PDA

View Full Version : ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΑ Grips Oxford



blueangel
26/01/2009, 17:38
Παιδιά ψήνομαι να βάλω στο fazeraki μου (600 του 05) τα grips της Oxford.Τα έχει βάλει κανείς θα ήθελα γνώμες καθώς και κάποιον καλό ηλεκτρολόγο αν έχετε υπόψιν για τοποθέτηση...

thalasinos
26/01/2009, 19:30
http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=1340585

Αψογα!!!http://www.moto.gr/forums/attachment.php?s=&postid=1340601

blueangel
26/01/2009, 19:53
Το έχω διαπιστώσει φίλε από ενα ψιλοψάξιμο πού έκανα εδώ μεσα...ΝΑΙ ακριβώς για αυτά μιλάω...Τα φέρνει μάλιστα και το ΔΙΚΥΚΛΟ στην Βουλιαγμένης...Απλά αν ξέρεις κανά καλο ηλεκτρολόγο για τοποθέτηση θα με σώσεις:winka:

thalasinos
26/01/2009, 20:16
Σ΄αυτο θα βοηθησουν τα παιδια απο εκει, καποιος θα υπαρχει! επειδη εγω ειμαι πολυ βορεια!!!!

blueangel
20/02/2009, 04:33
Απευθύνομαι στον φίλο (thalasinos) Που έχει βάλει τα oxford...Τα τοποθέτησα και γώ πριν κανα δυο μέρες πολύ καλά στην αρχή δεν λέω και μάλιστα τα έβαλα με ρελέ ώστε να μήν τραβάει ρεύμα χωρίς να είναι σε λειτουργία η μηχανή.Απλά φίλε μου δεν ξέρω αν φταίει η τάση της μπαταρίας (γιατί στο προσπέκτους αναφέρει ότι η μπαταρία πρέπει να χεί ταση 13V για να λειτουργούν σωστά)εν κινήσει όταν τα ανάβω αναβόσβήνει για 1-2 δεύτερα το λαμπάκι και μετά σβήνει χωρίς να ενεργοποιούνται!!!!
Ρε φιλαράκο σου συμβαίνει εσένα το ίδιο???Μου την έχει σπάσει μιλάμε!!!!Ενώ πέρνει ρεύμα λειτουργεί δηλαδή δεν σταθεροποιείται η λυχνία για να συνεχίσει να δουλεύει...Οποιος με τα συγκεκριμένα έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα θα παρακαλούσα να ποστάρει...Δεν νομίζω ότι φταίει η συνδεσμολογία γιατί αλλιώς δεν θα λειτουργούσαν και την πρώτη μέρα τα χρησιμοποίησα για καμια ώρα περίπου εν κινήσει!!!

thalasinos
20/02/2009, 10:55
Στο δικο μου οταν ειναι σβηστη η μηχανη το κανει αυτο,(αναβοσβηνη το μπλε και σβηνει) Στην κινηση δουλευη κανονικα και πολυ καλα! με -1 το εχω στο 75%. αλλιως στο 100% σου καιει τις παλαμες! Το Βολτομετρο του καντραν δειχνει 14 βολτ και κατι! Κανε ενα τσεκ στα βολτ τις μπαταριας σου οταν δουλευη το μοτερ!! Εγω ετσι την αγορασα την μηχανη με τα θερμαινομενα και δεν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο στην συνδεση!
Καλο θα ηταν πιστευω να γινει απ΄ευθειας συνδεση στην μπαταρια και οχι παραλληλα απο καποιο αλλο καλωδιο. Παντως θα το ψαξω και θα σου πω!!:sick:


Μολις πηγα και τα δοκιμασα σβηστο, (μετα απο μια βδομαδα που εχω να το κινησω) δεν δουλευη σβηνει, οταν την εβαλα μπροστα αναψαν τα θερμαινομενα κανονικα !!Το βολτομετρο δειχνει 14.2 Πιστευω πως ειναι τα βολτ, η ταση οπως το λες, επειδη δεν κατεχω και πολλα απο ηλεκτονικα!

blueangel
20/02/2009, 11:22
Σίγουρα είναι θέμα τάσης φίλε μου!!!Σήμερα δούλεψαν κανονικά μετά από κανά μισάωρο που κίνησα την μηχανή.Μετά από κάποια ώρα όμως πάλι δεν λειτούργησε:sick: Προφανώς η τάση της μπαταρίας θα έπεσε κάτω από τα 13V...
Δεν έχει στο fazer ενσωματωμένο βολτόμετρο για να τσεκάρω αλλά γαμώτο θεωρώ μαλακία να μην δουλεύει ασχετα αν πέφτει η τάση...Από την άλλη το κάνει προφανώς για θέμα ασφάλειας ενώ κάποια άλλα hot grips και πιο φτηνιάρικα τραβάνε ανεξάρτητα και σου γ@μ@νε κανονικά την μπαταρία.
Η μαλακία πάλι είναι ότι επειδή την έχω σε πυλωτή το πρωί παγωμένη που είναι δεν ανάβουν με τίποτα τα Grips!!!Anyway θα δώ πάλι την συνδεσμολογία ο φίλος ηλεκτρολόγος που μου τάβαλε προτίμησε να βάλει ενδιάμεσα ρελέ αφενός να μην γ@μήσει τον διακόπτη αφετέρου για θέμα ασφάλειας ώστε να αναβουν ΜΟΝΟ όταν λειτουργεί η μπαταρία και όχι απλά με το γύρισμα του διακόπτη...Οπως και νάχει σε ευχαριστώ φίλε μου:beer:

thalasinos
20/02/2009, 11:48
Στο δικο μου οταν μετα απο βολτα-ταξιδι κλεισω τον διακοπτη αυτα συνεχιζουν να δουλευουν μεχρι να τα απενεργοποιησω εγω! μηπως δεν εχει μπει ρελε? η να εχει κατι ενσωματωμενο στο πανελ και να μην χρειαζεται ρελε? λεω! δεν ξερω! για οτι κανεις ενημερωσεμε!:wave2:

Υ.Γ θα πρωσπαθησω να στειλω e-mail σε αυτους που το πηρα, για να μου πει αν υπαρχει κατι που δεν ξερουμε:beer:

blueangel
20/02/2009, 12:17
Φιλαράκο είναι πάρα πολυ επικίνδυνο χωρίς καλώδιο ρελέ!!!Από την μιά μπορέις να έχεις διαρροές ρεύματος ανά πάσα στιγμή και από την άλλη διασφαλίζεις την βιωσιμότητα της μπαταρίας!!!
Το παλικάρι που μου το τοποθέτησε μου είπε τα αρνητικά σε απευθείας τοποθέτηση και επέλεξα να μπεί ρελές...Στο προσπέκτους αναφέρει την εύκολη συνδεσμολογία αλλά με τη χρήση ρελέ διασφαλίζεσαι από εκπλήξεις και από κατά λάθος αναμα των grips...Το επιπλέον έξοδο είναι 20 ευρώ πού κοστίζει το καλώδιο...Αν μάθεις κάτι πες μου και συ...Εγώ θα επιχειρήσω να φορτίσω τη μπαταρία γιατί σίγουρα για να μην ανοίγουν όταν είναι κρυα η τάση θάχει πέσει κάτω από τα 12!!!Ψάχνω ήδη να τοποθετήσω και κανά βολτόμετρο ώστε να χω το κεφάλι μου ήσυχο...

catmaster
20/02/2009, 12:29
Ρε παιδιά ... τι σχέση έχει το ρελέ με το αν θα ανάψουν τα θερμαινόμενα ΜΟΝΟ με το διακόπτη τους και όχι ΚΑΙ με το διακόπτη- κλειδί της μηχανής ;;; :confused:


:wave2:

blueangel
20/02/2009, 12:34
Στην ουσία δεν υπερφορτώνεις τον διακόπτη και διασφαλίζεις ότι δεν θα σου ανάψει απλά με το άνοιγμα του...:winka: