PDA

View Full Version : TT600R subforum



Σελίδες : 1 [2] 3

TTdevil
06/05/2010, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eric
κανονικά.Στρώσιμο με σεβασμό και μετά έχει στροφιλίκια
Μπραβο να σαι καλα να το χαρεις:) Εγω ειμαι on-off περιπτωση μιας και μου αρεσουν οι περιεργες καταστασεις :rotflmao:

Eric
06/05/2010, 19:35
και εσυ φίλε μου και μόλις έχεις φοτο ανεβασέ την να το χαρούμε

TTdevil
06/05/2010, 19:41
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: Αστα να πανε. Πηγα να αλλαξω γραναζια μπρος πισω, στο πισω κολλησαν οι βιδες που κρατανε το γραναζι στο κεντρο (με κοπιδι τους εριξε ο μηχανικος για να παρουν στροφη κιοπως καταλαβαινεις βγηκαν αχρηστες) και χρειαστηκε να τις παραγγειλω απο ολλανδια με αναμονη 10 μερες:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Eric
06/05/2010, 19:46
κάνε λίγο υπομονή και μετά τιμωρία
Εγώ το έχω συνεργείο απο τον Σεπτεμβρη.μπορείς να φανταστείς πως ήμουν?

TTdevil
06/05/2010, 19:53
Μπορεις να μου δωσεις μια γνωμη γιαυτα τα δυο λαστιχακια, μιας κι ερχεται το καλοκαιρι και θα παω να οργωσω κανα νησι? Η χρηση που θελω ειναι 60-70 ασφαλτο και 30-40 χωμα.

METZELER (http://www.metzelermoto.co.uk/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/off_road/enduro_on_off&vehicleType=MOTO&product_id=878052&uri=/metzeler/en_GB/browser/xml/catalog/moto/OffRoad_Enduro3.xml&menu_item=/products/catalog/off_road)
PIRELLI (http://www.pirellityre.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/on_off_road/enduro_on_off&vehicleType=MOTO&product_id=880176&uri=/pirellityre/en_IT/browser/xml/catalog/moto/MOTO_MV_SCORP_MT90AT.xml)

Eric
06/05/2010, 20:06
πιστεύω οτι τα pirelli ταιριάζουν καλύτερα για την χρήση που θελεις

TTdevil
06/05/2010, 20:10
Κι εγω προς τα εκει με βλεπω. Thanks:beer:

gong
07/05/2010, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeke
Εσύ τι προτιμάς ?
Απο άποψη μανιβέλας-μίζας. Τώρα που έχετε τα μοτόρια τι προτιμάτε?
Τα μανιβελάτα μοτέρ των ΤΤ και TTR προέρχονται από το ΧΤ του '87 (2KF) και έχουν σαφώς καλύτερη απόδοση από τα αντίστοιχα μιζάτα τα οποία προέρχονται από το ΧΤ του '90 (το οποίο προκάλεσε δυσάρεστη έκπληξη τότε στον ειδικό τύπο λόγω της μειωμένης του απόδοσης σε σχέση με τα παλαιότερα μοντέλα).
Από 'κεί και πέρα σίγουρα η μανιβέλα θέλει κάποια εξοικίωση αλλά εγώ προσωπικά δεν θα θυσίαζα το γκάζι για χάρη της άνεσης.
Όσο για το ΤΤR όταν παρουσιάστηκε απέσπασε πολύ θετικά σχόλια για το βελτιωμένο στήσιμό του (πλαίσιο - αναρτήσεις - φρένα) σε σχέση με τα ΤΤ. Επίσης έχει και κάποιες διαφορές στο μοτέρ (κοντύτερος στρόφαλος, ελαφρωμένο βολάν, μεγαλύτερα καρμπυρατέρ, διαφορετικές σχέσεις στο κιβώτιο κλπ) που του δίνουν ευστροφία και ιπποδύναμη στον τροχό 39,5 ίππους, τη μεγαλύτερη που έχει βγάλει η yamaha από αυτόν το κινητήρα.
Τώρα το θέμα της εμφάνισης είναι τελείως υποκειμενικό, αλλά πάντως καμία σχέση με τα τέρατα του paris- dakar!!! Ένα 10άλιτρο τεποζιτάκι έχει επάνω...

Voliminal
07/05/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gong
Τα μανιβελάτα μοτέρ των ΤΤ και TTR προέρχονται από το ΧΤ του '87 (2KF) και έχουν σαφώς καλύτερη απόδοση από τα αντίστοιχα μιζάτα τα οποία προέρχονται από το ΧΤ του '90 (το οποίο προκάλεσε δυσάρεστη έκπληξη τότε στον ειδικό τύπο λόγω της μειωμένης του απόδοσης σε σχέση με τα παλαιότερα μοντέλα).
Από 'κεί και πέρα σίγουρα η μανιβέλα θέλει κάποια εξοικίωση αλλά εγώ προσωπικά δεν θα θυσίαζα το γκάζι για χάρη της άνεσης.
Όσο για το ΤΤR όταν παρουσιάστηκε απέσπασε πολύ θετικά σχόλια για το βελτιωμένο στήσιμό του (πλαίσιο - αναρτήσεις - φρένα) σε σχέση με τα ΤΤ. Επίσης έχει και κάποιες διαφορές στο μοτέρ (κοντύτερος στρόφαλος, ελαφρωμένο βολάν, μεγαλύτερα καρμπυρατέρ, διαφορετικές σχέσεις στο κιβώτιο κλπ) που του δίνουν ευστροφία και ιπποδύναμη στον τροχό 39,5 ίππους, τη μεγαλύτερη που έχει βγάλει η yamaha από αυτόν το κινητήρα.
Τώρα το θέμα της εμφάνισης είναι τελείως υποκειμενικό, αλλά πάντως καμία σχέση με τα τέρατα του paris- dakar!!! Ένα 10άλιτρο τεποζιτάκι έχει επάνω...


Αχχχχ... Με κάνεις να νιώθω τόσο όμορφα που έχω TTR μανιβελάτο :D :D :D

gong
07/05/2010, 11:57
:D :D :D




:beer:

zeke
09/05/2010, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Voliminal
Αχχχχ... Με κάνεις να νιώθω τόσο όμορφα που έχω TTR μανιβελάτο :D :D :D


Αχχχ..Δεν ξέρεις πόσο ανυπομονώ να το πω και εγώ αυτό που λες.... :beer:

gkmp
10/05/2010, 21:29
Χωρις να θελω να το πενευτω,καθοτι ανηκω και γω στους μανιβαλατους TTRαδες.Τα μοτερ των TTR εχουν καλυτερη αποδοση από αυτα με μιζα. :cool: :cool: :cool:
Προσωπικα τωρα,δεν ειχα καθολου προβλημα με τη μανιβελα.Την πρωτη εβδομαδα μονο μεχρι να τη μαθω(Το ποτε να τραβηξω την καλη,γερη μανιβελια)

Να πω και τον πονο μου τωρα,ειμαι κι εγω να αλλαζω λαστιχα,μπροστινο οπως και δηποτε,και δεν παιζει φραγκο.
Και με τη βενζινη εκει που χει φτασει το σκεφταισαι ακομα και να βγεις μια βολτα στο βουνο. :evil:

:beer: Να καλοσορισω και τους καινουριους συμφορουμητες,νυν και μελλοντες TTRαδες :beer:

gmeles
11/05/2010, 10:17
μπηκε κ το δικο μου μεσα για σερβις κ κανιβαλισμο....

φωτο, πληροφοριες κ τιμες μολις βγει!!!

:beer: :beer:

gee
11/05/2010, 10:24
μιας και εγω ημουν μεχρι προσφατα κατοχος ttr με χωματινες ανησυχιες μα συμπληρωσω ενα πραγμα αλλα πολυ σημαντικο
τα μανιβελατα ttr εχουν πισω αμορτισερ ohlins το οποιο δουλευει αψογα και ειναι και πιο ψηλο το μχηανακι
εννοειται πως αν επαιρνα παλι ttr παλι το μανιβελατο θα επαιρνα και δεν θα θυσιαζα με τιποτα το παραπανω γκαζι του αλλα και το ohlins
μετα απο λιγο καιρο η μανιβελα ειναι απλα παιχνιδι ,ασε που ειναι και ερωτας...

TTdevil
14/05/2010, 18:37
Λοιπον παρτε τρεις φωτο απτο μηχανακι μου μετα το γενικο σερβις του. Αναμενονται και τα λαστιχακια του.:rotflmao:

φωτο1


197798

TTdevil
14/05/2010, 18:38
φωτο2


197799

TTdevil
14/05/2010, 18:39
φωτο3


197800

zeke
14/05/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από TTdevil
φωτο3

Χμμ..όμορφο αλλά βγάλε τα φλασάκια,φαναρι πισω,πινακίδα κάτω,ρέμους κάνε κούρμπα να ανασηκώνετε προς τα πάνω,μοτάρντ,φάτ μπαρ και όχι το δίμπρατσο,αλλαγή μπροστινού φτερού,+μάσκα,βγάλε αυτά τα αυτοκόλλητα και βάψε το όπως του αρμόζει.

PS.
ΤΟ ΞΈΡΩ ΕΊΜΑΙ ΈΝΑΣ ΚΆΓΚΟΥΡΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΎΒΩ ΜΑΡΈΣΕΙ,ΓΕΙΑ ΜΑΣ ;) :beer:

TTdevil
15/05/2010, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeke
Χμμ..όμορφο αλλά βγάλε τα φλασάκια,φαναρι πισω,πινακίδα κάτω,ρέμους κάνε κούρμπα να ανασηκώνετε προς τα πάνω,μοτάρντ,φάτ μπαρ και όχι το δίμπρατσο,αλλαγή μπροστινού φτερού,+μάσκα,βγάλε αυτά τα αυτοκόλλητα και βάψε το όπως του αρμόζει.

PS.
ΤΟ ΞΈΡΩ ΕΊΜΑΙ ΈΝΑΣ ΚΆΓΚΟΥΡΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΎΒΩ ΜΑΡΈΣΕΙ,ΓΕΙΑ ΜΑΣ ;) :beer:

Thanks αλλα μου αρεσουν οι original καταστασεις:p ΜΟΤΑΡΝΤ???:yuck: sorry αλλα ειμαι της παλιας σχολης:D

zeke
16/05/2010, 05:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TTdevil
Thanks αλλα μου αρεσουν οι original καταστασεις:p ΜΟΤΑΡΝΤ???:yuck: sorry αλλα ειμαι της παλιας σχολης:D

Οκ αδερφέ,άλλη χάρη το original ;)

gmeles
16/05/2010, 16:32
ετοιμο

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/0062.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/0065.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/0075.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/0066.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/0081.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/0071.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/0068.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/0072.jpg


:beer: :beer:

TTdevil
16/05/2010, 17:52
Ωραιες φωτο φιλε, ειδικα οι τεσσερις τελευταιες ειναι ολα τα λεφτα. Που ειναι τραβηγμενες? τρελο πρασινο λεμε.....:rotflmao: Εγω βεβαια εμπαινα χαλαρα σε κατι χωματερα κομματια που πηρε το ματι μου και τα εκανα ολα π@υτ@να......:evil: :a39: :a45: :smokin:

gmeles
17/05/2010, 08:11
Κρητη ειναι τραβηγμενες. Οροπεδιο Λασιθιου συγκεκριμενα.

Και γω εμπαινα χωμα μεχρι κ την προηγουμενη βδομαδα, τωρα ομως εγινε μοταρντ για το καλοκαιρι, απο Σεπτεμβρη παλι εκτος αν κατσει τιποτα καλο για χωμα. :beer:

zeke
17/05/2010, 10:04
Όμορφο φίλε ! Μπράβο !:beer:

gkmp
17/05/2010, 16:06
ομορφο το εργαλειο σου gmeles.

να σε ρωτησω καποια πραγματα,τι μετατροπες χρειαστηκε να κανεις στο μοτερ και περιπου ποσο σου στοιχισε η μετατροπη του γενικοτερα?

gmeles
17/05/2010, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmp
ομορφο το εργαλειο σου gmeles.

να σε ρωτησω καποια πραγματα,τι μετατροπες χρειαστηκε να κανεις στο μοτερ και περιπου ποσο σου στοιχισε η μετατροπη του γενικοτερα?

στο μοτερ δεν εχω κανει καμια μετατροπη, περα απο την "πατεντα" με το καλωδιο που περιγραφω ποιο πισω σ'αυτο το τοπικ.
το μονο διαφορετικο ειναι η arrow που του εβαλα.

Απο κει κ μετα

ζαντες 100 ευρω
μασκα 45 ευρω
φτερο μπροστα 25 ευρω
μετατροπη 50 ευρω (για να μπουν οι ζαντες πανω)
γενικο σερβις 100 ευρω

συνολο απο εντουρο για να γινει ετσι 320 ευρω.

Κρατησα τις εντουραδικες ζαντες γιατι κανω αρκετο χωμα. Και η αλλαγη απο εντουρο σε μοταρντ (με αλλαγη και ολων των πλαστικων) δεν ειναι πανω απο μια ωριτσα.
Αυτες προερχονται απο bandit 400.
Μου εμεινε το ενα μπροστα δισκοφρενο για ανταλλακτικο και το πισω του bandit

Μπηκε αποστατης μπροστα για να φτασει τον δισκο των 320mm που φοραει το bandit.
Πισω μπηκε ξανα ο μαμα γιατι λογο της θεσης που εχει η δαγκανα (συρταρωτη στο ψαλιδι) δεν εμπαινε ο δισκος του bandit (μεγαλυτερος) χωρις να μπει τορνος στο ψαλιδι, οποτε προτιμησα τον μαμα για να παραμεινει αθικτο το ψαλιδι.
Τα γραναζια που φοραει πλεον ειναι 13-39!! Και πιστεψτε με, το ακουει καλα το γκαζι και χαμηλα και ψηλα!!!

Ολα τα ανταλλακτικα αγοραστηκαν απο αγγελιες του μοτο.γρ και η μετατροπη εγινε κρητη οπου ζω
:beer:

gong
18/05/2010, 10:17
Πολύ φτηνά σου βγήκε η μετατροπή!
Αλλά πώς ταιριάξανε οι ζάντες του bandit στα ρουλεμάν και στους άξονες του TTR;
Δεν έχoυνε διαφορετικά κέντρα τροχών;
Ρωτάω γιατί συνήθως κρατάνε τα μαμίσια κέντρα και πλέκουνε ακτίνες πάνω στα καινούργια στεφάνια.

Και τα γραναζάκια 13-39 είναι ειδικά για TTR; Από που; Τι μάρκα:
edit:13-39; :a53: :a53: :a53: Τώρα συνειδητοποίησα τι λες!!! Το έχεις κάνει trial!

gmeles
18/05/2010, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gong
Πολύ φτηνά σου βγήκε η μετατροπή!
Αλλά πώς ταιριάξανε οι ζάντες του bandit στα ρουλεμάν και στους άξονες του TTR;
Δεν έχoυνε διαφορετικά κέντρα τροχών;
Ρωτάω γιατί συνήθως κρατάνε τα μαμίσια κέντρα και πλέκουνε ακτίνες πάνω στα καινούργια στεφάνια.

Και τα γραναζάκια 13-39 είναι ειδικά για TTR; Από που; Τι μάρκα:
Εγώ φοράω 15-46 JT.
edit:13-39; :a53: :a53: :a53: Τώρα συνειδητοποίησα τι λες!!! Το έχεις κάνει trial!

ωπα, σορρυ, 15-39 φοραω, εκανα λαθος ποιο πανω :rotflmao: :rotflmao:

Για τις ζαντες, η μπροστα μπηκε κουτι, καμια μετατροπη περα απο τον αποστατη για την δαγκανα. Φτιαχτηκαν απλα δυο αποστατες για να εχει το καθε σετ ζαντων τους δικους του.
http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/0061.jpg

Η πισω ειχε αρκετη δουλιτσα γιατι το κεντρο του bandit ηταν αρκετα ποιο μεγαλο σε πλατος απο του ttr. Οποτε ναι μεν χωραγε ανετα στο ψαλιδι η ζαντα, ομως δισκοφρενο και πισω γραναζι δεν ηταν στην ευθεια που επρεπε να ειναι.
Η ζαντα πηγε τορνο, φαγωθηκε οσο επρεπε και μπηκε και ο ποιο κατω ανταπτορας-αποστατης για να κατσει το δισκοφρενο στην ζαντα.
http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/0075.jpg

Τα γραναζια δεν ειναι για ttr, δεν βγαινει τοσο μικρο για πισω. Πηρα το μαμα γραναζι στο χερι και βρηκα ενα ιδιο αλλα ποιο μικρο, τωρα απο τι ηταν θα σε γελασω. Το μπροστα ειναι για ttr μιας που βγαζει 15αρι (σωστα το εγραψα τωρα:rotflmao: )

Τα γραναζια του bandit που θα ταιριαζαν κουτι στις ζαντες δεν εκαναν γιατι φοραει αλυσιδα 525 ενω το ttr 520.

gong
18/05/2010, 19:16
Έτσι κι αλλιώς, αδίκως φρίκαρα. Γιατί έπειτα υπολόγισα ότι το 13-39 αντιστοιχεί περίπου σε 15-44 που είναι και το μαμά γρανάζωμα...
Άρα εσύ με 15-39 το έχεις μακρύνει, και μάλιστα πολύ. Φαντάζομαι θα σου έχει ανεβάσει την τελική αλλά ίσως θα ζητάει λίγο πατινάρισμα στο ξεκίνημα.
Πάντως έχει ενδιαφέρον η πατέντα με τις ζάντες και τους δίσκους απ'το bandit και είναι πολύ οικονομική λύση για μετατροπή σε motard.
Καλές βόλτες!

gmeles
19/05/2010, 18:29
Δεν εχει μακρυνει πολυ! Οσο ακριβως χρειαζεται για να πηγαινει αξιοπρεπως στον δρομο και να εχει κ φευγα στις στροφες!

Αυτο που κυριως με ενοιαζε ειναι στα 120χλμ/ωρα να ειναι το μηχανακι πολυ νορμαλ. Ουτε τρεμουλο, ουτε τιποτα κ να εχει κ γκαζι για προσπεραση. Εφ'οσων το κανει αυτο ειμαι οκ! Θα μετρησω κ τελικη καποια στιγμη κ θα σας πω. :beer:

fxovios
24/05/2010, 06:30
Γεια σας παιδες!!! Είμαι καινούργιος εδώ. Βρήκα ένα TT600-E στα 1000euro. Θέλει κουστούμι ολόκληρο, στεφάνι μπροστά(ειναι Motard), μανέτες και κάτι αλλα ψηλά! Μπορείτε να με πείτε τιμές ρε παιδία? Ψάχνω τίμες στο ιντερνετ αλλά τίποτα!

zeke
24/05/2010, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από fxovios
Γεια σας παιδες!!! Είμαι καινούργιος εδώ. Βρήκα ένα TT600-E στα 1000euro. Θέλει κουστούμι ολόκληρο, στεφάνι μπροστά(ειναι Motard), μανέτες και κάτι αλλα ψηλά! Μπορείτε να με πείτε τιμές ρε παιδία? Ψάχνω τίμες στο ιντερνετ αλλά τίποτα!

Ψάχνεις τιμές τι εννοείς για τα ανταλλακτικά ? Η για ττρ?

gong
24/05/2010, 16:13
Για το κουστουμάκι δεν θα βρείς τίποτα στο ίντερνετ, πρέπει να ρωτήσεις στη Yamaha.
Για τα υπόλοιπα όλο και κάτι βρίσκεις αλλά καλύτερα να κάνεις μια βόλτα στα μαγαζιά.

gmeles
24/05/2010, 18:45
το κουστουμι ειναι περιπου 100 ευρω.
τα υπολοιπα εξαρταται απο τι ψαχνεις, υπαρχουν φτηνα υπαρχουν κ πανακριβα :beer:

fxovios
26/05/2010, 04:45
1)ναι αλλα απο οτι ακουσα μονο γνήσιο κουστούμι μπορώ να αγορασω απο τα καταστ'ηματα...χέρει κανείς πόσο κανει το κουστουμι? 100 ευρο εχει το γνισιο??? μετασιον υπαρχει?
2)και ξερουμε αν βγαζουνε προβλημα τα ττ-ε?
3)να δω τιποτα αλλο πριν το αγορασο?
4)ευχαριστω για τις απαντησεις σας

gmeles
26/05/2010, 05:55
σου ειπαν κ ποιο πανω οτι δν παιζει αφτερ μαρκετ.

εξ'αλλου τα πλαστικα τα μαμα ειναι acerbis. κοντα στο 100αρικο κανουν τα γνησια ΧΩΡΙΣ αυτοκολλητα. Τα αυτοκολλητα κανουν αλλο τοσο.
:beer:


Τωρα τι να κοιταξεις, γενικα κοιτα να ειναι σε καλη κατασταση, να το δει κ ο μηχανικος σου. Περα απο κατι θεματα στο σαζμαν δεν βγαζουν κατι αλλο, κι'αυτο αν το μαμας θα στο βγαλει.

TTdevil
26/05/2010, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από fxovios
1)ναι αλλα απο οτι ακουσα μονο γνήσιο κουστούμι μπορώ να αγορασω απο τα καταστ'ηματα...χέρει κανείς πόσο κανει το κουστουμι? 100 ευρο εχει το γνισιο??? μετασιον υπαρχει?
Πανω απο 100 ευρω θα σου παει γιατι το ΤΤ-Ε εχει περισσοτερα κομματια απο το ΤΤ-R , ειδικα αν χρειαστει να αλλαξεις και τους πλαινους αεραγωγους στο τεποζιτο.

fxovios
27/05/2010, 06:09
Σας ευχαριστώ όλους σας. 100 ευρο αμα ειναι να τα παρω.... τι ακριβως προβλημα βγαζει το μηχανακι αυτο?? επισκυάζετε εύκολα? βρίσκεις ανταλακτικα? μπροστινα φοράνε upsite-down? ποσο εχουνε καινουργια αυτα?? λεο να βαλω καινούργια

fxovios
29/05/2010, 07:37
οκ! βρηκα μπροστινο. Θα ήθελα ενα στανταρ τηλέφωνο για να παρω και τα πλαστικα ρε πεδια! ειμαι θεσσαλονίκη. Ας είναι και από αθήνα. Αλλά θέλω ένα τηλέφωνο απο κάποιο μαγαζί για να πάρω τα πλαστικα και να τελειώνω σιγά-σιγά... Εστω κάντε ένας που ξέρει μία αναπαντητη σε μένα...6992869354 Δημοσθένης... Αν μπορείτε όσον το δυνατόν γρηγορότερα....θα σας παρω εγω τηλέφωνο...

gmeles
29/05/2010, 09:15
ψαξε εδω να βρεις εναν αντιπροσωπο κοντα σου κ παρε τηλεφωνο.

http://www.yamaha-motor.gr/dealerlocator/search.jsp

gjk
03/06/2010, 04:40
Που μπορώ να βρω το Service Manual από TT600R 00-02 ?
Ευχαριστώ.

gmeles
10/06/2010, 13:45
Λιγο πριν την μοταρντ-οποιηση :rotflmao: :rotflmao:

http://www.youtube.com/watch?v=2nh1GoEMraw


Το φθινοπωρο ξανα θα χαρουμε τα χωματα τΣι Κρητης!!!
:smokin:

dimitris_dtr
22/06/2010, 16:04
Χαιρετώ τούς απανταχού ΤουΤουΡαδες και όχι μόνο.
Καινούργιος στην παρέα σας εδώ στο moto.gr και κάτοχος ενός TTR600 2003 motard εδώ και σχεδόν 1 χρόνο. Έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα και μόνο ευχαριστημένος μπορώ να πω ότι είμαι μέχρι τώρα. Έχω το Service Manual για το TT600RE. Είναι το ίδιο και για κάποια μοντέλα πριν το 2004 όπως και για το δικό μου, με την διαφορά ότι το δικό μου δεν έχει μίζα. Όποιος το θέλει να στείλει pm.
Θα ανεβάσω και photo σύντομα....
Αυτά προς στιγμήν και δεν σας κρύβω ότι χάρηκα όταν σας βρήκα εδώ μαζεμένους...:)

gkmp
17/07/2010, 08:14
καλως ηρθες dimitris_dtr :beer: ,
ανεβασε φωτο και απτο μοτόρι να το δουμε.οτι προβλημα και απορια εχεις ριχτει εδω,ολο και καποιος θα γνωριζει :cool:

gkmp
17/07/2010, 09:24
και τωρα θα σας πω τον πονο μου

λοιπον,χθες το πρωι παω να βαλω μπροστα τον ΤαΤαΡο και ενω επαιρνε κανονικα μετα απο 1 δευτερολεπτο εσβηνε.ειχε κανονικα συμπιεση και τα λοιπα αλλα το ενιωθα μπουκομενο. τεσπα,μετα απο καμποσες μανιβελιες παρατηρησα οτι οταν γυριζα πιο πολυ το γκαζι τη στιγμη που την εβαζα μπρος κρατουσε παραπανω πριν σβησει και τελικα δινω μια τελευταια παραλληλα γυριζω το γκαζι τερμα και πηρε μπρος:cool: .τη στιγμη αυτη βγηκε λιγο μαυρος καπνος απτην εξατμιση. Απο κει και μετα,ολα λειτουργουσαν κανονικα.Γυριζα σε δουλειες και ανοιγα το γκαζι οσο μπορουσα να ξεμπουκωσει. (Γενικα τον τελευταιο καιρο η μηχανη δουλευει μεσ την πολη 1η-δευτερα συνεχεια στην κινηση ετσι ζοριζοταν).

Ταπογευμα την αφηνω για κανα 3ωρο,παω να τη βαλω μπροστα,τα ιδια,μετα απο λιγο παιρνει παλι με αρκετο ανοιγμα του γκαζιου.
Οσο δουλευε η μηχανη και ηταν ξεστη επαιρνε μπρος κανονικα,οταν την αφηνα για 1-2 ωρες μου το εκανε αυτο.

Τελος το βραδυ την αφηνω για κανα 2ωρο,μετα παλι τα ιδια μου γυρισε και δυο φορες η μανιβελα πισω και τα παρατησα.:evil: Την πηγα τσουλωντας ως το λιμανι σαλονικης.

Το καλυτερο απ'ολα ειναι οτι αυτην τη στιγμη ειναι στο πλοιο για πειραια και απο κει θα την μετεβιβασω σε πλοιο για Χανια,οπου θα παω διακοπες.(31 ευρα ΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΠΕΙΡΑΙΑ + 14 ευρα ΠΕΙΡΑΙΑ-ΧΑΝΙΑ =45 ευρα.Συμφαιρει οσο τιποτα αλλο,το εψαξα με μεταφορικες οδηκος)

Λοιπον,ατομα που ρωτησα μου παν οτι μπορει να φταιει το μπουζι.φιλτρο βενζινης ή αερα, πολυ νοθευμενη βενζινη.
βρηκε την καταλληλη στιγμη να μου κανει κολπα η μηχανη,τη μερα που την φορτωσα για διακοπες!

ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ?
ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΜΑΣΤΟΡΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ?

:confused: βοηθεια παιδες,εχω αγχωθει με την ολη φαση :confused:

gong
17/07/2010, 14:16
Από αυτά που περιγράφεις δεν αποκλείεται καθόλου να φταίει η βενζίνη.
Σου προτείνω να κάνεις τα εξείς: Άδειασε το ρεζερβουάρ και αφού το βγάλεις από πάνω πλύνε το με βενζίνη για να φύγουν και τυχόν σκουπιδάκια. Βάλε καινούργια βενζίνη και άφησε να τρέξει λίγη από το βρυσάκι. Προτού βάλεις το σωληνάκι που πάει στα καρμπυρατέρ, ξέσφιξε μια σταυρόβιδα που βρίσκεται κάτω κάτω στο πλάι απ'το ποτηράκι του καρμπυρατέρ από την αριστερή πλευρά της μηχανής και άσε να τρέχει βενζίνη μέχρι να αδειάσουν. Πρίν σφίξεις τη βιδούλα, σύνδεσε το σωληνάκι που πάει στα καρμπυρατέρ και άφησε να τρέξει λίγη βενζίνη ακόμα.
Καλόυ κακού ρίξε μια ματιά στο φίλτρο του αέρα, άλλαξε κι ένα μπουζάκι.
Καλή τύχη.

leftos
11/08/2010, 13:46
Σας καλησπεριζω και εγω μολις πριν μια βδομαδα απεκτησα ενα ttr 600 του 98. Ειναι motard.
Ακομα δεν εχω κανει παρα πολλα χιλιομετρα γυρω στα 800 μονο και ενα ταξιδακι 160 χιλιομετρων που μπορω να πω οτι ο συνεπιβατης κουραζεται αρκετα.Γιατι το εδωσα και στον φιλο για λιγο αφου ειχε πιαστει.
Το μονο προβλημα που ειχε το μηχανακι ηταν η καμπανα οπου και την αλλαξα.Μαζι με ενα service λαδια φιλτρο μπουζι βαλβιδες.
Αυτο που με ανυσηχει καπως ειναι οτι στα πολλα χιλιομετρα 150 κοντερ εχει πολυ ταλαντωση με αποτελεσμα να ειναι επικινδυνο.
Φοραει ζαντες excell 17 με λαστιχα michelin pilot 12/60/17 και 16/63/17.
Να εχει χτυπημα στα μπροστινα το αποκλειω αφου το οδηγησε και ο μηχανικος μου και μου ειπε οτι ειναι ενταξει.Το μονο που φοβαμαι ειναι τα λαστιχα αφου γραφουν και επανω not for highway use και καμια ζαντα στραβια.Απο σεπτεμβρη θ'αλλαξω αναγκαστικα λαστιχα οποτε και πιστευω θα βρω το προβλημα.
Υπαρχει κανενας τροπος να φτιαξουμε το κοντερ ωστε να μην κλεβει;Λογω της αλλαγης σε motard.

Βαζω και μια φωτο μετα το πρωτο πλυσιμο!!!


206340

alex k8
11/08/2010, 18:14
νομιζω οτι η ταλαντωση που σου κανει ειναι ψιλοφυσιολογικη!κοιταξε την πιεση των ελαστικων,κοιταξε τις μπουκαλες για τυχον διαροες και παιξε λιγο με τις αναρτησεις σου νομιζω οτι αν γυρισεις προς τα αριστερα τα ρυθμιστικα στις μπουκαλες σου θα ελατωθει το παιξιμο του τιμονιου
οσο για τα λαστιχα σου πρεπει να ειναι μονο για πιστα κ δεν παιζει ρολο το παιξιμο του τιμονιου αν αυτα ειναι σε καλη κατασταση

gong
13/08/2010, 20:35
Καλορίζικο και καλοτάξιδο φίλε.
Στην αρχή μου έκανε και μένα κάτι τέτοια κουνήματα στα πολλά αλλά με λίγο ψάξιμο στις ρυθμίσεις των αναρτήσεων έγινε βράχος.
Τι εξατμισούλα περίεργη είναι αυτή που φοράς;

leftos
16/08/2010, 07:50
Παιδες να ειστε καλα.

Λετε να ειναι αρυθμιστες??
Κατεβασα το manual που ειχε βαλει ενα παιδι για το μοντελο με τη μιζα αλλα ειδα οτι οι ρυθμισεις ειναι ιδιες στα 2 μοντελα.
Οπως λες εσυ για αριστερα ομως βλεπω οτι της μαλακωνει ενω νομιζω οτι ειναι αρκετα μαλακες ηδη (προηγουμενο xr 250) θα το δω καποια στιγμη που θα εχω ορεξη θα παιξω μιση στροφη αριστερα μιση δεξια.
Για πιεση ψαχτικα και ειδα οτι μεγιστη ειναι 28 οποτε και εβαλα μεγιστη.Γιατι το χρησιμοποιω μονο δρομο και σχετικα ηρεμα θα ελεγα για αρχη.
Διαρροες οι μπουκαλες δεν εχουν.Δεν φαινεται κατι τουλαχιστον.

Η εξατμιση φιλε μου ειναι απο crf 450.Μονο το τελικο εχουν κολησει και την εχουν γυρισει προς τα επανω.Δεν ειναι και η καλυτερη δουλεια.Και οσο για αποδοση δεν ξερω αλλα νομιζω οτι μπορει και να χανω!!!.Ευτυχως δεν κανει τρομακτικο θορυβο σαν κατι remus γιατι δεν θα παλευοταν με τιποτα ασε που θα με σταματαγαν καθε πεντε μετρα!!!Ομορφη παντως ειναι.

Pierce
09/09/2010, 12:49
geia sas kai apo mena fan tou tt(r)

eixa k ego ena ttr 02,to eixa agorasei kainourgio kai to kratisa 3 xronia,einai i adinamia mou,isws epidi exo perasei polla me auti tin mixani,tin vlepw ston dromo kai mou 8imizei palies kales anamniseis skeftome na ksanagoraso ttr afou pouliso to husaberg

http://img408.imageshack.us/i/dsc00164sj.jpg/ mou lipei

Voliminal
11/10/2010, 10:22
Φίλε... Πες μου ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΤΕΡΟ! :p :p

Ειλικρινά όμως θέλω πολύ να μάθω.

Πρέπει να είχες κάνει δουλειά με πολυεστέρα ε? Και κόλλησες φτερό απο TT?

Psychoduke
13/10/2010, 23:36
Χαιρετε και απο μενα,ειμαι κατοχος εδω και 2 μερες ενος μανιβελατου 02 SM 600 και το μηχανακι με ευχαριστει ηδη πιο πολυ απο το lc4 620 που ειχα πριν.το θεμα ειναι πως εδω και 2 μερες οποτε το σβηνω μετα γινομαι ρομπα μεχρι να το βαλω μπροστα:( ουτε στο κτμ αλλα ουτε και στο ΚΧ που εχω δεν ειχα προβλημα με την μανιβελα τοσο πολυ.το καρμπ μου κανει κατι κομπιασματα κτλ αλλα θα παει για ανοιγμα κτλ.εχω να ρωτησω αν ξερετε τη τιμη εχει το πισω το πλαστικο το μονοκοματο και επισης αν εχει βγαλει κανενα η acerbis η ufo σε πιο κοφτερο σχεδιασμο.αυτα απο μενα,ελπιζω να τα πουμε κ απο κοντα κ παντα ορθιοι!:beer:

gmeles
14/10/2010, 01:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Psychoduke
Χαιρετε και απο μενα,ειμαι κατοχος εδω και 2 μερες ενος μανιβελατου 02 SM 600 και το μηχανακι με ευχαριστει ηδη πιο πολυ απο το lc4 620 που ειχα πριν.το θεμα ειναι πως εδω και 2 μερες οποτε το σβηνω μετα γινομαι ρομπα μεχρι να το βαλω μπροστα:( ουτε στο κτμ αλλα ουτε και στο ΚΧ που εχω δεν ειχα προβλημα με την μανιβελα τοσο πολυ.το καρμπ μου κανει κατι κομπιασματα κτλ αλλα θα παει για ανοιγμα κτλ.εχω να ρωτησω αν ξερετε τη τιμη εχει το πισω το πλαστικο το μονοκοματο και επισης αν εχει βγαλει κανενα η acerbis η ufo σε πιο κοφτερο σχεδιασμο.αυτα απο μενα,ελπιζω να τα πουμε κ απο κοντα κ παντα ορθιοι!:beer:

καλως τον!

θα την μαθεις την μανιβελλα και θα το βαζεις πανευκολα μπροστα!
το πλαστικο που λες κανει 37+φπα, γιατι το ρωτησα και γω που το θελω. βεβαια, απο μαγαζι σε μαγαζι, παντα σε επισημες αντιπροσωπειες εχω ακουσει και 65 και 75.....σκεφτομαι να στειλω ενα mail στην μοτοδυναμικη να τους κραξω λιγο...

τα μαμα πλαστικα ειναι ηδη acerbis. δεν βγαζει κανεις ετοιμο πλαστικο κοφτερο που λες, μονο με μοντιφια θα το φτιαξεις

:beer: :beer:

Psychoduke
14/10/2010, 14:13
σε ευχαριστω φιλε μου για τις απαντησεις σου.αν εισαι απο αθηνα μηπως εχεις ρωτησει στον ερρικο καρερ για το πλαστικο?Παντως αφαιρεσα κ εγω την φυσα,το μηχανακι κομπιαζε μεσαιες κ σε αποτομα ανοιγματα του γκαζιου κ νομιζα μηπως ηθελε κανα ρυθμισμα/καθαρισμα η ζιγκλερωμα λογω εξατμισης,αλλα εφτιαξε τωρα οντως αρχιζει να μου θυμιζει (λιγο:lol: ) το κτμ μου!ενα μηχανικο και ειναι κορυφαιο μετα νομιζω!

gmeles
14/10/2010, 16:52
δεν ειμαι απο αθηνα, αλλα ζουσα για χρονια εκει και εφυγα πριν 1 χρονο. δεν τον εχω ρωτησει τον καρρερ, αλλα και στο επισημο site της ufo δεν βλεπω να εχει κατι για εμας :beer:

Pierce
10/01/2011, 03:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Voliminal
Φίλε... Πες μου ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΤΕΡΟ! :p :p

Ειλικρινά όμως θέλω πολύ να μάθω.

Πρέπει να είχες κάνει δουλειά με πολυεστέρα ε? Και κόλλησες φτερό απο TT?

apo tt einai to ftero,kai tairia3e poly kala...apla ekopsa to piso meros mexri ekei pou eftane to ftero tou tt,ta plaina einai tou ttr den ekana tipota me polyestera

sorry pou argisa na apantiso,twra to eida :S

Voliminal
16/01/2011, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pierce
apo tt einai to ftero,kai tairia3e poly kala...apla ekopsa to piso meros mexri ekei pou eftane to ftero tou tt,ta plaina einai tou ttr den ekana tipota me polyestera

sorry pou argisa na apantiso,twra to eida :S

Ωραία φάση, είναι όμορφο

Psychoduke
18/01/2011, 09:32
καλησπερα,
θελω να θεσω το εξης ερωτημα μηπως εχει συμβει και σε καποιον αλλον.

εχω το 03 μοντελο.αλλαξα καρμπυραττερ,βελονες ζιγκλερ εισαγωγες,φιλτρα κτλ.το μηχανακι φοραει ολοσωμη ακραπα και εχω βγαλει τον κοφτη που ειχα δει απο εδω το how to.
η μηχανη βεβαια πατιναρει,θελει δισκους τριβης.το μηχανακι δουλευε πολυ ωραια κ στρωτα.χτες λοιπον το βραδυ ξαφνικα,ενω ειχα 5η και ανοιγα γκαζι,δεν την ακουγε με τιποτα,αργουσε να ανεβασει.κατεβαζω 4η,ανοιγω γκαζι και παλι τα ιδια.βενζινη ειχα.1η ,2α την ανοιγει κανονικα και γρηγορα.3η 4η 5η κομπιαζει ασχημα.οταν μια μηχανη πατιναρει,ανεβαζει στροφες χωρις να πηγαινει.εμενα αρνιουταν να ανεβασει στροφες,αρα αποκλειω το οτι φταινε οι δισκοι.γνωριζει κανεις τι μπορει να συμβαινει?ευχαριστω.

trelamenoss
16/05/2011, 01:15
epanaferw to 8ema mias kai kati mamakia ekana kai molis pira to ttr x8es ebgala th maska na ry8misw ligo to fanari kai den ksanapire mpros! th fysa pou pigenei sth lampa me ta tria kalodia thn exoun bgalei kai exoun afhsei ta fysakia xyma na koumponoun sth lampa kai mallon ta mperdepsa me to mpase bgale,alla den piraksa tipota allo.anyway to mhxanaki den pire allo mprosta meta apo ayto kai to fanari me anoixto diakopti fotwn stis manibelies den fernei fws prox8es to pira kai twra den exw mhxanh.to piga sto synergeio,tsekarame diakoptes,on-off ktl, metrisame ta pada(ektos apo thn hlektronikh pou den metriete) kai einai ok.yparxei periptwsh na exei kapsei hlektronikh kai na thn ekapse edelws tyxaia ekei pou douleye mia xara otan ebgala th maska?toso gantemia pia? eseis re paidia pou sas ekane kati paromio ap'oti eida pio palia me ta fwta kai den eperne ktl brhkate kamia akrh?

gong
16/05/2011, 13:47
Φίλε μου καλοτάξιδο.
Αν φέρνει ρεύμα στο μπουζί θα πρέπει να πάρει και μπροστά.
Μήπως απλά δεν έχεις συνηθίσει ακόμα τη μανιβέλλα και γι'αυτό παιδεύεσαι;

trelamenoss
16/05/2011, 14:02
ayto leme oti DEN fernei reyma sto mpoyzi

gong
16/05/2011, 23:15
Όχι, δεν το είπες αυτό πουθενά.

trelamenoss
17/05/2011, 14:42
ok sorry.tespa...to problima ly8ike!thanks:wave2:

gmeles
17/05/2011, 14:50
Φετος εφτασε στο σημειο που το ηθελα το μηχανακι!!!!

Μασκα trailtech
Κωλος ολος στο χερι με πολυεστερα, φουσκωσε να μπει κ η δεξια εξατμιση και εγινε τριγωνικο στο τελειωμα, χωρις το μαμα κολοφαναρο.
Κωλος acerbis
2πλες εξατμισεις απο TDM 850
Χουφτες
Αυτοκολλητα

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC1931Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC1932Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC1934Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC1935Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC1936Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC1937Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC1939Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC1943Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC1944Large.jpg

gmeles
17/05/2011, 14:52
Κοστολογιο

Μασκα 140, τσουζει, αλλα ειναι η μονη που εχει καλο φως για το βραδυ.
Χουφτες 37
Αυτοκολλητα 37
Αυτοκολλητα ντεποζιτου 47
Εξατμισεις δωρεα απο φιλο
Κωλος acerbis 30
Πολυεστερικα κ βαψιμο 70


υγ: τα υπολοιπα θα τα βρειτε στις προηγουμενες σελιδες του τοπικ

MikeG
17/05/2011, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Κοστολογιο

Μασκα 140, τσουζει, αλλα ειναι η μονη που εχει καλο φως για το βραδυ.
Χουφτες 37
Αυτοκολλητα 37
Αυτοκολλητα ντεποζιτου 47
Εξατμισεις δωρεα απο φιλο
Κωλος acerbis 30
Πολυεστερικα κ βαψιμο 70


υγ: τα υπολοιπα θα τα βρειτε στις προηγουμενες σελιδες του τοπικ


Νεάπολη είναι τραβηγμένες οι photos ή σε κανά χωριό εκεί κοντά?
Ωραίο το μοτόρι!


:beer: :beer:

gmeles
17/05/2011, 15:02
Νεαπολη, εδω εγινε κ ολη η μετατροπη!
Thanks!!

:beer: :beer: :beer:

kostas659
17/05/2011, 19:34
Γειά χαρά και απο μένα.. (νέος)
Είμαι κάτοχος ΤΤR 02 μοντέλο μανιβέλα περίπου 2 μήνες..Μπορώ να πω οτι έχω μείνει πολύ ευχαριστιμένος καθώς είναι και η πρώτη μου μηχανή μετά απο παπιά..Το μηχανάκι έτσι όπως το πήρα φόραγε fcr 35άρι και racetech και έχω 2 θεματάκια..

1. Μπερδέυει πάρα πολύ και μου έχει σπάσει τα νεύρα..Μήπως το παλικάρι που το είχε δεν θα έπρεπε να του φοράει το συγκεκριμένο καρμπιρατέρ?Ή απλά μπορεί να ρυθμιστεί και να είναι εντάξει πάνω στον ΤάΤαRο μού?Και κάτι ακόμη,παίζει ρόλο στο πόσο καίει με το μπερδεμα που έχει το καρμπιρατέρ? (το λέω γιατί καθε μέρα βάζω σχεδόν 10 Ε περίπου 6 λίτρα δηλαδή λίγο πάνω απο την μέση..Σύνολο στο manual δίνει 10 λίτρα ντεπόζιτο..

2. Το άλλο θεματάκι που έχει ειναι οτι μετά τα 120 - 130 χλμ το μηχανάκι ''παίζει'' ολόκληρο σε σημείο που γινεται ανεξέλεκτο με αποτέλεσμα να αναγκαστώ να κόψω..Σε τι μπορεί να οφείλετε? (τα μπροστινά παντως πήγα και τα κοίταξα..δεν είναι στραβά.. :/

'Οποιος μπορεί ας με βοηθήσει γιατί σιγά σιγά θα ξεκινήσουν οι διαδρομές για παραλία μεριά.. :
Ευχαριστώ..


226355

gmeles
17/05/2011, 23:19
για το μπερδεμα, την μαγκια με το καλωδιο που λεμε ποιο πριν στις σελιδες την εχεις κανει??

kostas659
18/05/2011, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
για το μπερδεμα, την μαγκια με το καλωδιο που λεμε ποιο πριν στις σελιδες την εχεις κανει??

Ναι φιλε μου το εκανα εχθες και ειδα αισθητη διαφορα αλλα το μπερδεμα συνεχιζει να υπαρχει και απ΄οσο καταλαβαινω ειναι θεμα των fcr..Το θεμα ειναι αν ρυθμιζονται πανω της και να ειναι οκ και αν ναι αν αξιζει να το κ΄νω απο θεμα τσεπης,γιατι οπως ολοι ξερουμε οι βενζινες εχουν παει στα υψη..Βρηκα και ενα γνωστο που τα θελει και να του τα δωσω και να μου δωσει τα μαμα +διαφορα..Τι να κανω? :/ :confused:


226459

kostas659
18/05/2011, 10:35
Εχθες εγινε και αλλαγή φτερου.. :D


226460

kostas659
20/05/2011, 13:40
Κανεις εδω?

MAKIS-RR
21/05/2011, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
για το μπερδεμα, την μαγκια με το καλωδιο που λεμε ποιο πριν στις σελιδες την εχεις κανει??
γεια σας παιδια
πηραν εχθες δυο φιλοι μου 2 ιδια ττρ 600 1999 κοκκινα-ασπρα.ωραια μηχανακια.τα πηρα και τα δυο το ενα μετα το αλλο κ εχω 2 αποριες (τις εξεφρασα και σε σχετικο θεμα αλλα κανεις δεν μου απαντησε,ισως επειδη ηταν παλιο)....
1) και τα δυο κοφτιαζουν παρα πολυ νωρις ενω σου δινουν την εντυπωση οτι το μηχανακι εχει ακομα να σου προσφερει πολλα γνωριζει κανεις γιατι????παιζει να θελει ζιγκλερ για να καθαρισει???και να βγαινει εργοστασιακα ετσι για λογους καταναλωσης η ρυπων η κατι αλλο????
2) το ενα απο τα 2 ειχε την γνωστη τρυπα στις χαμηλομεσαιες ενω το αλλο οχι...μαλλον μου εχετε εξηγησει το λογο σε αλλο θεμα.
προσπαθω λοιπον να πεισω αυτον τον πουστη που εχει τρυπα να την κλεισει (βγαζοντας το γνωστο καλωδιο απο την ηλεκτρονικη) αλλα φοβαται για λογους αξιοπιστιας, υπαρχει κανεις να γνωριζει σιγουρα αν δεν θα του βγει κατι μακροχρονια/????
οχι τιποτα αλλο αλλα θελω και εγω να δω αυτην την διαφορα που λενε (λογω περιεργειας αλλα και για να εμπλουτινω τις εγκυκλοπαιδικες μου γνωσεις )

trelamenoss
24/05/2011, 23:51
mporei kapios na proteinei kapio kalo granazwma gia to ttr mou...einai sm,to exw mia bdomada alla den exei to neyro pou perimena..(patinarei bebaia kai ligo,8elei diskakia) alla exw thn entypwsh oti foraei poly mikro granazi pisw an kai de to metrisa gia na pw thn alh8eia:confused: kana kalo setaki exete ypopsin?den kanw megales diadromes..

gong
25/05/2011, 08:04
Το μαμά είναι 15-44.
Εγώ φοράω 15-46 και έχει πάρει αρκετά.

trelamenoss
25/05/2011, 14:40
kala apo 44 pou eixe enduro tou ebales 46 otan to ekanes sm?:confused: mikrotero den 8elei?dior8oste me an kanw la8os:confused:

TROOPER
26/05/2011, 08:57
gong φρονιμα...

edit: ενεργοποιησε τα πμ σου αν θελεις να λαβεις απαντηση.θεμα διαγραφης σου δεν τιθεται σε καμια περιπτωση παντως.στην περιπτωση που δεν τα ενεργοποιησεις δεν θα λαβεις απαντηση δυστυχως, μια και εδω περα δεν προκειται να γραψω κατι παραπανω απο αυτο που ηδη σου εγραψα.

taksidiotis25
03/07/2011, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
για το μπερδεμα, την μαγκια με το καλωδιο που λεμε ποιο πριν στις σελιδες την εχεις κανει?? το σαββατο το βραδυ σε ειδα,περνουσες απο σεληναρι κατα τις 1 και μιση το βραδυ,το μηχανημα σου ειναι απλα πανεμορφο κι απο οτι ειδα παει και καλα φιλε μου...
μακαρι να εβρισκα κι εγω ενα καθαρο tt.

gmeles
03/07/2011, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
το σαββατο το βραδυ σε ειδα,περνουσες απο σεληναρι κατα τις 1 και μιση το βραδυ,το μηχανημα σου ειναι απλα πανεμορφο κι απο οτι ειδα παει και καλα φιλε μου...
μακαρι να εβρισκα κι εγω ενα καθαρο tt.

ναι ημουν ηρακλειο κ γυριζα εκεινη την ωρα! μαμα το εχω, ετσι πανε ολα!

υγ: ειχε φαει κολλημα το κοντερ που εχω κ ειχε γυρισει στις εντουραδικες διαστασεις, οποτε συμφωνα μ'αυτο πρεπει να ανεβαινα κοντα στα 210 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:beer: :beer:

koutian
03/07/2011, 16:45
γεια σας παιδια μια ερωτηση περι ttr600.......
ενας φιλος εχει ενα ttr600 του 2001 μανιβελατο....
μπαινει κηνητηρας απο χτ 600 στο ΤΤR 600?????αν ναι απο τι μοντελο... και πληροφοριες....
ευχαριστω!!!

trelamenoss
04/07/2011, 03:44
oti mpainei mpainei stadar.sta reymata den kserw ti ginete giati exoun diafores alla kai pali nomizw oti kanoun,rwthste kai enan mhxaniko.A! kai exei kai exei kai megalytera zigler sta carbs to ttr apo to xt(shmera allaksa zigler sto diko mou :cool: ) alla den nomizw na exei 8ema se ayto,outos h allos ta idia moter einai panw katw.

gmeles
19/08/2011, 12:30
Με streetαδικο φτερο πισω (υπαρχει το καλουπι για οποιον ενδιαφερεται) ταπες στις εξατμισεις και προσεχως και σε μπλε!

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC2549Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC2548Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC2547Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC2546Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC2544Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC2543Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC2541Large.jpg

http://i270.photobucket.com/albums/jj101/gmeles/moTTRd/GEDC2537Large.jpg

trelamenoss
19/08/2011, 16:29
wraios!!!!!!!!!!! puly kalh douleia:beer: :beer: :beer:

trelamenoss
09/09/2011, 02:08
paidia mia erwthsh...eidika otan einai kryo to mhxanaki(ttr600),alla kai zesto polles fores kai me polu ligo gazi sto relanti h sto dromo alla to tonizw me poly ligo gazi akougete(apo deksia nomizw) kati san na xtypane balbides,ena tsik tsik diladh.exw tsekarei balvides kadena ktl kai einai komple,ladia den kaiei opote elathria komple,apo pio katw den einai xilia tis ekato kai exw tsekarei kai kokorakia,ekkentroforo ktl mia fora pou eixame bgalei to kapaki kai ayta komple.kati videakia pou exw dei sto youtube mou fenete pws etsi kanoun kai alla den eiani kai sigouros.o mastoras mou eipe pws den einai tpt alla kserw gw....:confused: apo ta dika sas akougete kati paromio?

http://www.youtube.com/watch?v=76hkQUHzLaw

px ayto otan protoksekinaei akougete aytos o hxos. eimai psyxakias to kserw opote opios me brisei 8a exei dikio:a13:

gmeles
09/09/2011, 23:40
δεν ξερω τι μπορει να ειναι, παντως το δικο μου δεν κανει σαν κ αυτο στο βιντεο...
ενος φιλου ηταν η καμπανα του συμπλεκτη, το τσεκαρες αυτο?

trelamenoss
10/09/2011, 01:11
den einai giati prox8es allaksa diskous kai einai ok...h kampana toy filou sou ti eixe dld?

gmeles
10/09/2011, 16:17
τιποτα, ηθελε απλα σφυξιμο κ τελος...

TZANNSPY
17/02/2012, 19:37
Απλά το καλύτερο μονοκύλινδρο on/off που είχα ποτέ...

http://imageshack.us/photo/my-images/27/ttr600r.jpg/


247723

vag
15/07/2012, 19:24
ρε παιδιά γνωρίζετε κανέναν καλό μηχανικό που να γνωρίζει από TT κοντά στο κέντρο (Αθήνα) ; Όποιος γνωρίζει και μπορεί ας μου στείλει ένα p.m.
Thanks :beer:

koumiotis
31/08/2012, 18:08
καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο φορουμ και ειμαι και εγω TTRaras!μονο που ειμαι σε φαση πωλησης της μηχανης για εφαγα κατι αναποδες και ειμαι με σπασμενο αστραγαλο!267217267217

ctpanoramix
12/11/2012, 21:08
274122

ξερει κανεις τι καρυδακι να αγορασω για το παραπανω παξιμαδι γιατι δεν το εχει το σετ της καστανιας ?

Sotos_TT
23/02/2013, 01:10
Μήπως υπάρχει owners manual από ΤΤ 600 1997 μανιβελάτο;

nickTM
18/08/2013, 01:13
ΤΤ 600 1984 Κερκυρα 297690

gong
19/08/2013, 08:36
ΤΤ 600 1984 Κερκυρα 297690
Φανταστικό! Μόλις γύρισα από Κέρκυρα, αν το ήξερα θα ερχόμουνα να σε βρώ για να ζητήσω βόλτα!

nickTM
19/08/2013, 22:47
Φανταστικό! Μόλις γύρισα από Κέρκυρα, αν το ήξερα θα ερχόμουνα να σε βρώ για να ζητήσω βόλτα!

μακαρη να ηταν δικο μου,εγω απλως το ανακατασκευασα

sotos1987
25/08/2013, 04:04
re filaraki mou...mipws sou einai eukolo na mas peis kai ti eixe telika to prama??? etsi na kseroume kai emeis prooliptika!!! euxaristw!!

akita1
01/09/2013, 14:56
Καλησπέρα τώρα πήρα και εγώ ένα TT600R BELGARDA 2001
Φοβερό μηχανάκι με απίστευτη ροπη(έκανα και το κόλπο με το
Καλώδιο)!!
Τα κουστούμι του είναι καμένο από τον ήλιο και θέλω
Την βοήθεια σας για το που μπορώ να βρω ένα
After market κουστούμι;;

TZANNSPY
03/09/2013, 14:09
Από όσο θυμάμαι, γιατί είναι πολλά τα χρόνια, τα original πλαστικά του δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβά το αντίθετο μάλιστα...
Ακριβά, όπως πάντα, ήταν τα αυτοκόλλητα...
Aftermarket πλαστικά (UFO κτλ) δεν υπήρχαν τότε... Μόνο universial με μάλλον κακό αποτέλεσμα...

Αχ!!! Το ΤουΤουΡι μου, που να αλωνίζει τώρα;

akita1
03/09/2013, 20:41
Βρήκα μετά από ψάξιμο σε Μαγαζι στην θες/κη όλο του κουστούμι του κάτι λιγότερο από 140 ευρώ γνήσια.
Είναι πολύ καλή τιμή νομίζω και θα τα παργγειλω σύντομα.
Για το βουϊτο στην γλριστρα της αλυσίδας έχουμε καμία λύση;;