PDA

View Full Version : Προσοχή μετά από πορείες!



carjunkie
26/01/2009, 01:55
Ίσως έχει αναφερθεί και παλαιότερα, αλλά το λέω κι εγώ για όσους δεν το γνωρίζουν.

ΠΡΟΣΟΧΗ, αν περνάτε από δρόμο που έχουν προηγηθεί επεισόδια με ρίψη δακρυγόνων να κλείνετε τη ζελατίνα του κράνους διότι μπορεί να πάθετε ζημιά. Ο αδερφός μου ύστερα από πορεία πέρασε με τη μηχανή από προπύλαια(πανεπιστημίου) και μπήκε στο μάτι του κόκος δακρυγόνου. Το πήρε ο αέρας και μπήκε στο μάτι. Μου έχει συμβεί κι εμένα στο ίδιο μέρος όταν ήμουν πεζός. Πονάει πάρα πολύ, είναι επικίνδυνο διότι δεν βλέπεις από το φρικτό τσούξιμο, τρέχουν μύτες δάκρυα συνέχεια.

Αν συμβεί σε κάποιον άτυχο, πρέπει άμεσα να πάει κάτω από μία βρύση και κρατώντας ανοιχτό το μάτι του να ρίχνει άφθονο νερό. Μετά να σταματάει για λίγο. Αν σταμάτησε ο πόνος μάλλον έχει φύγει το "σκουπίδι". Αν πάλι αρχίζει να τσούζει, ρίχνετε πάλι νερό. Ευτυχώς ο αδερφός μου πρόλαβε και σταμάτησε διότι τα επόμενα δευτερόλεπτα δεν μπορούσε ούτε να περπατήσει από τον πόνο. Πονάει πάρα πολύ, το ξαναλέω! Και να φανταστείτε εμένα μου είχε συμβεί αφού είχαν περάσει 24 ώρες από πορεία και στον αδερφό μου ύστερα από 2 ώρες.

Αυτό που επίσης έχει αναφερθεί εδώ είναι ότι γλιστράει η άσφαλτος όπου έχει σκάσει δακρυγόνο.

Orfeus
26/01/2009, 02:00
νομιζω δεν κανει να ριχνεις νερο...εφαγα δυστυχως και ως πεζος(ως νεος αμαθης νεανιας) και ως μηχανατος(το Δεκεμβρη) και μετα απο κανα τεταρτο αγωνιας,πονου,τσουξιματος και δακρυου ηρεμησα...
Φιλοι πιο "μαχιμοι" μιλανε για διαλυματα με μαλοξ και παρεμφερη...

makis206
26/01/2009, 07:12
Δυο τρεις σταγόνες από μια φέτα λεμόνι, θαύματα κάνει !:beer:

menos
26/01/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δυο τρεις σταγόνες από μια φέτα λεμόνι, θαύματα κάνει !:beer:

Αρα, Χειμωνα καιρο, κραταμε παντα μαζι μας μια πατατα (για το ξεθαμπωμα του κρανους απο την βροχη) και ενα λεμονι (για τα ματια) :uplate: Κανενα αλλο λαχανικο να εχουμε υποψιν μας οταν καβαλαμε την μηχανη; :bigcry:

jfx
26/01/2009, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δυο τρεις σταγόνες από μια φέτα λεμόνι, θαύματα κάνει !:beer:


ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.

ΤΟ τσουξιμο θα ειναι ακόμα χειρότερο...

makis206
26/01/2009, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Αρα, Χειμωνα καιρο, κραταμε παντα μαζι μας μια πατατα (για το ξεθαμπωμα του κρανους απο την βροχη) και ενα λεμονι (για τα ματια) :uplate: Κανενα αλλο λαχανικο να εχουμε υποψιν μας οταν καβαλαμε την μηχανη; :bigcry:

Aγγουράκι για τις ρυτίδες των ματιών :lol:

carjunkie
26/01/2009, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Orfeus
νομιζω δεν κανει να ριχνεις νερο...εφαγα δυστυχως και ως πεζος(ως νεος αμαθης νεανιας) και ως μηχανατος(το Δεκεμβρη) και μετα απο κανα τεταρτο αγωνιας,πονου,τσουξιματος και δακρυου ηρεμησα...
Φιλοι πιο "μαχιμοι" μιλανε για διαλυματα με μαλοξ και παρεμφερη...

Ναι ισχύει ότι δεν κάνει να ρίχνεις νερό, είδικά όταν είσαι σε πορεία και σε έχει πάρει το δακρυγόνο, αλλά στην περίπτωση που λέω εγώ δεν υπάρχει άλλη λύση διότι ο πόνος είναι αφόρητος και πρέπει οπωσδήποτε να φύγει το υπόλειμμα που προκαλεί τον ερεθισμό. Τα μάλοξ και τα λεμόνια είναι για τη στιγμή που πέφτουν τα δακρυγόνα και δεν είναι για να τα βάζεις μέσα στο μάτι αλλά περιμετρικα. Εδώ μιλάμε ότι ο αέρας σήκωσε ένα μικρό κομματάκι που κολλάει στο μάτι. Ίσως κι αυτά να σε ανακουφίσουν(αν το έχει δοκιμάσει κάποιος) αλλά αν δεν βγεί αυτό το πράγμα από το ματάκι σου δεν περνάει. Επίσης, δεν νομίζω να κυκλοφορούν όλοι οι Αθηναίοι με μάλοξ και λεμόνια στην τσέπη και εκείνη την στιγμή άντε να βρείς...Πάντως μιλάμε για τρελή γκαντεμιά αυτό το χουνέρι!

thou-vou
26/01/2009, 11:23
μπορεί να έχεις την αίσθηση του κόκκου στο μάτι αλλά το δακρυγόνο προκαλεί αλεργική αντίδραση και δεν έχει να κάνει με σκουπιδάκη στο μάτι. Ο κόκκος μπορεί (αν είσαι τόσο γκαντέμης) να είναι άσχετο υλικό που έχει αποροφήσει δακρυγόνα αέρια, αλλά αυτό είναι πακέτο. Δεν περνάει σε ένα τέταρτο αλλά μόνη λύση είναι να φύγει με φυσιολογικό ορο ή κολύριο.
Παρότι και το μαλοξ και η μαγειρική σόδα διαλυμένη σε νερό βοηθάνε, αν είσαι περαστικός προφανώς δεν μπορεί να τα κουβαλάς μαζί σου. Αυτά τα ρίχνεις σε ένα πανί ή κατευθείαν στο πρόσωπο με κλειστά τα μάτια...
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή... μέχρι να καταργηθεί η αστυνομία
:p

όχι νερό, όχι λεμόνι, όχι τρίψιμο στο μάτι ακόμα και όταν φτάσεις σπίτι, όχι σκουπίδια σε θάλασσες και ακτές ...:hypnotize

konsttanttinos
26/01/2009, 11:27
Παιδια, σαν φοιτητης ΕΚΑΒ, σας ενημερωνω οτι ο ''κοκκος'' δακρυγονου περιεχει χημικες ενωσεις που προκαλουν υπερδιεγερση των δακρυικων αδενων του οφθαλμου και ερεθισμο του ανωτερου αναπνευστικου με οξεα συμπτωματα πονου και δυσπνοιας.Οσον αφορα το πρωτο το ιδανικο ειναι πλυσεις με χλωριουχο νατριο (φυσιολογικος ορος) και υποτονο κολυριο (με χαμηλο pH).Ειναι πολυ φθηνα και συνιστωνται σε τετοιες μερες να βρισκονται στους αποθηκευτικους χωρους τις μηχανης μας.Aυτα ομως συνηθως δεν ειναι διαθεσιμα οποτε πλυσιμο με αφθονο τρεχουμενο νερο τουλαχιστον ενα 10λεπτο και ακομη κι αν υποχωρησει ο πονος.Αν τα συμπτωματα επιμενουν επιβαλλεται επισκεψη σε οφθαλμιατρο για πιθανη αντιμετωπιση αλλεργικης επιπεφυκιτιδας και πνευμονολογο αν νιωθουμε δειαρκη δυσχερεια αναπνοης.
Το δευτερο προκαλειται απο αγγειοσυσπαση και νευρικο υπερερεθισμο του πνευμονογαστρικου (το νευρο που ακουμπαμε οταν ''βαζουμε δαχτυλο'' ), ετσι εξηγειται η δυσπνοια και ταση για εμετο.Δεν πρεπει να εισπνευσουμε μολυσμενο αερα.
Οταν αντιλαμβανομαστε οτι μπορει να γινουμε θυματα χημικων τοτε μια μπαλακλαβα, κλεισιμο αεραγωγων του κρανους, το σαγονι μας οσο το δυνατο πιο χαμηλα (να βλεπουμε κιολας), να ειμαστε προετοιμασμενοι για τα χειροτερα, και οχι πανικος.
Το λεμονι φιλε μου εχει πολυ οξινο pH και συνηθως δεν εχει τα ιδια αποτελεσματα σε καθε ανθρωπο.Βεβαια ο οξυς πονος δυναμωνει και αυτο οφειλεται στην ''καθαριστικη'' δραση του λεμονιου, που βεβαια ομως αντιδεικνεται ιατρικα.
Πολλα διαλυματα απο διαφορα σκευασματα εχουν αναφερθει αλλα σιγουρα οπως σας ξαναειπα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε εξαιρετικη επιφυλαξη.Το ζητημα ειναι η καταστολη του προβληματος και οχι η δημιουργια νεου.
Ελπιζω να βοηθησα λιγακι.:beer: :wave2:

jfx
26/01/2009, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos

Το λεμονι φιλε μου εχει πολυ οξινο pH και συνηθως δεν εχει τα ιδια αποτελεσματα σε καθε ανθρωπο.Βεβαια ο οξυς πονος δυναμωνει και αυτο οφειλεται στην ''καθαριστικη'' δραση του λεμονιου, που βεβαια ομως αντιδεικνεται ιατρικα.


Το λεμόνι δε μπορεί να εχει οξινο PH. Ή είναι όξινο ή εχει χαμηλό ph...

Πιο παλιά χρησιμοποιούσαν λεμόνι διότι τα δακρυγόνα ήταν βασικά.
Τα δακρυγόνα που χρησιμοποιύνται σήμερα (CS) είναι όξινα και γι 'αυτο για την καταπολέμηση της δρασης τους δεν είναι εξυπνο να ρίξεις λεμόνι, το οποίο ειναι επίσης αρκετά όξινο, αλλά κάτι "αντι-όξινο" ή βασικό όπως το μαλόξ.


Και κάτι ακόμα, τα δακρυγόνα δεν ειναι υδρόφοβα. διαλλυονται σε λιπαρά διαλείμματα και οχι σε νερο. Αμα ριξεις μπόλικο νερο μπορει να γινει και κατι, αλλά δεν ειναι και το πιο αποτλεσματικό.

Orfeus
26/01/2009, 11:49
Επειδη ανταρτης των πολεων δεν εγινα ακομη,ενα τεταρτο περιπου μου πηρε να συνελθω και να μαι λειτουργικος,χωρις βεβαια να χει υποχωρησει το τσουξιμο...

konsttanttinos
26/01/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Το λεμόνι δε μπορεί να εχει οξινο PH. Ή είναι όξινο ή εχει χαμηλό ph...

Πιο παλιά χρησιμοποιούσαν λεμόνι διότι τα δακρυγόνα ήταν βασικά.
Τα δακρυγόνα που χρησιμοποιύνται σήμερα (CS) είναι όξινα και γι 'αυτο για την καταπολέμηση της δρασης τους δεν είναι εξυπνο να ρίξεις λεμόνι, το οποίο ειναι επίσης αρκετά όξινο, αλλά κάτι "αντι-όξινο" ή βασικό όπως το μαλόξ.


Και κάτι ακόμα, τα δακρυγόνα δεν ειναι υδρόφοβα. διαλλυονται σε λιπαρά διαλείμματα και οχι σε νερο. Αμα ριξεις μπόλικο νερο μπορει να γινει και κατι, αλλά δεν ειναι και το πιο αποτλεσματικό.


Εχεις δικιο ,λαθος διατυπωση.
Δεν γνωριζω για τις τεχνικες λεπτομερειες νεων τυπων δακρυγονων οπως εσυ φιλε μου, και πολυ πιθανον να εχουν αλλαξει προ καιρου τα δεδομενα.
Το να αντιμετωπισεις ΑΜΕΣΑ μια εμβολη ''κοκκου'' δακρυγονου ειναι ιδιαζουσα περιπτωση, γιατι απο την μια με πλυσεις μαλοξ υποψιαζομαι οτι εχουμε καταστολη του φαινομενου, απομακρυνση ομως υπαρχει;Το μαλοξ τι ακριβως κανει;Ανακουφιζει απο τον πονο και σταματαει τα δακρυα;Πως χρησιμοποιειται ακριβως;
Οσον αφορα το λεμονι, ειδες οτι εγραψα οτι αντεδεικνυται ιατρικα, και οτι συνισταται πλυση με νερο απλα για να ανακουφιστει προσκαιρα ο παθων.Γνωριζω οτι οι περισσοτερες χημικες ουσιες πληξης δεν ειναι υδροβοβες αλλιως ολοι θα κουβαλουσαν μπουκαλια νερου και θα την εβγαζαν λαδι στις πορειες.

konsttanttinos
26/01/2009, 12:11
Σαν σχετικο παραθετω κι αυτο http://www.scribd.com/doc/8750075/-22.
Βεβαια αν ψαξετε στο google "αντιμετωπιση δακρυγονων'', θα βρειτε κι ενα κειμενο που βρισκεται σχεδον σε ολα τα ''αντιεξουσιαστικα'' blogs , δεν ξερω αν ειναι βασιμο, αν και περιεχει πολυ χρησιμες οδηγιες.