PDA

View Full Version : Δήλωση παραδοχή για εγκλήματα πολέμου το 74, σε Τούρκικο κανάλι.



Gandalf dr685sm
24/01/2009, 08:48
Η ομολογία Τούρκου ηθοποιού με το όνομα Αττίλας (απο οτι φαίνεται όνομα και πράγμα) σε Τούρκικο κανάλι , οτι μετά απο διαταγή εκτέλεσε εν ψυχρώ δέκα αιχμαλώτους πολέμου με μια σφαίρα στο κεφάλι, έχει ήδη ξεκινήσει σειρά αντιδράσεων απο το δικό μας Υπ. Εξωτερικών αλλά και απο το Κυπριακό , καθώς καταρρίπτει παντός είδους ισχυρισμούς απο την Τουρκία.

Η Τουρκία ισχυρίζεται ακόμα και σήμερα οτι τέτοιες εκτελέσεις ποτέ δεν έλαβαν χώρα, αλλά οι δηλώσεις του συγκεκριμένου ανθρώπου και μάλιστα μεταξύ "τυρου και αχλάδου" και οχι υπό καθεστώς δηλώσεων σε επίσημο ύφος, έχει εγείρει τεράστιο θέμα μεταξύ της Ελλάδος , της Κύπρου και της Τουρκίας.

Ο εν λόγω ηθοποιός μάλιστα έχει δεχτεί σωρεία πιέσεων ακόμα και απο πολιτικά κόμματα να ανακαλέσει , και το Τούρκικο κανάλι όπως ανασκευάσουν για το περιστατικό. Ο ηθοποιός την επόμενη μέρα έσπευσε με κυριολεκτικά βλακώδεις δικαιολογίες να αποσύρρει τις δηλώσεις του, χωρίς όμως να πείθει κανέναν.

Προς το παρόν κανείς δεν έχει κάνει επίσημη δήλωση. Να υπενθυμίσω εδώ οτι εγκλήματα πολέμου σαν αυτά , δεν παραγράφονται ποτέ και δίνουν σοβαρότατο πάτημα για διεκδικήσεις απο την Κυπρο-Ελληνική πλευρά στο θέμα της κατοχής και των σχετικών θεμάτων. Είναι μια πολύ σοβαρή αιτία για προσφυγή στο δικαστήριο της Χάγης.

Εξελίξεις αναμένονται...

πηγή: http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=6301&Itemid=87


Gandalf

hidefnick
24/01/2009, 09:48
Και δηλαδή τι δεν ξέραμε και τι ακριβώς νομίζεις ότι θα γίνει. Επίσης η περίοδος που μίλησε το παλικάρι είναι λίγο περίεργη. Και μάλλον περιμένουν να απαντήσουμε ανάλογα για να μας ετοιμάσουν καμμία έκπληξη, από αυτές που μας συνιθίζουν.

Και φυσικά η ελληνική "διπλωματία" και τα κανάλια (ξανα)βρήκαν λόγω ύπαρξης.

Το καλύτερο από όλα (αποψή μου) είναι να τελειώσει εδώ το θέμα, αλλιώς διεθνής σφαλιάρες θα φάμε πάλι για το τίποτα. Εκτός βέβαια αν υπάρχει κανείς που νομίζει ότι θα αλλάξει κάτι στο στάτους της Κύπρου κάποτε.

Οι πολιτικές της δημιουργίας "διεθνών" εντυπώσεων και προσπάθειας εξεύρεσης λύσης μέσω διεθνών οργανισμών δεν μας έκατσαν ΠΟΤΕ. Κάποια στιγμή πρέπει να το καταλάβουμε. Η λύση στο κυπριακό μπορούσα να δωθεί το 1974-75 με έναν τρόπο.

Road67
24/01/2009, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Εκτός βέβαια αν υπάρχει κανείς που νομίζει ότι θα αλλάξει κάτι στο στάτους της Κύπρου κάποτε. Εγώ το πιστεύω.

hidefnick
24/01/2009, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εγώ το πιστεύω.

Οτί θα γίνει τι ακριβώς? Είμαστε οι γκρινιάρηδες της Ευρώπης και τίποτα άλλο, και οι άλλοι είναι ο μεγάλος καταναλωτής.

Εχετλαίος
24/01/2009, 10:16
Και φθηνός προμηθευτής, να προσθέσω.

Gandalf dr685sm
24/01/2009, 10:20
wiredgr...

Στην μάχη της διεθνούς διπλωματίας , ακριβώς αυτές οι κινήσεις εντυπώσεων μετράνε. Χώρια που θεωρώ παντελώς ατυχή τον χαρακτηρισμό ώς "κίνηση εντύπωσης" τηςν επιδίωξη καταδίκης για την Τουρκία στο θέμα των εγκλημάτων πολέμου όπως αυτή που διατυπώθηκε.

Όσο για τις εντυπώσεις και πόσο μετράνε.. διάβασε και το παρακάτω.

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=6291&Itemid=83

Για το status quo της Κύπρου... κάποια στιγμή θα υπάρξει αλλαγή. Απλά θα πρέπει να είναι έτοιμη η δική μας πλευρά για να πάρει όσα περισσότερα μπορεί. Και μπορεί μερικούς να μην ενδιαφέρει και τόσο πολύ το Κυπριακό θέμα (μιλώ για εμάς ώς Έλληνες) αφού είναι ουσιαστικά ανεξάρτητο κράτος, αλλά είναι μιας πρώτης τάξεως πιλότος για πολλά ακόμα θέματα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε με τους "καλούς μας γείτονες".

Gandalf

hidefnick
24/01/2009, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Στην μάχη της διεθνούς διπλωματίας , ακριβώς αυτές οι κινήσεις εντυπώσεων μετράνε. Χώρια που θεωρώ παντελώς ατυχή τον χαρακτηρισμό ώς "κίνηση εντύπωσης" τηςν επιδίωξη καταδίκης για την Τουρκία στο θέμα των εγκλημάτων πολέμου όπως αυτή που διατυπώθηκε.
Όσο για τις εντυπώσεις και πόσο μετράνε.. διάβασε και το παρακάτω.

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=6291&Itemid=83

Για το status quo της Κύπρου... κάποια στιγμή θα υπάρξει αλλαγή. Απλά θα πρέπει να είναι έτοιμη η δική μας πλευρά για να πάρει όσα περισσότερα μπορεί. Και μπορεί μερικούς να μην ενδιαφέρει και τόσο πολύ το Κυπριακό θέμα (μιλώ για εμάς ώς Έλληνες) αφού είναι ουσιαστικά ανεξάρτητο κράτος, αλλά είναι μιας πρώτης τάξεως πιλότος για πολλά ακόμα θέματα που πρέπει να αντιμετωπίσουμε με τους "καλούς μας γείτονες".
Gandalf

Επέτρεψε μου να διαφωνίσω σε κάτι: στις κινήσεις της διεθνους διπλωματίας μετράει τι θα δώσεις για να πάρεις αυτό που ζητάς. (Το Γκουαντάναμο το κλείνουν. Τα αντίστοιχα σε Πολωνία-Ρουμανία? Και γιατί η ΕΕ δεν αντιδράει?)

Δεν ενοούσα την καταδίκη ως δημιουργία εντυπώσεων (λάθος συνταξη) ενοούσα την δημιουργία εντυπώσεων ώστε να πάμε σε ένα διεθνές δικαστήριο έχοντας δημιουργήσει κλίμα υπέρ των θέσεών μας.

Και όσον αφορά τον Ερντογκάν, έχει ένα δίκιο το παλικάρι. Ευρώπή του υποσχέθηκαν και Ευρώπη δεν βλέπει (και μιλάμε για αναστροφή κλίματος από ΕΕ μέσα σε 1-2 χρόνια) Και βλέποντας τι συλαμβάνουν αυτές τις μέρες στην γείτονα, η κατάσταση πάει ολο και πιό πίσω για αυτούς.

cityfly
24/01/2009, 11:04
ανακαλεί

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2009

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4498323


Ανακαλεί ο Τούρκος ηθοποιός Αττίλα Ολγκάτς τα όσα είπε σε τηλεοπτική εκπομπή στην Τουρκία, ότι κατά την τουρκική εισβολή στην Κύπρο το 1974 και ενώ υπηρετούσε τη στρατιωτική του θητεία, είχε σκοτώσει δέκα άτομα,με πρώτο, έναν 19χρονο αιχμάλωτο στρατιώτη.

Σε ανακοίνωσή του σημειώνει ότι "τα όσα ανέφερα στην εκπομπή, ότι σκότωσα δέκα άτομα, εκ των οποίων ο ένας ήταν αιχμάλωτος, είναι ένα σενάριο που έχω γράψει εγώ,για να δείξω τις κακές συνθήκες, τη στυγνότητα και τη βαναυσότητα του πολέμου.Δεν είχα την ευκαιρία,όμως,να πω ότι πρόκειται για σενάριο,διότι στην εκπομπή έγινε διακοπή για διαφημίσεις και στη συνέχεια τελείωσε.

Τα όσα ανέφερα δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.Σύντομα θα δείτε και την ταινία,για την οποία έχω γράψει το σενάριο".

Τα ίδια είπε και στο ΡΙΚ
Σε ανάλογες δηλώσεις προέβη μιλώντας και στο ΡΙΚ, χαρακτηρίζοντας όσα είπε στο τουρκικό κανάλι "σε μεγάλο βαθμό αποκύημα της φαντασίας του».

Εδώ και αρκετό καιρό, ισχυρίστηκε, γράφω ένα αντιπολεμικό σενάριο και όταν ρωτήθηκα στο ζωντανό πρόγραμμα του τουρκικού καναλιού, εάν είμαι βετεράνος, «στο μυαλό μου ανακατεύθηκε η πραγματικότητα με το σενάριο».

Τους ανθρώπους, που σκότωνα στο σενάριο, είπε στο ΡΙΚ, τους περιέγραψα σα να τους σκότωνα στην πραγματική ζωή, θέλοντας να σοκάρω τους ανθρώπους, που είχα απέναντί μου, ώστε να δω την αντίδραση του σεναρίου μου πάνω σε αυτούς.

Τα τουρκικά ΜΜΕ
Την ανακοίνωση περί ανάκλησης,μετέδωσαν οι ιστοσελίδες των εφημερίδων
"Χουριέτ" και "Μιλιέτ".

Ο ηθοποιός Αττίλα Ολγκάτς, κατά τη διάρκεια εκπομπής στο τουρκικό τηλεοπτικό κανάλι "Καναλτουρκ", είχε πει ότι κατά την εισβολή, ο διοικητής του, του είχε δώσει εντολή να σκοτώσει, και πρόσθεσε:

"Ο πρώτος που σκότωσα,ήταν ένας δεκαεννιάχρονος αιχμάλωτος στρατιώτης. Όταν έτεινα το όπλο προς το μέρος του, με έφτυσε. Τον πυροβόλησα στο μέτωπο και πέθανε.Στη συνέχεια σκότωσα άλλους εννιά. Κι αφού τους σκότωνα, πήγαινα στο αρχηγείο και έκλαιγα, αλλά την επομένη, σκότωνα και πάλι. Δε λένε να βγουν από τα όνειρά μου οι εικόνες αυτές. Για αρκετό διάστημα, έκανα ψυχολογική θεραπεία. Για το λόγο αυτό, δεν μπορώ ακόμη να φάω κρέας, δεν μπορώ να δω αίμα, γιατί αμέσως θυμάμαι τα παιδιά που σκότωσα".

Η είδηση αυτή προβάλλεται σήμερα σε πολλές τουρκικές εφημερίδες.
Ο αρθρογράφος της "Χουριέτ" Μεχμέτ Γιλμάζ γράφει ότι "αν δεν τα έχει
σκαρφιστεί ο ηθοποιός για λόγους διαφήμισης,πρόκειται για έγκλημα πολέμου".

Επίσης ο αρθρογράφος σημειώνει ότι "υποθέτω πώς θα χρησιμοποιήσουν από σήμερα οι ελληνοκύπριοι τις δηλώσεις αυτές" και προσθέτει ότι "από την άλλη, αν τα λόγια αυτά δεν είναι προϊόν πλούσιας φαντασίας, αυτό σημαίνει ότι θα ανοίξει για τον Αττίλα, ο δρόμος της φυλακής".

Ο τούρκος αρθρογράφος σημειώνει ότι "αυτό που γνωρίζω εγώ είναι το ότι δεν υπάρχει παραγραφή στα εγκλήματα πολέμου". Και παρατηρεί: "Η ασφάλεια των στρατιωτών που αιχμαλωτίζονται στον πόλεμο, η απομόνωσή τους
μέχρι το τέλος του πολέμου και η αποστολή τους στην πατρίδα τους σώων και
αβλαβών, είναι ανάγκη που απορρέει από τις διεθνείς συμφωνίες, όσο και από την τιμή αυτών οι οποίοι τους έχουν αιχμαλωτίσει".

Gandalf dr685sm
24/01/2009, 11:16
Μόνο για τον Αττίλα ο δρόμος της φυλακής;;;....

Αφού ενεργούσε σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπο διαταγές!!!!

Όσο για την ανάκληση... δηλαδή το διάλειμα για διαφημίσεις τον εμπόδισε να πεί οτι είναι σενάριο και μόνο;.. είπαμε... βλακώδεις δικαιολογίες.

wiredgr...

τις ίδιες "εντυπώσεις" κάνουν χρήση εκείνοι εναντίον μας, όσον αφορά την Μακεδονία, τις γκρίζες ζώνες, το θέμα της Θράκης κτλ... κτλ...

Οι εντυπώσεις αποτελούν προπαγάνδα που ούτως ή άλλως πάντα ήταν ουσιαστικό όπλο πολιτικό. Ας κάνουμε και εμείς χρήση μια φορά αυτών προς όφελος μας.

Όσον αφορά την αντίδραση του Ερντογάν, ... δεν δικαιολογείται η αντίδραση του, πόσο μάλλον όταν αποφεύγει την ουσία της ερώτησης αλλά επικεντρώνεται στην προσβολή του προσώπου του συνομιλητή του. Πολύ άσχημο λάθος για κάποιο διπλωμάτη.

Μπορεί να κάνει κάτι όταν μιλάμε εμείς μεταξύ μας όταν έχουμε διαφωνίες (αντί να προσβάλεις επιχειρήματα, προσβάλεις τον συνομιλητή επι προσωπικού) αλλά σε τέτοιες επιτροπές και έχοντας απέναντι αρκετούς που ξέρουν την τέχνη του λόγου , μπορούν να διακρίνουν σημεία αδυναμίας και χαρακτήρες μέσα απο αυτό.


Gandalf

arxaios
24/01/2009, 14:38
..... Ο πρώτος που σκότωσα,ήταν ένας δεκαεννιάχρονος αιχμάλωτος στρατιώτης. Όταν έτεινα το όπλο προς το μέρος του, με έφτυσε. ....

Χωρίς άλλα λόγια ... απόλυτη περιφρόνιση στον δολοφόνο !!!

THEOD
24/01/2009, 16:31
Μπούρδες μου μυρίζει... Το πιθανότερο η όλη φάση να είναι στημένη από το κανάλι που δουλεύει ο ηθοποιός για λόγους τηλεθέασης...Any publicity is good publicity...

sergiosm
25/01/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Μπούρδες μου μυρίζει... Το πιθανότερο η όλη φάση να είναι στημένη από το κανάλι που δουλεύει ο ηθοποιός για λόγους τηλεθέασης...Any publicity is good publicity...

το πιο πιθανό είναι ότι το είπε γιατί απλά πίστευε ότι ΔΕΝ θα είχε συνέπειες.
όταν όμως διαπίστωσε ότι κινδυνεύει, βασικά ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ, οι οποίοι θέλουν να μιλούν για ... "αγνοούμενους" την έκανε γυριστή.

manos cbr600fi
26/01/2009, 01:39
τιμη και δοξα στο παλικαρι που ειχε τα @@ να τον φτυσει καταμουτρα
ολα αυτα ειναι γνωστα αλλα και ακομα χειροτερα απο τις τοσες φρικαλεότητες που προκαλεσαν
ποσα αραγε κρανια βρεθηκαν( και ομαδικα) των πεσοντων με τρυπες απο σφαιρες??? ενα ωραιο ντοκυμαντερ ειναι αυτο που ολοι πρεπει να δουμε
http://video.google.com/videoplay?docid=8259503203978535843

kaps
27/01/2009, 11:24
και δυστυχώς η αδιαφορία των "πολιτικών" 35 χρόνια τώρα για τους λίγους δύστυχους Ελληνες που ακόμα ζουν ως πειραματόζωα στα βάθη της Ανατολίας . Κάθονται τα λαμόγια και ασχολούνται μέρες τώρα για τον κάθε τυχάρπαστα που σκότωσαν και δεν λένε κουβέντα για αυτούς που πολέμησαν αν και προδομένοι από όλους και όλα . ΝΤΡΟΠΗ στην κάθε κυβέρνηση που ανέλαβε την εξουσία σε Ελλάδα και Κύπρο μετά την αλητεία των μπάσταρδων Τούρκων στην Κύπρο το 74 και δεν αισθάνθηκαν την αγωνία των συγγενών των για το που πως και γιατί εξαφανίσθηκαν τα παλληκάρια τους ΝΤΡΟΠΗ

thou-vou
27/01/2009, 11:48
δεν συμμετέχω γενικά σε συζητήσεις για εθνικοπατριωτικά θέματα
απλά υποθέτω γνωρίζεται ή έχετε διαβάσει τα κατορθώματα της εοκα β' πριν μπουκάρει το τούρκικο κράτος
ότι "η μοιρασιά ενός ανεξάρτητου κράτους", της κύπρου έχει ως πρώτο διεκδικητή το ελληνικό κράτος
ελπίζω να μην περιμένετε να βγει κανένας να το πεί στα κανάλια
(αν και στην περίπτωση της βοσνίας, οι έλληνες εθελοντές που σφάζανε άμαχους στο σεραγεβο εμφανίζονταν ως "οι μαχητές της ορθοδοξίας")...

καθάρματα ή μεγάλα καθάρματα υπάρχουν παντού
αλλά ως καμήλες καμπούρα έχουν μόνο τα καθάρματα άλλων κρατών...

συγνώμη για τη διακοπή, καλή συνέχεια :wave2:

jimmis5
27/01/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
και δυστυχώς η αδιαφορία των "πολιτικών" 35 χρόνια τώρα για τους λίγους δύστυχους Ελληνες που ακόμα ζουν ως πειραματόζωα στα βάθη της Ανατολίας . Κάθονται τα λαμόγια και ασχολούνται μέρες τώρα για τον κάθε τυχάρπαστα που σκότωσαν και δεν λένε κουβέντα για αυτούς που πολέμησαν αν και προδομένοι από όλους και όλα . ΝΤΡΟΠΗ στην κάθε κυβέρνηση που ανέλαβε την εξουσία σε Ελλάδα και Κύπρο μετά την αλητεία των μπάσταρδων Τούρκων στην Κύπρο το 74 και δεν αισθάνθηκαν την αγωνία των συγγενών των για το που πως και γιατί εξαφανίσθηκαν τα παλληκάρια τους ΝΤΡΟΠΗ

δεν συμμετέχω γενικά σε συζητήσεις για εθνικοπατριωτικά θέματα
απλά υποθέτω γνωρίζεται ή έχετε διαβάσει τα κατορθώματα της εοκα β' πριν μπουκάρει το τούρκικο κράτος
ότι "η μοιρασιά ενός ανεξάρτητου κράτους", της κύπρου έχει ως πρώτο διεκδικητή το ελληνικό κράτος
ελπίζω να μην περιμένετε να βγει κανένας να το πεί στα κανάλια
(αν και στην περίπτωση της βοσνίας, οι έλληνες εθελοντές που σφάζανε άμαχους στο σεραγεβο εμφανίζονταν ως "οι μαχητές της ορθοδοξίας")...

καθάρματα ή μεγάλα καθάρματα υπάρχουν παντού
αλλά ως καμήλες καμπούρα έχουν μόνο τα καθάρματα άλλων κρατών...

συγνώμη για τη διακοπή, καλή συνέχεια




Συμφωνω απολυτα με του 2 συμφορουμιτες εχοντα εμπειρια λογο θητειας εκει κατω εχω να πω και τουτο.
Ουτε του κυπριους ενδιαφερει ιδιαιτερα η ενοποιηση θα ελεγα που δεν την θελουν κιολας μιας και το υπολοιπο τμημα ειναι ιδιαιτερα φτωχο εν αντιθεση με την πλουσια ζωη των κουμπαρων.
Τελος κατι σημαντικοτερο οι Κυπριοι ειναι ενας εξολοκληρου κατεκτημενος λαος..Οχι απο τους τουρκους ουτε απο τους Ελληνες.
Αλλα απο τους Αγγλους αν πατε καποια στιγμη οσοι δεν εχετε παει θα δειτε οτι η βασικη τους
γλωσσα ειναι τα αγγλικα ακομα και οι πινακιδες τους .Κριμα.:sad:

Tpap
27/01/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
(αν και στην περίπτωση της βοσνίας, οι έλληνες εθελοντές που σφάζανε άμαχους στο σεραγεβο εμφανίζονταν ως "οι μαχητές της ορθοδοξίας")...


Αδελφέ, το ξαναεξηγείς λίγο το παραπάνω...?

sniper
27/01/2009, 12:04
Εγώ σπανίως εκφέρω άποψη επί του θέματος παρά μόνο όταν αναφέρονται οι νεκροί κι αγνοούμενοι στην Κύπρο οι οποίοι αξίζουν τον σεβασμό μας, και τα όποια απαξιωτικά σχολιάκια με αφήνουν παγερά αδιάφορο εάν θέλω να διατηρήσω την ψυχική μου ηρεμία.


Για την Κύπρο και τους Κυπρίους έχω την χειρότερη άποψη και μπορούν χαλαρά να πάνε να γαμηθούν μόνοι τους. Όταν γουστάρουν (τους συμφέρει δλδ) είναι Έλληνες κι όταν θέλουν Κύπριοι.

Το θέμα έληξε όταν με το δημοψήφισμά τους διάλεξαν την ανεξαρτησία τους και την μη ένωση με την Ελλάδα.

sniper
27/01/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Αδελφέ, το ξαναεξηγείς λίγο το παραπάνω...?


Προφανώς εννοεί κάποιους μισθοφόρους που πήγαν εκεί, Ελληνικής καταγωγής.... κάτι κατεστραμμένοι που ζουν σε άλλο πλανήτη :sad:

Tpap
27/01/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το θέμα έληξε όταν με το δημοψήφισμά τους διάλεξαν την ανεξαρτησία τους και την μη ένωση με την Ελλάδα.

Ακριβώς το ίδιο πιστεύω κι εγώ για δαύτους...


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Προφανώς εννοεί κάποιους μισθοφόρους που πήγαν εκεί, Ελληνικής καταγωγής.... κάτι κατεστραμμένοι που ζουν σε άλλο πλανήτη :sad:

Αυτό που λέει ο φίλος θου-βου δεν το εγνώριζα ομολογώ... :(

kaps
27/01/2009, 12:15
Δυστυχώς τα τεκταινόμενα με την εοκα α και β είναι λίγο γνωστά στον Ελληνικό χώρο . Πράγματι και συμφωνώ στο γεγονός πως ότι έπαθαν αυτοί που μοίραζαν χωρίς τον ξενοδόχο τους άξιζε αλλά όπως πάντα συμβαίνει πήραν άλλους στο λαιμό τους και οι υπαίτιοι αντί να καταγγέλονται αντίθετα ηρωιοποιούνται κάποιο δε ακόμα βρίσκονται σε διάφορα πόστα της εξουσίας . Εγώ τιμώ αυτούς που έπεσαν για τα ιδανικά της πατρίδας και αυτούς που αργοσβήνουν στα βάθη της Ανατολίας ξεχασμένοι με τους ανθρώπους τους να τραβάνε 35 χρόνια γολγοθά . Απλά όποιον ενδιαφέρει να μάθει ας διαβάσει εδώ http://cyprus74.blogspot.com/2008/06/blog-post_7448.html

TheFace
27/01/2009, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
δεν συμμετέχω γενικά σε συζητήσεις για εθνικοπατριωτικά θέματα
απλά υποθέτω γνωρίζεται ή έχετε διαβάσει τα κατορθώματα της εοκα β' πριν μπουκάρει το τούρκικο κράτος
ότι "η μοιρασιά ενός ανεξάρτητου κράτους", της κύπρου έχει ως πρώτο διεκδικητή το ελληνικό κράτος
ελπίζω να μην περιμένετε να βγει κανένας να το πεί στα κανάλια
(αν και στην περίπτωση της βοσνίας, οι έλληνες εθελοντές που σφάζανε άμαχους στο σεραγεβο εμφανίζονταν ως "οι μαχητές της ορθοδοξίας")...

καθάρματα ή μεγάλα καθάρματα υπάρχουν παντού
αλλά ως καμήλες καμπούρα έχουν μόνο τα καθάρματα άλλων κρατών...

συγνώμη για τη διακοπή, καλή συνέχεια :wave2:

Πες τα ρε φιλε!
Οχι οτι οι τουρκοι ειναι λαδι, αλλα κι εμεις εχουμε κανει τα "δικα μας":wave2:

sergiosm
27/01/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
δεν συμμετέχω γενικά σε συζητήσεις για εθνικοπατριωτικά θέματα
απλά υποθέτω γνωρίζεται ή έχετε διαβάσει τα κατορθώματα της εοκα β' πριν μπουκάρει το τούρκικο κράτος

Αυτό ήταν απλά η αφορμή.
Η αιτία ήταν ότι απλά οι Τούρκοι (και κυρίως οι υποκινητές τους) ήθελαν τη διαίρεση του νησιού.

Αλλιώς ή δεν θα είχαν μπουκάρει καθόλου ή θα την είχαν καταλάβει ολόκληρη.

stefanos
27/01/2009, 12:24
Στην προκειμένη περίπτωση όμως νομίζω οτι οι δηλώσεις του τύπου πρέπει να ξενερώσανε πολλούς απο αυτούς που "είναι περήφανοι που είναι Τούρκοι"

sniper
27/01/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στην προκειμένη περίπτωση όμως νομίζω οτι οι δηλώσεις του τύπου πρέπει να ξενερώσανε πολλούς απο αυτούς που "είναι περήφανοι που είναι Τούρκοι"


δεν υπάρχουν τέτοιοι απέναντι....

sergiosm
27/01/2009, 22:34
27/1/2009

Προσφυγή στο ΕΔΑΔ για τον Ολγκάτς ανακοίνωσε η Κύπρος

Η Κυπριακή Δημοκρατία θα καταθέσει προσφυγή στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΕΔΑΔ) κατά της Τουρκίας, με αφορμή την ομολογία του Τούρκου ηθοποιού Αττίλα Ολγκάτς, ότι κατά την τουρκική εισβολή του 1974 στην Κύπρο, όταν ήταν στρατιώτης, εκτέλεσε εν ψυχρώ δέκα Ελληνοκύπριους.

Η απόφαση για την προσφυγή λήφθηκε σε σύσκεψη του προέδρου Χριστόφια με το γενικό εισαγγελέα Πέτρο Κληρίδη και κοινοποιήθηκε από τον κυβερνητικό εκπρόσωπο, Στέφανο Στεφάνου.

Το θέμα της ομολογίας Ολγκάτς θα τεθεί και στην προσεχή συνεδρίαση της Επιτροπής των Μονίμων Αντιπροσώπων του Συμβουλίου της Ευρώπης.

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος δήλωσε επίσης, ότι η κυβέρνηση σε συνεργασία με τη Βουλή θα ζητήσουν την αξιοποίηση της ομολογίας Ολγκάτς στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και σε άλλα διεθνή σώματα, με στόχο «να βοηθηθεί το έργο της πλήρους διακρίβωσης της τύχης των αγνοουμένων».

http://world.flash.gr/cosmosl/2009/1/27/41609id/

hidefnick
27/01/2009, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
27/1/2009
Προσφυγή στο ΕΔΑΔ για τον Ολγκάτς ανακοίνωσε η Κύπρος
http://world.flash.gr/cosmosl/2009/1/27/41609id/

4 μέρες το πολύ στα κανάλια.....

sergiosm
28/01/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
4 μέρες το πολύ στα κανάλια.....

γιατί τέτοια απαξίωση ;;

Εχετλαίος
28/01/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
γιατί τέτοια απαξίωση ;;

Διότι, και είναι θλιβερό, το βρακί της ατάλαντης αοιδού/τιβι περσόνας/ηθοποιού στα πρωινιάτικα-μεσημεριάτικα-απογευματιάτικα-βραδυνιάτικα πωλεί πολύ περισσότερο...
Τι έλκει περισσότερο, το προαναφερθέν θέαμα ή το θέαμα ορφανών ξυπόλυτων παιδιών να κλαίνε στα χαλάσματα, στρατιώτες δεμένοι πισθάγκωνα να σέρνονται στα τούρκικα αποβατικά;
Αν κάτι με στεναχώρησε (αν και αναμενόμενο) ήταν ότι ο εν λόγω τούρκος θεατρίνος (και όχι ηθοποιός, γιατι ο ηθοποιός ποιεί ήθος!) είπε στη δευτερολογία του ότι ο,τι είπε το είπε για προσωπική προβολή. Αυτό είναι, δυστυχώς, το ήθος που διέπει διαχρονικά τη γείτονα. Αν είμαι μακελλάρης τότε διάγω καταξιωμένος...

sergiosm
28/01/2009, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Διότι, και είναι θλιβερό, το βρακί της ατάλαντης αοιδού/τιβι περσόνας/ηθοποιού στα πρωινιάτικα-μεσημεριάτικα-απογευματιάτικα-βραδυνιάτικα πωλεί πολύ περισσότερο...
Τι έλκει περισσότερο, το προαναφερθέν θέαμα ή το θέαμα ορφανών ξυπόλυτων παιδιών να κλαίνε στα χαλάσματα, στρατιώτες δεμένοι πισθάγκωνα να σέρνονται στα τούρκικα αποβατικά;
Αν κάτι με στεναχώρησε (αν και αναμενόμενο) ήταν ότι ο εν λόγω τούρκος θεατρίνος (και όχι ηθοποιός, γιατι ο ηθοποιός ποιεί ήθος!) είπε στη δευτερολογία του ότι ο,τι είπε το είπε για προσωπική προβολή. Αυτό είναι, δυστυχώς, το ήθος που διέπει διαχρονικά τη γείτονα. Αν είμαι μακελλάρης τότε διάγω καταξιωμένος...

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο...

sergiosm
28/01/2009, 11:58
και το θέμα συνεχίζεται:

28/1/2009
Νέες αποκαλύψεις για τον Αττίλα Ολγκάτς.

Η εφημερίδα «Φιλελεύθερος» δημοσιεύει σήμερα δηλώσεις του Δημάρχου Νευροκοπίου Δράμας και πρώην αξιωματικού της Ελληνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών Βασίλη Γιαννόπουλου, σύμφωνα με τις οποίες ο Τούρκος ηθοποιός Αττίλα Ολγκάτς είχε ομολογήσει στον ίδιο δολοφονίες που είχε διαπράξει στην Κύπρο, ως στρατιώτης των δυνάμεων εισβολής.

Ο κ. Γιαννόπουλος δήλωσε στο Φιλελεύθερο ότι είχε συναντήσει τον Τούρκο ηθοποιό Αττίλα στο ελληνικό προξενείο στην Τουρκία.

«Είχε έρθει ένας άνδρας, ευσταλής, ψηλός, που με έγγραφα αποδείκνυε ότι υπήρξε αλεξιπτωτιστής καταδρομέας του τουρκικού στρατού, που υπηρέτησε στην Κύπρο. Μάλιστα, τα έγγραφά του τα συνόδευε διάκριση για τις ηρωικές του πράξεις», δήλωσε ο Βασίλης Γιαννόπουλος, που τότε είχε αναλάβει τη σε βάθος έρευνα του ζητήματος των αγνοουμένων της Κύπρου στην Τουρκία.

«Η μαρτυρία αυτή έχει μείνει χαραγμένη στη μνήμη του, καθώς ήταν η πιο χαρακτηριστική ομολογία των εγκλημάτων σε βάρος των Ελληνοκυπρίων. Ήταν ένας άνθρωπος αναστατωμένος, με εμφανή σημάδια ψυχολογικής κόπωσης, ο οποίος μου εξήγησε ότι βρέθηκε στην Κύπρο κατά την εισβολή, σκότωσε ανθρώπους. Υπό το κράτος των εγκλημάτων που είχε διαπράξει και της εικόνας που είχε καρφωθεί στο μυαλό του, όπως μου δήλωσε, δεν μπορούσε να κοιμηθεί το βράδυ, βασανιζόμενος από τύψεις και Ερινύες για όλα όσα είχε κάνει στους Κυπρίους», διηγείται ο κ. Γιαννόπουλος.

Σύμφωνα με τη μαρτυρία του, ο άνδρας του ζήτησε να μεταφερθεί στην Ελλάδα, προκειμένου «να δικαστεί αυστηρά από τα ελληνικά Δικαστήρια και να μπορέσει να ηρεμήσει».

Όλα τα έγγραφα του Τούρκου αλεξιπτωτιστή καταδρομέα αντιγράφηκαν τότε και μπήκαν σε ειδικό φάκελο που διαβιβάστηκε στις αρμόδιες ελληνικές κρατικές υπηρεσίες. Δρομολογήθηκε μάλιστα και η μεταφορά του Τούρκου στην Ελλάδα, η οποία όμως τελικά δεν πραγματοποιήθηκε.

«Είναι πολύ πιθανό το ελληνικό προξενείο να παρακολουθείτο. Ο άνδρας αυτός έκανε το λάθος να έρθει εκεί, με συνέπεια να τον δουν οι τουρκικές Αρχές, που προφανώς θα φρόντισαν να τον... εξαφανίσουν», πιθανολογεί ο αξιωματικός.

Σήμερα, 15 ολόκληρα χρόνια μετά, ο κ. Γιαννόπουλος δηλώνει ότι έμεινε εμβρόντητος ακούγοντας αυτήν, την ίδια ιστορία από τα χείλη ενός Τούρκου ηθοποιού και μάλιστα σε... ψυχαγωγική εκπομπή.

«Η ιστορία είναι τόσο ίδια, που δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. Αλλά και για τη φυσιογνωμία είμαι πολύ θετικός. Ναι μεν έχουν περάσει πολλά χρόνια και τον είδα από την τηλεόραση, οπότε δεν είμαι 100% αλλά 80% σίγουρος. Αν τον δω από κοντά, θα τον αναγνωρίσω αμέσως», είπε ο Βασίλης Γιαννόπουλος.

Τη μαρτυρία αυτή, που δεν είχε προηγούμενο για τις ελληνικές Αρχές, είχε μεταφέρει τότε ο πράκτορας της ΕΥΠ και στα μέλη της κυπριακής Βουλής, σε συζήτηση για τα θέματα των αγνοουμένων. Πριν από δύο χρόνια, είχε διηγηθεί την ιστορία στην εκπομπή Φάκελοι του Αλέξη Παπαχελά.

«Από την έρευνα και την εμπειρία μου τόσα χρόνια στο θέμα των αγνοουμένων, πιστεύω δυστυχώς, οι αγνοούμενοι έχουν εκτελεστεί. Όσες πληροφορίες είχαμε για μεταφορά τους σε φυλακές της Τουρκίας αποδείχθηκαν αβάσιμες...», ανέφερε στο Φιλελεύθερο ο κ. Γιαννόπουλος.

http://world.flash.gr/cosmosl/2009/1/28/41636id/

sergiosm
28/01/2009, 15:52
28/1/2009
Όλι Ρεν: «Τραγική ιστορία ντροπής» η ομολογία Ολγκάτς»

«Τραγική ιστορία ντροπής που καταπατεί ξεκάθαρα τη Συνθήκη της Γενεύης», χαρακτήρισε ο αρμόδιος για τη Διεύρυνση Επίτροπος της ΕΕ, Ολι Ρεν, την ομολογία του Τούρκου ηθοποιού Αττίλα Ολγκάτς για τις εκτελέσεις Ελληνοκυπρίων το 1974. Η δήλωση του κ. Ρεν, έγινε σε απάντηση στον Ευρωβουλευτή του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, Γιαννάκη Μάτση.

Σύμφωνα με το ΚΥΠΕ, ο Κύπριος Ευρωβουλευτής είχε στείλει στον Επίτροπο το βίντεο με την ομολογία του Ολγκατς και την εκ των υστέρων προσπάθεια ανασκευής της.

Ο κ. Μάτσης απέστειλε επίσης το σχετικό βίντεο και στον Ύπατο Εκπρόσωπο για την εξωτερική πολιτική, ασφάλεια και άμυνα της ΕΕ, Χαβιέ Σολάνα.

http://world.flash.gr/cosmosl/2009/1/28/41643id/

sergiosm
29/01/2009, 08:31
28/1/2009
Ανακρίσεις σχετικά με τις δηλώσεις του τούρκου ηθοποιού

Τούρκοι εισαγγελείς ξεκίνησαν ανακρίσεις σχετικά με τις δηλώσεις τούρκου ηθοποιού ότι πυροβόλησε και σκότωσε εν ψυχρώ ένα αιχμάλωτο πολέμου κατά την διάρκεια της τουρκικής εισβολής στην Κύπρο το 1974 μετέδωσε το πρακτορείο Ανατολή. Ο ηθοποιός Ατίλα Ολγκάτς, σε εκπομπή σε τηλεοπτικό σταθμό είχε δηλώσει την περασμένη εβδομάδα ότι πυροβόλησε ένα αιχμάλωτο ύστερα από διαταγές ανωτέρων του όταν υπηρετούσε στον τουρκικό στρατό. Ισχυρίστηκε επίσης ότι σκότωσε εννέα ελληνοκυπρίους αλλά αργότερα ανασκεύασε τα λεγόμενά του.

Οι εισαγγελείς στην Κωνσταντινούπολη άρχισαν σήμερα ανακρίσεις για να εξακριβωθεί κατά πόσο ο Ολγκάτς διέπραξε εγκλήματα πολέμου. Σύμφωνα με το Ανατολή οι εισαγγελείς ενδέχεται να παραπέμψουν την υπόθεση σε διεθνές δικαστήριο για εγκλήματα πολέμου.

http://world.flash.gr//cosmosl/2009/1/28/41664id/

VanDiemen
29/01/2009, 12:21
Δέκα βρέθηκαν λοιπόν. Χίλιοι εξακόσιοι εννιά to go! Είπε πως τους εκτέλεσε κατόπιν διαταγής! Χάνουμε το δάσος και ασχολούμαστε με το δέντρο! Με τα υπόλοιπα γουρούνια, που δεν είχαν ψυχολογικά προβλήματα και πιστεύουν πως τα εγκλήματά τους ήταν ηρωισμός, τι θα γίνει; Η είδηση παρουσιάζεται από τα ελληνικά μέσα σα να πιάστηκε επιτέλους το κάθαρμα που κατέσφαξε τους Κυπρίους. Κανένας λόγος για πιο εν τω βάθει έρευνα. Θα χαθεί άλλη μια ευκαιρία να διεκδικήσουμε τα δίκαιά μας, από ανόητους υπανθρωπίσκους που ξερνάνε στα 8 ότι μ%$@#ία πιστεύουν πως θα ανεβάσει την τηλεθέαση και το image τους. :yuck:

Gandalf dr685sm
29/01/2009, 12:26
για τα ΜΜΕ όπως είπε κάποιος είναι μόνο 4 μέρες προβολής... αν πάει όμως σε κανά διεθνές όργανο , τότε θα έχουμε προδεδικασμένο... και θα είναι πολύ σοβαρά τα πράγματα για αυτούς.

Ήδη απο την Ε.Ε. έχουν αρχίσει τα όργανα για το θέμα...

http://www.google.gr/search?hl=el&q=attila+Turkey+prisoners+Cyprus&meta=

πολλαπλά links για να μην τα βάλω όλα.


Gandalf

vrakas
29/01/2009, 16:02
Διάβασα αρκετά εδώ μέσα και βλέπω ότι έχει και που δεν ασχολούνται (λένε) και πολύ αλλά χιλιάδες τα ποστ τους ... φαντάσου να ασχολούνται. :lol:

Το κακό μας όλους είναι ότι ξεχνάμε ...

Ξεχνάμε την Σμύρνη που οι Έλληνες έβαλαν φωτιά από μόνοι τους στα ίδια τους τα σπίτια.

Ξεχνάμε την χούντα που απλά ήρθε να σας βάλει σε τάξη και μετά την Κύπρο για να πάρει ότι είχε δικαίωμα η τουρκία.

Ξεχνάμε τις βλέψεις των γειτονικών χωρών και στο τέλος ξεχνάμε τους νεκρούς.

Ξεχάσαμε και το σχόλιο "μου έφτυσε στα μούτρα"

Τι άλλο να πω ... ότι όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει.

Με τέτοια μυαλά που έχουμε .... :sick:

VanDiemen
29/01/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrakas
Διάβασα αρκετά εδώ μέσα και βλέπω ότι έχει και που δεν ασχολούνται (λένε) και πολύ αλλά χιλιάδες τα ποστ τους ... φαντάσου να ασχολούνται. :lol:

Το κακό μας όλους είναι ότι ξεχνάμε ...

Ξεχνάμε την Σμύρνη που οι Έλληνες έβαλαν φωτιά από μόνοι τους στα ίδια τους τα σπίτια.

Ξεχνάμε την χούντα που απλά ήρθε να σας βάλει σε τάξη και μετά την Κύπρο για να πάρει ότι είχε δικαίωμα η τουρκία.

Ξεχνάμε τις βλέψεις των γειτονικών χωρών και στο τέλος ξεχνάμε τους νεκρούς.

Ξεχάσαμε και το σχόλιο "μου έφτυσε στα μούτρα"

Τι άλλο να πω ... ότι όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει.

Με τέτοια μυαλά που έχουμε .... :sick:

Άσ' το καλύτερα, να μη σου πω τι έδειξε η νεκροψία για ποιο λόγο ψόφησε. Το τελικό σου συμπέρασμα, σε προσωπικό επίπεδο, δείχνει πως έχεις τουλάχιστον το "γνώθι σαυτόν".

arxaios
29/01/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrakas
Διάβασα αρκετά εδώ μέσα και βλέπω ότι έχει και που δεν ασχολούνται (λένε) και πολύ αλλά χιλιάδες τα ποστ τους ... φαντάσου να ασχολούνται. :lol:

Το κακό μας όλους είναι ότι ξεχνάμε ...

Ξεχνάμε την Σμύρνη που οι Έλληνες έβαλαν φωτιά από μόνοι τους στα ίδια τους τα σπίτια.

Ξεχνάμε την χούντα που απλά ήρθε να σας βάλει σε τάξη και μετά την Κύπρο για να πάρει ότι είχε δικαίωμα η τουρκία.

Ξεχνάμε τις βλέψεις των γειτονικών χωρών και στο τέλος ξεχνάμε τους νεκρούς.

Ξεχάσαμε και το σχόλιο "μου έφτυσε στα μούτρα"

Τι άλλο να πω ... ότι όποιος είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρει.

Με τέτοια μυαλά που έχουμε .... :sick:

Aπό πού είσαι ;;;
Γιατί με αυτά που γράφεις μάλλον λάθος στα έχουν πει .............

.......... οι Έλληνες έβαλαν φωτιά από μόνοι τους στα ίδια τους τα σπίτια.;;;
:confused: :confused: :confused:

............την χούντα που απλά ήρθε να σας βάλει σε τάξη.............. (σας ;;; όχι μας ;;; )
:confused: :confused: :confused:

............ και μετά την Κύπρο για να πάρει ότι είχε δικαίωμα η τουρκία.
:confused: :confused: :confused:

Όχι ότι και τα υπόλοιπα που γράφεις τα καταλαβαίνω ..............
Δεν μας τα εξηγείς καλύτερα .............

sergiosm
29/01/2009, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrakas
Ξεχνάμε την Σμύρνη που οι Έλληνες έβαλαν φωτιά από μόνοι τους στα ίδια τους τα σπίτια.

Ξεχνάμε την χούντα που απλά ήρθε να σας βάλει σε τάξη και μετά την Κύπρο για να πάρει ότι είχε δικαίωμα η τουρκία.

Ξεχνάμε τις βλέψεις των γειτονικών χωρών και στο τέλος ξεχνάμε τους νεκρούς.


Αν αυτός δεν είναι ένας αλληγορικός τρόπος να πεις το αντίθετο από αυτό που γράφεις, πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω ότι τα εννοείς και τα πιστεύεις ...

vrakas
30/01/2009, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Aπό πού είσαι ;;;
Γιατί με αυτά που γράφεις μάλλον λάθος στα έχουν πει .............

.......... οι Έλληνες έβαλαν φωτιά από μόνοι τους στα ίδια τους τα σπίτια.;;;
:confused: :confused: :confused:

............την χούντα που απλά ήρθε να σας βάλει σε τάξη.............. (σας ;;; όχι μας ;;; )
:confused: :confused: :confused:

............ και μετά την Κύπρο για να πάρει ότι είχε δικαίωμα η τουρκία.
:confused: :confused: :confused:

Όχι ότι και τα υπόλοιπα που γράφεις τα καταλαβαίνω ..............
Δεν μας τα εξηγείς καλύτερα .............

Σου απαντώ αλλά δεν είναι επί προσωπικού επιπέδου, αλλά γενική απάντηση ... μην το πάρεις έτσι σε παρακαλώ :beer:
Από Κύπρο είμαι και καθόλου λάθος δεν είναι, απλά, λάθος είναι άλλα σχόλια που βλέπω σαν του να πάνε να γμθουν οι Κύπριοι.

Εμείς πότε το κάναμε ή το είπαμε αυτό στην Ελλάδα; Λίγη ιστορία να ξέρει κάποιος θα μάθει ότι η μικρή σε μέγεθος Κύπρος με την μεγάλη ψυχή ποτέ μα ποτέ δεν αρνήθηκε όταν της ζητήθηκε ή/και όταν η ίδια έβλεπε ότι υπήρχε ανάγκη να στείλει ότι μπορούσε στην Ελλάδα έμψυχο και άψυχο.
Αν θέλετε ευχαρίστως να σας βρω τέτοιες περιπτώσεις από παγκόσμιο πόλεμο μέχρι τελευταίως με τις πυρκαγιές .... για αυτό λέω ότι ξεχνάμε εύκολα.

Νομίζω ότι τώρα καταλάβατε ότι ειρωνικά το είπα αυτό για την Σμύρνη, αλλά, αυτό λένε οι Τούρκοι μέχρι σήμερα και τα περί Χούντας είναι αυτά που λένε οι αμερικάνοι, εγγλέζοι κλπ.
Τα υπόλοιπα είναι όπως τα έγραψα και τα εννοώ και καλά τα καταλάβατε.

Η χούντα που έφερε τόσες ζημιές σε όλα τα επίπεδα και τομείς της Ελλάδας σιγά σιγά κλείνουν .... αυτά που έγιναν στην Κύπρο και οι τούρκοι κρατάνε το μισό νησί και ζούνε δίπλα μας; Αυτά δεν κλείνουν με τίποτα και στο τέλος τέλος η χούντα δεν ήταν αυτοί που το προκάλεσε;
Δεν κρατήσαμε όμως κακία και με την πρώτη, όταν χρειάστηκε η Ελλάδα βοήθεια δεν είπαμε να πάνε να ΓΜΘουν αλλά τρέξαμε άμεσα όπως κάνει και για μας η Ελλάδα όταν την χρειαστούμε.

Θέλει πολύ ψυχή να φτύσει του άλλου κατάμουτρα όταν ξέρει μάλιστα ότι θα τον σκοτώσει και τέτοια ψυχή έχουν μόνο όσοι είναι .... Heroes fight like Greeks.(Churchill)

Όσο για τις βλέψεις ... μέρα με την μέρα πολεμούν ότι είναι Ελληνικό και το αμφισβητούν, τα θαύματα του κόσμου άλλαξαν σε νέα θαύματα, η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική, ο μέγας Αλέξανδρος, μέχρι και πρόσφατα το Καστελόριζο το σύστησαν ως ταξιδιωτικό προορισμό της τουρκίας κλπ κλπ ... και μετά τι μας φταίει;;;; Η Κύπρος;;;; που γλώσσα έχουν την Ελληνική, θρησκεία την Ορθόδοξη Χριστιανική και εθνικό ύμνο τον ίδιο της Ελλάδας .... ναι αυτή είναι η Κύπρος με όλα τα κακά που έχει και ας λένε κάποιοι να παν να γμθουν .... πήγαμε και μας βοήθησαν σε αυτό.

Φιλικά πάντοτε :beer:

arxaios
30/01/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από vrakas
Σου απαντώ αλλά δεν είναι επί προσωπικού επιπέδου, αλλά γενική απάντηση ... μην το πάρεις έτσι σε παρακαλώ :beer:
Από Κύπρο είμαι και καθόλου λάθος δεν είναι, απλά, λάθος είναι άλλα σχόλια που βλέπω σαν του να πάνε να γμθουν οι Κύπριοι.

Εμείς πότε το κάναμε ή το είπαμε αυτό στην Ελλάδα; Λίγη ιστορία να ξέρει κάποιος θα μάθει ότι η μικρή σε μέγεθος Κύπρος με την μεγάλη ψυχή ποτέ μα ποτέ δεν αρνήθηκε όταν της ζητήθηκε ή/και όταν η ίδια έβλεπε ότι υπήρχε ανάγκη να στείλει ότι μπορούσε στην Ελλάδα έμψυχο και άψυχο.
Αν θέλετε ευχαρίστως να σας βρω τέτοιες περιπτώσεις από παγκόσμιο πόλεμο μέχρι τελευταίως με τις πυρκαγιές .... για αυτό λέω ότι ξεχνάμε εύκολα.

Νομίζω ότι τώρα καταλάβατε ότι ειρωνικά το είπα αυτό για την Σμύρνη, αλλά, αυτό λένε οι Τούρκοι μέχρι σήμερα και τα περί Χούντας είναι αυτά που λένε οι αμερικάνοι, εγγλέζοι κλπ.
Τα υπόλοιπα είναι όπως τα έγραψα και τα εννοώ και καλά τα καταλάβατε.

Η χούντα που έφερε τόσες ζημιές σε όλα τα επίπεδα και τομείς της Ελλάδας σιγά σιγά κλείνουν .... αυτά που έγιναν στην Κύπρο και οι τούρκοι κρατάνε το μισό νησί και ζούνε δίπλα μας; Αυτά δεν κλείνουν με τίποτα και στο τέλος τέλος η χούντα δεν ήταν αυτοί που το προκάλεσε;
Δεν κρατήσαμε όμως κακία και με την πρώτη, όταν χρειάστηκε η Ελλάδα βοήθεια δεν είπαμε να πάνε να ΓΜΘουν αλλά τρέξαμε άμεσα όπως κάνει και για μας η Ελλάδα όταν την χρειαστούμε.

Θέλει πολύ ψυχή να φτύσει του άλλου κατάμουτρα όταν ξέρει μάλιστα ότι θα τον σκοτώσει και τέτοια ψυχή έχουν μόνο όσοι είναι .... Heroes fight like Greeks.(Churchill)

Όσο για τις βλέψεις ... μέρα με την μέρα πολεμούν ότι είναι Ελληνικό και το αμφισβητούν, τα θαύματα του κόσμου άλλαξαν σε νέα θαύματα, η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική, ο μέγας Αλέξανδρος, μέχρι και πρόσφατα το Καστελόριζο το σύστησαν ως ταξιδιωτικό προορισμό της τουρκίας κλπ κλπ ... και μετά τι μας φταίει;;;; Η Κύπρος;;;; που γλώσσα έχουν την Ελληνική, θρησκεία την Ορθόδοξη Χριστιανική και εθνικό ύμνο τον ίδιο της Ελλάδας .... ναι αυτή είναι η Κύπρος με όλα τα κακά που έχει και ας λένε κάποιοι να παν να γμθουν .... πήγαμε και μας βοήθησαν σε αυτό.

Φιλικά πάντοτε :beer:

Φίλε μου έχεις ένα ζητηματάκι με την έκφραση στο γραπτό λόγο .........
Η ειρωνία δεν φαίνεται και φάνηκε σαν να λες π.χ. ότι η χούντα μας έβαλε σε τάξη ......... :confused: :confused: :confused:
Φάνηκε το εντελώς αντίθετο από αυτά που θες να πεις ..........

Όσο για τις σχέσεις των Κυπρίων με την Ελλάδα .......... δεν διαφωνώ μαζί σου ............... ΑΛΛΆ αν κάνεις μια βόλτα Λονδίνο, θα δεις ότι ΔΕΝ αγαπάνε όλοι οι Κύπριοι τους Έλληνες !!!
ΑΞΕΧΑΣΤΗ θα μου μείνει μια τριάδα από συνφοιτήτριες στην Αθήνα, η μια μάλιστα προσφυγας της εισβολής, που μου είπανε ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ ...........
Εμείς δεν θέλουμε να έχουμε σχέση με την Ελλάδα, εμείς έχουμε Αγγλικό διαβατήριο !!!:sad: :mad:
Αυτές και άλλοι σαν αυτές είναι που κάνουνε και κάποιους Έλληνες να μην συμπαθούν τους Κύπριους !!!
Για τις παραπάνω δε, να πω ότι δεν είχαν αφήσει τσουτσούνι αράβικο και αράπικο που να μην το είχαν τεστάρει !!!

Ευτυχώς όμως ο κανόνας είναι ότι είμαστε αδελφοί λαοί και αγαπημένοι !!!
Οι εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα ......
Πολύ θα ήθελα να ξαναέλθω σύντομα και ίσως να έβρισκα και τους φίλους και φίλες που με τα χρόνια χαθήκαμε .........

Όσο για το φτύσιμο το ίδιο είχα γράψει πολύ πριν ..........

Παρεξηγήθηκες γιατί γράφεις όπως μιλάς ......... το ύφος της ομιλίας και ο τόνος δεν μεταφέρονται σωστά από ένα πληκτρολόγιο .........

Akatanomastos
30/01/2009, 10:06
παιδια, το θελουμε ή δεν το θελουμε
στον ματαιο τουτο κοσμο, οι μονοι φιλοι και συμμαχοι μας(περα συμφεροντων) ειναι οι κυπριοι..

ολοι οι αλλοι θελουν να μας πηδηξουν..

οποτε το να χουμε μεταξυ μας προστριβες ειναι ανουσιο..

και γω εχω δει ασχημη σταση φοιτητων κυπριων σε ελληνες και το αντιθετο, αλλα αυτα συμβαινουν και δεν ειναι σοβαρα..
οπως βλεπεις γειτονικες πολεις στην ιδια χωρα να εχουν "διαμαχες", ειναι στην φυση του ανθρωπου να τα κανει αυτα..

ομως στο συνολο ειμαστε ο ενας για τον αλλον οταν χρειαστει..

vrakas
30/01/2009, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Φίλε μου έχεις ένα ζητηματάκι με την έκφραση στο γραπτό λόγο .........
Η ειρωνία δεν φαίνεται και φάνηκε σαν να λες π.χ. ότι η χούντα μας έβαλε σε τάξη ......... :confused: :confused: :confused:
Φάνηκε το εντελώς αντίθετο από αυτά που θες να πεις ..........

Όσο για τις σχέσεις των Κυπρίων με την Ελλάδα .......... δεν διαφωνώ μαζί σου ............... ΑΛΛΆ αν κάνεις μια βόλτα Λονδίνο, θα δεις ότι ΔΕΝ αγαπάνε όλοι οι Κύπριοι τους Έλληνες !!!
ΑΞΕΧΑΣΤΗ θα μου μείνει μια τριάδα από συνφοιτήτριες στην Αθήνα, η μια μάλιστα προσφυγας της εισβολής, που μου είπανε ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ ...........
Εμείς δεν θέλουμε να έχουμε σχέση με την Ελλάδα, εμείς έχουμε Αγγλικό διαβατήριο !!!:sad: :mad:
Αυτές και άλλοι σαν αυτές είναι που κάνουνε και κάποιους Έλληνες να μην συμπαθούν τους Κύπριους !!!
Για τις παραπάνω δε, να πω ότι δεν είχαν αφήσει τσουτσούνι αράβικο και αράπικο που να μην το είχαν τεστάρει !!!

Ευτυχώς όμως ο κανόνας είναι ότι είμαστε αδελφοί λαοί και αγαπημένοι !!!
Οι εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα ......
Πολύ θα ήθελα να ξαναέλθω σύντομα και ίσως να έβρισκα και τους φίλους και φίλες που με τα χρόνια χαθήκαμε .........

Όσο για το φτύσιμο το ίδιο είχα γράψει πολύ πριν ..........

Παρεξηγήθηκες γιατί γράφεις όπως μιλάς ......... το ύφος της ομιλίας και ο τόνος δεν μεταφέρονται σωστά από ένα πληκτρολόγιο .........

Σε αυτό έχεις πλήρες δίκαιο ... άλλο ο γραπτός και άλλο ο προφορικός λόγος .... δυστυχώς το πρώτο είναι ταλέντο και δεν το διαθέτω αλλά κατάφερα να κεντρίσω το ενδιαφέρων σας με τον ίδιο τρόπο που κέντρισαν κάποια γραπτά την δική μου περιέργεια.

Δυστυχώς οι νεώτεροι Κύπριοι και όχι μόνο αυτοί, ξέχασαν πολλά πράγματα μεταξύ των οποίων ίσως το πλέον βασικό στον άνθρωπο .... την αξιοπρέπεια του ατόμου. Ξεχνώντας αυτό καταλαβαίνεις ότι όλα τα άλλα είναι ασήμαντα έως ανύπαρκτα. Δεν είναι η πρώτη φορά που άκουσα για τέτοιου είδους συμπεριφορές και να είσαι σίγουρος ότι δεν σπαταλώ καν το σάλιο μου για να τους φτύνω.
Δεν ξέρω τι τους κάνει αυτή η "ελευθερία" και δεν μπορούν να σκέφτονται τόσες άλλες ελευθερίες πραγματικές ... δεν βαριέσαι, δεν αξίζει ο κόπος.

Η αλήθεια είναι ότι σε ένα καλάθι δεν γίνετε να μην βρεις και σάπιο ή καθ'οδόν σαπίλας φρούτο αλλά αυτά δεν έχουν λογική και ούτε πάνε να "μορφωθούν" .... τέτοια μόρφωση που εκπέμπει τέτοιους τρόπους να μου λείπει.

Ευτηχώς που υπάρχουν/υπήρξαν αυτοί που φτύνουν στα μούτρα χωρίς τον φόβο του θανάτου.

vrakas
30/01/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
....ομως στο συνολο ειμαστε ο ενας για τον αλλον οταν χρειαστει..

δεν γίνετε αλλιώς :beer:

VanDiemen
30/01/2009, 13:29
Οι σχέσεις μεταξύ δύο (ή περισσοτέρων) συνόλων ανθρώπων, δε μπορούν να καθορίζονται/στηρίζονται από τις/στις συμπεριφορές ανώριμων ανθρώπων, που σε κάποια στιγμή της ζωής μας, στις διαπροσωπικές μας σχέσεις, μας απογοήτευσαν, μας πλήγωσαν, μας στράβωσαν κ.λπ.
Οι Κύπριοι που γνώρισα προσωπικά ήταν ανεξαιρέτως όλοι χρυσά παιδιά! Η άποψη που έχω για τους Κυπρίους είναι πως είναι δικοί μας άνθρωποι, είμαστε ο ίδιος λαός, δεν είναι κάτι ξεχωριστό! Κακώς μιλάμε γι' αυτούς σαν κάτι ξεχωριστό μεν, που θέλουμε να πείσουμε πως είναι ένα δικό μας κομμάτι δε, όπως κάνω κι εγώ επί του παρόντος άλλωστε. Παρ' όλα αυτά θέλω να πιστεύω πως αυτή η πεποίθηση δεν οφείλεται στα βιώματα στις συναλλαγές και στις εμπειρίες που έχω.
Είναι πολύ ρηχό να αναφερόμαστε σε μια κακή εμπειρία που μπορεί να είχαμε στο παρελθόν και βασιζόμενοι σ' αυτή να προσπαθήσουμε να πείσουμε τον εαυτό μας και τους άλλους για το γενικό χαρακτηρισμό κάποιας λεπτομέρειας που ίσχυε όταν αυτή έλαβε μέρος, ως αρνητική!

sergiosm
04/02/2009, 03:33
3/2/2009
Συνταξιοδοτήθηκε ο Ατίλα Ολγκάτς

Συνταξιοδοτήθηκε από το Κρατικό Θέατρο της Τουρκίας,όπου εργαζόταν από το 1970,ο τούρκος ηθοποιός Ατίλα Ολγκάτς, ο οποίος είχε προκαλέσει αντιδράσεις, όταν, πριν από μέρες, είχε δηλώσει ότι κατά την εισβολή στην Κύπρο το 1974 είχε σκοτώσει δέκα άτομα, με πρώτο έναν αιχμάλωτο στρατιώτη.

Σύμφωνα με τηλεγράφημα του τουρκικού ειδησεογραφικού πρακτορείου ΑΝΚΑ, τη συνταξιοδότησή του ζήτησε ο ίδιος ο Ολγκάτς πριν από μερικές μέρες και ενώ το Κρατικό Θέατρο ετοιμαζόταν να διενεργήσει για αυτόν διοικητική εξέταση.

Ο Γενικός Διευθυντής του Κρατικού Θεάτρου Λεμί Μπιλγκίν ανέφερε πως η συνταξιοδότηση ήταν δική του απόφαση.

Εν τω μεταξύ,συνεχίζεται και η δικαστική έρευνα που διέταξε ο εισαγγελέας Αλί Τσακίρ στην Κωνσταντινούπολη, με σκοπό να διαπιστωθεί αν στοιχειοθετείται για τον Ολγκάτς κατηγορία του εγκλήματος πολέμου. Αν στοιχειοθετηθεί κατηγορία, ο ηθοποιός θα παραπεμφθεί στο Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο.

http://world.flash.gr/cosmosl/2009/2/3/41787id/

sergiosm
26/09/2009, 12:11
Δεν σχολιάζω...

Νομίζω ότι τα λόγια, για άλλη μία φορά, είναι περιττά...


Τουρκία: Δεν στοιχειοθετείται κατηγορία κατά του ηθοποιού Ολγκάτς»
ΑΘΗΝΑ 26/09/2009

Δεν στοιχειοθετείται κατηγορία εναντίον του Τούρκου ηθοποιού Ατίλα Ολγκάτς, ο οποίος είχε δηλώσει στη διάρκεια τηλεοπτικής εκπομπής ότι σκότωσε δέκα αιχμάλωτους Ελληνοκύπριους, κατά την τουρκική εισβολή στην Κύπρο το 1974, ανακοίνωσε ο εισαγγελέας, ο οποίος ανέλαβε τη σχετική έρευνα.

Ο εισαγγελέας πήρε καταθέσεις από τον Ολγκάτς, τις παρουσιάστριες της τηλεοπτικής εκπομπής, στην οποία είχε μιλήσει, τον Τούρκο ιστορικό Γιαλτσίν Κοιουτσούκ, που είχε υπηρετήσει τη θητεία του μαζί με τον ηθοποιό στην Κύπρο το 1974, ενώ ζητήθηκαν στοιχεία κι από το τουρκικό γενικό επιτελείο ενόπλων δυνάμεων.

Το επιτελείο στην απάντησή του ανέφερε ότι ο Ολγκάτς δεν πήρε ενεργό μέρος στην εισβολή και ότι υπηρέτησε μεν τη θητεία του στην Κύπρο, αλλά στα μετόπισθεν.

Ο ιστορικός Κιουτσούκ ανέφερε πως ήταν διοικητής του Ολγκάτς στην Κύπρο. Χαρακτήρισε τον ηθοποιό «φοβισμένη προσωπικότητα», που δεν είχε λάβει μέρος στις μάχες.

Ο εισαγγελέας ζήτησε και τη γνωμάτευση δύο εμπειρογνωμόνων από πλευράς ανθρωπιστικού δικαίου. Οι δύο καθηγητές του Πανεπιστημίου Γκαλατάσαραϊ της Κωνσταντινούπολης, διατύπωσαν ότι ακόμη κι αν ευσταθούν οι πρώτοι ισχυρισμοί του Ολγκάτς πως δηλαδή σκότωσε δέκα αιχμαλώτους, από πλευράς ανθρωπιστικού δικαίου η Τουρκία δεν φέρει καμία ευθύνη και ότι δεν τίθεται θέμα να δικαστεί ο ηθοποιός στο διεθνές δικαστήριο εγκλημάτων πολέμου.

Υπενθυμίζεται ότι ο ηθοποιός αρχικά είχε υποστηρίξει ότι σκότωσε δέκα αιχμαλώτους Ελληνοκυπρίους. Στη συνέχεια, όμως, και αφού προκλήθηκαν αντιδράσεις στην Τουρκία, επανήλθε και διόρθωσε, λέγοντας ότι τα όσα είπε ήταν μέρος ενός σεναρίου ταινίας, που έχει γράψει ο ίδιος.

http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=320134&cid=8

byron
26/09/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Δεν σχολιάζω...

Νομίζω ότι τα λόγια, για άλλη μία φορά, είναι περιττά...



Τι σου κάνει εντύπωση? Δικαιοσύνη ala Tourka :alien:

sergiosm
26/09/2009, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι σου κάνει εντύπωση? Δικαιοσύνη ala Tourka :alien:

τίποτα απολύτως

για αυτό και δεν σχολιάζω

βαριέμαι να λέω τα ίδια και τα ίδια ...

jimmis5
14/10/2010, 13:35
Φανούλα Αργυρού: Μακάρι να είχε εισβάλλει στην Κύπρο η Ελλάδα
http://www.elkosmos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=5721:2010-10-13-15-02-40&catid=100:2008-10-17-07-36-05&Itemid=302

:wave2: