PDA

View Full Version : Καθημερινή κίνηση... ιδεά μου;



Σελίδες : [1] 2

Gandalf dr685sm
26/01/2009, 18:42
Μου φαίνεται ή έχει γίνει πιο δύσκολη η οδήγηση εντός πόλης;

Σήμερα μετά απο πάρα πολύ καιρό ο δρόμος μου με έφερε στο κέντρο της πόλης. Για την ακρίβεια στην παλιά πλατεία Ομονοίας , διανύοντας πρώτα την Λ. Αλεξάνδρας και μετά το υπόλοιπο της Πατησσίων (28ης Οκτωβρίου). Αυτό που παρατήρησα είναι πως ένιωθα πάρα πολύ άβολα και γενικά οι αισθήσεις μου ξαφνικά ήταν σε υπερδιέγερση. Μάλιστα όταν χρειάστηκε να διασχίσω τον παράλληλο πάνω απο την Λένορμαν (πορεία προς Περιστέρι) τότε είχα την εντύπωση πως μετά απο κάθε πέρασμα απο στενό , κάποιος θα πεταχτεί σαν "πισινό αέριο" και θα φροντίσει να κάνουμε στενές επαφές τρίτου τύπου. Ξαναένιωσα και πάλι καλά, μόλις βγήκα στον Κηφισσό και πήρα την άνοδο για να πάω σπίτι μου.

Είναι η ιδέα μου ρε παιδιά, ή πραγματικά έχει αλλάξει τόσο η κίνηση στην πόλη;

Σίγουρα το οτι κινούμαι σε δρόμους που η κίνηση δεν επηρρεάζεται και τόσο πολύ απο το "κόψιμο" άλλων Ι.Χ. απο στενά (βλ. Κηφησίας, και Α.Ο. - Ε.Ο.) αλλά και το ερημικό της περιοχής του σπιτιού μου, με έχει κάνει να είμαι πιο χαλαρός σε κάποιες αντιδράσεις μου και να μην είμαι συνεχώς στην τσίτα πάνω στην μηχανή. Αλλά ρε παιδιά... αυτή την αίσθηση την γνωρίζω και τότε που ήμουν διακοπές και μετά γυρνούσα πίσω... τώρα μου κάνει πολύ διαφορετικά.

Ακόμα και το πρωί πηγαίνοντας προς την δουλειά , έχω την αίσθηση οτι πραγματικά έχουν γίνει απρόβλεπτοι. Κινούνται μηχανές και αυτοκίνητα λές και εχουν καταναλώσει νταμιτζάνες ρακές ενώ συνάμα έχοντας μυωπία δεν φοράνε γυαλιά. Είναι πραγματικά η ιδέα μου ή το έχετε διαπιστώσει και οι ίδιοι ρε παιδιά;


Gandalf

CIRUS
26/01/2009, 18:48
μήπως ζούσες σε άλλη πόλη και τώρα μετακόμισες αθήνα? αλιώς δεν μπορώ να τα εξηγήσω αυτά που λες!!!!!! αν εξαιρέσεις Αυγουστο μήνα και τέλη δεκέμβρη με αρχές Ιανουαρίου που είναι οι γιορτές όλες οι άλλες μέρες έτσι είναι, απλά ΧΑΟΣ!!!!!

Gandalf dr685sm
26/01/2009, 18:56
εν μέρει CIRUS έχεις δίκιο...

Μιας και το σπίτι μου εδώ και 8 χρόνια ήταν πρώτα Δροσιά και τώρα ακόμα πιο μακριά στην Σταμάτα... και η δουλειά μου στο Μαρούσι..σπανιότερα κατέβαινα Αθήνα κέντρο.

Αλλά ρε φίλε , πραγματικά .. μου κάνει εντύπωση πλέον μιας και γενικά μου φαίνεται πολύ περίεργο όταν μπαίνω μέσα σε στενά της πόλης να κινηθώ... έχω την εντύπωση οτι πρέπει να παίξω με μεγάλο ρίσκο κάποιο video game και να βγώ νικητής.

Δεν ξέρω .. μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Τι να πω;

Gandalf

SVX
26/01/2009, 19:02
κι εγω το παθαινω..... και το επαθα οταν απειχα μια 2ετια απο τους 2 τροχους και ημουν μονο στο "στρογγυλο" τιμονι...
αλλα το αποδιδω λογικα στο οτι μεγαλωνω....

και να γερασουμε....δεν πα να λενε αυτοι :smokin:



ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩΩΩΩΩΩ :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


153385

mikros boudas
26/01/2009, 19:08
κι εγω ετσι ακριβως νιωθω...αν και κανω χλμ σε κινηση...πως σε καθε στενο καποιος θα βγει...πως καποιος θα στριψει χωρις να δει...και οντως γινεται συννεχεια αυτο,αλλα τελευταια στιγμη σωζεται το θεμα...δεν ξερω γιατι αλλα οι περισσοτεροι ελληνες δεν εχουνε σεβασμο για την ιδια τους την ζωη...

Gandalf dr685sm
26/01/2009, 19:15
Πραγματικά μου κάνει σαν τρελάδικο...

Απο το Πολυτεχνείο μέχρι και την στροφή για να μπώ στην παλιά πλατεία Ομονοίας, κοκκάλωσαν μπρος μου 3 ΤΑΧΙ, δύο πεζοί-highlanders πέρασαν με στύλ απο μπροστά μου θεωρώντας πως έχω αερόφρενα και δεν θα τους περάσω απο πάνω...

Μια σκούπα του δήμου (τα ωραία αυτά βανάκια) διέσχιζε αμέριμνα και κάθετα !!! .. .την Πατησσιών προς τα Εξάρχεια ... και λίγο πιο κάτω κάποιος θυμήθηκε οτι δεν ήθελε να πάει στην Σταδίου αλλα να περάσει στην πλατεία Ομονοίας , οπότε απο τέρμα αριστερά κόβει τέρμα δεξιά... επαφιόντας στην μαντική μου τέχνη την πρόβλεψη μιας και φλάς .. ντεν εκει καρντιά μου.

Όλα αυτά σε 300-500 μέτρα.. δεν σας αναφέρω τι είδα στην υπόλοιπη διαδρομή. Τι στο διάτανο;... σε εμένα έτυχαν όλοι ή είναι μια γενική εικόνα αυτή;

Gandalf

SVX
26/01/2009, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πραγματικά μου κάνει σαν τρελάδικο...

Απο το Πολυτεχνείο μέχρι και την στροφή για να μπώ στην παλιά πλατεία Ομονοίας, κοκκάλωσαν μπρος μου 3 ΤΑΧΙ, δύο πεζοί-highlanders πέρασαν με στύλ απο μπροστά μου θεωρώντας πως έχω αερόφρενα και δεν θα τους περάσω απο πάνω...

Μια σκούπα του δήμου (τα ωραία αυτά βανάκια) διέσχιζε αμέριμνα και κάθετα !!! .. .την Πατησσιών προς τα Εξάρχεια ... και λίγο πιο κάτω κάποιος θυμήθηκε οτι δεν ήθελε να πάει στην Σταδίου αλλα να περάσει στην πλατεία Ομονοίας , οπότε απο τέρμα αριστερά κόβει τέρμα δεξιά... επαφιόντας στην μαντική μου τέχνη την πρόβλεψη μιας και φλάς .. ντεν εκει καρντιά μου.

Όλα αυτά σε 300-500 μέτρα.. δεν σας αναφέρω τι είδα στην υπόλοιπη διαδρομή. Τι στο διάτανο;... σε εμένα έτυχαν όλοι ή είναι μια γενική εικόνα αυτή;

Gandalf

το χω ξαναπει Gandalf... ο ΜΟΝΟΣ τροπος για να οδηγεις Μοτο στην Ελλαδα.. ειναι να προσποιεισαι πως συμμετεχεις σε VIDEO GAME και πως ολοι οι υπολοιποι γυρω σου θελουν να σε ριξουν ....ειναι εχθροι σου... ΦΥΛΑΓΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΟΥ :wave2:

TOLISTOLAROS
26/01/2009, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.........μου κάνει εντύπωση πλέον μιας και γενικά μου φαίνεται πολύ περίεργο όταν μπαίνω μέσα σε στενά της πόλης να κινηθώ... έχω την εντύπωση οτι πρέπει να παίξω με μεγάλο ρίσκο κάποιο video game και να βγώ νικητής.

Δεν ξέρω .. μπορεί να είναι και η ιδέα μου
Δεν είναι η ιδέα σου φίλε πάντα οι κινήσεις των άλλων οχημάτων είναι χαοτικές και όχι πάντα προβλέψιμες.
Δεν είναι ότι τώρα ξεφύγανε,απλά ίσως τώρα το συνειδητοποίησες για τα καλά...
Προσωπικά μετά το ατύχημά μου δεν έχω κατέβει στο κέντρο της Ρόδου(εκτός από τότε που πήρα τη μοτο απ'το συνεργείο).Όχι από θέμα φόβου αλλά δε μου κάνει αίσθηση...Προτιμώ καμμιά βολτίτσα προσ Λίνδο,προς Κάμειρο και αυτό ήταν.
Όση φαντασία και να'χεις,όση προνοητικότητα παίζεις video game,έχεις δίκιο.Δυστυχώς στα video game όλο και καμμιά μαλακία θα γίνει...

xenos
26/01/2009, 19:51
Δυστυχώς έτσι είναι και ήταν βέβαια. Ζούγκλα. Στο θέμα πλέον είναι και ο σταρχιδισμός. Μπορεί να σε ρίξει κάποιος και να μην σταματήσει κανένας. Ούτε ένα τηλέφωνο στο 100/166. :sad:

gdevelek
26/01/2009, 20:26
η ίδια διαδρομή, την ίδια ώρα της μέρας, μετά όχι από μια δοκιμή αλλά δεκάδες, δυσκολεύει κάθε χρόνο, και φέτος δεν είναι βέβαια εξαίρεση

επίσης:

- το πέρασμα κόκκινου είναι κανόνας, όποιος ξεκινά με το πράσινο δεν θα ζήσει πολύ

- αστυνόμευση ανύπαρκτη

- διπλοπαρκάρισμα και από τις δύο πλευρές του δρόμου (π.χ 3ης Σεπτεμβρίου)

- παρκάρισμα σε λεωφορειολωρίδες (π.χ. Ιπποκράτους και Χ. Τρικούπη)

- παρκάρισμα σε δρόμους που ως πριν 2-3 χρόνια ήταν ταμπού (Πανεπιστημίου, Ακαδημίας)

- κίνηση σε ΛΦ και από ταξί και από ΙΧ, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ απολύτως φόβο για κλήση

- αριστερή στροφή από τη μεσαία λωρίδα ("γιατί ΕΓΩ δεν είμαι κορόιδο να περιμένω στην αριστερή") κανόνας πλέον, όποιος δεν το κάνει, σε δευτερόλεπτα θα δει κάποιον άλλο να το κάνει στον ίδιο και θα μετανιώσει που δεν το έκανε

--> η φιλοδοξία της κατηφόρας είναι ο πάτος :yuck:

Stabak
26/01/2009, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
η ίδια διαδρομή, την ίδια ώρα της μέρας, μετά όχι από μια δοκιμή αλλά δεκάδες, δυσκολεύει κάθε χρόνο, και φέτος δεν είναι βέβαια εξαίρεση

επίσης:

- το πέρασμα κόκκινου είναι κανόνας, όποιος ξεκινά με το πράσινο δεν θα ζήσει πολύ

- αστυνόμευση ανύπαρκτη

- διπλοπαρκάρισμα και από τις δύο πλευρές του δρόμου (π.χ 3ης Σεπτεμβρίου)

- παρκάρισμα σε λεωφορειολωρίδες (π.χ. Ιπποκράτους και Χ. Τρικούπη)

- παρκάρισμα σε δρόμους που ως πριν 2-3 χρόνια ήταν ταμπού (Πανεπιστημίου, Ακαδημίας)

- κίνηση σε ΛΦ και από ταξί και από ΙΧ, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ απολύτως φόβο για κλήση

- αριστερή στροφή από τη μεσαία λωρίδα ("γιατί ΕΓΩ δεν είμαι κορόιδο να περιμένω στην αριστερή") κανόνας πλέον, όποιος δεν το κάνει, σε δευτερόλεπτα θα δει κάποιον άλλο να το κάνει στον ίδιο και θα μετανιώσει που δεν το έκανε

--> η φιλοδοξία της κατηφόρας είναι ο πάτος :yuck:

οντως, μια αηδια πλεον

vagtav
26/01/2009, 21:50
Δεν είναι ιδέα σου.
Κάθε χρόνο είναι και χειρότερα. Και περισσότερα οχήματα, και πιο "χαμένοι" άνθρωποι στα τιμόνια....
Διπλή προσοχή στους δρόμους

SnakeMJK
27/01/2009, 08:08
Χαροπαλεύω καθημερινά, καθώς περνάω όλη τη λιοσίων, όλη την ακαδημίας, όλη την αμαλίας και λίγο βουλιαγμένης :p Σε καθημερινή βάση, 2 φορές! Λίγο αν έχεις το μυαλό σου αλλού κινδυνεύεις άμεσα! Το απόλυτο μπουρδέλο! Πρέπει να είμαστε απο τις πιο ακατάλληλες πόλεις για μηχανή :(

jimmis5
27/01/2009, 08:39
Δεν εχεις αδικο καθολου και δεν συμβαινει μονο σε σενα αν και σε επαρχιακη πολη(βλεπε Πατρα)
χαμος γινεται και εδω αναρωτιεμαι τελικα ο κοσμος εχει πολυ χρημα....

Δεν γινεται να κυκλοφορουν καθε μερα ολο και περισοτεροι-ρες καθε μερα στον ιδιο δρομο.Δεν γινεται να παρκαρουν περισοτερα φορτηγα δεξια και αριστερα στο ιδιο σημειο και να γινεται κομφουζιο.Το πιο αστειο ειναι να σου λενε φιλοι και γνωστοι γιατι πας με την μηχανη?

Ρε οργια πρωτα απο ολα την γουσταρω και δευτερον δεν θελω να χανω χρονο απο την ζωη μου περιμενοντας πισω απο την καθε νταλικα η την κυρατσα που δεν μπορει να οδηγηση(πιος κιορατας της εδωσε το διπλωμα) θα μου πεις αυτο το εξαργιρωνης με τον κινδυνο να σε τσακιση η κυρατσα, ο παππους , ο ταριφας, ο μερσεντεδακιας που παει για καφε.

Τι να κανουμε ομως το ιδιο κινδυνευεω να πεθανω με το αυτοκινητο απο ανχος περιμενοντας στην ουρα πισω απο αλλους ανχομενους ταλεπορους.Ας ελπισουμε να αλλαξω χωρα γιατι να αλλαξει η χωρα μας κομματι δυσκολο το βλεπω.:smokin:

Gandalf dr685sm
27/01/2009, 08:52
και έχουμε και συνέχεια σήμερα...

Δεν φτάνει που έχουμε οδηγούς που είναι μέσα σε Ι.Χ. που πραγματικά ειναι σε άλλο κόσμο (οι περισσότεροι .. οχι όλοι). Δεν φτάνει που η κίνηση ούτως ή άλλως είναι τραγική, πλέον έχουμε και τους εποχικούς αναβάτες που έχουν αρχίσει και εμφανίζονται και πάλι σαν σαλιγκάρια (κυριολεκτικά όμως) με scooter (κυρίως) δημιουργώντας μια τεράστια γραμμή αναμονής ακόμα και στην νοητή γραμμή της διύθησης (κυριως μεταξύ αριστερής και μεσαίας).

Δεν λέω.. και εγώ θέλω αν είναι δυνατόν ολοι τους να παρατήσουν τα Ι.Χ. και να πάρουν ενα δίκυκλο , αλλά αν είναι να κινδυνεύω περισσότερο έτσι , μήπως είναι καλύτερα να πάρουν κάποιο ΜΜΜ ή να κάτσουν σπίτι τους;

Αυτό το απότομο φρενάρισμα ανάμεσα σε αυτοκίνητα ενώ πραγματικά περνάει τραίνο ανάμεσα , είναι οτι χειρότερο πόσο μάλλον όταν οι λωρίδες δίπλα σου άρχίζουν να κινούνται και κατά το κλασσικό συγκλίνουν προς τα μέσα , μικραίνοντας ακόμα περισσότερο τον διάδρομο διαφυγής.

3 φορές σήμερα... 2 κοπέλες και 1 παπάρας που κινιόνταν με παπί (είχε σβύσει και το μοτέρ και απλά τσουλαγε... όταν τον ρώτησα στο φανάρι γιατί.. μου είπε για να γλυτώσει καύσιμο!!!:uplate: :hypnotize :eyepop: )....ήταν στο σταμάτα ξεκίνα.. πάω αργά και σταθερά και σπάω τα νεύρα των υπολοίπων.

Εντάξει... δεν ξέρουν,... θα μάθουν κτλ...κτλ.. αλλά ρε παιδιά.. οχι πάνω στην πλάτη μου ... Ας πάνε σε μια αλάνα.. ας πάνε στο χώμα να μάθουν. Εμείς δηλαδή πως μάθαμε;


Gandalf

manhunter
27/01/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
και έχουμε και συνέχεια σήμερα...

Δεν φτάνει που έχουμε οδηγούς που είναι μέσα σε Ι.Χ. που πραγματικά ειναι σε άλλο κόσμο (οι περισσότεροι .. οχι όλοι). Δεν φτάνει που η κίνηση ούτως ή άλλως είναι τραγική, πλέον έχουμε και τους εποχικούς αναβάτες που έχουν αρχίσει και εμφανίζονται και πάλι σαν σαλιγκάρια (κυριολεκτικά όμως) με scooter (κυρίως) δημιουργώντας μια τεράστια γραμμή αναμονής ακόμα και στην νοητή γραμμή της διύθησης (κυριως μεταξύ αριστερής και μεσαίας).

Δεν λέω.. και εγώ θέλω αν είναι δυνατόν ολοι τους να παρατήσουν τα Ι.Χ. και να πάρουν ενα δίκυκλο , αλλά αν είναι να κινδυνεύω περισσότερο έτσι , μήπως είναι καλύτερα να πάρουν κάποιο ΜΜΜ ή να κάτσουν σπίτι τους;

Αυτό το απότομο φρενάρισμα ανάμεσα σε αυτοκίνητα ενώ πραγματικά περνάει τραίνο ανάμεσα , είναι οτι χειρότερο πόσο μάλλον όταν οι λωρίδες δίπλα σου άρχίζουν να κινούνται και κατά το κλασσικό συγκλίνουν προς τα μέσα , μικραίνοντας ακόμα περισσότερο τον διάδρομο διαφυγής.

3 φορές σήμερα... 2 κοπέλες και 1 παπάρας που κινιόνταν με παπί (είχε σβύσει και το μοτέρ και απλά τσουλαγε... όταν τον ρώτησα στο φανάρι γιατί.. μου είπε για να γλυτώσει καύσιμο!!!:uplate: :hypnotize :eyepop: )....ήταν στο σταμάτα ξεκίνα.. πάω αργά και σταθερά και σπάω τα νεύρα των υπολοίπων.

Εντάξει... δεν ξέρουν,... θα μάθουν κτλ...κτλ.. αλλά ρε παιδιά.. οχι πάνω στην πλάτη μου ... Ας πάνε σε μια αλάνα.. ας πάνε στο χώμα να μάθουν. Εμείς δηλαδή πως μάθαμε;


Gandalf



Πες τα ρε Μάγε.
Είμαστε και εμείς οι μοτοσυκλετιστές λίγο στα κοχόνες μας.

Δεν γίνεται κάθε πρωί που έχει ντάλα λιακάδα έξω, να θυμούνται όλοι να πάρουν τα μηχανάκια τους.Θα μου πεις λογικό με καλό καιρό, αλλά όταν κάνουν τσουκου τσουκου, ανάμεσα από τα αυτοκίνητα είναι σπαστικό. Και το τραγικο δε της υποθεσης είναι, ότι όταν είμαι εγώ, ανεξαρτήτος οχήματος που καβαλαώ (γρήγορου ή αργού, με πολύ ανδρισμό ή ''γυναικείο''), κοιτάω καθρέφτες.

Μόλις δω κάποιον πιο γρήγορο από εμένα(πράγμα σπάνιο
:D ), θα κάνω δεξιά να περάσει, απλά.


Μου φαίνεται ότι η μόνη λύση είναι ποδήλατο. Για πολλούς και διάφορους λόγους...

hidefnick
27/01/2009, 09:42
Welcome to Athens:wave2: :wave2:

Αν κάνεις το Μαρούσι Σύνταγμα κανα εξάμηνο, έχουν να δουν τα μάτια σου...
Πάντως συνηθίζεις σιγά-σιγά.

Gi_4ce
27/01/2009, 09:50
Πάντως όσο τραγικά είναι τα πράγματα μέσα στην πόλη, τόσο έχουν αρχίσει οι κουτάκιδες και προσέχουν περισσότερο στην Κηφισού και σε πιο ανοιχτα κομματια...

Κατεβαίνω καθημερινά εδω και 5 χρόνια Φιλαδέλφεια - Αιγάλεω και ειλικρινά, εδω και κανα χρόνο έχουν αλάξει πολύ τα πράγματα...

πάλι υπάρχει ο μαλέας που θα αλλάξει λωρίδα χωρις φλας, αλλα οχι σε τετοια συχνότητα όπως στο παρελθον...;)

gdevelek
27/01/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

αλλά αν είναι να κινδυνεύω περισσότερο έτσι , μήπως είναι καλύτερα να πάρουν κάποιο ΜΜΜ ή να κάτσουν σπίτι τους;


μήπως είναι καλύτερο να πάρεις ΕΣΥ κάποιο ΜΜΜ ή να κάτσεις σπίτι σου;

τι αλαζονία είναι αυτή;

αν ο Χ φοβάται να γκαζώσει στη διήθηση, θα πάει πιο σιγά, τι να κάνουμε δηλαδή; για τη σωματική του ακεραιότητα πρόκειται... με ποιο δικαίωμα θα του επιβάλλεις εσύ πώς θα οδηγεί και πόσα ρίσκα θα πάρει; δέχεσαι να σου επιβάλλει κάποιος άλλος πως εσύ θα οδηγείς;

επίσης όταν είσαι πίσω του, τον έχεις για ασπίδα, αν ανοίξει πόρτα ή πεταχτεί πεζός, ΑΥΤΟΣ θα την πληρώσει!!

στην τελική ακόμη και πηγαίνοντας αργά στη διήθηση, το κέρδος σε χρόνο και πάλι είναι τεράστιο

SnakeMJK
27/01/2009, 10:22
Αν φοβάται ή δεν θέλει να πάει πιο γρήγορα ή "δεν χωράει" ας κάνει στην άκρη και να μην κλείνει τους διαδρόμους!! Ειδικά κατι varaderιστες και κατι μπεβεδάκιδες, όλο σφηνώνουν :p

2003 με 2007 καθημερινά κατέβαινα τον Κηφισό από Περιστέρι μέχρι Πειραιά. Τα πράγματα ήταν πάρα πολύ καλά όντως και οι βλάκες προβλέψιμοι.

gdevelek
27/01/2009, 10:32
δεν πάει έτσι φίλε μου... δεν μπορείς να του πείς "κάτσε και πήξε, επειδή εσύ πάς διήθηση με 25 κι εγώ με 40"

αυτός πηγαίνοντας με 25 κερδίζει τρελό χρόνο σε σχέση με κολλημένος πίσω από τα κουτιά (όπως θα κερδίσεις κι εσύ αν πάς με 25, και θα σου ασπρίσουν και πιο αργά τα μαλλιά...)

αυτός με το βαρκαδέρο κάπου περνάει και κάπου όχι, συνήθως περνάει όμως, άρα και σ' αυτόν δεν μπορείς να πεις "πήξε από πίσω από τα κουτιά"

με λίγη καλή διάθεση μόνο... κι όλοι θα πάμε στον προορισμό μας γρήγορα και με ασφάλεια :beer:

sergiosm
27/01/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Πραγματικά μου κάνει σαν τρελάδικο...

:nono: :nono: :nono:


η σωστή φράση είναι ΩΣ τρελάδικο :sad:

Dr Luv
27/01/2009, 10:49
Θέλει μεγάλη προσοχή και όλες τις αισθήσεις σε επιφυλακή αν θές να βγεις σε ένα τεμάχιο από την ζούγκλα της Αθήνας. Κάποιοι μεταχειρίζονται τους δρόμους σαν το τσιφλίκι του παππού τους, άλλοι σαν πίστα, κάποιοι σαν videogame και άλλοι τρομαγμένοι και άτολμοι σταματάνε την κυκλοφορία ανάμεσα στα μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα.

Υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό που σέβεται τους κανόνες - του κοκ, αλλά και τους άγραφους - και προσφέρουν στη μικρή ελπίδα για επιβίωση...

Θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ πάνω απ' όλα! Η κίνηση μόνο χειρότερη θα γίνεται όσο περνάνε τα χρόνια και οι "άσχετοι" θα αυξάνονται. Μένει σε μας (έμπειροι + προσεκτικοί = καλοί οδηγοί) να βοηθάμε την κατάσταση.

Μάγε κάνε υπομονή στη διήθηση και μην πιέζεις οδηγούς που δεν "το έχουν". Είμαι 100% σίγουρος ότι έχουν υπάρξει στιγμές που πίσω σου ερχόταν κάποιος και σε πίεζε γιατί σε θεωρούσε πολύ αργό για τα γούστα του, πάντα υπάρχει ένας πιο γρήγορος ή πιο ανυπόμονος.


:smilea:

kaps
27/01/2009, 11:03
Στο μυαλό μου ήσουν; Εχθές αυτό συζήταγα με τη σύζυγο . Εχω αποφασίσει πια να πάρω μετακίνηση σε άλλη υπηρεσία πολύ πιθο κοντά στην περιοχή μου εξαιτίας αυτής της αίσθησης που δίνει το αλαλούμ στους δρόμους γενικώς. Επιπλέον και η εικόνα του κέντρου είναι τόσο απελπιστικό που κάποτε έκανα και καμιά βόλτα έτσι να ξεμουδιάσω από τη καρέκλα . Τώρα μέχρι την Ομόνοια και πολύ λέω ....Είναι γενικά άστα να πάνε . Εν τωμεταξύ πολλοί εκ των αλλοδαπών και ημεδαπών είναι άνεργοι αν κρίνω από το το τρόπο που κινούνται και περιφέρονται άσκοπα ...

devil's animal
27/01/2009, 17:04
επρεπε να παω απο Περιστερι - Βυρωνα σημερα για μια δουλεια αναγκαστικα με αμαξι.:sad:

δεν αντεξα και οταν εφτασα ομονοια,εκανα αριστερα και γυρισα πισω.:yuck:

απλα δεν παλευεται η κατασταση.:evil: τα νευρα τσανταλια, ολοι να ειναι στο χασιμο, η κυκλοφορια να γινετε με ενα μετρο το λεπτο και γενικα χαλια.

ειναι ζητημα να ηταν η δευτερη ή η τριτη φορα που πηγα κεντρο με αμαξι πρωϊ σε ολη την ζωη μου.

δυστυχως χειροτερευουμε.:sad:



σημ.επρεπε να ειχα παει απο κηφισσο και μετα συγγρου αλλα δεν μου εκοψε..:rolleyes:

τελικα θα ξαναπροσπαθησω σημερα το βραδυ.

αν καποιος ξερει κανενα πιο γρηγορο και απλο δρομολογιο ας το καταθεσει.
:beer: :beer: :beer: :beer:

ktm640lc4
27/01/2009, 17:09
Bασικα να σχολιασω και εγω το θεμα της διηθησης. Παω καθε πρωι πειραια / μενιδι και το βραδυ αντιστροφα.

Ή εγω γερασα ή ολοι γινανε πιλοτοι, εκτος απο μενα. Σε ολο τον δρομο με περνανε απο σκουτερ 50αρια μεχρι βαραντερο με βαλιτσες. Το μηχανακι μου ειναι ενα γκρι zxr636.

Εννοειται οτι οποτε μπορω και τα αυτοκινητα (μερικα αργουν στις επιταχυνσεις) ανοιγουν λιγο μπαινω αριστερα και με περνανε. Και μετα απο 5 λεπτα παλι το ιδιο. Ανα 5 λεπτ περιπου χωνομαι μεσα για να περασουν.

Αυτο που με εκνευριζει απιστευτα ομως ειναι οτι μερικοι ερχονται στην ροδα μου σε αποσταση αναπνοης για να περασουν. Ενα πρωι με εβρισαν κιολας επειδη δεν μπηκα μεσα σε 1 νανοδευτερολεπτο και τον εκοψα. Αντι να φτασει 11 θα εφτασε 11 και 1 δευτερολεπτο.

Ειχαμε παει να γινουμε ηχος και φως μια αλλη μερα με ενα 990 που την ωρα που εκανα αριστερα για να με περασει (με νοημα χεριου) με περασε απο αριστερα και αυτος περνωντας ξυστα απο ενα φορτηγο μπροστα μας. Ξεκρανωτος.

Οκ ειμαι κουλος. Αλλα προσωπικα ειναι αδυνατον να προβλεψω τα παντα. Τον μαλακα που αλλαξε λωριδα επειδη θυμηθηκε οτι ''οπα εδω ειναι'' τον μαλακα που μιλαει στο κινητο και παει οπου νανε. Τον μαλακα που φρεναρει χωρις λογο με αποσταση 200 μετρων απο το μπροστινο του. Τον μαλακα που τσακωνεται με την γκομενα στο αμαξι και δεν βλεπει τιποτα. Μονο κοκκινο. Τον μαλακα που κολλαει πισω μου (αυτοκινητο) σε αποσταση λιγοτερη του ενος μετρου με 120 στο κοντερ για να κανω δεξια να παει 10 μετρα πιο μπροστα (και μετα απο λιγο να τον ξαναπερασω αφου κολλησε στην κινηση) επειδη ετσι του καπνισε.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οσο μπορει ο καθενας παει. Οσο πιο μελλοντολογος ειναι καποιος τοσο πιο γρηγορα παει. (Ας πουμε η Λιτσα Πατερα θα παει αερα..... πατερα). Εγω δεν ειμαι καθολου. Δυστηχως.

Gandalf dr685sm
27/01/2009, 18:13
gdevelek...

Πριν προβείς σε χαρακτηρισμούς καλό είναι να διαβάζεις καλά τι γράφω και μετά να σκέφτεσαι και λίγο... μην αντιδράς για να αντιδράς και μόνο.

Αν δεν γνωρίζει να πάει σε μια αλάνα ή σε χώμα να μάθει.. όπως μάθαμε και εμείς.

Και οχι να γίνεται κίνδυνος θάνατος για τους υπόλοιπους .. .και δεν μιλώ μόνο για το πάω αργά και σταθερά, αλλά και για το "φρενάρισμα-άγκυρα" ανάμεσα σε αυτοκίνητα χωρίς ουσιαστικό λόγο.

Στην τελική αυτός ο φόβος προέρχεται απο το οτι δεν γνωρίζει πως να οδηγήσει το δίκυκλο κάτω απο τα πόδια του/της. Και όπως είπα.. να μάθει σίγουρα... αλλά οχι πάνω στην πλάτη μου.

Όσον αφορά το αν με εμποδίζει... αν θυμάμαι καλά εκείνοι που πάνε αργά ή γενικά δεν μπορούν , πάνε Δ-Ε-Ξ-Ι-Α... δεν είναι απαραίτητο να μπεί στην διαδικασία διήθησης επειδή ντε και καλά το κάνουν όλοι.. που ούτως ή άλλως είναι και παράνομη για όλους μας. Έλεος δηλαδή... όποιος πάει αργά έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει.. και θα είμαι μαλάκας αν πάω και του κορνάρω ενώ είναι δεξιά για να περάσω. Αλλά όταν είμαι αριστερά.. .και πάει με 50 .. μπλοκάρει και τους υπόλοιπους... άρα είναι επικίνδυνος/η.

Τα περί αλαζονείας λοιπόν καλό είναι να τα ξανασκεφτείς και προτού προβείς σε χαρακτηρισμούς βάλε και το μυαλό σου να δουλέψει λίγο... οκ;


Gandalf

gdevelek
27/01/2009, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Τα περί αλαζονείας λοιπόν καλό είναι να τα ξανασκεφτείς και προτού προβείς σε χαρακτηρισμούς βάλε και το μυαλό σου να δουλέψει λίγο... οκ;


Gandalf

εντάξει φιλαράκο, όποιος διαφωνεί μαζί σου, είναι επειδή δεν έβαλε το μυαλό του να δουλέψει

κατέχεις την απόλυτη αλήθεια, έτσι μεγάλε;

ΥΓ: ψάχνω να δω πού έγραψες στο πρωινό ποστ για άτομα που πατάνε "φρενάρισμα-άγκυρα" χωρίς λόγο αλλά δεν βρίσκω...

Gandalf dr685sm
27/01/2009, 20:03
Να σε βοηθήσω λοιπόν...


Αυτό το απότομο φρενάρισμα ανάμεσα σε αυτοκίνητα ενώ πραγματικά περνάει τραίνο ανάμεσα , είναι οτι χειρότερο πόσο μάλλον όταν οι λωρίδες δίπλα σου άρχίζουν να κινούνται και κατά το κλασσικό συγκλίνουν προς τα μέσα , μικραίνοντας ακόμα περισσότερο τον διάδρομο διαφυγής.

Όσον αφορά την διαφωνία.. πάντα είναι αποδεκτή και συζητήσιμη... εκείνο που σχολιάσα αρνητικά όμως είναι τον χαρακτηρισμό του αλαζόνα που μου απέδωσες χωρίς καν να μπείς στην διαδικασία σκέψης και ανάλυσης του τι γράφω.

Όπως είπα λοιπόν... μακάρι όλοι να πάρουν ενα δίκυκλο και όλοι να είναι στον δρόμο αύριο. Αλλά τουλάχιστον επειδή ακριβώς δεν θα γνωρίζουν ... (όπως ήμασταν και εμείς κάποτε νέοι στο τιμόνι) ας κάνουν κάποια στιγμή στην άκρη όταν θεωρούν πως φοβούνται. Σε ακριβώς εκείνο το σημείο γίνονται επικίνδυνοι.

Είναι σαν να πάρω εγώ την δική μου μηχανή και να πάω στην πίστα σε ενα track day και να αρχίσω να πηγαίνω όπως γουστάρω σαν νέος σε ενα ride για μεσαίες ικανότητες. Σαφώς και θα με αποφύγουν αλλά δεν πάψω να είμαι επικίνδυνος.. και κάπου εκεί καταλαβαίνεις οτι μέχρι να φτάσεις σε αυτό το σημείο, πρέπει να μάθεις πρώτα μερικά πράγματα.

Στον δρόμο τώρα η αντίστοιχη κατάσταση έχει να κάνει με το οτι κάποιος που κινείται σε διήθυση πέρα απο το οτι κινείται παράνομα (όπως το κάνουμε όλοι) έχει και την ικανότητα να το κάνει χωρίς να προκαλέι κατάσταση κινδύνου τόσο για τον ιδιο του τον εαυτό ... όσο και για τους υπόλοιπους γύρω του... πάντα στο μέτρο του δυνατού.

Και σαφώς ο δρόμος είναι για όλους... αλλά πολλές φορές έχοντας την γνώση είτε με Ι.Χ. είτε με μοτό , κάνεις δεξιά γιατί πολύ απλά , κάποιος άλλος γνωρίζει καλύτερα και πως να πάει με το όχημα του αλλά και πως να πάει και με πιο ασφαλή τρόπο...

Και δεν μιλώ να πάς με ταυτότητα στο στόμα αλλά με 40 αίντε 60 χλμ την ώρα ανάμεσα απο Ι.Χ. πάντα ανάλογα τις συνθήκες και τον δρόμο... κάτι που κάποιος εποχικός ή νέος αναβάτης δεν έχει ακόμα αναπτύξει σωστά την ικανότητα εκτίμησης.

Με τα τόσα πολλά λόγια που είπα , έχει να κάνει με το εξής...

Σαν εποχικός και σαν αναβάτης-οδηγός όποιου οχήματος, όταν δεν είσαι σίγουρος για αυτό που κάνεις , τότε πας στην άκρη .. δεξιά... και δεν μπλοκάρεις τους υπόλοιπους ούτε τους βάζεις σε κίνδυνο΄...

Και να το ξαναπώ όπως το είπα σε εκείνο το μήνυμα... δεν είναι τόσο το πάω αργά και σταθερά που δεν είναι επικίνδυνο για μένα, αφού μπορώ να τον αξιολογήσω και να μην τον τρομάξω... αλλά μιλώ για εκέινους που είτε με Ι.Χ. είτε με ΜΟΤΟ έχουν απρόβλεπτες κινήσεις...π.χ. σε άνοιγμα 3 μέτρων θεωρούν πως θα βρούν καθρέφτες σε αριστερή διήθηση και φρενάρουν-παγώνουν στην μέση του δρόμου ενώ ξεκινούν τα Ι.Χ.

Ελπίζω να έγινα αντιληπτός τώρα.


Gandalf

gdevelek
27/01/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Να σε βοηθήσω λοιπόν...



γιατί δεν βοηθάς καλύτερα τον εαυτό σου να δει τον άλλο μοτοσυκλετιστή πιο συναδελφικά;



Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

εκείνο που σχολιάσα αρνητικά όμως είναι τον χαρακτηρισμό του αλαζόνα που μου απέδωσες χωρίς καν να μπείς στην διαδικασία σκέψης και ανάλυσης του τι γράφω.


σου έδωσα πλήρη απάντηση, αμφιβάλλω αν τη διάβασες

και μόνο το ότι βάζεις την υπόθεση της πίστας στην κουβέντα φανερώνει πως δεν έχεις καταλάβει τι σημαίνει οδήγηση σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΣΤΙΚΟ δρόμο

διάβασε και τι έγραψε ο δρλαβ στο τέλος του ποστ του

Orfeus
28/01/2009, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
gdevelek...
διαδικασία διήθησης επειδή ντε και καλά το κάνουν όλοι.. που ούτως ή άλλως είναι και παράνομη για όλους μας. Έλεος δηλαδή...
Gandalf
νομιζω πλεον δεν ειναι.

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 08:40
gdevelek...

αντί να κοιτάς πως θα προσβάλεις τον συνομιλητή σου επί προσωπικού δεν κοιτάς πως θα ανοίξεις διάλογο σε αυτά που λέω;

Ξαναδιάβασε Κ-Α-Λ-Α αυτό που έγραψα στο τέλος και ίσως κατανοήσεις πως οτι είπες σου έβγαλα άλλο επειχήρημα... όσο για το θέμα πίστα ήταν συγκριτικό παράδειγμα και οχι ίδια υπόθεση...

και όπως θα είδες


Στον δρόμο τώρα η αντίστοιχη κατάσταση

η λέξη αντίστοιχη σημαίνει κάτι σε σύγκριση αλλά οχι όμοιο... κατανοητό και εδώ;

Όσο για το πως βλέπω τους συνάδελφους μοτοσυκλετιστές...νομίζω οτι το έχω αποδείξει εδώ και πάρα πολύ καιρό ... ίσως να μην ήσουν εδώ να το δείς... αλλά αυτό δεν είναι δικό μου λάθος. Είναι ελλειπής ενημέρωση εκ μέρους σου.

Εν πάσει περιπτώσει όμως... δεν μου αρέσει να αναλώνομαι σε αντιλόγους άνευ ουσίας μάλιστα. Αν έχεις κάποιο επειχήρημα να παραθέσεις κάντο... αν πάλι οχι και απλά θες να πείς μια κουβέντα κάντο και αυτό... αλλά το να προσβάλεις εμένα και οχι τον λόγο μου δείχνει αδυναμία τοποθέτησης εκ μέρους σου και οχι εκ μέρους μου.

Για μένα τελειώνει το θέμα εδώ , εκτός και αν θες να το πάμε στις αντιπαραθέσεις.

Orfeus... εξακολουθεί διά νόμου να είναι παράνομο .... κάπου στον ΚΟΚ... μπορείς να βρείς την παράγραφο που αναφέρει την "κίνηση σε στοίχους". Απλά η ανοχή είναι μεγάλη πλέον λόγω του τεράστιου κυκλοφοριακού προβλήματος που έχουμε.


Gandalf

gdevelek
28/01/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Όσο για το πως βλέπω τους συνάδελφους μοτοσυκλετιστές...νομίζω οτι το έχω αποδείξει εδώ και πάρα πολύ καιρό ... ίσως να μην ήσουν εδώ να το δείς... αλλά αυτό δεν είναι δικό μου λάθος. Είναι ελλειπής ενημέρωση εκ μέρους σου.


τα λόγια σου είναι καταγεγραμμένα και ξεκάθαρα:

έστειλες όσους δεν πάνε στη διήθηση όσο γρήγορα πας εσύ, στα "ΜΜΜ ή να κάτσουν σπίτι τους"

τώρα αν έχεις μετανιώσει γι' αυτό (και μακάρι να είναι έτσι), δικό σου θέμα

ΤΕΛΟΣ :wave2:

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 09:48
gdevelek.. διόρθωση...

- οχι όσο γρήγορα.. αλλά όσο σωστά πρέπει για ένα μέσο "μαλάκα" μοτοσυκλετιστή όπως είμαι εγώ... (βλ. απότομο φρενάρισμα και σχετικοί ελιγμοί.)

- και οχι στο σπίτι τους... αλλά δεξιά. βλ. στο μήνυμα μου , τελευταίο ... όπου αναφέρω...επί λέξη


Σαν εποχικός και σαν αναβάτης-οδηγός όποιου οχήματος, όταν δεν είσαι σίγουρος για αυτό που κάνεις , τότε πας στην άκρη .. δεξιά... και δεν μπλοκάρεις τους υπόλοιπους ούτε τους βάζεις σε κίνδυνο΄...


Για αυτό τόνισα οτι πρέπει να διαβάσεις λιγο προσεκτικότερα το τι γράφω...

Gandalf

dodos 900
28/01/2009, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

αν καποιος ξερει κανενα πιο γρηγορο και απλο δρομολογιο ας το καταθεσει.
:beer: :beer: :beer: :beer: [/B]

Δέν ξέρω μήπως συμφέρει απο αττική οδό.Περιστέρι-Βύρωνα απο κέντρο το πρωϊ με αυτοκίνητο,το έχω κάνει σε μία ώρα:uplate: :beer:

gdevelek
28/01/2009, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

- και οχι στο σπίτι τους... αλλά δεξιά. βλ. στο μήνυμα μου , τελευταίο ... όπου αναφέρω...επί λέξη

Για αυτό τόνισα οτι πρέπει να διαβάσεις λιγο προσεκτικότερα το τι γράφω...


διάβασε ΕΣΥ καλύτερα τι γράφεις....

ψάξε για "σπίτι" στο πρώτο σου ποστ, είμαι σίγουρος πως θα το βρεις

το ότι εκ των υστέρων μετρίασες τις εκφράσεις σου είναι θετικό αλλά δεν θα μας βγάλεις και τρελούς...

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 10:26
φυσικά και το είπα... δεν το αρνούμαι...

Με την έννοια οτι όποιος είναι επικίνδυνος ας κάτσει σπίτι του... οχι επειδή δεν ξέρει να κάτσει σπίτι του... είναι τεράστια διαφορά.

Επίσης επειδή παίζουμε με τις λέξεις και είναι κουραστικό και για τους υπόλοιπους... επί του θέματος... πως το βλέπεις απο την δική σου οπτική;


Gandalf

manhunter
28/01/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos 900
Δέν ξέρω μήπως συμφέρει απο αττική οδό.Περιστέρι-Βύρωνα απο κέντρο το πρωϊ με αυτοκίνητο,το έχω κάνει σε μία ώρα:uplate: :beer:

Σταυρο αυτο θα σου έγραφα ρε.
Και εγώ καμιά φορά ξεκινάω από Περιστέρι (λόγω κοπελιάς εννοώ:winka: ), ανεβαίνω Εθνική οδό, μπαίνω Αττική, και από εκεί βγαίνω περιφερειακή υμηττού, για Κατεχάκη. Αντίστοιχα πας και εσύ Βύρωνα.

Αλλα!Αν προτίθεσαι να πας ώρες αιχμής, δλδ να ανέβεις το ποτάμι στο ύψος του Περιστερίου κατά τις 8.00-9.00 με αυτοκίνητο, άστο καλύτερα.


:wave2:

manhunter
28/01/2009, 10:44
@gdevelek: Ο Μάγος το λέει ξεκάθαρα. Εχει αναλώσεί 7 ποστ για να σου εξηγήσει τι εννοεί.
Όταν βλέπω από πίσω μου παπάκι, ο οποίος μπορεί να πάει πιο γρήγορα, θα κάνω δεξιά ολόκληρη φρεγάτα 1300 κυβικών, για να περάσει, τέλος. Οι άλλοι γιατί να μην κάνουν? Δεν έχουν καθρέπτες να δουν τι γίνεται πίσω τους?



Είναι απλό το πράγμα. Οταν βρέχει, γιατι δεν έχει κίνηση στην αριστερή λωρίδα της διηθησης(δεν ξέρω και πως στο διάολο γράφεται:wacko: :wacko: )????
Γιατί δεν υπάρχουν αυτοί που αναφέρει ο Μάγος. Οι εποχικοί αναβάτες.

Μπορεί η έκφραση , να κάτσουν σπίτι τους να σου ακούγεται ακραία, αλλά εγώ θεωρώ οτι είναι πιο ακραίο να κυκλοφορώ με μηχανάκι, και να είμαι πιο επικίνδυνος και από τανκ καμιά φορά.



@Μαγος: Σου έγραψα και πάλι ότι συμφωνώ, και καμιά φορά συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα. Είναι καλό να συνηδειτοποιείς, ότι και΄οι μοτο-συνάδελφοι σου, ευθύνονται για πολλά...









:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

jp79
28/01/2009, 10:51
κάποιος πηγαίνει ανάμεσα απο τα σταματιμένα αυτοκίνητα με 20 και έχουν κολήσει 15 μηχανάκια απο πίσω του. (σύνηθες φαινόμενο σε συγγρού κηφισίας κτλ). Ο τύπος μάλιστα όταν τα αυτοκίνητα αρχίζουν και κουνιούνται με 40 πάει και αυτός με 40 ανάμεσά τους.

Μερικοί απο αυτούς τους 15 μπορεί να έχουν υπομονή κάποιοι όμως μπορεί να μην έχουν. Αυτοί οι κάποιοι θα προσπαθήσουν να κάνουν παράλτομες προσπεράσεις είτε πολύ κοντά απο άλλα μηχανάκια είτε αλλάζοντας διαχωριστική γραμμή σε κάποια που δεν υπάρχει τόσο χώρος. Όταν αλλάξουν διαχωριστική γραμμή θα τρέξουν παραπάνω απο όσο θα πηγαιναν για να προσπαθήσουν να τον περάσουν. Όπως κανείς δεν μπορεί να αναγκάσει τον αργό να πάει πιο γρήγορα και ο αργός με την σειρά του πρέπει να κάνει στην άκρη (πχ όταν τα αυτοκίνητα πάνε με 40 και αυτός πάει με 40) και να τους αφήσει να περάσουν.

Είναι πολύ καλύτερα να αφήσεις κάποιον να σε περάσει ελεγχόμενα μπαίνοντας για λίγο στο ρεύμα των αυτοκινήτων παρά να νευριάσεις τον άλλον και να σε περάσει σε ανύποπτο χρόνο.

Αντί να αναγκάσεις 10 να αργήσουν 1 λεπτό... άργησε εσύ ένα λεπτό και άσε τους άλλους να περάσουν.

Προσωπικά όταν βλέπω κάποιον να είναι αρκετά κοντά πισω μου τον αφήνω να περάσει όπως περιμένω να με αφήσουν να περάσω όταν ο ρυθμός μου είναι πιο γρήγορος απο τον μπροστά μου.

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 10:56
εμ.. να το πω και πάλι παιδιά και συγχωρήστε με...

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΑΡΓΑ...

με τρελαίνει όμως το επικίνδυνα και αψυχολόγητα... είτε είναι απο μοτό , είτε απο Ι.Χ.

Απλά στις μηχανές , ενισχύεται αυτό επειδή ακριβώς είμαστε πιο ευάλωτοι και πέρα απο τα Ι.Χ και τον ίδιο μας τον εαυτό και τις μαλακίες που κάνουμε , θα πρέπει πλέον να προσέχουμε ακόμα και εκείνους που κάνουν επάνω σε μοτό.

Ας εκμεταλλευτούν λοιπόν ακριβώς αυτή την ευελιξία και ας κάνουν και λίγο δεξιά... δεν είναι ντροπή... αν μάλιστα δεν νιώθουν οτι το "έχουν" ας πάρουν άλλο μέσο.

Αυτό λέω...

Το ίδιο κάνω και εγώ.. επί παραδείγματι σήμερα ας πούμε , που δεν ένιωθα καλά να πάρω μηχανή επειδή γενικά έχω ενα "πράγμα" με την γλίτσα πήρα το Ι.Χ. Γιατί να ρισκάρω πρώτον για μένα... αλλά και μετά να γίνω επικίνδυνος για τους άλλους;

Gandalf

gdevelek
28/01/2009, 11:55
@manhunter

αφού θες να με διορθώσεις κιόλας

το τι λεέι ο μάγος, είναι ανάλογα σε πιο ποστ του θα κοιτάξεις

διάβασέ τα ένα ένα και θα το δεις

στην αρχή ήταν κάθετος "να πάρουν ΜΜΜ ή να κάτσουν σπίτι τους"

μετά το μετρίασε

μετά έβαλε άλλα δεδομένα, π.χ. "πατάνε φρένο άγκυρα" ή "δεν χωράνε"

μετά το ξαναμετρίασε

τώρα ξαναλέει "να πάρουν άλλο μέσο" αν δεν οδηγούν όπως αυτός θέλει

ό,τι να 'ναι βασικά

άστο λοιπόν καλύτερα

manhunter
28/01/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
@manhunter

αφού θες να με διορθώσεις κιόλας

το τι λεέι ο μάγος, είναι ανάλογα σε πιο ποστ του θα κοιτάξεις

διάβασέ τα ένα ένα και θα το δεις

στην αρχή ήταν κάθετος "να πάρουν ΜΜΜ ή να κάτσουν σπίτι τους"

μετά το μετρίασε

μετά έβαλε άλλα δεδομένα, π.χ. "πατάνε φρένο άγκυρα" ή "δεν χωράνε"

μετά το ξαναμετρίασε

τώρα ξαναλέει "να πάρουν άλλο μέσο" αν δεν οδηγούν όπως αυτός θέλει

ό,τι να 'ναι βασικά

άστο λοιπόν καλύτερα


Τα εφτά ποστ που αναφέρω, βάζω μέσα κια αυτά που προσπαθεί να σου εξηγήσει ότι ήταν και ίσως χοντράδα αυτό που είπε, και πως δεν είναι έτσι.

Και σου λέω ότι , ναι , καλύτερα καμιά φορά να κάθονται σπίτι τους, όπως θα έλεγες και εσύ ίσως. Και λέω εσύ ίσως, γιατί μπορεί να συμβιβάζεσαι με τα σκατά στους δρόμους, αλλά κάποιοι άλλοι όχι.

Τέλος πάντων, αρκεί που συνειδητοποιούμε, ότι έχουμε πόλεμο.
Τώρα όπως και να το διατυπώνει ο καθένας, η αλήθεια είναι κοινή και την έχουμε αποδεκτεί.

@gdevelek: :beer: :beer:

gdevelek
28/01/2009, 12:18
@manhunter

κοίτα εγώ χθες βράδυ εκνευρίστηκα με ένα τύπο που ήταν μπροστά μου ενώ έκανα διήθηση και με έκλεινε

γιατί όμως;

1. είχε κλείσει τη "λωρίδα" διήθησης, ΧΩΡΙΣ να κάνει διήθηση, αφού πήγαινε ακριβώς δίπλα με το ΙΧ!!!

2. δεν θα μπορούσε να επικαλεστεί ασφάλεια, αφού ήταν ξεκράνωτος!

κάτω από αυτές τις συνθήκες, ήταν φάουλ

κατά τα άλλα, όταν ο μπροστινός πάει απλώς πιο αργά από όσο εγώ θα ήθελα:

1. είμαι φάουλ να τον πιέσω, γιατί όπως ΗΔΗ έγραψα, ΑΥΤΟΣ θα φάει τη στραβή αφού είναι μπροστά μου και λειτουργεί ως ασπίδα μου!

2. είναι δικιά μου υποχρέωση να βρω τρόπο να τον περάσω, δεν μου χρωστάει κάτι για να μου κάνει στη μπάντα, η διήθηση είναι έτσι κι αλλιώς παράνομη, τι κανόνες να βάλει κανείς εκεί;

manhunter
28/01/2009, 12:39
@gdevelek


Ρε συ , από την στιγμή που σε εμποδίζει, και το βλέπει, δεν θα πάθει τίποτα να χάσει 10'' από τον χρόνο του, να μπει λίγο δεξιά. Εσυ όμως θα κερδίσεις.

Το ότι παίζει τον ρόλο της ασπίδας, δεν είναι 100% σωστό. Γιατί εγώ ας πούμε, δεν κολάω στον άλλον. Κρατάω μια απόσταση, αρα ανα πάσα στιγμή μπορεί να μου συμβεί και εμένα κάτι.
Μένω όσο κοντά χρειάζεται, ώστε μόλις δω το άνοιγμα, να περάσω.

Αλλά το γαμώτο είναι, ότι εσύ,εγώ ο Μαγος, και όλοι μας, μια από τις ευχάριστες στιγμές που μας προσφέρει η μοτό μας, είναι η ευκολία στην κίνηση.

Ε μα ήμαρτον!Να έχω μηχανή, και να έχει κίνηση και μάλιστα από άλλες μηχανές?

gdevelek
28/01/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter

Το ότι παίζει τον ρόλο της ασπίδας, δεν είναι 100% σωστό. Γιατί εγώ ας πούμε, δεν κολάω στον άλλον. Κρατάω μια απόσταση, αρα ανα πάσα στιγμή μπορεί να μου συμβεί και εμένα κάτι.


πάντα υπάρχει κι αυτή η πιθανότητα, ωστόσο ο μπροστινός λειτουργεί ως ειδοποίηση προς τους ΙΧήδες, ότι "προσοχή, ανάμεσά σας περνάνε μοτό" κι έτσι οι ΙΧήδες μαζεύονται και μάλιστα ανοίγονται αν τυχόν έχουν πάρει στραβή θέση και κλείνουν τη διήθηση, οπότε ο από πίσω είναι σε πολύ καλύτερη "μοίρα"

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 13:05
gdevelek...

είναι απίστευτο το οτι λέμε τόση ώρα το ίδιο πράγμα και δεν μπορούμε να συνενοηθούμε.

βαρέθηκα να το λέω... πάμε πάλι... δεν με ενοχλεί το πάω αργά και σταθερά... καθόλου μάλιστα καθώς σε αυτή την περίπτωση πραγματικά οπως λές και εσύ κάνει και την ασπίδα για μένα... τον προπομπό αν θες..

Με ενοχλεί ομως όπως και εσένα απο όσο φαίνεται το


1. είχε κλείσει τη "λωρίδα" διήθησης, ΧΩΡΙΣ να κάνει διήθηση, αφού πήγαινε ακριβώς δίπλα με το ΙΧ!!!


και εδώ μπαίνει αυτό που λέω.. το να πάνε δεξιά ή αν δεν μπορούν ούτε αυτό να πάρουν άλλο μέσο... ή ακόμα και να κάτσουν σπίτι τους.

Το ίδιο πράγμα λέμε.... απλά εμένα με ενοχλεί ίσως περισσότερο απο σένα πάντα βασιζόμενος στα λεγόμενα μας.

Gandalf

TOLISTOLAROS
28/01/2009, 14:11
Ρε παιδιά απ' τη στιγμή που η διήθηση είναι παράνομη και επικίνδυνη πάρτε το απόφαση ότι δεν μπορείς ν' απαιτήσεις απ'τον άλλον να σε βοηθήσει στη σφήνα...
Άρα για κάτι που δε δικαιούσαι να το ζητάς μην εκνευρίζεσαι(και κάνεις καμμιά μαλακία παρακάτω...).Δέχεσαι το ρίσκο και προσέχεις,τι άλλο να κάνεις;
Έχετε καταλάβει ότι ανήκετε/ανήκουμε σε πάρα πολύ μικρό ποσοστό οδηγών που ψάχνουμε και γουστάρουμε το θέμα οδήγηση;
Οι υπόλοιποι τους αρκεί απλά να μετακινούται όχι να οδηγούν (έχει διαφορά).
Ούτε στην τελική υποχρεούται ο άλλος να συμμετέχει σε φόρουμ σχετικά με την οδήγηση/μηχανή/αμάξι κλπ(δυστυχώς...).
Πείτε τον ξενέρωτο,μαλάκα,ό,τι θέλετε ,συμφωνώ.
Καλώς ή κακώς όμως μοιράζεστε/μοιραζόμαστε το δρόμο μαζί του....
Ποιό το νόημα λοιπόν για το όλο θέμα;

manhunter
28/01/2009, 14:17
Ρε συ, δεν μιλάμε για νομιμότητα.
Πες το απλά ''κώδικα μοτοσυκλετιστικής δεοντολογίας''

Ή πες το, ''κάνω κάτι χωρίς να γαμάω τον άλλον''

Απλά. Παρανομώ/είς, συμφωνώ. Αλλά αυτό δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν, να θέτει σε κίνδυνο την σωματική μου ακεραιότητα, και αν θες και του ίδιου, γιατί με αυτά που κάνει, μπορεί να έρθω και να του κολλήσω από πίσω....



Απλά μπείτε όλοι στην θέση του να οδηγείς και να σε κλείνει μηχανάκι.


:wave2:

TOLISTOLAROS
28/01/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Ρε συ, δεν μιλάμε για νομιμότητα.
Πες το απλά ''κώδικα μοτοσυκλετιστικής δεοντολογίας''

Ή πες το, ''κάνω κάτι χωρίς να γαμάω τον άλλον''

Απλά. Παρανομώ/είς, συμφωνώ. Αλλά αυτό δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν, να θέτει σε κίνδυνο την σωματική μου ακεραιότητα, και αν θες και του ίδιου, γιατί με αυτά που κάνει, μπορεί να έρθω και να του κολλήσω από πίσω....



Απλά μπείτε όλοι στην θέση του να οδηγείς και να σε κλείνει μηχανάκι.


:wave2:
Δυστυχώς οι κώδικες δεοντολογίας δεν τηρούνται...δυστυχώς.
Γι'αυτό και γω επικεντρώθηκα στο αποτέλεσμα .Το οποίο είναι κάνεις το μαλάκα,οδηγάς σαν gay μέσα σε κατοικημένες περιοχές(ειδικά όταν έχει κίνηση) μπας και τη γλιτώσεις....
Τί να τον κάνω τον κώδικα αν είμαι με τις πατερίτσες ή ...αλλού.... ή ακόμα χειρότερα...
Οπότε θεωρείς ότι δεν υπάρχει κώδικας δεοντολογίας στην οδήγηση και φυλάς τογκώλο σου...

manhunter
28/01/2009, 14:29
Ωραια όλα αυτα

Παραθέτω παράδειγμα φανταστικό, αλλά πολύ σύνηθες

Έστω, ότι οδηγώ την όμορφη μηχανή μου, στην ''αριστερή'' μοτολωρίδα.
Μπροστά μου είναι ένα δίτροχο (οτιδήποτε), το οποίο απλά πάει πιο αργά και από τον θάνατο.
Βέβαια και είναι δικαίωμα του.καμία αντίρηση.
Ψάχνω αριστερά και δεξιά, να βρω διέξοδο, αλλά τίποτα, είναι όλα κολλημένα και επειδή το τιμόνι μου δεν κόβει και πολύ, δεν μπορώ να περάσω με την καμία....

Λογική κίνηση, είναι να κορνάρεις/ειδοποιήσεις το προπορευόμενο συμπαθές δίκυκλο, και να περάσεις. σωστά?
Όμως θίγεται ο εγωισμός του, και γκαζώνει, αλλά δεν μπορεί. Και σταματάει μην βρει καθρέπτη, σταματάει επειδή σταμάτησε ο δίπλα, σταματάει επειδή ΄νομίζει ότι θα κόψει ο άλλος το τιιμόνι και θα τον κάνει ήχος και φως κλπ κλπ κλπ........


Σας κούρασα???
Ε τότε, γιατί αυτός, δεν κοιτάει απλά τον καθρέπτη του, να τελιώνει η υπόθεση?
Γιατί να μην κάνει ένα κλικ δεξιά, να περάσουμε και εμείς?
Δεν λέω ότι το λέει ο νόμος, ούτε ότι το απαιτώ.
Αλλα δεν είναι για βρίσιμο???


:wave2:

TOLISTOLAROS
28/01/2009, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Λογική κίνηση, είναι να κορνάρεις/ειδοποιήσεις το προπορευόμενο συμπαθές δίκυκλο, και να περάσεις. σωστά?
Όχι φίλε ,το να κορνάρεις δε το θεωρώ λογική κίνηση.Κορνάρω μόνο αν δω καμμιά γριά στο πεζοδρόμιο ή τίποτα πιτσιρίκια ώστε να με καταλάβουν.
Μαλακίες μικρότερος στο δρόμο έχω κάνει (με αμάξι σε βουνά)αλλά ποτέ δεν έχω κορνάρει στον μπροστινό.Πολύ σπάνια να παίξω φώτα σε κάποιον που κοιμάται αλλά όχι κόρνα.Είναι πολύ σπαστικό να σου κορνάρουν και λογικά ο μπροστινός (ειδικά αν είναι γκάγκας)ν'αρχίσει τα δικά του.

TOLISTOLAROS
28/01/2009, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
......, σταματάει επειδή ΄νομίζει ότι θα κόψει ο άλλος το τιιμόνι και θα τον κάνει ήχος και φως κλπ κλπ κλπ........
Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι όλ'αυτά έχουν συμβεί,συμβαίνουν και θα συμβαίνουν;Μήπως ο τύπος που τα κάνεις την έχει πατήσει κάποτε αναπάντεχα και προσπαθεί να φυλαγεται όσο γίνεται;

manhunter
28/01/2009, 14:48
Οκ και στα δυο ποστ. Εχεις δίκιο.
Αλλά τότε, αν την έχει πατήσει, αν δεν θέλει να του κορνάρουν, γιατί δεν κοιτά ορθά τους καθρέπτες του, ή γιατί δεν κάνει δεξιά μόλις αντιληφθεί ότι έρχεται κάποιος ''γρηγορότερος'' από αυτόν?

Και δεν το πάιζω γρήγορος, δεν στο λέω για αυτό. Εχω υπάρξει πολλές φορές μπροστά, και μόλις αντιληφθω κάποιον από πίσω, κάνω δεξιά για να περάσει, να έχω και την ησυχία μου


Αυτο προσπαθώ να πω
:look:

yannis24
28/01/2009, 14:50
το ειχα ξαναγραψει καποτε και το ξαναλεω....
η διαδρομη που ακολουθω καθε μερα περιλαμβανει και το κομματι Ποσειδωνος και ΑΜφιθεας για να φτασω στο γραφειο .....
το τι βλεπω καθε μερα δεν περιγραφετε.....και στην Ποσειδωνος παει και ερχεται το πραγμα γιατι ειναι σχεδον δυσκολο για τους πεζους να διασχισουν το δρομο....

Στην Αμφιθεας.....χαμος.....οι πεζοι μπορουν να τη νδιασχισουν απο οποιοδηποτε σημειο και πεταγονται ξαφνικα μπροστα σου σαν τους νιτζα.....
το θεωρω απαραδεκτο να εχεις ενα μεγαλο οχημα ( λεωφορειο, φορτηγο κτλ ) στο δεξι σου χερι και προσπερνωντας το να μην πατησεις μια κορνα και να μην φρεναρεις λιγο ΜΗΠΩΣ και μπροστα απο το φορτηγο σου πεταχτει καποιος που ΔΕΝ μπορεις να δεις....

ΑΠΟΡΩ με τους γρηγορους που ενω κινουμε ομαλα με το παπι μου αναμεσα στα αυτοκινητα κολλανε απο πισω μου και οταν τους αφησω να με περασουν απλα.....πανε με 100 αναμεσα στα αυτοκινητα στην ρημαδα την Αμφιθεας.....
τα αποτελεσματα τα εχω δει πολλες φορες.....να χτυπανε πεζους, που περνανε χωρις αυριο απο σημεια που δεν ειναι διαβασεις κτλ, κτλ, κτλ ....
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟς ΦΤΑΙΕΙ ΜΕΤΑ Ή ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ......εχει να κανει με την σωματικα μας ασφαλεια......

το τελευταιο μεγαλο ατυχημα που επαθα με το TDM ηταν οταν στην Λεωφορο Βουλιαγμενης οδηγος αυτοκινητου ανοιξε ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ την πορτα του οδηγου να αδειασει το τασακι του στιν δρομο.....
εγω καρφωθηκα στην πορτα του με την μηχανη , εφυγα και κατεληξα μεσα σε ενα ταξι που ηταν μπροστα του.....και πηγαινε με 25-3ο κμ την ωρα το πολυ αναμεσα σε αυτοκινητα που εκκινουνταν !!!
ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ μου που μετα ο οδηγος ανελαβε ΟΛΗ την ευθυνα και μου πληρωσε τα παντα....
και την μηχανη μου και τα ρουχα μου και τα παντα.....

το οτι εγω ομως υποδεχθηκα το πρωτο μελος τι οικογενειας μου στον κοσμο με σπασμενα δαχτυλα και ναρθηκα στον λαιμο ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ κανενας .....

οποτε.....μην ακουω μ@λ@κιες για το πως κινειται ο καθενας αναμεσα στα αυτοκινητα....ο καθενας κινειται οπως νιωθει αυτος ασφαλης....και μονο ετσι .....δεν παιε να ειναι παππους, νεος οδηγος, γυναικα, ακρανωτος κλπ....
ολοι οι αλλοι, μπορουν να αλλαξουν λωριδα διηθησης, να σε προσπερασουν οπου μπορουν κτλ, κτλ, κτλ....
Δεν χρειαζεται ουτε να τους κολλαμε απο πισω ουτε να τους πιεζουμε ουτε να τους αγχωνουμε.....

manhunter
28/01/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
το ειχα ξαναγραψει καποτε και το ξαναλεω....
η διαδρομη που ακολουθω καθε μερα περιλαμβανει και το κομματι Ποσειδωνος και ΑΜφιθεας για να φτασω στο γραφειο .....
το τι βλεπω καθε μερα δεν περιγραφετε.....και στην Ποσειδωνος παει και ερχεται το πραγμα γιατι ειναι σχεδον δυσκολο για τους πεζους να διασχισουν το δρομο....

Στην Αμφιθεας.....χαμος.....οι πεζοι μπορουν να τη νδιασχισουν απο οποιοδηποτε σημειο και πεταγονται ξαφνικα μπροστα σου σαν τους νιτζα.....
το θεωρω απαραδεκτο να εχεις ενα μεγαλο οχημα ( λεωφορειο, φορτηγο κτλ ) στο δεξι σου χερι και προσπερνωντας το να μην πατησεις μια κορνα και να μην φρεναρεις λιγο ΜΗΠΩΣ και μπροστα απο το φορτηγο σου πεταχτει καποιος που ΔΕΝ μπορεις να δεις....

ΑΠΟΡΩ με τους γρηγορους που ενω κινουμε ομαλα με το παπι μου αναμεσα στα αυτοκινηταμ κολλανε απο πισω μου και οταν τους αφησω να με περασουν απλα.....πανε με 100 αναμεσα στα αυτοκινητα στην ρημαδα την Αμφιθεας.....
τα αποτελεσματα τα εχω δει πολλες φορες.....να χτυπανε πεζους, που περνανε χωρις αυριο απο σημεια που δνε ειναι διαβασεις κτλ, κτλ, κτλ ....
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟς ΦΤΑΙΕΙ ΜΕΤΑ Ή ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ......εχει να κανει με την σωματικα μας ασφαλεια......

το τελευταιο μεγαλο ατυχημα που επαθα με το TDM ηταν οταν στην Λεωφορο Βουλιαγμενης οδηγος αυτοκινητου ανοιξε ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ την πορτα του οδηγου να αδειασει το τασακι του στιν δρομο.....
εγω καρφωθηκα στην πορτα του με την μηχανη , εφηγα και κατεληξα μεσα σε ενα ταξι που ηταν μπροστα του.....και πηγαινε με 25-3ο κμ την ωρα το πολυ αναμεσα σε αυτοκινητα που εκινουνταν !!!
ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ μου που μετα ο οδηγος ανελαβε ΟΛΗ την ευθυνα και μου πληρωσε τα παντα....
και την μηχανη μου και τα ρουχα μου και τα παντα.....

το οτι εγω ομως υποδεχθηκα το πρωτο μελος τι οικογενειας μου στον κοσμο με σπασμενα δαχτυλα και ναρθηκα στον λαιμο ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ κανενας .....

οποτε.....μην ακουω μ@λ@κιες για το πως κινειται ο καθενας αναμεσα στα αυτοκινητα....ο καθενας κινειται οπως νιωθει αυτος ασφαλης....και μονο ετσι .....δεν παιε να ειναι παππους, νεος οδηγος, γυναικα, ακρανωτος κλπ....
ολοι οι αλλοι, μπορουν να αλλαξουν λωριδα διηθησης, να σε προσπερασουν οπου μπορουν κτλ, κτλ, κτλ....
Δεν χρειαζεται ουτε να τους κολλαμε απο πισω ουτε να τους πιεζουμε ουτε να τους αγχωνουμε.....




Δλδ εσύ κατάλαβες ότι πρέπει να κάνεις δεξιά, αν έρχομαι από πίσω σου, για να πάω με 100?
Δεν μποιρώ να πάω με 40?
Δεν είπες ότι ο καθένας πάει όσο θέλει? Να πάει όσο θέλει, αλλά το ξαναλέω, να μην γαμάει και τον άλλον.

Δεν είπα ότι πρέπει να πηγαίνεις μαλιά κουβάρια, ούτε ότι όποιος έχει 1000κυβικά έχει προτεραιότητα. Δεν έίναι εκεί το θέμα μου. Απλά εσύ θες να πηγαίνεις με 25 ανάμεσα από τα αυτοκίνητα, γούστο σου καπέλο σου, αλλά οι υπόλοιποι δεν είναι υποχρεωμένοι να πηγαίνουν και αυτοί με 25

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, φαντάζομαι.

:rolleyes: :rolleyes:

Dr Luv
28/01/2009, 15:01
Πιστεύω ότι εμείς (οι έμπειροι και υπεύθυνοι οδηγοί, όπως έγραψα και παραπάνω) οφείλουμε αφενός να κάνουμε το "λαγό" όταν μας το επιτρέπουν, δηλαδή να θέτουμε το ρυθμό της διήθησης με ταχύτητα και ασφάλεια και αφετέρου να έχουμε το νου μας συνεχώς στους καθρέπτες μας και να παραχωρούμε δρόμο στους γρηγορότερους.

Όταν μας κλείνει κάποιος είτε γιατί χαζεύει, ή γιατί δεν ξέρει να οδηγεί οφείλουμε να κάνουμε υπομονή. Κόρνα δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ και σίγουρα όχι για να πάρω πορεία.

Δεν λέω ότι δεν έχω χάσει την ψυχραιμία μου μιά-δυό φορές, όταν για παράδειγμα έπεσε πίσω στο V-strom (που είχα τότε) ένας σιχαμένος παπάκιας (ο συγκεκριμένος όχι όλοι οι αναβάτες των συμπαθών πτηνών) που την είχε δει γρήγορος, αλλά δεν είδε το μαλάκα στην Κατεχάκη που αποφάσισε πρώτα να στρίψει αλλάζοντας λωρίδα και μετά να κοιτάξει. 'Η σε άλλη περίπτωση έχει "κατασκηνώσει" μπροστά μου παππούς με σακούλες στο τιμόνι και αριστερά και δεξιά και τα 2 πόδια του όχι στους μαρσπιέδες, αλλά να σέρνονται στην άσφαλτο, μιλάμε για το Χάρο τον ίδιο!

Υπομονή λοιπόν για να είμαστε όρθιοι και με τα νεύρα μας όχι κουρελιασμένα...

Α! Να μην ξεχάσω ότι σε αυτό το thredaki έμαθα τη λέξη "διήθηση"!!! Πραγματικά δεν ήξερα τον όρο. Μόνο εγώ είμαι ρε παιδιά? Διότι νοιώθω λίγο κάπως που νόμιζα ότι ξέρω και αρκετά καλά τη γλώσσα μας... :beer:

TOLISTOLAROS
28/01/2009, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
το ειχα ξαναγραψει καποτε και το ξαναλεω....
η διαδρομη που ακολουθω καθε μερα περιλαμβανει και το κομματι Ποσειδωνος και ΑΜφιθεας για να φτασω στο γραφειο .....
το τι βλεπω καθε μερα δεν περιγραφετε.....και στην Ποσειδωνος παει και ερχεται το πραγμα γιατι ειναι σχεδον δυσκολο για τους πεζους να διασχισουν το δρομο....

Στην Αμφιθεας.....χαμος.....οι πεζοι μπορουν να τη νδιασχισουν απο οποιοδηποτε σημειο και πεταγονται ξαφνικα μπροστα σου σαν τους νιτζα.....
το θεωρω απαραδεκτο να εχεις ενα μεγαλο οχημα ( λεωφορειο, φορτηγο κτλ ) στο δεξι σου χερι και προσπερνωντας το να μην πατησεις μια κορνα και να μην φρεναρεις λιγο ΜΗΠΩΣ και μπροστα απο το φορτηγο σου πεταχτει καποιος που ΔΕΝ μπορεις να δεις....

ΑΠΟΡΩ με τους γρηγορους που ενω κινουμε ομαλα με το παπι μου αναμεσα στα αυτοκινητα κολλανε απο πισω μου και οταν τους αφησω να με περασουν απλα.....πανε με 100 αναμεσα στα αυτοκινητα στην ρημαδα την Αμφιθεας.....
τα αποτελεσματα τα εχω δει πολλες φορες.....να χτυπανε πεζους, που περνανε χωρις αυριο απο σημεια που δεν ειναι διαβασεις κτλ, κτλ, κτλ ....
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟς ΦΤΑΙΕΙ ΜΕΤΑ Ή ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ......εχει να κανει με την σωματικα μας ασφαλεια......

το τελευταιο μεγαλο ατυχημα που επαθα με το TDM ηταν οταν στην Λεωφορο Βουλιαγμενης οδηγος αυτοκινητου ανοιξε ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ την πορτα του οδηγου να αδειασει το τασακι του στιν δρομο.....
εγω καρφωθηκα στην πορτα του με την μηχανη , εφυγα και κατεληξα μεσα σε ενα ταξι που ηταν μπροστα του.....και πηγαινε με 25-3ο κμ την ωρα το πολυ αναμεσα σε αυτοκινητα που εκκινουνταν !!!
ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ μου που μετα ο οδηγος ανελαβε ΟΛΗ την ευθυνα και μου πληρωσε τα παντα....
και την μηχανη μου και τα ρουχα μου και τα παντα.....

το οτι εγω ομως υποδεχθηκα το πρωτο μελος τι οικογενειας μου στον κοσμο με σπασμενα δαχτυλα και ναρθηκα στον λαιμο ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙ κανενας .....

οποτε.....μην ακουω μ@λ@κιες για το πως κινειται ο καθενας αναμεσα στα αυτοκινητα....ο καθενας κινειται οπως νιωθει αυτος ασφαλης....και μονο ετσι .....δεν παιε να ειναι παππους, νεος οδηγος, γυναικα, ακρανωτος κλπ....
ολοι οι αλλοι, μπορουν να αλλαξουν λωριδα διηθησης, να σε προσπερασουν οπου μπορουν κτλ, κτλ, κτλ....
Δεν χρειαζεται ουτε να τους κολλαμε απο πισω ουτε να τους πιεζουμε ουτε να τους αγχωνουμε.....
Πέστα ρε φίλε,χαρά στο κουράγιο σου που έγραψες όλο το κατεβατό...
Και μένα στο νοσοκομείο με επισκέφτηκε η γυναίκα και όντως είχε σοκαριστεί περισσότερο από μένα.Άψογη συμπεριφορά.
ΧΕΣΤΗΚΑ όμως,το αποτέλεσμα ήταν κακό για μένα...
Αυτό είναι που λέω μην προσπαθείτε να μάθετε τους άλλους οδήγηση,προσπαθήστε να τη βγάλετε καθαρή.

yannis24
28/01/2009, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Δλδ εσύ κατάλαβες ότι πρέπει να κάνεις δεξιά, αν έρχομαι από πίσω σου, για να πάω με 100?
Δεν μποιρώ να πάω με 40?
Δεν είπες ότι ο καθένας πάει όσο θέλει? Να πάει όσο θέλει, αλλά το ξαναλέω, να μην γαμάει και τον άλλον.

Δεν είπα ότι πρέπει να πηγαίνεις μαλιά κουβάρια, ούτε ότι όποιος έχει 1000κυβικά έχει προτεραιότητα. Δεν έίναι εκεί το θέμα μου. Απλά εσύ θες να πηγαίνεις με 25 ανάμεσα από τα αυτοκίνητα, γούστο σου καπέλο σου, αλλά οι υπόλοιποι δεν είναι υποχρεωμένοι να πηγαίνουν και αυτοί με 25

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω, φαντάζομαι.

:rolleyes: :rolleyes:

καταλαβαινω απολυτα τι λες και το σεβομαι....
τα 25 κμ με τα 40κμ δεν νομιζω οτι εχουν μεγαλη διαφορα στο τροπο που κινειται καποιος....
ουτε οι υπολοιποι ειναι υποχρεωμενοι να πηγαινουν με 25 .....ΑΛΛΑ αν ο μπροστινος πηγαινει με 25 και εισαι πισω του ΔΕΝ εχεις το δικαιωμα να του κολλας, να του κορναρεις και γενικα να δημιουργεις "καταστασεις"....περιμενε μεχρι το επομενο φαναρι και περασε τον .....
"αλλαξε λωριδα".....
δεν ξερεις ο μπροστινος πως θα συμπεριφερθει και σε τι κατασταση ειναι .....
υπαρχουν πολλοι λογοι που μπορει να συντρεχουν.....
κοιταμε παντα τον εαυτουλη μας παιδια και προσεχουμε για αυτον.....
τωρα αν θα κανει ακρη για να περασεις εσυ, η θα σου σπασει τα @ρχδι@ ειναι καθαρα θεμα οδηγικης παιδειας που εχει ο καθενας ......να του την αλλαξεις δεν μπορεις.....οποτε....καθεσαι λιγο πισω του και στην πρωτη ευκαιρια τον περνας.....δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα....
δεν μπορεις να το ακολουθησεις μεχρι το επομενο φαναρι, την επομενη διασταυρωση ή να πας απο αλλου ? ......αποκλειεται.......

manhunter
28/01/2009, 15:17
:beer: :beer: :beer: :beer:

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 15:38
προσωπικά όπως λέτε δεν κορνάρω... απλά αφήνω ακόμα μεγαλύτερη απόσταση μιας και φαίνονται οι "κίνδυνοι"... αλλά αυτο δεν είναι πάντα εφικτό. Ειδικά το πρωί που έχει πάρα πολύ κίνηση και ο καθένας πάει στην δουλειά του.

Εκείνο που έθιξα είναι πως κάποιοι άνθρωποι είτε με Ι.Χ. είτε με μοτό , είναι άκρως επικίνδυνοι...και ίσως θα ήταν καλό κάποια στιγμή όπως εμείς αντιλαμβανόμαστε οτι ο δρόμος είναι για όλους... να το αντιληφθούν και εκείνοι και να μην μας τοποθετούν σε έξτρα κινδύνους.

Και αν με το Ι.Χ τους είναι ίσως πίο εύκολα προβλεπόμενοι καθώς η δυσκινησία του οχήματος δεν τους αφηνει να κάνουν το απότομο συνέχεια ... σε διήθηση , οι μηχανές μπροστά μας ... είναι πολύ πιο επικίνδυνες και ειδικά αν δεν γνωρίζουν πως και τι πρέπει να κάνουν σε ενα διάδρομο με φράγματα κινούμενα οχήματα ...

Σαφώς να πάνε αργά... μαζί τους... και εγώ ακόμα και σε βόλτες που πάμε εμείς, αν δεν μπορώ να ακολουθήσω θα δώσω δρόμο στους άλλους για να μην τους μπλοκάρω ή τους βάλω σε ΄κίνδυνο... αλλά δεν θα το πάρω πατριωτικά ούτε θα παγώσω σαν τον λαγό μέσα στην μέση...

και εκεί έρχεται το .... στην τελική... αν δεν μπορείς απλά παίρνεις άλλο μέσο ή "πέφτεις και κοιμάσαι" κατά το κλασσικό μοτορητό.

Κανείς μας δεν γεννήθηκε με γνώση της μοτοσυκλέτας και πως να οδηγήσει... όλοι μάθαμε στην πορεία... με την διαφορά όμως οτι το κάναμε οι περισσότεροι είτε σε αλάνα είτε σε χώμα.. .είτε σε έρημους δρόμους... οχι σε πηγμένους δρόμους και οχι ρισκάροντας εαυτόν και τους άλλους γύρω μας.


Gandalf

devil's animal
28/01/2009, 15:47
επειδη μαλλον δεν εχετε παρακολουθησει το σεμιναριο του Θ.Χουντρα περι μετακινησης στην πολη, ζητηστε απο το μελος lilith_tzw (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=25700) να σας το δωσει.


:wave2:

gdevelek
28/01/2009, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm


και εκεί έρχεται το .... στην τελική... αν δεν μπορείς απλά παίρνεις άλλο μέσο ή "πέφτεις και κοιμάσαι" κατά το κλασσικό μοτορητό.


...και ναι, μετά από πέντε σελίδες, ΕΠΙΜΕΝΕΙ κυρίες και κύριοι...



πάλι καλά που δεν αποφασίζεις εσύ αν και ποιος θα οδηγεί μοτό στην ελλάδα...

TOLISTOLAROS
28/01/2009, 15:53
To "πέφτει και κοιμάται" το θεωρώ-συν τοις άλλοις-μακάβριο...

manhunter
28/01/2009, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
επειδη μαλλον δεν εχετε παρακολουθησει το σεμιναριο του Θ.Χουντρα περι μετακινησης στην πολη, ζητηστε απο το μελος lilith_tzw (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=25700) να σας το δωσει.


:wave2:


Ι just did that.!!!
Thanks Mate!!!!


:p :p

yannis24
28/01/2009, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
επειδη μαλλον δεν εχετε παρακολουθησει το σεμιναριο του Θ.Χουντρα περι μετακινησης στην πολη, ζητηστε απο το μελος lilith_tzw (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=25700) να σας το δωσει.


:wave2:

αυτο που θυμαμαι απο το σεμιναριο ηταν οτι ο σωστος τροπος οδηγησης και αποφυγης οποιοδηποτε προβληματων στην κινηση αναμεσα στα αυτοκινητα ειναι οτι πρπει να πηγαινεις με περιπου :

ταχυτητα αυτοκινητων + 25 κμ ...

που σημαινει οτι οταν τα αυτοκινητα ειναι σταματημενα ( 0 κμ ) το σωστο ειναι να κινησε με περιπου 25 κμ .....

XJR_Billy
28/01/2009, 16:03
Εγώ παιδιά 9 στις 10 φορές που έχω κινδυνεύσει σε κίνηση οφείλεται σε μικρά μηχανάκια (παπιο-σκούτερ) με ξεκράνωτους καβαλάρηδες που νομίζουν ότι πετάνε X-Wing σε πεδίο αστεροειδών...

Και είναι ειρωνία να μιλάμε για κουτάκηδες και γυναίκες οδηγούς όταν εμείς οι ίδιοι παίζουμε τη ζωή μας κορώνα-γράμματα κάνοντας downhill slalom στην Κηφισίας...:rolleyes:

Αυτοί που τα κάνουν, τέσπα...

Άτομο με Beverly μου είχε σπασει τα @@ στην κόρνα για να με περάσει σταματημένο δύο μέτρα. Για να μην του ρίξω άσχημα μπινελίκια, έχωσα το ΧΤ με τη μούρη (όσο χώραγε) μέσα από δύο αμάξια και του έκανα νόημα να περάσει.

Με πέρασε, κόλλησε μπροστά μου και του λέω:

"Εντάξει, ικανοποιήθηκες?"
"Αφού δεν το κατέχεις, πάρε αμάξι" η απάντηση...

Τον μαμάς κύριε πρόεδρε ή.........:mad:

Ο κάθε μοτοσυκλετιστής είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. Λίγους κινδύνους αντιμετωπίζουμε με όλη την κουτο-ασχετίλα που κυκλοφορεί, έχουμε και τους γρήγορους υποψήφιους για το ΚΑΤ να στη λένε κιόλας...

Σταδιάλα με όλα τα λακαμιασμένα που πήραν τιμόνι στα χέρια τους...:mad:

ΠΟΛΥ προσοχή συνάδελφοι, να'μαστε καλά να χαιρόμαστε τις κούκλες μας...:D ;)

gdevelek
28/01/2009, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

Ο κάθε μοτοσυκλετιστής είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. Λίγους κινδύνους αντιμετωπίζουμε με όλη την κουτο-ασχετίλα που κυκλοφορεί, έχουμε και τους γρήγορους υποψήφιους για το ΚΑΤ να στη λένε κιόλας...

Σταδιάλα με όλα τα λακαμιασμένα που πήραν τιμόνι στα χέρια τους...:mad:



πέστα ρε φίλε....

devil's animal
28/01/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
αυτο που θυμαμαι απο το σεμιναριο ηταν οτι ο σωστος τροπος οδηγησης και αποφυγης οποιοδηποτε προβληματων στην κινηση αναμεσα στα αυτοκινητα ειναι οτι πρπει να πηγαινεις με περιπου :

ταχυτητα αυτοκινητων + 25 κμ ...

που σημαινει οτι οταν τα αυτοκινητα ειναι σταματημενα ( 0 κμ ) το σωστο ειναι να κινησε με περιπου 25 κμ .....

εισαι εν μερη σωστος.

δλδ αυτα που λες ειναι σωστα αλλα τα χλμ ειναι 20.

επισης οταν υπαρχει καποιος μπροστα μας "λαγος" μπορουμε να τον ακολουθουμε με οσα παει (αναλογα και τις δικες μας δυναμεις) γιατι σε αυτον θα σκασει οτι σκασει.

οποτε καλο ειναι να υπαρχει γενικα καποιος μπροστα μας που θα "ανοιξει δρομο".

και αλλα πολλα φυσικα που αν εφαρμοστουν τα ατυχηματα θα μειωθουν στο ελαχιστο.

:beer: :beer: :beer:

gdevelek
28/01/2009, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

επισης οταν υπαρχει καποιος μπροστα μας "λαγος" μπορουμε να τον ακολουθουμε με οσα παει (αναλογα και τις δικες μας δυναμεις) γιατι σε αυτον θα σκασει οτι σκασει.

οποτε καλο ειναι να υπαρχει γενικα καποιος μπροστα μας που θα "ανοιξει δρομο".


πέστα ΚΑΙ εσύ ρε φίλε... :cool:

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 18:10
gdevelek...

Δεν ήξερα οτι για να εκφράσω την γνώμη μου , όποια και αν είναι αυτή χρειαζόμουν άδεια εκ μέρους σου. Ζητώ συγνώμη αν σε "παρέκαμψα"...

Και ναι... αν είναι επικίνδυνος προκειμένου να πάω εγώ στο νοσοκομείο , ας κάτσει αυτός σπίτι του αν αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος για να παραμείνω σώος.

Όπως αποδέχομαι να κάνω το ίδιο , αν είμαι το ίδιο επικίνδυνος για τους άλλους.

Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις απο εδώ και πέρα είναι δικό σου πρόβλημα και οχι δικό μου.

Τελεία εκ μέρους μου.

Gandalf

Gi_4ce
28/01/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
επειδη μαλλον δεν εχετε παρακολουθησει το σεμιναριο του Θ.Χουντρα περι μετακινησης στην πολη, ζητηστε απο το μελος lilith_tzw (http://www.moto.gr/forums/member.php?s=&action=getinfo&userid=25700) να σας το δωσει.


:wave2:

Το πιστεύεις οτι αυτό σκεφτόμουν???

Μα κανένας δεν πρέπει να το εχει παρακολουθησει απ οτι φαινεται...:wave2:

gdevelek
28/01/2009, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
gdevelek...

Δεν ήξερα οτι για να εκφράσω την γνώμη μου , όποια και αν είναι αυτή χρειαζόμουν άδεια εκ μέρους σου. Ζητώ συγνώμη αν σε "παρέκαμψα"...


μπερδεύτηκες...

ΕΣΥ είσαι αυτός που αποφασίζει ποιος δικαιούται να οδηγεί μοτό και ποιός όχι... το διάταγμά σου αυτό γράφτο όσο θέλεις, και στην 5η σελίδα, και στη 25η σελίδα

δες και τα ποστ των από πάνω, πόσο πιο συναδελφικά είναι προς τον πιο αργό και άτσαλο αν θες αναβάτη, και πόσο βάζουν το "να φτάσουμε ρε παιδιά χωρίς να χτυπήσουμε" ως πρωτη προτεραιότητα αντί για το γυρολόγιο Κυψέλη-Παγκράτι-Κυψέλη...

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 18:47
ναι .. οκ.. οτι πείς...

Gandalf

manhunter
28/01/2009, 18:50
Ρε συ gdevelek,είπε κανείς ότι πρέπει να τρέχεις?
Είπα ότι όταν εσύ θες να πας με 40, και ο άλλος πάει με 25, είνα μαλακία να μην σε αφήνει να περάσεις.

Αυτό και μόνο. Τίποτα άλλο. Ούτε οτι είναι νομιμο είπε κανείς, ούτε ότι είμαστε ο valentino.

Προφανώς ο Μάγος θέλει να πει, από ότι καταλαβαίνω, ότι όταν είναι κάποιος να γίνεται επικινδυνος, καλό είναι να μένει σπίτι του. Δε συμφωνείς???



Υπ όψιν, χωρίς καμία δόση ειρωνείας και παρεξήγησης

:smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea:

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 18:56
άστο ρε manhunter...

Οι άνθρωποι που φέρουν μια απολυτότητα και μια άποψη διαμορφωμένη με στεγανά επειδή απλά κάτι τους ενόχλησε σε ενα λόγο , δεν πρόκειται ποτέ να μπουν σε διαδικασία συζήτησης.

Οπότε ποιός ο λόγος να το συνεχίσουμε... πιστεύει εκείνος οτι θέλει.. και ο άλλος οτι θέλει. Απλά ο καθένας λέει την άποψη του. Απλά κάποιοι την αποδέχονται και την συζητάνε και άλλοι απλά την ειρωνεύονται.. καθείς με την δική του στάση και εκτίμηση.

Σε ευχαριστώ για την ανάλυση εκ νέου (και πάλι.. και πάλι... ) του τι λέω, αλλά άστο καλύτερα.

Σε ευχαριστώ πάντως.


Gandalf

gdevelek
28/01/2009, 18:57
το τί εννοεί ο μάγος ως "επικίνδυνο" και το τι οι υπόλοιποι στην κουβέντα, δεν είναι το ίδιο φίλε μου... δεν το 'χεις καταλάβει;

αφού άλλα εννοεί αυτός και άλλα εσύ...

ο μάγος περιγράφεται από όσα λέει ο ΧΤ παραπάνω

εσύ είσαι εντάξει σε όσα λές

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 19:00
btw... εκτός απο το μέλος που αναφέρατε κάποια παιδιά εδώ.. είναι κάπου αναρτημένο μήπως το video-σεμινάριο που λέτε μεσα στο site;

gdevelek
28/01/2009, 19:04
μάγε...

μουλάρωσες από την αρχή και αποφάσισες να μην παρεις πίσω εκέινο το "να πάνε σπίτι τους", παρότι ΣΙΓΟΥΡΑ το κατάλαβες πως ήταν φάουλ

για να μη ρίξεις το εγώ σου το τεράστιο, επιμένεις και επιμένεις και επιμένεις...

κι όπως φαίνεται ξεκάθαρα παρακάτω, το "να πάνε σπίτι τους το έγραψες ΟΧΙ για όσους δεν χωράνε, ΟΧΙ για όσους οδηγούν επικίνδυνα, αλλά Μ Ο Ν Ο για όσους πάνε απλά πιο αργά από την αφεντιά σου

μετά το γύρισες και έβαλες κι άλλους μέσα στην κατηγορία για να δικαιολογήσεις όσα έγραψες

τι το παλεύεις λοιπόν; τα γραπτά μένουν φιλαράκο...

Δεν φτάνει που η κίνηση ούτως ή άλλως είναι τραγική, πλέον έχουμε και τους εποχικούς αναβάτες που έχουν αρχίσει και εμφανίζονται και πάλι σαν σαλιγκάρια (κυριολεκτικά όμως) με scooter (κυρίως) δημιουργώντας μια τεράστια γραμμή αναμονής ακόμα και στην νοητή γραμμή της διύθησης (κυριως μεταξύ αριστερής και μεσαίας). Δεν λέω.. και εγώ θέλω αν είναι δυνατόν ολοι τους να παρατήσουν τα Ι.Χ. και να πάρουν ενα δίκυκλο , αλλά αν είναι να κινδυνεύω περισσότερο έτσι , μήπως είναι καλύτερα να πάρουν κάποιο ΜΜΜ ή να κάτσουν σπίτι τους;

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 19:19
ρε γμτ... σκάς γάιδαρο...

Θα σου πώ κάτι τελευταίο μπας και βγάλουμε άκρη γιατί είμαστε εδώ και κάτι χρόνια και ανταλάσσουμε κουβέντες και θεωρώ οτι αν μη τι άλλο σου χρωστάω μια καλύτερη και ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ απάντηση.

απο αυτό που παρέθεσες...


και εγώ θέλω αν είναι δυνατόν ολοι τους να παρατήσουν τα Ι.Χ. και να πάρουν ενα δίκυκλο , αλλά αν είναι να κινδυνεύω περισσότερο έτσι , μήπως είναι καλύτερα να πάρουν κάποιο ΜΜΜ ή να κάτσουν σπίτι τους;

τι , στο κέρατο μου μέσα, δεν καταλαβαίνεις απο το υπογραμμισμένο;... μηπως μιλώ άλλη γλώσσα.. Σουαχίλι μήπως;... πως στο διάτανο το αντιλήφθηκε ο manhunter και άλλα παιδιά μαζί του και εσύ οχι;

Ποιός είναι ο απόλυτος και ποιος φορά γυαλιά με φακούς που απεικονίζουν το είδωλο του ΕΓΩ του και δεν μπορει να διαβάσει αυτά που γράφονται μπροστά του;

Ακόμα όμως και αν είμαι ΜΑΛΆΚΑΣ-ΕΓΩΙΣΤΗΣ-ΗΛΙΘΙΟΣ ή οτι άλλο, δεν έχω δικαίωμα έκφρασης γνώμης όσο ακραία και αν είναι;... ποιός είσαι εσύ που θα απαγορεύσεις τον οποιοδήποτε να εκφραστεί; Ενώ με κατακρίνεις οτι ακυρώνω το δικαίωμα να οδηγήσει κάποιος , παρόλα αυτά αυτοαναιρείσαι λέγοντας πως δεν έχω δικαίωμα έκφρασης.

Μάλιστα προχωρείς σε χαρακτηρισμούς επι προσωπικού, χωρίς μάλιστα να εκφέρεις επιχείρημα , οπου μάλιστα σε ενα σημείο αναφέρεις ΡΗΤΑ , οτι σε ενόχλησε και εσένα κάποιος "επικίνδυνος" στον δρόμο... ρισκάροντας μάλιστα να χτυπήσεις μαζί του.

Πάντα είμαι στην διάθεση όλων προς συζήτηση χωρίς ποτέ να αναφέρομαι επι προσωπικού... και δεν είναι απολογία αυτή... ψάξε το moto.gr και θα βρείς μόνος σου συζητήσεις μου. Γιατί να αρχίσω τώρα;...μα γιατί επιμένεις με ενα απόλυτο και παντελώς ανόητο τρόπο να πικάρεις εμένα αντί πραγματικά να φέρεις κάποιος επιχείρημα οτι είμαι λάθος ... είναι αλλιώς τα πράγματα κτλ...

Στην τελική να στο πω και αλλιώς... δεν επιζητώ την επιδοκιμασία σου.. την γνώμη μου είπα.. δικαίωμα σου είναι να μην συμφωνείς , όπως και εγω να μην συμφωνώ μαζί σου...αλλά ποτέ δεν θα χαρακτηρίσω οτι είσαι "αλαζόνας".. "ότι είπε ο ΧΤ ή ο δείνα ή ο τάδε"...

Τι κερδίζεις αλήθεια με αυτό;..

Σε ρώτησα πάνω απο 3-4 φορές ποιές οι σκέψεις σου και εσύ παραμένεις στο πρόσωπο μου... δεν έχεις έκφραση;.. πρέπει να επικεντρωθείς πάνω στα δικά μου επιχειρήματα , επικρίνοντας χωρίς μάλιστα να προσφέρεις κάτι παραπάνω στον διάλογο;

Θες να μου πείς οτι είμαι λάθος;... δείξτο μου.. δόξα σοι ο θεός, μπορείς να γράψεις και απο όσο βλέπω μπορείς και να εκφραστείς... θα σε ακούσω πίστεψε με. Αλλά δώσε μου να καταλάβω...

Μη κάνεις χρήση τακτικής... "ο συνομιλητής είναι ηλίθιος αρα το ίδιο είναι και τα επιχειρήματα του". Γιατί αυτό κάλιστα γυρνάει και μπούμερανγκ και μπορώ να πώ και εγώ διάφορα άλλα που θα οδηγήσουν σε σκούπα απο τους διαχειριστές (δικαίως)...

Εδώ είμαι λοιπόν και το συζητάμε...

Και σου βάζω και πάλι αυτό που μου έβαλες... και διάβασε την τελευταία παράγραφο-φράση.. και πες μου που διαφωνείς με αυτό επι του θέματος.. μπορείς να το κάνεις αυτό; ή να το σταματήσουμε εδω γιατί κουράσαμε και τους υπόλοιπους;


και εγώ θέλω αν είναι δυνατόν ολοι τους να παρατήσουν τα Ι.Χ. και να πάρουν ενα δίκυκλο , αλλά αν είναι να κινδυνεύω περισσότερο έτσι , μήπως είναι καλύτερα να πάρουν κάποιο ΜΜΜ ή να κάτσουν σπίτι τους;


Gandalf

gdevelek
28/01/2009, 19:29
η φράση "αν είναι να κινδυνεύω..." δεν έχει νοημα από μόνη της αν δεν καταλάβει κανείς από ΤΙ είναι που κινδυνεύεις

εσύ δεν μίλησες για άτομα που απειλούν την ασφάλειά σου παρά ΜΟΝΟ για άτομα που πάνέ πιο αργά στη "λωρίδα διήθησης", την οποία είτε σου αρέσει είτε όχι, είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να μοιράζεσαι με τον σκουτερά που πήρε το σκούτερ πριν 2 μήνες για να ξεπήξει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ από την παράνοια του ΙΧ και δεν έχει ακόμη ευχέρεια, ΩΣΤΟΣΟ έχει ΚΑΘΕ δικαίωμα να κινείται με διήθηση, εξάλλου ΓΙ' ΑΥΤΟ το πήρε το μαμημέμο το σκούτερ...

άρα το "αν είναι να κινδυνεύω..." δεν στέκει, αφού ο σκουτεράς αυτός το ΜΟΝΟ που κάνει είναι να σε καθυστερεί λίγο

τώρα, η δικιά μου θέση, και το πού είναι το λάθος σου, έιναι ξεκάθαρα καταγεγραμμένα σ' αυτό το τόπικ, απλά όταν είδες ότι σε κόντραρα, δεν τα διάβασες, απλά πατησες το reply

επίσης ΠΟΛΛΑ μέλη έχουν τονίσει ότι στη διήθηση οι ταχύτητες πρέπει να είναι μικρές, και έχουν εκφράσει την αγανάκτησή τους σε όσους πάνε με την ταυτότητα στο στόμα (χωρίς ίσως καν να το αντιλαμβάνονται) και ΕΠΙΠΛΕΟΝ έχουν την αξίωση να ορίζουν ΑΥΤΟΙ τους κανόνες!!! ε, εντάξει, κάπου να μπαίνει κι ένα όριο...

α, και πουθενα δεν έγραψα πως ρίσκαρα να χτυπήσω με κανέναν... είδες που δεν με διαβάζεις;

ούτε σε χαρακτήρισα "αλαζόνα", έγραψα ότι αυτό που έγραψες διεπόταν από αλαζονία, τη διαφορά την καταλαβαίνεις ελπίζω...

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 19:39
δεν μου το είπες.. και ο χαρακτηρισμός περί αλαζονικού έγινε οχι με σκοπό την θίξη του επιχειρήματος... αλλά του προσώπου.. μην το κρύβεις.

Όσον αφορά το "πάει αργά"... ξαναδιάβασε με Pls... θα δείς οτι λέω και για αψυχολόγητες ενέργειες, για φρεναρίσματα κτλ...

Απο εκεί και πέρα όμως, τώρα μπορούμε να συζητήσουμε επιτέλους.

Μου λες το εξής εδώ...


την οποία είτε σου αρέσει είτε όχι, είσαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να μοιράζεσαι με τον σκουτερά που πήρε το σκούτερ πριν 2 μήνες για να ξεπήξει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ από την παράνοια του ΙΧ και δεν έχει ακόμη ευχέρεια, ΩΣΤΟΣΟ έχει ΚΑΘΕ δικαίωμα να κινείται με διήθηση, εξάλλου ΓΙ' ΑΥΤΟ το πήρε το μαμημέμο το σκούτερ...


Μπορούν να πάρουν όλοι ενα δίκυκλο αύριο , να βγούν στους δρόμους και να παρατήσουν τα Ι.Χ τους; Μ-Α-Κ-Α-Ρ-Ι... έτσι θα είμαστε και περισσότεροι και σίγουρα αυτοί που θα οδηγήσουν το δίκυκλο θα μάθουν το πως και γιατί διαμαρτυρόμαστε για την επικινδυνότητα που αντιμετωπίζουμε στον δρόμο.

Εκείνο που επιμένω και λέω.. και θα το πω απλά και καθαρά με παράδειγμα...

ο αναβάτης .. ο ΝΕΟΣ αναβάτης που θα πάρει το δίκυκλο και θα βγεί στον δρόμο... για να είναι ασφαλής και εκείνος και εγω και εσύ... αν δεν μπορεί να ακολουθήσει την ροή μιας διήθησης , οχι τόσο λόγω της ταχύτητας, αλλά επειδή φοβάται την κίνηση ανάμεσα σε αυτοκίνητα σε διάδρομο πλάτους ενός μέτρου , θα ήταν καλό να κάνει δεξιά μέχρι να μάθει το πως θα το κάνει αυτό.

Αν ακόμα και μετά απο αυτό διαπιστώσει ο ΙΔΙΟΣ, οτι ρε παιδάκι μου... δεν το "έχει" το τιμόνι... (δεν είναι ντροπή.. πολλοί δεν το έχουν και μέχρι να το διαπιστώσουν παθαίνουν 1200 ατυχήματα.), ίσως θα ήταν καλύτερο και για εκείνος .. αλλά και για εμάς που κινούμαστε δίπλα του , είτε να διαλέξει άλλο μέσο μετακίνησης , είτε στην τελική στο ακραίο .. να κάτσει σπίτι του.

Φυσικά δεν θα του το επιβάλω...αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ρε φιλε...

Είσαι στον δρόμο και έχεις δεί Ι.Χ. ή μοτό και πάει ώς άλλος χάρος... τον αποφεύγεις μία...

την άλλη μέρα πάλι μπροστά σου , γιατί μένει κοντά ή γιατί έχει την ίδια διαδρομή... τον ξαναποφεύγεις μετα δυσκολίας, γιατί εξακολουθεί και κάνει τα ίδια.

Τον χειμώνα αράζει και παίρνει Ι.Χ. είναι εποχικός δηλαδή.

το καλοκαίρι πάλι τα ίδια... δεν θα σου έρθει λοιπόν κάποια στιγμή στο μυαλό να του πείς...

Αφού δεν το έχεις, γιατί δεν κάνεις κάτι άλλο;

Απάντησε μου ειλικρινά σε αυτό, τώρα...

Gandalf

Gandalf dr685sm
28/01/2009, 19:55
επειδή πρέπει να κάνω και κάποιες δουλειές τώρα.. αν μου ξεφύγει κάποια απάντηση , θα επανέρθω αύριο μόνο επί της ουσίας...

Καλό βράδυ σε όλους και προσοχή στους δρόμους.


Gandalf

gdevelek
28/01/2009, 20:12
για να τα πάρουμε λοιπόν ένα ένα


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
δεν μου το είπες.. και ο χαρακτηρισμός περί αλαζονικού έγινε οχι με σκοπό την θίξη του επιχειρήματος... αλλά του προσώπου.. μην το κρύβεις.


μην συμπεραίνεις ό,τι σε βολεύει


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

αν δεν μπορεί να ακολουθήσει την ροή μιας διήθησης , οχι τόσο λόγω της ταχύτητας, αλλά επειδή φοβάται την κίνηση ανάμεσα σε αυτοκίνητα σε διάδρομο πλάτους ενός μέτρου , θα ήταν καλό να κάνει δεξιά μέχρι να μάθει το πως θα το κάνει αυτό.


για να μάθει πώς θα κάνει "αυτό", πρέπει να το ΚΑΝΕΙ

ό,τι κι αν είναι αυτό, η εξάσκηση θα τον κάνει καλύτερο, δεν θα το μάθει δι' επιφοιτήσεως ούτε δι' αλληλογραφίας...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Αν ακόμα και μετά απο αυτό διαπιστώσει ο ΙΔΙΟΣ, οτι ρε παιδάκι μου... δεν το "έχει" το τιμόνι... (δεν είναι ντροπή.. πολλοί δεν το έχουν και μέχρι να το διαπιστώσουν παθαίνουν 1200 ατυχήματα.), ίσως θα ήταν καλύτερο και για εκείνος .. αλλά και για εμάς που κινούμαστε δίπλα του , είτε να διαλέξει άλλο μέσο μετακίνησης , είτε στην τελική στο ακραίο .. να κάτσει σπίτι του.


όπως έγραψα και παραπάνω, ευτυχώς δεν σου πέφτει λόγος


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Τον χειμώνα αράζει και παίρνει Ι.Χ. είναι εποχικός δηλαδή.


μαγκιά του!

εξάλλου δεν υποφέρουν από το κρύο το ίδιο όλοι οι άνθρωποι

στην τελική τι είναι η Αλεξάνδρας και η Πατησίων και η Ιπποκράτους, χώροι αναζήτησης αυθεντικών μηχανόβιων;;

lamoun
28/01/2009, 20:39
Συγνώμη που επεμβαίνω... :p


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
btw... εκτός απο το μέλος που αναφέρατε κάποια παιδιά εδώ.. είναι κάπου αναρτημένο μήπως το video-σεμινάριο που λέτε μεσα στο site;

Έχει ζητηθεί απο τα παιδιά του 0300, να μην ανέβει το βίντεο στο Internet.

zephyr1
28/01/2009, 22:11
Οποιος θελει το βιντιο, να πιεμιαστουμε να το δωκω. :)

Για την κινηση ,οσο λιγοτερα κυβικα εχεις ,τοσο περισσοτερο πακετο τρως, ειδικα τα παπια.

Οι κουτακιδες πως αντεχουν?:confused:

mikros boudas
28/01/2009, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Οποιος θελει το βιντιο, να πιεμιαστουμε να το δωκω. :)

Για την κινηση ,οσο λιγοτερα κυβικα εχεις ,τοσο περισσοτερο πακετο τρως, ειδικα τα παπια.

Οι κουτακιδες πως αντεχουν?:confused: δεν αντεχουν:winka: αλλα θελουν να ακουν μπουζουκι ερωτιαρικο και καλοριφερ οποτε:wave2:

the who
29/01/2009, 08:24
Δεν καταλαβαινω γιατι τρωγεστε.Προχθες ημουν στο κεντρο με το παπι.Η κινηση υπερβολικη ως συνηθως.Απο Ομονοια εως Συνταγμα ανεβαινα μαζι με ξεκρανωτο τυπο με στρομα που προσπαθουσε να παει γρηγορα.Οσο κι αν προσπαθησε μαζι φτασαμε στο συνταγμα.Ειδικα στην πολλη κινηση ολοι μαζι παμε ειτε 1000 καβαλας ειτε παπια.
Απο κει και περα ειναι θεμα αντιληψης και κοινης οδηγικης παιδειας-εμπειριας για το αν θα αφησεις καποιον να περασει.
Και μενα μου τη δινουν οι απελπιστικα αργοι αλλα δεν κορναρω γιατι τα πραγματα μπορει να γινουν χειροτερα.Μου τη σπανε οι τυποι με τα σκουτερ που κλεινουν το δρομο και οι γιατροι με τις μπεμπες αλλα μολις φτασω στον προορισμο μου ταχω ξεχασει ολα.
Εχω ενα βιτσιο ομως.Αδιαφορω για τους ξεκρανωτους σαν να μην υπαρχουν ενα πραγμα.Δεν προκειται να δωσω προτεραιοτητα σε ξεκρανωτο η να κανω δεξια για να περασει ουτε με σφαιρες.

Gandalf dr685sm
29/01/2009, 09:17
επειδή συνεχίζεις και είσαι επιθετικός θα σου απαντήσω στο ίδιο ύφος γιατί απο όσο φαίνεται μόνο έτσι έχεις μάθει να συζητάς..


μην συμπεραίνεις ό,τι σε βολεύει

Αυτό κάνεις και εσύ ανεξαρτήτως τι σου γράφω καθαρά... δεν σου αρέσει ο δικός σου τρόπος boomerang;... ΞΥΔΑΚΙ!


για να μάθει πώς θα κάνει "αυτό", πρέπει να το ΚΑΝΕΙ

ό,τι κι αν είναι αυτό, η εξάσκηση θα τον κάνει καλύτερο, δεν θα το μάθει δι' επιφοιτήσεως ούτε δι' αλληλογραφίας...


Σαφώς .... αλλά οχι στην πλάτη μου... ας το κάνει κάποια στιγμή που δεν θα γίνεται χαμός στον δρόμο και δεν θα κινδυνεύω να με στείλει στο νοσοκομείο λόγω της ασχετοσύνης του. Ο δρόμος είναι για όλους σίγουρα , αλλά έχω την ίδια απαίτηση να κυκλοφορώ με ασφάλεια όπως και αυτός.

Αν εσύ το ανέχεσαι , δεν είναι ανάγκη να το κάνω και εγώ ή κάποιος άλλος.


όπως έγραψα και παραπάνω, ευτυχώς δεν σου πέφτει λόγος

Μου πέφτει ή οχι... ευτυχώς δεν περιμένω την δική σου επιδοκιμασία για να εκφραστώ.... οπότε οτι και να λες δεν με αγγίζει.


μαγκιά του!

εξάλλου δεν υποφέρουν από το κρύο το ίδιο όλοι οι άνθρωποι

στην τελική τι είναι η Αλεξάνδρας και η Πατησίων και η Ιπποκράτους, χώροι αναζήτησης αυθεντικών μηχανόβιων;;



Μωρέ ας κάνει οτι θέλει... στον δρόμο μου μπορεί να μην είναι έτσι ώστε να μην κινδυνεύω κάθε φορά που τον συναντώ να κάνει μαλακίες στον δρόμο;... αυτό με νοιάζει.

Ο δρόμος γενικά είναι ενα μέρος που όλοι κινούμαστε για να πάμε κάπου. Σαφώς και αποκομίζουμε όλοι καθημερινά εμπειρίες... αλλά τουλάχιστον προσπαθούμε να το κάνουμε με ενα τρόπο που να μην δημιουργεί ρίσκα για όλους. Αν παρόλα αυτά όμως κάποιος δεν μπορεί να το κάνει... ε.. μην το ξαναλέω και ερεθίζω τα οπτικά σου νεύρα.

Και όσο διατηρείς αυτό το επιθετικό ύφος να ξέρεις οτι πραγματικά τόσο μου δείχνεις ακόμα περισσότερο για απόλυτος άνθρωπος οπότε δεν βλέπω και τον λόγο πλέον να συζητώ μαζί σου. Αφού ούτως ή άλλως μιλώ ή οχι... δεν με ακούς... απλά λές τα δικά σου.

Δεν ζητώ να σου αλλάξω την γνώμη , ούτε όμως θα αλλάξω και εγώ την δική μου για κάποια πράγματα... οπότε άστο καλύτερα.


Gandalf

gdevelek
29/01/2009, 09:26
καλά καλά

διάβασε τι έχουν γράψει και μερικοί άλλοι εδώ μέσα για όσους πιέζουν από πίσω για πιο γρήγορα...

μήπως υπάρχει συνομωσία εναντίον σου;;;

χίλιες φορές επιθετικό ύφος συζήτησης (που φυσικά ΚΑΙ εσύ ακολουθείς) παρά επιθετικό στυλ οδήγησης...

πάντα όρθιος.... και πάντα γρήγορα γρήγορα γρήγορα!!! πέρνα τους αργούς από πάνω!!!!! :lol:

Gandalf dr685sm
29/01/2009, 09:28
οτι πείς.. σου χαλώ εγώ χατήρι...;;;;


Gandalf

manhunter
29/01/2009, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
καλά καλά

διάβασε τι έχουν γράψει και μερικοί άλλοι εδώ μέσα για όσους πιέζουν από πίσω για πιο γρήγορα...

μήπως υπάρχει συνομωσία εναντίον σου;;;

χίλιες φορές επιθετικό ύφος συζήτησης (που φυσικά ΚΑΙ εσύ ακολουθείς) παρά επιθετικό στυλ οδήγησης...

πάντα όρθιος.... και πάντα γρήγορα γρήγορα γρήγορα!!! πέρνα τους αργούς από πάνω!!!!! :lol:


Είπε κανείς να πιέζεις?
Είπε κανείς κάτι τέτοιο?

Απλα μιλάμε, για στοιχειώδη νοημόσυνη
Κάποιος είναι από πίσω σου, άστον να περάσει, απλά.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να χρησιμοποιείς προχωπικούς χαρακτηρισμούς?
Ούτε η ειρωνία βοηθάει..

Αν εγώ με την μηχανή μου, σου κλέινω τον δρόμο, ή σε βάζω σε κίνδυνο, δεν θα με περάσεις?
Και δεν σου λέω να πας με 100, απλα΄να πας 5χλμ παραπάνω από εμένα..


:wave2:

gdevelek
29/01/2009, 10:05
εσύ τι πιστεύεις, πως ο μάγος γράφει όσα γράφει εδώ περί "να πάρουν το λεωφορείο ή να πάνε σπίτι τους", αλλά στο δρόμο ΔΕΝ πιέζει με φώτα ή κόρνα ή φωνές;

προσωπικούς χαρακτηρισμούς δεν χρησιμοποίησα πουθενά

στη λωρίδα διήθησης υπάρχει (αν υπάρχει!) χώρος για ΕΝΑ μηχανάκι, τι "στην άκρη" να κάνεις;

ο από πίσω θα βρει γρήγορα ένα άνοιγμα και θα προσπεράσει, ήσυχα και όμορφα, χωρίς χαρακτηρισμούς και υπεροψίες

manhunter
29/01/2009, 10:10
Ρε συ, καμιά φορά (σίγουρα θα το έχεις αντιμετωπίσει), δεν μπορείς να πας πουθενά.
Δεν λέω τίποτα άλλο, κατάλαβα απόλυτα τι θέλει να πει ο Μάγος, και συμφωνώ, από την στιγμή που κάποιος γίνεται επικινδυνος από λεωφοριατζή,ταξιτζή μέχρι και την γυναίκα με το νέο Fiesta.

Το μόνο που λέω (ξαναλέω για την ακρίβεια), είναι ότι καλό θα ήταν (δεν απαιτώ), να κοιτάμε καθρέπτες, και να κάνουμε αν μπορούμε δεξιά.Τίποτα άλλο.

Για παράδειγμα, σήμερα ήταν από πίσω μου, ένα R6.
O άνθρωπος δεν μου έπαιξε φώτα ούτε κόρνα. Δεν έδειχνε επίσης ότι θέλει να περάσει.
Αλλά τον άφησα. Με χαιρέτησε μόλις έκανα δεξιά, που σημαίνει ότι ήθελε να πάει πιο γρήγορα, και όντως πήγε.

Απλά ρε συ. Και καλό θα ήταν να μην δημιουργούνται διαμάχες από του πουθενα, γιατί δεν υπάρχει λόγος. Ο καθείς και οι απόψεις του, ασχέτως αν μας πειράζουν είναι ακραίες ή όχι, φτάνει να μην παραβαίνουν τους κανόνες που διέπουν την εν λόγω διαδικτυακή κοινότητα( πως τα λέω έτσι ο καριόλης:D :D )

:wave2: :wave2:

Gandalf dr685sm
29/01/2009, 10:12
......................:beer: @ manhunter...


Gandalf

gdevelek
29/01/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter

Απλά ρε συ. Και καλό θα ήταν να μην δημιουργούνται διαμάχες από του πουθενα, γιατί δεν υπάρχει λόγος. Ο καθείς και οι απόψεις του, ασχέτως αν μας πειράζουν είναι ακραίες ή όχι, φτάνει να μην παραβαίνουν τους κανόνες που διέπουν την εν λόγω διαδικτυακή κοινότητα( πως τα λέω έτσι ο καριόλης:D :D )



αν συμμετέχω σ' αυτή τη κουβέντα, είναι για το "ας πάρουν τα ΜΜΜ ή ας κάτσουν σπίτι τους"

το οποίο ΤΟΝΙΖΩ γράφτηκε για τους "πιο αργούς"

...και μου άναψε τα λαμπάκια

αυτό εσένα πώς σου κάθησε;

το βρίσκεις να συνάδει με το "καλό θα ήταν να μην δημιουργούνται διαμάχες από του πουθενα, γιατί δεν υπάρχει λόγος" που γράφεις παραπάνω;

εμένα μου έχουν χωθεί άτομα και με ΣΣ και κυρίως με παπάκια, με τρόπο "τώρα σου χώθηκα, πάτα φρένο ή θα τρακάρουμε", εντελώς εκβιαστικά, παρότι πίστεψέ με δεν πάω αργά στη διήθηση, και το χόρνετ χωράει σχεδόν παντού

XJR_Billy
29/01/2009, 10:20
Ρε παιδιά, νομίζω δεν ωφελεί κανέναν η προσωπική αντιπαράθεση για ένα θέμα που είναι τόσο απλό...

Θα συμφωνήσω με τον manhunter. Αν ο πίσω σου είναι πιο γρήγορος, ανεύθυνος, πιο ευέλικτος, πιο μάγκας, ή δεν ξέρω γω τι...

Άστον να περάσει και έληξε...

Ε, δεν θα κάνω σταματημένος δεξιά και πάλι πίσω για να με περάσει ο πίσω, αλλά από το να έχω μια μηχανή πίσω μου στο μισό μέτρο με κίνδυνο να σκάσει πάνω μου, άντε πέρνα ρε μεγάλε και τέλος...

Δεν είναι ντροπή να σε πέράσει κάποιος πιο γρήγορος. Αντίθετα, δείχνεις την οδηγική κουλτούρα σου και διώχνεις ένα κίνδυνο από πίσω σου...

Ντρέπομαι που διαβάζω για γκόμενες που πάνε με 70 στις εθνικές και δεν κάνουν δεξιά, και ακούω μοτοσυκλετιστές να διαφωνούν για διηθήσεις και μλκς...

Νόμιζα ότι καταλαβαινόμαστε καλύτερα εμείς οι "μηχανόβιοι"...:D

Λακαμάδες υπάρχουν πάντα και παντού. Υιοθετώντας την ιδεολογία του αυτοκινητιστή στη μοτοσυκλέτα, όλα γίνονται χειρότερα για όλους μας...

Επίσης ο devils είπε πολύ καλή κουβέντα. Όσο κι αν ακούγεται αντισυναδελφικό, ο "λαγός" καθαρίζει το δρόμο μπροστά σου για να περάσεις εσύ μετά με μεγαλύτερη ασφάλεια από οδηγούς που είναι πλέον ενήμεροι για τη διέλευση μηχανών ανάμεσά τους...

Θα επαναλάβω ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και τη σωματική του ακεραιότητα. Αν ο άλλος θέλει να τρέξει, να χωθεί, να καγκουριάσει, δικαίωμά του και δικό του πρόβλημα.

Ειρήνη αδέρφια !!

:a15:

gdevelek
29/01/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy


Θα συμφωνήσω με τον manhunter. Αν ο πίσω σου είναι πιο γρήγορος, ανεύθυνος, πιο ευέλικτος, πιο μάγκας, ή δεν ξέρω γω τι...


δεν διαφωνεί κανείς σ' αυτό

Gandalf dr685sm
29/01/2009, 10:24
ΧΤ & manhunter... thanks...

άλλη μια φορά εκ μέρους αν και το έγραψα... εχμμ... 3-4-5-6-7-8 φορές... ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΑΡΓΑ... έχω με αυτούς που πάνε επικίνδυνα..

Ευχαριστώ για την παρέμβαση... ΄

Gandalf

manhunter
29/01/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
αν συμμετέχω σ' αυτή τη κουβέντα, είναι για το "ας πάρουν τα ΜΜΜ ή ας κάτσουν σπίτι τους"

το οποίο ΤΟΝΙΖΩ γράφτηκε για τους "πιο αργούς"

...και μου άναψε τα λαμπάκια

αυτό εσένα πώς σου κάθησε;

το βρίσκεις να συνάδει με το "καλό θα ήταν να μην δημιουργούνται διαμάχες από του πουθενα, γιατί δεν υπάρχει λόγος" που γράφεις παραπάνω;

εμένα μου έχουν χωθεί άτομα και με ΣΣ και κυρίως με παπάκια, με τρόπο "τώρα σου χώθηκα, πάτα φρένο ή θα τρακάρουμε", εντελώς εκβιαστικά, παρότι πίστεψέ με δεν πάω αργά στη διήθηση, και το χόρνετ χωράει σχεδόν παντού





:nono: :nono:
Αμα διαβάσεις όλο το ποστ του Μάγου, θα καταλάβεις ότι δεν μιλάει για τους πιο αργούς, αλλά για τους πιο επικινδυνους. Μην απομονώνουμε λέξεις, γιατί δεεν βγαίνει νόημα. Ολόκληρο το ποστ είναι ξεκάθαρο.

:smilea: