα κυβικά δεν ξέρω αν θα πάρω πποτέ σε μεγαλύτερα γιατι για να καταλάβετε το αγαπημέο μου μηχάνημα είναι gsxr. δεν αξίζει τα λεφτά του δηλαδή; Ούτε για δυο χρόνια;;γιατι και το kavasaki μου αρέσει. Οσο για το Aprilia είναι νομίζω πολυ ακριβό. και επίσης έχει και ακριβή συντήρηση. Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

devil's animal
20/01/2009, 16:38
αν θες να μπεις σοβαρα στον μοτοσυκλετιστικο χωρο με προοπτικες να ανεβεις σε κυβικα και γκαζια παρε το kawasaki.

αν απλα θες να κανεις την μουρη σου και δεν σε νοιαζει τιποτα αλλο παρε το yamaha (ειναι 1000 φορες πιο ομορφο απο οτιδηποτε)

καλως ηρθες.
:beer: :beer:

stefi21
20/01/2009, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
[Bπαρε το yamaha (ειναι 1000 φορες πιο ομορφο απο οτιδηποτε)
[/B]

Τα παραλές, υπάρχει και το RS 125!:D


Εγώ θα σου πρότεινα το RS αν θες καθαρά street μηχανή...
Το ninja 250 είναι λίγο πιο touring, πιο όρθια θέση οδήγησης, πιο βαρή....
Αλλα είναι και πιο οικονομικό σε θέμα κατανάλωσης!
Διαλέγεις και παίρνεις!

epp1640
20/01/2009, 23:00
Λοιπόν, δεν θα διαφωνίσω για τις επιδόσεις. Είναι ένα τετράχρονο 125. Αλλά όταν ακούω ότι είναι ένα παπί με λίγο καλύτερα περιφερειακά τρελλαίνομαι.. :rolleyes:

Ρε παιδιά, με όλο τον σεβασμό, μιλάμε για ένα μοτοσυκλετάκι, με deltabox, brembo, banana ψαλίδι αλουμινένιο, αλουμινένιο πλαίσιο, 4 βάλβιδο μοτέρ.. Μαζί με το aprilia rs 125 έχουν τα κορυφαία περιφερειακά στην κατηγορία.. Το kawasaki είναι σαφώς πιο ολοκληρωμένο και πιο value for money μηχανάκι αλλά σίγουρα δεν έχει τα ίδια περιφερειακά. Αν έχεις 4400 go for it, σαφώς καλύτερη επιλογή..

:beer:

reinmeister
20/01/2009, 23:06
οτιδηποτε παρε εκτος απο καβασακι...:wave2:

Cpt. Haddock
20/01/2009, 23:07
Πάρε το Kawasaki

Κάνε και μια συνδρομη στην Express service :wave2: :D :wave2:

div400
20/01/2009, 23:09
αφού δεν έχεις πρόβλημα με το δίπλωμα γιατί δεν κοιτάς κάτι σε μεταχ/νο 400αρι? honda cb ας πούμε (όχι ότι έχεις και πολλές επιλογές σε αυτή την κατηγορία...:rolleyes: ) και πολύ πιο φθηνά θα σου έρθει σε σχέση με καινούργιο r125 και θα σου περισσέψουν χρήματα για τις βόλτες....:winka:

:wave2:

project.breeze
20/01/2009, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Λοιπόν, δεν θα διαφωνίσω για τις επιδόσεις. Είναι ένα τετράχρονο 125. Αλλά όταν ακούω ότι είναι ένα παπί με λίγο καλύτερα περιφερειακά τρελλαίνομαι.. :rolleyes:

Ρε παιδιά, με όλο τον σεβασμό, μιλάμε για ένα μοτοσυκλετάκι, με deltabox, brembo, banana ψαλίδι αλουμινένιο, αλουμινένιο πλαίσιο, 4 βάλβιδο μοτέρ.. Μαζί με το aprilia rs 125 έχουν τα κορυφαία περιφερειακά στην κατηγορία.. Το kawasaki είναι σαφώς πιο ολοκληρωμένο και πιο value for money μηχανάκι αλλά σίγουρα δεν έχει τα ίδια περιφερειακά. Αν έχεις 4400 go for it, σαφώς καλύτερη επιλογή..

:beer:


Μοτοσυκλετάκι είναι δεν διαφώνησε κανείς,αλλά η χρήση για την οποία προορίζεται σαφώς και είναι οι αστικές μετακινήσεις,όπως ακριβώς και ενός παπιού.Δεν είπε κανείς πως δεν είναι καλή επιλογή αλλά για να χαρακτηριστεί ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα θα πρέπει να σου δίνει και την δυνατότητα ταξιδιού με αξιοπρεπείς επιδόσεις.Το συγκεκριμένο λόγω κυβισμού και ιπποδύναμης μπορεί να χαρακτηριστεί έως και επικίνδυνο για κίνηση σε εθνική οδό και είναι σίγουρο πως λόγω έλλειψης ροπής θα ταλαιπωρήσει πολύ και σε επαρχιακό.Και μιλάμε πάντα για ένα άτομο έτσι;Με δεύτερο τί γίνεται;

EVI
20/01/2009, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πάρε το Kawasaki

Κάνε και μια συνδρομη στην Express service :wave2: :D :wave2:

+750

Μακρυα απο τα μπουρδελα :wave2:

epp1640
20/01/2009, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Μοτοσυκλετάκι είναι δεν διαφώνησε κανείς,αλλά η χρήση για την οποία προορίζεται σαφώς και είναι οι αστικές μετακινήσεις,όπως ακριβώς και ενός παπιού.Δεν είπε κανείς πως δεν είναι καλή επιλογή αλλά για να χαρακτηριστεί ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα θα πρέπει να σου δίνει και την δυνατότητα ταξιδιού με αξιοπρεπείς επιδόσεις.Το συγκεκριμένο λόγω κυβισμού και ιπποδύναμης μπορεί να χαρακτηριστεί έως και επικίνδυνο για κίνηση σε εθνική οδό και είναι σίγουρο πως λόγω έλλειψης ροπής θα ταλαιπωρήσει πολύ και σε επαρχιακό.Και μιλάμε πάντα για ένα άτομο έτσι;Με δεύτερο τί γίνεται;

Ναι βρε συ, για αστικές μετακινήσεις προορίζεται αλλά δεν παύει να είναι μοτοσυκλέτα.. Σίγουρα δεν μπορεί να ακολουθήσει σε μία βόλτα μηχανές μεγάλου κυβισμού και το kawasaki είναι καλύτερη επιλογή, αλλά μου την σπάει πολύ ο χαρακτηρισμός παπί σε μηχανές μικρού κυβισμού..:beer: :wave2: Σαν να λες το L-159 Ανεμόπτερο επειδή είναι χαμηλών επιδόσεων :winka:

@bsolut!!
21/01/2009, 07:22
καλημερα..λοιπον ως κατοχος του ninja 250 σου το συστηνω ανεπιφυλαχτα..το εχω απο τον σεπτεμβρη και εχω κανει 6000χλμ. δεν μου εχει βγαλει το παραμικρο.σε θεμα αποδοσης ειμαι πληρωσ ευχαριστημενος (με δευτερο ατομο στα κιλα μου (80) κινουμαι ανετα στην εθνικη με ταχυτητες 130-140 χλμ. εχει πραγματικα απιστευτα φρενα και αυτο το εχουν πει και ατομα που οδηγουν μεγαλυτερες μηχανες..τωρα καλο ειναι οσοι διαφωνουν για την ποιοτητα και την αξιοπιστια της kawasaki να παραθετουν και ενα δυο επιχειρηματα και οχι απλα ενα "μακρια, ειναι μπουρδελα" γιατι δεν βοηθαμε καποιον που κανει μια ερευνα αγορας..οσο για το r125 ειναι αναμφισβητητα πανεμορφο αλλα οπως και να το κανουμε καποιες φορες το λιγο παραπανω γκαζι ειδικα σε μεγαλους δρομους σωζει.. αυτα απο μενα! οτι και να παρεις καλα χιλιομετρα!

tsitoula
21/01/2009, 10:57
Καταρχάς ευχαριστώ όλους.
αυτό για την kavasaki το έχω ξνακουσει. η αλήθεια είναι οτι θα κάνω πολύ καιρό να βάλω δευτερο άτομο επάνω στο R125 γιατι είναι πολύ πιο ψηλό απο Κ250 και πρέπει να νιώσω άνετα εγω πρώτα. Συν του οτι θα ξεκαβαλάω όποτε θέλω να κάνω μανουβρα. Οσο για τα ταξίδια ο φίλος μου έχει Varadero 1000 οπότε μόνη μου με το μικρό δεν πρόκκειται τουλάχιστον ακόμα να βγω εθνική. Για μέσα στην Αθήνα αλλα με την ταύλα μου για street είναι το πρόβλημά μου τι να πάρω. νομίζω οτι τα λεφτα που θα δώσεις είναι λίγο πολύ τα ίδια το θέμα είναι η συντήρηση τα σερβις. το 250 είναι δικύλυνδρο μάνι μάνι διπλά έξοδα σε σερβις. Το έχει καβαλήσει κανείς το 125; ή το έχει δει στο δρόμο να μας πει πως ακουγεται και πως πάει; Δεν το δίνουνε και για τεστ καθότι καινουργι.

reinmeister
21/01/2009, 11:01
varadero ειπες??:yuck:

αυτος ειναι πολυ σοβαρος λογος χωρισμου...:rotflmao: :rotflmao:

tsitoula
21/01/2009, 11:08
χαχαχαχα γιατί;;; είσαι VSTROMάς;; αυτό το μπούσα δίπλα δικό σου είναι;; Μου είπε αν πάρω εγώ το R125 θα πάρει R1.

reinmeister
21/01/2009, 11:09
βαμμενος vstromas κοριτσι...δεν λες τιποτα...:lol:

tsitoula
21/01/2009, 11:12
οχτρός είσαι μωρέ σύντεκνε;;;χαχαχαχαχαχ
:lol: Τι να κάνουμε κανείς δεν είσαι τέλειος. Αν και ο δικός μου δεν είναι και πολύ πορομένος. Απλά το είχε βρει με πολύ λίγα χιλιόμετρα και καλά λεφτά. Τώρα τον τρώει ο απαυτός του να αλλάξει. και θα κάνει και εξάσκηση στο δικό μου. Αχ δώσ μου φώτηση μεγαλοδύναμε να διαλέξω .....

reinmeister
21/01/2009, 11:20
μην με λες μεγαλοδυναμο δημοσια σε παρακαλω...αισθανονται ασχημα οι υπολοιποι...:D

tsitoula
21/01/2009, 11:22
:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: σόρυ μου ξέφυγε. θα πάω να πάρω το Z750 μου φαίνεται και θα υσηχάσω .αει σιχτιρ πια

reinmeister
21/01/2009, 11:25
αν σε βοηθουν οι διαστασεις σου παρε ενα cb 400 sf που προτεινε και καποιος αλλος...πολυ καλο entry level μηχανακι,φιλικο και με παροιμιωδη αξιοπιστια...και ομορφο κατα πολλους...

tsitoula
21/01/2009, 11:34
Τι εννοείς αν με βοηθούν οι διαστάσεις μου;;; το ύψος ή πρέπει να είμαι σαν την Ουλάνοβα;;δεν θυμάμαι πως είναι αυτό. αυτό που είσα σε ημιόρθια θέση;;

npat
21/01/2009, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsitoula
Χαιρετώ όλους σας
Είμαι καινουρια στο forum και θέλω βοήθεια. Ήρθε η ώρα να αλλάξω μηχανάκι για πρώτη φορά και προβληματίζομαι γιατι όλα τα "γυναικία" μηχανάκια δεν μου άρέσουν.


Ποια είναι τα γυναικεία μηχανάκια? Δεν αναφέρεσαι στα εζβί, φαντάζομαι, γιατί τότε η σωστή ορολογία θα ήταν "μηχανάκια για γλυκά αγόρια".


Αρχικά δημιουργήθηκε από tsitoula

Είδα το R125 της Yamaha και απο τότε το βλέπω καθε μέρα στον ύπνο μου. Έχει ακουσει κανείς τόιποτα για αυτό; Πάει καθόλου ή όλο κοκοκο κι απο αυγό τίποτε;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Χώρια η πλάκα τώρα, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το μηχανάκι?

Αν σε ενδιαφέρουν αυστηρά και μόνο οι αστικές μετακινήσεις το R125 θα κάνει την δουλειά του μια χαρά. Θα είναι πιο γρήγορο από παπί ή μικρό σκούτερ (όχι πολύ όμως) και απείρως λιγότερο πρακτικό. Αν αυτό είναι που θες, προχώρα. Τα ταξίδια εκτός πόλης βέβαια (ακόμη και τα κοντινά) μάλλον τα ξεχνάς (εκτός κι αν έχεις ιώβεια υπομονή και την αντίστοιχη δόση τρέλας---που δεν το βλέπω).

Το Kawasaki, με διπλάσια κυβικά και άλογα, θα μπορέσει να σε βγάλει και λίγο έξω απ' την πόλη και να κάνεις μαζί του και μερικά ταξιδάκια. Αν τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα δεν βλέπω κανέναν λόγο γιατί να μην προτιμήσεις το Kawasaki.

Η πλέον πρακτική λύση, βέβαια, είναι ένα 400 τύπου CB400SF (μεταχειρισμένο). Ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα που με λίγη υπομονή μπορεί να σε πάει πραγματικά παντού.

Το RS125 είναι ιδανικό μόνο αν αντιμετωπίζεις την μοτοσυκλέτα αυστηρά ως σπορ και θέλεις κάτι να σε βάλει στο πνεύμα της σπορ οδήγησης (με την υποδομή που έχουμε στην Ελλάδα, βέβαια, κάτι τέτοιο μάλλον ακούγεται αστείο).

tsitoula
21/01/2009, 11:57
αν διαβάσεις παραπάνω θα δεις οτι για ταξίδια υπάρχει άλλη μηχανή. οπότε δεν θα πάω ποτέ μόνη μου ταξίδι με το δικό μου μηχνάκι. τουλάχιστον όχι με αυτό. Ισως με το επόμενο. Για την πόλη και street το ξέρω οτ θα είναι δυσκολάκι αλλα εγω R1δεν θα πάρω ποτέ γιατι με την τρέλλα που με δέρνει θα με βρείτε σε καμια κολόνα καρφωμένη. και ερωτώ φίλοι μου απο συντήρηση βλάβες σερβις θέση οδήγησης κάυσιμου τι είναι καλύτερο R125 ή kavassaki 250. tτο 250 ξέρω οτι έχει λίγο πιο φτηνή συντήρηση απο τη honda Yamaha αλλα κατα τα άλλα τι παίζει;;;και απο εμφάνηση επίσης το 125 είναι άπιαστο. αλλα δεν θέλω αν κάνω μουρη.

npat
21/01/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsitoula
αν διαβάσεις παραπάνω θα δεις οτι για ταξίδια υπάρχει άλλη μηχανή. οπότε δεν θα πάω ποτέ μόνη μου ταξίδι με το δικό μου μηχνάκι. τουλάχιστον όχι με αυτό. Ισως με το επόμενο.

Οκ, ΔΕΝ θέλεις να κάνεις ταξίδια. Τι ακριβώς όμως ΘΕΛΕΙΣ να κάνεις με το μηχανάκι?

Μόνο για δουλειές στην πόλη? Αν ναι, τότε ένα σκούτερ ή ένα παπί είναι μάλλον η καλύτερη λύση. Τα μηχανάκια που κοιτάς πάντως, σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο γι' αυτή την χρήση.

Για να μάθεις για κάτι μεγαλύτερο? Τότε αναγκαστικά θα πρέπει να κάνεις ταξίδια και βόλτες εκτός, γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να μάθεις ποτέ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από tsitoula
Για την πόλη και street το ξέρω οτ θα είναι δυσκολάκι αλλα εγω R1δεν θα πάρω ποτέ γιατι με την τρέλλα που με δέρνει θα με βρείτε σε καμια κολόνα καρφωμένη.

Μεταξύ παπιού και R1 υπάρχουν άπειρες μοτοσυκλέτες. Εδώ που τα λέμε, ελάχιστους μπορώ να φανταστώ που πραγματικά χρειάζονται κάτι σαν το R1.


Αρχικά δημιουργήθηκε από tsitoula

και ερωτώ φίλοι μου απο συντήρηση βλάβες σερβις θέση οδήγησης κάυσιμου τι είναι καλύτερο R125 ή kavassaki 250. tτο 250 ξέρω οτι έχει λίγο πιο φτηνή συντήρηση απο τη honda Yamaha αλλα κατα τα άλλα τι παίζει;;;και απο εμφάνηση επίσης το 125 είναι άπιαστο. αλλα δεν θέλω αν κάνω μουρη.

Η συντήρηση θα είναι λίγο πιο ακριβή στο 250 (ως δικύλινδρο) αλλά δεν νομίζω αυτό να είναι απαγορευτικός παράγοντας.

Η κατανάλωση θα περίμενα να είναι περίπου η ίδια.

Η θέση οδήγησης του kawasaki είναι σαφώς καλύτερη

Απο βλάβες και κουσούρια, δεν ξέρω.

Ελπίζω να βοήθησα.

tsitoula
21/01/2009, 12:16
όλοι βοηθάτε αλήθεια. αλλα επειδή εγω έχω σκουτερ 50 δεν θέλω να πάω σε με΄γαλα κυβικά όχι ακόμα. τα παπιά τα σιχαίνομαι και αν ήταν να πάρω σκουτερ θα έπαιρνα μεγα. αλλα έλα που κόλλησα σε αυτα τα δυο και δεν ξέρω τι να διαλέξω. ευχαριστώ πάντως.

npat
21/01/2009, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πάρε το Kawasaki

Κάνε και μια συνδρομη στην Express service :wave2: :D :wave2:

Και κάνα-δυο έξτρα ψυγεία να βρίσκονται, ποτέ δεν ξέρεις.

Α! Τα ζητάς με τον κατάλληλο τεχνικό όρο: "Kawasaki refrigerators"

Άντε και καλή απόψυξη!

:lol: :lol: :lol:

tsitoula
21/01/2009, 12:20
Να είδατε;; αυτα ακουω και δεν ξερω τι να πιστεψω και πως να διαλέξω. χαχαχαχαχα
ασχετο αλλα φωτό πως βάζεις εδω μέσα;;

devil's animal
21/01/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefi21
Τα παραλές, υπάρχει και το RS 125!:D


Εγώ θα σου πρότεινα το RS αν θες καθαρά street μηχανή...
Το ninja 250 είναι λίγο πιο touring, πιο όρθια θέση οδήγησης, πιο βαρή....
Αλλα είναι και πιο οικονομικό σε θέμα κατανάλωσης!
Διαλέγεις και παίρνεις!


το rs125 ειναι πιο απολυτο μηχανακι.
που σημαινει οτι ειναι και πιο δυσκολο και καθολου φιλικο σε entry level επιπεδο.
:wave2:

npat
21/01/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsitoula
Να είδατε;; αυτα ακουω και δεν ξερω τι να πιστεψω και πως να διαλέξω. χαχαχαχαχα
ασχετο αλλα φωτό πως βάζεις εδω μέσα;;

Στην φόρμα που γράφεις την απάντηση, έχει, κάτω-κάτω, ένα πεδίο για "Επισύναψη αρχείου". Πατάς το κουμπάκι δίπλα που λέει Browse (ή κάτι αντίστοιχο στα ελληνικά) και διαλέγεις το αρχείο εικόνας απ' τον υπολογιστή σου. Προσοχή πρέπει το αρχείο να είναι μικρότερο από 100kB σε μέγεθος. Διαφορετικά πρέπει να κάνεις σμίκρυνση στην φωτογραφία χρησιμοποιώντας κατάλληλο πρόγραμμα (π.χ. paint ή photoshop).

Παράδειγμα:


152872

npat
21/01/2009, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
το rs125 ειναι πιο απολυτο μηχανακι.
που σημαινει οτι ειναι και πιο δυσκολο και καθολου φιλικο σε entry level επιπεδο.
:wave2:

Το RS125 για αστικές μετακινήσεις ακούγεται τουλάχιστον σαν κακόγουστο (αλλά πολύ κακόγουστο) αστείο!

Να προσέχουμε λίγο τι λέμε!

(Προφανώς αυτό δεν πάει στον Σταύρο).

devil's animal
21/01/2009, 12:32
η συντηρηση τους ειναι σχεδον παρομοια.
απλα
το kawasaki ειναι πιο πολλα κυβικα, δικυλινδρο, περισσοτερα αλογα, πιο ασχημο.
το yamaha ειναι λιγοτερα κυβικα,μονοκυλινδρο, λιγοτερα αλογα,πιο ομορφο.

αν σε νοιαζει περισσοτερο η εμφανιση και οι μοναχικες βολτες στην Αθηνα,παρε το yamaha.
αν θες να ανεβαζεις και κανενα δικαβαλο αξιοπρεπεστατα και να βγεις και λιγο εκτος Αττικης παρε το kawasaki.


οτι ομως....μα ΟΤΙ και αν αποφασισεις ...





ΧΩΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΜΕ ΤΟΝ VARADERO.:p

ειναι κακη επιρροη αυτοι.
:wave2:

tsitoula
21/01/2009, 12:33
το rs δεν το συζητώ είναι πανάκριβο. μου είπανε και για το cbf αλλα αν έχεις καβαλήσει τα άλλα δύο δύσκολα θα πάρεις κάτι τέτοιο. εννοώ φωτό στο όνομά σου πως βάζεις στο προφιλ δεν βρήκα κατι


152873

npat
21/01/2009, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsitoula
το rs δεν το συζητώ είναι πανάκριβο. μου είπανε και για το cbf αλλα αν έχεις καβαλήσει τα άλλα δύο δύσκολα θα πάρεις κάτι τέτοιο. εννοώ φωτό στο όνομά σου πως βάζεις στο προφιλ δεν βρήκα κατι

Πήγαινε στις "Επιλογές". Κάτω-κάτω κουμπί "Αλλαγή Χαρακτήρα". Η εικόνα πρέπει να είναι το πολύ 120x120.

To CBF (250 ή το καινούριο 125), αν σου αρέσει, είναι σαφώς πολύ πρακτικότερη λύση για κίνηση μέσα στην πόλη, και με διαφορά.

npat
21/01/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat

To CBF (250 ή το καινούριο 125), αν σου αρέσει, είναι σαφώς πολύ πρακτικότερη λύση για κίνηση μέσα στην πόλη, και με διαφορά.

Αλλά από όλα αυτά, βέβαια, ένα CB400 Super Four είναι μακράν η καλύτερη λύση (αν και λίγο ακριβότερο στην συντήρηση---αγοράζεις όμως κανονική μοτοσυκλέτα). Μην φοβάσαι τα κυβικά του, δεν είναι τίποτα.

tsitoula
21/01/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
η συντηρηση τους ειναι σχεδον παρομοια.
απλα
το kawasaki ειναι πιο πολλα κυβικα, δικυλινδρο, περισσοτερα αλογα, πιο ασχημο.
το yamaha ειναι λιγοτερα κυβικα,μονοκυλινδρο, λιγοτερα αλογα,πιο ομορφο.

ωραία απάντηση περιεκτική και βοηθάει







ΧΩΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΜΕ ΤΟΝ VARADERO.:p
εδω μου τα χαλάς, πολύ μου τα χαλάς όμως χαχαχαχαχαχαχαχ

ειναι κακη επιρροη αυτοι.
δεν μου αρέσουν οι καλές επιρροές. είναι βαρετές
:wave2:

startengine
21/01/2009, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
+750

Μακρυα απο τα μπουρδελα :wave2:


ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ EVI!!!!!



(κάτι τέτοιες αηδιούλες με βγάζουν από τα ρούχα μου γμτ... Και καλά να τις λένε/γράφουν πιτσιρικάδες κοκόρια, αλλά μεγάλοι άνθρωποι και με εμπειρία...:sick: )

devil's animal
21/01/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsitoula


αν σε βαλει να παρεις κανα varadero 125 ή αργοτερα κανενα cbf ή tdm θα σου πω εγω τι καλα που θα ειναι...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tsitoula
21/01/2009, 13:03
καμία σχέση βρε το 125 κι αν είναι πανάκριβο κι ας είναι και dero
είπαμε θα πάρει R1 ή μπουσα
και είπα κι εγω να πάρω R 1....25:wacko:

YZF rider
21/01/2009, 13:52
Το kawa απο συντηρηση δεν ξερω αλλα απο ανταλλακτικα ειναι πανακριβο(για τα δεδομονα της κατηγοριας παντα).Τα yamaha ειναι σαφως ποιο οικονομικο και σε αποψη καταναλωσης αλλα και ανταλακτικων.Και να σου πω την αληθεια αν εχεις την ορεξη και την τρελα ταξιδι βγαζεις(βεβαια οχι για πολλες ωρες στην εθνικη)...εγω να φανταστεις εκανα μια διαδρομη πειραιας-κυμη μαζι με ενα tdm900 και οχι μονο δεν ξενερωσα αλλα γουσταρα και απο πανω....Το θεμα ειναι κυριως σε εσενα...Το yzf λογο κυρίως περιφερεακών προσεγγιζει περρισοτερο τα supersort(απο κινητηρα οχι),αλλα συμφωνα με τα λεγομενα σου καλυτερη επιλογη θεωρω το kawa αφου ειναι πολυ πιο ανετο και πιο δυνατο..
:beer:


υγ:με δικαβαλια κινησαι αξιοπρεπως για καμια εκατοσταρα χιλιομετρα(και σε εθνικες οδους-δεξια εκει περα προσοχη!-)αλλα οχι και για πολυ παραπανω..κουραζεται ο πισω αλλα κυριως εσυ!!!
υγ:κοιτα και κανα τετρακοσαρι!:D :D

bentouza
21/01/2009, 16:31
(σε μια μερα τρεις (3) σελιδες...
κ αμα ρωτησω εγω κατι με γραφουν ολοι!

θα φτιαξω κ δευτερο λογαριασμο με ονομα monica κ αμα θελω κατι σοβαρο θα ρωταω απο κει..

παλιο*****δουλοι!!)

μην παρεις 125-κοιτα κατι σε 250 και πανω.κ το 400 δηλαδη καλη ιδεα ειναι αλλα ανεβαινεις σε κιλα κ ογκο.αν νομιζεις οτι το'χεις κοιτα κ αυτη τη λυση.

το 125 θα σε κουρασει κ δεν ειναι κ ασφαλες υπο συνθηκες (αυτο πρεπει να το εχω γραψει καμια 20ρια φορες). τσαμπα ταλαιπωρια-θα το σιχαθεις στο τελος..

YZF rider
21/01/2009, 16:40
το 125 θα σε κουρασει κ δεν ειναι κ ασφαλες υπο συνθηκες (αυτο πρεπει να το εχω γραψει καμια 20ρια φορες). τσαμπα ταλαιπωρια-θα το σιχαθεις στο τελος.. [/B][/QUOTE]

καλα να κουρασει ναι...αλλα οχι και να το σιχαθει!!ημαρτον!!συνηθως τα πρωτα μηχανακια ειναι και αυτα που ερωτευομαστε!:wave2: :wave2:

tsitoula
21/01/2009, 17:19
μάλιστα....άκουσα τα πάντα για τα πάντα. Βραχυκύκλωσα πιο πολύ μου φαίνεται. αλλα έμαθα κιόλας. εγω νόμιζα οτι η kava έχει πιο φτηνα ανταλακτικά. τέλοσπάντων θα το ξαναδκοιτάξω θα τα ξανακαβαλήσω και τα δύο, θα δω και τα άλλα που μου είπατε και θα σας ενημερώσσω. κι ο Αι.Σκουτερ βοηθός:wave2:

stefi21
22/01/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
το rs125 ειναι πιο απολυτο μηχανακι.
που σημαινει οτι ειναι και πιο δυσκολο και καθολου φιλικο σε entry level επιπεδο.
:wave2:

Εγώ μετά το 50αρι σκούτερ μου RS πήρα...
Δε μπορώ να πω, είναι όπως τα λές, απόλυτο και σε φρένα και σε γκάζι, αν όμως έχεις το μυαλό
στο πάνω κεφάλι θα το μάθεις εν καιρώ! :winka:

Πριν πάρω το δίπλωμα, πήγαινα με τον πατέρα μου σε αλάνες για να το μάθω και μετά βγήκα στο δρόμο!

Υ.Γ Γιατί πρέπει να το πάρεις καινούργιο? Εγώ το πήρα μοντέλο 06 με 6.000 χλμ 2500Ε :winka:

devil's animal
22/01/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefi21
Εγώ μετά το 50αρι σκούτερ μου RS πήρα...
Δε μπορώ να πω, είναι όπως τα λές, απόλυτο και σε φρένα και σε γκάζι, αν όμως έχεις το μυαλό
στο πάνω κεφάλι θα το μάθεις εν καιρώ! :winka:

Πριν πάρω το δίπλωμα, πήγαινα με τον πατέρα μου σε αλάνες για να το μάθω και μετά βγήκα στο δρόμο!

Υ.Γ Γιατί πρέπει να το πάρεις καινούργιο? Εγώ το πήρα μοντέλο 06 με 6.000 χλμ 2500Ε :winka:

ναι,αλλα πρεπει να διαβαζουμε λιγο και το αρχικο ποστ.
η κοπελια ειπε οτι το θελει πιο πολυ για βολτουλες εντος πολεως (αφου εκτος θα βγει με το varadero του φιλου της) και της αρεσει το στυλ των supersport.

για την χρηση λοιπον που το θελει το rs ειναι ακαταλληλο.
πιο λογικο λοιπον ειναι να κινηθει σε ενα λιγοτερο απολυτο μηχανημα (δικυλινδρο, τετραχρονο, πιο ορθια θεση, κλπ) π.χ. kawasaki.

επισης αν δεν μπαινεις πιστα και γενικα δεν το δουλευεις ψηλα δεν νομιζω οτι μπορεις να το ευχαριστηθεις το rs σαν μηχανακι.

Road67
22/01/2009, 14:29
Το RS δεν είναι για ενδοαστικές βόλτες.

bentouza
22/01/2009, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από YZF rider

καλα να κουρασει ναι...αλλα οχι και να το σιχαθει!!ημαρτον!!συνηθως τα πρωτα μηχανακια ειναι και αυτα που ερωτευομαστε!:wave2: :wave2:

εγω πλεον το δικο μου τοχω σιχαθει(θα μου πεις ειναι κ πιο ασχημο:D ). φτανεις σε ενα σημειο που λες να παει κ το τριμπουρδελο..μαυτο εμαθες, νιωθεις πολυ ανετα αλλα δεν παει αλλο..

ενω με ενα 250 ή λιγο παραπανω μπορει να μην το κρατησεις πολυ περισσοτερο αλλα θα εισαι ανετος..θα πας κ καμια βολτα λιγο μεγαλυτερη..

μ'αυτην την εννοια

YZF rider
22/01/2009, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
εγω πλεον το δικο μου τοχω σιχαθει(θα μου πεις ειναι κ πιο ασχημο:D ). φτανεις σε ενα σημειο που λες να παει κ το τριμπουρδελο..μαυτο εμαθες, νιωθεις πολυ ανετα αλλα δεν παει αλλο..

ενω με ενα 250 ή λιγο παραπανω μπορει να μην το κρατησεις πολυ περισσοτερο αλλα θα εισαι ανετος..θα πας κ καμια βολτα λιγο μεγαλυτερη..

μ'αυτην την εννοια



Καταλαβα φιλε μου πως το θετεις..μαλλον και εγω κατι τετοια θα λεω σε λιγο καιρο(και ας ειναι ομορφο το ρημαδι!)...:beer: :beer: :beer:

mauritanos
22/01/2009, 23:55
....με λιγα λεφτα παραπανω περνεις 1 ninza 250...
....με λιγα λεφτα παραπανω περνεις 1 er6.............
....με λιγα λεφτα παραπανω περνεις 1 GSXR600....
....με λιγα λεφτα παραπανω περνεις 1 zx10...........

η αγοραζεις αυτο που γουσταρεις μιας και κανεις δεν μπορει να σου πει ουτε ποσο ΄χερου΄ εισαι η ποσα λεφτα εχεις η θες να δωσεις

mizz
23/01/2009, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mauritanos
....με λιγα λεφτα παραπανω περνεις 1 ninja 250...
....με λιγα λεφτα παραπανω περνεις 1 er6.............
....με λιγα λεφτα παραπανω περνεις 1 GSXR600....
....με λιγα λεφτα παραπανω περνεις 1 zx10...........


....και με λίγο μυαλό περισσότερο κρατάς τη ζωή σου και δε τη πετάς.......
οπότε επιλογή ένα.

tsitoula
23/01/2009, 11:30
το σκουτερ που έχω για να καταλάβετε έχει κάνει 24000 χιλιόμετρα. το έχω λιώσει. πάω παντού με αυτό. οπότε υπολογίζω οτι με το άλλο θα γίνει το ίδιο και χειρότερα αν μπορεί να πάει και στην ΑΑττική οδό ας πούμε ασφαλώς. εχθες καβάλησα το kavasaki ενός γνωστού και οφείλω να ομολογήσω οτι η θέση οδήγησης είναι πολύ βολική. και θέλω να μπω σιγά σιγά στα κυβικά γιατι ακόμα έχω το άχτι οτι έχω σκουτερ και με φοβάμαι λίγο. οπότε για 600 δε με βλέπω εκτός αν έπαιρνα χτ ππου είναι ένα μεγάλο παπί. θα ξανακαβαλήσω και το R125 αλλα ρε γ...το δεν μπορώ να το πάω βόλτα γιατι είναι καινουριο και δεν το δίνουν για τεστ.

katana750
25/01/2009, 10:58
κατι για rs125 πηρε το ματι μου
tsitoula σου αρεσει το μηχανακι που ειχα καποτε ?
βεβαια εγω το ειχα σε 50αρι [επιτηδες]........απολυτο στριψομηχανημα ....... οποιος δεν εχει οδηγησει rs απο 50 μεχρι 250 καλυτερα να μην εκφερει γνωμη
[καποια στιγμη που κολησε το μοτερ ...... αν και διχρονος ..... του φορεσα παπισιο 50αρι με κανονικη δηλωση στην τροχαια.... με τα απαραιτητα καλουδια εγινε πολυ πανω απο 125 κυβικα
δεν σου αρεσει η χαμηλη θεση οδηγησης και θελεις κατι πιο ορθιο ? με 100 ευρω εβαλες ενα enduro τιμονακι και μια μασκα, βαζεις και τα φαιρινγκ στην ακρη και ετοιμο τo street fighter

http://w1.bikepics.com/pics/2003%5C08%5C04%5Cbikepics-58990-full.jpg

σκεψου μονο οτι μιλαμε για τοσο απολυτο στριψομηχανημα που πλεον τωρα που ξαναβρηκα rs50 το αγορασα και τι μοτερ του βαζω επανω ? rd350 με 60 αλογακια

εγω εχοντας δουλεψει με αυτο το μηχανακι εντος πολης θα σου συνιστουσα να μην ακουσεις τι γνωμες εχει ο καθενας ..... μην ακουσεις ουτε και εμενα μιας και ειμαι λιγο των ακρων ..... βρες ανθρωπους που εχουν το συγκεκριμενο μηχανακι και ζητα εμπειριες και αποψεις

φιλικα Σπυρος

mikros boudas
25/01/2009, 11:27
παρε το νιτζα
προβληματα δεν εχει,βολτες ανετες παει,αυτονομια εχει,μεταπωληση εχει,ανταλλακτικα πανακριβα δεν εχει(ουτε συντηρηση ακριβη),νορμαλ ειναι..τωρα η εμφανιση ειναι κατι αλλα δεν ειναι και για τα μπαζα και λογω ελλειψης ανταγωνισμου,αξιζει τον κοπο
μπες και στο www.kawasaki-bikers.gr να ψαξεις πιο εξειδικευμενα

@bsolut!!
27/01/2009, 14:33
επειδη ανεφερες την συντηρηση μπορω να σου πς για το kawasaki. το πρωτο σερβισ 35ε (λαδια,φιλτρο) στα 1000χλμ και το δευτερο 55ε στα 6000χλμ.:wave2:

YamahakiasR1leo
31/01/2009, 20:42
Οτι κ αν παρεις καλα χιλιομετρα κ παντα στη μια ροδα

epp1640
31/01/2009, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana750
κατι για rs125 πηρε το ματι μου
tsitoula σου αρεσει το μηχανακι που ειχα καποτε ?
βεβαια εγω το ειχα σε 50αρι [επιτηδες]........απολυτο στριψομηχανημα ....... οποιος δεν εχει οδηγησει rs απο 50 μεχρι 250 καλυτερα να μην εκφερει γνωμη
[καποια στιγμη που κολησε το μοτερ ...... αν και διχρονος ..... του φορεσα παπισιο 50αρι με κανονικη δηλωση στην τροχαια.... με τα απαραιτητα καλουδια εγινε πολυ πανω απο 125 κυβικα
δεν σου αρεσει η χαμηλη θεση οδηγησης και θελεις κατι πιο ορθιο ? με 100 ευρω εβαλες ενα enduro τιμονακι και μια μασκα, βαζεις και τα φαιρινγκ στην ακρη και ετοιμο τo street fighter

http://w1.bikepics.com/pics/2003%5C08%5C04%5Cbikepics-58990-full.jpg

σκεψου μονο οτι μιλαμε για τοσο απολυτο στριψομηχανημα που πλεον τωρα που ξαναβρηκα rs50 το αγορασα και τι μοτερ του βαζω επανω ? rd350 με 60 αλογακια

εγω εχοντας δουλεψει με αυτο το μηχανακι εντος πολης θα σου συνιστουσα να μην ακουσεις τι γνωμες εχει ο καθενας ..... μην ακουσεις ουτε και εμενα μιας και ειμαι λιγο των ακρων ..... βρες ανθρωπους που εχουν το συγκεκριμενο μηχανακι και ζητα εμπειριες και αποψεις

φιλικα Σπυρος

:uplate: :hypnotize :dizzy:

el_hymador
01/02/2009, 06:33
Εγω θα το πω και ας φαω κραξιμο...(αδικως)


Hyosung GT250R EFI.

4.100 ευρω

Δικυλινδρο V, 2ΕΕΚ, 8βαλβιδο, αεροελαιοψυκτο, με USD, φρενουκλες και πολυ ωραια εμφανιση που θυμιζει μεγαλυτερη μηχανη. 28 αλογακια.

http://www.hyosung.co.uk/detail.php?id=21#

http://www.youtube.com/watch?v=rUtaTBAXHgo

http://www.youtube.com/watch?v=mYM4RRGgaxI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=cgixXvRPNjQ&feature=related


Ψαξε και λιγο στα Reviews στο δικτυο...μονο καλα λογια λενε για αυτο.

Το μεγαλυτερο αρνητικο βεβαια ειναι η αντιπροσωπευση στην Ελλαδα, αλλα γενικα η Hyosung βγαζει ποιοτικα μηχανακια δεν σπανε- δεν χαλανε, μονο λιγη εκπτωση στο φινιρισμα και στη συναρμογη παιζει.


153959

el_hymador
01/02/2009, 06:35
Δεν μπαινει ασχημα...

και εχει και ωραιο ηχο...

http://www.youtube.com/watch?v=Jkp0K_QOr4c&feature=related

Sn7per
01/02/2009, 09:24
Παιδια σαν αρχαριος ειχα και εγω τις ιδιες ερωτησεις περιπου με την κοπελια...

Ενα εχω να πω... Σιγα μην εδινα +4000 ευρω για 125 cc, Χωρις ΠΟΤΕ να εχω την δυνατοτητα να κανω ενα ταξιδι 60κμ ας πουμε, ετσι για την τρελα μου.


Να πω και εγω την γνωμη μου, κοπελια μη το παρεις το r125, πραγματικα μετα απο 3 μηνες θα το μετανιωσεις και θα ψαχνεσαι για αλλο, Με την ομορφια και μονο δε χορταινεις κανενα μηχανακι...

(τωρα να κανεις πορεια με το R125 και να σε περναει σα σταματημενη ο πιτσαδορος... Θα σε χαλασει, πιστεψε με...)

4200 ευρω ειναι πολλα χρηματα και οι επιλογες ειναι απειρες.

υγ. ΜΗ φοβασαι τα κυβικα, πιστεψε με, δεν ειναι τιποτα...
Kawa 250.

epp1640
01/02/2009, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sn7per
Παιδια σαν αρχαριος ειχα και εγω τις ιδιες ερωτησεις περιπου με την κοπελια...

Ενα εχω να πω... Σιγα μην εδινα +4000 ευρω για 125 cc, Χωρις ΠΟΤΕ να εχω την δυνατοτητα να κανω ενα ταξιδι 60κμ ας πουμε, ετσι για την τρελα μου.


Να πω και εγω την γνωμη μου, κοπελια μη το παρεις το r125, πραγματικα μετα απο 3 μηνες θα το μετανιωσεις και θα ψαχνεσαι για αλλο, Με την ομορφια και μονο δε χορταινεις κανενα μηχανακι...

(τωρα να κανεις πορεια με το R125 και να σε περναει σα σταματημενη ο πιτσαδορος... Θα σε χαλασει, πιστεψε με...)

4200 ευρω ειναι πολλα χρηματα και οι επιλογες ειναι απειρες.

υγ. ΜΗ φοβασαι τα κυβικα, πιστεψε με, δεν ειναι τιποτα...
Kawa 250.

και εγώ το kawa θεωρώ ως σωστότερη επιλογή αλλά μην λέμε και ότι θέλουμε.. έχω κάνει ταξίδι 170 χλμ με το mtx 50 του 88 με μία σταση..

:wave2:

mikros boudas
01/02/2009, 11:52
Και αλλοι εχουνε γυρισει με παπακι τον κοσμο.δεν εχει να λεει.ουτε ανετα πηγες ουτε με ασφαλεια.απλα πηγες.δεν ειναι ολοι οι αναβατες τοσο σκληροπυρηνικοι:beer:

epp1640
01/02/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Και αλλοι εχουνε γυρισει με παπακι τον κοσμο.δεν εχει να λεει.ουτε ανετα πηγες ουτε με ασφαλεια.απλα πηγες.δεν ειναι ολοι οι αναβατες τοσο σκληροπυρηνικοι:beer:

Ρε συ 60 χλμ διαδρομή δεν είναι τπτ.. ακόμα και το cbr 125 που είναι πιο αδύναμο από το r 125 δατηρεί ανετότατα 100 χλμ στον εθνικό.. :beer:

mikros boudas
01/02/2009, 12:53
για +/- 100χλμ ειναι οκ:beer:
για παραπανω τα κυβικα ειναι λιγα....

Road67
01/02/2009, 13:17
Θα μιλήσω πάνω στη διαφωνία που έχετε σχετικά με τα κυβικά και όχι για τα ίδια τα μοντέλα γιατί δεν είμαι γνώστης των μικρών μοντέλων.
Όταν έδωσα το fazer κατά σύμπτωση έπρεπε να πάω να δω κάποιους πελάτες στην Άρτα και το αυτοκίνητο μου για άλλη μια φορά ήταν στο συνεργείο. Δε με έπαιρνε να χάσω τους εν λόγω πελάτες και ξεκίνησα σε ένα πρωινό να πάω με το Xmax 250 που έχω. Κάπου στην Πατρών έκοψε ιμάντα με αποτέλεσμα να μην ολοκληρώσω το ταξίδι με το μηχανάκι αλλά ήρθε κάποιος φίλος και με πήγε στην Άρτα ενώ το σκούτερ μεταφέρθηκε στο σπίτι των παππούδων μου έξω απ' την Πρέβεζα.
Κατόπιν 2 μήνες μετά είχα αρκετά ραντεβού στην Ήπειρο και πήγα τελικά με το ΚΤΕΛ με τη σκέψη οτι θα κάνω τις δουλειές μου με το σκούτερ (έχω δει βροχές, κακοκαιρίες ακόμη και χιόνια με μηχανή ώστε να μη φοβάμαι) και μετά θα το στείλω με φορτωτική Αθήνα. Η Υamaha είχε κάνει τελικά καλύτερη δουλειά απ' ότι νόμιζα και όλα μέσα στην εγγύηση.
Άρχισα να κινούμαι συστηματικά με το Xmax. Στην Ήπειρο όλες οι διαδρομές είναι μεγάλες και σε επαρχιακούς ως επί το πλείστον δρόμους. Αυτό που κατάλαβα φίλοι μου για να μη σας κουράσω άλλο με αυτό το μακροσκελές κείμενο είναι πως τα λίγα κυβικά, μαζί με το μικρό όγκο δημιουργούν μια ανασφάλεια σα να είσαι αβοήθητος σε ό,τι συμβεί και το μηχανάκι να είναι πολύ λίγο. Βέβαια για να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους τελικά το έφερα από Άρτα Αθήνα σε 3 ώρες και 50 λεπτά όταν με το fazer έκανα 3,5 ώρες πράγμα που τελικά δείχνει πως το όλο θέμα της ανασφάλειας στην πραγματικότητα είναι ψευδές.
Όσον αφορά τη σνομπάρια, ό,τι και να πάρεις πίστεψε με κάποιοι θα σε κοιτάνε στα φανάρια ή στα ταξίδια με μπλαζέ υφάκι. Σημασία έχει με τη μηχανή που έχεις αυτό που κάνεις εσύ.
Όσον αφορά τα χρήματα ναι μεν είναι πολλά τα 4000 αλλά και πάλι θα σου πω οτι όταν αγόρασα εγώ το xmax είχε 5000 ευρώ. Το λογικό θα ήταν να πάρω κάτι σαν το beverly και όχι ένα αυτόματο που σε τιμή ήταν μόλις 2.900 ευρώ φτηνότερο από τη μηχανή μου. Εγώ όμως το είδα και μου άρεσε, το καβάλησα και η θέση οδήγησης δε θύμιζε πολυθρόνα και δεν ήταν ρευστό στις στροφές όπως τα περισσότερα αυτόματα.
Λυπάμαι αν κούρασα κι ελπίζω να βοήθησα.

Sn7per
01/02/2009, 14:55
Παιδια τι να πω... Εγω παντως δεν ηξερα να οδηγω μηχανη καθολου και πηρα ενα 250cc ετσι για να μαθω.

Ε λοιπον το μετανιωσα γιατι με 4000 ευρω μπορουσα να παρω κατι καλο.

Παρολο που το μηχανακι πηγαινει ανετα μεχρι τα 120κμ δε μου φαινεται αρκετο για ταξιδακι και το φοβαμαι αρκετα...

(και ουτε τρελαινομαι για ταχυτητα με τη μηχανη προς το παρον)

Τωρα αν ανοιξετε στο βιβλιο γκινες και με πατινι μπορει καποιος να γυρισε τον κοσμο, εμεις μιλαμε τι ειναι ποιο ανετο...


Απλως πιστευω οτι δεν πρεπει εμεις οι νεοι να φοβομαστε τα κυβικα... Δεν ειναι τιποτα. (τουλαχιστον τα 250 σε σχεση με τα 125.

Tz@z?m?n#$
12/02/2009, 16:12
Allo....!!:)

Αρχικά σαν κάτοχος Rs125 να αναφέρω και εγώ ότι είναι το τελευταίο που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου...Το σκέφτομαι μέσα στην πόλη και στο μποτιλιάρισμα και πιάνεται η καρδιά μου...Το Rs πρέπει να είναι ελεύθερο να λυσσάει στις πίστες και στα επαρχειακά στροφιλίκια,όπου και μπορεί να ξεδιπλώσει τις χάρες του... Είναι πολύ ειδικής χρήσης μοτοσυκλέτα και σε καμία περίπτωση δεν θα σε βόλευε ακόμα και αν το επέλεγες...

Οπότε μένουν τα r125 και kawa250...

Πέραν του αισθητικού μέρους που είναι υποκειμενικό,στον τετράχρονο "πλανήτη" το θέμα σου είναι η δύναμη...Και εγώ πιστεύω ότι το 125 θα σου φανεί σε σύντομο χρονικό διάστημα αδύναμο...Το 250 θα το ευχαριστηθείς περισσότερο και πιστεύω ότι είναι ότι πρέπει από θέμα δύναμης αρκεί να το σεβαστείς στην αρχή...Άσε που θα μπορείς να πάρεις και δεύτερο άτομο άνετα,όποτε χρειαστεί...Προς θεού δεν λέω ότι με το r125 δεν μπορείς,απλά με το kawa θα έχεις άλλη άνεση...

Τώρα...Πάμε στην θέση οδήγησης...Το r125 έχει θέση οδήγησης supersport μοτοσυκλέτας...Μοτοσυκλέτας πίστας δηλαδή...Ότι πιο άβολο κοινώς...Σκυφτή θέση οδήγησης λόγω χαμηλά τοποθετημένων χειριστηρίων(clipons)...Τα πόδια βρίσκονται σε πιο ακραίες κλειστές γωνίες πάνω στα ποδοστήρια(μαρσπιέ)...Από την άλλη το kawa είναι sport_touring...Υποθέτω ότι θα έχει πιο άνετη σέλα από του r125...Έχει ψηλό τιμόνι...Και γενικά η θέση οδήγησης που προσφέρει είναι τέτοια ώστε να μετακινήσαι άνετα...Άσε που θα μπορείς να κάνεις και άνετα καμιά εξόρμηση χωρίς να κουράζεσαι ούτε εσύ αλλά ούτε και η μοτοσυκλέτα σου...

Από θέμα συντήρησης δεν ξέρω τι παίζει,αλλά δεν νομίζω να έχουν και μεγάλες διαφορές αυτά τα δυο...

Με το καλό ότι και αν αποφασίσεις τελικά να πάρεις...Και πάντα(..μα πάντα...!!) με εξοπλισμό ασφαλείας...:wave2:

epp1640
12/02/2009, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tz@z?m?n#$
Allo....!!:)

Αρχικά σαν κάτοχος Rs125 να αναφέρω και εγώ ότι είναι το τελευταίο που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου...Το σκέφτομαι μέσα στην πόλη και στο μποτιλιάρισμα και πιάνεται η καρδιά μου...Το Rs πρέπει να είναι ελεύθερο να λυσσάει στις πίστες και στα επαρχειακά στροφιλίκια,όπου και μπορεί να ξεδιπλώσει τις χάρες του... Είναι πολύ ειδικής χρήσης μοτοσυκλέτα και σε καμία περίπτωση δεν θα σε βόλευε ακόμα και αν το επέλεγες...

Οπότε μένουν τα r125 και kawa250...

Πέραν του αισθητικού μέρους που είναι υποκειμενικό,στον τετράχρονο "πλανήτη" το θέμα σου είναι η δύναμη...Και εγώ πιστεύω ότι το 125 θα σου φανεί σε σύντομο χρονικό διάστημα αδύναμο...Το 250 θα το ευχαριστηθείς περισσότερο και πιστεύω ότι είναι ότι πρέπει από θέμα δύναμης αρκεί να το σεβαστείς στην αρχή...Άσε που θα μπορείς να πάρεις και δεύτερο άτομο άνετα,όποτε χρειαστεί...Προς θεού δεν λέω ότι με το r125 δεν μπορείς,απλά με το kawa θα έχεις άλλη άνεση...

Τώρα...Πάμε στην θέση οδήγησης...Το r125 έχει θέση οδήγησης supersport μοτοσυκλέτας...Μοτοσυκλέτας πίστας δηλαδή...Ότι πιο άβολο κοινώς...Σκυφτή θέση οδήγησης λόγω χαμηλά τοποθετημένων χειριστηρίων(clipons)...Τα πόδια βρίσκονται σε πιο ακραίες κλειστές γωνίες πάνω στα ποδοστήρια(μαρσπιέ)...Από την άλλη το kawa είναι sport_touring...Υποθέτω ότι θα έχει πιο άνετη σέλα από του r125...Έχει ψηλό τιμόνι...Και γενικά η θέση οδήγησης που προσφέρει είναι τέτοια ώστε να μετακινήσαι άνετα...Άσε που θα μπορείς να κάνεις και άνετα καμιά εξόρμηση χωρίς να κουράζεσαι ούτε εσύ αλλά ούτε και η μοτοσυκλέτα σου...

Από θέμα συντήρησης δεν ξέρω τι παίζει,αλλά δεν νομίζω να έχουν και μεγάλες διαφορές αυτά τα δυο...

Με το καλό ότι και αν αποφασίσεις τελικά να πάρεις...Και πάντα(..μα πάντα...!!) με εξοπλισμό ασφαλείας...:wave2:

:a10: :a013: