PDA

View Full Version : Tt600r Ηλεκτρονικη



Σελίδες : [1] 2

gmeles
20/01/2009, 14:35
Το θεμα εχει ως εξης:

Οσοι απο εσας εχουν οδηγησει TT600R θα εχουν παρατηρησει ενα χοντρο κομπιασμα που κανει στις μεσαιες στροφες μεχρι να ροπιασει. Ειναι ακρως εκνευριστικο κ στο χωμα ισως κ επικινδυνο μιας που θελει "χουφτωμα" για να ακουσει καλα το γκαζι αν και 600cc

Ειχα ακουσει οτι ξεσυνδεοντας ενα καλωδιο απο την ηλεκτρονικη χανεται αυτο το κομπιασμα κ το μηχανακι δουλευει ομαλα πλεον αποδιδοντας ποιο γραμμικα. Μεχρι εκει ομως. Δεν ειχα δει ποιο καλωδιο πρεπει να αποσυνδεσεις, τι συμπεριφορα(ακριβως) εχει μετα και αν αυτο προκαλει καποια ενδεχομενη ζημια (δεν ξερω τι:D )

Μεχρι που βρηκα αυτο το site http://www.tt600r.de/

Εκει λοιπον γραφουν στα τεχνικα:

-------------------------------------------------------------------
Das ominöse Kabel

existiert AUSSCHLIEßLICH bei der TT600R!!!!!!!!!

Nach einem Telefonat mit YAMAHA-Deutschland haben wir jetzt Gewissheit!!! Das Kabel mindert die Motorleistung im unteren/mittleren Drehzahlbereich. Es wurde eingeführt um den Motor leiser zu bekommen. Das normale Ohr wird diesen Lautstärkeunterschied kaum feststellen, für die EU-Zulassung war es aber ausschlaggebend. Nach Auskunft von YAMAHA ist es in keinster Weise schädlich für den Motor, ganz im Gegenteil, wenn das Kabel getrennt ist läuft der Motor so wie es eigentlich seien sollte. Wer wissen will wie die Leistungskurve ohne Kabel aussieht, Diagramm einschauen

Hier, zwischen Tank und CDI-Einheit unter der Sitzbank findet ihr das Kabel. Es ist ein schwarz/rotes das in ein schwarzes übergeht (oder andersrum). Netterweise ist das Kabel gleich mit einer Trennung versehen. Man nehme den runden weißen Stecker und ziehe ihn auseinander. Das Kabel könnt ihr jetzt zwischen CDI-Einheit und Regler klemmen. Eine Isolation der getrennten Kabel ist jedem selber überlassen. Die Kabelenden sind aber in den festen Steckergehäuse gut geschützt. So, jetzt Sitzbank wieder drauf. Fertig.
-------------------------------------------------------------------

Εχει κ μερικες εικονες απο την δουλεια...

http://www.tt600r.de/technik/tt600r/kabel/kabel1_k.jpg
http://www.tt600r.de/technik/tt600r/kabel/kabel2_k.jpg
http://www.tt600r.de/technik/tt600r/kabel/kabel3_k.jpg

Καθως κ την δυναμομετρηση μετα
http://www.tt600r.de/technik/tt600r/kabel/diagramm_leistung_klein.jpg


Το θεμα μου ειναι οτι δεν καταλαβαινω γρι γερμανικα και σε διαφορα site με μεταφρασεις δεν εβγαλα ακρη.

Μπορει κανεις να βοηθησει? Το εχετε ξαναακουσει ή το εχει κανει κανεις??


Υποτιθεται οτι αυτο το ειχε κανει η Yamaha για να περασει τις Ευρωπαικες προδιαγραφες.

OldMan
21/01/2009, 13:05
Για να δούμε λίγο ...

Εγγλέζικα θα ξέρεις, υποθέτω...


After a telephone call with YAMAHA Germany we have now certainty!!!
The cable reduces engine performance in the lower/middle speed range.
To get it imported around the engine more quietly.
The normal ear will hardly determine this volume difference, was however decisive for the European Union permission it. After information of YAMAHA it is harmful whole for the engine, in keinster way in the opposite, if the cable is separate runs the engine like that as it actually is should.
Who wants to know like the performance curve without cables looks, diagram to in-look


Here, between tank and CDI unit under the seat you find the cable. It is a black/red into a black turns into (or andersrum one). Nice way is provided the cable equal with a separation. One takes the round white plug and pulls apart him. The cable can wedge you now between CDI unit and automatic controller. My isolation of the separate cables is left to everyone. The cable ends are however in the fixed plug housings well protected. So, now seat again drauf. Finished.




:wave2:

gmeles
21/01/2009, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

in keinster way in the opposite



Αυτο δεν καταλαβα.

Αρα απο αυτα που λεει θα ειναι καλυτερο κ για τον κινητηρα να αποσυνδεθει το καλωδιο αυτο.

Ξερεις να μου εξηγησεις τι ακριβως κανει και τι θα αλλαξει ξεσυνδεοντας το?
Περιπτωση να προκαλεσω ζημια υπαρχει?

Σορυ που σε πρηζω αλλα δεν σκαμπαζω απ'αυτα και καθε σου βοηθεια ειναι πολυτιμη

:beer:

sakisvolos
21/01/2009, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Αυτο δεν καταλαβα.

Αρα απο αυτα που λεει θα ειναι καλυτερο κ για τον κινητηρα να αποσυνδεθει το καλωδιο αυτο.

Ξερεις να μου εξηγησεις τι ακριβως κανει και τι θα αλλαξει ξεσυνδεοντας το?
Περιπτωση να προκαλεσω ζημια υπαρχει?

Σορυ που σε πρηζω αλλα δεν σκαμπαζω απ'αυτα και καθε σου βοηθεια ειναι πολυτιμη

:beer:

Κατά πάσα πιθανότητα θα αλλάζει την προπορεία του ρεύματος (advance) δεν παίρνω και όρκο βέβαια!
Αν το κείμενο στα λίνκ που έβαλες ήταν εις την αγγλικήν κάτι θα εγένετο!:wave2:

675
21/01/2009, 23:36
αν εχει κανεις καμια ηλεκτρονικη για πεταμα ας το κανει να μας πει...


1) αμα χουφτωσεις απο την αρχη δεν εχει καμια τρυπα πραγμα το οποιο με κανει να πιστευω πως ειναι θεμα καρμπ η τρυπα και οχι ρευματος..

2) η αληθεια ειναι πως δεν το εχω ψαξει παντως και πολλες φορες το μηχανακι ανοιγει καλα και αλλες οχι, δε ξερω αν συμβαινει και σε αλλους αλλα προσωπικα το αποδιδω σε θεματα καρμπ

johnpan
22/01/2009, 00:11
δε γνωρίζω το θέμα, αλλά ηλεκτρολογικά μιλώντας είναι δύσκολο να καιεί η ηλεκτρονική επειδή αποσύνδεσες ένα καλώδιο. Σιγουρέψου όσο μπορείς και πάρε τα ρίσκα σου

dimitrish69
22/01/2009, 01:42
Ενδιαφέρον το θέμα το έχω δει και αλλού αλλά κανείς δεν μπορει να πει με σιγουριά τι παίζει με ηλεκτρονική-κινητήρα αν αποσυνδεθεί το καλώδιο Π'αντως εγώ δεν βλέπω κάποια τρύπα στις χαμηλομεσσαίες στο δικό μου ΤΤR

Akatanomastos
22/01/2009, 01:46
παιδια δεν ξερω ακριβως τι εννοειται με το τρυπα, αλλα μαλλον αυτο που παθαινω και γω, δηλαδη σε χαμηλες στροφες, στην πολη ας πουμε, το μηχανακι κλωτσαει, και ακομα και με πρωτη θελει πολυ συμπλεκταριμα..

sakisvolos
22/01/2009, 02:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
παιδια δεν ξερω ακριβως τι εννοειται με το τρυπα, αλλα μαλλον αυτο που παθαινω και γω, δηλαδη σε χαμηλες στροφες, στην πολη ας πουμε, το μηχανακι κλωτσαει, και ακομα και με πρωτη θελει πολυ συμπλεκταριμα..

Τρύπα ισχύος είναι όταν ένα μοτέρ σε κάποιο φάσμα στροφών ψοφάει είτε στις μέσες στροφές
είτε ψηλά αν και αυτό συνήθως οφείλεται τις περισσότερες φορές σε λάθος μείγμα!

Τώρα γι' αυτό που λες ότι κλωτσάει αν είναι μονοκύληνδρο και το πας με στροφές λίγο πάνω από
το ρελαντί λογικό μου φαίνεται!

675
22/01/2009, 09:19
εμενα αυτο που μ κανει στις μεσαιες ειναι να διακοπτεται λιγο το γκαζι και αμεσως μετα να αρχισει να τραβαει πιο καλα στο φασμα των ψηλων... αλλα και γω στα καρμπυρατερ το αποδιδω ,

νομιζω επειδη εχει δυο καρμπυρατερ που δουλευουν σε διαφορετικο φασμα στροφων το καθενα..
με καθε επιφυλαξη

gmeles
22/01/2009, 10:25
Εμενα το κανει παντα, ειτε το ανοιξω απο νωρις, ειτε του τα χωσω μετα, οπως και να εχει μου κανει μια τρυπα στις μεσαιες στροφες.
Θεμα καρμπ δεν ειναι γιατι τελευταιο σερβις ηταν πριν 1500χλμ, το εκανε πριν το σερβις, το εκανε κ μετα.
3 κολλητοι μου εχουν ΤΤR και τα 3 καινουρια (του 03). Απο το πρωτο χλμ το εκανε αυτο.

Μιλησα χθες με ενα παιδι που το εχει αποσυνδεσει σε καινουριο επισης μηχανακι και μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση το πριν και το μετα! Οπως ακριβως φαινεται κ στα διαγραμματα ποιο πανω γεμιζει ολες τις "τρυπες".

Σας λεω τι μου ειπε, δεν το εχω ανοιξει ακομα για να το δω ο ιδιος:

Κατω απο την σελα υπαρχει μια πλεξουδα που παει στην ηλεκτρονικη. Σ'αυτην υπαρχει μια φυσσα με πολλα καλωδια και μια που εχει ενα μονο καλωδιο. Ξεσυνδεουμε την φυσσα με το μονο καλωδιο κ την μονωνουμε για να μην μπαινουν τυχον νερα κ λασπες.
Αυτο ηταν.

Δεν το εκανα ακομα, αλλα θα το κανω συντομα και θα σας ενημερωσω αν οντως ισχυει.
Συμφωνα κ με τα δικα του λεγομενα ειναι απλα για να περασει προδιαγραφες ηχου κ καυσαεριων.

Lio
22/01/2009, 13:50
Επειδή η γκούγκλ μετεφραση του ολδμαν δεν νομίζω να φώτισε και πολλούς, ορίστε μια μετάφραση του γερμανικού κείμενου:


Το "ανησυχητικό" καλώδιο

Υπάρχει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο TT600R!!!!!!!!!

Μετά απο τηλέφωνο στη YAMAHA Γερμανίας, μάθαμε επιτέλους!!! Το καλώδιο μειώνει την απόδοση στις χαμηλές/μεσαίες στροφές. Μπήκε για να μειώσει τον θόρυβο. Το αυτί σχεδόν δεν αντιλαμβάνεται τη διαφορά, αλλά ήταν απαραίτητο για την Ευρωπαική πιστοποίηση της μοτό. Η YAMAHA Γερμανίας λέει πως δεν προκαλείται σε καμια περιπτωση βλάβη απο την αποσύνδεση του καλωδίου, αντιθέτως μάλιστα, το μοτέρ λειτουργεί όπως κανονικά θα έπρεπε. Όποιος θέλει να δει την απόδοση με αποσυνδεμένο καλώδιο, μπορεί να κοιτάξει το διαγραμμα.

Το καλώδιο βρίσκεται κάτω απο τη σέλα, μεταξύ ηλεκτρονικής και ρεζερβουάρ. Είναι ενα μαύρο/κόκινο καλώδιο που συνδέεται σε ενα μαύρο (ή αντιθέτως). Πολύ ωραία, έχει μια φίσα. Αποσυνδέετε τη φίσα και στερεώνετε το καλώδιο κάπου μεταξύ ηλεκτρονικής και ανορθωτή. Μπορείτε να μονώσετε τις άκρες, αλλά δεν είναι απαραίτητο (είναι καλά προστατευμένες). Η σέλα στη θέση της και έτοιμο!

OldMan
22/01/2009, 13:54
Το "Fertig" το ξέχασες ...!!!:D

gmeles
22/01/2009, 13:56
@Lio5

:beer: :beer:

Lio
22/01/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
εμενα αυτο που μ κανει στις μεσαιες ειναι να διακοπτεται λιγο το γκαζι και αμεσως μετα να αρχισει να τραβαει πιο καλα στο φασμα των ψηλων... αλλα και γω στα καρμπυρατερ το αποδιδω ,

νομιζω επειδη εχει δυο καρμπυρατερ που δουλευουν σε διαφορετικο φασμα στροφων το καθενα..
με καθε επιφυλαξη

Αυτό ακριβώς είναι η τρύπα ισχύος. Σε κάποιο περιοχή στροφών η καμπύλη της ροπής που αποδίδει το μοτέρ αρχίζει να κάνει "βουτιά", να μειώνεται δηλαδή και αρχίζει να αυξάνεται πάλι αφού ανεβάσουμε κάποιες στροφές. Σε αυτές τις στροφές, νιώθουμε οτι το μοτέρ δεν τραβάει και ανάλογα με το μέγεθος της μείωσης, να κάνει κόλπα (γκουχ-μουχ) ή ακόμη να σβύνει τελείως!
Οι λόγοι που συμβαίνει κάτι τέτοιο μπορεί να οφείλωνται στην κατασκευή (κακή σχεδίαση ή φίμωμα όπως στο εν λόγω ΧΤ), ή ή σε κάποιο πρόβλημα σε οτι έχει να κάνει με την εισαγωγή, έλεγχο, εξαγωγή, ανάφλεξη του μείγματος.

ΠΣ. Πολλές φορές (ίσως τις περισσότερες), προβλήματα και μικροανωμαλίες στην απόδοση του μοτέρ, που νομίζουμε οτι οφείλονται στην τροφοδοσία, στην πραγματικότητα προκαλούνται απο την ανάφλεξη! (σίγουρα δεν είναι λίγοι οι φίλοι που έχουν περάσει ατέλειωτες ώρες ανοιγοκλείνοντας καρμπυρατέρια κλπ, για να διαπιστώσουν τελικά πως πρέπει να βάλουν βαθιά το χέρι στη τσέπη για νέα ηλεκτρονική ή πηνία πχ.....)

gmeles
22/01/2009, 14:26
Εδω με λιγο ανεβασμενη την αντιθεση για να φαινεται καλυτερα μπορειτε να δειτε με κοκκινο χρωμα ΜΕ καλωδιο και με μπλε χρωμα ΧΩΡΙΣ καλωδιο, συμφωνα παντα με τον γερμανο...

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/diagramm_leistung_klein.jpg

Lio
22/01/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το "Fertig" το ξέχασες ...!!!:D

Δεν ειδες καλα με φαίνετε....
(πρόσθεσα και θαυμαστικό...)


gmeles, θενκς φορ δε μπίερς (αν και είμαι κρυωμένος και είμαι μάλλον για κανα ζεστό....)

dimitrish69
23/01/2009, 01:31
Ρε μάγκες είναι σίγουρο ότι το διάγραμμα αφορά το TTR600(μανιβέλα)?Γιατί το λέω αυτό? Στο διάγραμμα μας δείχνει 33,κάτι και 35 ίππους τροχό χωρίς το καλώδιο,και 4,3 ροπή.Το TTR600 όπως σχεδόν όλοι ξέρουμε βγάζει >39 ίππους τροχό και 4,8 πραγματική ροπή.Αυτά που δείχνει το διάγραμμα είναι σχεδόν αυτά που βγάζει το μιζάτο.Εκτός και αν αλλιώς μετρούν οι Ναζί και αλλιώς εμείς εδώ στο Ελλαντα...

Akatanomastos
23/01/2009, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
Ρε μάγκες είναι σίγουρο ότι το διάγραμμα αφορά το TTR600(μανιβέλα)?Γιατί το λέω αυτό? Στο διάγραμμα μας δείχνει 33,κάτι και 35 ίππους τροχό χωρίς το καλώδιο,και 4,3 ροπή.Το TTR600 όπως σχεδόν όλοι ξέρουμε βγάζει >39 ίππους τροχό και 4,8 πραγματική ροπή.Αυτά που δείχνει το διάγραμμα είναι σχεδόν αυτά που βγάζει το μιζάτο.Εκτός και αν αλλιώς μετρούν οι Ναζί και αλλιώς εμείς εδώ στο Ελλαντα... :winka:

gmeles
23/01/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
Ρε μάγκες είναι σίγουρο ότι το διάγραμμα αφορά το TTR600(μανιβέλα)?Γιατί το λέω αυτό? Στο διάγραμμα μας δείχνει 33,κάτι και 35 ίππους τροχό χωρίς το καλώδιο,και 4,3 ροπή.Το TTR600 όπως σχεδόν όλοι ξέρουμε βγάζει >39 ίππους τροχό και 4,8 πραγματική ροπή.Αυτά που δείχνει το διάγραμμα είναι σχεδόν αυτά που βγάζει το μιζάτο.Εκτός και αν αλλιώς μετρούν οι Ναζί και αλλιώς εμείς εδώ στο Ελλαντα...


Καλημερα φιλε, αν μπεις στο www.tt600r.de θα δεις οτι εχει διαφορετικα section για TT600, TT600R και TT600E/S, το αρθρο αυτο ειναι απο το section ΤΤ600R, το μανιβελατο δλδ. Απο τις φωτογραφιες δε του πρωτου ποστ θα δεις οτι στην πρωτη φαινεται το ohlins πραγμα που δεν εχει το μιζατο!

;)

dimitrish69
23/01/2009, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Καλημερα φιλε, αν μπεις στο www.tt600r.de θα δεις οτι εχει διαφορετικα section για TT600, TT600R και TT600E/S, το αρθρο αυτο ειναι απο το section ΤΤ600R, το μανιβελατο δλδ. Απο τις φωτογραφιες δε του πρωτου ποστ θα δεις οτι στην πρωτη φαινεται το ohlins πραγμα που δεν εχει το μιζατο!

;) Το είδα φίλε αυτό αλλά άλλο λέω εγώ.Υπάρχει διαφορά στους ίππους και στην ροπή που δείχνει το διάγραμμα με αυτά που ξέρουμε εμείς από τις μετρήσεις .Δηλαδή,στο διάγραμμα δείχνει ίππους-τροχό 35 και ροπή 4.3 χωρίς το καλώδιο,ενώ το ΤΤR βγάζει 39.5 ίππους-τροχό και 4.8 πραγματική ροπή.Αυτό αναρωτιέμαι γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά και λέω (αλλιώς μετρούν οι Ναζί και αλλιώς εμείς στο Ελλάντα)?

KONIORDO$
24/01/2009, 14:18
δεν νομιζω να βγαζει τοσα πολλα τροχο αδερφε (39.5) νομιζω η γιαμαχα μοτερ του δεινει 40.8 (δεν ειμαι σιγουρος)

dimitrish69
25/01/2009, 17:00
TTR600 ισχύς πραγματική=39/6.600,ροπή πραγματική=4.8/4.600,τελική ταχύτητα=155 κοντέρ και πραγματική μετρημένη με GPS Garmin,0-400m=13,92' (τεύχος45 του 0300) ...........................................TT 600 RE(μιζάτο) ισχύς-πραγματική=35,6/6.700,ροπή πραγματική=4,5/4.700(τεύχος 81 του 0300) .......................................Τώρα αν μετρούν σωστά στα δυναμόμετρα των μοτοπεριοδικών είναι ένα θέμα που σηκώνει πολλή κουβέντα.........

Akatanomastos
25/01/2009, 17:42
αυτα ειναι που λεμε στον τροχο?

gmeles
25/01/2009, 17:43
Δεν ξερω ποσα αλογα ειναι τροχο να σου πω την αληθεια...
Αυτο που ξερω ειναι οτι πλεον εχω ΔΙΑ ΦΟ ΡΕ ΤΙ ΚΟ μηχανακι!!!!! Εβγαλα το περιφημο καλωδιο και τα αποτελεσματα ειναι οπως ακριβως φαινονται στο διαγραμμα, καμια τρυπα πλεον, καλο γεμισμα απο χαμηλα!!

Δοκιμες προφανως εγιναν σε εντουραδα....

2 γκαζια στην στροφη κ το ντριφτ ξεκιναει απο χαμηλα, δεν περιμενω πλεον την ροπη να με σωσει....

2 γκαζια κ σουζαρει για να περασεις μονο με τον πισω την νερολακουβα....

Σε 50χλμ μονοπαταδας δεν χρησειμοποιησα πουθενα συμπλεκτη περα απο τις αλλαγες ταχυτητων....


Το τραβηγμα πλεον της μοτοσυκλετας ειναι ομοιομορφο, η "κλωτσια" που ετρωγα στην ροπη (μετα την τρυπα) ειναι πλεον σαφως ποιο ηπια γιατι γεμιζει ομοιομορφα!!


5 λεπτα υποθεση ειναι. Ξεβιδωσα την σελα κ αποκατω φαινονται τα καλωδια μαζι με την ηλεκτρονικη.
Αν παρετε την πλεξουδα απο την ηλεκτρονικη προς τα πισω θα βρειτε ενα καλωδιο μαυρο κοκκινο που συνδεεται σε ενα μαυρο το οποιο οντως φαινεται να ειναι ξεμπαρκο. Το ξεσυνδεεται κ τελος!!!!

Δεν ξερω αν προκαλει καποια ζημια αυτο, αν κ δεν νομιζω, παντως το μηχανακι αλλαζει τελειως!!!

Akatanomastos
25/01/2009, 18:00
χμμμ ωραια

θα το κανω και γω με την πρωτη ευκαιρια..

gmele αν θες γραψε ενα how to για αυτο το θεμα με φωτο-υλικο και ανεβασε το στο ttr- sub forum..
αν θες ελα σε συννενοηση μαζι μου πριν το ανεβασεις, να δουμε την τελικη μορφη του:wave2:

gmeles
25/01/2009, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
χμμμ ωραια

θα το κανω και γω με την πρωτη ευκαιρια..

gmele αν θες γραψε ενα how to για αυτο το θεμα με φωτο-υλικο και ανεβασε το στο ttr- sub forum..
αν θες ελα σε συννενοηση μαζι μου πριν το ανεβασεις, να δουμε την τελικη μορφη του:wave2:

εγινε, θα το κανω απο βδομαδα κ θα σου πω :beer:
παντως ειναι αρκετα απλο κ με εντυπωσιακα αποτελεσματα!

dimitrish69
25/01/2009, 22:49
Σωστός Ακατανόμαστος... Οταν λέμε πραγματική ισχύς ή ροπή εννοούμε τροχό και όταν λέμε εργοστασίου εννούμε στο στρόφαλο.Σχεδόν πάντα υπάρχουν απώλειες ροπής ή ισχύος από τον στρόφαλο στον τροχό.Πάντως το TTR600 όπως και το XTX-R660 έχουν ελάχιστες απώλειες,αν τα συγκρίνουμε με τα XT600E(μίζα) που από 44 ίππους στρόφαλο βγάζουν στην καλύτερη των περιπτώσεων 35 ίππους τροχό.... Για πες φίλε Gemles όταν το δοκιμάσεις το μοτό σου από τελική βλέπεις διαφορά? Και για να ρίξουμε τις τελικές μας να δούμε τι γίνεται με τα TTR μας?

sakisvolos
25/01/2009, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
Σχεδόν πάντα υπάρχουν απώλειες ροπής ή ισχύος ................

Το σχεδόν δεν χρειάζεται απλά! Θεώρησε το δεδομένο ότι υπάρχουν απώλειες από το
στροφαλοφόρο στον τροχό!
Άλλοτε είναι μεγάλες και άλλοτε μικρότερες ανάλογα την κατασκευή ενός συστήματος μετάδοσης!

:wave2: :wave2: :wave2:

dimitrish69
26/01/2009, 00:11
Λέω σχεδόν γιατί υπάρχουν κάποια μοτό συνήθως εντούρο δεν θυμάμαι τα μοντέλα αν τα βρω θα τα γράψω,που έχουν μεγαλύτερη πραγματική ισχύς στον τροχό από ότι έχει δώσει ο κατασκευαστής στον στρόφαλο.Αν θυμάμαι καλά ένα από αυτά είναι και το KLX650

gmeles
26/01/2009, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
Για πες φίλε Gemles όταν το δοκιμάσεις το μοτό σου από τελική βλέπεις διαφορά? Και για να ρίξουμε τις τελικές μας να δούμε τι γίνεται με τα TTR μας?

Δεν ειχα μετρησει ποτε την τελικη του ταχυτητα πριν, ουτε το εκανα τωρα για να ξερω διαφορα.
Δεν πηρα εντουρακι για να μετραω τελικες :beer:

Με ενδιεφερε να χαθει εκεινη η τρυπα στις μεσαιες που με ενοχλουσε στο χωμα και χαθηκε! Απο κει κ περα τελικες κ τετοια ειλικρινα δεν ξερω.

Κατι αλλο μεχρι να φτασεις στο χωμα....

Πριν το μηχανακι ΔΕΝ μπορουσε να παει με 90-100 γιατι πολυ απλα σ'αυτα τα χλμ βρισκοταν μεσα στην τρυπα κ σου εσπαγε τα νευρα. Επρεπε να πας 110-120 για να ρολαρει σωστα εχοντας φυγει απο την τρυπα.
Πλεον με 90χλμ ρολλλαααααρεις απαλα!

Akatanomastos
26/01/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles

Σε 50χλμ μονοπαταδας δεν χρησειμοποιησα πουθενα συμπλεκτη περα απο τις αλλαγες ταχυτητων....
!

ελπιζω και σε μενα να δουλεψει ετσι..

dimitrish69
26/01/2009, 15:09
Περίεργα πράγματα ακούω για τρύπες άλλος λέει για συμπλεκταρίσματα κ.τ.λ. Το δικό μου δεν καταλαβαίνει από τρύπες και τέτοια Ανοίγει το ίδιο από το ρελαντί μέχρι το τέλος.Ρε λές να είναι αποσυνδεμένο το καλώδιο, για να το ψάξω να δω τι γίνεται

Akatanomastos
26/01/2009, 15:12
εμενα δεν εχει τρυπες οπως το λετε εδω στις μεσαιες, αλλα οπως ηδη εχω γραψει, σε χαμηλες στροφες, που σε εντουραδες και μονοπατια εχεις συχνα, θελει συμπλεκταρισμα..
ελπιζω να βελτιωθει μετα απο το "πειραγμα"

gmeles
26/01/2009, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
Περίεργα πράγματα ακούω για τρύπες άλλος λέει για συμπλεκταρίσματα κ.τ.λ. Το δικό μου δεν καταλαβαίνει από τρύπες και τέτοια Ανοίγει το ίδιο από το ρελαντί μέχρι το τέλος.Ρε λές να είναι αποσυνδεμένο το καλώδιο, για να το ψάξω να δω τι γίνεται

ψαξε επισης μηπως ειναι γραναζωμενο :beer:

Υγ: δεν θυμαμαι τωρα ποια ειναι τα μαμα γραναζια, θα το ψαξω κ θα σου πω.

dimitrish69
26/01/2009, 16:22
Τελικά μάγκες το καλώδιο ήταν αποσυνδεδεμένο από την μάνα του ,Υπόψην το μηχανάκι το πήρα καινούριο.Γιαυτό έπαθα πλάκα όταν άκουγα για τρύπες και συμπλέκτες στο TTR Αν είναι αυτό το καλώδιο που λέμε.........................................................................


153363

gmeles
26/01/2009, 16:23
Αυτο ειναι φιλε!!!! Τωρα πως εγινε κ το ειχες ξεσυνδεμενο εσυ μην το ρωτας....


Παντως, ετσι για το γαμωτο ρε φιλε, εσυ πρεπει να το συνδεσεις για ενα μηνα να δεις τι τραβαγαμε εμεις τοσο καιρο!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dimitrish69
26/01/2009, 16:26
Είναι γραναζωμένο για χώμα Από 15-44 μαμίσιο γρανάζωμα του έχω βάλει 15-46.Χάνω 5-10 χιλ. σε τελική αλλά κερδίζω σε νεύρο και τα 150 τα έχει παντού ανηφόρα-κατηφόρα.

dimitrish69
26/01/2009, 16:30
Τι να πώ ρε μάγκες ΤΤr και να έχει τρύπες πρώτη φορά άκουσα και άρχισα να ψάχνομαι και λέω ή με δουλεύουν ή τους δουλεύω

gmeles
26/01/2009, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
Τι να πώ ρε μάγκες ΤΤr και να έχει τρύπες πρώτη φορά άκουσα και άρχισα να ψάχνομαι και λέω ή με δουλεύουν ή τους δουλεύω


Τελικα κανεις δεν δουλευε κανενα, απλα ησουν απο τους τυχερους!
Παντως χωρις πλακα τωρα, συνδεσε το κ κανε μια βολτα να καταλαβεις τι λεμε.

dimitrish69
26/01/2009, 16:43
Θα το δοκιμάσω από περιέργεια Μήμως ξέρει κανείς που είναι ο κόφτης? Εχω χάσει ο μλκας το εγχειρίδιο και πηγαίνω ψάχνοντας Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να είναι στα καλώδια κάτω από το εμπρός φανάρι αλλά δεν είμαι σίγουρος

gmeles
26/01/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
Θα το δοκιμάσω από περιέργεια Μήμως ξέρει κανείς που είναι ο κόφτης? Εχω χάσει ο μλκας το εγχειρίδιο και πηγαίνω ψάχνοντας Κάπου είχα διαβάσει ότι πρέπει να είναι στα καλώδια κάτω από το εμπρός φανάρι αλλά δεν είμαι σίγουρος


:confused: :confused:

κοφτης? μπροστα φαναρι? αϊ ντοντ νοου δις γουορντ....

για πες??

675
26/01/2009, 17:04
ο κοφτης λογικα θα ειναι και αυτος καποιο καλωδιο κοντα στην ηλεκτρονικη...

οσο για το αλλο καλωδιο που λεγαμε τοσες σελιδες μ εχετε ψησει να το αποσυνδεσω και γω...

sakisvolos
26/01/2009, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
Λέω σχεδόν γιατί υπάρχουν κάποια μοτό συνήθως εντούρο δεν θυμάμαι τα μοντέλα αν τα βρω θα τα γράψω,που έχουν μεγαλύτερη πραγματική ισχύς στον τροχό από ότι έχει δώσει ο κατασκευαστής στον στρόφαλο.Αν θυμάμαι καλά ένα από αυτά είναι και το KLX650

Ναι έχει γίνει κάποιες φορές και σε κουτιά αυτό που λες να έχει δηλαδή μεγαλύτερη ιπποδύναμη από
την ονομαστική που δίνει ο κατασκευαστής και είναι-ήταν ιταλικά! :evil: :evil: :evil:

Αλλά εγώ είπα για τις απώλειες του συστήματος μετάδοσης αυτές είναι δεδομένες οπότε δεν υπάρχει
παρεξήγηση! :winka:

:wave2: :wave2: :wave2:

sakisvolos
26/01/2009, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Αυτο ειναι φιλε!!!! Τωρα πως εγινε κ το ειχες ξεσυνδεμενο εσυ μην το ρωτας....


Παντως, ετσι για το γαμωτο ρε φιλε, εσυ πρεπει να το συνδεσεις για ενα μηνα να δεις τι τραβαγαμε εμεις τοσο καιρο!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Για συμπαράσταση ε;; Σωστός!! :lol: :lol: :lol:

dimitrish69
26/01/2009, 19:14
Σωστός SAkisvolos Ετσι ε'ιναι απλώς δεν θυμάμαι ποια μοτό ήταν πρέπει να ξεσκονίσω τα κιτάπια

sakisvolos
26/01/2009, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrish69
Σωστός SAkisvolos Ετσι ε'ιναι απλώς δεν θυμάμαι ποια μοτό ήταν πρέπει να ξεσκονίσω τα κιτάπια

Πάντως άμα θες να σου πω ποιο ιταλικό κουτί ήταν έτσι το θυμάμαι καλά! :winka:

Βασικά το εν λόγο κουτί είχε παραπάνω κυβικά γι' αυτό είχε και παραπάνω ιπποδύναμη! :winka:

gee
26/01/2009, 19:29
παιδια καλησπερα σας

προσφατα πηρα ενα ttr 600 και μπηκα στην παρεα σας.
αυτο με το καλωδιο που λετε ειναι γνωστο κολπο της yamaha.το κανει και στα wrf μονο που εκει το καλωδιο ειναι γκρι και δεν εχει φυσα ,θελει κοψιμο.εκει διαφερει η ηλεκτρονικη σε σχεση με το yz-f.

αυτο για τα ttr το ειχα ακουσει απο παλια.

το μηχανακι που πηρα εγω δεν εχει καμια τρυπα στις χαμηλο-μεσαιες ,ανοιγει πολυ γραμμικα.
σημερα που ειναι συνεργειο και ειχα παει απο κει εριξα μια ματια στην ηλεκτρονικη στο σημειο που ειναι οι photos που εχετε και ειχε μια αποσυνδεδεμενη φυσα.απλα επειδη το μηχανακι ηταν πανω στην ραμπα και ηταν ψηλα δεν μπορεσα να διακρινω αν ηταν κοκκινο-μαυρο η απλα μαυρο (μπορει να ηταν το 2ο που λετε).

θα το κοιταξω παντως γιατι δεν θα με χαλασει να παρει και αλλη δυναμη στην περιπτωση που δεν εχει γινει η πατεντα.

ftsmf
04/02/2009, 15:05
re paidia na kanw mia erwtisi alla an einai malakia min varesete kiolas.. isxuei kai se xt600 afti i patenta me to kalwdio??

675
06/02/2009, 12:09
Χθες βραδυ το εκανα και εγω τελικα, εβγαλα τη φυσα με μαυροκοκκινο καλωδιο.. και τι να πω..

το μηχανακι ειναι η μερα με τη νυχτα,
ανοιγεις το γκαζι και ανοιγει γραμμικα το μοτερ,
πας στις μεσαιες στροφες χαλαρα με τριτη και σκας γκαζια και μπαντιλικωνεις αντι να περιμενεις να "πηδηξεις" πανω απο την τρυπα..


μονο θετικα εχω να πω.. το μονο που με ανησυχει ειναι κραταει το ρελαντι αρκετα ψηλα απο τη στιγμη που το εκανα.. δεν θελω να το ρυθμισω πιο χαμηλα θα περιμενω μπας και οφειλεται σε κατι το ψηλο ρελαντι να δω μηπως φαει φλασια και κατεβει..

γενικα παντως το μηχανακι αρπαζει πιο αμεσα στο ανοιγμα του γκαζιου ειδα μεγαλη διαφορα..
πολλα ευχαριστω στους ιδρυτες της συζητησης:beer:

gong
03/03/2009, 15:51
Γειά χαρά παίδες! Από σήμερα είμαι κι εγώ ένας ευτυχής (ελπίζω) κάτοχος ΤΤR 600!
Ανυπομονώ να βγάλω το καλώδιο γιατί όντως η λακούβα στις μεσαίες είναι πολύ σπαστική.
Τι νεότερα έχουμε πάνω σ'αυτό; Όλα οκ;
Το ρελαντί τελικά θα χρειαστεί κατέβασμα;

gmeles
03/03/2009, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
Χθες βραδυ το εκανα και εγω τελικα, εβγαλα τη φυσα με μαυροκοκκινο καλωδιο.. και τι να πω..

το μηχανακι ειναι η μερα με τη νυχτα,
ανοιγεις το γκαζι και ανοιγει γραμμικα το μοτερ,
πας στις μεσαιες στροφες χαλαρα με τριτη και σκας γκαζια και μπαντιλικωνεις αντι να περιμενεις να "πηδηξεις" πανω απο την τρυπα..


μονο θετικα εχω να πω.. το μονο που με ανησυχει ειναι κραταει το ρελαντι αρκετα ψηλα απο τη στιγμη που το εκανα.. δεν θελω να το ρυθμισω πιο χαμηλα θα περιμενω μπας και οφειλεται σε κατι το ψηλο ρελαντι να δω μηπως φαει φλασια και κατεβει..

γενικα παντως το μηχανακι αρπαζει πιο αμεσα στο ανοιγμα του γκαζιου ειδα μεγαλη διαφορα..
πολλα ευχαριστω στους ιδρυτες της συζητησης:beer:

Μπραβο φιλε!! Η διαφορα ειναι ΤΕ ΡΑ ΣΤΙ Α τι να λεμε τωρα!!! :beer: :beer: :beer:

Εμενα παντως δεν μου εκανε τιποτα με το ρελαντι, οπως ηταν πριν ειναι κ τωρα.

gong
09/03/2009, 05:23
Λοιπόν, το έκανα κι εγώ.
Πρώτες εντυπώσεις:

1) Η τρύπα στις μεσαίες όντως εξαφανίστηκε και το μηχανάκι δουλεύει τώρα γραμμικά χωρίς κομπιάσματα και ξεσπάσματα.
2) Το τράβηγμά του ξεκινάει από λίγο πιό χαμηλά
3) Το σκορτσάρισμα στις πολύ χαμηλές στροφές παρέμεινε (γαμώτο, είναι πολύ ενοχλητικό)
4) Μου δίνει την αίσθηση οτι στο φουλ γκάζι ανεβάζει στροφές λίγο πιο αργά από πριν. Ίσως και να είναι η ιδέα μου.
5) Μου φαίνεται οτι κάνει περισσότερο θόρυβο.
6) Το ρελαντί παρέμεινε εκεί που ήτανε

Ανάμικτα συναισθήματα λοιπόν, αλλά δουλεύει όντως πολύ διαφορετικά από πριν.
Με δυο - τρία βάλε βγάλε θα πιστοποιήσω τα αποτελέσματα

Ένα μεγάλο μπράβο και πολλά ευχαριστώ στον gmeles για την έρευνα, τον πειραματισμό και την ενημέρωση!

Akatanomastos
09/03/2009, 05:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gong
Λοιπόν, το έκανα κι εγώ.
Πρώτες εντυπώσεις:

3) Το σκορτσάρισμα στις πολύ χαμηλές στροφές παρέμεινε (γαμώτο, είναι πολύ ενοχλητικό)



αυτο και μενα με ενοχλει αρκετα..

δεν ξερω αν το χουν ολα τα ττρ, νομιζω του gmele δεν το χει πολυ..

ισως καπως φτιαχνει:confused:

gmeles
09/03/2009, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gong
Λοιπόν, το έκανα κι εγώ.
Πρώτες εντυπώσεις:

1) Η τρύπα στις μεσαίες όντως εξαφανίστηκε και το μηχανάκι δουλεύει τώρα γραμμικά χωρίς κομπιάσματα και ξεσπάσματα.
2) Το τράβηγμά του ξεκινάει από λίγο πιό χαμηλά
3) Το σκορτσάρισμα στις πολύ χαμηλές στροφές παρέμεινε (γαμώτο, είναι πολύ ενοχλητικό)
4) Μου δίνει την αίσθηση οτι στο φουλ γκάζι ανεβάζει στροφές λίγο πιο αργά από πριν. Ίσως και να είναι η ιδέα μου.
5) Μου φαίνεται οτι κάνει περισσότερο θόρυβο.
6) Το ρελαντί παρέμεινε εκεί που ήτανε

Ανάμικτα συναισθήματα λοιπόν, αλλά δουλεύει όντως πολύ διαφορετικά από πριν.
Με δυο - τρία βάλε βγάλε θα πιστοποιήσω τα αποτελέσματα

Ένα μεγάλο μπράβο και πολλά ευχαριστώ στον gmeles για την έρευνα, τον πειραματισμό και την ενημέρωση!

1) Ωραιος!!!
2) Λογικο αφου δουλευει γραμμικοτερα!
3) Το σκορτσαρισμα αυτο το εχουν ολες οι μοτοσυκλετες πλην ελαχιστων εξαιρεσεων! Επισης σημαντικο γι'αυτο ειναι κ το τεντωμα που εχεις στην αλυσιδα σου, αν ειναι πολυ λασκα πχ θα χοροπηδαει ποιο ευκολα.
4) Ειναι ιδεα σου μιας που πλεον δεν τρως την αποτομη κλωτσια που ετρωγες πριν, γεμιζει ποιο ομοιομορφα πλεον κ το ιδιο "ορεξατα"
5) Κανει οντως, μιας που το καλωδιο σκοπο ειχε να περναει προδιαγραφες καυσαεριων ΚΑΙ ηχου
6) Το ρελαντι κ μενα δεν αλλαξε.

:beer: :beer: :beer:

xenos
09/03/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ftsmf
re paidia na kanw mia erwtisi alla an einai malakia min varesete kiolas.. isxuei kai se xt600 afti i patenta me to kalwdio??

Κανένας που να γνωρίζει??? Καλό ακούγεται... :smokin:

gong
10/03/2009, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από xenos
Κανένας που να γνωρίζει??? Καλό ακούγεται... :smokin:
Νομίζω οτι ο μιζάτος κινητήρας του ΧΤ έχει διαφορετική ηλεκτρονική

Όσο το οδηγάω το ΤΤR διαπιστώνω πόσο πιο σωστά δουλεύει τώρα.

Πάντως για τα μεγάλα μονοκύλινδρα της δεκαετίας του '80 απ' τα οποία έχω κάποια εμπειρία (ΧΤ 550 και 600 '85, XL και XR 600), το σκορτσάρισμα είναι άγνωστη λέξη. Ακόμα και με τρίτη ή τετάρτη ρολάρουνε σχεδόν στο ρελαντί αδιαμαρτύρητα.
Σίγουρα το τέντωμα της αλυσίδας παίζει ρόλο, αλλά νομίζω οτι το φαινόμενο προκαλείται από τροφοδοσία ή ίσως από ρεύματα.
Βέβαια μπορεί να είναι και ο σχεδιασμός του κινητήρα, γιατί σε σχέση με τα παλιά μανιβελλάτα ΧΤ έχουν κοντύνει στρόφαλο, έχουν ελαφρώσει το βολάν, έχουν μακρύνει τη μετάδοση και διάφορες άλλες αλλαγές στα εσώψυχα.

Ωριων
31/03/2009, 03:32
:sun: :lol: :)
Γεια σας παιδια,χαιρομαι πολυ που βρηκα αυτο το forum!!!Ποτε δεν φαναταζομουν οτι θα μπορουσα να ξεφορτωθω την τρυπα στην αποδοση τοσο ευκολα και μαλιστα χωρις να ριξω λεφτα.
- Κατ'αρχην τα περισσοτερα μονοκυλινδρα και ειδικοτερα μερικα ΚΤΜ και αλλα Ευρωπαϊκα αλλα και αλλες μοτοσυκλετες,σε πολυ χαμηλες στροφες σχεδον δεν λειτουργουν,γιατι η αποδοση στις στροφες αυτη ειναι ελαχιστη με αποτελεσμα το εντονο σκορτσαρισμα.Μηχανακια πιο πολiτισμενα οπως τα Dominator η τα BMW F650 δεν σκορτσαρουν εντονα γιατι κατι τετοιο δεν θα προσελκειε αγοραστες σε μια πολiτισμενη κατηγορια οπως ειναι τα on-off. Σε Enduro κατι τετοιο δεν απασχολει ιδιαιτερα οποτε και στις περισσοτερες περιπτωσεις παραβλεπεται.Παντως το σκορτσαρισμα δεν ειναι προβλημα σε καμια περιπτωση,οφειλεται στον τροπο που αποδιδει την ισχυ του ο καθε κινητηρας.
- Η τρυπα στην αποδοση δεν προερχεται απο καρμπυρατερ,ουτε απο ρευμα αλλα απο την αδρανεια κυριως του βολαν αλλα και αλλων κινητων μερων τα οποια εχουν σχετικα μεγαλο βαρος(αρα και αδρανεια).Το ξεσπασμα μετα την τρυπα οφειλεται στον συντονισμο των βαριων κινητων μερων κατα την παλλινδρομιση η/και περιστροφη τους.Το εργοστασιο ειχε προβλεψει την τρυπα στην αποδοση,προγραμματιζοντας αναλογα την ηλεκτρονικη ωστε η χαρτογραφιση της να καλυψει το κενο στην αποδοση των μεσαιων στροφων και στην εξομαλινση του ξεσπασματος,ομως δεν προβλεψε την αλλαγη των κανονισμων σε καποιες χωρες και προκειμενου να γλιτωσει χρονο και χρημα που θα επηρεαζαν την τιμη σε μια μοτοσυκλετα που δεν εχει να επιδειξει και πολλα στον ανταγωνισμο παρα την χαμηλη τιμη της,εβαλε τη φυσα για να περασει τις προδιαγραφες και να μπορει να πουληθει.
- Μπορει να παρει μπρος παρα πολυ ευκολα,οταν ειναι κρυο η οταν εχει πολυ καιρο να δουλεψει αν πρωτα τραβηξεις τερμα το τσοκ και ριξεις 3-4 "κουφιες" μανιβελιες για να γεμισει ο κυλινδρος βενζινη.Επειτα κλεινεις το τσοκ και μολις πιασει συμπιεση (εμβολο στο ΚΝΣ) θελει μονο ΜΙΑ γερη μανιβελια και αυτο ηταν!
- Αν ειναι ζεστο η διαδικασια εκκινησης ειναι πιο ευκολη,δεν χρειαζεται τσοκ,παρα μονο 2-3 κουφιες μανιβελιες για να τραβηξει βενζινη και μια γερη μολις πιασει συμπιεση.
- Αν για καποιο λογο μπουκωσει,πχ απο τουμπα στο βουνο ενω δουλευει,ξεμπουκωνει πολυ ευκολα με καμποσες συνεχομενες,απανωτες κουφιες μανιβελιες με το γκαζι τερμα ΑΝΟΙΚΤΟ, ωστε να ξεπλυθει ο κυλινδρος οσο γινεται απο την βενζινη που περισσευει.
- Σε ακραιες περιπτωσεις ακινησιας,οπως το δικο μου που ειχε να παρει μπρος απο το περασμενο καλοκαιρι,απαιτουνται ακραιες λυσεις αφου το μηχανακι αρνιοταν πεισματικα να παρει μπρος.Ελυσα σελα και ρεζερβουαρ,εβγαλα το μπουζι και εριξα λιγη βενζινη στον κυλινδρο (οπως στα παλια πεισματαρικα διχρονα) ωστε να "σκασει" λιγο.Μετα απο 2-3 προσπαθειες πηρε ευκολα.Οπως και το δεξι μου ποδι που εγινε σαν του Κεντερη.
- Λογω της αεροψυξης (μεγαλες ανοχες) περναει λιγο λαδι στον θαλαμο καυσης,ειδικοτερα οταν ειναι κρυο.Οι μεγαλες ελευθεριες δικαιολογουν μια μικρη καταναλωση λαδιου (οπως και την καλυτερη αποκριση στο γκαζι για οσο ειναι κρυο),οποτε προσοχη μην πεσει πολυ η σταθμη του λαδιου.
- Η μετρια ποιοτητα κατασκευης της μοτοσυλετας απαιτει προσοχη.(Εγω σε διακοπες το αφηνα εκτεθειμενο στο καλοκαιρινο λιοπυρι και υστερα απο 7 μερες στη Μυλο τα πλαστικα του κυριολεκτικα διαλυσαν,επειδη ειναι αβαφα).Προσοχη θελουν επισης και τα ηλεκτρικα του αλλα και ο,τιδηποτε δεν βρισκεται σταθερα βιδωμενο η πανω σε ελαστικους συνδεσμους μιας και οι κραδασμοι κανουν ο,τι μπορουν για να κοψουν το μηχανακι στη μεση - καθως και οποιον προσπαθησει να παει σε εθνικη οδο ταξιδι δικαβαλο,με σαμαρια,βαλιτσες δεμενες στο φτερο νταλα καλοκαιρι με PIRELI MT 90 σε αεροψυκτο TTR600!
- Επισης,τελευταια,οι Γερμανοι δεν χρησιμοποιουν ιδιαιτερα τον ιππο (HP) σαν μοναδα μετρησης ισχυος αλλα το PS και τα KW(κιλοβατ) και σαν μοναδα μετρησης ροπης χρησιμοποιουν τα Ngm (νιουμογραμομετρα) αντι Kgm (κιλογραμομετρα).Γι'αυτο υπαρχει η διαφορα στις φωτογρφιες με τη δυναμομετρηση.


:eyepop: :eyepop: :beer: :smokin:

:alien: :ninja: Καλα χιλομετρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eyepop: :hypnotize :uplate:
:beer:

OldMan
31/03/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ωριων
- Επισης,τελευταια,οι Γερμανοι δεν χρησιμοποιουν ιδιαιτερα τον ιππο (HP) σαν μοναδα μετρησης ισχυος αλλα το PS και τα KW(κιλοβατ). Γι'αυτο υπαρχει η διαφορα στις φωτογρφιες με τη δυναμομετρηση.
Καθόλου τελευταία, αλλά αναντάν- μπαμπαντάν ...!!!
(απλά το Hp είναι τα αρχικά από το Αγγλικό Horse Power ενώ το PS είναι από το Γερμανικό Pferde Starke και το CV είναι από το Γαλλικό Ceval Vaper και ΕΙΝΑΙ ΙΣΑ μεταξύ τους ...) :winka:

Το KW ισούται με 1,341022 Hp (ή PS ή CV).



Αρχικά δημιουργήθηκε από Ωριων
και σαν μοναδα μετρησης ροπης χρησιμοποιουν τα Ngm (νιουμογραμομετρα)
Έλα μου ..???
:hypnotize :uplate: :eyepop:
θα τυφλωθούμε τελείως ...

Μπορεί να εννοείς το Nm (Δύναμη 1 Nt X 1 απόσταση m) αλλά πρόσεχε γιατί η εξόφθαλμη βρογχοκήλη παραμονεύει ... :wave2:

Akatanomastos
31/03/2009, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ωριων


γεια σου φιλε

χαρα μας να σε στην παρεα μας,..

θα κανω κοπυ paste σε οτι μου φαινετε χρησιμο για να συμπληρωσωεδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=73680)



ΑΣΧΕΤΟ
αν θυμαμαι καλα τα ρευματα στο ττρ ειναι 6v
θα ηθελα μερικες γνωμες για το αν γινετε να το κανει κανεις 12v ωστε να βαλω πανω δυνατοτερα φωτα και διαφορα αλλα καλουδια
ειναι απογορευτικο το ποσο?

δυσκολο να γινει?
αδυνατο?

gmeles
31/03/2009, 22:14
Ρε παιδια τι λετε?? Τι 6V το ρευμα??? 12 ειναι

Oldman ουδε μια σχεση εχω, εγω απλα εχω ttr:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Akatanomastos
01/04/2009, 02:47
δικιο εχεις

λοιπον βγαζει 14v 13A στις 5000rpm

τα παπαρακια απο δω και απο κει ειναι 12v-ολτα


ωραια

να ρωτησω κατι, μπορεις πανω σε αυτα τα ρευματα να βαλεις ποιο δυνατα φωτα ή gps ή και τα δυο?

gmeles
01/04/2009, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δικιο εχεις

λοιπον βγαζει 14v 13A στις 5000rpm

τα παπαρακια απο δω και απο κει ειναι 12v-ολτα


ωραια

να ρωτησω κατι, μπορεις πανω σε αυτα τα ρευματα να βαλεις ποιο δυνατα φωτα ή gps ή και τα δυο?

Μπορεις να βαλεις ενα αναπτηρα κ να φορτιζεις οτι θελεις, τα περισσοτερα GPS φορτιζουν στα 5V, αρα τα σηκωνει. Αρκει να "κλεψεις" ρευμα απο καπου και εισαι κομπλε. Δες την φωτο

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/258131248_YCQ48-L.jpg

Απο φως, ο κολλητος μου εχει βαλει μια απο αυτες τις λαμπες, τις και καλα 60% παραπανω φως, και εστρωσε αρκετα το πραμα. Πας σε ενα βενζιναδικο και χτυπας μια με ιδια χαρακτηριστικα με την μαμα. Αυτο που θα κανει ειναι να σου αλλαξει λιγο το χρωμα του φωτος και υποτιθεται οτι βλεπεις καλυτερα, οχι τραγικα πραγματα, αλλα ενα τσακ καλυτερα βλεπεις, το εχω επιβεβαιωσει

OldMan
01/04/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
βγαζει 14v 13A στις 5000rpm
Το μέτρησες ή το βρήκες στα specifications ???

Αν ισχύει το δεύτερο, μάλλον θα αλλάζεις μπαταρίες συχνά, γιατί η "ονομαστική" τάση των 14 Volts είναι στην πράξη γύρω στα 13.8 και φορτίζει μεν ικανοποιητικά (από πλευράς τάσης φόρτισης) την μπαταρία αλλά "αφήνει" να δημιουργούνται επικαθήσεις θείου στις πλάκες, οπότε σταδιακά η μπαταρία χάνει την ικανότητά της για πλήρη φόρτιση...

Κανονικά, χρειάζεται τάση φόρτισης από 14.3 έως 14.7 Volts για να είστε αρκετό καιρό φιλαράκια με την μπαταρία...!! :wave2:

MikeG
01/04/2009, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το μέτρησες ή το βρήκες στα specifications ???

Αν ισχύει το δεύτερο, μάλλον θα αλλάζεις μπαταρίες συχνά, γιατί η "ονομαστική" τάση των 14 Volts είναι στην πράξη γύρω στα 13.8 και φορτίζει μεν ικανοποιητικά (από πλευράς τάσης φόρτισης) την μπαταρία αλλά "αφήνει" να δημιουργούνται επικαθήσεις θείου στις πλάκες, οπότε σταδιακά η μπαταρία χάνει την ικανότητά της για πλήρη φόρτιση...

Κανονικά, χρειάζεται τάση φόρτισης από 14.3 έως 14.7 Volts για να είστε αρκετό καιρό φιλαράκια με την μπαταρία...!! :wave2:


Ότι ακριβώς παθαίνει το ΚΤΜ...

Μόνο που το TTR δεν έχει μπαταρία.... :winka: :wave2:

OldMan
01/04/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μόνο που το TTR δεν έχει μπαταρία.... :winka: :wave2:
Του Ακατονόμαστου ή όλα τα TTR ???

MikeG
01/04/2009, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Του Ακατονόμαστου ή όλα τα TTR ???


TTR 600 έχει και αυτός του 2001 νομίζω.
Anyway, νομίζω ότι όλα μανιβελάτα ήταν μόνο. :wave2:

gmeles
01/04/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τμάλλον θα αλλάζεις μπαταρίες συχνά

Το TT600R ντεν εκει μπαταρια και ειναι με μανιβελα, το ΤΤ600Ε ειναι με μπαταρια κ μιζατο και αμα υπαρχει αμφιβολια σου βγαζουμε κ μια φωτο την δεξια γαμπα μας να ουμ:D :D

Akatanomastos
01/04/2009, 14:13
τα μανιβελατα δεν εχουν μπαταρια οπως εχουν τα μιζατα
(υπαρχει μια μπαταρια μικρουλα κατω απο τη σελα η οποια δεν ξερω τι κανει.)

προφανως δεν περιμενω να εχω το μηχανακι σβηστο με ανοιχτη μιζα και να εχω φως ή να φορτιζει το gps

απλα θελω οταν κινουμε(δηλαδη οταν φτιαχνετε ρευμα) να εχω ποιο δυνατο φως και ενα τζι πι ες να δουλευει.

οποτε συμφωνα με τα λεγομενα σας το output που λεει το μηχανακι(ναι στο μανουαλ της μηχανης τα λεει τα νουμερα)
μπορω να το κανω:wave2:

το τζι πι ες ειναι δευτερο πλανο
αυτο που με νοιαζει για αρχη ειναι να αλλαξω προβολεις:wave2:

OldMan
01/04/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
τα μανιβελατα δεν εχουν μπαταρια οπως εχουν τα μιζατα
(υπαρχει μια μπαταρια μικρουλα κατω απο τη σελα η οποια δεν ξερω τι κανει.)
Συμπληρώνει τα 6 Volts που λείπουν για να γίνει 12βολτο ... :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
το μηχανακι σβηστο με ανοιχτη μιζα
Να σε πυροβολήσω ή θα το κάνεις μόνος σου ..??? :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οταν φτιαχνετε ρευμα
Μάλλον είσαι στο απυρόβλητο... :smokin:

Akatanomastos
01/04/2009, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Συμπληρώνει τα 6 Volts που λείπουν για να γίνει 12βολτο ... :smokin:

δηλαδη τελικα το μηχανακι παραγει 6βολτ ρευμα
φορτιζει την 6βολτη μπαταρια η οποια συγχρονος συνεισφερει στο κυκλωμα των 6 βολτ που φτιαχνετε και εχουμε συνολικα 12 βολτ???


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να σε πυροβολήσω ή θα το κάνεις μόνος σου ..??? :smokin:

οκ ειμαι ασχετος δεν λεω..
αυτο που εννοωω ειναι πως στα φλωρικα μηχανακια γυρνας το κλειδι και εχεις φως, ζεστα γκριπς ραδιωφονο και αλλα τετοια λογω μπαταριας
ε στο ττρ αυτο δεν θα γινει ουτε στην 2α παρουσια!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
μάλλον είσαι στο απυρόβλητο... :smokin:

ειπαμε, ασχετος γαρ:D

παντως το ρευμα τοτε δεν φτιαχνετε απο τα πηνια? οταν τσουλαει το μηχανακι(θα τον πεθανω σημερα)

OldMan
01/04/2009, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
δηλαδη τελικα το μηχανακι παραγει 6βολτ ρευμα
φορτιζει την 6βολτη μπαταρια η οποια συγχρονος συνεισφερει στο κυκλωμα των 6 βολτ που φτιαχνετε και εχουμε συνολικα 12 βολτ???
:a018: :a018: :a018:
Ρε φούστη, αν δεν έρθεις στην κηδεία μου, θα σε στοιχειώνει μια 6άβολτη μπαταρία που θέλει να γίνει 12βολτη ...!!! :a29: :a37: :a39: :a43:

Akatanomastos
01/04/2009, 14:39
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλα καλα..
σταματαω!!! ασε μη μην σε χασουμε και μετα ολο το φορουμ με κατηγορει:smilea:


λοιπον εγω μενω με το οτι γινετε να βαλω διαφορα καλουδια πανω

μολις αρχισουν οι πατεντες τα ξαναλεμε(αν ζησεις και απο αυτο τι να σου πω!!:lol: )

gmeles
01/04/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]Συμπληρώνει τα 6 Volts που λείπουν για να γίνει 12βολτο ... :smokin:


Εγω θα αυτοκτονησω μονος μου (οπως λενε κ στις ειδησεις)

Δλδ αμα του βαλουμε αλλες δυο θα εχουμε 24V και παμε για προβολεα φορτηγου?


Λευτερη χωρις πλακα τωρα, το gps το σηκωνει και απο θεμα φωτος σου ειπα, παρε μια απο τις λαμπες που δινουν εξτρα φως και θα εισαι καλυμενος :beer:

Akatanomastos
01/04/2009, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Εγω θα αυτοκτονησω μονος μου (οπως λενε κ στις ειδησεις)

Δλδ αμα του βαλουμε αλλες δυο θα εχουμε 24V και παμε για προβολεα φορτηγου?


Λευτερη χωρις πλακα τωρα, το gps το σηκωνει και απο θεμα φωτος σου ειπα, παρε μια απο τις λαμπες που δινουν εξτρα φως και θα εισαι καλυμενος :beer:

αχα

οκ

εκτος απο gps θελω να αλλαξω μασκα, ισως απο καποιο adventure της κτμ..

θα τσεκαρω τι γινετε με τα ρευματα και καποια στιγμη θα προχωρησω

gmeles
01/04/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
[B]τα μανιβελατα δεν εχουν μπαταρια οπως εχουν τα μιζατα
(υπαρχει μια μπαταρια μικρουλα κατω απο τη σελα η οποια δεν ξερω τι κανει.)



:confused: :confused: :confused: :confused:

Εισαι σιγουρος??? Μπας κ εννοεις το μικρο μαυρο κουτι που λεγεται ηλεκτονικη κ ουδεμια σχεση με τα μαυρα κουτια των αεροπλανων....
http://www.tt600r.de/technik/tt600r/kabel/kabel3_k.jpg
:p :p :p :p

ΥΓ: με τη σχαρα κανα νεοτερο???

Akatanomastos
01/04/2009, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
:confused: :confused: :confused: :confused:

Εισαι σιγουρος??? Μπας κ εννοεις το μικρο μαυρο κουτι που λεγεται ηλεκτονικη κ ουδεμια σχεση με τα μαυρα κουτια των αεροπλανων....
http://www.tt600r.de/technik/tt600r/kabel/kabel3_k.jpg
:p :p :p :p

ΥΓ: με τη σχαρα κανα νεοτερο???

ναι αυτο ειναι:bigcry: :bawl: :rotflmao:

(νιωθω σαν ξανθια σε ανεκδοτο:lol: )

οποτε ξεχναμε μπαταριες

λοιπον το πιδι απαντησε
θα τα φτιαξει

μολις εχω νεωτερα θα σου πω :wave2:

gmeles
01/04/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
αχα

οκ

εκτος απο gps θελω να αλλαξω μασκα, ισως απο καποιο adventure της κτμ..

θα τσεκαρω τι γινετε με τα ρευματα και καποια στιγμη θα προχωρησω


Βαλε την καινουρια της Acerbis, πολυ space μασκα λεμε!!!

http://hellforleathermagazine.com/images/Acerbis_LED_Vision_headlamp.JPG

OldMan
01/04/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
λοιπον εγω μενω με το οτι γινετε να βαλω διαφορα καλουδια πανω
Ρε μπαγάσα, 'νταξ' δεν σκαμπάζεις από "ρεύματα" αλλά δεν μπορείς να σκεφτείς ότι ΟΛΑ είναι θέμα κατανάλωσης ..???

Το υπερμηχάνημά σου βγάζει 13 Amperes (στα 12 Volts), οπότε καταρχή ψάχνεις να βρεις αν οι παπαριές που θέλεις να βάλεις είναι 12βολτες (δεν τολμώ να σΕ μιλήσω για αντιστάσεις σε σειρά για πτώση τάσης και περιορισμό ρεύματος..:eyepop: ).

Κοιτάς την ισχύ όλων των καταναλώσεων που έχεις ήδη (λαμπάκια, φλασάκια, ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστή κ.λ.π.) και την διαρείς με το 12 (μην ρωτάς γιατί...:look: ).

Αν αυτό που θα προκύψει είναι μικρότερο του 13, σημαίνει ότι σΕ περισσεύει ρεύμα (δεν το πιστεύω τι λέω...:wacko: ) τόσο όσο έιναι η διαφορά του 13 με το νούμερο που βρήκες.


Αυτό το περίσσειο ρεύμα μπορείς να το κάνεις ότι γουστάρεις ...!!! :bigcry:

Akatanomastos
01/04/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Βαλε την καινουρια της Acerbis, πολυ space μασκα λεμε!!!

http://hellforleathermagazine.com/images/Acerbis_LED_Vision_headlamp.JPG

α οχι

εγω θελω να το κανω ποιο adventur-αδικο
οχι ποιο motard

με ψιλο φαιρινγκ απο πανω κλπ κπ:wave2:

gmeles
01/04/2009, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μολις εχω νεωτερα θα σου πω :wave2: [/B]

Oκ!!! Δες βιντεο απο την μασκα που σου λεω παραπανω

http://www.youtube.com/watch?v=u_KqzF7Ut7o


:alien: :alien: :alien: :alien:

Akatanomastos
01/04/2009, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κοιτάς την ισχύ όλων των καταναλώσεων που έχεις ήδη (λαμπάκια, φλασάκια, ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστή κ.λ.π.) και την διαρείς με το 12 (μην ρωτάς γιατί...:look: ).

Αν αυτό που θα προκύψει είναι μικρότερο του 13, σημαίνει ότι σΕ περισσεύει ρεύμα (δεν το πιστεύω τι λέω...:wacko: ) τόσο όσο έιναι η διαφορά του 13 με το νούμερο που βρήκες.


Αυτό το περίσσειο ρεύμα μπορείς να το κάνεις ότι γουστάρεις ...!!! :bigcry:

οταν λες κοιταω την ισχυ
κοιταω ποσα volt γραφει το καθενα τα προσθετω και διαιρω με 12?

ή κανω αυτην την δουλεια με τα νουμερα amper που εχει το καθενα?


απο τι καταλαβαινω ουτε για λαμπακια χριστουγεννιατικου δεντρου δεν θα φτανει το περισσευουμενο:bigcry: :rotflmao:

Lio
01/04/2009, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε μπαγάσα, 'νταξ' δεν σκαμπάζεις από "ρεύματα" αλλά δεν μπορείς να σκεφτείς ότι ΟΛΑ είναι θέμα κατανάλωσης ..???

Το υπερμηχάνημά σου βγάζει 13 Amperes (στα 12 Volts), οπότε καταρχή ψάχνεις να βρεις αν οι παπαριές που θέλεις να βάλεις είναι 12βολτες (δεν τολμώ να σΕ μιλήσω για αντιστάσεις σε σειρά για πτώση τάσης και περιορισμό ρεύματος..:eyepop: ).

Κοιτάς την ισχύ όλων των καταναλώσεων που έχεις ήδη (λαμπάκια, φλασάκια, ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστή κ.λ.π.) και την διαρείς με το 12 (μην ρωτάς γιατί...:look: ).

Αν αυτό που θα προκύψει είναι μικρότερο του 13, σημαίνει ότι σΕ περισσεύει ρεύμα (δεν το πιστεύω τι λέω...:wacko: ) τόσο όσο έιναι η διαφορά του 13 με το νούμερο που βρήκες.


Αυτό το περίσσειο ρεύμα μπορείς να το κάνεις ότι γουστάρεις ...!!! :bigcry:

Ψιτ κυριος, να ρωτησω και γω κατι...
Το δικο μου μπορω να το κανω 24βολτο? (εχω μπανισει κατι προβολεις απο scania, κατσε καλα..)
Δεν ξερω ομως αν θα χωρεσουν οι δυο μπαταριες των 140Ah (έκαστη). Να προτιμήσω πτώση τάσης ή περιορισμό ρεύματος???

OldMan
01/04/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
οταν λες κοιταω την ισχυ
κοιταω ποσα volt γραφει το καθενα τα προσθετω και διαιρω με 12?
ή κανω αυτην την δουλεια με τα νουμερα amper που εχει το καθενα?
Επίτηδες το κάνεις ρε ..??? :evil: :smokin:

Η ισχύς είναι τα Watts (αυτό το γαμήδι το W) που γράφουν επάνω τους !!!

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ όρι είναι 12βολτα για να υπάρχουν στο μηχανάκι σου και ΔΕΝ γράφουν την ένταση του ρεύματος (τα γαμωamperes) γι'αυτό και διαρείς με το 12 (που είναι η τάση λειτουργίας τους).

Akatanomastos
01/04/2009, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

και την διαρείς με το 12 (μην ρωτάς γιατί... ).



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ όρι είναι 12βολτα για να υπάρχουν στο μηχανάκι σου και ΔΕΝ γράφουν την ένταση του ρεύματος (τα γαμωamperes) γι'αυτό και διαρείς με το 12 (που είναι η τάση λειτουργίας τους).

ειδες φτασαμε και στο γιατι, απο σεν αθα παρω και διδακτορικο:rotflmao:

λοιπον οκ, θα τα μελετησω ολα αυτα και επανερχομαι οταν φτασει η ωρα

θανκς:wave2:

Lio
01/04/2009, 15:16
Αν βρείς ποσα Watts ειναι η ηλεκτρονική και ο πολλαπλασιασιαστής πες με κι εμένα...


Ολδμαν τι τον εμπερδεύεις τον άνθρωπο?? Η ανάφλεξη (CDI λέει στα specs) εχει ξεχωριστό κύκλωμα με δικό της πηνιο και δεν εχει καμια σχέση με τα υπόλοιπα...

Αυτά που σε ενδιαφέρουν είναι προβολέας (για 35W το κόβω, μπορεί να λέει 35/35W, αλλα δουλεύει πάντα μονο η μια απο τις δυο σκάλες), πισω φως (5W), στοπ (21W) ,φλάς (μάλλον δεν θα έχει χωρίς μπαταρια, αλλά αν έχει συνήθως είναι 2x21W=42W), κόρνα (σιγα μη γράφει W, αλλά είναι αρκετά)..

Voliminal
12/05/2009, 16:51
Guys problem.
Λοιπόν για να καταλάβετε. Είχα πάει μια μέρα σε κάτι φίλους, πάω βενζινάδικο fullάρω ανοίγω διακόπτη, μανιβέλα και τιποτα το μηχανάκι. Πεδευόμουν τόση ώρα και το μηχανάκι τίποτα. Τελικά ήρθε ένας που έχει συνεργείο και είδε οτι το φανάρι μπροστά δεν άναβε καν στιν μανιβελιές και βγάλαμε σέλα και είδαμε οτι η φύσα του ανορθωτή είχε φύγει. Την συνδέουμε, μανιβέλα και το μηχανάκι πήρε κανονικά. Άλλη μέρα το μηχανάκι δεν έπερνε μπροστά καν και πάλι δεν έβλεπα φως μπροστα στις μανιβελιές και βγάζω σέλα, πιέζω φύσα, το ξεμπουκώνω και ενας συνδιασμός όλων το έκανε να πάρει μπροστά. Άλλη μερα το βάζω μπροστά κανονικά με μανιβέλα και ξεκινάω βολτα. Βρίσκω κάτι παιδιά το σβήνω και αράζω να μιλίσω. Μετα απο 5 λεπτά πάω να φύγω ανοίγω διακόπτη τραβάω μανιβέλα και τίποτα. Δεν έδινε πάλι φώς μπροστά.. Ήμουν έξω για βόλτα.. ούτε σελες μπορούσα να ανοίξω ούτε τίποτα... Ξενέρωσα.. μετα απο 10 λεπτά λέω να δοκιμάσω πάλι. Αρχισε να ανάβει στις μανιβελιές η λάμπα μπροστά και με την 4η μανιβελιά πήρε! Μετα πάλι βόλτα.. Μετά πάλι στάση, το σβήνω μετά απο 10 λεπτά πάω να το βάλω μπροστά και τίποτα. Ώπα λέω λες να φτέει που είναι ζεστό? και το άφησα για λίγο.. αυτό το λίγο κατέντησε 1 ώρα.. και το μηχανάκι δεν έπερνε με τίποτα... Το κλείδωασα και το άφησα εκεί :(... Πάω την άλλη μέρα το βράδυ και ανοίγω διακόπτη και τσοκ, τραβάω μανιβέλα και τα φώτα άναβαν κανονικά και πήρε με την δεύτερη... Δηλαδή πως γινετε αυτό!?!?!? Και μου το κάνει ακόμα όταν το σβήνω.. Σήμερα θα πάω να τσεκάρω πάλι αν θα πάρει μιας και το έχω αφήση απο χθες σε ένα σημείο... Τί μπορει να είναι? Να επισημάνω ξανα οτι το οτι δεν πέρνει μπροστά συνδιάζετε με το οτι δεν στέλνει φώς ουτε στο φανάρι μπροστα. Απαξ και δώ το φανάρι να ανάβει λίγο απο μανιβελιά θα πάρει.

stefanos
12/05/2009, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Voliminal
Τελικά ήρθε ένας που έχει συνεργείο και είδε οτι το φανάρι μπροστά δεν άναβε καν στιν μανιβελιές και βγάλαμε σέλα και είδαμε οτι η φύσα του ανορθωτή είχε φύγει. [

Voliminal
12/05/2009, 18:52
Το θέμα είναι οτι αυτή η φύσα έχει μπεί και έχει κρατηθεί με μονοτική ταινία απο εμένα και δεν ειναι ουτε χιλιοστό έξω...

dimitrish69
12/05/2009, 19:12
Καλό θα ήταν να βάζεις το μηχανάκι μπροστά με κλειστό τον διακόπτη των φώτων και σβήνε το μηχανάκι κατευθείαν από τον διακόπτη και όχι από το switch(on-off).Δοκίμασέ το και ρίξε εντυπώσεις

Voliminal
12/05/2009, 19:21
Well, αυτό με τα φώτα το κάνω διότι είναι ο μόνος τρόπος για να καταλάβω αν θα πάρει ή όχι.. Αλλιώς δεν θα με ενδιέφερε.. Το Kill Switch το 'χω ξεσυνδεδεμένο ούτος ή άλλως.. οπότε no prob απο αυτά.

Akatanomastos
17/05/2009, 15:17
μπορεις και απο το λαμπακι του νεκρου:a53: να καταλαβεις αν κατεβαζει ρευμα

σβηνε τα φωτα για να παιρνει ποιο ευκολα

gmeles
17/05/2009, 16:02
Και πηγαινε επειγοντως να ξανασυνδεσης το Kill Switch πριν καταλαβεις, με ασχημο τροπο, για ποιον λογο το βαλανε εκει οι χαζοι κατασκευαστες ΟΛΩΝ των μοτοσυκλετων....
:nono: :nono:

gee
17/05/2009, 21:01
παιδια μισο λεπτο γιατι με μπερδεψατε...

το σωστο ειναι να σβηνουμε το μηχανακι πρωτα απο το kill-switch στο τιμονι και μετα απο τον διακοπτη του κλειδιου η οχι?εγω παντως ετσι κανω...

Voliminal
18/05/2009, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μπορεις και απο το λαμπακι του νεκρου:a53: να καταλαβεις αν κατεβαζει ρευμα

σβηνε τα φωτα για να παιρνει ποιο ευκολα
Το λαμπάκι αυτό βρίσκετε στο κοντέρ? Δεν έχω κοντέρ...

gee
18/05/2009, 10:07
ναι εχει αλλα 4 (αν θυμαμαι καλα) λαμπακια διπλα το κοντερ

gong
18/05/2009, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gee
το σωστο ειναι να σβηνουμε το μηχανακι πρωτα απο το kill-switch στο τιμονι και μετα απο τον διακοπτη του κλειδιου η οχι?
Το σωστό είναι να σβήνουμε απ'το κλειδί. Το kill switch είναι μόνο για περίπτωση ανάγκης.

dimitrish69
19/05/2009, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gong
Το σωστό είναι να σβήνουμε απ'το κλειδί. Το kill switch είναι μόνο για περίπτωση ανάγκης. Συμφωνώ

dimitrish69
19/05/2009, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Voliminal
Well, αυτό με τα φώτα το κάνω διότι είναι ο μόνος τρόπος για να καταλάβω αν θα πάρει ή όχι.. Αλλιώς δεν θα με ενδιέφερε.. Το Kill Switch το 'χω ξεσυνδεδεμένο ούτος ή άλλως.. οπότε no prob απο αυτά. Αν μελετήσεις το μάνουαλ θα δεις ότι ακόμα και ο κατασκευαστής συνιστά να βάζεις το μηχανάκι με κλειστό τον διακόπτη των φώτων.Ετσι έχεις όλο το ρεύμα που παράγεται με το κατέβασμα της μανιβέλλας διαθέσιμο μόνο για να κάνει σπινθήρα το μπουζί και να πάρει μπροστά το μηχανάκι.Ασε που μπορεί να έχεις κάποιο βραχυκύκλωμα στο κύκλωμα των φώτων και να μην παίρνει το μηχ. με τίποτα μπροστά

dimitrish69
19/05/2009, 21:01
Από εκεί και πέρα αν δεν πάρει και με τα φώτα κλειστά ακολούθησε τα βήματα που αναφέρονται πιο πάνω περί εκκίνησης και σίγουρα θα πάρει με λίγη προσπάθεια