PDA

View Full Version : TT600R subforum



Σελίδες : 1 2 [3]

Kostas SM
09/09/2013, 20:49
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα μιας και προκειται να γινω και εγω κατοχος ενος ΤΤR μεσα στον επομενο μηνα.
Ισως ειναι λιγο νωρις που μπηκα στην παρεα αλλα ηθελα να κανω μια ερωτηση σε σχεση με το αν γινεται να μπουν τα πλαστικα και αν ναι ολα ή ποια
του TT ή αλλου SM γενικοτερα στο τουτουρι! Απ'οτι διαβασα πιο πριν μαλλον ναι ειδικα του προγενεστερου ΤΤ.

Το μηχανακι αυτο απο τοτε που το οδηγησα το αγαπησα καιρο τωρα... απλα το μονο που με χαλαγε παντα ηταν το ντεποζιτο του και θα ηθελα να ξερω αν γινονται τιποτα μοντες για την αλλαγη του (ακομα και αν χρειαζεται να πειραχτει ή να αλλαχτει και η σελα).
Το μονο που χω βρει μεχρι τωρα ειναι ενα μεγαλυτερο ντεποζιτο της acerbis που ειναι κακασχημο, γι'αυτο και απελπισμενα ρωταω εδω.

akita1
09/09/2013, 23:31
Δεν έχω δει άλλο τεποζιτο αλλά νομίζω ότι αν του
Αλλάξεις γραφικά ή το ντυσεις θα του αλλάξεις
Και όψη αλλά η γνώμη μου είναι να μην το πειραξεις. :nono:

akita1
09/09/2013, 23:33
298957

Kostas SM
24/09/2013, 19:07
παιδια δε ξερει κανεις αν μπαινει το ντεποζιτο+το πλαστικο του TT στο TTR ?

giannis ttr
25/09/2013, 14:35
hello .. καινουριος στο φορουμ καινουριος και στα ττρ 600.. εχω προβλημα.εκανα την ερωτηση μου στο τεχνικο φορουμ και με παρεπεμψαν εδω,στους ττρακιδες. εχω θεμα με τα ηλεκτρικα. ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να λυσω μια και καλη το προβλημα? ειναι κριμα να δο δωσω πισω, προλαβα και το εκανα μια βολτα πριν τα φτυσει, και καραγουσταρα.

OldMan
25/09/2013, 14:38
.εκανα την ερωτηση μου στο τεχνικο φορουμ και με παρεπεμψαν εδω,στους ττρακιδες.
Όλα να τα πεις, πια....:(

vdedeve
10/10/2013, 17:21
καλως σας βρηκα! Ειμαι καινουργιος στο forum και μολις πηρα ενα ttr 600 του 2004, θα ηθελα λοιπον τις γνωσεις σας....
το μηχανακι εχει πισω αμορτισερ της sachs και δεν παιρνει επισκευη... ελεγα λοιπον να βαλω ενα ohlins αλλα με φοβησαν οτι μπορει να μην μπαινει.. :(
Eχει διαφορετικο ψαλιδι το μανιβελατο απο το μιζατο ttr?

pappous26
07/07/2015, 19:42
Καλησπερα παιδια...πηρα κ εγω ενα TTR 600 του 01...οπως εγραψα κ αλλου..(παλι στο moto.gr...;-)...)εχω δυο προβληματα.α)χανει λαδι απο το καπακι το δεξι...εκει που ειναι το φιλτρο λαδιου.εχω παρει την φλατζα αλλα θελω να την αλλαξω μονος μου...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΙΔΙΕΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ...οπως πχ στον αποσιμπιεστη...λυνω μανιβελα φιλτρο κ τις βιδες του καπακιου κ αλλαζω φλατζα?τοσο απλο ειναι??και β)για να το βαλω μπροστα...(μαλλον κανω λαθος)τραβαω αερα...βαραω 5-6 μανιβελιες...κλεινω αερα...ανοιγω γκαζ κ βαραω 1-2 μανιβελιες κ περνει!!!με αερα κλειστο...κ ας ειναι κ κρυο...!!ΟΥΦ!!!ΣΑΣ ΕΠΡΥΞΑ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...ΠΟΛΥ ΓΚΑΖΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ!!!

Bob_o_mastoras
07/07/2015, 21:14
Καλησπερα παιδια...πηρα κ εγω ενα TTR 600 του 01...οπως εγραψα κ αλλου..(παλι στο moto.gr...;-)...)εχω δυο προβληματα.α)χανει λαδι απο το καπακι το δεξι...εκει που ειναι το φιλτρο λαδιου.εχω παρει την φλατζα αλλα θελω να την αλλαξω μονος μου...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΙΔΙΕΤΕΡΗ ΠΡΟΣΟΧΗ...οπως πχ στον αποσιμπιεστη...λυνω μανιβελα φιλτρο κ τις βιδες του καπακιου κ αλλαζω φλατζα?τοσο απλο ειναι??και β)για να το βαλω μπροστα...(μαλλον κανω λαθος)τραβαω αερα...βαραω 5-6 μανιβελιες...κλεινω αερα...ανοιγω γκαζ κ βαραω 1-2 μανιβελιες κ περνει!!!με αερα κλειστο...κ ας ειναι κ κρυο...!!ΟΥΦ!!!ΣΑΣ ΕΠΡΥΞΑ...ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...ΠΟΛΥ ΓΚΑΖΙ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ!!!

Πως τραβας αερα;; Εννοειες το choke?
Γενικα, αν ειναι κρυο (αφημενο 1 μερα συν πχ) τραβας τσοκ. Κατεβαζεις μανιβελα και ψαχνεις την συμπιεση (εκει που δεν κατεβαινει το ποδι αλλο χωρις αντισταση) μεχρι να εμπλεξεις τον αυτοματο αποσυμπιεστη (πανω πανω δεξια σχεδον διπλα απο το καπακι τις βαλβιδας βρισκεται, μπορεις να τον δεις να κινειται) συνεχιζοντας να πατας και να ακουσεις ενα βαθυ κλανκ. Μετα το κλανκ πατας λιγο ακομα να κατεβει λιιγο πιο κατω η μανιβελα.
Αφηνεις την μανιβελα να ανεβει μεχρι πανω και ριχνεις μανιβελια. Σε αυτην που θα ριξεις δεν θα πρεπει να νιωσεις σχεδον καθολου συμπιεση.
Πρεπει να παρει με την πρωτη αντε με την δευτερη. Αν οχι, ή κανεις κατι λαθος ή εχει καποιο θεματακι το μηχανακι.

Αν ειναι ζεστο κανεις ακριβως οπως και παραπανω απλα χωρις να εχεις τραβηξει τσοκ.

pappous26
13/07/2015, 16:48
Παιδια πηγα σημερα στο μηχανικο μου κ αφου αλλαξαμε τη φλατζα κ ολα καλα προς το παρων...(η φλατζα ειναι ιδια με το xt 600)τον ρωτησα για το προβλημα που εχω στο να την βαλω μπροστα κ μου ειπε να μην τραβαω τσοκ γιατι λογο ζεστου καιρου δεν χρειαζετε...μου ειπε να κλεινω την βενζινη οταν το σβηνω γιατι το σταντ μου ειναι στραβο(σαν χαρλεη ειναι βασικα..!!)τι να πω...ακουγετε να εχει βαση η αποψη παντως...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ....

MG-KTiNoS
13/07/2015, 22:28
.μου ειπε να κλεινω την βενζινη οταν το σβηνω ...
ΑΥτό....
:)

pappous26
15/07/2015, 19:29
Ξερει κανεις που εινςι η βιδα του αερα στα καρμπ?νομισω οτι δεν περνει αρκετο αερα...με νεκρα κ ξερογκαζα ψιλα ειδα οτι μπερδευει κ με 5η κ σχεδον τερμα γκαζ οταν το αφηνω το γκαζ κανει σαν να μενει απο βενζινη...οταν ξαναδινω ολα κομπλε...γενικα ομως μου φαινεται οτι περνει λιγο αερα κ θελει περισσοτερο...

pappous26
11/09/2015, 14:53
Παιδια καλησπερα...τεληκα η μιχανη μπηκε συνεργειο για πιστονι φλατζες αλυσιδακι κ τσιμουχες βαλβιδων(αν τις λεω σωστα...)οι βαλβιδες ειναι μια χαρα απλα θα τριφτουν...το θεμα ειναι τι πιστονι να βαλω..(θα κανω κ ρεκτιφιε γιατι ο κυλινδρος ειχε γραμμες...μαλλον 0,5 χιλ....)ο μαστορας προτηνει πιστονι yamaha...οχι wiseco...οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες...τι λετε εσεις?192 κανει το πιστονι απο την yamaha με ελατηρεια κ πειρο...κ ποσα χλμ θελει μετα στρωσιμο?αλυσιδακι πηρα μαμα...θελει κ μια εισαγωγη καρμ...η μπιελα ειναι οκ....πειτε ρε παιδια καμια γνωμη...

tc-drift
30/04/2016, 18:04
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά!

Αν κάποιος ξέρει, πρέπει να αντικαταστησω τις εισαγωγές στο ΚΑρμπυρατερ που έχουν ξεραθεί. tt600r 2001 Belgarda

Στην αντιπροσωπεία ζητάνε κάπου 120€! ΒρίσΚω απο ΧΤ 600 Γιαπωνέζικες Aftermarket στα 40€. Γνωρίζετα αν κάνουν?

Βασικά αν κα΄ποιος ξέρει κάποια λύση, ευχαριστώ!

iRisH
04/09/2016, 12:12
Γεια σας παιδια! νεος και εγω στην παρέα, 2 βδομαδες τωρα.
365243, θα βελτιωθει με τον καιρο! :P

iRisH
11/09/2016, 17:24
Παιδια εχει καποιος το Service Manual? Στα ελληνικα? Ευχαριστω

spyros33f
05/02/2017, 13:10
Xερετω την ομαδα.ψαχνομε κ εγω να ρυθμησω τον αποσυμπιεστη αλλα εχω το μανουλ απο το μιζατο,εχει κανεις το μανιβελατο να μου στηλει η εστο τις σεληδες που λεει για την ρυθμηση του αποσυμπιεστη?ευχαριστο.

elpo
06/02/2017, 10:13
Όποιος έχει Service μάνιουαλ από το μανιβελάτο να το στείλει και σε μας...
Ο αποσυμπιεστής ρυθμίζεται ως προς το τζόγο από τη ντίζα του συρματόσχοινου η οποία είναι σε δύο κομμάτια με σπείρωμα και κόντρα παξιμάδι.
Αν άλλαξες πρόσφατα ντίζα-συρματόσχοινο (πάνε σετ) ίσως χρειαστεί να κάνεις την παραπάνω ρύθμιση, αφήνοντας ένα τζόγο +/- 0.5-1mm (δες στο σχήμα, από το XT 600 - ίδιο είναι)
378356

Υποτίθεται ότι αυτός ο τζόγος πρέπει να μετριέται όταν το πιστόνι είναι στο Ανω Νεκρό Σημείο και μπλά μπλα μπλα...

spyros33f
06/02/2017, 18:51
Α ωραια θα το τσεκαρο αν ειναι οκ.ευχαριστο φιλος.

BlackAngel
21/04/2017, 18:08
Καλησπέρα και απο εμένα παιδιά. Κάτοχος και γώ ενός TTR 600 2003 μανιβελάτο εδώ και λίγες μέρες.

Έχω κάποιες απορίες.

Θα ήθελα να ρωτήσω αρχικά ποιά η λειτουργία του κουμπιού (μαύρο) πάνω απο το κόκκινο διακοπτάκι on/off;
Δεν κάτι τίποτα σε μένα και υποθέτω ότι είναι το σβηστήρι, δηλαδή απο εκεί θα πρέπει να σβήνει η μηχανή.

Επίσης επειδή το κοντέρ μου και γενικότερα όλα τα όργανα πίσω απο το φανάρι είναι σε λίγο άθλια κατάσταση (πρέπει να έφαγε τούμπα το μηχανάκι) θα ήθελα να ρωτήσω ποιές είναι οι ενδείξεις που θα πρέπει να έω στα λαμπάκια;

Σε εμένα λειτουργεί σίγουρα το νεκρό και τα φώτα. Τι άλλες ενδείξεις έχει;

Και κάτι τελευταίο.

Θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει φωτογραφία απο δική του μοτοσυκλέτα με ανοιχτό και κλειστο πλαγιοστάτη στο σημείο όπου έχει το μπουτόν που όταν βάζεις ταχύτητα με ανοιχτό πλαγιοστάτη σβήνει η μηχανή;

Για κάποιον λόγο ο πλαγιοστάτης μου δεν πιέζει αυτό το μπουτόν όταν είναι ανοιχτός. Υποθέτο ή κάτι λείπει ή έχει στραβώσει κάπως η βάση-πλαγιοστάτης ή κατι έχουν αλλάξει τελος πάντων.

Bob_o_mastoras
21/04/2017, 18:49
Καλοριζικο και καλα κουραγια με την μανιβελα.. :p:D

Το κουμπακι αυτο παντα πιστευα οτι ειναι αναμονη για μιζα. Μπορει και να κανω λαθος, παντως δεν κανει κατι.

Οι ενδειξεις ειναι νεκρα, μεγαλη σκαλα φωτων και πιεση λαδιου. Δεν θυμαμαι να εχει κατι αλλο. (τσεκαρε το online owners manual).

theoxany
03/05/2017, 05:59
Καλημέρα και από εμένα. Ψηνομαι να πάρω ένα ttr600 2001 μοντέλο με μανιβέλα αλλά είναι παρατημένο κάνα 2 χρόνια σε αποθήκη. Ο λόγος είναι τα πηνια από ότι μου είπε ο πωλητής. Το μηχανάκι παίρνει μπρος αλλά όταν ζεσταθεί σβήνει. Μπορείτε να με βοηθήσετε με το ποιά είναι η καλύτερη λύση ? Η αλλαγή με μτχειρισμενα γύρω στο 100 άρικο η περιέλιξη με 150€ ? Είχε κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

leftos
03/05/2017, 12:39
Εγω απο μανιβελατο με ιδια συμπτωματα ενω ολοι λεγανε ηλεκτρικα τελικα τα καρμπυρατερ ηταν το θεμα.
Θελει να βρεις μαστορα που το εχει και γενικα εχουν θεματα τοσο παλια μηχανακια με την πλεξουδα καλωδια.

theoxany
03/05/2017, 15:00
Εγινε μέτρηση και είναι τα πηνια. Απλά δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη λύση. Μτχειρισμενα η περιέλιξη από την αρχή?

toyar
03/05/2017, 16:19
και γιατι ο πωλητης δεν βαζει 100 ευρω ακομα να στην τιμη να το φτιαξει και να το πουλησει σαν κυριος;
αν θελει μονο πηνια........

theoxany
03/05/2017, 16:25
και γιατι ο πωλητης δεν βαζει 100 ευρω ακομα να στην τιμη να το φτιαξει και να το πουλησει σαν κυριος;
αν θελει μονο πηνια........

Σωστός αλλά δεν περισσευουν.

RAMMSTEIN
03/05/2017, 20:39
καλησπέρα στους ttιτες
παιζει να υπαρχει service manual ΚΑΙ spare parts manual για TT 600 1984?

Dimco
09/05/2017, 18:27
xairetw thn omada k egw neos ttras k genika neos se ditroxa xerei kapoios poies einai oi poio swstes exatmhseis gia ttr600 montelo 2003?

harris_x
10/05/2017, 10:20
xairetw thn omada k egw neos ttras k genika neos se ditroxa xerei kapoios poies einai oi poio swstes exatmhseis gia ttr600 montelo 2003?
σε παρακαλώ να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Καλωσόρισες :wave2:

BlackAngel
20/05/2017, 15:47
Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα να σας αναφέρω ένα θεματάκι που έχω με την μηχανή μου και να μου πείτε την γνώμη σας.

Την μηχανή την έχω σχεδόν δύο μήνες. Αλλάχτηκαν πολύ πρόσφατα αλυσιδογράναζα γιατί είναι εμφανή η φθορά τους και κυρίως στο μπροστινό γρανάζι και επίσης χτυπούσε πολύ άσχημα η καδένα στο ψαλίδι και έβγαζε ένα θόρυβο σαν να πηδάει δόντια η καδένα (αυτό συνέβαιναι μόνο σε ανώμαλο χωμάτινο δρόμο με σαμαράκια και λακούβες). Ο θόρυβος αυτό παραμένει και με τα καινούργια αλυσιδογράναζα και με έχει προβληματίσει πολύ.

Η δική μου γνώμη θεωρώ ότι είναι η πίσω ανάρτηση, η αλήθεια είναι ότι μου δακρύζει λίγο απο την τσιμούχα και πολύ πιθανών να έχει χάσει τα λάδια και ίσως να υπάρχει πρόβλημα και στην μπουκάλα αζώτου. Η ανάρτηση που φοράει είναι ohlins και έχω δοκιμάσει να την σκληρύνω απο την μπουκάλα αζώτου αλλά δεν παρατηρώ κάποια διαφορά ότι σκληραίνει ή ότι μαλακώνει η ανάρτηση, μου φαίνεται ότι δεν δουλεύει το άζωτο.

Να σημειώσω ότι τα καινούργια γρανάζια είναι JT και η αλυσίδα Afam σούπερ ενισχυμένη χρυσή δίχως orings. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση λάθους τοποθέτησης ή ρύθμισης αυτών.

Θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας καθώς και αν γνωρίζεται κάποιο καλό κατάστημα επίσκευής αναρτήσεων κατά προτίμηση Θεσσαλονίκη.

Bob_o_mastoras
20/05/2017, 16:43
Η αναρτηση ειναι επισκευασιμη πληρως, απ' οσο γνωριζω. Καταστημα που επισκευαζει αναρτησεις ξερω τον bike therapy στην Καραμανλη.
Ο θορυβος αυτος ισως να προερχεται και απο αλλες αιτιες βεβαια (ψαλιδι, μοχλικο). Αλλα, σιγουρα καλο ειναι να επισκευαστει και η αναρτηση, ειδικα εφοσον χανει και λαδι οπως λες.

amyroukai
20/05/2017, 16:51
Επίσης ας μην σπεκουλάρουμε για τα λειτουργικά αέρια, ενώ την δουλειά την κάνουν τα υγρά ως γνωστόν, τα οποία αν λείπουν ουδεμία ρύθμιση αναγνωρίζεται από τις βαλβίδες...

theoxany
03/06/2017, 14:57
Καλησπέρα γνωρίζει κανείς αν ταιριάζουν ανταλλακτικά στο ttr600 (μανιβέλα) από το xt600 με μανιβέλα? Πράγματα όπως σασμάν, ανορθωτης , πλεξούδα, ηλεκτρονική, πηνια, και γενικά εντόσθια του κινητήρα?

Bob_o_mastoras
03/06/2017, 22:51
Καλησπέρα γνωρίζει κανείς αν ταιριάζουν ανταλλακτικά στο ttr600 (μανιβέλα) από το xt600 με μανιβέλα? Πράγματα όπως σασμάν, ανορθωτης , πλεξούδα, ηλεκτρονική, πηνια, και γενικά εντόσθια του κινητήρα?

Το ιδιο μοτερ ακριβως με του '89 ειναι εσωτερικα.

theoxany
04/06/2017, 08:15
Ok ευχαριστώ απλά με ενδιαφέρει αν τερειαζουν και τα ρεύματα του. Αν γνωρίζει κανείς?

drade
30/08/2017, 18:43
Καλησπέρα σε όλους.

Αξίζει η αγορά του ΤΤ 600RE (TT600R με μίζα) έναντι του ΧΤ 600Ε την στιγμή κατά την οποία είναι στα ίδια κιλά (απ' ότι είδα στο διαδίκτυο); Το ΤΤ 600RE είναι στα 153 κιλά http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_tt_600_re_2004.php. Και το XT 600 E στα 156 κιλά http://www.motorcyclespecs.co.za/model/yamaha/yamaha_xt600e%2001.htm. Επίσης, απ ότι ξέρω, το μιζάτο ΤΤ δεν φοράει Ohlins όπως το ΤΤR που είναι μόνο με μανιβέλα. Τελικά εχει κάποιο πλεονέκτημα το μιζατο ΤΤ έναντι του ΧΤ;

sapila racing
04/09/2017, 12:17
Το ΤΤ 600RE είναι πιο off απο το XT. Είναι αρκετά πιο ψηλό, με μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεων και αποσταση απ το έδαφος.
Επίσης εχει αλουμινενιο ψαλίδι και αν δεν κανω λάθος εχει και αλουμινενιες ζαντες.

Στο ΧΤ600Ε όλα είναι απο σίδερο.

drade
04/09/2017, 14:37
Το ΤΤ 600RE είναι πιο off απο το XT. Είναι αρκετά πιο ψηλό, με μεγαλύτερες διαδρομές αναρτήσεων και αποσταση απ το έδαφος.
Επίσης εχει αλουμινενιο ψαλίδι και αν δεν κανω λάθος εχει και αλουμινενιες ζαντες.

Στο ΧΤ600Ε όλα είναι απο σίδερο.

Για μετατροπή σε μοταρντ ποιο θα προτιμουσες; Σε ξένη ιστοσελίδα διάβασα ότι το ΤΤ γίνεται καλύτερο μοταρντ και από το ΧΤΧ.

sapila racing
04/09/2017, 14:49
Για μετατροπή σε μοταρντ ποιο θα προτιμουσες; Σε ξένη ιστοσελίδα διάβασα ότι το ΤΤ γίνεται καλύτερο μοταρντ και από το ΧΤΧ.

Τα χρήματα για μετατροπή είναι αρκετά αν θέλεις να το κάνεις πραγματικό motard.
Θέλεις τροχούς, φρένα κλπ το κόστος των οποίων είναι δυσανάλογο με την αξία αυτών των μοτοσυκλετών σήμερα.
Καλύτερα ψάξε βρές ενα έτοιμο.
Οπως αυτό εδω πχ.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10707101/

drade
04/09/2017, 14:55
Μάλλον έχεις δίκιο. Βέβαια αυτό που μου έδειξες είναι το ΤΤ 600Ε, δηλαδή το προηγούμενο από το ΤΤ600RE.

sapila racing
04/09/2017, 15:05
Μάλλον έχεις δίκιο. Βέβαια αυτό που μου έδειξες είναι το ΤΤ 600Ε, δηλαδή το προηγούμενο από το ΤΤ600RE.

Δεν το πολυκοίταξα, αλλά λεει οτι ειναι RE κι οτι εχει και μίζα. Μπορεί βεβαια και να μην είναι.
Παντως για να φτιάξεις αυτούς τους τροχούς και φρένο θέλεις αρκετά χρήματα. Για καινούρια θα δώσεις μαλλον τα μισά απ οτι κανει το μηχανακι.

zeottr600belgar
22/10/2017, 23:04
ρε παιδια βοηθεια αυτη η σταθμη λαδιου με εχει τρελανει..ποσο λαδι παιρνει μεσα 2.5 με αλλαγη φιλτρου η 3?του εβαλα στην αρχη 2.5 η σταθμη δεν εδειχνε τιποτα του σημπληρωσα και το αλλο μισο παλι τιποτα(μιλαμε το μοτερ να εχει δουλεψει μισαωρο και κοιταγμα κατευθειαν και ορθιο κανονικα)την σταθμη μου την δειχνει στην μεση κανονικα στο σταντ και οταν το σηκωνω εξαφανιζεται

ΓιώργοςΤΤ
23/10/2017, 14:05
2,8 με φίλτρο. Τη στάθμη τη κοιτάς ως εξής: Από τέρμα κρύο άστο να δουλέψει ρελαντί. Μόλις νιώσεις ότι η εξάτμιση στους λαιμούς ζεστάθηκε άστη 20 δευτερόλεπτα να δουλέψει όρθια και σβήσε. Κοίτα το τζαμάκι και αναλόγα πράξε. Εξαέρωση έκανες σωστά; Πάντα βάζεις 2,5 λίτρα, κάνεις εξαέρωση και συμπληρώνεις.

zeottr600belgar
23/10/2017, 20:01
ευχαριστω για την απαντηση γιωργο.εξαερωση και αλλαγη μου εκανε ο μαστορας που εχει κανει και ανακατασκευη στο μοτερ αφου κοιταξε το μανουαλ.μου ειπε για την σταθμη οτι ετσι κανουν αυτα και μην το γεμισω λαδι.το κοιταξα και εγω το μανουαλ ενα που βρηκα στο google και λεει change with oil filter 2.5l και total 3 και ετσι του σημπληρωσα και το υπολοιπο αφου ειχε δουλεψει καμια 200αρια χιλιομετρα με 2.5

ΓιώργοςΤΤ
23/10/2017, 23:17
Άρα είσαι οκ. Αφού είναι και ανακατασμευασμένο μη στεναχωριέσαι! Καλές βόλτες!

zeottr600belgar
24/10/2017, 19:31
ευχαριστω επειδη ειναι ανακατασκευασμενο στενοχωριεμαι..το εκανα και αυτο που μου ειπες γιωργο και παλι τιποτα....αλλος με το ιδιο προβλημα παιδες??

ΓιώργοςΤΤ
24/10/2017, 20:11
Όταν λες τίποτα τί εννοείς; Δεν βλέπεις λάδια στο τζαμάκι; Μήπως από τη μπίχλα εσωτερικά δεν φαίνονται; Πόσα χλμ έχεις κάνει μετά την ανακατασκευή;

zeottr600belgar
24/10/2017, 20:33
βλεπω λαδια οταν ειναι στο σταντ ζεστο δεν εχει μπιχλα το τζαμακι..κατι αλλο γινεται εχω κανει 1500 και τωρα προσφατα τα αλλαξα πρωτη φορα μετα την επισκευη

Stam
02/02/2018, 11:46
Γεια χαρα παιδια!
Θα ήθελα να ρωτησω πριν παω τη μηχανη στο συνεργειο αν γνωριζει καποιος να μου πει?
Εκει που εβαλα μπρος να παω μια βολτουλα στα 100 μετρα μπλοκαρε ο πισω τροχος.
το σασμαν ειναι κολημενο σε καποια ταχυτητα και δεν βγαζει νεκρα.
Η μηχανη περνει μπρος. αλλα εχει καποια κολιμενη ταχυτητα γνωριζετε τι βλαβη μπορει να ειναι?

Με εκτίμηση Σταμ.

ttr
10/02/2018, 17:35
γεια σας ττραδες μου..εχω το εξης θεμα και χρειαζομαι την βοηθεια σας.εχω κανει γενικη ανακατασκευη στο μοτερ στα παντα εκτος απο καμπανα και τρομπα λαδιου το δουλεψα κανονικα καποιους μηνες και μετα αρχισε και κοπαναγε κατι μεσα..του αλλαζω τρομπα λαδιου και καμπανα που ηταν χαλια και τα 2 και παλι τον ιδιο θορυβο κανει.ο μαστορας ειπε οτι μαλλον δεν εχει στειλει λαδι με την σωστη πιεση απο την παλιοτρομπα και πιθανος να εχει αναψει εκκεντροφορος η και πιστονι..θελω την γνωμη σας αν καποιος εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα..υπαρχει περιπτωση να τα εχει βαρεσει ολα μεσα και να μπω ψυχιατρειο?

ΓιώργοςΤΤ
10/02/2018, 18:17
Ναι.

ttr
10/02/2018, 19:29
καλα την καταλαβα εχεις παθει το ιδιο κ εσυ?

ΓιώργοςΤΤ
10/02/2018, 19:42
Όχι αλλά αν δούλευες με χαλασμένη αντλία, το να έχει αρπάξει κάτι είναι απολύτως λογικό.

Αν θες ανέβασε κάποιο βίντεο μήπως είναι κάτι άλλο, αν μπορέσουμε φυσικά να καταλάβουμε.

ttr
10/02/2018, 19:57
μπορει να εχει αρπαξει οτιδηποτε η ειναι κατι πιο πιθανο?ειναι στο συνεργειο δευτερο σπιτι του απο εβδομαδα θα λυθει να δουμε

zeottr600belgar
08/03/2018, 21:35
γεια σας και παλι αδερφια δεν χορταινει μαστοριλικια ο γεροττ δωστε μου τα φωτα σας..εκει που πηγαινα στη δουλεια μου σχεδον τερμα πεμπτη επεσε ο γενικος ρευμα ουτε για αστειο χωρις προειδοποιηση πιο πριν δουλευε μια χαρα.τι λετε να συμβαινει?

spyros33f
20/05/2018, 13:06
Γεια σου φιλε μπουζι δοκιμσες αλλο?καθαρισε κ τον διακοπτη ποθ σβηνει.κλειδι κ πνηχτη

drade
14/09/2018, 09:19
Καλησπέρα, το ΤΤ 600 αντέχει δικάβαλο; 110 κιλά ο αναβάτης, 65 ο συνεπιβάτης. Ρωτάω γιατί θυμάμαι ότι έχει υποπλαίσιο αλουμινίου και δεν είναι σαν το ΧΤ.

ΓιώργοςΤΤ
14/09/2018, 12:43
Εμένα αντέχει 100 κιλά εμένα, 65 τη γυναίκα μου και μια τσάντα μεγάλη τιγκαρισμένη. Δεν βλέπω το λόγο που δεν θα αντέξει εσένα.

Tycho Moon
14/09/2018, 14:38
Καλησπέρα, το ΤΤ 600 αντέχει δικάβαλο; 110 κιλά ο αναβάτης, 65 ο συνεπιβάτης. Ρωτάω γιατί θυμάμαι ότι έχει υποπλαίσιο αλουμινίου και δεν είναι σαν το ΧΤ.

Το μάνιουλ λογικά θα αναφέρει μέσα πόσο είναι το ανώτατο επιτρεπτό μεταφερόμενο βάρος.

drade
17/09/2018, 11:24
Το μάνιουλ λογικά θα αναφέρει μέσα πόσο είναι το ανώτατο επιτρεπτό μεταφερόμενο βάρος.

Δεν έχω μάνιουαλ ούτε ΤΤ.

Tycho Moon
17/09/2018, 14:34
Δεν έχω μάνιουαλ ούτε ΤΤ.

Δε χάνεις και τίποτα

Tedvj23
17/11/2018, 17:03
Έχει ενας γνωστός μου ένα παρατημενο tt600r(μανιβελατο) και μου έκανε μια κουβέντα μήπως και το θελω..το είχε πάρει καινούργιο και του έκανε καμία 20αρια χιλιάδες χιλιομετρα και ειναι όλο σε εργοστασιακή μορφη χωρίς Μόντες κτλπ..καποιο site για πληροφοριες(plaisia,moter,diafores Ana xronologia,provlimata ktlp..? Η από κατοχους..?

drade
17/11/2018, 17:11
Σε τι κατάσταση ειναι; χρονολογία; Το μοτέρ είναι ΧΤ με κάποιες διαφορές για να είναι δυνατότερο και γενικά λένε ότι είναι αξιόπιστα αλλά όχι και σαν τα ΧΤ. Και στα ανταλλακτικά είναι πιο δύσκολο, πχ ένας μηχανικός μου είχε πει πως η ντίζα στο ΤΤ έχει πολλαπλάσιο κόστος από του ΧΤ.

https://advrider.com/f/threads/the-tt600-thread.673079/

ΓιώργοςΤΤ
17/11/2018, 17:56
Έχει ενας γνωστός μου ένα παρατημενο tt600r(μανιβελατο) και μου έκανε μια κουβέντα μήπως και το θελω..το είχε πάρει καινούργιο και του έκανε καμία 20αρια χιλιάδες χιλιομετρα και ειναι όλο σε εργοστασιακή μορφη χωρίς Μόντες κτλπ..καποιο site για πληροφοριες(plaisia,moter,diafores Ana xronologia,provlimata ktlp..? Η από κατοχους..?

Καλησπέρα! Είναι το μοντέλο του 97 με τα ανάποδα μπροστινά ή το επόμενο με τα συμβατικά;

Tedvj23
17/11/2018, 19:04
Σαν αυτό ειναι και η κατάσταση του εξαιρετική μόνο στην πόλη βολταρε όχι εντουροβουνοαμαρτιες και τετοια ήσυχα πράγματα γιαυτό και το σκεφτομαι..
401311

ΓιώργοςΤΤ
17/11/2018, 19:28
Ωραία! Το μοτέρ του είναι το ίδιο αξιόπιστο με του ΧΤ. Έχει μεγαλύτερο το μηχανικό μέρος του καρμπ και άλλη ανάφλεξη. Και η κεφαλή είναι πιο γρήγορη από του ΧΤ. Στην ηλεκτρονική έχει ένα καλώδιο και πρέπει να το ξεκουμπώσεις για να γεμίσουν ροπή οι μεσαίες στροφές του. Πολύ καλές αναρτήσεις και ψαλίδι.

Αν όντως είναι όπως λες και ενδιαφέρεσαι για την κατηγορία να το αγοράσεις άφοβα. Ότι άλλη απορία έχεις ρώτα με.

spyros33f
15/12/2018, 13:37
Παρτο κ εδω ειμαστε οτι θες.χτ 89αρι μοτερ εχει

Corki
29/09/2019, 21:27
Μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί το TT600RE έχει δύο breathing hoses, μια να πηγαίνει στο φιλτροκουτι και μια στο δοχείο λαδιού?

https://i.ibb.co/ZXzRwR5/Yamaha-TT600-RE-Breathing-Hoses-png.jpg (https://ibb.co/qjYL4LK)
image sharing sites (https://imgbb.com/)


13 kai 14
https://i.ibb.co/5RM7GmJ/Yamaha-TT600-RE-Breathing-Hoses-Chart-jpeg.jpg (https://ibb.co/6Wndrzq)

699R
15/08/2023, 15:13
Καλησπέρα στη παρέα, θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να βοηθήσει.

Πριν λίγο καιρό πήρα ένα TT 600R του '01 και όλα λειτουργούσαν κανονικά μέχρι που μια μέρα πήρε μπροστά δούλεψε για ένα λεπτό και έσβησε. Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να το βάλω μπρος το παράτησα. Την επόμενη ήμερα πηρέ κανονικά και ξανά τα ίδια. Είπαμε αρχικά με το μηχανικό μήπως είναι θέμα καρμπ αλλά βγάζοντας το μπουζί είδαμε οτι δε βγάζει σπινθήρα. Έχουμε τσεκάρει όλα τα switch, αλλάξαμε ηλεκτρονική, μπουζί και ακόμα τίποτα.

Έχετε καμιά ιδέα, σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;

ΓιώργοςΤΤ
15/08/2023, 17:02
Eλέγξτε πολλαπλασιαστή και πηνία.

MG-KTiNoS
15/08/2023, 17:47
Eλέγξτε πολλαπλασιαστή και πηνία.
πολλαπλασιαστής δυσκολο να φάει πηνία

thunder ace
15/08/2023, 18:27
πολλαπλασιαστής

argiris34
18/08/2023, 10:37
αν παιρνει κρυο και μετα απο λιγο σβηνει τσεκαρετε το "ματι" που δινει σήμα στον πολλαπλασιαστη παθων

OldMan
18/08/2023, 13:55
αν παιρνει κρυο και μετα απο λιγο σβηνει τσεκαρετε το "ματι" που δινει σήμα στον πολλαπλασιαστη παθων

Ρε τι καταρα ειναι αυτη με το ματι του βολαν....:cry: