PDA

View Full Version : ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΦΟΒΕΡΗ ΠΑΤΕΝΤΑ....



stratosZX10
23/01/2009, 17:23
αφου εψαξα ρωτησα και εμαθα, οτι αν βαλεις σε zx10r τις δαγκανες απο cbr 1000 rr 04-07 θα εχεις τρομερα φρενα... ε λοιπον αφου αγορασα απο e-bay μονο 60 ευρω τις δαγκανες και αλλα 30 ευρω τακακια, τα αλλαξα, εκανα εξαερωση και μπορω να πω οτι ειναι μερα με την νυχτα το φρεναρισμα...
πραγματικα πολυ καλη πατεντα που την πρωτοδοκιμασαν αμερικανοι.


153059

T.R.E
23/01/2009, 17:36
Μεγειά! :) Kαι μία τρόμπα φρένου Brembo και είσαι έτοιμος! Πως και δεν έβαλες από CBR 1000 08 που είναι και monobloc? :smilea:

Locksmith
24/01/2009, 10:01
Καθήστε λίγο ρε παιδιά επειδή δεν ξέρω καθότι suzukakias, πόσο χάλια είναι πια τα φρένα του kawa? Μιλάμε για καινούργιας γενιάς 1000άρι supersport, κι έχει τόσο μεγάλη διαφορά με ίδιας γενιάς 1000άρι supersport άλλης μάρκας;

:eyepop: Δώσε περεταίρω πληροφορίες. Τι μοντέλο είναι το kawa;

stratosZX10
24/01/2009, 11:59
απο το 08 δεν βρισκεις ευκολα...και αν βρεις ειναι ακριβες....
εγω με 90 ευρωπουλα εχω φρενα τρομερα!!!! πρεπει να φρεναρω με το ενα δακτυλο παντου...
βεβαια εγω ετσι τα ηθελα τα φρενα γιατι πλεον εχει γινει track bike το ninja μου..

ειναι μοντελο 2004 και ναι υπαρχουν πολλες πατεντες που μπορεις να κανεις....

το επομενο που ακουσα και σκεφτομαι λιγο αργοτερα να το κανω ειναι τρομπα φρενου της brembo απο yamaha r1....

stratosZX10
24/01/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Καθήστε λίγο ρε παιδιά επειδή δεν ξέρω καθότι suzukakias, πόσο χάλια είναι πια τα φρένα του kawa? Μιλάμε για καινούργιας γενιάς 1000άρι supersport, κι έχει τόσο μεγάλη διαφορά με ίδιας γενιάς 1000άρι supersport άλλης μάρκας;

:eyepop: Δώσε περεταίρω πληροφορίες. Τι μοντέλο είναι το kawa;

τα φρενα ειναι χαλια και στα 04-05 και στα 06-07....
στα καινουργιο 10αρι εχουν καλυτερεψει παρα πολυ...
και βεβαια εχουν διαφορα, στο δικο μου η καθε δαγκανα ειχε 4 τακακια ενω στο χοντα εχει 2
υποψιν οτι το καινουργιο 10αρι εχει και αυτο 2

CBF_1000
24/01/2009, 19:20
Πάρτε HONDA να σωθείτε....:lol:


153146

SeNNinhA
29/01/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF_1000
Πάρτε HONDA να σωθείτε....:lol:

Γιατί η TOCIKO τι σχέση έχει με την Honda? Όλα τα Japan ή Tociko φοράνε ή Nissin. Και μάλιστα η Nissin είναι θυγατρική της Honda αλλα για τα καλά της μοντέλα όπως φαίνεται εμπιστεύεται άλλους........


Stratos ZX10

Αποστάτες για τις δαγκάνες που βρήκες/έφτιαξες ?

Και γιατί δεν έβαλες τις δαγκάνες από το ZX10 '08 ???

stratosZX10
29/01/2009, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Γιατί η TOCIKO τι σχέση έχει με την Honda? Όλα τα Japan ή Tociko φοράνε ή Nissin. Και μάλιστα η Nissin είναι θυγατρική της Honda αλλα για τα καλά της μοντέλα όπως φαίνεται εμπιστεύεται άλλους........


Stratos ZX10

Αποστάτες για τις δαγκάνες που βρήκες/έφτιαξες ?

Και γιατί δεν έβαλες τις δαγκάνες από το ZX10 '08 ???

εβαλα τα τοciko της honda γιατι ταιριαζουν οι βιδες ακριβως στην μποτα του πηρουνιου.....
επισης γιατι ειναι τα πιο φθηνα στο ebay, και κανουν ιδια ή μπορει και καλυτερη δουλεια απο
αυτα της kawasaki στο zx10r 08.
σκεψου οτι τα πηρα 60 ευρω μαζι με τακακια σχεδον καινουργια, αλλα προτιμησα βεβαια να
βαλω καινουργια....

αποστατες εφτιαξα σε ενα μηχανουργειο φιλου μου. μου βγηκαν τζαμπα!

SeNNinhA
29/01/2009, 13:09
Θα χρειαστώ μάλλον την βοήθεια του φίλου σου για να φτιάξω κι εγώ αποστάτες 5mm που θέλω. Με πληρωμή βεβαίως και εαν έχει χρόνο.

dirtbird
29/01/2009, 13:46
Mάλιστα.....

Παίρνουμε λοιπόν ένα σετ ακτινικές δαγκάνες και παρεμβάλουμε στη στήριξη τους αποστάτες....

Κομψό.....

:bigcry: :bigcry:

Stabak
29/01/2009, 13:58
Στην φωτο ροδέλες δεν ειναι?

sniper
29/01/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mάλιστα.....

Παίρνουμε λοιπόν ένα σετ ακτινικές δαγκάνες και παρεμβάλουμε στη στήριξη τους αποστάτες....

Κομψό.....

:bigcry: :bigcry:


Λες να είναι κι επικίνδυνο;

sniper
29/01/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Στην φωτο ροδέλες δεν ειναι?

Έτσι μοιάζουν.....

Tpap
29/01/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mάλιστα.....Παίρνουμε λοιπόν ένα σετ ακτινικές δαγκάνες και παρεμβάλουμε στη στήριξη τους αποστάτες....Κομψό.....:bigcry: :bigcry:

κοίτα, αν το ''κόλπο'' που έκανε ο πόντικας, δουλέψει σε βάθος χρόνου και με χρήση σε πίστα που θα του κάνει, τότε όλα καλώς...
Είδωμεν.
Μακάρι να μην πάει κάτι στραβά και φυσικά να έχει επιλέξει τις σωστές βίδες στήριξης της δαγκάνας και να τις έχει σφίξει με σωστή ροπή...



Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Στην φωτο ροδέλες δεν ειναι?

ναι, αυτό που εσύ λές ροδέλες, εκείνος το λέει αποστάτες.

sniper
29/01/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
....
Μακάρι να μην πάει κάτι στραβά και φυσικά να έχει επιλέξει τις σωστές βίδες στήριξης της δαγκάνας και να τις έχει σφίξει με σωστή ροπή...
....


Ρε Τάσο.... σωστή ροπή πάνω σε ροδέλες; :confused:

SeNNinhA
29/01/2009, 14:20
Κανονικά οι αποστάτες πρέπει να είναι έτσι


153753

SeNNinhA
29/01/2009, 14:20
Και εφαρμόζουν έτσι


153754

SeNNinhA
29/01/2009, 14:22
Η μετατροπή έχει γίνει πάμπολες φορές χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Υπάρχουν και έτοιμοι αποστάτες από διάφορες aftermarket εταιρίες με δίσκους/δαγκάνες που χρησιμοποιούνται όταν βάζεις oversize δίσκους

Tpap
29/01/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε Τάσο.... σωστή ροπή πάνω σε ροδέλες; :confused:

Σωστό αυτό που λές, εν μέρει όμως.
Κανονικά, ορίζεται από τις προδιαγραφές του εξαρτήματος αν η δεδομένη ροπή μετρείται με ροδέλες ή όχι.
Είναι σαφές ότι η ροδέλα αλλάζει τις τιμές, όταν βρίσκεται κάτω από το κεφάλι στο σημείο τριβής.

Αν το υλικό που κατασκέυασε τα αποστατάκια είναι μη παραμορφώσιμο, έχει ικανή επιφάνεια επαφής και σωστή ανοχή η εσωτερική του οπή από το στέλεχος (και όχι από το σπείρωμα) της βίδας, μάλλον θα είναι εντάξει.

Μια δοκιμή θα μας πείσει, και εδώ είναι που θα έλεγα, τα της δοκιμής να τα αφήσουμε στον ίδιον... :rotflmao:

dirtbird
29/01/2009, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
......
Αν το υλικό που κατασκέυασε τα αποστατάκια είναι μη παραμορφώσιμο, έχει ικανή επιφάνεια επαφής και σωστή ανοχή η εσωτερική του οπή από το στέλεχος (και όχι από το σπείρωμα) της βίδας, μάλλον θα είναι εντάξει.


Τάσο.....

3 αν για 1 ίσως....:lol: :lol: :lol:

stratosZX10
29/01/2009, 16:28
αποστατες βαζεις για να κατσει το τακακι στον δισκο σωστα γιατι οι δισκοι απο το χοντα ειναι
πιο μικροι. αποστατες βγαζει και η ιδια η χοντα αλλα γιατι να τους χρυσοπληρωσεις αφου μπορεις να πας σε ενα μηχανουργειο και να φτιαξεις πολυ φτηνα.
μετρας την τρυπα για την βιδα, την διαμετρο στο σημειο που θα πατησει ο αποστατης και το παχος του.
η φωτογραφια δεν ειναι απο το δικο μου μηχανακι απλως την εβαλα για να καταλαβεται περιπου πως ειναι... λογικα δεν υπαρχει προβλημα με ροδελες....???
ολη την δουλεια την εκανα μονος μου και δεν μου πηρε πανω απο 1 ωρα μαζι με εξαερωση κτλπ.
η διαφορα ειναι μεγαλη και φαινεται αμεσως απο την πρωτη στιγμη...εχει αμεσο δαγκωμα και πολυ πιο δυνατο. αυτο ομως που θελω να δω ειναι την διαρκεια του στην πιστα μετα απο εντονη χρηση.
φυσικα εχω και σωληνακια υψηλης που και αυτα προσθετουν κατι σε ολη την αισθηση....

προσοχη ομως, αυτο το εκανα και το ξερω σιγουρα οτι δουλευει για kawasaki zx10r 1η και 2η γενια, δεν γνωριζω για αλλες μηχανες αν θα δουλεψει και πως!!


153768

stratosZX10
29/01/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Και εφαρμόζουν έτσι


ετσι εφαρμοζουν σε χοντα, το χειλος που υπαρχει στην φωτογραφια δεν χρειαζεται για το δικο μου.
ενα απλο αποστατη flat.

SeNNinhA
29/01/2009, 16:31
Έχει γίνει πολλές φορές και δουλεύει σε ΟΛΕΣ της μηχανές

djxenos
07/03/2009, 00:21
OTAN MILAS GIA PATENTES SE PARAKALW MIN MAS REZILEPSEIS...
PATENTA EINAI NA BALEIS TETOIO MPROSTINO SE PAPI...


157631