PDA

View Full Version : Ερώτηση για "κούνημα" τιμονιού σε Ζ750...



modeerf
21/03/2005, 08:52
...το Σαββατο παρατήρησα το εξής...

Αν με ταχύτητα 70-75 χιλιόμετρα αφήσω τα χέρια απο το τιμόνι, το τιμόνι ταλαντέυεται αριστερά-δεξιά...στα 80-90-100-110 κανένα πρόβλημα οπως επίσης στα 65-60-55 κοκ...

Αυτό γίνεται μόνο απο τα 70 έως τα 75...

Το τσέκαρα καμιά 30αριά φορές σε διαφορετικους δρόμους ακόμα και με διαφορετική σχέση μέσα στο κιβώτιο...

Η ταλάντωση -παρατηρώντας τα αντίβαρα- είναι της τάξης του 1 εκατοστού πηγαινε-έλα...

Τα λάστιχα είναι καινούρια (BT-014 1000χλμ)...

Πιέσεις τσεκαρισμένες απο οργανάκι της Μισελεν...

Να ξεκινήσω απο καμιά ζυγοστάθμιση και μετά έλεγχο ρουλεμάν λαιμού, τροχού κλπ κλπ???

Το κακό είναι οτι δεν ξέρω αν παλιότερα το έκανε ή οχι οπότε δεν ξέρω αν είναι το "φυσιολογικό" του ή αν κάτι είναι όντως λάθος...

Το Ζ750 έχει 9200χλμ...

Εσείς οι κάτοχοι Ζ750 εχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο?

ΥΓ: φυσικά και ΔΕΝ έχω top case, μπαγκαζιέρες και άλλα τέτοια ωραία πράγματα...

AFTER
21/03/2005, 09:55
99% ειναι απο κακη ζυγοσταθμιση!
Δεν αποκλειεται να ειναι καποιο λαστιχο με κακη κατασκευη

modeerf
21/03/2005, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δεν αποκλειεται να ειναι καποιο λαστιχο με κακη κατασκευη

Αν ήταν έτσι ομως μάλλον αυτό το φαινόμενο θα υπήρχε σε ολες τις ταχύτητες...

Μάλλον πάω για ζυγοστάθμιση και βλέπουμε...

arxiereas
22/03/2005, 18:26
PAR OLO POY TALANTEYETE MIPOS TINI PROS MIA PLEYRA TO TIMONI?????? DEN SOY LEO VEVEA OTI TRAVAI ALLA MIPOS EHI TASI P.X. PROS TA DEXIA ?

modeerf
22/03/2005, 19:44
Οχι...

Και για να μην μπερδευτούμε ξαναθυμίζω οτι το φαινόμενο που περιγράφω γίνεται οταν αφήνω τα χέρια απο το τιμόνι στην συγκεκριμένη ταχύτητα.

Με επιταγχυνόμενο γκάζι (όσο και απότομο ή μη και να είναι) δεν υπάρχει καμία ταλάντωση στο συγκεκριμένο φάσμα ταχύτητων...

Δεν τρέχει τίποτα...πρακτικά οπως περιέγραψα κατα τύχη και εντελώς συμπτωματικά το ανακάλυψα...

Θα πάω να κάνω κάποια στιγμή ζυγοστάθμιση μπας και...

ΥΓ: το 1 εκατοστό (για τα αντίβαρα) περα δώθε ήταν υπερβολή μου...κάντε το 4 χιλιοστά στο περίπου...(σορρυ μάγκες)

idi
31/03/2005, 10:14
Τι ηταν τελικα? εμαθα οτι θες να κανεις test ride το 1000...


:wave2:

Nik0s
31/03/2005, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
Αν ήταν έτσι ομως μάλλον αυτό το φαινόμενο θα υπήρχε σε ολες τις ταχύτητες...

Μάλλον πάω για ζυγοστάθμιση και βλέπουμε...

Κολλητός με το Ζ 750 μου έχει πει ακριβώς το ίδιο πράγμα, μόνο που το θεωρούσε "φυσιολογικό". Σ'αυτές τις στροφές/ταχύτητα δηλαδή. το μηχανάκι βγάζει κάποιους κραδασμούς...

Πας η λίγο πιο γρήγορα, ή λίγο πιο αργά !

:look:

:wave2:

idi
31/03/2005, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Κολλητός με το Ζ 750 μου έχει πει ακριβώς το ίδιο πράγμα, μόνο που το θεωρούσε "φυσιολογικό". Σ'αυτές τις στροφές/ταχύτητα δηλαδή. το μηχανάκι βγάζει κάποιους κραδασμούς...

Πας η λίγο πιο γρήγορα, ή λίγο πιο αργά !

:look:

:wave2:

οι κραδασμοι σε ενα ευρος στροφων ειναι πακετο με το μηχανακι (και ειναι Zuper!!!)

αλλο λεει...:wave2:

modeerf
31/03/2005, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Τι ηταν τελικα? εμαθα οτι θες να κανεις test ride το 1000...


:wave2:

Σαματις ξέρω??? Το κάνει ακόμα, απλά δεν του δίνω σημασία...ντάξ, μεσα στην Αθήνα δεν μου δίνονται και πολλές ευκαιρίες να αφήνω τα χέρια απο το τιμόνι οπότε...

Δεν το έχω πάει ακόμα και για ζυγοστάθμιση (ολα τα άλλα έχουν ελεγθεί)...οταν ξεπήξω θα το πάω για να μου φύγει και η ιδέα (η να εξαφανιστεί το φαινόμενο)


Σωστά "έμαθες" μαν...αλλά μάλλον θα το καθυστερήσω λιγουλάκι το τεστ ride μιας και η τρύπα στον χωρόχρονο που οδηγούσε στο 1000 φαινεται οτι προς το παρόν έχει κλείσει...

:)

CyBeRseXX
31/03/2005, 11:30
otan pas ston lastixa, krata mazi mou kai merika euro parapano gia kainourgio lastixo..

to exo pathei me pirelli diablo 2 fores :bigcry:

maikz750madness
01/04/2005, 09:55
ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΓΩ ΣΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ Κ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.ΑΥΤΟ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ.ΕΧΩ 7.000 ΧΛΜ ΗΔΗ.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΠΡΟΣ ΤΕΟΜΟΤΟ ΜΕΡΙΑ?
:bawl:

idi
01/04/2005, 10:04
αυτο το συζήταγα και με τον arxierea

νομιζω πως δεν καθόσαστε σωστα (στη μεση)

παιξε λιγο με τη θεση οδηγησης σου (κουνα το κωλομέρι σου λιγο, αντιθετα με τη μερια που εχει η ταση η μηχανη σου να πηγαίνει οταν αφηνεις το τιμόνι)
:wave2: :wave2: :wave2:

arxiereas
02/04/2005, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αυτο το συζήταγα και με τον arxierea

νομιζω πως δεν καθόσαστε σωστα (στη μεση)

παιξε λιγο με τη θεση οδηγησης σου (κουνα το κωλομέρι σου λιγο, αντιθετα με τη μερια που εχει η ταση η μηχανη σου να πηγαίνει οταν αφηνεις το τιμόνι)
:wave2: :wave2: :wave2: gia sou idi gia sas sinadelfi!! ides oti telika den ime o monos pou eho na kano ayti tin paratirisi. an isxiei ayto pou les peri lan8asmenou tropou 8esis sto mihanaki tote giati sto papi den simveni to idio?? to papi otan to odigao o idios me ton idio tropo pai oloisia. to kako ine oti den 8imame an to provlima to iha apo tin arhi i to apektisa sti sinehia.(mpori na epesa se mia KALI lakouvitsa kai na min to 8imame. telos panton... sto trito servis pou 8a kano 8a tous to episimano ke as elpisoume oti 8a endiafer8oun an kai poli amfivalo...... an exo nea veltiosis 8a enimeroso an ehete esis enimeroste esis .Υ.Γ. τελικα σάυτον τον κοσμο κανις δεν ειναι τελειος

dankannn
07/04/2005, 21:32
Κάνε έλεγχο στο ρουλεμάν του λαιμού και θα εισαι οκ.:) :) :)

modeerf
20/04/2005, 07:53
Τελικά μάγκες πήγα χθές στο μαγαζί απο το οποίο αγορασα τα λάστιχα για να κάνω ζυγοστάθμιση...

Εξήγησα στον ανθρωπο το φαινόμενο και πρίν μου λύσει τον μπροστινό τροχό, σήκωσε την μοτο στον αέρα και αρχισε να γυρίζει την ρόδα για να δεί τι γίνεται...

Το λοιπόν, το λάστιχο είναι ΣΤΡΑΒΟ (προσοχή, όχι η ζάντα, το ΛΑΣΤΙΧΟ)...

Και τώρα καλά ξεμπερδέματα...

Μου έδωσε το τηλ. του υπευθυνου της Bridgestone να κλεισω ραντεβού να έρθει να το δεί για να αποφασίσει αν θα αλαχτεί μέσα στην εγγύηση ή όχι...

Στανταρ θα αρχίσουν τα ευτράπελα του στύλ, "επεσες σε λακούβα" κλπ κλπ...

Τι να πώ...

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ...

Τα λέμε...

dankannn
20/04/2005, 15:19
Eγώ είπα να κάνεις έλεγχο στο ρουλεμάν του λαιμού γιατί αν το λάστιχο είναι στραβό
δεν μπορεί το τιμόνι να ταλαντέυεται αριστερά-δεξιά στα 70-75 χιλιόμετρα και οχι στα στα 80-90-100-110-160 εκτός και αν δεν το είχες προσεξει.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να σου αλάξουν το λάστιχο. :p :p

modeerf
20/04/2005, 15:28
Παληκάρι μου, ρουλεμαν λαιμου και τροχού έχουν ελεγχθεί απο 2 διαφορετικά άτομα εδώ και πολύ καιρό...

Το φαινόμενο ΔΕΝ εμφανιζεται πλέον μόνο στα 60-65 αλλά και απο εκεί και πάνω...εκεί γινόταν αμέσως αντιληπτό ακριβώς επειδή είναι μικρή η ταχύτητα και μεγάλη η ταλάντωση...

Απλά λόγω κραδασμών απο ένα σημείο και μετά είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να ξέρεις αν οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα ή αν είναι φυσιολογικό (το τιμόνι ουτως η άλλως ΠΑΝΤΑ κάνει διορθώσεις απο μόνο του, εκτός και αν κινείται κάποιος σε παρκέ)...

Anyway, καλά μου ξεμπερδέματα...

Αυριο το απόγευμα είναι το ραντεβού με τον υπευθυνο...

modeerf
21/04/2005, 12:02
Ολα ΟΚ μάγκες...

Μόλις άλλαξα εμπρός ελαστικό στην εγγύηση...

Μάλιστα το πρώτο που πήγε να μου βάλει ήταν επίσης ψιλοαρπαγμένο (απο την μεταφορά προφανώς) οπότε πήγε και αυτό στον κουβά...

Και φυσικά εξαφανίστηκαν κουνήματα και παρακουνήματα...

Τα λέμε...

:)

modeerf
09/06/2005, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από maikz750madness
...ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.


Επανέρχομαι στο θέμα...

Οταν είχα ανέβει Σέρρες με το "στραβό" εμπρός ελαστικό είχα 2 προβλήματα να αντιμετωπίσω:

1) Κουνηματα τιμονιού παντού και πάντα (είτε με ανοικτό, είτε με κλειστό, είτε με σταθερό γκάζι)

2) Το τιμόνι είχε μια τάση να θέλει να "στρίψει" αριστερά (και συνεπώς η μοτό να γύρει δεξιά)

Το 1ο φαινόμενο οπως ανέφερα εξαφανίστηκε με το που μου άλλαξαν το εμπρός ελαστικό...

Το δευτερο φαινόμενο εξακολουθεί να υφίσταται...

Για να είμαι σίγουρος οτι δεν είναι η ιδέα μου έβαλα και τον φίλο Kostom να το καβαλήσει στο τεράστιο πάρκινγκ του πρώην ιππόδρομου, ΧΩΡΙΣ να του πώ τι αισθάνομαι εγώ (αν τραβάει αριστερά ή δεξιά)...

Εχοντας ταχύτητα μέσα (δεν έχει σημασία ποιά) και αφήνοντας τα χέρια απο το τιμόνι η μηχανή θελει να "φύγει" ελαφρώς δεξιά...

Το φαινόμενο ειναι πολύ δυσκολα αντιληπτό ή απλά δεν είναι, οταν το δοκιμάσαμε να ρολάρει με κενή...


Θέλω να τελειώνω και με αυτό το προβληματάκι γιατί ετοιμάζομαι πάλι για "πάνω" και αυτή την φορά δεν θέλω να μου την "σπάσει" τιποτα...

Για την ιστορία:

*Η μοτο δεν έχει πέσει-τρακάρει ποτέ
*Για την θέση οδήγησης (κωλομέρια αριστεροδεξιακεντρο) δεν τίθεται θέμα...
*Δεν έχει λυθεί μπροστινό ποτε (για να έχει κάνει κάποιος μαλακία στην συναρμολόγηση)
*Δεν έχει γίνει καμιά επέμβαση στις αναρτήσεις του μπροστινου (ελατήρια-αποστάτες)...

Οποια βοήθεια δεκτή και ευχαριστώ προκαταβολικά...

wizzy
09/06/2005, 12:21
Το ίδιο συμβαίνει και με το δικό μου απο την πρώτη μέρα. Στις normal ταχύτητες γέρνει απο δεξιά.
Δεν ξέρω τι συμβαίνει :confused:

Όπως είπε και ο modeerf :




Για την ιστορία:

*Η μοτο δεν έχει πέσει-τρακάρει ποτέ
*Για την θέση οδήγησης (κωλομέρια αριστεροδεξιακεντρο) δεν τίθεται θέμα...
*Δεν έχει λυθεί μπροστινό ποτε (για να έχει κάνει κάποιος μαλακία στην συναρμολόγηση)
*Δεν έχει γίνει καμιά επέμβαση στις αναρτήσεις του μπροστινου (ελατήρια-αποστάτες)...

CyBeRseXX
09/06/2005, 12:34
na erixnes mia matia ston piso aksona, isos merika xiliosta kanoun ti mixani na tinei na stripsei..

modeerf
09/06/2005, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
na erixnes mia matia ston piso aksona, isos merika xiliosta kanoun ti mixani na tinei na stripsei..

Εννοείς οι ρεγουλατόροι της αλυσίδας να είναι όμοια "ρυθμισμένοι" (ή τον αξονα αυτόν καθαυτόν???)...

Το έχω τσεκάρει και αυτό...και μάλιστα οχι απο την ενδειξή που έχουν τα λαμάκια (με τις γραμμές) γιατί οταν σφίγγεις οπως είναι λογικό μετακινουνται, αλλά έχω μετρήσει μια μια τις σπείρες (σε αυτό που προεξέχει και μπαινει το παξμάδι και το κόντρα παξιμάδι) και είναι τζάμι...

Α, επίσης δεν έχει αντικατασταθεί ούτε μετακινηθεί καποια απο τις ντίζες (ή καλώδια) που καταλήγουν στο τιμόνι (ή γενικά στο μπροστινό συστημα) γιατί τότε εκτός απο τα άλλα θα υποψιαζόμουν οτι ο ταδε μάστορας θα μπορουσε να είχε περάσει την τάδε ντίζα απο άλλη διαδρομή με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ο απαραίτητος τζόγος...δυστυχώς ουτε αυτό είναι το case...


ΥΓ: CyBeRseXX τελικά απο οτι κατάλαβες, μέσα είχες πέσει για την αιτία του κουνήματος...:)

wizzy
09/06/2005, 12:56
Τελικά ήταν ο πίσω 'αξονας ?

Θα το τσεκάρω σήμερα.
Πως πάει τώρα modeerf ??

modeerf
09/06/2005, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από wizzy
Τελικά ήταν ο πίσω 'αξονας ?

Θα το τσεκάρω σήμερα.
Πως πάει τώρα modeerf ??

Οχι βρε!!!

Σε μπερδεψε το ΥΓ προς τον Σαϊμπερ...

Απλά ο μάγκας (αν διαβάσεις απο την αρχή το θρέαντ) ειχε πέσει μέσα στην αιτία του φαινομενου του ΚΟΣΚΙΝΙΣΜΑΤΟΣ του μπροστινου (το οποίο οπως είπα εξαφανιστηκε με την αλλαγή του εμπρος ελαστικου=ελλατωματικό απο την αρχή)...

Το άλλο φαινόμενο το ψάχνω ακόμα...

CyBeRseXX
09/06/2005, 13:00
tous regoulatorous ennoousa. isos me to mati i metrontas spires na xaneis merika xiliosta. an oxi, isos na prepei na ta xaseis gia na paei isia i mixani ;)

An upothesoume oti ftaei i piso roda, logika, gia na strivei aristera to timoni, tha prepei o piso troxos na exei mia mikri klisi pros ta deksia. Dokimase opos stekesai piso apo ton troxo na laskareis to deksi regoulatoro kai na ton fereis elaxista mprosta anagazontas ton troxo na erthei elafros pros ta aristera.

Dokimase to (tsampa einai) kai an petixei tha exo 2sta2.

(upopsin exo idi allaksei 2 strava mprostina lastixa sto diko mou, tora testaro to trito )
:D

gmakris
09/06/2005, 13:01
Μηπως σε βοηθησει εφοσον μου εχει τυχει :

Kοιταξε με το ματι και την αφη μηπως εχει αρπαξει ζαντα απο λακουβα, αλλα και για χαλαρη αλυσιδα με φθαρμενα γραναζια κινησης αρκουν για την συμπεριφορα που ειπες λογω υπερβολικου τζογου.

Εαν επισης εχεις τη δυνατοτητα (και βοηθεια φιλου) σηκωσε το μηχακι εμπρος/ πισω λυσε το μπροστινο απο τα δεσιματα του, και δοκιμασε να το ισωσεις (αφου σημαδεψεις την αρχικη του θεση) με το ματι.
Το δοκιμασα με φιλο, ηταν ευκολο να γινει, και το αποτελεσμα ηταν αψογο....


:wave2:

wizzy
09/06/2005, 13:04
Το μόνο που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής είναι οτι ο δεξιός ρεγουλατόρος ( κάτω απο την εξάτμιση ), είναι λίγο χαλαρώ το καπάκι του....

Δεν ξέρω τι να πώ.
Τα λάστιχα πως τα τσεκάρεις ??? ( Είμαι και νέος σε αυτά τα κόλπα βλέπεις :) )

modeerf
09/06/2005, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
tous regoulatorous ennoousa. isos me to mati i metrontas spires na xaneis merika xiliosta. an oxi, isos na prepei na ta xaseis gia na paei isia i mixani ;)

An upothesoume oti ftaei i piso roda, logika, gia na strivei aristera to timoni, tha prepei o piso troxos na exei mia mikri klisi pros ta deksia. Dokimase opos stekesai piso apo ton troxo na laskareis to deksi regoulatoro kai na ton fereis elaxista mprosta anagazontas ton troxo na erthei elafros pros ta aristera.

Dokimase to (tsampa einai) kai an petixei tha exo 2sta2.

(upopsin exo idi allaksei 2 strava mprostina lastixa sto diko mou, tora testaro to trito )
:D

Χε χε χε...μα σας παρακαλώ κύριε...δεν μετράω με το μάτι...μετράω με το νύχι!!! (μιλάμε για απόλυτη ακριβεια :) )

Ευχαριστώ για την ιδέα θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία...

Ελπίζω να κάνεις το 2 στα 2 φίλε...κάτσε να σκεφτώ το έπαθλο...

:)

ΥΓ: Εγώ πάλι στα 12χρόνια που καβαλάω πραγματικά ηταν η πρώτη φορά που μου έτυχε στραβό καινουριο ελαστικό...όσο ζώ μαθαίνω...

modeerf
09/06/2005, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
Μηπως σε βοηθησει εφοσον μου εχει τυχει :

Kοιταξε με το ματι και την αφη μηπως εχει αρπαξει ζαντα απο λακουβα, αλλα και για χαλαρη αλυσιδα με φθαρμενα γραναζια κινησης αρκουν για την συμπεριφορα που ειπες λογω υπερβολικου τζογου.

Εαν επισης εχεις τη δυνατοτητα (και βοηθεια φιλου) σηκωσε το μηχακι εμπρος/ πισω λυσε το μπροστινο απο τα δεσιματα του, και δοκιμασε να το ισωσεις (αφου σημαδεψεις την αρχικη του θεση) με το ματι.
Το δοκιμασα με φιλο, ηταν ευκολο να γινει, και το αποτελεσμα ηταν αψογο....


:wave2:

Ζάντα: θα το ελέγξω (τελευταία φορά ο μπροστινός τροχός ελεγθηκε στο λαστιχάδικο που μου άλλαξε το στραβό ελαστικό...αν κάπου ήταν στραβή η ζάντα δεν θα το έλβεπαν??? χμμμμμμμμ...)

Αλυσίδα: χμμμμμ...την τελευταία φορά που την κοιταξά φαινόταν μια χαρά...δεν νομίζω να χρειάζεται τέντωμα...θα το ξανατσεκάρω...

Γρανάζια: Θα το τσεκάρω και αυτό αλλά τι διάολο...13000χλμ έχω κάνει μόνο...

Αυτό το τελευταίο το συζητάγα με έναν φίλο μου σήμερα...το κακό είναι οτι τα χέρια μου δεν "πιάνουν"...οπότε θα γίνουν πρώτα οι ευκολοι έλεγχοι και αν δεν βγάλω άκρη θα οδευσω προς τιμημένο εξουσιοδοτημέπο για τα υπόλοιπα...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές φίλε...

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
09/06/2005, 13:19
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ??? ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟΖΖΖΖΥΓΙΣΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ .... ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΓΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ .... (ΤΟ ΚΑΤΩ)...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ . ΒΕΒΑΙΑ ΟΑΤΑΝ ΠΗΓΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ SERVICE Ο ΤΥΠΟΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΛΑΣΚΑΡΕΙ ΟΙ ΒΙΔΕΣ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ . ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΕΝΤΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ . ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΤΡΕΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ . ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ SERVICE ΣΥΖΖΖΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΟΥ . T A K E I T E A S Y

modeerf
09/06/2005, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από KAWASAKIZ750
ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ??? ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟΖΖΖΖΥΓΙΣΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ .... ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΓΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ .... (ΤΟ ΚΑΤΩ)...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ . ΒΕΒΑΙΑ ΟΑΤΑΝ ΠΗΓΑ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΓΙΑ SERVICE Ο ΤΥΠΟΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΛΑΣΚΑΡΕΙ ΟΙ ΒΙΔΕΣ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΑΤΟΥΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ . ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΑ ΕΝΤΡΟΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΤΕΡ ΕΧΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ . ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΤΡΕΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ . ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ SERVICE ΣΥΖΖΖΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΟΥ . T A K E I T E A S Y

Με το συμπάθειο φίλε μου αλλά ΟΧΙ δεν το παρακάνουμε καθόλου...

Δεν είπε κανένας οτι ολα τα Ζ750 έχουν το ίδιο "πρόβλημα" (οπως προφανώς δεν έχει το δικό σου) αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα βγώ εγώ τρελλός...

Εχω περάσει ΩΡΕΣ προσπαθώντας να με πεισω οτι δεν είναι κάτι της φαντασίας μου...έχω βάλει άλλα άτομα να το καβαλήσουν ΧΩΡΙΣ να τους πώ το πως και που για να είναι αντικειμενικοι...

Επίσης αν εσύ το θεωρέις αυτό "λεπτομέρια" φίλε μου σε πληροφορώ οτι αυτό το φαινόμενο (μαζί με το κωλοκούνημα) παρα τρίχα να μου χαλάσει ένα 2ήμερο css...

Και εγώ είχα την ελπίδα οτι τα 2 προβλήματα ήταν λογω εμπρός ελαστικου αλλά δεν...

Η πρώτη συζήτηση με τον μηχανικό μου δεν με άφησε και πολύ ικανοποιημένο...

Το "T A K E I T E A S Y" φιλε συν-Ζητά ελα να μου το πείς σε κανα μήνα που θα ανεβω Σερρες και θα ανακαλύψω οτι πάλι "τραβάει" η μηχανή ενώ θα έχω ξοδεψει τα μαλλια της κεφαλής μου σε βενζίνες-λαστιχα-ξενοδοχεία κλπ κλπ κλπ...και ελα να μου το πείς στην μαμημένη την Κ10 οταν θα το περιλούζω με βενζίνη και θα το καίω όπως ο Χεντριξ την κιθάρα του...μουχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

Εννοείται φιλικότατα και με μεγάλη διάθεση χιούμορ...

Freedom


:D

ΥΓ: Βρε συ το δικό μου κάτω "κεφάλι" γέρνει πάντα προς τα αριστερά...λές να παίζει γυροσκοπικό???

wizzy
09/06/2005, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
ΥΓ: Βρε συ το δικό μου κάτω "κεφάλι" γέρνει πάντα προς τα αριστερά...λές να παίζει γυροσκοπικό???

:uplate:

Αρα το Ζ μου είναι μια χαρά

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Conos
11/06/2005, 12:14
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗ ΠΑΡΕΑ. NΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ME TO Zετάκι ΜΟΥ.
ΚΟΥΝΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΤΑΣΗ ΝΑ ΣΤΡΙΞΕΙ ΔΕΞΙΑ (ΟΧΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΑΙΣΘΗΤΑ) , ΕΙΔΙΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ.
ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟ SERVICE ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΩ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΟΥΜΕ.

ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ/ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΕΚΤΗ. ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΡΑΒΟΜΑΡΑ ΤΟΥ ΛΑΣΤΙΧΟΥ (ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΟ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ!!!

CyBeRseXX
11/06/2005, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Conos
ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ/ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΕΚΤΗ. ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΡΑΒΟΜΑΡΑ ΤΟΥ ΛΑΣΤΙΧΟΥ (ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΟ).

Distixos me to mati den ginetai. Vazeis ena metaxeirismeno elastiko kai an stamatisei to kounima, tote to diko sou einai stravo. An den stamatisei, pas gia elenxo rouleman troxou i laimou.

modeerf
11/06/2005, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Conos
ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗ ΠΑΡΕΑ. NΕΟΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ME TO Zετάκι ΜΟΥ.
ΚΟΥΝΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΕ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗ ΤΑΣΗ ΝΑ ΣΤΡΙΞΕΙ ΔΕΞΙΑ (ΟΧΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΑΙΣΘΗΤΑ) , ΕΙΔΙΚΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ.
ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟ SERVICE ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΩ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΟΥΜΕ.

ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ/ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΕΚΤΗ. ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΡΑΒΟΜΑΡΑ ΤΟΥ ΛΑΣΤΙΧΟΥ (ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΟ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΕΚΔΡΟΜΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΩΡΑΙΑ ΠΑΝΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ!!!

Καλως ήρθες αδερφέ...

Το αν είναι "στραβό" το λάστιχο είναι σχετικά ευκολο να το δείς...

Σήκωσε το μπροστινο τροχό στον αέρα (με κάποιο στάντ για το μπροστινο) γύρνα την ρόδα και παρατήρησε το...

Αν έχεις αμφιβολίες πήγαινε σε λαστιχά και ΑΝ είναι στραβό θα στο πεί ο ίδιος...

modeerf
11/06/2005, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από CyBeRseXX
Distixos me to mati den ginetai. Vazeis ena metaxeirismeno elastiko kai an stamatisei to kounima, tote to diko sou einai stravo. An den stamatisei, pas gia elenxo rouleman troxou i laimou.

Αδερφέ εδώ θα διαφωνήσω (εν μέρη μιάς και σου έχουν τύχει περισσότερες τετοιες περιπτώσεις)...

Στην δικια μου την περίπτωση φαινόταν δια γυμνού οφθαλμου (γυρίζοντας τον μπροστινό τροχό παντα, ε?)

Απο την άλλη αν είναι κατα κάποιο τρόπο ελαττωματικός σκελετός, καλά ξεμπερδέματα...
:)

Conos
11/06/2005, 13:12
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΗΚΩΜΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ. ΑΝ ΔΕ ΒΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ "ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΣΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΛΑΣΤΙΧΑ" ΦΙΛΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΕΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ.

ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΩΣ

dankannn
11/06/2005, 13:15
Ρε παιδιά να πω και εγώ την γνώμη μου αν είναι ΟΚ ΛΑΣΤΙΧΑ και μπρος και πίσω,ΡΟΥΛΕΜΑΝ μπροστινού, ΡΕΓΟΥΛΑΤΟΡΟΙ αλυσίδας,ΡΟΥΛΕΜΑΝ τροχων και ΖΑΝΤΕΣ τότε μάλλον θα πρέπει να δεις αν κάποιο απο τα καλάμια έχει πιο λίγο λάδι απο το άλλο η αν το ενα καλάμι είναι έστω και χιλιοστα κατεβασμενο στην πάνω πλακα του τιμονιου σε σχέση με το άλλο καλάμι.
Και τελος είναι ο σκελετος κατι που μακάρι να μην είναι.
Μήπως έχεις φαει καμία σαβουρδα??:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

modeerf
11/06/2005, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Conos
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΗΚΩΜΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΜΕ ΤΟ ΜΑΤΙ. ΑΝ ΔΕ ΒΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ "ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΣΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΛΑΣΤΙΧΑ" ΦΙΛΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΕΝΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ.

ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ. ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΩΣ

Σωστός και καλή τυχη φίλε...

Ενημερωσε μας...

Conos
11/06/2005, 13:53
ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΠΛΩΣΕΙ ΠΟΤΕ (ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ). ΜΟΝΟ ENA HIT AND RUN ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΕΠΙΔΟΞΟ ΟΔΗΓΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ....ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΝΙΩΣΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ. ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.

ΜΗ ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΣΚΕΛΕΤΟΥΣ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ ΖΑΛΑΔΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΩ.

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΩ.....!! ΑΡΚΕΤΑ ΕΧΩ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΙΔΕΣ!

wizzy
13/06/2005, 09:12
Εγώ ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Είναι και το μάτι μου "άπειρο" σε τέτοια θέματα.
Το βλέπω για τεομοτο :(

wizzy
14/06/2005, 13:08
Έπαιξα χτες με τους ρεγουλατόρους αλλά καμία αλλαγή :(

Conos
14/06/2005, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από wizzy
Έπαιξα χτες με τους ρεγουλατόρους αλλά καμία αλλαγή :(

Τα εχω ψαξει και εγω αυτα. Φοβαμαι οτι θα εχει να κανει με το λαστιχο οπως και το δικο μου. θα το μαθουμε συντομα ελπιζω....!!

wizzy
14/06/2005, 14:45
Πάντως το θέμα σκελετός ακούγεται πολύ και αφού πολλοί συνάδελφοι έμπειροι δεν έχουν βρεί κάτι ακόμα, με πιάνει πανικός :cry:

Conos
14/06/2005, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από wizzy
Πάντως το θέμα σκελετός ακούγεται πολύ και αφού πολλοί συνάδελφοι έμπειροι δεν έχουν βρεί κάτι ακόμα, με πιάνει πανικός :cry:

Μη ξεχνας ομως οτι δε μπορει ολοι να εχουν προβλημα με το σκελετο. Μη σε ανησυχει αυτο.
Ποιο πιθανο ειναι τα λαστιχα αφου σε πολλους εξαφανιστηκε το προβλημα με την αλλαγη τους. Τωρα αυτο η νεκροψια θα το δειξει...:confused:

rsp
14/06/2005, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Conos
Μη ξεχνας ομως οτι δε μπορει ολοι να εχουν προβλημα με το σκελετο. Μη σε ανησυχει αυτο.
Ποιο πιθανο ειναι τα λαστιχα αφου σε πολλους εξαφανιστηκε το προβλημα με την αλλαγη τους. Τωρα αυτο η νεκροψια θα το δειξει...:confused:


Να τα μας γιναμε και ξερολες τωρα....Και εσυ που το ξερεις ρε...??

Conos
15/06/2005, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Να τα μας γιναμε και ξερολες τωρα....Και εσυ που το ξερεις ρε...??


Ρε μικρε τι θεση εχεις εσυ εδω? :nono: Αντι να κανεις ασκοπα σχολια δε βαζεις ενα χερακι να δουμε τι φταιει....

Αλλα δε πειραζει εκδικηση θα παρω αμα σου βγαλει τιποτα το ΧΧ. :wave2: :wave2:

rsp
16/06/2005, 11:28
Για αρχη το ΧΧ ειναι Χοντα...Κοινως δεν σπαει δεν χαλαει...Αλλα χωρις πλακα αν εχεις κοιταξει τα ευκολα προτεινω να δεις λιγο τι παιζει στο ρουλεμαν στο τιμονι και αν εχει δεν θυμαμαι και το ρουλεμαν λαιμου...

wizzy
16/06/2005, 11:48
Δύο ερωτησούλες :

1. Αν ήταν στραβό το μπροστά λάστιχο δεν θα "κούναγε" το τιμόνι ?


ΚΑΙ ΤΩΡΑ....

τατάμ τατάμμμμμμμ...... η χαζή ερώτηση :

2. Πώς γίνεται να ισοσταθμεί το μηχανάκι σε βάρος, οταν υπάρχει εξάτμιση απο την μια πλευρά ????

( δεν θέλω ΟΥ :) )

Conos
16/06/2005, 19:06
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από wizzy
[B]Δύο ερωτησούλες :

1. Αν ήταν στραβό το μπροστά λάστιχο δεν θα "κούναγε" το τιμόνι ?


Το θεμα ειναι οτι κουναει και το τιμονι. Αμα αφησεις τα χερια σου λογικα θα παιζει το τιμονι σου οπως παιζει και το δικο μου.

Παντως και το συνεργειο δε μου βρηκε τιποτα οποτε με βλεπω σε λαστιχα συντομα.
Οσο για την αισθηση που εχει καλορυθμισμενο το μηχανακι μετα απο service απλα κ....α!!!:cool:

wizzy
17/06/2005, 16:54
Το τιμόνι δεν έχει κουνήματα απο την πρώτη μέρα. Απλα στις χαμηλές ταχύτητες "χάνει" λιγο δεξιά η μηχανή.
Αν και πήγα στο μηχανικό και τα παιδιά εκεί το κοίταξαν με πάρα πολυ προσοχή, βρήκαν ότι η αριστερή μπουκάλα στο τιμόνι ήταν λίγο πιο πάνω απο την δεξιά.
Το έφεραν, κοίταξαν αξονες μπρός και πίσω, κοίταξαν τον πίσω τροχό να είναι σε ευθία με τον εμπρός και μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με παρελκόμενα και σκελετό, παρα μόνο τα λαστιχα τα οποία δεν μπορουσαν να τα τσεκάρουν με ακρίβεια.

Πιστεύω οτι αν το λάστιχο στραβοπατήσει απο την αρχή, δεν έρχεται.

Το μόνο που έχω να κάνω είναι να τσεκάρω πάλι μπουκάλες και αλυσίδα με μικρόμετρο και να περιμένω αλλαγή ελαστικών....

Έχει κανεις άλλος κάποια ιδέα ή προταση ? :confused: :confused:

BAD BOY
19/06/2005, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από wizzy


Έχει κανεις άλλος κάποια ιδέα ή προταση ? :confused: :confused: ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΘΕΛΕΙ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ(ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΩ).Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΙΑΠΩΝΙΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΒΑΡΙΔΑΚΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΟ,ΤΑ ΧΛΜ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΑΝΤΑ.ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΕΙ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ.ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ.ΑΥΤΑ:wave2: :beer: :beer: :beer:

adam_tsouk
19/06/2005, 21:41
Χτες παρατήρησα ότι τραβάει και εμένα δεξιά! :lol: :lol:


Αλλά είναι ανεπέστητο!

Z-Newbie
20/06/2005, 10:56
Άλλος ένας που "γέρνει" λίγο δεξιά --->

:p :wave2:

wizzy
20/06/2005, 11:45
Μήπως πρέπει να κάνουμε καμία κίνηση προς τεομότο για να μας λύσουν ( αν μπορούν :mad: ) κάποιες απορίες ?

Λέω εγω τώρα.... μήπως....

Conos
20/06/2005, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-Newbie
Άλλος ένας που "γέρνει" λίγο δεξιά --->

:p :wave2:

Μήπως γίνεται με τα χρόνια και "γέρνει" δεξιά??? :(

:eek::lol:

adam_tsouk
20/06/2005, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Conos
Μήπως γίνεται με τα χρόνια και "γέρνει" δεξιά??? :(

:eek::lol:



:hypnotize :uplate:


:sick: :sick: :sick:

Conos
20/06/2005, 18:59
Οχι άμα είναι να του πετάξουμε κάνα μπλέ χαπάκι στο ντεπόζιτο να γιάνει!!!:hypnotize

Z-Newbie
20/06/2005, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Conos
Μήπως γίνεται με τα χρόνια και "γέρνει" δεξιά??? :(

:eek::lol:

Μπά δε παίζει τέτοιο πρόβλημα είμαι μόνο 21!!! :p ;) :wave2:

stako
24/02/2006, 08:50
Παιδιά αυτό που λέει ο Z-BADBOY'STOY (γειά σου Γιώργο!) έχει βάση, σε βιβλίο που έχω σχετικά με συντήρηση/βελτίωση μηχανών αναφέρει ότι καλό είναι τα βαριδιάκια να τα κολλάμε με μια καλή κολλητική ταινία καθώς οι δυνάμεις είναι μεγάλες και μπορεί να ξεκολλήσουν. Επίσης στο εργοστάσιο η ζυγοστάθμιση δεν είναι και τόσο καλή, εγώ με μαμά λάστιχα είχα μετά τα 5000χλμ ένα προβληματάκι, έτρεμαν το κλιπον σαν να είχα χτυπημένη ζάντα. Στην πρωτη αλλαγή ελαστικών σε καλό μάστορα και σωστή ζυγοστάθμιση το πρόβλημα λύθηκε.

billgeo
24/02/2006, 11:45
Εξατμιση παιδια, εξατμιση! (για το "παρσιμο" δεξια, οχι για το τρεμοπαιγμα)

:beer: :wave2: :beer:

skeyos
26/02/2006, 21:27
Δηλαδη λες Bill οτι φταιει η μαμα εξατμιση που ειναι βαρια? με μια ελαφρυτερη στρωνει?

Zbandit750
26/02/2006, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-BADBOY'STOY
ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΘΕΛΕΙ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ(ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΩ).Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΙΑΠΩΝΙΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΒΑΡΙΔΑΚΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΟ,ΤΑ ΧΛΜ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΑΝΤΑ.ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΕΙ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ.ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ.ΑΥΤΑ:wave2: :beer: :beer: :beer:

Η μονη δυναμη που δεν μπορει να ξεκολησει τα βαριδια ειναι η φυγοκεντρος , καθως η δυναμη ασκειται καθετα πανω τους με φορα απο το κεντρο προς την περιφερια και το μονο που κανει ειναι τα κολαει καλυτερα. Οι κραδασμοι ναι μπορει να τα ξεκολησουν , αλλα η φυγοκεντος με τιποτα

billgeo
26/02/2006, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από skeyos
Δηλαδη λες Bill οτι φταιει η μαμα εξατμιση που ειναι βαρια? με μια ελαφρυτερη στρωνει?

Ναι, οσοι βαλανε ακραπα, no prob.!
(Η δικη μου ειναι τιτανιο και ψηλα και "μεσα" στην ουρα)

Azazyl
18/05/2006, 23:00
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με ένα V-Strom 650 καινούργιο. Το μηχανάκι μέχρι τα 70 τραβάει δεξιά και μάλλον πρέπει να είναι το πλαίσιο....:(
Α και η εξάτμιση φυσικά δεν είναι γιατί τότε θα το έκαναν όλα... (έχω οδηγήσει άλλα 3...)
Δείτε και τη δική μου περίπτωση εδώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=22959&perpage=15&pagenumber=1

Μήπως κανένας με το πρόβλημα αυτό βρήκε λύση?

skeyos
19/05/2006, 00:18
Telika to tremoulo sto timoni otan afhneis ta xeria diorthonetai me mia zygostathmish? giati to parathrhsa ki ego prosfata.

billgeo
19/05/2006, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από skeyos
Telika to tremoulo sto timoni otan afhneis ta xeria diorthonetai me mia zygostathmish? giati to parathrhsa ki ego prosfata.


You can try!
:beer:

kalmisurf
19/05/2006, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
...το Σαββατο παρατήρησα το εξής...

Αν με ταχύτητα 70-75 χιλιόμετρα αφήσω τα χέρια απο το τιμόνι, το τιμόνι ταλαντέυεται αριστερά-δεξιά...στα 80-90-100-110 κανένα πρόβλημα οπως επίσης στα 65-60-55 κοκ...

Αυτό γίνεται μόνο απο τα 70 έως τα 75...

Το τσέκαρα καμιά 30αριά φορές σε διαφορετικους δρόμους ακόμα και με διαφορετική σχέση μέσα στο κιβώτιο...

Η ταλάντωση -παρατηρώντας τα αντίβαρα- είναι της τάξης του 1 εκατοστού πηγαινε-έλα...

Τα λάστιχα είναι καινούρια (BT-014 1000χλμ)...

Πιέσεις τσεκαρισμένες απο οργανάκι της Μισελεν...

Να ξεκινήσω απο καμιά ζυγοστάθμιση και μετά έλεγχο ρουλεμάν λαιμού, τροχού κλπ κλπ???

Το κακό είναι οτι δεν ξέρω αν παλιότερα το έκανε ή οχι οπότε δεν ξέρω αν είναι το "φυσιολογικό" του ή αν κάτι είναι όντως λάθος...

Το Ζ750 έχει 9200χλμ...

Εσείς οι κάτοχοι Ζ750 εχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο?

ΥΓ: φυσικά και ΔΕΝ έχω top case, μπαγκαζιέρες και άλλα τέτοια ωραία πράγματα...


FILE MOY ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ SIMI (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ) ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΤΗ ΜΟΤΟΡΟΔΑ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΣΤΡΑΒΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ. ΟΣΟ ΕΧΕΙΣ ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑΖΕΙ. ΜΙΑ ΠΑΡΤΙΔΑ DL ΤΟΧΟΥΝΕ ΛΟΓΩ ΛΑΣΤΙΧΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ. Η ΜΟΤΟΡΟΔΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΣ BRIDGESTONE ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΕΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ