PDA

View Full Version : καταλληλοτητα μηχανης



mikros boudas
25/01/2009, 21:36
πιο παλια θυμαμαι ειχε γινει μια συζητηση αλλα δεν την βρισκω...ποια μηχανη πιστευετε πως ειναι ιδανικη για να κανει καποιος ταξιδι που θα περιεχει και ανωμαλο δρομο?καποιο κτμ η μπεμβε?καποιο αφρικα ισως?

TassosK
26/01/2009, 14:36
καποιο μεγαλομεσαιο ον οφ προφανως

υπαρχουν πολλες επιλογες η μονη διαφορα ειναι το που δινει εμφαση το καθε μοντελο ον η οφ

και φυσικα η εταιρεια:beer:

XJR_Billy
26/01/2009, 14:48
Συμφωνώ απόλυτα με τον ΤάσσοςΚ ότι οι επιλογές είναι ΠΑΡΑ πολλές.

Μπορείς να πας μεγάλο ταξίδι με ένα σωρό μοντέλα.

Αλλά πριν αρχίσει ο τσακωμός για το πιο είναι καλύτερο, να θυμίσω ένα βιντεάκι που είχε ποστάρει κάποιος φίλος με έναν τρελλάρα (Δανό νομίζω), που πήρε μία R1 και γύρισε τον κόσμο και τις ερήμους με αυτή...

Από κει και πέρα, τι να πει κανείς...

Μας έστειλε όλους το άτομο... :a23: :a012:

mikros boudas
26/01/2009, 17:36
ρωταω επειδη σκεφτομαι ταξιδι σε περιοχες με πολυ χωμα και γενικα δυσκολες συνθηκες...πχ εχω λεω πως το adventure ειναι το καταλληλοτερο...

XJR_Billy
26/01/2009, 18:32
Adventure είναι πολλά φίλε μου...

Εσύ σε ποιό adventure αναφέρεσαι?:confused:

mikros boudas
26/01/2009, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Adventure είναι πολλά φίλε μου...

Εσύ σε ποιό adventure αναφέρεσαι?:confused: στο 990 το ktm...

XJR_Billy
26/01/2009, 18:44
Εξαιρετικό μηχανάκι που μπορεί να σε πάει πολύ μακριά. Αρκεί να συνηθίσεις το βάρος του και την ιπποδύναμή του.:D

Από τις ακριβές επιλογές όμως... αλλά αν δεν παίζουν ρόλο τα χρήματα...

Το έχεις οδηγήσει ποτέ?

mikros boudas
26/01/2009, 18:53
δυστυχως οχι αλλα εχω ακουσει καλα λογια,αν δεν το καβαλησω κι εγω ομως δεν εχει να λεει...ειναι και αυτο με τα λεφτα που λες,αρκετα τσιμπημενο ειδικα καινουργιο...ετσι κι αλλιως το ταξιδι ειναι να γινει σε 3-4 χρονια απο τωρα αλλα ο σχεδιασμος εχει ηδη αρχισει!!γιατι ειναι πολυυ μακρυα απο τον πολιτισμο οπως τον ξερουμε...και περιλαμβανει πολυ βουνο...

nobody
26/01/2009, 19:02
καλησπερα
επειδη ειπατε για την R1 να παραθεσω εδω ενα βιντεακι με εξισου(;) τολμηρο επιχειρημα yamaha
ΥΒΡ125

http://www.re-moto.com/the_motorcycles.php?lang=eng

mikros boudas
26/01/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
καλησπερα
επειδη ειπατε για την R1 να παραθεσω εδω ενα βιντεακι με εξισου(;) τολμηρο επιχειρημα yamaha
ΥΒΡ125

http://www.re-moto.com/the_motorcycles.php?lang=eng αυτο θα του βγαλε την παναγια!παντως για το ταξιδι δεν εχει σημασια τοσο το μεσο,ειδικα αν πηγαινεις απο ασφαλτο...

MikeG
26/01/2009, 19:12
Για ένα τέτοιο ταξίδι χρειάζεσαι ένα όσο το δυνατόν πιο απλό μηχανάκι, το οποίο, να μπορείς και εσύ ο ίδιος να ασχοληθείς με τα βασικά.
Οπότε δημιουργώ μια λίστα με αυτά που νομίζω εγώ.


BMW F650
BMW F650GS
Suzuki DR400S
Yamaha XT (tenere)
KTM 640 Adventure
Honda Africa Twin
BMW R1100GS
Honda XR
Kawasaki KLR

Νομίζω ότι δε μου διαφεύγει κάτι. Αν ψάξεις σε διάφορα φόρουμ ταξιδιωτών, π.χ horizon unlimited θα δεις για ποιο λόγο προτείνονται τα συγκεκριμένα μηχανάκια και όχι πιο καινούρια (εξελιγμένα).
Το θέμα αξιοπιστία παίζει μεγάλο ρόλο. Επίσης αφού μιλάμε για χώμα η λίστα μπορεί να γίνει ακόμα πιο συγκεκριμένη. Τέλος πολύ πιθανόν επιλέγοντας κάποιο από τα παραπάνω να χρειαστεί να κάνεις μερικές βελτιώσεις.

Δε μας λες όμως & για ποιο λόγο ακριβώς ρωτάς. :wave2:

mikros boudas
26/01/2009, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Για ένα τέτοιο ταξίδι χρειάζεσαι ένα όσο το δυνατόν πιο απλό μηχανάκι, το οποίο, να μπορείς και εσύ ο ίδιος να ασχοληθείς με τα βασικά.
Οπότε δημιουργώ μια λίστα με αυτά που νομίζω εγώ.


BMW F650
BMW F650GS
Suzuki DR400S
Yamaha XT (tenere)
KTM 640 Adventure
Honda Africa Twin
BMW R1100GS
Honda XR
Kawasaki KLR

Νομίζω ότι δε μου διαφεύγει κάτι. Αν ψάξεις σε διάφορα φόρουμ ταξιδιωτών, π.χ horizon unlimited θα δεις για ποιο λόγο προτείνονται τα συγκεκριμένα μηχανάκια και όχι πιο καινούρια (εξελιγμένα).
Το θέμα αξιοπιστία παίζει μεγάλο ρόλο. Επίσης αφού μιλάμε για χώμα η λίστα μπορεί να γίνει ακόμα πιο συγκεκριμένη. Τέλος πολύ πιθανόν επιλέγοντας κάποιο από τα παραπάνω να χρειαστεί να κάνεις μερικές βελτιώσεις.

Δε μας λες όμως & για ποιο λόγο ακριβώς ρωτάς. :wave2: ευχαριστω πολυ φιλε...εχω δει και το σαητ που προτεινεις βεβαια και καταλαβαινω ακριβως γιατι η μηχανη πρεπει να ειναι απλη...οτι δεν υπαρχει δε χαλαει και ο,τι μπορεις να φτιαξεις μονος σου σε παει παραπερα!να σου πω την αληθεια μου,το Bmw650gs μου γυαλιζει πολυ για το ταξιδι...ισως περισσοτερο και απο το 990...
Λοιπον,σκεφτομαι και εχω αρχισει να οργανωνω ενα ταξιδι στην νοτια αμερικη....και μιλαω απο Μεξικο,Γουατεμαλα,Κολομβια,Βολιβια,Βενεζουελα,Αργεντ νη,Περου,Χιλη...Δλδ αρχιζω απο Τεξας και κατεβαινω παταγονια...3-4 μηνες περιπου...τα θεματα πολλα βεβαια αλλα με θεληση ολα ξεπερνιουνται...πιστευω πως η αγορα μιας μεταχειρισμενης μηχανης στις Ηπα θα ειναι η καλυτερη επιλογη καθως τα μεταφορικα απο ευρωπη ειναι απαγορευτικα ψηλα...υπαρχει εμπειρια απο νοτια αμερικη αλλα απο πεζοπορια,οχι μηχανη...

mikros boudas
26/01/2009, 19:23
υποσημειωση,Βραζιλια δεν εβαλα γιατι ειναι πολυ "περιεργη" χωρα...ισως στο μελλον αποφασισω να περασω και απο εκει αλλα ως τωρα,δεν υπαρχει σχεδιο για περασμα "σοβαρο"...ισως αλλη φορα μονο αμαζονια...

XJR_Billy
26/01/2009, 19:43
Ο φίλος μας ο Mike ξέχασε να αναφέρει το ΧΤ660R:evil: :lol: , η οποία συμπεριλαμβάνεται στις "σκληρές" αξιόπιστες μηχανές που μπορεί να σε πάει παντού. Με ιδιαίτερα συμφέρουσα τιμή, αξιοπιστία και πολλές δυνατότητες.

Βάζω ένα link από ένα τύπο που διέσχισε τη Νότιο Αμερική με ένα ΧΤ660R. Όχι όπως εσύ σκοπεύεις να κάνεις, αλλά μπορεί να σου δώσει ιδέες.

http://www.youtube.com/watch?v=7Bw5I2wf5tk

Και από κάτω ένας τύπος που ξεκίνησε από Δανία, διέσχισε την Ευρώπη και ΟΛΗ την Αφρική με μιά ΧΤ660R φτάνοντας στο Ακρωτήριο της Καλής Ελπίδας.:eek:

http://www.intoafrica.dk/

:D :wave2:

mikros boudas
26/01/2009, 19:45
ευχαριστω φιλε
το 2 δε δουλευει!

SVX
26/01/2009, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
πιο παλια θυμαμαι ειχε γινει μια συζητηση αλλα δεν την βρισκω...ποια μηχανη πιστευετε πως ειναι ιδανικη για να κανει καποιος ταξιδι που θα περιεχει και ανωμαλο δρομο?καποιο κτμ η μπεμβε?καποιο αφρικα ισως?


εγω αν ημουν στην θεση σου θα εψαχνα μηχανακια που εχουν τρεξει DAKAR....


απο κει και περα ολα καλα που ακουστηκαν ...αλλα καλυτερα τα AFRICA

τα παλια TENERE 660 και 750

και κανα XR Baja style

XJR_Billy
26/01/2009, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ευχαριστω φιλε
το 2 δε δουλευει!

Ουπς !!:D

(Έχω να το δω καιρό):blush: :blush:

MikeG
26/01/2009, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ο φίλος μας ο Mike ξέχασε να αναφέρει το ΧΤ660R:evil: :lol:

:D :wave2:

Νομίζω ότι έγραψα... yamaha xt.... το οποίο περιλαμβάνει όλες ή σχεδόν όλες τις γενιές xt.

XJR_Billy
26/01/2009, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Νομίζω ότι έγραψα... yamaha xt.... το οποίο περιλαμβάνει όλες ή σχεδόν όλες τις γενιές xt.

:D

Έγινε Μάικ !;) :D :wave2:

MikeG
26/01/2009, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ευχαριστω πολυ φιλε...εχω δει και το σαητ που προτεινεις βεβαια και καταλαβαινω ακριβως γιατι η μηχανη πρεπει να ειναι απλη...οτι δεν υπαρχει δε χαλαει και ο,τι μπορεις να φτιαξεις μονος σου σε παει παραπερα!να σου πω την αληθεια μου,το Bmw650gs μου γυαλιζει πολυ για το ταξιδι...ισως περισσοτερο και απο το 990...
Λοιπον,σκεφτομαι και εχω αρχισει να οργανωνω ενα ταξιδι στην νοτια αμερικη....και μιλαω απο Μεξικο,Γουατεμαλα,Κολομβια,Βολιβια,Βενεζουελα,Αργεντ νη,Περου,Χιλη...Δλδ αρχιζω απο Τεξας και κατεβαινω παταγονια...3-4 μηνες περιπου...τα θεματα πολλα βεβαια αλλα με θεληση ολα ξεπερνιουνται...πιστευω πως η αγορα μιας μεταχειρισμενης μηχανης στις Ηπα θα ειναι η καλυτερη επιλογη καθως τα μεταφορικα απο ευρωπη ειναι απαγορευτικα ψηλα...υπαρχει εμπειρια απο νοτια αμερικη αλλα απο πεζοπορια,οχι μηχανη...


Ωραία πράγματα!!!
Εύχομαι να καταφέρεις να τα κάνεις πράξη.
Νομίζω σκέφτεσαι σωστά, αλλά θα πρέπει να ελέγξεις πολύ καλά τη μεταχειρισμένη που θα βρεις προς αγορά. Επίσης θα πρέπει εκεί να κάνει τις όποιες μοντίφες (ανάρτηση, βαλίτσες, κ.α).
Τώρα όσον αφορά το BMW. Νομίζω ότι είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή.
Έχω στη κατοχή μου είναι 650GS και επικροτώ την επιλογή σου 100%. Αυτή τη στιγμή που συζητάμε πολλές τέτοιες μοτοσυκλέτες κάνουν το γύρω του κόσμου και άλλες τον έχουν κάνει πάνω από 1 φορά....
Επίσης, μπορείς να τη μετατρέψεις όπως ακριβώς θέλεις με πάρα πολλά aftermarket... και μη ξεχνάμε ότι έχει τρέξει και dakar που λέει κάποιος...

:wave2:

mikros boudas
26/01/2009, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ωραία πράγματα!!!
Εύχομαι να καταφέρεις να τα κάνεις πράξη.
Νομίζω σκέφτεσαι σωστά, αλλά θα πρέπει να ελέγξεις πολύ καλά τη μεταχειρισμένη που θα βρεις προς αγορά. Επίσης θα πρέπει εκεί να κάνει τις όποιες μοντίφες (ανάρτηση, βαλίτσες, κ.α).
Τώρα όσον αφορά το BMW. Νομίζω ότι είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή.
Έχω στη κατοχή μου είναι 650GS και επικροτώ την επιλογή σου 100%. Αυτή τη στιγμή που συζητάμε πολλές τέτοιες μοτοσυκλέτες κάνουν το γύρω του κόσμου και άλλες τον έχουν κάνει πάνω από 1 φορά....
Επίσης, μπορείς να τη μετατρέψεις όπως ακριβώς θέλεις με πάρα πολλά aftermarket... και μη ξεχνάμε ότι έχει τρέξει και dakar που λέει κάποιος...

:wave2: σιγουρα πρεπει να γινουνε αρκετες μετατροπες ακομα και στο ντεποζιτο...βενζινη στις ανδεις δε βρισκεις ευκολα βλεπεις...πιστευω πως θα βοηθησει παρα πολυ το γεγονος πως εχω συγγενεις στην αμερικη και διατιθεντε να με φιλοξενησουν οποτε θα εχω χρονο να ψαξω καλα το τι θα γινει με την μηχανη και μετα να ξεκινησω...αλλο ενα γεγονος που μου αρεσει με την γερμανιδα ειναι το χαμηλο κοστος αγορας και στις Ηπα,ακομα χαμηλοτερο...γενικα εχω δει πως κεντρικη και νοτια αμερικη κανουν ταξιδια ειτε καθαρα στις πολεις,ειτε απο τα βουνα...ενδιαμεσα ταξιδια λιγα εχω δει ως τωρα...ιδωμεν!

MikeG
26/01/2009, 20:06
Εδώ έχει σχεδόν τα πάντα


http://www.f650.com/


:beer: :beer: :wave2:

mikros boudas
26/01/2009, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εδώ έχει σχεδόν τα πάντα


http://www.f650.com/


:beer: :beer: :wave2: :winka: :beer: :beer: :beer: :sun: