PDA

View Full Version : αλαγη γραναζια



ΟΤΙΝΑΝΕ
23/01/2009, 19:06
Πηγα σημερα στην αντιπροσωπεια της suzuki και ρωτησα για τα μαμισια γραναζια για V strom για αλυσιδα. Μου ειπαν 100euro. Μου ειπαν επισης οτι τα γνησια γραναζια στο μπροστινο εχει και λαστιχο για να αποροφαει τους κραδασμους. Ζητησα να το δω και πραγματι ειχε εναν δακτυλιο λαστιχενιο ακριβως κατω απο τα δοντια. Θα ηθαλα να μου πει καποιος αν αυτο το λαστιχο ειναι πραγματι για τους κραδασμους η για τιποτα αλλο, γιατι 100εurο για γραναζια ειναι πολα. Ξερει κανεις κατι αναλογο απο αλλη εταιρεια???

__________________:confused:

sakis67
24/01/2009, 13:52
το μονο που γνωριζα μεχρι τωρα ειναι τα λαστιχα του κομπλερ στο πισω γραναζι που μεταδιδουν την κινηση στον τροχο
δεν ηξερα οτι βγαινουν μπροστινα γραναζια με λαστιχο στα δοντια
προφανως αφου υπαρχει λαστιχο υπαρχει για μειωση τριβων, θορυβου και κραδασμων
καλη φαση θα εβαζα αν και δεν ξερω για ποσα χλμ θα αντεχει αυτο το λαστιχο

ΟΤΙΝΑΝΕ
25/01/2009, 01:54
Δεν ειναι λαστιχενια τα δοντια αλλα ενας δακτυλιος κατω απο αυτα. Αν κρινω απο αυτο που εχω πανω τωρα, μιας και δεν εχω ακομα αλλαξει τα μαμισια (33.000 χλμ) , ειναι σαν καινουριο.

Nikos988
25/01/2009, 14:43
Ο σκοπός του ελαστικού δακτυλίου, είναι η μείωση του θορύβου και όχι των κραδασμών.
Αν αλλάξεις γρανάζι και βάλεις after market, απλά θα έχεις ένα πολύ μικρό βουητό από το θόρυβο που κάνει η αλυσίδα ακουμπώντας στο γρανάζι.
Δεν υπάρχει καμία άλλη επίπτωση.