PDA

View Full Version : Δημος Αθηναιων....ο γελειος...!



Σελίδες : [1] 2

hector
26/01/2009, 11:54
Δειτε αυτο και πειτε.....http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=979567&lngDtrID=244

sniper
26/01/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
Δειτε αυτο και πειτε.....http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=979567&lngDtrID=244


Δεν καταλαβαίνω..... θέλουμε πάρκινγκ αλλά δεν θέλουμε να πειράξουμε και τον χώρο....

Θα γίνει ένα υπόγειο δημοτικό πάρκινγκ και θα φυτέψουν άλλα δέντρα.... Ποιο το πρόβλημα δλδ;

Πως αλλιώς να γίνει κάτι στην Πλ. Αμερικής; :confused:

TROOPER
26/01/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν καταλαβαίνω..... θέλουμε πάρκινγκ αλλά δεν θέλουμε να πειράξουμε και τον χώρο....

Θα γίνει ένα υπόγειο δημοτικό πάρκινγκ και θα φυτέψουν άλλα δέντρα.... Ποιο το πρόβλημα δλδ;

Πως αλλιώς να γίνει κάτι στην Πλ. Αμερικής; :confused:

+1

sniper
26/01/2009, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
+1

Να προσθέσω ότι (μια και η περιοχή αυτή είναι η παιδική γειτονιά μου) ότι πριν έρθουν οι σημερινοί "οικολόγοι" κάτοικοι της περιοχής, η περιοχή ήταν περιβόλια και σπιτάκια (μονοκατοικίες κατά κύριο λόγο) με αυλές και κήπους, με λουλούδια και δέντρα.... Οι σημερινοί κάτοικοι ήρθαν κι έμειναν στις πολυκατοικίες (χωρίς πάρκινγκ - φταίνε οι εργολάβοι αλλά κι αυτοί που αγόρασαν) που χτίστηκαν πάνω στους κήπους.....


Κι άρα δεν ξέρω ποιος είναι ο γελοίος στην συγκεκριμένη υπόθεση.....

TROOPER
26/01/2009, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Να προσθέσω ότι (μια και η περιοχή αυτή είναι η παιδική γειτονιά μου) ότι πριν έρθουν οι σημερινοί "οικολόγοι" κάτοικοι της περιοχής, η περιοχή ήταν περιβόλια και σπιτάκια (μονοκατοικίες κατά κύριο λόγο) με αυλές και κήπους, με λουλούδια και δέντρα.... Οι σημερινοί κάτοικοι ήρθαν κι έμειναν στις πολυκατοικίες (χωρίς πάρκινγκ - φταίνε οι εργολάβοι αλλά κι αυτοί που αγόρασαν) που χτίστηκαν πάνω στους κήπους.....

δεν διαφωνω πουθενα.

hector
26/01/2009, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Θα γίνει ένα υπόγειο δημοτικό πάρκινγκ και θα φυτέψουν άλλα δέντρα.... Ποιο το πρόβλημα δλδ;



Θα γινει....; και τι θα φυτεψουν, νερατζουλες; μακαρι να εχω αδικο και ολα να γινουν σωστα με μια σωστη δενδροφυτεψη. Εσυ δλδ αυτο πιστευεις οτι θα γινει; Παντως τα δεντρα που κοψανε δυσκολα θα αντικατασταθουν....
Χαιρομαι που υπαρχουν αισιοδοξοι ανθρωποι σαν και εσενα :wave2:

TROOPER
26/01/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
Θα γινει....; και τι θα φυτεψουν, νερατζουλες; μακαρι να εχω αδικο και ολα να γινουν σωστα με μια σωστη δενδροφυτεψη. Εσυ δλδ αυτο πιστευεις οτι θα γινει; Παντως τα δεντρα που κοψανε δυσκολα θα αντικατασταθουν....
Χαιρομαι που υπαρχουν αισιοδοξοι ανθρωποι σαν και εσενα :wave2:

καταλαβαινω την αντιδραση οταν κατι γινεται λαθος η δεν γινεται καθολου.προκαταβολικα ομως να γκρινιαζουμε το θεωρω καπως...

sniper
26/01/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
Θα γινει....; και τι θα φυτεψουν, νερατζουλες; μακαρι να εχω αδικο και ολα να γινουν σωστα με μια σωστη δενδροφυτεψη. Εσυ δλδ αυτο πιστευεις οτι θα γινει; Παντως τα δεντρα που κοψανε δυσκολα θα αντικατασταθουν....
Χαιρομαι που υπαρχουν αισιοδοξοι ανθρωποι σαν και εσενα :wave2:

Έχεις περάσει ποτέ απο την Πλ. Αμερικής; Έχεις ιδέα τι δέντρα κόπηκαν και πόσα; Έχεις ιδέα πόσα αυτοκίνητα περνάνε καθημερινά από την Πατησίων σ' εκείνο το σημείο; Έχεις προσπαθήσει να παρκάρεις εκεί ποτέ; (το ποτέ είναι το σωστό γιατί δεν θα βρεις ποτέ να παρκάρεις)

Διαφωνώ γενικότερα με την τσιμεντοποίηση αλλά ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά δεν μπορείς να κάνεις.

Με εκνευρίζει η "ευαισθητοποίηση" των κατοίκων όταν αυτοί είναι υπεύθυνοι για την σημερινή κατάσταση της περιοχής... αν δεις στα μπαλκόνια τους (στις πολυκατοικίες του μπετόν) θα δείς έξω από κάθε δωμάτιο κι ένα κλιματιστικό..... είναι το οικολογικό τους προφίλ τέτοιο.....

hector
26/01/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
καταλαβαινω την αντιδραση οταν κατι γινεται λαθος η δεν γινεται καθολου.προκαταβολικα ομως να γκρινιαζουμε το θεωρω καπως...


.....καπως ετσι εχουν γ@μησει ολα τα αστικα κεντρα των πολεων στην Ελλαδα...
.....καπως ξεκινανε και καπως αλλιως τελειωνουν (πχ Μητροπολιτικο Παρκο)

sniper
26/01/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
.....καπως ετσι εχουν γ@μησει ολα τα αστικα κεντρα των πολεων στην Ελλαδα...
.....καπως ξεκινανε και καπως αλλιως τελειωνουν (πχ Μητροπολιτικο Παρκο)

Που είπαμε ότι ζεις εσύ;

hector
26/01/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
[B

Με εκνευρίζει η "ευαισθητοποίηση" των κατοίκων όταν αυτοί είναι υπεύθυνοι για την σημερινή κατάσταση της περιοχής... αν δεις στα μπαλκόνια τους (στις πολυκατοικίες του μπετόν) θα δείς έξω από κάθε δωμάτιο κι ένα κλιματιστικό..... είναι το οικολογικό τους προφίλ τέτοιο..... [/B]

Αρα καλα να παθουν, τετοια τους αξιζουν κτλ; Εχεις σκεφτει ποιοι κατοικουν πλεον σε αυτες τις περιοχες των Αθηνων, εχεις σκεφτει τις αναγκες τους και το περιβαλλον στο οποιο ζουν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ; Εχεις σκεφτει την παιδεια η την μορφωση που εχουν....ωστε να εχουν το ζητουμενο οικολογικο προφιλ....; Ενα τηλ. στην Ελληνικη Στατιστικη Υπηρεσια θα σε βοηθησει.

sniper
26/01/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
Αρα καλα να παθουν, τετοια τους αξιζουν κτλ; Εχεις σκεφτει ποιοι κατοικουν πλεον σε αυτες τις περιοχες των Αθηνων, εχεις σκεφτει τις αναγκες τους και το περιβαλλον στο οποιο ζουν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ; Εχεις σκεφτει την παιδεια η την μορφωση που εχουν....ωστε να εχουν το ζητουμενο οικολογικο προφιλ....; Ενα τηλ. στην Ελληνικη Στατιστικη Υπηρεσια θα σε βοηθησει.


1. Αυτοί διαμόρφωσαν το περιβάλλον που ζουν
2. Αρα να αφήσουμε τα 5-10 δέντρα που κόπηκαν και να παραμείνει η πλατεία όπως είναι.... και να βάζουν τ' αυτοκίνητά τους στον γκώλο τους....

Είναι κι αυτή μια άποψη.

Εσύ δεν μας είπες που ζεις όμως.

catmaster
26/01/2009, 12:56
Δεν μένω στην πλατεία Αμερικής και οκ καλά τα λέτε και οι μεν και οι δε αλλά .....


το μόνο σημείο που μπορούσε να στεγάσει το πάρκιν ήταν κάτω από το πάρκο με τα δέντρα η τελικά αυτό ήταν η πιο εύκολη λύση μιας και αυτά δεν έχουν φωνή ;;;

:rolleyes:

hector
26/01/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Που είπαμε ότι ζεις εσύ;

Εχω μια βιλλα στο Ψυχικο, μια η γυναικα μου στην Κιφισια, και εχουμε και δυο εξοχικα: ενα στη Πορταρια και ενα στο Καρπενιση (αλλα αυτο δεν μου αρεσει, εχει μικρη χεστρα και δεν βολευει).
Ελπιζω να σε βοηθησα....:lol:

sniper
26/01/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Δεν μένω στην πλατεία Αμερικής και οκ καλά τα λέτε και οι μεν και οι δε αλλά .....


το μόνο σημείο που μπορούσε να στεγάσει το πάρκιν ήταν κάτω από το πάρκο με τα δέντρα η τελικά αυτό ήταν η πιο εύκολη λύση μιας και αυτά δεν έχουν φωνή ;;;

:rolleyes:


ρε μλκ έχεις περάσει από την περιοχή; έστω και δίπλα της :lol: :lol: :lol: :lol:

Τι ήθελες; να απαλλοτριώσει ο δήμος κανένα τετράγωνο; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
Εχω μια βιλλα στο Ψυχικο, μια η γυναικα μου στην Κιφισια, και εχουμε και δυο εξοχικα: ενα στη Πορταρια και ενα στο Καρπενιση (αλλα αυτο δεν μου αρεσει, εχει μικρη χεστρα και δεν βολευει).
Ελπιζω να σε βοηθησα....:lol:


Νόμιζα ότι μιλάγαμε σοβαρά.

hector
26/01/2009, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ρε μλκ έχεις περάσει από την περιοχή; έστω και δίπλα της :lol: :lol: :lol: :lol:

Τι ήθελες; να απαλλοτριώσει ο δήμος κανένα τετράγωνο; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




Νόμιζα ότι μιλάγαμε σοβαρά.


Περναω χρονια απο εκει....για 2 χρονια ζουσα στην Ευπαλινου (ιφ γιου νοου)

Σοβαρα μιλαγαμε αλλα ερωτηματα του τυπου "δεν μας ειπες που μενεις" δεν ειναι σοβαρα:nono:

Το "ρε μλκ" δεν χωρα στην κουβεντα...και επειδη δεν στο επιστρεφω το αφηνω να πεσει....:wave2:

Road67
26/01/2009, 13:07
Εγώ ξέρω οτι στην πλατεία Αμερικής δεν έβρισκα χώρο ν' αφήσω το fazer. Που να μιλήσω για όταν αναγκάστηκα να περάσω με το kangoo της δουλειάς.

Δεν ξέρω αν θα υλοποιηθεί το υπόγειο πάρκινγκ κι από πάνω τα δεντράκια πάντως η ένσταση μου η μοναδική είναι οτι μπορούσαν κάπου να τα μεταφυτεύσουν αυτά τα δέντρα. Κρίμα τόσων χρονών δέντρα... Βέβαια το κόστος μεταφοράς θα ήταν υψηλό.

Δε μπορούμε πάντως να τα έχουμε όλα. Και θέσεις στάθμευσης και 2 αυτοκίνητα κμο ανά οικογένεια και πάρκα με ή χωρίς πράσινο.

sniper
26/01/2009, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
Περναω χρονια απο εκει....για 2 χρονια ζουσα στην Ευπαλινου (ιφ γιου νοου)

Σοβαρα μιλαγαμε αλλα ερωτηματα του τυπου "δεν μας ειπες που μενεις" δεν ειναι σοβαρα:nono:

Το "ρε μλκ" δεν χωρα στην κουβεντα...και επειδη δεν στο επιστρεφω το αφηνω να πεσει....:wave2:


Δεν απευθυνόταν σε εσένα.... :nono: να είμαστε και λίγο προσεχτικότεροι.

iosif
26/01/2009, 13:08
Μηνύσεις υποβάλλουν αυτή τη στιγμή, πολίτες στο ΑΤ Κυψέλης, οι οποίοι διαμαρτύρονται για την κοπή 45-50 δέντρων στο πάρκο που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Πατησίων και Κύπρου, από τον δήμο Αθηναίων. Ο χώρος πρόκειται να μετατραπεί σε δημοτικό χώρο στάθμευσης.

Κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής παραμένουν στο χώρο, διαμαρτυρόμενοι, ενώ, στις 13:00, πρόκειται να πραγματοποιήσουν πορεία με αφετηρία το πάρκο και κατεύθυνση το Δημαρχείο Αθηνών, στην πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως.

Στο σημείο βρίσκονται 4 διμοιρίες των ΜΑΤ.

http://www.tvxs.gr/v3985
http://athens.indymedia.org/front.ph...icle_id=978472
υποψιν ότι μεχρι πριν μιση ωρα επεφτε αγριο ξυλο.

α! ξεχασα. αν οι κατοικοι δεν διαμαρτυρονταν για τα δεντρα αλλα "να φυγουν οι βρωμιαρηδες ξενοι" μαλλον τα ματ θα τους κερναγαν καφεδακι...

κατα τα άλλα ο κακλαμανης θελει την διπλη αναπλαση και για λογους αναπτυξης πρασινου...
__________________

sniper
26/01/2009, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
... 45-50 δέντρων .....


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

είχαμε δάσος στα Πατήσια; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

iosif
26/01/2009, 13:11
3 φορες στην πολη που μενω δημιουργηθηκαν παρκινγκ δημοτικα, προσωρινα σε χωρο πρασινου τα οποια στο μελλον θα γινουν υπογεια και θα φυτευτουν δεντρα. εχει περασει μια δεκαετια απο τοτε.......

α! και το κτημα θων (αλεξανδρας) θα γινοταν κτιριο με πολυ πρασινο τριγυρω....

hector
26/01/2009, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν απευθυνόταν σε εσένα.... :nono: να είμαστε και λίγο προσεχτικότεροι.
.....εχεις δικιο....θα ειμαι προσεκτικοτερος....αλλα και εσυ μην εισαι τοσο αυστηρος...παραλληλα δουλευουμε:wave2:

Road67
26/01/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
45-50 δέντρων στη συμβολή των οδών Πατησίων και Κύπρου :eyepop: :eyepop:

sniper
26/01/2009, 13:18
Στο συγκεκριμένο ΟΙΚΟΠΕΔΟ (οι δύο πλευρές τους είναι μπετόν τοίχοι των όμορων πολυκατοικιών) λοιπόν πριν πολλά χρόνια λειτουργούσε ένα λούνα πάρκ, το οποίο κι έφυγε από εκεί, έγινε ένα παρκάκι. Αυτό πρέπει να έγινε πριν καμιά 15ρια χρόνια.....


Πριν γίνει παρκάκι, βρύα και λειχήνες είχε....



τα υπόλοιπα, είναι για να είχαμε να λέγαμε

sniper
26/01/2009, 13:25
Να και το δάσος που κόψανε....


153313

iosif
26/01/2009, 13:27
οσοι διαμαρτυρονται ειναι εκει και ειναι κατοικοι της περιοχης

οσοι ειναι υπερ και ειναι κατοικοι της περιοχης και θεωρουν οτι μας περισσευουν εστω 2 (δυο) δεντρα μπορουν επισης να πανε και να πουνε την γνωμη τους

υγ απορω που υπαρχουν και παιδικες χαρες. αφου εχουν 2-3 δεντρα μεσα τι τις κρατανε? ας γινουν και εκει "υπογεια" παρκινγκ...

el_hymador
26/01/2009, 13:31
καλα, οσοι πιστευετε οτι πανω απο το υπογειο parking θα "αποκατασταθει το πρασινο....:lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

και να μην ξεχασω να προσθεσω...



:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
26/01/2009, 13:32
Έχω μια έντονη ευαισθησία με τα δέντρα...
μάλλον κάποιος καθηγητής μου φταίει γι αυτό, μαζί και ο πατέρας μου με το πάθος του για τις πορτοκαλιές/μανταρινιές κλπ...

Όταν βλέπω κομμένα δέντρα κάτι παθαίνω και ας είναι για καλό. Πχ διαπλάτυνση λ.Πεντέλης... :mad:

Ωστόσο αν πράγματι, είναι για καλό, πάει στο διάλο.

Αν κάνουν το πάρκιν και δεν τα ξαναφυτέψουν στην θέση τους, να φυτέψουν εκείνους με τις υποσχέσεις. :evil:

Akatanomastos
26/01/2009, 13:32
το θεμα πρασινο σε κεινη την περιοχη ειναι πολυ ευαισθητο, βλεπετε και στην φωτο ποσα δεντρα εχει γυρω γυρω..

οπως και να χει ειναι προκλητικο να κοβεις ξεμερωματα σαν τον κλεφτη και τα λιγα δεντρα που εχει η περιοχη..


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Αυτοί διαμόρφωσαν το περιβάλλον που ζουν


αυτο δεν ειναι δικαιολογια, εγινε που εγινε η μαλακια πριν απο χρονια, δεν πρεπει να αλλαξει καπως η κατασταση?



δεν διαφωνω με το εργο του παρκινγκ, ισως ομως επρεπε να το ψαξουν λιγο καλητερα

Akatanomastos
26/01/2009, 13:34
επισης θα μπορουσε επιτελους να γινει πραξη το προτζεκτ για πρασινο στις πολυκατοικιες, με πρασινο στα μπαλκονια και στις ταρατσες..
με επιδοτησεις απο τον δημο, ισως καποιους δημοτικους <<κηπουρους>> να περιποιουντε τις πρασινες ταρατσες κλπ κλπ..

αλλα ποιος ασχολειται να χρηματοδοτησει κατι τετοιο:rolleyes:

iosif
26/01/2009, 13:36
ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΣΤΟΥς ΑΓΙΟΥς ΑΝΑΡΓΥΡΟΥς (ΠΕΥΚΩΝΑ Ή ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΏΗΝ ΠΕΥΚΏΝΑ)

iosif
26/01/2009, 13:36
Α! και ξερετε τι αποψη εχω για τα παρκινγκ?

ΠΑΡΤΕ ΜΟΤΟ!

sergiosm
26/01/2009, 14:18
Δεν μπορώ να καταλάβω...

υπάρχει ένα σοβαρό ΠΡΟΒΛΗΜΑ στην περιοχή, ΔΕΝ υπάρχουν επαρκείς θέσεις στάθμευσης.
Οπότε τί κάνουμε:

α) εξαφανίζουμε τα αυτοκίνητα: ΔΕΝ γίνεται
β) απαγορεύουμε στους κατοίκους να έχουν αυτοκίνητα για να μην παρκάρουν εκεί: ΔΕΝ γίνεται
γ) απαγορεύουμε στους μη κατοίκους να παρκάρουν εκεί: ΔΕΝ γίνεται
δ) αγνοούμε το πρόβλημα: γίνεται, αλλά τότε βρίζουμε τον δήμο επειδή δεν κάνει τίποτα
ε) δημιουργούμε θέσεις στάθμευσης: ΓΙΝΕΤΑΙ


και το ερώτημα είναι: ΠΟΥ φτιάχνουμε τις θέσεις στάθμευσης:

α) Γκρεμίζουμε μία ή περισσότερες πολυκατοικίες: θεωρητικά γίνεται, αλλά πια από όλες;
β) χρησιμοποιούμε έναν ελεύθερο χώρο: θεωρητικά γίνετα, αλλά ΔΕΝ υπάρχει
γ) κόβουμε δέντρα από ένα πάρκο, κατασκευάζουμε υπόγειο πάρκινγκ και ξαναφυτεύουμε δέντρα: ΓΙΝΕΤΑΙ, αλλά αντιμετωπίζουμε τη δυσπιστία για το αν θα ξαναφυτέψουμε δέντρα.

Οπότε ή κάνουμε το τελευταίο ή δεν κάνουμε τίποτα και αφήνουμε το πρόβλημα να διαιωνίζεται και να γίνεται χειρότερο.

Αν ήσασταν στη θέση του δημάρχου τί θα κάνατε;;

gixxerpap
26/01/2009, 14:45
ρε τον καημενο τον δημαρχο, κοιτα να δεις σε τι δυσκολη θέση τον φερανε ....

TROOPER
26/01/2009, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
.....καπως ετσι εχουν γ@μησει ολα τα αστικα κεντρα των πολεων στην Ελλαδα...
.....καπως ξεκινανε και καπως αλλιως τελειωνουν (πχ Μητροπολιτικο Παρκο)

συμφωνω.και τοτε την αντιδραση οχι μονο την επικροτω αλλα προσπαθω να συμμετεχω κιολας.

αλλα ''ακομα δεν τον ειδαμε γιαννη τονε βγαλαμε''?

υ.γ.κατα πασα πιθανοτητα η καταληξη θα ειναι η γνωστη και τοτε ναι.να αντιδρασει ο κοσμος.αλλα μεχρι τοτε...

υ.γ.2.αντιδραση δεν ειναι σημερα κανω πορεια και αυριο παω να πιασω τον δημαρχο μπας και βολεψει την κορη μου/γιο μου και εγω θα τον ξαναψηφισω.

@sergiosm +1000

ermiss
26/01/2009, 15:09
Στο Ελλάντα αφήνουμε τα δάση να καούν, προστατεύουμε με διμοιρίες ψεύτικα δέντρα και όσους κόβουν δέντρα...



Μην κατηγορείτε την δυσπιστία των πολιτών παιδιά, δεν φταίνε αυτοί που είναι δύσπιστοι...

Αυτούς που κατηγορούν, αυτοί φταίνε για την δυσπιστίας τους. Τις αρχές για την μη τήρηση των κανονισμών και των συμφωνιών.


Και αφήστε τις εξυπνάδες, φταίνε που αγόρασαν αυτοκίνητα...

Τραβάτε σε καμιά ευρωπαική πόλη να δείτε πόσες γραμμές μετρό έχει με 5μ κατοίκους. Αν δουλεύουν σωστά και αν έχουν σωστή διάρθρωση τα ΜΜΜ. Κατεβάστε τον χάρτη για τα λεωφορεία της Αθήνας και σπάστε πλάκα...
Ανοίξτε το χάρτη και δείτε πόσες περιοχές μένουν εκτός Μετρό-ηλεκτρικό-τραμ. Ας μας πουν οι συνάδελφοι απο τον Πειραιά (μια ολόκληρη πόλη) πόσες γραμμές στους καλύπτουν???



Ας κάνουν το πάρκινγκ αλλά να δούμε επιτέλους και το πράσινο μετά.

TROOPER
26/01/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss



Μην κατηγορείτε την δυσπιστία των πολιτών παιδιά, δεν φταίνε αυτοί που είναι δύσπιστοι...



ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΠΙΣΤΟΙ (μπορω να το δεχτω) ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΕΜΠΡΑΚΤΑ (για μια φορα εστω).

Aggelos_SV
26/01/2009, 15:26
Ένα 7,5άρι από το ρήγμα της Πάρνηθας μόνο σώζει την Αθήνα:sad: :rolleyes: ...αργά ή γρήγορα ...

azanka
26/01/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

και το ερώτημα είναι: ΠΟΥ φτιάχνουμε τις θέσεις στάθμευσης:

α) Γκρεμίζουμε μία ή περισσότερες πολυκατοικίες: θεωρητικά γίνεται, αλλά πια από όλες;
β) χρησιμοποιούμε έναν ελεύθερο χώρο: θεωρητικά γίνετα, αλλά ΔΕΝ υπάρχει
γ) κόβουμε δέντρα από ένα πάρκο, κατασκευάζουμε υπόγειο πάρκινγκ και ξαναφυτεύουμε δέντρα: ΓΙΝΕΤΑΙ, αλλά αντιμετωπίζουμε τη δυσπιστία για το αν θα ξαναφυτέψουμε δέντρα.

Οπότε ή κάνουμε το τελευταίο ή δεν κάνουμε τίποτα και αφήνουμε το πρόβλημα να διαιωνίζεται και να γίνεται χειρότερο.

Αν ήσασταν στη θέση του δημάρχου τί θα κάνατε;;

ξέχασες το:

δ) παίρνουμε δημόσια έκταση με πράσινο, την δίνουμε σε ιδιώτη να την εκμεταλλεύται, και στον λίγο χώρο που θα απομείνει απο ράμπες εισόδου-εξόδου, απολήξεις κλιμακοστασίων και ανελκυστήρων, και αεραγωγών, φυτεύουμε και λίγο πράσινο για το ξεκάρφωμα, αν δεν βάλουμε και τίποτα τραπεζοκαθίσματα για να ανέβει το κέρδος του παραχωρησιούχου γκαραζά... και άσε τα κορόιδα να φωνάζουνε για δέντρα!

super_toto
26/01/2009, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Έχεις περάσει ποτέ απο την Πλ. Αμερικής; Έχεις ιδέα τι δέντρα κόπηκαν και πόσα; Έχεις ιδέα πόσα αυτοκίνητα περνάνε καθημερινά από την Πατησίων σ' εκείνο το σημείο; Έχεις προσπαθήσει να παρκάρεις εκεί ποτέ; (το ποτέ είναι το σωστό γιατί δεν θα βρεις ποτέ να παρκάρεις)

Διαφωνώ γενικότερα με την τσιμεντοποίηση αλλά ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά δεν μπορείς να κάνεις.

Με εκνευρίζει η "ευαισθητοποίηση" των κατοίκων όταν αυτοί είναι υπεύθυνοι για την σημερινή κατάσταση της περιοχής... αν δεις στα μπαλκόνια τους (στις πολυκατοικίες του μπετόν) θα δείς έξω από κάθε δωμάτιο κι ένα κλιματιστικό..... είναι το οικολογικό τους προφίλ τέτοιο.....

Κάτσε ρε sniper, οι κάτοικοι της περιοχής φταίνε για την κατάντια της περιοχής? Το κράτος δεν φταίει. Δηλαδή τι να κάνουν οι κάτοικοι? Να μην βάζουν κλιματιστικά? Να μην έχουν αυτοκίνητα? Να μην κατοικούν σε αυτή την περιοχή?


Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά δεν γίνεται. Αλλά δεν νομίζω ότι αυτή είναι η περίπτωση. Το πάρκινγκ θα είναι δημοτικό ή ιδιωτικο? Αν είναι δημοτικό μήπως θα το εκμεταλλεύεται μια ιδιωτική εταιρία? Και σε κάθε περίπτωση γιατί ο δήμος δεν αγόραζε μια άλλη περιοχή , ένα τετραγωνο να φτιάξει εκεί το πάρκινγκ. Έπρεπε να το κάνει στο μοναδικό σημείο που υπήρχαν δέντρα?

sniper
26/01/2009, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Κάτσε ρε sniper, οι κάτοικοι της περιοχής φταίνε για την κατάντια της περιοχής? Το κράτος δεν φταίει. Δηλαδή τι να κάνουν οι κάτοικοι? Να μην βάζουν κλιματιστικά? Να μην έχουν αυτοκίνητα? Να μην κατοικούν σε αυτή την περιοχή?

Και σε κάθε περίπτωση γιατί ο δήμος δεν αγόραζε μια άλλη περιοχή , ένα τετραγωνο να φτιάξει εκεί το πάρκινγκ. Έπρεπε να το κάνει στο μοναδικό σημείο που υπήρχαν δέντρα?


Σωστά.... θα μπορούσε να φτιάξει ένα πάρκινγκ για τους κατοίκους της Πλ. Αμερικής στην Μαλακάσα

'Η θα μπορούσε με τα δημοτικά τέλη που κανένας μας δεν θέλει να πληρώσει κι όλοι φωνάζουμε να αγοράσει το δίπλα τετράγωνο, να κατεδαφίσει τις πολυκατοικίες και να το φτιάξει εκεί αλλά μετά θα φωνάζαμε για τους καημένους τους ενοίκους που αντι για την αγοραία εισπράξανε την αντικειμενική αξία..... κι άλλες τέτοιες ιστορίες γι αγρίους....

Αν είναι να μιλάμε σοβαρά, διαφορετικά να αρχίσουμε να λέμε ότι να 'ναι....


Και ναι, ΚΑΙ οι κάτοικοι φταίνε..... αν δεν αγοράζανε σπίτια στις πρώτες οικοδομές, δεν δίνανε αντιπαροχή τα σπίτια τους, δεν θα είχε φτάσει σε αυτό το χάλι η περιοχή.....

Αλλά μάθαμε να φταίνε πάντα οι άλλοι και το "κράτος"

nikos force
26/01/2009, 16:10
σταματηστε να ζειτε εκει ... ξεκινηστε την αποκεντρωση απο το κεντρο ... το κεντρο να γινει καθαρα επαγγελματικο κεντρο , ωστε να μην υπαρχει αναγκη να κινουνται αυτοκινητα, ωστε να μην υπαρχει αναγκη για παρκιν , ωστε να μην υπαρχει συμφορηση ... ωστε να μην υπαρχουν πολα προβληματα ...

ΑΛΛΑ ...:bigcry: :bigcry: :bigcry:

sergiosm
26/01/2009, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
ωστε να μην υπαρχει αναγκη να κινουνται αυτοκινητα,

Για να μη υπάρχει ανάγκη για αυτοκίνητα, θα πρέπει να φτιαχτούν επιτέλους τα ΜΜΜ.

Διαφορετικά, θα εξακολουθήσει:
να υπαρχει αναγκη για παρκιν,
να υπαρχει συμφορηση
να υπαρχουν προβληματα

Εκτός και αν -ω του θαύματος- φύγουν οι υπηρεσίες από το κέντρο.

Φοβάμαι όμως ότι και να φύγουν, με τον τρόπο που θα φύγουν απλά θα "μετακομίσουν" το πρόβλημα αλλού ...

dimdil
26/01/2009, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Αλλά μάθαμε να φταίνε πάντα οι άλλοι και το "κράτος" [/B]


+250
ειναι πολυ βολικο----ευκολο----και το κυριοτερο
ειναι πολυ της ΜΟΔΑΣ (σαν το v-strom ενα πραμα)

:winka:

Aggelos_SV
26/01/2009, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Και ναι, ΚΑΙ οι κάτοικοι φταίνε..... αν δεν αγοράζανε σπίτια στις πρώτες οικοδομές, δεν δίνανε αντιπαροχή τα σπίτια τους, δεν θα είχε φτάσει σε αυτό το χάλι η περιοχή.....

Αλλά μάθαμε να φταίνε πάντα οι άλλοι και το "κράτος"


Oι μόνοι που φταίνε είναι οι Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ ( ή όπως λέγονταν τότε) από τον Β.Π.Π. έως τον σεισμό του '99.
Οι εργολάβοι λογικό δεν είναι να εκμεταλλευτούν στο maximum το δικαίωμα που τους δίνει το κράτος ( συντελεστής δόμησης =85016 και βάλε)?Κυνήγησαν το μέγιστο δυνατό κέρδος που θα μπορούσαν να αποκομίσουν γιατί απλά μπορούσαν ,αδιαφορώντας για το αισθητικό και το περιβαλλοντικό αποτέλεσμα. Και καλά έκαναν στην τελική.:rolleyes: Το κράτος και μόνο το κράτος οδήγησε την Αθήνα στην σημερινή της κατάσταση...δυστυχώς

sniper
26/01/2009, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Oι μόνοι που φταίνε είναι οι Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ ( ή όπως λέγονταν τότε) από τον Β.Π.Π. έως τον σεισμό του '99.
Οι εργολάβοι λογικό δεν είναι να εκμεταλλευτούν στο maximum το δικαίωμα που τους δίνει το κράτος ( συντελεστής δόμησης =85016 και βάλε)?Κυνήγησαν το μέγιστο δυνατό κέρδος που θα μπορούσαν να αποκομίσουν γιατί απλά μπορούσαν ,αδιαφορώντας για το αισθητικό και το περιβαλλοντικό αποτέλεσμα. Και καλά έκαναν στην τελική.:rolleyes: Το κράτος και μόνο το κράτος οδήγησε την Αθήνα στην σημερινή της κατάσταση...δυστυχώς


Ξέρεις τι μου θυμίζει αυτό....


Κάποτε ο Μαμιδάκης έφτιαξε κάτι δεξαμενές και στην περιοχή τότε κυκλοφορούσαν μονο τσακάλια κι αλεπούδες....

Μετά άρχισαν να χτίζουν κάτι παράγκες στην γύρω περιοχή (από φτωχούς και μεροκαματιάρηδες) οι οποίες μετεξελίχθηκαν σε πολυκατοικίες..... και μετά άρχισαν να φωνάζουν οι κάτοικοι αυτών να φύγουν οι δεξαμενές.....

Το "κράτος" έκανε τις παράγκες πολυκατοικίες (δλδ τα έπιασε κάποιος σε κάποια κρατική υπηρεσία από ΠΟΛΙΤΗ) και τώρα φωνάζουμε ότι υπάρχουν δεξαμενές δίπλα στα σπίτια....

Ε είναι τουλάχιστον αστείο το όλο σκηνικό.....


Οι εργολάβοι δεν έπιασαν κανένα να του βάλουν το όπλο στο κεφάλι να δώσει το σπιτι του αντιπαροχή μάστορα, ούτε απείλησαν τον κόσμο που τ' αγόρασε.....

Είπα φταίνε ΚΑΙ οι κάτοικοι (και σαφώς και το ΥΠΕΧΩΔΕ)

costas106
26/01/2009, 17:54
Κάποιες φωτογραφίες:
http://kipzzzeli.blogspot.com/2009/01/260109.html

Zid
26/01/2009, 18:12
Ενα πάρκινγκ είπε να φτιάξει ο κακομοίρης Δήμαρχος για τη φουκαριάρα τη μάνα του που μένει στη Πατησίων και δε βρίσκει να παρκάρει....


:bigcry:

Cpt. Haddock
26/01/2009, 19:02
Έμενα κι εγώ εκεί (κ θυμάμαι το λουναπαρκ κωλογερε sniper :rotflmao: )

Τα όντως παλιά δέντρα (πεύκα) είναι (ήταν) λίγα. Τα υπόλοιπα είναι πόες που φυτεύτηκαν μετά. Σε μια κλασσική περίπτωση ανακολουθίας, ο ενας δήμαρχος ακύρωνε το έργο του προηγούμενου. Αλλά, για να είμαστε ειλικρινείς, ο χώρος είχε δεσμευθεί για παρκινγκ απο το 1998 επι Αβραμόπουλου, τότε μάλιστα έγιναν διάφοροι καυγάδες και κατοικοι διαμόρφωσαν μόνοι τους το χώρο ωστε να μη γίνει το πάρκινγκ (Ελλάδα... :rolleyes: )

Η περιοχή κάποτε ήταν παράδεισος, μέχρι που πλάκωσαν όλοι οι επαρχιώτες το ΄50 και το '60 (σαν τους γονείς μου) και όλες οι μονοκατοικίες με τους κηπους και τα μποστάνια έγιναν πολυκατοικίες.

Δε θέλετε να σας πω τα ρεκόρ παρκαρίσματος εκεί, 1+ ώρα βόλτες στα στενά. Ενα βράδυ το κοντέρ εγραψε περιπου 9 χλμ στο ψάξιμο. Αρκετές φορές κατέβαινα και έριχνα ένα κατούρημα ψάχνοντας.

Μιλάμε για απόλυτη παράνοια :lol:

(ενα βράδυ δε με πήρε ο ύπνος κι επεσα σ' ενα παρκαρισμένο αυτοκίνητο :sick: )

Είχα σταματήσει να καλώ φίλους στο σπίτι, ειδικά καθημερινές γιατι βλαστημουσαν :rotflmao:

Δε λέω οτι θα λύσει το πρόβλημα ενα παρκινγκ των 50 θέσεων, αλλά θα βοηθήσει καπως.

Iosif, δεν ξέρω ποσο καιρό έχεις να πας στον Πευκώνα των Αγ. Αναργύρων αλλά δεν είναι έτσι όπως τα λες. :wave2:

super_toto
26/01/2009, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σωστά.... θα μπορούσε να φτιάξει ένα πάρκινγκ για τους κατοίκους της Πλ. Αμερικής στην Μαλακάσα

'Η θα μπορούσε με τα δημοτικά τέλη που κανένας μας δεν θέλει να πληρώσει κι όλοι φωνάζουμε να αγοράσει το δίπλα τετράγωνο, να κατεδαφίσει τις πολυκατοικίες και να το φτιάξει εκεί αλλά μετά θα φωνάζαμε για τους καημένους τους ενοίκους που αντι για την αγοραία εισπράξανε την αντικειμενική αξία..... κι άλλες τέτοιες ιστορίες γι αγρίους....

Αν είναι να μιλάμε σοβαρά, διαφορετικά να αρχίσουμε να λέμε ότι να 'ναι....


Και ναι, ΚΑΙ οι κάτοικοι φταίνε..... αν δεν αγοράζανε σπίτια στις πρώτες οικοδομές, δεν δίνανε αντιπαροχή τα σπίτια τους, δεν θα είχε φτάσει σε αυτό το χάλι η περιοχή.....

Αλλά μάθαμε να φταίνε πάντα οι άλλοι και το "κράτος"

Άλλα λόγια να αγαπιώμαστε.
Τα περι μαλακάσας δεν τα σχολιαζω είναι από μόνα τους μια χαρά.

Αυτός είναι ο τρόπος που γίνονται τα πάρκινγκ σε όλες πόλεις του κόσμου. Σε καμία πολιτισμένη χώρα δεν θα κατέστρεφαν ένα πάρκο (ακομα και στην κατάσταση αυτή) για να φτιάξουν ένα ΙΔΙΩΤΙΚΟ πάρκινγκ. Ο ιδιώτης ας έβαζε φράγκα να αγόραζε μόνος του και όχι να του παραχωρηθεί δημόσια έκταση. Ακόμα και στα Τιρανα διάβασα πρόσφατα ότι κατεδάφησαν 200 κτίρια για να αναπνεύσει το κέντρο. Αλλά εμείς εδώ όχι. Να δώσουμε δουλεια στον κουμπάρο μας. Να του δώσουμε δημόσια περιουσία να εκμεταλλεύεται. Ωραία λογική. Μου αρέσει που θέλεις να μιλήσουμε και σοβαρά.

Όσο για τις αντιπαροχές, πάλι δουλειά του κράτους είναι να βάζει σε ένα πλαίσιο την δόμηση. Αυτό ελειπε τωρα να κατηγορήσουμε τον κάθε φουκαρά που βρήκε ευκαιρία να αποκτήσει ένα καινούριο διαμέρισμα απο την τρώγλη που είχε. Δηλαδή εσύ αν σου έλεγαν να ανταλάξεις το σπίτι που μένεις με ένα καλυτερο χωρίς να πληρώσεις μία θα έλεγες όχι? Πλάκα μου κάνεις?
Το κράτος πρέπει να βάζει φρένο σε τέτοιες περιπτώσεις.

Cpt. Haddock
26/01/2009, 19:54
....

Tpap
26/01/2009, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Η περιοχή κάποτε ήταν παράδεισος, μέχρι που πλάκωσαν όλοι οι επαρχιώτες το ΄50 και το '60 (σαν τους γονείς μου) και όλες οι μονοκατοικίες με τους κηπους και τα μποστάνια έγιναν πολυκατοικίες.

Διόρθωσις: '69 - '73...τότε ανοικοδομήθηκε κατά το μεγαλλίτερο ποσοστό η υπέροχη αυτή πόλη μας...
Και η χαριστική βολή έδόθη -λίγο αργότερα- από εθνοπατέρα Καραμανλέα...(κάλυψη/κτίσιμο των περισσότερων ποταμών των Αθηνών)

filipp0s
26/01/2009, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έμενα κι εγώ εκεί (κ θυμάμαι το λουναπαρκ κωλογερε sniper :rotflmao: )
..................

Δε λέω οτι θα λύσει το πρόβλημα ενα παρκινγκ των 50 θέσεων, αλλά θα βοηθήσει καπως.

..................

Κι εγω εκει γεννήθηκα και μεγαλωσα όπως ξέρεις.... και το θυμαμαι κι εγω το λουναπαρκ.


Το θεμα είναι ότι η περιοχή όπως λες κι εσύ έχει τεράστιο πρόβλημα, παρα πολλά αυτοκίνητα και σίγουρα δεν θα λυθεί με ένα μικρό κιόλας πάρκιν. Ηδη στην περιοχή έχουν χτιστει τα τελευταία χρόνια μεγάλα ιδιωτικά (π.χ τερμα λευκωσίας) και δεν νομίζω ότι άλλαξε η κατασταση.

Και σίγουρα είναι ένα θεμα το να ξηλώνεις δέντρα σε μια περιοχή που πάσχει απο έλλειψη πρασίνου.

Για μενα τίθεται και θέμα εμπιστοσύνης... εδώ κοτζαμ ομόνοια που ξηλώσανε για το μετρό και λέγανε ότι θα βάλουν δέντρα, ρυακια, γέφυρες κατεληξε ένα πράγμα με πλακάκι μπάνιου... στην Κυπρου και Πατησίων θα κωλόσουνε...

ermiss
26/01/2009, 21:05
Σύμφωνα με τα όσα έχουν γίνει γνωστά μέχρι στιγμής, οι κάτοικοι καταγγέλλουν ότι ο δήμος είχε άδεια από την αρμόδια επιτροπή της Νομαρχίας και το Δασαρχείο να κόψει 12 δέντρα στο παρκάκι με σκοπό να κατασκευαστεί εκεί υπόγειο πάρκινγκ 180 θέσεων. Ωστόσο, όπως λένε οι κάτοικοι, τα συνεργεία του δήμου έκοψαν πάνω από 50 δέντρα, κάτι που προκάλεσε την αντίδραση των περιοίκων.


Αν ισχύει αυτό τότε όντως είναι γελοίοι οι τύποι

filipp0s
26/01/2009, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Αν ισχύει αυτό τότε όντως είναι γελοίοι οι τύποι


δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο ότι πήγαν στις 6:00 το πρωί :winka:

vagtav
26/01/2009, 21:15
Οι κάτοικοι της περιοχής φταίνε που αγόρασαν το 1960 - 1970 τα διαμερίσματα στην περιοχή.
Όχι, δεν φταίει το αντίστοιχο ΥΠΕΧΩΔΕ για τους συντελεστές δόμησης και την ανυπαρξία πρόβλεψης υποχρεωτικού πάρκιν. Όχι δεν φταίνε οι πολεοδόμοι ανά τις δεκαετίας που τα αρπάζουν κατά την έκδοση της άδειας και όλα τα υπόγεια, σοφίτες, κλιμακοστάσια, ακάλυπτοι έχουν γίνει διαμερίσματα για να στοιβάξουν τότε τους χωριάτες που ερχόντουσαν με τα ΚΤΕΛ και τώρα τους μετανάστες που έρχονται από παντού.
Όχι βέβαια, δεν φταίει η ΔΕΗ και ο ΟΤΕ που παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε όλα αυτά τα διαμερίσματα.
Σιγά μη φταίει ο δήμος που εκδίδει άδειες για καταστήματα σε ισόγεια πολυκατοικιών επί της Πατησίων π.χ. ενώ στα σχέδια του κατασκευαστή (που έχει καταθέσει στην πολεοδομία που λέγαμε πριν) είναι χώροι κοινόχρηστοι και και και και

Α ναι φταίνε και οι ιδιοκτήτες που έδωσαν τη μονοκατοικιούλα τους για να πάρουν δυο διαμερίσματα να βολέψουν τα παιδιά τους και τις ανάγκες τους.

Χέσε μας ρε ........

vagtav
26/01/2009, 21:16
Νταλάρα ήθελα να πω

npat
26/01/2009, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav

Α ναι φταίνε και οι ιδιοκτήτες που έδωσαν τη μονοκατοικιούλα τους για να πάρουν δυο διαμερίσματα να βολέψουν τα παιδιά τους και τις ανάγκες τους.


Πράγματι, φταίνε και αυτοί!

miraze
26/01/2009, 21:40
Για το συγκεκριμένο θέμα δυστυχώς δεν μπορώ να έχω γνώμη καθώς πρέπει να ξέρει κάποιος όλες τις πτυχές ενός προβλήματος.

Αυτό που μου έκανε άσχημη εντύπωση είναι η επιστημονική διατύπωση και ένα "στήλ" αποφασίζουμε και διατάζουμε του αντιδημάρχου στο ράδιο
http://www.skai.gr/master_avod.php?id=57318

Αυτό ομώς που μπορώ να πώ με το επαρχιακό μου μυαλό (αν και έζησα αρκετό καιρό στην εν λόγω περιοχή) είναι...............

Γιατί σε αυτή τη χώρα πρέπει ότι γίνεται να γίνεται για τα αυτοκίνητα..............

Και φυσικά δεν αναφέρομαι στο να γίνει κάτι για τις μοτοσυκλέτες...αλλά...γιατί δεν γίνεται κάτι ουσιαστικό για τους πεζούς και τα ποδήλατα;

Φυσικά θα μου πούν μερικοί, κάτσε ρε Γιάννη, κάτσε να παρκάρω το αμάξι μου, και μετά βλεπουμε γιατα άλλα.

Κύριοι, 50 θέσεις δεν λύνουν κανένα πρόβλημα, νοοτροποιίες δυστυχώς πρέπει να αλλάξουμε και με τη λογική μου έχουμε όλοι μας....λίγο χλωμό το βλέπω :(

vagtav
26/01/2009, 21:44
Φταίνε φίλε μου στο ποσοστό που τους αναλογεί. Συμφωνώ.

Το ποιος έδωσε συντελεστή δόμησης 3,6 για να μπορεί ο μεγαλοεργολάβος να δίνει 3-4 διαμερίσματα αντιπαροχή και να δελεάζει τον κοσμάκη να φύγει από τη μονοκατοικία του, δεν μας απασχολεί?

Αντιγράφω από τον filippos650 "Για μενα τίθεται και θέμα εμπιστοσύνης... εδώ κοτζαμ ομόνοια που ξηλώσανε για το μετρό και λέγανε ότι θα βάλουν δέντρα, ρυακια, γέφυρες κατεληξε ένα πράγμα με πλακάκι μπάνιου... στην Κυπρου και Πατησίων θα κωλόσουνε..."

Για αυτό αντιδρούν οι κάτοικοι. Όχι για τις 150 θέσεις πάρκιν που είναι μεν κάτι, αλλά αποτελεί σταγόνα στον ωκεανό του συγκοινωνιακού προβλήματος της περιοχής. Τώρα τουλάχιστον βγάζουν και κανένα κόπρο βόλτα στο παρκάκι. Μετά θα έχουν το κιόσκι του φύλακα και τη μπάρα στα μούτρα.

stefanos
26/01/2009, 21:51
Οπότε ας μην κάνουμε τίποτα και ας αφήσουμε τα αυτοκίνητα πάνω στις διαβάσεις στα πεζοδρόμια στα παρτέρια.
Ας αφήσουμε τις πολυκατοικίες του 50 επειδή δεν έχουν πάρκιν και τις σημερινές επειδή σε 20 χρόνια τα καύσιμα θα έχουν 300€ το λίτρο και οι σημερινές δεν έχουν επαρκή μόνωση, και έτσι θα συνεχίσουν οι ηλίθιοι να αγοράζουν ότι νάναι συνέχεια μέχρι να καταστρέψουμε οτι υπάρχει ένα γύρω οικολογικά κατά άλλα σκευτόμενοι.

stefanos
26/01/2009, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Φταίνε φίλε μου στο ποσοστό που τους αναλογεί. Συμφωνώ.

Το ποιος έδωσε συντελεστή δόμησης 3,6 για να μπορεί ο μεγαλοεργολάβος να δίνει 3-4 διαμερίσματα αντιπαροχή και να δελεάζει τον κοσμάκη να φύγει από τη μονοκατοικία του, δεν μας απασχολεί?

Αντιγράφω από τον filippos650 "Για μενα τίθεται και θέμα εμπιστοσύνης... εδώ κοτζαμ ομόνοια που ξηλώσανε για το μετρό και λέγανε ότι θα βάλουν δέντρα, ρυακια, γέφυρες κατεληξε ένα πράγμα με πλακάκι μπάνιου... στην Κυπρου και Πατησίων θα κωλόσουνε..."

Για αυτό αντιδρούν οι κάτοικοι. Όχι για τις 150 θέσεις πάρκιν που είναι μεν κάτι, αλλά αποτελεί σταγόνα στον ωκεανό του συγκοινωνιακού προβλήματος της περιοχής. Τώρα τουλάχιστον βγάζουν και κανένα κόπρο βόλτα στο παρκάκι. Μετά θα έχουν το κιόσκι του φύλακα και τη μπάρα στα μούτρα.


Αυτό μας έλειπε φίλε μου να είναι 0.40 ο συντελεστής. και να έχει φτάσει η Αθήνα στην Καβάλα.
Πόλη αυτό είναι.
Και η πόλη μπορεί να είναι πολύ φιλική εάν έχουμε λίγο μυαλό.
Και η Αθήνα μέχρι το 80 δεν ήταν τόσο χάλια όσο είναι τώρα.
Αλλά ακόμα μπορούμε να κάνουμε κάτι.

santorius
26/01/2009, 22:00
Μάλλον οπως δείχνει η περιοχή είχε 50 δενδρα και απο το πρωι της εμειναν 6.

Ειχε ακομη πολλά αυτοκίνητα, με 150 να μην μπορουν να παρκάρουν.
Φτιάχνουν ενα πάρκινγκ για να βολευτούν τα 150 αυτοκίνητα.

Σε ενα χρόνο που τα αυτοκίνητα θα εχουν αυξηθει κατα 100 η 150 θα εχει λυθει το πρόβλημα.

Και η περιοχη θα εχει ακομη 6 δενδρα και ισως γκαζον πανω απο το παρκινγκ αν δεν γινει
κανενα καφε-μπαρ..............

npat
26/01/2009, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav

Το ποιος έδωσε συντελεστή δόμησης 3,6 για να μπορεί ο μεγαλοεργολάβος να δίνει 3-4 διαμερίσματα αντιπαροχή και να δελεάζει τον κοσμάκη να φύγει από τη μονοκατοικία του


Οι ίδιοι φυσικά! Μέσω των αντιπροσώπων που εξέλεξαν, ζητώντας τους να διευκολύνουν τη δόμηση με κάθε τρόπο, για να μπορέσουν να δώσουν την μονοκατοικία τους και να βολευτούν με 2-3 διαμερισματάκια.

stefanos
26/01/2009, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Οι ίδιοι φυσικά! Μέσω των αντιπροσώπων που εξέλεξαν, ζητώντας τους να διευκολύνουν τη δόμηση με κάθε τρόπο, για να μπορέσουν να δώσουν την μονοκατοικία τους και να βολευτούν με 2-3 διαμερισματάκια.

Αυτό είναι και το οικολογικότερο, οπότε δεν πειράζει καλά κάναν.

vagtav
26/01/2009, 22:14
Μίλησα για συντελεστή 0,4? Δεν καταλαβαίνω.
Μου θυμίζει τη καινούργια κουβέντα που ξεκίνησε για την ελεύθερη είσοδο των μαθητών στα πανεπιστήμια. Καμία κουβέντα για βελτίωση των σχολών. Αρκεί να πάει η κουβέντα αλλού.

Απάντησα απλά στον φίλο που έγραψε παραπάνω για ευθύνη των κατοίκων της περιοχής για την σημερινή κατάσταση της πόλης.
Το τί πρέπει να γίνει για να δωθεί λύση στο υπαρκτό πρόβλημα της Αθήνας,την στάθμευση, είναι κάτι που δεν μπορούμε εμείς εύκολα να δώσουμε από το πληκτρολόγιο.
Βέβαια τα ιδιωτικά πάρκιν χρεώνουν 4? την πρώτη ώρα και μετά 1? την ώρα. Τιμές που δεν βρίσκεις ούτε στο Παρίσι. Είναι πολλά τα λεφτά Αρη.....

sniper
26/01/2009, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas106
Κάποιες φωτογραφίες:
http://kipzzzeli.blogspot.com/2009/01/260109.html


Δειτε την φωτό..... βλέπετε εσεις χώρο για 45-50 δεντρα; Αν ναι, να πάτε σε κανενα δάσος να δειτε ποσο χωρο θέλουν 45-50 δεντρα.

Οι φοίνικες που βλέπετε ειναι αυτοφυή δέντρα της Αττικής Πανίδας; Γιατί αν ειναι, τότε πάω να ανταλλάξω το 954 με καμήλα...... :lol:


153400

Zid
26/01/2009, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δειτε την φωτό..... βλέπετε εσεις χώρο για 45-50 δεντρα; Αν ναι, να πάτε σε κανενα δάσος να δειτε ποσο χωρο θέλουν 45-50 δεντρα.

Πολύ λιγότερο απο αυτό.....

:winka:

sniper
26/01/2009, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Πολύ λιγότερο απο αυτό.....

:winka:


Αν μιλάς για μπονζάι μπορεί.....

Αλλά μπορείς και μόνο σου να δεις ότι τα κομμένα δεντρα δεν ειναι ούτε τα μισά απο αυτά που αναφέρθηκαν. Κι αυτό το γράφω και το ξαναγράφω για την εγκυρότητα και την υπερβολή κάποιων.

Τεσπα, κι εμένα δεν μου αρέσει να κόβουμε δέντρα κι εύχομαι να αποκασταθεί η ζημιά που έγινε. Δεν μπορουμε όμως να έχουμε ένα πρόβλημα και να μην κάνουμε κάτι γι αυτό (αυτοκίνητα).

MikeG
26/01/2009, 22:54
Φωτιά & τσεκούρι σε όλα τα κουτιά:smokin: :evil:

Zid
26/01/2009, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν μιλάς για μπονζάι μπορεί.....

Αλλά μπορείς και μόνο σου να δεις ότι τα κομμένα δεντρα δεν ειναι ούτε τα μισά απο αυτά που αναφέρθηκαν. Κι αυτό το γράφω και το ξαναγράφω για την εγκυρότητα και την υπερβολή κάποιων.

Τεσπα, κι εμένα δεν μου αρέσει να κόβουμε δέντρα κι εύχομαι να αποκασταθεί η ζημιά που έγινε. Δεν μπορουμε όμως να έχουμε ένα πρόβλημα και να μην κάνουμε κάτι γι αυτό (αυτοκίνητα).

Και ομως στο συγκεκριμένο οικόπεδο αν ήταν κομμάτι δάσους χώραγε αρκετά πεύκα... 100-150

μη σου κάνει μεγάλη εντύπωση :)


Το πρόβλημα στο κέντρο με το πάρκινγκ είναι πολύ μεγάλο .... αλλά αντίστοιχα και το πρόβλημα με τους χώρους πρασίνου....!!

Και ξέρεις ποιό ειναι το κακό?? Οτι δεν βλέπω διάθεση απο κανένα πολιτικό - δημοτικό φορέα να κάνει κάτι για να το αλλάξει..

Πιστεύω ολοι θα θέλαμε πιο πράσινη αθήνα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που διαφωνεί!!

:wave2:

sniper
26/01/2009, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
.....

Πιστεύω ολοι θα θέλαμε πιο πράσινη αθήνα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που διαφωνεί!!

:wave2:


Ξέρεις πόση πράσσινη μπογιά θες; :lol:

Ή πόσους Αθηναίους μη Παναθηναικούς πρέπει να πείσεις να αλλάξουν όμάδα;

Γιατί για πράσσινη με δέντρα, το ξεχάσαμε εδώ και χρόνια.....

ermiss
26/01/2009, 23:29
Και όλο αυτό για 140 θέσεις πάρκινγκ? Που σε ένα χρόνο ο ίδιος δήμος θα έχει 300 καινούρια αυτοκίνητα και οι θέσεις του γκαραζ θα μοιάζουν τόοοσο λίγες μπροστά στο πάρκο που χάθηκε... Που θα πάνε ιδιωτική εταιρεία? Που θα πληρώνουμε χοντρά για να μπούμε?

Α ναι θα βάλουν χριστουγεννιάτικο δέντρο για να μην γκρινιάζετε βρε. Τυχερούληδες, ο δήμαρχος προσέχει για εσάς πριν απο εσάς.

menos
27/01/2009, 00:55
"Οταν κοψουν και το τελευταιο δεντρο,

θα δουμε ποσο κοστος θα εχει το οξυγονο"


Παλια Ινδιανικη παροιμια... :mad:

MitsosNaked
27/01/2009, 01:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Και όλο αυτό για 140 θέσεις πάρκινγκ? Που σε ένα χρόνο ο ίδιος δήμος θα έχει 300 καινούρια αυτοκίνητα και οι θέσεις του γκαραζ θα μοιάζουν τόοοσο λίγες μπροστά στο πάρκο που χάθηκε...

+675

Εγώ θέλω να σταματήσουν να γίνονται πάρκινγκ να δώ σε λίγα χρόνια πού θα βάζουμε τα αυτοκίνητα όλοι(στον κωλο μας το πιό πιθανό) μπάς και σταματήσει αυτή η κωλονοοτροπία 'ένα αμάξι για κάθε μέλος της οικογενείας' και κάθε τρείς και λίγο αγορα του πιό νέου μοντέλου...

Cpt. Haddock
27/01/2009, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Και η χαριστική βολή έδόθη -λίγο αργότερα- από εθνοπατέρα Καραμανλέα...(κάλυψη/κτίσιμο των περισσότερων ποταμών των Αθηνών)

+1050

ποιος θυμάται τη Μιχαλακοπουλου ποτάμι;

stefanos
27/01/2009, 08:27
Γράφετε ολοι για τα δεντρα στην Αθήνα και κάποιοι βγαίνουν στους δρόμους και πλακώνονται με τα ματ την ίδια ώρα που ψάχνωντας για "ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ" έχουμε μετατρέψει χιλιάδες στρέμματα πρασίνου στα Β.Π. και στα Μεσόγεια σε ΠΟΛΗ.

Μια πόλη που για μας εξηπηρετήσει πρέπει να έχει δρόμους σαν την Αττική Οδό και για να πάμε στην δουλειά μας το πρωί πρέπει να μετακινηθούμε δεκάδες χιλιόμετρα με τα αυτοκινητάκια μας και τα μηχανάκια μας.
Αυτό είναι το δεύτερο μέρος του εγκλήματος που κάνει η γενιά μας.
Γι αυτό μην κατηγορείτε τους προηγούμενους γιατί κάνουμε χειρότερα.

iosif
27/01/2009, 09:40
Λοιπον:
Εάν θελουμε πολεις με αστικο πρασινο, φτιαχνουμε παρκα, παρκακια παντου και δημιουργουμε αντικινητρα κινησης ιχ. (ελλειξη παρκινγκ, υψηλο κοστος συντηρησης, κλπ) ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΟ ΠΡΑΣΙΝΟΥ. Βεβαια ο (νεαρος) μικροαστος ελλην δεν είναι συνηθισμενος στη λογικη παρκου. Δεν καθεται πια σε πλατειες και σε παγκακια. Εκει καθονται μονο οι μεταναστες και τα πρεζονια. Ο ελλην καθεται σε καφε που εχει καταλαβει χωρο πλατειας και πληρωνει 5 ευρω καφε.

Κουιζ: όταν ο καραμανλης παπους εδοσε το πρασινο φως για νατιπαροχες κλπ στο νομοσχεδιο προβλεποταν η υποχρεωτοικη υπαρξη πυλωτής. Ποιοι αντεδρασαν με απεργιες? (μα οι πολιτικοι μηχανικοι της εποχης φυσικα!)

υποψιν οτι οισυγκοινωνιολογου λενε χρονια τωρα: νεοι δρομοι+δημιουργια παρκινγκ=κινητρο για πιο πολλα αμαξια

Στον πευκωνα (εμενα ανακασα 3 χρονια) υποτιθεται ότι θα γινοταν υπογειοποιηση των γραμμων ενοψει 2004 (από βοτανικο και περα). Τελικα δεν εφταναν-λεει τα χρηματα-και σηκωθηκε τοιχος ηχοπροστασιας. Επισης κοπηκαν και καμια

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=882728
φωτος από 20.06.2008 που βρηκα στο διαδυκτιο

stefanos
27/01/2009, 09:53
Η λογική της πυλωτής είναι λάθος για μένα.
Οδηγεί στην κατάργηση των μαγαζιών στα ισόγεια των πολυκατοικιών και κατ επέκταση αναγκάζει στην χρήση αυτοκινήτου για την παραμικρή ανάγκη, διαχωρίζοντας την αγορά απο την κατοικία.
Δημιουργούμε μια πόλη στην οποία ΔΕΝ μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτοκίνητο.
και με τις πυλωτές και με τις ποιοτικά αναβαθμισμένες κατοικίες στα περίχωρα.
Υιοθετούμε το Αμερικάνικο πρότυπο πόλεων το οποίο είναι παντελώς λάθος.

blackbusa
27/01/2009, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050

ποιος θυμάται τη Μιχαλακοπουλου ποτάμι;


o Tai???:look:

MikeG
27/01/2009, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
o Tai???:look:

Περίμενε να εμφανιστεί και ο Oldman.. :lol: :lol:

iosif
27/01/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η λογική της πυλωτής είναι λάθος για μένα.
Οδηγεί στην κατάργηση των μαγαζιών στα ισόγεια των πολυκατοικιών και κατ επέκταση αναγκάζει στην χρήση αυτοκινήτου για την παραμικρή ανάγκη, διαχωρίζοντας την αγορά απο την κατοικία.
Δημιουργούμε μια πόλη στην οποία ΔΕΝ μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτοκίνητο.
και με τις πυλωτές και με τις ποιοτικά αναβαθμισμένες κατοικίες στα περίχωρα.
Υιοθετούμε το Αμερικάνικο πρότυπο πόλεων το οποίο είναι παντελώς λάθος.


βασικα συμφωνω

βεβαοως απαιτουνται αλλες μορφες πολεων (πολλες μικρες με μεγαλυτερη αυτονομια ενεργειας και πορων)

blackbusa
27/01/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Περίμενε να εμφανιστεί και ο Oldman.. :lol: :lol:

ρε...αυτος πρεπει να θυμαται τον Λευκο Πυργο οταν ηταν οντως λευκος....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
27/01/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
βασικα συμφωνω

βεβαοως απαιτουνται αλλες μορφες πολεων (πολλες μικρες με μεγαλυτερη αυτονομια ενεργειας και πορων)


Στον πλανήτη Φαντασία....

nktR
27/01/2009, 10:13
από ότι άκουσα στην tv σήμερα το πρωί θα φτιάξουν υπόγειο πάρκινκ και μετά θα ξαναβάλουν δέντρα και θα παραμείνει πάρκο

sniper
27/01/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ρε...αυτος πρεπει να θυμαται τον Λευκο Πυργο οταν ηταν οντως λευκος....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ήταν έγκλειστος εκεί; :rotflmao: :rotflmao: :lol:

kalgeorge
27/01/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
ρε...αυτος πρεπει να θυμαται τον Λευκο Πυργο οταν ηταν οντως λευκος....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


ή ακομα καιι......την αεκ πρωταθλητρια


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

doctor x
27/01/2009, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050

ποιος θυμάται τη Μιχαλακοπουλου ποτάμι;

:smokin:


153432

sniper
27/01/2009, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050

ποιος θυμάται τη Μιχαλακοπουλου ποτάμι;


Ρε φίλε το έψαξα λίγο......


Το έργο, τηρουμένων των αναλογιών, θυμίζει λίγο την απόφαση επίχωσης του Ιλισού την περίοδο 1941-1954, που εγκαινιάστηκε από τον Μεταξά με το χαρακτηριστικό «Θάπτομεν τον Ιλισόν» τη θέση του πήραν οι Μιχαλακοπούλου, Βασιλέως Κωνσταντίνου και Καλλιρόης.


εσύ δλδ τον θυμάσαι ποτάμι; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vagtav
27/01/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Η λογική της πυλωτής είναι λάθος για μένα.
Οδηγεί στην κατάργηση των μαγαζιών στα ισόγεια των πολυκατοικιών και κατ επέκταση αναγκάζει στην χρήση αυτοκινήτου για την παραμικρή ανάγκη, διαχωρίζοντας την αγορά απο την κατοικία.
Δημιουργούμε μια πόλη στην οποία ΔΕΝ μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτοκίνητο.
και με τις πυλωτές και με τις ποιοτικά αναβαθμισμένες κατοικίες στα περίχωρα.
Υιοθετούμε το Αμερικάνικο πρότυπο πόλεων το οποίο είναι παντελώς λάθος.

Νομίζω ότι κάνεις λάθος.
Η ύπαρξη μαγαζιών στα ισόγεια των κατοικιών είναι που δημιουργούν το πρόβλημα και όχι οι πυλωτές.
Στις περιοχές αμιγούς κατοικίας (όπου δεν επιτρέπονται τα καταστήματα) η κίνηση όπως θα έχεις δει και μόνος σου είναι υποφερτή.
Σε όλες τις πολιτισμένες πρωτεύουσες του κόσμου, τα μαγαζιά είναι συγκεντρωμένα σε λεγόμενο εμπορικό κέντρο και οι πολίτες κατεβαίνουν εκεί για τα ψώνια τους και επιστρέφουν.
Εννοείται ότι τα μαγαζιά από τις κατοικίες πρέπει να είναι διαχωρισμένα. Η ύπαρξη μέσων μεταφοράς για την διακίνηση των πολιτών βέβαια θεωρείται επιβεβλημένη. Είναι όμως και ακριβή...

Εδώ διπλοπαρκάρουμε έξω από τα μαγαζιά, τα οποία είναι απλωμένα άναρχα παντού, και δημιουργούμε πρόβλημα στους κατοίκους της περιοχής οι οποίοι ψάχνουν να παρκάρουν.
Ένα κλασικό παράδειγμα σωστής πολεοδομικά πόλης είναι τα Βριλήσια.
Υπάρχουν πολυκατοικίες, λίγοι όροφοι, πυλωτές, ανυπαρξία καταστημάτων εκτός κέντρου πόλης και φυσικά το πρόβλημα υπάρχει στους δρόμους κάθετα στη Λ. Πεντέλης οπου υπάρχουν τα μαγαζιά.
Δες το Γαλάτσι πχ για να μην πεις ότι αναφέρομαι σε ακριβή περιοχή. Χαμός στη Βεϊκου (σε όλο το μήκος και όχι τυχαία η κίνηση ξεκινάει από τις πρώτες καφετέριες απέναντι από το άλσος) και χαλαροί δρόμοι από θέμα κίνησης -όχι παρκαρίσματος- στο υπόλοιπο δίκτυο της πόλης.

Αφού λοιπόν ΔΕΝ γίνεται να γκρεμιστούν πολυκατοικίες, αφού ΔΕΝ χαράχτηκαν σωστά οι πόλεις, αφού ΔΕΝ υπάρχουν αξιόπιστα μέσα μεταφοράς -πλήν του μετρό- τότε τί πρέπει να γίνει?

Σίγουρα όχι μόνο πάρκιν και σίγουρα όχι στη θέση έστω και ενός αλσύλιου. Και σίγουρα όχι με τα ΜΑτ να τα φυλάνε.
Εδώ η αστυνομία όπως είπε και ένας πολιτικός το πρωί, πριν ένα μήνα φύλαγε ένα πλαστικό δέντρο να μην το κάψουν και τώρα φυλάει τις μπουλντόζες για να κόψουν τα αληθινά. Ήμαρτον.....

blackbusa
27/01/2009, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
ή ακομα καιι......την αεκ πρωταθλητρια




εσυ το πας πολυ μακρια ρε....μειλας για τα θεμελια....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αλλα δεν ανυσυχω....φετος εχω βατραχο....του χρονου θα εχω και τιγρη...που θα παει και πρωταθλημα να μην παρω θα εχω ζωωλογικο κηπο να χαιρομαι....:lol:

kalgeorge
27/01/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
εσυ το πας πολυ μακρια ρε....μειλας για τα θεμελια....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αλλα δεν ανυσυχω....φετος εχω βατραχο....του χρονου θα εχω και τιγρη...που θα παει και πρωταθλημα να μην παρω θα εχω ζωωλογικο κηπο να χαιρομαι....:lol:

kai to epomeno megalo vima....stathiss

:a23: :a23: :a21:

mats8282
27/01/2009, 12:07
Διαβασα οτι κοπηκαν 44 δεντρα απο τα οποια τα 12 υπεραιωνοβια για να κατασκευαστει ιδιωτικο παρκινγκ...Λενε οτι θα φυτευτουν παλι,φυσικα οχι τα υπεραιωνοβια τα οποια πανε για καυσοξυλα...Προσωπικα δεν το πιστευω,το πολυ πολυ να βαλουν γκαζον.

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=80345740,94388236,7489740,21833676

Ωραιος ο Νικητας,δεν θα αφησει ουτε τετραγωνικο ελευθερο απο τα τελευταια διαθεσιμα

:mad:

stefanos
27/01/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagtav
Νομίζω ότι κάνεις λάθος.
Η ύπαρξη μαγαζιών στα ισόγεια των κατοικιών είναι που δημιουργούν το πρόβλημα και όχι οι πυλωτές.
Στις περιοχές αμιγούς κατοικίας (όπου δεν επιτρέπονται τα καταστήματα) η κίνηση όπως θα έχεις δει και μόνος σου είναι υποφερτή.
Σε όλες τις πολιτισμένες πρωτεύουσες του κόσμου, τα μαγαζιά είναι συγκεντρωμένα σε λεγόμενο εμπορικό κέντρο και οι πολίτες κατεβαίνουν εκεί για τα ψώνια τους και επιστρέφουν.
Εννοείται ότι τα μαγαζιά από τις κατοικίες πρέπει να είναι διαχωρισμένα. Η ύπαρξη μέσων μεταφοράς για την διακίνηση των πολιτών βέβαια θεωρείται επιβεβλημένη. Είναι όμως και ακριβή...

Εδώ διπλοπαρκάρουμε έξω από τα μαγαζιά, τα οποία είναι απλωμένα άναρχα παντού, και δημιουργούμε πρόβλημα στους κατοίκους της περιοχής οι οποίοι ψάχνουν να παρκάρουν.
Ένα κλασικό παράδειγμα σωστής πολεοδομικά πόλης είναι τα Βριλήσια.
Υπάρχουν πολυκατοικίες, λίγοι όροφοι, πυλωτές, ανυπαρξία καταστημάτων εκτός κέντρου πόλης και φυσικά το πρόβλημα υπάρχει στους δρόμους κάθετα στη Λ. Πεντέλης οπου υπάρχουν τα μαγαζιά.
Δες το Γαλάτσι πχ για να μην πεις ότι αναφέρομαι σε ακριβή περιοχή. Χαμός στη Βεϊκου (σε όλο το μήκος και όχι τυχαία η κίνηση ξεκινάει από τις πρώτες καφετέριες απέναντι από το άλσος) και χαλαροί δρόμοι από θέμα κίνησης -όχι παρκαρίσματος- στο υπόλοιπο δίκτυο της πόλης.

Αφού λοιπόν ΔΕΝ γίνεται να γκρεμιστούν πολυκατοικίες, αφού ΔΕΝ χαράχτηκαν σωστά οι πόλεις, αφού ΔΕΝ υπάρχουν αξιόπιστα μέσα μεταφοράς -πλήν του μετρό- τότε τί πρέπει να γίνει?

Σίγουρα όχι μόνο πάρκιν και σίγουρα όχι στη θέση έστω και ενός αλσύλιου. Και σίγουρα όχι με τα ΜΑτ να τα φυλάνε.
Εδώ η αστυνομία όπως είπε και ένας πολιτικός το πρωί, πριν ένα μήνα φύλαγε ένα πλαστικό δέντρο να μην το κάψουν και τώρα φυλάει τις μπουλντόζες για να κόψουν τα αληθινά. Ήμαρτον.....

Μα το πρόβλημα στο κέντρο της πόλης ξεκίνησε ακριβώς μετά την δημιουργία "σωστών πολεοδομικά πόλεων".
Γιατί δεν μπορείς να ζήσεις στα βριλίσια χωρίς αυτοκίνητο όπως και σε τόσες άλλες "υπνουπόλεις"
Για να πάρεις τσιγάρα πρέπει να κατέβεις στο εμπορικό κέντρο με το αυτοκίνητο.
Και εκεί που θα παρκάρεις? φυσικά διπλοπαρκάρισμα.
Και η δουλειά σου που είναι?Φυσικά μακριά ακόμα και εάν έχεις το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς.
Ετσι μετά την δημιουργία μερικών τέτοιων συνοικιών γέμισε το κέντρο αυτοκίνητα.Και όλες οι υπόλοιπες γειτονιές δέχτηκαν τον κυκλοφοριακό φόρτο των κατοίκων τους που προσπαθούν να πάνε στις δουλειές τους.
Ενώ στο Παγκράτι ας πούμε θα ψωνίσεις με τα πόδια, εάν δουλεύεις σε τοπικό μαγαζί θα πάς με τα πόδια εάν δουλεύεις σε τοπικό γραφείο επείσης με τα πόδια, και οι δουλειές στις κεντρικές υπηρεσίες εξυπηρούνται απο τα ΜΜΜ.
Δούλευε μια χαρά το σύστημα.
Μην νομίζεις οτι είναι δικές μου ιδέες αυτές ,σοβαροί πολεοδόμοι τα έχουν σκευτεί πρίν απο εμένα.

mats8282
27/01/2009, 12:08
:rolleyes:


153438

iosif
27/01/2009, 12:16
απλα πραγματα
οσοι ειστε αθηνα και δεν θελετε το παρκο-δασος-παρκακι-φυτωριο οπως θελετε πειτε το, να γινει παρκινγκ πηγαιντε μια βολτα απο κει.

υγ και για να μην ξεχνιομαστε. ολοι μελη στην αεκ.

alximistis
27/01/2009, 12:35
ρε παιδιά όλοι έχετε σοβαρά επιχειρήματα και τα εκθέτετε μία χαρά. Άκουσα και τον Τσίπρα το πρωί στην ΝΕΤ (Λυριτζή-Οικονόμου) είπε την άποψή του. Αυτό που δεν άκουσα πουθενά είναι το εξής:

Υπάρχει κάποια απόφαση που να έχει παρθεί για την εν λόγω πράξη κι αν ναι από ποιον; Είναι μόνο του Δήμου ή υπάρχει και δικαστική εντολή; Οι κάτοικοι έχουν προσφύγει στην Δικαιοσύνη ή όχι; Τα λέω αυτά όχι για να πάρω θέση γιατί το θέμα το γνωρίζω μόνο από όσα έχω ακούσει από δω κι από κει και από όσα διάβασα τώρα εδώ. Αλλά να δω αν υπάρχει κάποια νομίκή διαφορά ή κάποιος ρε παιδί μου να έχει δίκιο νομικά. Υπάρχει κάτι τέτοιο;

sniper
27/01/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
ρε παιδιά όλοι έχετε σοβαρά επιχειρήματα και τα εκθέτετε μία χαρά. Άκουσα και τον Τσίπρα το πρωί στην ΝΕΤ (Λυριτζή-Οικονόμου) είπε την άποψή του. Αυτό που δεν άκουσα πουθενά είναι το εξής:

Υπάρχει κάποια απόφαση που να έχει παρθεί για την εν λόγω πράξη κι αν ναι από ποιον; Είναι μόνο του Δήμου ή υπάρχει και δικαστική εντολή; Οι κάτοικοι έχουν προσφύγει στην Δικαιοσύνη ή όχι; Τα λέω αυτά όχι για να πάρω θέση γιατί το θέμα το γνωρίζω μόνο από όσα έχω ακούσει από δω κι από κει και από όσα διάβασα τώρα εδώ. Αλλά να δω αν υπάρχει κάποια νομίκή διαφορά ή κάποιος ρε παιδί μου να έχει δίκιο νομικά. Υπάρχει κάτι τέτοιο;

Ο δήμος υποστηρίζει ότι υπάρχει απόφαση του δασαρχείου. Επίσης, τι δικαστική εντολή να υπάρχει σε ακίνητο του δήμου όταν ο δήμος εκτελεί δικό του έργο; :confused:

costas106
27/01/2009, 13:00
Ένα παλαιότερο άρθρο στην εφημερίδα Καθημερινή για το συγκεκριμένο θέμα:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_16/04/2008_266698

alximistis
27/01/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ο δήμος υποστηρίζει ότι υπάρχει απόφαση του δασαρχείου. Επίσης, τι δικαστική εντολή να υπάρχει σε ακίνητο του δήμου όταν ο δήμος εκτελεί δικό του έργο; :confused:


Γι αυτό ρώτησα ρε Νίκο εάν υπάρχει προσφυγή των κατοίκων.


Ευχαριστώ συμφορουμίτη για το άρθρο από την Καθημερινή. Σύμφωνα με αυτό με ημερομηνία 16/4/08 υπάρχει το εξής:


"Χθες, (15/4 δηλαδή) η Επιτροπή Αρχιτεκτονικού Ελέγχου της Νομαρχίας Αθηνών αποφάσισε να επιτρέψει την κοπή των δένδρων στο πάρκο. Ωστόσο, «λόγω της ιδιαιτερότητας και σοβαρότητάς του, τελικώς το θέμα παραπέμφθηκε στη δευτεροβάθμια επιτροπή» λέει στην «Κ» η Βέρα Καραγιάννη, διαμερισματική σύμβουλος στο 6ο δημοτικό διαμέρισμα του Δήμου Αθηναίων που παρευρέθη στη συνεδρίαση. Στην περιοχή, ο δήμος προτίθεται να κατασκευάσει υπόγειο χώρο στάθμευσης. Για τον σκοπό αυτό είχε ζητήσει μαζί με την κατασκευάστρια εταιρεία τον περασμένο Μάρτιο (5/3/07) από τη Διεύθυνση Δασών, να εγκρίνει την κοπή 34 από τα 44 δένδρα. Παρά την αρνητική απάντηση της τελευταίας, απευθύνθηκαν εκ νέου στην Πολεοδομία αυτήν τη φορά. Επειτα από αίτημα της Επιτροπής Αγώνα, ο αρμόδιος δασάρχης ενημέρωσε προ διμήνου την Πολεοδομία να μην προχωρήσει σε έγκριση κοπής δένδρων.



Ξέρει κάποιος τι έγινε με την δευτεροβάθμια επιτροπή;;;;