PDA

View Full Version : Προς ιδιοκτήτες ΚΤΜ Super Duke μοντέλων μέχρι και 2006 αλλά και των καινούργιων



Φώτης GRrrr
26/01/2009, 23:23
Φίλοι συνιδιοκτήτες των SUPER DUKE μοντέλων μέχρι το 2006 χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
Έχω 1,5 χρόνο ένα αντίστοιχο μοντέλο από αυτά που έβγαλε σε προσφορά η ΚΤΜ λόγω στοκ.
Το λατρεύω το γουστάρω τρελαίνομαι όταν το οδηγώ αλλά μου παρουσιάζει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα.
Αφού γεμίσω το ρεζερβουάρ και αφού κάνω 70-80 χλμ σε απότομα δυνατά φρεναρίσματα σβήνει ο κινητήρας. Από απλές ανεπίσημες κουβέντες που έχω κάνει με το ΝΤΑΗ ΘΩΜΑ που είναι εξουσιοδοτημένο συνεργείο και πολύ καλός γενικότερα, με ενημέρωσε ότι κατά τα φρεναρίσματα η βενζίνη μετακινείται προς το εμπρός μέρος του ρεζερβουάρ που έχει "ψιλοαδειάσει" τη στιγμή που η αντλία καυσίμου είναι συνδεδεμένη στο πίσω μέρος του. Επομένως, κατά το φρενάρισμα "αδειάζει" στιγμιαία από καύσιμο και η αντλία καυσίμου τραβάει αέρα και σβήνει ο κινητήρας.
Έχετε μήπως κι εσείς το ίδιο πρόβλημα κι αν ναι τι έχετε κάνει για αυτό?
Επίσης, οι ιδιοκτήτες των καινούργιων SUPER DUKE έχετε το ίδιο πρόβλημα ή μήπως σε εσάς έχουν διορθώσει το πρόβλημα με το καινούργιο ρεζερβουάρ?


Ελπίζω ότι θα δείτε όλοι αυτή τη συζήτηση και θα μου δώσετε τις γνώσεις σας.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φώτης

cabalai
26/01/2009, 23:31
ego otan eixa to 690sm kai ekana stoppies evgaine sinexeia venzini apo to depozito telika i ktm kanei mono teleious kinitires gia tin ipolipi mixani.......:rolleyes:

dez
27/01/2009, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από cabalai
ego otan eixa to 690sm kai ekana stoppies evgaine sinexeia venzini apo to depozito telika i ktm kanei mono teleious kinitires gia tin ipolipi mixani.......:rolleyes:
απο την υπερχειλιση εβγαινε και δεν ειναι θεμα του 690 ή του SD...

Φώτης GRrrr
28/01/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από cabalai
ego otan eixa to 690sm kai ekana stoppies evgaine sinexeia venzini apo to depozito telika i ktm kanei mono teleious kinitires gia tin ipolipi mixani.......:rolleyes:

Παιδιά αυτό που χρειάζομαι να μάθω είναι:
α) αν έχετε υπόψη σας για SUPER DUKE ΜΟΝΟ να συμβαίνει το πρόβλημα αυτό και σε άλλους ιδιοκτήτες
και
β) αν ναι αν έχετε βρει λύση πέρα από το να οδηγείτε με το φόβο του σβησίματος.

Σας ευχαριστώ για την προθυμία να βοηθήσετε αλλά αν δεν έχετε κάποια σχετική με τα παραπάνω πληροφορία τελικά δεν καταφέρνετε να με βοηθήσετε.
Επίσης, επειδή ψιλιάζομαι ότι αυτό αποτελεί πρόβλημα σχεδιασμού του ρεζερβουάρ που ενδεχομένως να το έχουν λύσει στο καινούργιο μοντέλο, θα χαιρόμουν να μάθω από τους ιδιοκτήτες καινούργιων μοντέλων αν έχουν αντίστοιχο πρόβλημα

Stabak
28/01/2009, 09:28
Κοιτα στα νεότερα μοντελα το ντεπόζιτο ειναι διαφορετικό οπως και η αντλία της βενζίνης οπότε θα πρέπει αν περιοριστείς στους ιδιοκτήτες των παλαιότερων μοντέλων...

Φώτης GRrrr
28/01/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Κοιτα στα νεότερα μοντελα το ντεπόζιτο ειναι διαφορετικό οπως και η αντλία της βενζίνης οπότε θα πρέπει αν περιοριστείς στους ιδιοκτήτες των παλαιότερων μοντέλων...

Το ξέρω για τις νέες διαφορές οπότε ρωτάω και τους νέους αν έχουν σχετικό πρόβλημα πλέον, στην περίπτωση που όντως υπάρχει πρόβλημα στο παλιό μοντέλο...

Stabak γράφεις και στο μοτοκαφενείο? κάτι μου θυμίζει το nickname σου

Stabak
28/01/2009, 09:51
Ναι γραφω, ειχα ενα SD '07 και μονο σε πιστα μια φορά μου ειχε κανει ενα "κοψιμο" σε ψιλοαδειο ντεποζιτο.. δεν το ειχα ψαξει περισσοτερο...

giannis950
28/01/2009, 17:38
ειμαι ιδιοκτητης ενος 05 κ ειχα το ιδιο προβλημα ακριβως στο οποιο εφταιγε τελικα κακης ποιοτητας βενζινη,αλλαξα τα φιλτρα βενζινης στο θωμα και δν εγινε ποτε ξανα,μεχρι να μεινει απο βενζινη οπως κ να οδηγαω δν το κανει ποτε.αν χρειαζεσαι περαιτερω πληροφοριες μπορω να σου στειλω με πμ το κιν μου.

PERIPETEIAS
28/01/2009, 18:10
Οχι φιλε Φώτη αυτο που λες δεν υπαρχει, καποιο αλλο θεμα ειναι (SD 05)

giannis950
28/01/2009, 18:13
ειμαι σιγουρος γιατι λυθηκε το προβλημα αμεσως μετα απο καιρο που το ψαχναμε(δεν θελω να το παιξω ξερολας η κατι τετοιο)

lkol
28/01/2009, 19:07
Κοίτα η αλήθεια είναι ότι μπορεί να είναι έτσι.
Εγώ έχω ένα 07 κ μου έχει σβήσει δυο φορές σε πίστα. Τη μια τελείως κ την άλλη στιγμιαία κ ξαναπήρε. Κ τις δυο με ρεζέρβα κ μπαίνοντας αρκετά πλαγιασμένος στην Κ1 των Σερρών. Αλλά αφού είχα διανύσει 130 χλμ μετά το γέμισμα, δηλαδή εκεί περίπου που ανάβει το λαμπάκι της βενζίνης στο 07.

Το δικό σου σίγουρα έχει μικρότερο τεπόζιτο, αλλά κ 70-80 μου φαίνονται πολύ λίγα.

Καλύτερα να πας κ μια βόλτα από κανένα άλλο συνεργείο να ρωτήσεις κ εκεί. Αν είναι σύνηθες πρόβλημα, θα το ξέρουν όλοι οι μάστορες. Πάντως παίζει κ το σενάριο με την κακή βενζίνη.

:wave2:

Φώτης GRrrr
28/01/2009, 23:51
Πάντως παιδιά βλέπετε ότι λίγο εως πολύ το πρόβλημα αυτό το έχετε συναντήσει κι εσείς.
Σίγουρα μου συμβαίνει από τα 100 χλμ και μετά απλά κάποια στιγμή μου είχε συμβεί και νωρίτερα και στα 80 χλμ συνήθως πάει να σβήσει αλλά δεν σβήνει... οδηγικά πάντως αυτό είναι επικίνδυνο...
Κι επίσης ενώ το λατρεύω για το πως οδηγείται αυτό το μηχανάκι και την αίσθηση που σου δίνει σε σχέση με ο,τιδήποτε άλλο γιαπωνέζικο, ούτε στo ZX 636 ούτε στο CBR600F3 που είχα παλιότερα μου είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο και γενικότερα σε κανένα μηχανάκι που είχα στην κατοχή μου μέχρι σήμερα...κι αυτό είναι κάτι που έχει ενοχλήσει αφάνταστα!!

Γιάννη950 θα το κοιτάξω αυτό που λες με την ποιότητα και το φίλτρο βενζίνης μήπως απο εκεί λυθεί το θέμα..

Allst@rf
21/02/2009, 08:02
παιδια καλημερα.
με συγχωρειτε που επεμβαινω αλλα ειμαι κοντα στην αποκτηση ενος SD '06 και εχω πολλες αποριες.
μηπως μπορειτε να με κατατοπισετε σχετικα με service και τι προβληματα παρουσιαζει το μηχανακι(αν παρουσιαζει),εκτος απο αυτο που ανεφερεται.
σχετικα με το προβλημα που ρωτατε,ενας φιλος που ειχε το '05,εκανε αλλαγη αντλια βενζινης γιατι ειχε βουλωσει.
:wave2:

Φώτης GRrrr
21/02/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
παιδια καλημερα.
με συγχωρειτε που επεμβαινω αλλα ειμαι κοντα στην αποκτηση ενος SD '06 και εχω πολλες αποριες.
μηπως μπορειτε να με κατατοπισετε σχετικα με service και τι προβληματα παρουσιαζει το μηχανακι(αν παρουσιαζει),εκτος απο αυτο που ανεφερεται.
σχετικα με το προβλημα που ρωτατε,ενας φιλος που ειχε το '05,εκανε αλλαγη αντλια βενζινης γιατι ειχε βουλωσει.
:wave2:

τελικά και στη δική μου περίπτωση κάτι αντίστοιχο έφταιγε.
το φιλτρο ήταν βουλωμένο ή είχε πρόβλημα εξ αρχής οπότε με το ποθ το άλλαξα το πρόβλημα λύθηκε.
γενικότερα το μηχανάκι δεν έχει κανένα πρόβλημα, μη φοβηθείς να το πάρεις!!και δεν παίζεται οδηγικά...!!

Allst@rf
23/02/2009, 04:01
με συγχωρειτε εκανα λαθος.
βαλβιδα βενζινης τελικα ειχε βουλωμενη.ουτε δεκα ευρω δεν του κοστισε απο οτι μου ειπε.

Allst@rf
23/02/2009, 09:46
μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε και τι τιμες παιζουν στα σερβις για το συγκεκριμενο μηχανακι?
θα την εκτιμησω πολυ την βοηθεια σας.

990 KALYMNOS
26/04/2009, 22:26
ΡΕ ΦΙΛΕ ΦΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Κ ΓΩ ΑΓΟΡΑΣΤΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ 990 06 SD Κ ΑΚΡΙΒΟΣ Μ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΒΙΣΙΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 100 ΧΙΛ Κ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΙΚ ΤΙΚ ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΑΘΗ ΗΜΗΧΑΝΗ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ μονο στο κλισιμο του γκαζιου........ΚΑΝΕΙ Κ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΣΒΙΣΕΙ ΣΤΑ ΙΝΤΖΕΚΣΙΟΝ.,,ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΟΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΙΣΕΙ


ΠΕΡΙΜΕΝΟ :confused: :confused:

Allst@rf
27/04/2009, 10:33
καλημερα.
αν κοιταξετε στο manual της μηχανης στη ενοτητα troubleshooter ,θα δειτε να λεει το εξης...

Engine stalls while driving Fuse for fuel pump has blown Replace fuse FUEL PUMP

ειναι μια περιπτωση.μου συμβαινει και μενα αλλα σπανια σε πολυ αποτομα φρεναρισματα,αφου εχω φουλαρει μετα απο διαδρομη με καμια τριανταρια χλμ στη ρεζερβα...:wave2:

990 KALYMNOS
27/04/2009, 14:34
nai ta skasimata pou kani pou mpori na ofilonte k ayto to thorivo pou kani mesa apo ti maska tik tik

gefr
28/04/2009, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
καλημερα.
αν κοιταξετε στο manual της μηχανης στη ενοτητα troubleshooter ,θα δειτε να λεει το εξης...

Engine stalls while driving Fuse for fuel pump has blown Replace fuse FUEL PUMP

ειναι μια περιπτωση.μου συμβαινει και μενα αλλα σπανια σε πολυ αποτομα φρεναρισματα,αφου εχω φουλαρει μετα απο διαδρομη με καμια τριανταρια χλμ στη ρεζερβα...:wave2:

Άν καεί η ασφάλεια και σβήσει, δεν θα ξαναπάρει, όσπου να αλλαχτεί η ασφάλεια. Και το σβήσιμο θα είναι μόνιμο και δεν θα συνέλθει με γέμισμα τεπόζιτου.

990 KALYMNOS
28/04/2009, 12:07
file s yxaristo giati simbouli sou tha to koitaxo amesa...

990 KALYMNOS
04/05/2009, 09:40
gia sou re file k pali o thorivos tik tik telika akougete apo tin trompa venzinis molis evgala to plastiko gia na valo igra psigiou to akousa kathara pisteyeis oti yparxi kapoio provlima ekei ? ena kalo mastora psaxno tha mporousate na protinete kapoion aneveno athina ayton to kairo>>>>>>>>>>>>>>eimai egihsi akoma