PDA

View Full Version : ΑΠΟΡΕΙΑ : Πόσο κοστιζει η αλλαγη του μπροστινου;



V-stelios
25/01/2009, 15:07
Γεια σας.
Επειδή έχω φάει κόλλημα με σκουρια που έχω δει στο μπροστά πιρούνι , εχω αναφερθεί και σε αλλο ling, θα ήθελα να μάθω ποσο κοστίζει να αλλάξω το μπροστινό πιρούνι με καινούργιο ή με του 1000(ειναι ABS).Ρωτάω εσάς γιατί είμαι σε νησι και δεν έχω εικόνα απο αθήνα και για να ξέρω αν θα μου πιάσουν τον κολ.... εδώ . Και ρωτάω για μαμα πάντα η για κατι καλύτερο αν ξέρει κάποιος επηρεασμένος απο κάποια πράγματα που διάβασα εδω

lamoun
25/01/2009, 16:18
Για να περαστούν τα καινούρια πιρούνια (άν είναι απο το ίδιο μοντέλο) χρειάζεται πολύ λίγη ώρα. Οπότε τα εργατικά θα πρέπει να είναι ελάχιστα.

Άν είναι απο άλλο μοντέλο εξαρτάτε άν χρειαστούν (και πόσες) μόντες για να μπει.

Τιμή για το πιρούνι δε ξέρω.. θα τσούξει.. :sick:

V-stelios
25/01/2009, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Για να περαστούν τα καινούρια πιρούνια (άν είναι απο το ίδιο μοντέλο) χρειάζεται πολύ λίγη ώρα. Οπότε τα εργατικά θα πρέπει να είναι ελάχιστα.

Άν είναι απο άλλο μοντέλο εξαρτάτε άν χρειαστούν (και πόσες) μόντες για να μπει.

Τιμή για το πιρούνι δε ξέρω.. θα τσούξει.. :sick:
Για την τοποθετηση εχω την ίδια άποψη όπως και για το τσουξιμο

SeNNinhA
26/01/2009, 08:26
1) Εαν θέλεις να αλλάξεις τα μπροστινά τότε βρίσκεις με περίπου 250-300 ευρώ απο ebay. Αλλιώς είναι πολλά τα χρήματα που θα δώσεις (Πάνω από 1000)

2) Δεν είναι ανάγκη να αλλάξεις όλο το μπροστινό. Μπορείς να αλλάξεις μόνο τα tubes που έχουν το πρόβλημα. Γύρω στα 150 ευρώ πρέπει να έχουν aftermarket.

3) Ακόμα κι αν αλλάξεις όλο το μπροστινό ή μόνο τα tubes υπολόγισε ότι θα χρειαστείς και περίπου 100-150 ευρώ για νέα λαδάκια τουλάχιστον (με την εργασία τοποθέτησης μαζί).

4) Εαν πας να αλλάξεις όλο το μπροστινό και να ξηλωθείς, τότε εγώ θα το άλλαζα με κάτι πιο σύγχρονο USD
αλλα θέλει λίγο ψάξιμο για το πιο μπαίνει εύκολα και πιο δύσκολα.

MAKIS-RR
31/01/2009, 17:25
ΨΑΞΕ ΓΙΑ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ INTERNET ΚΑΙ ΠΑΡΤΟ ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ.ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΚΑΝΑ 250.ΚΑΤΑΒΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ MANUAL ΚΑΙ ΠΕΡΝΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΟΥ.ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΙΑΝΕΙ.

katana750
01/02/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-stelios
Γεια σας.
Επειδή έχω φάει κόλλημα με σκουρια που έχω δει στο μπροστά πιρούνι ,

βρε αδερφε δεν πιανω καλο σημα ... εχω καποια παρασιτα .... τι σοι σκουρια ειναι αυτη που σε αναγκαζει να σκεφτεις αλλαγη μπροστινου ..... ετσι ξαφνικα σκουριασε σε τετοιο βαθμο .... μηπως ειναι κατι επιφανειακο που με τον αλοιφαδορο βγαινει ? ...... για εξηγησε γιατι κολησα

SeNNinhA
02/02/2009, 05:14
Καμιά φωτό όντως θα βοηθούσε πάντως