PDA

View Full Version : Tt600r Ηλεκτρονικη



Σελίδες : 1 [2]

ftsmf
19/05/2009, 20:26
σας ηρθε νεος παιδες... ττρ600 του 2003 μανιβελατο και απλα πενα.. επιβαλεται φωτο αλλα οταν μπορεσω.. παρεπιπτωντος επι του θεματος το μηχανακι παιρνει αμεσως με το που σπασεις τη συμπιεση.. μια ελαφρια μανιβελια να ακουσεις το κλακ του αποσυμπιεστη και μετα παιρνει με την πρωτη...

Lio
20/05/2009, 10:49
Ρε παιδια το ΤΤ, όπως και ολα τα παρόμοια XT, XR DR κλπ, έχει CDI ανάφλεξη που είναι τελείως ανεξάρτητη απο το υπόλοιπο ηλεκτρικό κύκλωμα. Τροφοδοτείται με ρεύμα απο δικό της πηνίο στη γεννήτρια το οποίο δεν έχει καμια σχέση με το ή τα πηνία που μεσω ανορθωτή/σταθεροποιητή δίνουν ρεύμα σε φώτα, φλας κλπ.
Δηλαδη το οτι αναβει το φανάρι ή το λαμπάκι της νεκρας, δεν σημαίνει σώνει και καλά οτι παίρνει ρεύμα και η ηλεκτρονική για να το στείλει στον πολλαπλασιαστή και να δωσει σπινθήρα στο μπουζί....

gong
20/05/2009, 12:14
Δεκτό, αλλά παρ'ολαυτά και κατά γενική ομολογία, με τα φώτα ανοιχτά δεν παίρνει με τίποτα.

ftsmf
20/05/2009, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gong
Δεκτό, αλλά παρ'ολαυτά και κατά γενική ομολογία, με τα φώτα ανοιχτά δεν παίρνει με τίποτα.

διαφωνω... χθες και σημερα που το βγαζω συνεχεια βολτα και τα φωτα τα εχω ανοιχτα συνεχεια παιρνει κανονικοτατα και χωρις ιδιαιτερη δυσκολια... απλα ακολουθω τα βηματα με την μανιβελα... και σκεψου οτι το πηρα μολις χθες..

Akatanomastos
20/05/2009, 12:29
για την εκκινηση και γω οσες φορες ξεχασα τα φωτα ανοιχτα πηρε, απλως μηχανικα τα κλεινω για καθε ενδεχομενο και για να μην βαραω περιττες μανιβελιες..

το παν ειναι αυτο που λεει ο νεοπας:D με την συμπιεση

επισης εγω βαζω παντα τσοκ, γιατι αλλιως δεν παιρνει, απλα οταν δεν κανει κρυο(δηλαδη απο φεβρουαριο και μετα) το ανοιγω παααρα πολυ λιγο

ftsmf
20/05/2009, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos


το παν ειναι αυτο που λεει ο νεοπας:D με την συμπιεση



αααα γεια σου... οπως ειπε κι ο παππους ο βατραχος λιγο τσοκ δεν βλαπτει κι ας μην εχει τοσο κρυο...

OldMan
20/05/2009, 12:42
Ladies ...

Επειδή μας τα κάνατε τσουρέκια (αυτά του Τερκενλή...) με τα ΤΤR σας, μετακομίζουμε στην αρμόδια υποκατηγορία ...
:wave2:

gong
20/05/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
διαφωνω... χθες και σημερα που το βγαζω συνεχεια βολτα και τα φωτα τα εχω ανοιχτα συνεχεια παιρνει κανονικοτατα και χωρις ιδιαιτερη δυσκολια... απλα ακολουθω τα βηματα με την μανιβελα... και σκεψου οτι το πηρα μολις χθες..
Άν το πήρες μόλις χθές καλοτάξιδο, αλλά μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα.
Περίμενε να έρθει χειμώνας, κρύα, βροχές κλπ. Τότε, κάποια στιγμή που θα δυσκολευτείς να
το ανάψεις σβήσε τα φώτα και θα δείς αν υπάρχει διαφορά.
Αλλά και τώρα, αν σου παίρνει με τα φώτα ανοιχτά "χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία" σημαίνει οτι αν
τα σβήσεις θα παίρνει χωρίς καμία απολύτως δυσκολία.

ftsmf
20/05/2009, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gong
Άν το πήρες μόλις χθές καλοτάξιδο, αλλά μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα.
Περίμενε να έρθει χειμώνας, κρύα, βροχές κλπ. Τότε, κάποια στιγμή που θα δυσκολευτείς να
το ανάψεις σβήσε τα φώτα και θα δείς αν υπάρχει διαφορά.
Αλλά και τώρα, αν σου παίρνει με τα φώτα ανοιχτά "χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία" σημαίνει οτι αν
τα σβήσεις θα παίρνει χωρίς καμία απολύτως δυσκολία.

δεν εχεις αδικο σε αυτο... ο καιρος θα δειξει τοτε αϊ γκες...

dimitrish69
20/05/2009, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Ρε παιδια το ΤΤ, όπως και ολα τα παρόμοια XT, XR DR κλπ, έχει CDI ανάφλεξη που είναι τελείως ανεξάρτητη απο το υπόλοιπο ηλεκτρικό κύκλωμα. Τροφοδοτείται με ρεύμα απο δικό της πηνίο στη γεννήτρια το οποίο δεν έχει καμια σχέση με το ή τα πηνία που μεσω ανορθωτή/σταθεροποιητή δίνουν ρεύμα σε φώτα, φλας κλπ.
Δηλαδη το οτι αναβει το φανάρι ή το λαμπάκι της νεκρας, δεν σημαίνει σώνει και καλά οτι παίρνει ρεύμα και η ηλεκτρονική για να το στείλει στον πολλαπλασιαστή και να δωσει σπινθήρα στο μπουζί.... Σωστά όλα τα ως άνω αλλά θα αναφέρω μια εμπειρία .Ενώ οδηγούσα κανονικά ξαφνικά σβύνει το μηχανάκι.Αφού κάνω στην άκρη του δρόμου και βεβαιώνομαι ότι δεν έχει κολλήσει ο κινητήρας δοκιμάζω να βάλω μπροστά και δεν έπαιρνε με τίποτα.Κλείνω τον διακόπτη των φώτων και το μηχανάκι ύστερα από το σχετικό ξέπλυμα του κυλίνδρου πήρε επιτέλους εμπρός.Ανοίγω πάλι διακόπτη φώτων και πάλι σβήνει ο κινητήρας.Προσέχω ότι δεν καίει το πίσω φως και λύνω το φανάρι και βλέπω ότι το ένα από τα 3 καλώδια είχε κοπεί και ακουμπούσε στο καλώδιο της γείωσης,με αποτέλεσμα να έχουμε βραχυκύκλωμα και να σβήνει ο κινητήρας.Τα συμπεράσματα δικά σας....

mourgakos
20/06/2009, 17:58
Παλιος με χτ 90 μανιβελατο.

τα μανιβελατα μας,στην γεννητρια βγαζουν ενναλασομενο ρευμα,παει ανορθωτη-αυτοματο δυναμου ,γινεται συνεχεςκαι διαχωριζεται στις καταναλωσεις.
το μηχανακι,και ΧΩΡΙΣ μπαταρια παιρνει μπρος.εχει χωριστα τα τυλιγματα
στα πηνια.

αν υπαρχει περιπτωση και σε μας η [ατεντα με το καλωδιο,θα ηταν γαματο,δεν βρηκα κατι.
αν καποιος μαθει μας λεει.

πιστευω συνοπτικα μην εγραψα μπουρδες....

dimitrish69
21/06/2009, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
Παλιος με χτ 90 μανιβελατο.

τα μανιβελατα μας,στην γεννητρια βγαζουν ενναλασομενο ρευμα,παει ανορθωτη-αυτοματο δυναμου ,γινεται συνεχεςκαι διαχωριζεται στις καταναλωσεις.
το μηχανακι,και ΧΩΡΙΣ μπαταρια παιρνει μπρος.εχει χωριστα τα τυλιγματα
στα πηνια.

αν υπαρχει περιπτωση και σε μας η [ατεντα με το καλωδιο,θα ηταν γαματο,δεν βρηκα κατι.
αν καποιος μαθει μας λεει.

πιστευω συνοπτικα μην εγραψα μπουρδες....
Είχα κι εγώ το ΧΤ του 89,αλλά το TTR δεν έχει μπαταρία οπότε είναι άσχετο αυτό που λες όσον αφορά το ΤΤR.Επίσης το TTR έχει και μια αντίσταση στο ηλεκτρικό κύκλωμα που αν γίνει χοντρό βραχυκύκλωμα και καεί μετά άντε να βρεις τι φταίει και δεν παίρνει εμπρός.Οσο για το καλώδιο δεν παίζει για τα παλιά μοντέλα σε XT-TT.Αυτό το έκανε η YAMAHA για να περάσει τις ευρωπαικές προδιαγραφές το ΤΤR(EURO2 αν δεν κάνω λάθος),και να μπορεί να κυκλοφορήσει το ΤΤR στην Ευρωπαική αγορά.Ο κινητήρας του TTRείναι ο γνωστός (2KF) που φορούσαν τα ΧΤ87-89 και τα ΧΤ600Κ του 90-94 με διαφορετικές ρυθμίσεις και βγάζει +2 ίππους στον τροχό από το ΧΤ600 του 89 που είχε τον δυνατότερο κινητήρα(2KF) από όλα τα ΧΤ600

gong
23/06/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
Είχα κι εγώ το ΧΤ του 89,αλλά το TTR δεν έχει μπαταρία οπότε είναι άσχετο αυτό που λες όσον αφορά το ΤΤR.Επίσης το TTR έχει και μια αντίσταση στο ηλεκτρικό κύκλωμα που αν γίνει χοντρό βραχυκύκλωμα και καεί μετά άντε να βρεις τι φταίει και δεν παίρνει εμπρός.Οσο για το καλώδιο δεν παίζει για τα παλιά μοντέλα σε XT-TT.Αυτό το έκανε η YAMAHA για να περάσει τις ευρωπαικές προδιαγραφές το ΤΤR(EURO2 αν δεν κάνω λάθος),και να μπορεί να κυκλοφορήσει το ΤΤR στην Ευρωπαική αγορά.Ο κινητήρας του TTRείναι ο γνωστός (2KF) που φορούσαν τα ΧΤ87-89 και τα ΧΤ600Κ του 90-94 με διαφορετικές ρυθμίσεις και βγάζει +2 ίππους στον τροχό από το ΧΤ600 του 89 που είχε τον δυνατότερο κινητήρα(2KF) από όλα τα ΧΤ600
Μιά που είχες το ΧΤ του '89, για πες, πως σου φαίνεται στην πράξη ο κινητήρας του TTR σε σχέση μ' εκείνο;
Νομίζω οτι χαμηλά τουλάχιστον το ΧΤ ήτανε πιό "γεμάτο".
Εγώ έχω κι ένα ΧΤ 600 του '85 και στις χαμηλές στροφές είναι σίγουρα πολύ πιο ροπάτο απ' το ΤΤR.
Μετά όμως... καμμία σχέση. Μόλις ανεβάσουν στροφές το ΤΤR εξαφανίζεται.
Όμως ο τρόπος που δουλεύει το παλιό ΧΤ είναι απολαυστικός γιατί έχεις άφθονο τράβηγμα απο 0 στροφές και μπορείς να κινείσαι στο ρελαντί χωρίς σκορτσαρίσματα. Αντίθετα, το ΤΤR σε βάζει στη μπρίζα γιατί θέλει λίγο γκαζάκι για να "δώσει"!

dimitrish69
24/06/2009, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gong
Μιά που είχες το ΧΤ του '89, για πες, πως σου φαίνεται στην πράξη ο κινητήρας του TTR σε σχέση μ' εκείνο;
Νομίζω οτι χαμηλά τουλάχιστον το ΧΤ ήτανε πιό "γεμάτο".
Εγώ έχω κι ένα ΧΤ 600 του '85 και στις χαμηλές στροφές είναι σίγουρα πολύ πιο ροπάτο απ' το ΤΤR.
Μετά όμως... καμμία σχέση. Μόλις ανεβάσουν στροφές το ΤΤR εξαφανίζεται.
Όμως ο τρόπος που δουλεύει το παλιό ΧΤ είναι απολαυστικός γιατί έχεις άφθονο τράβηγμα απο 0 στροφές και μπορείς να κινείσαι στο ρελαντί χωρίς σκορτσαρίσματα. Αντίθετα, το ΤΤR σε βάζει στη μπρίζα γιατί θέλει λίγο γκαζάκι για να "δώσει"!
Δεν μπορώ να σου πω πιο πήγαινε καλύτερα,για να γίνει αυτο πρέπει να τα βάλεις δίπλα-δίπλα.Από 0-400μ που έχω δει έχουν και τα 2 περίπου 13,9",από ροπή υπερτερεί ελάχιστα το ττ,σε τελική το χτ έγραφε κοντέρ 165χιλ.Το ττ δείχνει 160 αλλά από ότι θυμάμαι τα ΧΤ πάντα δείχνανε περισσότερα στο κοντέρ.Σε ίππους έχει +2 το ττ στα κιλά είναι πάνω-κάτω στα ίδια.Η διαφορά υπάρχει στην κατανομή του βάρους.Το χτ είναι ελαφρύ μπροστά και σηκώνεται για πλάκα(αλλά ψαρεύει στα πολλά).Είχε ένα φιλαράκι ένα ΤΤ τότε του 89 πού σήκωνε με γκάζι και την 4η σχέση(αλλά ήταν πανάλαφρο μπροστά).Με αποσυνδεμένο το καλώδιο νομίζω ότι το ΤΤ είναι παντού πιο δυνατό ακόμη και στις χαμηλές,και από φρένα και αναρτήσεις βέβαια είναι ΄μεγάλη η διαφορά υπέρ του ΤΤ.Το ίδιο δούλεμα έκανε και το χτ550,σούζες για πλάκα γιατί ήταν ελαφρύ μπροστά και την είχε και την ροπή του.Από όλα τα χτ πάντως θεωρώ κορυφαία σε απόδοση κινητήρα το ΧΤ600(87-89) και το ΧΤ550.Το ΤΤ είναι άλλη ιστορία

gagos
11/08/2009, 20:11
καλησπερα.εχω και γω το ιδιο προβλημα με σας και χρειαζομαι βοηθεια για το καλωδιο που πρεπει να αποσυνδεσω.το δικο μου ειναι μεν μανιβελατο αλλα εχει γινει μετατροπη σε μιζατο και ετσι τα ρευματα αλαχτηκαν και μπηκαν απο ΧΤΧ και ετσι η ηλεκτρονικη δεν ειναι η ιδια,εχει ενα κοκκινο-μαυρο καλωδιο αλλα χωρις αυτο δεν δουλευει.καμια λυση?ευχαριστω.

trelamenoss
16/05/2011, 00:35
epanaferw to 8ema mias kai kati mamakia ekana kai molis pira to ttr x8es ebgala th maska na ry8misw ligo to fanari kai den ksanapire mpros!:bigcry: th fysa pou pigenei sth lampa me ta tria kalodia thn exoun bgalei kai exoun afhsei ta fysakia xyma na koumponoun sth lampa kai mallon ta mperdepsa me to mpase bgale,alla den piraksa tipota allo.anyway to mhxanaki den pire allo mprosta meta apo ayto kai to fanari me anoixto diakopti fotwn stis manibelies den fernei fws:confused: prox8es to pira kai twra den exw mhxanh.to piga sto synergeio,tsekarame diakoptes,on-off ktl, metrisame ta pada(ektos apo thn hlektronikh pou den metriete) kai einai ok.yparxei periptwsh na exei kapsei hlektronikh kai na thn ekapse edelws tyxaia ekei pou douleye mia xara otan ebgala th maska?toso gantemia pia?:( eseis re paidia pou sas ekane kati paromio ap'oti eida pio palia me ta fwta kai den eperne ktl brhkate kamia akrh?

MAKIS-RR
18/05/2011, 23:06
γεια σας παιδια
πηραν εχθες δυο φιλοι μου 2 ιδια ττρ 600 1999 κοκκινα-ασπρα.ωραια μηχανακια.τα πηρα και τα δυο το ενα μετα το αλλο κ εχω 2 αποριες μαλλον σχετικες με το θεμα....
1) και τα δυο κοφτιαζουν παρα πολυ νωρις ενω σου δινουν την εντυπωση οτι το μηχανακι εχει ακομα να σου προσφερει πολλα γνωριζει κανεις γιατι????παιζει να θελει ζιγκλερ για να καθαρισει???και να βγαινει εργοστασιακα ετσι για λογους καταναλωσης η ρυπων η κατι αλλο????
2) το ενα απο τα 2 δεν ειχε τρυπα ενω το αλλο ειχε...μαλλον μου εξηγησατε το λογο
:lol: :lol: :lol: προσπαθω λοιπον να πεισω αυτον τον πουστη που εχει τρυπα να την κλεισει αλλα φοβαται για λογους αξιοπιστιας, υπαρχει κανεις να γνωριζει σιγουρα αν δεν θα του βγει κατι μακροχρονια/????
οχι τιποτα αλλο αλλα θελω ακι εγω να δω αυτην την διαφορα (λογω περιεργειας αλλα και για να εμπλουτινω τις εγκυκλοπαιδικες μου γνωσεις ):rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

apsogos
24/10/2011, 09:27
παιδια καλησπερα.....επιτελους θεμα για την ηλεκτρονικη...

στο xt 600e απο 95 και μετα ...παιζει αυτο καλωδιο; ξερει κανεις τιποτα;

ευχαριστω

apsogos
24/10/2011, 16:42
εκανα σκατζα σημερα μια ηλεκτρονικη απο xt 4pt η δικια μου ηταν 3tb και δεν παρατηρησα καμμια διαφορα ...σαν 1η εντυπωση...

ελεγα μηπως ειχαν καποια διαφορα στο advance

notakos600
25/10/2011, 08:50
Πόσο απλούστερα θα ήταν όλα αν οι ιταλιάνοι έβαζαν κομπλέ μοτέρ απο ΧΤ 2001-02.
Μπορεί να λέω μαμακία αλλά μετά από τόσες σελίδες που διάβασα διαπίστωσα πως στο δικό μου ΧΤ του 2002 δεν παρατηρώ τίποτα παρόμοιο.
Και το κόμπιασμα βρε καρντάσια εξηγείται από την Φυσική... μονοκύλινδρο 600 που γυρίζεις τη γκαζιέρα με στροφές λίγο πάνω από το ρελαντί.
Υπόψιν πως από μοτάρ το έκανα εντούρο και πάω μόνο βουνό πιά.
Καλές βόλτες.

apsogos
25/10/2011, 09:02
εγω δεν εχω καποιο κομπιασμα....για λογους μελετης γινονται ολα

apsogos
25/10/2011, 19:47
σας επισυναπτω την δυναμομετρηση του xt λιγο μετα το στρωσιμο...μπηκε dynojet kit

http://img5.imageshack.us/img5/5012/25102011196.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/5/25102011196.jpg/)

mixalis
16/09/2017, 00:41
pio einai to kalodio kato apo tin sela tin bgalame einai mia fisa kai exi ena kalodio parakato mayrokokkino ksemparko apo tin fisa to aposindesame kai arxidia mia foto kapios kati den tis anoigi edo