PDA

View Full Version : Προφόρτιση μπροστινής ανάρτησης



schumacher_
23/01/2009, 18:35
Επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα, έχω ένα ερώτημα:

Ψάχνοντας στο ebay, βρέθηκα μπροστά σε ρυθμιστές για προφόρτιση ελατηρίων ( link (http://cgi.ebay.de/Pazzo-Gabelversteller-Yamaha-FZS-600-1000-FZ1-FZ6-Fazer_W0QQitemZ270288367538QQihZ017QQcategoryZ49809QQtcZphotoQQcmdZViewItem) ) και αναρωτιέμαι αν γίνεται να βάλω αυτούς τους ρυθμιστές σε ένα οποιοδήποτε μπροστινό σύστημα, με οποιαδήποτε ελατήρια. Θα μπαίνουν? Θα δουλεύουν?

Αν η ιδέα λειτουργίας τους είναι γυρνώντας το, να κατεβαίνει εσωτερικά στο καλάμι κάποια βάση και να πιέζει το ελατήριο, φαντάζομαι ότι θα μπαίνει οπουδήποτε, αρκεί να ταιριάζει το μέγεθος όπου θα βιδώσει...

Ο προβληματισμός μου ξεκινά από το ότι οι περισσότερες μηχανές που έχουν κάτι τέτοιο είναι ss, ή γενικότερα "γρήγορες", οπότε λέω μήπως και έχουν είτε τα καλάμια τους, είτε τα ελατήριά τους, κάτι το "ιδιαίτερο" και γι αυτό μπορούν και έχουν τέτοια ρύθμιση.

Ελπίζω να μην είπα πολλές ανοησίες...

:beer:

SVX
23/01/2009, 18:42
οι ρυθμιστες για προφορτιση ειναι για ελατηρια που εχουν ρυθμισεις (αυτο φαινεται στο παξιμαδι στην κορυφη των καλαμιων S για soft Η για hard, παραπλησιο με το πισω ελατηριο)

GiannisBlessed
23/01/2009, 18:52
απο οτι καταλαβα δεν ειναι ρυθμιστες.πουλαει μονο το μεταλικο πραγματακι(κοκκινο,μπλε,πρασινο,κτλ)το οποιο αντικαθηστα ενα απλο γερμανικο κλειδι.αρα λογικα δεν μετατρεπει τα καλαμια σε ρυθμιζομενα απλος διευκολυνει την ρυθμιση τους(ταξιδι,βολτα).

schumacher_
23/01/2009, 18:53
Δηλαδή αν βάλω κάτι τέτοιο, τα hyperpro που έχω μπροστά τι ακριβώς θα κάνουν? Δεν θα γίνει τίποτα απλά?

Και ποιες εταιρείες βγάζουν ελατήρια σαν αυτά που λες? Ή είναι για συγκεκριμένα μοντέλα (π.χ για R1 είναι ρυθμιζόμενα)?

@giannisblest: δε με απασχολεί τόσο το να αγοράσω αυτά τα μαραφέτια, όσο το να καταλάβω τι ακριβώς παίζει με το ποια ρυθμίζονται κλπ, γιατί δεν έχω ιδέα

GiannisBlessed
23/01/2009, 19:11
αν το καλαμι ειναι ρυθμιζομενο τοτε μπαινουν(το ρυθμιζουν).αν δεν ειναι τοτε μαλλον δεν μπαινουν.η λειτουργια τους(απο την εικονα) ειναι να ρυθμισουν ενα καλαμι και οχι να το κανουν ρυθμιζομενο.
ετσι καταλαβαινω:D

GiannisBlessed
23/01/2009, 19:12
εχει δηλ. αυτην την λειτουργια.


153074

stefanos
23/01/2009, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Δηλαδή αν βάλω κάτι τέτοιο, τα hyperpro που έχω μπροστά τι ακριβώς θα κάνουν? Δεν θα γίνει τίποτα απλά?

Και ποιες εταιρείες βγάζουν ελατήρια σαν αυτά που λες? Ή είναι για συγκεκριμένα μοντέλα (π.χ για R1 είναι ρυθμιζόμενα)?

@giannisblest: δε με απασχολεί τόσο το να αγοράσω αυτά τα μαραφέτια, όσο το να καταλάβω τι ακριβώς παίζει με το ποια ρυθμίζονται κλπ, γιατί δεν έχω ιδέα

Τα ελατήρια δεν παίζουν κανένα ρόλο στην προφόρτιση.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι εμπορεύεται το site αλλά αν ψάξεις θα βρείς πιθανόν τάπες για καλάμια με δυνατότητα προφόρτισης οπότε θα είσαι οκ.

stefanos
23/01/2009, 19:33
Στην ουσία το μόνο που κάνει η προφόρτιση είναι να συμπιέζει τα ελατήρια ώστε να μην βυθίζονται περισσότερο απο όσο πρέπει με το βάρος του αναβάτη.
Δεν νομίζω οτι χρειάζονται.
Μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα με μεγαλύτερο αποστάτη.

schumacher_
23/01/2009, 19:39
Σχετικά με το αντικείμενο από το ebay που έχω βάλει στο πρώτο ποστ μου, δεν ξέρω ούτε εγώ αν είναι ανταλλακτικός ρυθμιστής που θα μπει σε ρυθμιζόμενο καλάμι ή ολόκληρο το καπάκι με το ρυθμιστή μαζί.

Αυτό που κατάλαβα ως τώρα είναι ότι ουσιαστικά οποιοδήποτε καλάμι μπορεί να γίνει ρυθμιζόμενο, έχοντας μέσα ένα απλό ελατήριο (σαν όλα), αρκεί προφανώς να έχει τους ρυθμιστές της προφόρτισης. Τέτοια υπάρχουν aftermarket για να μπαίνουν σε κανονικά καλάμια?

Σαν λειτουργία, αυτό που αντιλαμβάνομαι (και θέλω να μου πει κάποιος αν είναι σωστό) είναι το εξής στην παρακάτω φωτο: το τμήμα Β είναι αυτό που βιδώνει πάνω στο καλάμι, το Α είναι εκεί που αλλάζει η προφόρτιση και γυρίζοντάς το ανεβοκατεβαίνει η βάση Γ, πιέζοντας ή χαλαρώνοντας το ελατήριο που είναι στο καλάμι.

http://img125.imageshack.us/my.php?image=capte8.jpg

stefanos
23/01/2009, 21:30
σωστός

Λευκάδιος
23/01/2009, 22:37
ταπες προφορτισης ελατηριων εχει αυτος που αντιπροσωπευει τις εξατμισεις ΜΙG στη βουλιαγμενης, GRP νομιζω λεγονται

schumacher_
24/01/2009, 00:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
σωστός

Άρα, αν αυτό το μαραφέτι που βρήκα στο ebay είναι τάπα+ρυθμιστής μαζί, θα μπορέσω να κάνω ρυθμιζόμενο το μπροστινό μου... αλλά πολύ φτηνά μου φαίνονται γμτ

Λευκάδιος
24/01/2009, 00:07
αυτο στη φωτο ειναι για να ρυθμιζεις με το χερι τις υπαρχουσες ταπες.αυτες που γραφω πιο πανω εχουν γυρω στα 90ευρω

stefanos
24/01/2009, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από schumacher_
Άρα, αν αυτό το μαραφέτι που βρήκα στο ebay είναι τάπα+ρυθμιστής μαζί, θα μπορέσω να κάνω ρυθμιζόμενο το μπροστινό μου... αλλά πολύ φτηνά μου φαίνονται γμτ

Μην μπερδεύεις το ρυθμιζόμενο με την προφόρτιση.
Το ρυθμιζόμενο περιλαμβάνει και απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς.
Καπου στα τεχνικά ο moderator έχει γράψει κάτι για προφορτίσεις και βασικά για αναρτήσεις.
Ρίξε μια ματιά ώστε να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι γίνεται και μετά την ψάχνεις για βελτιώσεις.
Οποιαδήποτε ρύθμιση της προφόρτισης γίνεται πολύ απλά χωρίς να χαλάσεις φράγκο με τις υπάρχουσες τάπες.
Και τα hyperpro δεν νομίζω να θέλουν προφόρτιση, εφόσον είναι προοδευτικά και ουσιαστικά θα δουλεύουν ακόμα και με μεγαλύτερο sag απο το εργοστασιακό.

kost rider
24/01/2009, 03:56
Ακου φιλε μου για να μην μπερδευεσαι..Τα καλαμια σου ή θα ρυθμιζουν την προφορτιση ή οχι.Αν τα καλαμια απο πανω εχουν μονο ταπες τοτε φυσικα ΔΕΝ ρυθμιζονται.Αν ρυθμιζονται θα εχουν αυτην τη βιδα(μπλε σε μενα) που βλεπεις στην φωτο η οποια εχει και τις γραμμες ως διαβαθμισεις και ρυθμιζεται απο ενα πολυγωνο 14αρι αν θυμαμαι καλα.
Τωρα οι ρυθμιστες που λες εσυ ΔΕΝ κανουν τα καλαμια ρυθμιζομενα αν δεν ειναι ρυθμιζομενα απτην μανα τους.Απλα οπως ειπαν και αλλοι αντικαθιστουν το εργαλειο και πλεον μπορεις να το ρυθμισεις αμεσα οποιαδηποτε στιγμη με το χερι.
Και υποψην.. αλλαγη της προφορτισης σημαινει αλλαγη της γεωμετριας της μοτοσυκλετας και θελει καποιες γνωσεις για να την ρυθμισεις.


153102

schumacher_
26/01/2009, 11:11
Κατάλαβα...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων!

:beer:

Zpower
02/02/2009, 17:43
προσοχη ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ πρωτεινω την διμιουργια ενος τεχνικου τμηματος με οδηγιες γενικες οσον το δυνατον απλα και κατανοητα για χρηστες που δεν εχουν εμπειρια σχετικα με αναρτησεις ελαστικα φρενα κλπ ,το οποιο να ειναι κλειδωμενο να μην μπορει ο καθε ενας να γραφει οτι θελει .ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ στους φιλους που εχουν αναφερθει πριν ,ισως καποτε σε ενα τεχνικο θεμα να γραφτει καμια μ@Λ@κι@ και να γινει ζημια ,ΜΠΟΡΟΥΜΕ απο ειδικο τυπο και απο εργοστασιακα μανουαλ να στησουμε το θεμα σε συνεργασια μεταξυ μας ,με τροπο κυριως ασφαλη για νεους αναβατες

GiannisBlessed
02/02/2009, 18:02
πολυ καλη ιδεα!!:beer: :smilea:

road spirit
03/02/2009, 05:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
προσοχη ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΟ πρωτεινω την διμιουργια ενος τεχνικου τμηματος με οδηγιες γενικες οσον το δυνατον απλα και κατανοητα για χρηστες που δεν εχουν εμπειρια σχετικα με αναρτησεις ελαστικα φρενα κλπ ,το οποιο να ειναι κλειδωμενο να μην μπορει ο καθε ενας να γραφει οτι θελει .ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ στους φιλους που εχουν αναφερθει πριν ,ισως καποτε σε ενα τεχνικο θεμα να γραφτει καμια μ@Λ@κι@ και να γινει ζημια ,ΜΠΟΡΟΥΜΕ απο ειδικο τυπο και απο εργοστασιακα μανουαλ να στησουμε το θεμα σε συνεργασια μεταξυ μας ,με τροπο κυριως ασφαλη για νεους αναβατες


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418
:wave2:

OldMan
03/02/2009, 06:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zpower
πρωτεινω την διμιουργια ενος τεχνικου τμηματος με οδηγιες γενικες οσον το δυνατον απλα και κατανοητα για χρηστες που δεν εχουν εμπειρια σχετικα με αναρτησεις ελαστικα φρενα κλπ ,το οποιο να ειναι κλειδωμενο να μην μπορει ο καθε ενας να γραφει οτι θελει
Και ποιος θα γράφει τότε ..??? :confused:

sapila racing
03/02/2009, 06:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και ποιος θα γράφει τότε ..??? :confused:

Μα εσυ φυσικά! :rotflmao:

dirtbird
03/02/2009, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μα εσυ φυσικά! :rotflmao:

Τα έχει ήδη γραμμένα.....:confused: :confused: :bigcry: :bigcry:

Zpower
03/02/2009, 19:04
πολυ σωστο σορρυ τωρα το ειδα ,αυτα τα θεματα πρεπει να ειναι το κοσμημα του φορουμ .και οχι καταχωνιασμενα (παντα με καλη διαθεση η γνωμη μου )