PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!-(Ηοrnet '07)



TRIAINOFOROS
24/01/2009, 00:20
Γεια σας παιδια!
Εχω βρει ενα cb hornet 600f μοντελο '07 (το γυμνο δηλαδηςςς) σε απιστευτη τιμη, αλλα κολλαω στο γεγονος οτι δεν εχει abs. Ξερω οτι η honda αυτη τη στιγμη εχει το καλυτερο abs της κατηγοριας.
Επισης κολλαω στο οτι στο μπροστινο τοποθετησαν μονο διπιστονες δαγκανες την ωρα που ο ανταγωνισμος θελει τα νεα μοντελα να εχουν τετραπιστονες δαγκανες (fazer, gsr, shiver, κτλ).
Αnyway και για να μην τα πολυλογω θα ηθελα γνωμες για τα φρενα του, απο παιδια που το εχουν το συγκεκριμενο μοντελο χωρις abs . Αν εχουν καλο δαγκωμα, προοδευτικοτητα, κτλ.
Περιμενω απαντησεις!:wave2:
Σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα
(Ε, καλα αν εχετε την καλοσυνη γραψτε και αν σας παρουσιασε κανα προβλημα...:D )

TRIAINOFOROS
25/01/2009, 21:39
Τι γινεται ρε παιδια? Κανεις???

thalasinos
25/01/2009, 21:52
Η Γνωμη μου ειναι να μην κολλησεις σε ABS διπιστονες τριπιστονες η τετραπιστονες δαγκανες, εαν το μηχανακι ειναι αριστο και σε καλη τιμη και αφου σου αρεσει χτυπατο και μην κολλας σε λεπτομεριες!! ο κατασκευαστης κατι ξερει !!
Γνωμη μου παντα:wave2: :beer:

SVX
25/01/2009, 21:57
ναι HORNET εγγυηση.... αλλα γιατι η εμμονη στο ABS?η προηγουμενη μοτο που ειχες ηταν με ABS?
ειναι ευκολια και ασφαλεια...παρολαυτα μερικους τους ξενιζει σαν οδ.συμπεριφορα...


εσυ κοιτα το μοτο σαν συνολο...

TRIAINOFOROS
25/01/2009, 22:03
To λεω γιατι ξερω οτι με abs εχει φρεναρες (το εχω οδηγησει). Δεν ξερω ομως τι παιζει χωρις abs και κακα τα ψεματα αλλα εγω προσωπικα εχω γλυστρισει πολλες φορες στους δρομους γυαλι της ελλαδας. Αν ομως εχει οκ φρενακια τοτε ενταξει. Π.χ. το speed triple μπορει να μην εχει abs αλλα εχει φρεναρες.... Γι' αυτο ρωταω

TRIAINOFOROS
27/01/2009, 15:07
Tι γινεται ρε γμτ. Παλι κανεις? :confused:

akaposto
29/01/2009, 10:47
ωραία να σου απαντήσω εγώ λίγάκι περί ανέμων και υδάτων...

Έχω οδηγήσει μηχανή με ABS (όχι hornet) και εκεί που έχει
άσφαλτο ρίχνει άγκυρες.Αλλά,αν ο δρόμος έχει σαμαράκια ανωμαλίες,
σε στέλνει αδιάβαστο,αν δεν το έχεις συνηθίσει μάλλον.
Δεν μπορείς να κατέβεις ούτε μια κατηφόρα με ψιλό χαλίκι,επίσης.
Αν κλείσεις τα μάτια,και απλά τραβάς τα φρένα,ναι δεν θα πέσεις απο μπροστινό,
αλλά είναι πολύ πιθανό να πάς να καρφωθείς αφρενάριστος.Ιδικά στις μικρές ταχύτητες-αποστάσεις.
Δεν είμαι κατά του ABS,το αντίθετο,απλά δεν είναι πανάκεια.

Για τις δαγκάνες,όπως καταλαβαίνεις η αίσθηση του καθενός,
έχει να κάνει και με τις ικανότητες του.Ο ανταγωνισμός(και το marketing) επιβάλει τετραπίστονες.
Και τι να τις κάνω εγώ τις τετραπίστονες με το σαπούνι κάτω.Να πέφτω πιο εύκολα;
Ας πούμε για παράδειγμα,για τις δικές μου μέτριες ικανότητες,που δεν έχω καμία τρομερή εμπειρία,
μου είναι πολύ πιο εύκολο να ελένξω τα φρένα με διπίστονες,παρά με κάτι άλλο.
Όσο πιο "φρενάρες" έχει το μηχανάκι,τόσο ευκολότερα έρχεται και το γλύστριμα.

Η honda,το έχει "παράδοση" να βγάζει μηχανάκια που δεν τρομάζουν πουθενά και είναι ομοιογενή.
Για αυτό και βλέπεις hornet 21αιώνα,να φοράνε τις ίδιες δαγκάνες με τα cb του 20ου!!!