PDA

View Full Version : ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΦΙΜΩΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ???



geo19
25/01/2009, 14:35
Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο site ...ειμαι 19 και εχω διπλωμα Α1 ...διαβαζα ενα 8εμα στο οποιο αναφεροσασταν σε καποια μοντελα εταιριων τα οποια ερχονται φιμωμενα η' με χαρτη ριχνουν τις αποδοσεις τους προσορινα μεχρι να βγαλεις το διπλωμα απεριοριστου...απο οτι ειδα επικεντροθικατε σε μια συγκεκριμενη εταιρια την Aprilia και καποια μοντελα της...τελικα??? επιτρεπεται απο τροχαια,υποργειο,ασφαλιστικη??? και αν ναι υπαρχουν εταιριες εκτος της Αprilia που να πραγματοποιουν αφτο το "ΘΑΥΜΑ" ??? :) :) :) ευχαριστω προκαταβολικα

Road67
25/01/2009, 17:23
Είναι πολλά που πρέπει να μάθεις πριν ανέβεις σε μια μεγαλύτερη μηχανή. Είναι το θέμα του όγκου και του βάρους της. Είναι οτι όσο κι αν τη φιμώσεις και πάλι θα έχει διαφορετικές αντιδράσεις απ' ότι υπάγεται αυθεντικά στην Α1 κατηγορία. Πόσο καιρό έχεις μέχρι να περάσεις στην ανεξαρτήτου; Μήπως πρέπει να εξοικειωθείς πρώτα με κάτι άλλο π.χ. κανά ninjaki;

geo19
25/01/2009, 18:03
1,5 χρονο θελω ακομα για το διπλωμα ανεξαρτητου...το θεμα μου δεν ειναι η υπομονη...το θεμα ειναι οτι εγω για να πηγαινω στη σχολη χρειαζομαι μεταφορικο ,αλλα προκειμενου να παρω ενα ninja250 (το οποιο σκεφτομουν εξαρχης ομολογω) και μετα απο δυο χρονια να το δωσω και να παρω μια μεγαλη...΄ποιος ο λογος?? πεταμενα λεφτα, γιατι για μεταχειρησμενο δεν το συζηταω καν....οσο για την εμπειρια που λες απο 7χρονων ειμαι πανω σε μηχανη λογο του θειου μου, και γενικα εχω οδηγησει κατα καιρους απο παπια μεχρι 600cc ,1000cc ...ο θειος μου εχει εδω και τρεια χρονια την hayabusa...φετος την καβαλησα και εγω ως οδηγος (ως συνοδηγος εχω λιωσει)....θα μου πεις βεβαια οτι δεν μου εχουν τυχει στραβες στο δρομο για να τσεκαρω τις αντιδρασεις μου, αλλα μια εμπειρια την εχω...

p@nos
25/01/2009, 18:16
δες το ΧΤ500

και πολυ αξιοπιστο, δυναμη εχει, και στην πολη ειναι βασιλιας, και σε καλυπτει και στο διπλωμα κιολας...

Road67
25/01/2009, 18:27
Ξεκινάς με το συμπέρασμα οτι σε 1.5 χρόνο θα τη δώσεις. Είσαι τόσο σίγουρος ώστε να το θεωρείς δεδομένο πως δε θα σε καλύψει;

byron
25/01/2009, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από geo19
Γεια σας παιδια ειμαι καινουριος στο site ...ειμαι 19 και εχω διπλωμα Α1 ...διαβαζα ενα 8εμα στο οποιο αναφεροσασταν σε καποια μοντελα εταιριων τα οποια ερχονται φιμωμενα η' με χαρτη ριχνουν τις αποδοσεις τους προσορινα μεχρι να βγαλεις το διπλωμα απεριοριστου...απο οτι ειδα επικεντροθικατε σε μια συγκεκριμενη εταιρια την Aprilia και καποια μοντελα της...τελικα??? επιτρεπεται απο τροχαια,υποργειο,ασφαλιστικη??? και αν ναι υπαρχουν εταιριες εκτος της Αprilia που να πραγματοποιουν αφτο το "ΘΑΥΜΑ" ??? :) :) :) ευχαριστω προκαταβολικα

Θεωρητικά όλα τα σύγχρονα μηχανάκια με ανοιχτή ECU μπορούν να φορτώσουν τον χάρτη, και να αποδίδουν όσα προβλέπει ο νόμος (βασικά να τηρείται η αναλογία hp/kg).
Δεν γνωρίζω κάποια άλλη εταιρία που το κάνει, αλλά στην Ιταλία έχω ακούσει ότι υπάρχουν πολλά μοντέλα με αυτή τη δυνατότητα (Suzuki σίγουρα).
Προφανώς θα ισχύει και εδώ, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία του μοντέλου που σε ενδιαφέρει.

Road67, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Βάση νόμου ένα scarabeo 500 και ένα κλειστό Shiver μπορούν να οδηγηθούν από κατόχους Α1 (βάση hp/kg). Δεν νομίζω ότι ένα κλειστό shiver είναι λιγότερο ασφαλές από ένα ανοιχτό (και θεόβαρο) 500.

Red Rider
25/01/2009, 18:57
Στην Ιταλια σιγουρα παιζει και το dorsoduro φιμωμενο για αυτο το σκοπο.

mikros boudas
25/01/2009, 21:33
625smc της κτμ...με κατι αλλαγες στης εισαγωγη και στις εξατμισεις,ανεβαινει πολλα αλογα...ο σκοπος ομως δεν ειναι αυτος...ειναι να παρεις εμπειρια πρωτα απ'ολα...