PDA

View Full Version : all time classic - τι παπι να παρω (και γιατι)



Lux Aeterna
26/01/2009, 20:25
χωρίζω και πίσω δε γυρίζω.

μετά απ'ο 6,5 χρόνια σχέσης ηρθε η ωρα να αποχωριστω το t(r)yphoon μου.

χωρις παραπανω λεπτομεριες μπαινω στο θεμα.

καταρχας θελω ενα παπι.

τι ψαχνω απο αυτο?

1. αξιοπιστια -> να μη χαλαει καθε 3 και λιγο

για οταν χαλαει ομως θελω 2. φθηνα ανταλλακτικα

ποσο καταναλωση να εχει βεβαια, αλλα 3. χαμηλη καταναλωση

4. αντοχη -> να μας αντεχει 2 ατομα να παμε και να ερθουμε 20-25 χλμ (καλοκαιρι για μπανιο, καταλβαινετε)

5. ασφαλεια (λεμε τωρα)

εγω ειμαι μεταξυ πολλων, αλλα καθοτι ασχετος...

παραθετω λοιπον

kawasaki zx130
modenas xcite 135
yamaha x135

τωρα απο κατι πιο μικρο παμε στα

yamaha crypton r
modenas kriss
modenas kristar
suzuki adress

θα ηθελα να μου δωσετε μια επιλογη (και γιατι φυσικα) απο την καθε κατηγορια

ενημερωτικα σαββατο το σκοτωνω οποιο ειναι και επειδη δεν ασχολουμαι με το αθλημα η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!!

γκρασιας!!

MikeG
26/01/2009, 20:27
Διαλέγω απλά & γρήγορα από τη πρώτη λίστα το Yamaha zx135.
Κατά την άποψη μου το καλύτερο παπί αυτή τη στιγμή.

Επίσης και η Modenas είναι αξιόπιστη εταιρία και έχει καλό όνομα στα παπιά.

Θα σου έλεγα αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το οικονομικό να προτιμήσεις ένα από τα τρία της πρώτης λίστας.


:wave2:

epp1640
26/01/2009, 21:24
Μην με παρεξηγήσεις, προς θεού δεν στο λέω επειδή πουλάω το δικό μου, αλλά κοίταξε και για ybr 125 σε αυτά τα χρήματα. Μηδενική κατανάλωση και δεν σπάει δεν χαλάει..

epp1640
26/01/2009, 21:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Μην με παρεξηγήσεις, προς θεού δεν στο λέω επειδή πουλάω το δικό μου, αλλά κοίταξε και για ybr 125 σε αυτά τα χρήματα. Μηδενική κατανάλωση και δεν σπάει δεν χαλάει..

Σε παπιά νομίζω ή το kawasaki zx 130 ή το yamaha crypton x. :winka: :beer:

nik7119
27/01/2009, 08:57
παρε το χ 135 κρυπτον το καινουργιο

notakos600
27/01/2009, 09:07
Το ΖΧ είναι αερόψυκτο και το CRYPTON X υγρόψυκτο αν αυτό σου λέει κάτι.
Εγώ θα πρότεινα YAMAHA για το aftersales και την πληρότητα-ταχύτητα παράδοσης ανταλλακτικών.

XJR_Billy
27/01/2009, 09:15
+660 για το YBR125.

Εξαιρετικό μηχανάκι. Η καλύτερη επιλογή για μένα για μέσα στην πόλη και λίγο εκτός...
Αξιόπιστο, πολύ οικονομικό και Yamaha:winka: :wave2:

Road67
27/01/2009, 09:17
Το Χ

nik7119
27/01/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
+660 για το YBR125.

Εξαιρετικό μηχανάκι. Η καλύτερη επιλογή για μένα για μέσα στην πόλη και λίγο εκτός...
Αξιόπιστο, πολύ οικονομικό και Yamaha:winka: :wave2: και λιγο για παπουληδες:beer:

XJR_Billy
27/01/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nik7119
και λιγο για παπουληδες:beer:

Εντάξει, μπορεί να μην έχει το design του Χ135 αλλά τηρεί όλες τις προδιαγραφές που έθεσε ο φίλος.
Όλα είναι θέμα γούστου αδερφέ.:D :beer:

nik7119
27/01/2009, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Εντάξει, μπορεί να μην έχει το design του Χ135 αλλά τηρεί όλες τις προδιαγραφές που έθεσε ο φίλος.
Όλα είναι θέμα γούστου αδερφέ.:D :beer: βεβαια ειναι θεμα γουστου,, δεν εχει περπατησει το ybr,,εχει και σημπλεκτη,,για την πολη θα διαλεγα κατι πιο πρακτικο,,οχι ομως οτι ειναι κακο το ybr

Lux Aeterna
27/01/2009, 17:43
παντως δε βλεπω και μεγαλες διαφωνιες. ολοι yamaha! παντως και εγω για εκει ημουν αν και το kawasaki μου ψιθυριζε με νοημα.

νομιζω οτι το kawa εμφανισιακα ειναι ενα κλικ πιο πανω.

ποια η αποψη σας παρεπιπτοντως για το kawa?

σχετικα με τα ταμπουρα του modenas? αξιζουν ή πλεονασμος?

επανερχομαι στο yamaha. τα ανταλλακτικα ειναι σε λογικες τιμες απ τα αλλα 2?

to typhoon για να καταλαβετε ξεκινουσε απο 20αρικο ο ιμαντας και ανεβαινε. πολυ. παρα πολυ!!

anyway, ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση :beer:

υστερογραφο 1: εχετε να προτεινεται καποιο μαγαζι στην αθηνα με καλες τιμες??

υστερογραφο 2: μου ειπαν οτι αν παρεις μηχανακι πρεπει να ειναι απο εξουσιοδοτημενο-αντιπροσωπια (δεν καταλαβα καλα) γιατι αν σου βγαλει ζημια μπορει να μην την αναγνωρισουν ακομη κ αν ειναι εκτος εγγυησης (ελεγε κατι για σφραγιδες στην αποδειξη κ κατι τετοια). δε με επεισε, αλλα μηπως παιζει κατι που θα επρεπε να ξερω?

γκρασιας και παλι

azordad
29/01/2009, 22:19
το ειχα 2 χρονια...
ποιοτητα yamaha.....ξεχνα τη...καμμια σχεση με τα αλλα!
απο το πολυ σφιξιμο (και δεν εχω δυναμη, μπουλης ειμαι) ειχε κοπει η κατω βιδα που κραταει ενα απο τα δυο αμορτισερ. σε πολυ κοσμο εχει βγαλει ηλεκτρικα (εμενα τιποτα)
παντως απο παγωμενο εντελως (4-6 βαθμοι κελσιου) δουλεψε στον κοφτη για κανα μισαωρο λογω μιας εκτακτης καταστασης, και εζησε. βεβαια απεκτησε κατι κραδασμους που σημαινει οτι η μπιελα θα πηρε λιγο, αλλα μεχρι τωρα ζει.



απο δυναμη ειναι απιστευτα ψοφιμι λογω καταλυτη. δεν και τιποτα, αλλα εγω που πηγαινα και εκδρομες δικαβαλλο στην κρητη, εκαιγε αρκετα, επειδη αναγκαστικα πας παντου κ παντα τερμα γκαζι.κατω απο τις 4 χιλ στροφες το μηχανακι απλα δεν δουλευει και μετα τις 8 χιλ κρεμαει. εχει δηλαδη ενα πολυ περιορισμενο ευρος για να κινησαι αξιοπρεπως. το μονο καλο ειναι οτι εχει καλη αυτονομια και καλα φωτα σε σχεση με τα παπια. η σελα του ειναι λιγο καλυτερη επισης. τα αμορτισερ εμενα επεσαν σχετικα γρηγορα, αλλα εκανα πολλα χλμ διπλος και φορτωμενος και σε χωματοδρομους.

epp1640
29/01/2009, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από azordad
το ειχα 2 χρονια...
ποιοτητα yamaha.....ξεχνα τη...καμμια σχεση με τα αλλα!
απο το πολυ σφιξιμο (και δεν εχω δυναμη, μπουλης ειμαι) ειχε κοπει η κατω βιδα που κραταει ενα απο τα δυο αμορτισερ. σε πολυ κοσμο εχει βγαλει ηλεκτρικα (εμενα τιποτα)
παντως απο παγωμενο εντελως (4-6 βαθμοι κελσιου) δουλεψε στον κοφτη για κανα μισαωρο λογω μιας εκτακτης καταστασης, και εζησε. βεβαια απεκτησε κατι κραδασμους που σημαινει οτι η μπιελα θα πηρε λιγο, αλλα μεχρι τωρα ζει.



απο δυναμη ειναι απιστευτα ψοφιμι λογω καταλυτη. δεν και τιποτα, αλλα εγω που πηγαινα και εκδρομες δικαβαλλο στην κρητη, εκαιγε αρκετα, επειδη αναγκαστικα πας παντου κ παντα τερμα γκαζι.κατω απο τις 4 χιλ στροφες το μηχανακι απλα δεν δουλευει και μετα τις 8 χιλ κρεμαει. εχει δηλαδη ενα πολυ περιορισμενο ευρος για να κινησαι αξιοπρεπως. το μονο καλο ειναι οτι εχει καλη αυτονομια και καλα φωτα σε σχεση με τα παπια. η σελα του ειναι λιγο καλυτερη επισης. τα αμορτισερ εμενα επεσαν σχετικα γρηγορα, αλλα εκανα πολλα χλμ διπλος και φορτωμενος και σε χωματοδρομους.

Λοιπόν, σαν κάτοχος να πω δυο τρία πράγματα σε αυτά που είπες, επειδή είμαστε μία παρέα με 5 ybr από 2006-2008.. Ηλεκτρικά (αλλά και μηχανικά) δεν έχει βγάλει σε κανέναν μας. Σχετικά με την βίδα 99% την έκοψες από δικό σου λάθος.. και εγώ αδύναμος είμαι αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Κάθε βίδα μπορεί να αντέξει μέχρι μία συγκεκριμένη ροπή, και μετά κόβει. Ο ρόλος της δεν είναι η μυϊκή ενδυνάμωση σου. Όσον αφορά τις επιδόσεις του, τι περίμενες? Ένα τετράχρονο 125 με 10 ίππους είναι.. :confused: Δηλαδή θεωρείς ότι ένα παπί με 8 ίππους στα ίδια κιλά θα είναι καλύτερο? :confused: Κάτω από τις 4.000 στροφές οποιοδήποτε μηχανάκι χαμηλού κυβισμού είναι ψόφιο, πόσο μάλλον όταν είναι φορτωμένο. Η κατανάλωση του είναι άριστη. Το μηχανάκι είναι προορισμενο για να διατηρεί γύρω στα 80 χλμ/ ώρα και σε αυτά τα χιλιόμετρα καίει 2-2.5 λίτρα/100. Οι αναρτήσεις του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά σίγουρα εσύ επιτάχυνες πολύ την φθορά τους λόγω βάρους και λόγω χωματόδρομων.

:beer: :wave2:

epp1640
29/01/2009, 23:22
To παρακάτω link σχετικά με την αξιοπιστία τους..

http://www.re-moto.com

:winka:

Lux Aeterna
03/02/2009, 06:01
λοιπον, την εκανα την αγορα

yamaha crypton x

οι πρωτες εντυπωσεις ειναι καλες.

ομορφα κρατηματα, αθορυβο, μικρη καταναλωση, καλος εργονομικος σχεδιασμος.

λιγο οι ταχυτητες στην αλλαγη με χαλανε γιατι κανουν θολυβο στο κουμπωμα, αλλα μου ειπαν οτι μετα το στωσιμο θα φτιαξει.

αυτα προς το παρον :)

xenos
03/02/2009, 06:06
καλοτάξιδο... :beer:

XJR_Billy
03/02/2009, 06:08
Αγρατζούνιστο :beer: :beer:

epp1640
03/02/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lux Aeterna
λοιπον, την εκανα την αγορα

yamaha crypton x

οι πρωτες εντυπωσεις ειναι καλες.

ομορφα κρατηματα, αθορυβο, μικρη καταναλωση, καλος εργονομικος σχεδιασμος.

λιγο οι ταχυτητες στην αλλαγη με χαλανε γιατι κανουν θολυβο στο κουμπωμα, αλλα μου ειπαν οτι μετα το στωσιμο θα φτιαξει.

αυτα προς το παρον :)

:beer: :beer: :beer:

Μακράν το καλύτερο παπί που έχει κυκλοφορήσει.. Αν είχε συμπλέκτη θα το είχα πάρει και εγώ.. Μην σε ανησυχεί το κούμπωμα.. νομίζω ότι θα λυθεί με την πρώτη αλλαγή λαδιών.. :beer: :beer: :beer:

nik7119
03/02/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:beer: :beer: :beer:

Μακράν το καλύτερο παπί που έχει κυκλοφορήσει.. Αν είχε συμπλέκτη θα το είχα πάρει και εγώ.. Μην σε ανησυχεί το κούμπωμα.. νομίζω ότι θα λυθεί με την πρώτη αλλαγή λαδιών.. :beer: :beer: :beer: τι να τον κανεις τον σημπλεκτη στο παπι??για παπι μιλαμε,,αρα πρακτικοτητα αξιοπιστια εβελιξια,,γενικα ενα εργαλειο για ολες τις δουλειες,,πολυ καλη αγορα το χ 135,,καλα χλμ