PDA

View Full Version : Εσπασε η πινακιδα. Τι κανω;



ktm640lc4
27/01/2009, 10:52
Χτες απο τον αερα μαλλον και την πτωση σε μια απο τις ''χαραδρες'' στο ποταμι στο υψος του αλλου φαν παρκ εφυγε η πινακιδα μαλλον.

Τι κανω σε αυτην την περιπτωση;

Να παω να ψαξω μπας και την βρω; Ελπιζω να μην επεσε στην μεση του δρομου. Φοβαμαι μην την πατησει κανεις.

Σημερα το πρωι το ειδα... :hypnotize :uplate: :look:

Giorgos19
27/01/2009, 10:59
Δεν νομιζω οτι υπαρχει πιθανοτητα να την βρεις!
Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να πας στο υπουργειο συγκοινωνιων να να κανεις μια δηλωση απωλειας-καταστροφης.

ktm640lc4
27/01/2009, 11:01
Δεν θελω να την βρω. Φοβαμαι μηπως την πατησει κανεις και φαει τα μουτρα του. Δεν ξερω καν που εχει πεσει. Απλα χτες επεσα σε λακουβα και υποθετω ηταν στο υψος του αλλου φαν παρκ το σπασιμο και οτι εκει εφυγε.

Τροχαια θα παω το απογευμα να δω τι θα μου πουν. Και να φανταστειτε την ειχα πιασει με πριτσινια παντου. Τι να κανω να την κολλησω με λογκο; :(

sapila racing
27/01/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Δεν θελω να την βρω. Φοβαμαι μηπως την πατησει κανεις και φαει τα μουτρα του. Δεν ξερω καν που εχει πεσει. Απλα χτες επεσα σε λακουβα και υποθετω ηταν στο υψος του αλλου φαν παρκ το σπασιμο και οτι εκει εφυγε.

Τροχαια θα παω το απογευμα να δω τι θα μου πουν. Και να φανταστειτε την ειχα πιασει με πριτσινια παντου. Τι να κανω να την κολλησω με λογκο; :(

H τροχαία δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτα. Στο υπουργείο συγκοινωνιών πρέπει να πας να δηλώσεια απώλεια και να παρεις άλλη.
Θα ειναι και αλλο νούμερο.
Αν το μηχανάκι σου εχει πολλούς κραδασμούς και κόβεται η πινακίδα, μπορείς να την ενισχύσεις απο πίσω με ενα φύλλο αλουμινίου και δεσιμο με πριτσίνια ματαξύ τους.

ktm640lc4
27/01/2009, 11:11
Παιρνω τροχια και τμημα και δεν απανταει κανεις.

Τουλαχιστον να δηλωσω απωλεια μην γινει καμια στραβη και με τραβανε.... μαμω την γκαντεμια μου. :confused: :cry:

stefanos
27/01/2009, 11:16
Να δηλώσεις απώλεια στην αστυνομία και να βγάλεις άλλη μετά.
Πάντως εμένα μου την βρήκαν την άλλη μέρα.

devil's animal
27/01/2009, 13:24
δηλωση για απωλεια και χαρτι της δηλωσης μαζι σου για να μην φας την 300αρα.

πληρωνεις νομιζω περιπου 30€ και περνεις καινουργια.

QSpec
27/01/2009, 13:56
Σήμερα μόλις έκανα αίτηση για νέα γιατί η παλιά μου κόπηκε. Πας στο παράρτημα της Νομαρχίας Αθηνών που αντιστοιχεί στην περιοχή σου, δες εδώ (http://www.nomarxia.gr/ypiresies/metafores/index.html), κάνεις μια αίτηση για νεά πινακίδα λόγω φθοράς ή απώλειας, δίνεις άδεια, πινακίδα (σε περίπτωση φθοράς), την αίτηση και κάτι παράβολα 30 ευρώ. Παίρνεις νέο αριθμο και δεν μπορείς να διαλέξεις εσύ ότι θες :a13: .

Σε εμένα είπαν σε 2 μέρες και μου δώσαν ένα χαρτί για να κυκλοφορώ χωρίς άδεια και πινακίδα.

Απ' οτι διάβασα η επόμενη φορά που θα χρειαστείς αλλαγή είναι 60 ευρώ και δεν μπορείς να κάνεις πάνω από 3 αλλαγές (οτι κι αν σημαίνει αυτό... :confused: ).

Hope this helps

:beer:

bentouza
27/01/2009, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
Απ' οτι διάβασα η επόμενη φορά που θα χρειαστείς αλλαγή είναι 60 ευρώ και δεν μπορείς να κάνεις πάνω από 3 αλλαγές (οτι κι αν σημαίνει αυτό... :confused: ).


τελικα δεν σταματας ποτε να ξαφνιαζεσαι σαυτον τον τοπο..

cityfly
27/01/2009, 23:50
πρώτα πας στην τροχαία

δηλώνει απώλεια και μετά μπορείς να πας και σε κεπ δεν είναι ανάγκη να τρέχει στο υπουργείο είναι πολύ πιο εύκολο ίσως να κάνει παραπάνω αλλά με το χαρτί της τροχαίας δεν έχεις πρόβλημα

gixxerpap
28/01/2009, 08:54
πρώτα δηλώνεις απώλεια στην αστυνομια και με το χαρτι πηγαινεις στο υπουργειο, πληρώσνεις και ενα παράβολο 30 ευρω και μεσα σε μιση ωρα έχεις πάρει την καινούργια σου πινακίδα με καινουργια άδεια κυκλοφορίας βεβαίως ... ταυτότητα και άδεια, εννοείται ότι έχεις μαζί σου!

ktm640lc4
29/01/2009, 12:11
Oυ μπλεξεις με δημοσιες υπηρεσιες...... ΟΥ ΟΥ ΟΥ

Ταλαιπωρια στο μεγιστο βαθμο.

Μετα απο 50 περιπου τηλεφωνα και γυρω γυρω στον πειραια καταφερα να μαθω τι πρεπει να κανεις.

Αυρο στην διευθυνση μεταφορων με το χαρτακι απο το αστυνομικο τμημα.

Αυτο που με παραξενευει και με αγχωνει ειναι οτι δεν εχω κατι που να λεει οτι εκανα αιτηση για απωλεια. Δηλαδη αν γινει καμια στραβη θα τραβανε εμενα; Δεν ξερω. Απλα πηρα ενα χαρτακι μικρο. Ουτε αντιγραφο ουτε τιποτα.

Ελπιζω να τελειωσει ολο το θεμα συντομα γιατι τα νευρα μου ειναι χαλια πλεον.



Υ.Γ. Ου μπλεξεις......... :mad:

ktm640lc4
30/01/2009, 07:56
Και ακρη ακομα δεν εχω βγαλει. Πηγα διευθυνση μεταφορων και μου εδωσαν αλλο χαρτι με επιπλεον χαρτια που πρεπει να εχω.

Παιρνοντας τηλ τα ΚΕΠ δεν ειχαν ιδεα για ολα αυτα. Ολοι ελεγαν 30 ευρω. Δεν ειναι ομως 30 ειναι 60 ευρω. Ενα 30αρι στην τραπεζα για το παραβολο και ενα 30αρι επειδη την εχασα. Ακριβως τα λογια της υπαλληλου. Φυσικα δεν ειχα πανω μου και εφυγα.

Το χαρτι για οποιον ενδιαφερεται γραφει τα εξης.:

1. Φωτοτυπια εγκυρης ταυτοτητας ή διαβατηριου
2. Μια φωτογραφια διαβατηριου
3. Παραβολο εθνικης τραπεζας.
4. Διπλοτυπο εφοριας 9.02 ευρω.
5. 30 ευρω επιπλεον επειδη την χασατε.

Τα 3 τελευταια δεν μου το ειχε πει κανενα ΚΕΠ. Και τωρα που πηρα τηλ ''του εκανε εντυπωση'' που ειναι ετσι.
ΚΕΠ. Κεντρο εξυπηρετησης πολιτων. Δεν ξερω αν πραγματικα ειναι τετοιο.

Προσοχη. Δεστε τις πινακιδες με βιδες, παξιμαδια και κολλα λογκο στιγμης. ΑΝ την χασετε......:mad:

QSpec
31/01/2009, 05:34
Να σε παραπέμψω στο προηγούμενο post μου μήπως και ταλαιπωρείσαι άδικα. Με μια μόνο αίτηση, 30 ευρώ και σε 2 μέρες είχα νέα πινακίδα/άδεια από την νομαρχία της περιοχής μου.

Πέρνα μια βόλτα να ρωτήσεις, δεν χάνεις τίποτα.

Egle
01/02/2009, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Oυ μπλεξεις με δημοσιες υπηρεσιες...... ΟΥ ΟΥ ΟΥ

Ταλαιπωρια στο μεγιστο βαθμο.

Μετα απο 50 περιπου τηλεφωνα και γυρω γυρω στον πειραια καταφερα να μαθω τι πρεπει να κανεις.

Αυρο στην διευθυνση μεταφορων με το χαρτακι απο το αστυνομικο τμημα.

Αυτο που με παραξενευει και με αγχωνει ειναι οτι δεν εχω κατι που να λεει οτι εκανα αιτηση για απωλεια. Δηλαδη αν γινει καμια στραβη θα τραβανε εμενα; Δεν ξερω. Απλα πηρα ενα χαρτακι μικρο. Ουτε αντιγραφο ουτε τιποτα.

Ελπιζω να τελειωσει ολο το θεμα συντομα γιατι τα νευρα μου ειναι χαλια πλεον.



Υ.Γ. Ου μπλεξεις......... :mad:

Ειναι απλα τα πραγματα..Θα δηλωσεις απωλεια σε οποιοδηποτε αστυνομικο τμημα...Για να μην γινει καμια στραβη...Εχει τυχει να φανε πινακιδα και μετα να πηγαινουν για ληστεια..Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορουν να την βρουν και στον δρομο..Αυτοματα με το που θα κανεις την δηλωση,θα ενημερωθουν ολα τα μπατσικα,ετσι ωστε αν σε σταματησουν χωρις πινακιδα,δικαιολογησε..Το μονο που εχουν να κανουν ειναι να το χτυπήσουν μεσω ασυρματου για επιβεβαιωση απο τα κεντρικα..Θα κυκλοφορεις και χωρις πινακιδα νομιμα..:winka: .Για 10 μερες ομως..Δυστυχως..Τοσο κανει για να σου βγαλουν οι μπατσοι το χαρτι το οποιο χρειαζετε σαν πιστοποιητικο για το κεπ το οποιο χρειαζετε για να σου δωσουν την καινουργια..Δεν ειναι τιποτα σαν διαδικασια..Μην αγχωνεσαι..That's All.....:beer: :beer: :beer:

Egle
01/02/2009, 10:57
Α..Και οσον αφορα την πινακιδα σου,υπαρχουν βιδες ασφαλειας....Τωρα θα νου πεις για τους κραδασμους και το σπασιμο της....Πηγαινε σε ενα μαγαζι ηχοσυστηματων..Υπάρχει ενα υλικο σαν αφρωδες φελιζολ που βαζουν πισω απο την πινακιδα οι καβουρες για να μην τριζει απο το μπασο..Ειναι ο καλυτερος αποσβεστηρας κραδασμων..Εγγυημενο...Παιζει να στο δωσουν και τζαμπα μαν..Δεν ειναι τιποτα..Trust me..:cool: