PDA

View Full Version : CBF600S ABS '08 - Πίσω φτερό Puig - Προσοχή!



HORNET600F
27/01/2009, 13:53
Hi guys

Προσοχή, όσοι ενδιαφέρονται για πίσω φτερό Puig για το CBF600S ABS '08.

Αφού το τοποθέτησα (σωστά) κ μετά απο μια σχετικά κοντινή βόλτα στην εθνική διαπίστωσα πως όταν το πίσω αμορτισέρ συμπιέζεται σε λακούβες, ανωμαλίες του δρόμου κτλ το φτερό ακουμπάει στο κάτω μέρος της ουράς της μηχανής.

Εκτός του οτι δημιουργούνται γρατσουνιές στο ολοκαίνουριο φτερό, αυτή η "επαφή" σπρώχνει το φτερό προς τον τροχό κ αν σε κάποια λακούβα το φέρει πολυ κοντά μπορεί απλά να βρει ο τροχός στο φτερό, μπορεί το φτερό να σπάσει ή ποιος ξέρει τι άλλο.

Τα παιδιά από το μαγαζί που το αγόρασα αναγνώρισαν το πρόβλημα κ τώρα περιμένουμε τη θέση της Puig.

Αυτά .....

HORNET600F
13/02/2009, 14:25
.... συνέχεια :

Τελικά αφού μου ζητήθηκε από το motomarket, απ' όπου είχα πάρει το φτερό, ξανα-πήγα με τη μηχανή στο μαγαζί, όπου ξανα-διαπιστώθηκε πως το φτερό βρίσκει (είχαν μεγαλώσει οι γρατσουνιές-ένδειξη οτι το φτερό χτυπάει στην ουρά).

Μετά απο μια εβδομάδα κ αφού είχα ήδη στείλει email στην Puig εξηγώντας την κατάσταση με ειδοποίησαν να επιστρέψω το φτερό κ να πάρω τα χρηματά μου ή κάποιο άλλο αξεσουάρ.

Προτίμησα τα χρήματα, αφού παρήγγειλα το φτερό της ermax από τη μοτορόδα. Αυτό το φτερό είναι πιο κοντό κ ελπίζω να μη βρίσκει στην ουρά -αλλά σίγουρα προστατεύει λιγότερο από τις λάσπες, σε σύγκριση με το puig.

Ενημερωτικά, η ermax το δίνει βαμμένο στο χρώμα της μηχανής κ ειναι περίπου 70 ευρώ ακριβότερο (190-200Ε).

--- End of story ---

witty1975
05/04/2009, 21:56
Μήπως παρέλαβες το φτερό της ermax; To δοκίμασες;

Εγώ το παρέλαβα, μου το τοποθέτησαν με τα χίλια ζόρια στην μοτορόδα και τελικά δεν καλύπτει καθόλου από τις λάσπες λόγω κενού με το ψαλίδι. Μεγάλη αποτυχία.

Προφανώς το φτερό που υπήρχε για το προηγούμενο CBF (πριν το 2008) θα είχε άλλη σχεδίαση γιατί δεν άκουσα κάποιον να παραπονεθεί για κάλυψη από λάσπες.

Αν τελικά το βάλεις περιμένω εντυπώσεις.

Κώστας, CBF600SA 2009

HORNET600F
06/04/2009, 11:06
Προχθές έβαλα το Ermax μόνος μου.

Η τοποθέτηση ειναι πανεύκολη, 3 εύκολες βίδες. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σας παίδεψε στο μαγαζί. Το Puig τοποθετείται λίγο πιο δύσκολα αφου στερεώνεις μια εξτρά βάση (που δε μου άρεσε κ πολύ) στη δεξιά πλευρά του ψαλιδιού αλλά αυτό δεν νομίζω οτι είναι κάτι σημαντικό, μια φορά το βάζεις.

Η εφαρμογή του στο ψαλίδι, στο μπροστινο μέρος, εκεί που είναι το αμορτισέρ δεν ειναι τέλεια, αφήνει ένα κενό, αλλά νομίζω πως είναι το σημείο τέτοιο που δεν πετάγεται λάσπη, κ λέω νομίζω γιατί δεν έφαγα πολλή βροχή χθες, μόνο λίγη :) . Το Puig στο σημειο αυτο είχε σχεδόν τέλεια εφαρμογή.

Λάσπη κυρίως πετάγεται από το πίσω μέρος του φτερού (που είναι πιο κοντό σε συγκριση με το Puig) το ψαλίδι λασπώνεται λίγο όπως κ το σημείο στηριξης του αμορτισέρ στο ψαλίδι, ούτε καν το ελατήριο. Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις απο τα φτερά αυτου του είδους αλλά μην περιμένεις την τέλεια κάλυψη.

Πάντως το έμβολο του αμορτισέρ που με ενδιέφερε κυρίως να μένει χωρις λάσπη όπως κ το δοχείο του ψυκτικού υγρού τη βγάζουν καθαρή .... μεχρι στιγμής.

Μην αναρρωτιέσαι που δεν εχεις ακούσει παράπονα γενικότερα. Οι περισσότεροι είναι τσίου τσίου τραλαλα φωτογραφίες κ πόζες.

Πολλά απο τα φτερά δεν ταιριάζουν καλά, θελουν πατέντες για να μπουν, σπάνε μετα από λίγο (Puig), αλλά κανένας δε λέει τπτ κ έτσι τελικά κ οι εταιριες δεν μπαίνουν στον κόπο να βελτιώσουν τα προιόντα που ακριβοπουλάνε.

Για παράδειγμα έχεις ακούσει τπτ για σκουριές στο CBF 600 '08 σε λεβιέ ταχυτήτων, φρένου, τιμόνι κ.α σημεία? Η μόνο εγω εχω το πρόβλημα? Δεν νομίζω: http://cbf600.fr/viewtopic.php?f=2&t=10335

manhunter
06/04/2009, 11:11
Αν και σε άλλα αξεσουάρ, η puig ε έχει βγάλει ασπροπρόσωπο, στο πίσω φτερό που είχα βάλει στο hornet μου, με απογοήτευσε.

Μετά από 2-3 μήνες είχε ραγίσει στις βάσεις του, και σχεδόν κρεμόταν.
Το τσέκαρα και το ξανατσέκαρα, αλλά το βίδωμα ήταν μια χαρά.

Κατέληξα να το πετάξω το φτερό τελικά, και μου αρέσει πιο πολύ χωρίς αυτό




:beer:

witty1975
06/04/2009, 19:58
Σε εμένα παιδεύτηκαν να το τοποθετήσουν γιατί η δεξιά βίδα δεν ερχόταν με τίποτα. Ήταν παράκεντρη με τάση να στραβοπιάσει.

Το πρόβλημά μου είναι ότι για την τιμή του περίμενα ότι θα είχε καλή εφαρμογή. Εκτός του ότι ενώ στις φωτογραφίες φαίνεται όμορφο από την γωνία που τις έχουν τραβήξει, αλλά τελικά οπτικά είναι πολύ μικρό και ούτε καν αισθητικά δεν βελτιώνει την περιοχή.

Χωρίς να έχω οδηγήσει στην βροχή αλλά παιρνώντας από λίγα απόνερα, διαπίστωσα ότι το ψαλίδι λερώνει, αλλά επίσης λερώνει σχεδόν το ίδιο με πριν όλο το undertray. Και εννοώ όλη η περιοχή κάτω από το κάθισμα. Όχι μόνο το πίσω μέρος. Από μπρος έως πίσω. Εννοείται ότι προστατεύει να μην πάει καμιά πέτρα στο αμορτισέρ, αλλά δίνεις 175 ευρώ και δεν μπορεί να εφαρμόσει λίγο καλύτερα για να μην λερώνονται τα πάντα από τα απόνερα?

Σκέφτομαι να διεκδικήσω επιστροφή χρημάτων, αλλά στο ελλαδιστάν που ζούμε μάλλον θα γελάνε στην αντιπροσωπεία.

Επίσης αν έχετε βρεί καμία καρίνα της προκοπής για το CBF600SA του 2008-9 θα ήθελα λεπτομέρειες. Ευχαριστώ.

HORNET600F
06/04/2009, 20:27
Στα δεξιά χρησιμοποιείς τις original βίδες που εχει το ψαλίδι ήδη.
Στα αριστερά ειτε βάζεις τις άλεν που σου δίνει μαζί με το φτερό ή τις δικές του πάλι.
Μάλλον κάτι δεν έκαναν αυτοί σωστά.

Προφανώς το CBF 600 ΔΕΝ παίρνει πίσω φτερό επειδή το undertray του είναι πολυ στενό. Γι'αυτο έχει και μια πλαστική προεξοχή λίγο μπροστά από τον πίσω τροχό για να κόβει λίγο τη λάσπη. Αν το έπαιρνε, λογικά, θα το έδινε κ η honda ως αξεσουάρ όπως δίνει κ για το hornet.

Οι aftermarket εταιρείες στην "προσπαθειά" τους να καλύψουν τις επιθυμίες-ανάγκες μας ,η καθεμία βγάζει τη δική της εκδοχή. Έτσι, το ένα βρίσκει στο undertray κ το άλλο δεν προστατεύει ικανοποιητικά, διαλέγεις κ παίρνεις.

panathas
24/05/2009, 19:15
ayta pou lete gia to pisw ftero xerete an isxyoun kai gia to 1000???

HORNET600F
25/05/2009, 08:26
Δεν έχω δει πως είναι το κάτω μέρος της ουράς του 1000 κ δεν έχω άποψη.

Πάντως η honda για το 1000 δίνει το rear hugger στα original accessories, ενώ για το 600 δεν το δίνει, άρα κάποια διαφορά πρέπει να παίζει.

http://ww1.honda.co.uk/mcstatic/en/product/accessoriesPDF/2009Range/CBF1000.pdf

doros74
22/09/2016, 11:52
Εδώ στη Κέρκυρα ξεκίνησαν οι βροχές και, όπως ήταν και αναμενόμενο όταν το οδόστρωμα είναι βρεγμένο το πίσω μέρος της μηχανής γίνεται χάλια, δεδομένου ότι δεν υπάρχει κάποιο φτερό να το προστατεύει. Είχα, λοιπόν, πάρει την απόφαση, τις επόμενες ημέρες να πάρω ένα aftermarket φτερό, μεταξύ αυτών ήταν υποψήφιο και της Puig μέχρι που έπεσα σε αυτό το παλιό Thread και πλέον κάνω δεύτερες σκέψεις.
Όμως, πλην της Puig, που σύμφωνα με τα παραπάνω έχει πρόβλημα, υπάρχουν και άλλα δύο, μεταξύ αυτών κι αυτό http://www.skidmarx.co.uk/honda/honda-cbf600-2008-rear-hugger-grp.html της Skidmarx (το άλλο που έχω βρει της ERMAX διάβασα ότι είναι κοντό και δεν κάνει δουλειά).
Ποια είναι η γνώμη σας;

Υ.Γ. Νομίζω ότι είναι αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6202037/ που φοράει αυτό το μηχανάκι που είναι σε πώληση αν και δεν είμαι σίγουρος.

Cpt_Slow
22/09/2016, 12:27
Φιλε θοδωρη εγω εχω της puig (προικα) σε '09 και δεν μου εχει ακουμπησει ποτε. Απότι φαίνεται απο την κατάσταση του δεν είχε ακουμπησει ουτε στον ποηγούμενο και έχω κάνει 50% των χλμ δικάβαλος.

doros74
22/09/2016, 15:44
Φιλε θοδωρη εγω εχω της puig (προικα) σε '09 και δεν μου εχει ακουμπησει ποτε. Απότι φαίνεται απο την κατάσταση του δεν είχε ακουμπησει ουτε στον ποηγούμενο και έχω κάνει 50% των χλμ δικάβαλος.

Μαλιστα, από ότι φαίνεται αν υπήρχε προβλημα η puig θα το έλυσε. Επομένως θα πάρω το puig το επομενο χρονικό διαστημα γιατί προτεραιότητα έχουν τα λάστιχα. Μαλλον, πρέπει να τα αλλάξω (Michelin Pilot Power) , το πισω σε κάποια σημεία ( έχει ανομοιόμορφη φθορά δεδομένου ότι έβαζε πολύ χαμηλες πιέσεις ο προηγούμενος ιδιοκτήτης) έχει φθάσει κοντά στους δείκτες στο κεντρο, στα πλάγια έχει πελμα. Το μπροστινό είναι σε καλύτερη κατάσταση. Αν και δεν μου γλίστρησε, με τις βροχές (βέβαια πηγαινα πολύ συντηρητικά) δεν του έχω πολύ εμπιστοσύνη. Έναι και 3 ετών.
Παντως σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ χρήσιμη πληροφορία.

Grafton 505
22/09/2016, 22:50
(το άλλο που έχω βρει της ERMAX διάβασα ότι είναι κοντό και δεν κάνει δουλειά).
Ποια είναι η γνώμη σας;


Κάνει δουλειά και της ermax. Είναι πιο ωραίο σχεδιαστικά και δεν κουκουλώνει τον τροχό όπως της puig. Καλύπτει μόνο το λάστιχο. Και αυτός είναι ο λόγος που το διάλεξα. Το μόνο κακό είναι ότι έχει το ίδιο ελάττωμα με της puig όταν συμπιέζεται η ανάρτηση και ακουμπάει το μικρό πλαστικό φτεράκι που έχει το cbf από κάτω.

doros74
22/09/2016, 23:10
Κάνει δουλειά και της ermax. Είναι πιο ωραίο σχεδιαστικά και δεν κουκουλώνει τον τροχό όπως της puig. Καλύπτει μόνο το λάστιχο. Και αυτός είναι ο λόγος που το διάλεξα. Το μόνο κακό είναι ότι έχει το ίδιο ελάττωμα με της puig όταν συμπιέζεται η ανάρτηση και ακουμπάει το μικρό πλαστικό φτεράκι που έχει το cbf από κάτω.

Τελικά βρίσκει ή δεν βρίσκει το φτερό της Puig; Και ποιο έχει καλύτερη καλυψη αυτό της Puig ή της Ermax;

Grafton 505
23/09/2016, 16:31
Τελικά βρίσκει ή δεν βρίσκει το φτερό της Puig; Και ποιο έχει καλύτερη καλυψη αυτό της Puig ή της Ermax;


Μέχρι να βρεθεί κάποιος που να φωράει της puig, άγνωστο.

Cpt_Slow
23/09/2016, 20:26
μηπως δεν ειχε γινει σωστη τοποθετηση? Γιατι εμενά δεν έχει ακουμπησει ποτε

doctoras
23/09/2016, 20:46
παιζουν διάφοροι παράγοντες παιζει λίγο το φορτίο, δηλαδή ποσα κιλά είναι ο αναβάτης, παιζει τι ρύθμιση προφορτιση έχει σεταριστεί στο αμορτισερ, παιζει εάν λογο φθοράς την έχει "πιει" το αμορτισερ
σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις με puig που δεν έχουν πρόβλημα για τους παραπάνω λόγους

παραυτα η χοντα ως γνήσιο εξεσουαρ επελεξε κάτι πιο μικρό απο της ermax για ξεκάθαρη προφύλαξη του αμορτισέρ και μονο
368260

mreza
23/09/2016, 21:46
Εμένα, μιας και λέμε για puig και ermax, όταν είχα το 1000 το puig έβρισκε αλλά με το ermax δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αλλά ήταν το 1000cbf.

Grafton 505
23/09/2016, 22:01
Αυτό που ψάχνουμε τελικά είναι, πιο φτερό δεν ακουμπάει όταν τερματίζει το αμορτισέρ για τον οποιοδήποτε λόγο. Εκτός και αν ακουμπάνε όλα, οπότε τζάμπα συζητάμε.

doros74
23/09/2016, 23:31
Από αυτά που γράφετε φαίνεται να ακουμπούν όλα λίγο πολύ με το Puig να έχει το μεγαλύτερο θεμα, αν και οι διαφορές ρυθμίσεις στο αμορτισερ και το βάρος του αναβατη σίγουρα παίζουν ρόλο .
Κάνω λάθος;
Παντως σήμερα βρήκα και αυτό το πισω φτερό http://www.hld.gr/products/cbf600-06/πίσω-φτερό-με-προστατευτικό-αλυσίδας/. Ή εταιρεια είναι εληνική. Την γνωρίζει κάποιος;

Cpt_Slow
24/09/2016, 10:12
παντως αμα κρινω απο το ποσο κοντα ειναι το φτερο με την επιφανεια του ελαστικου, αν εβρισκε το φτερο μου θα εβρισκε και το λαστιχο χωρις αυτο.
Τι να πω μπορει να ειμαι ο τυχερος με το puig..

ΥΓ έχει να πέσει κουβέντα για λαστιχο γιατι και εμενα τα dunlop γλυστρανε.. χθες εκανα κατι ωραια αναποδα τιμονια και μου εφτασε το σκατο στην καλτσα :lol:

doros74
24/09/2016, 15:12
παντως αμα κρινω απο το ποσο κοντα ειναι το φτερο με την επιφανεια του ελαστικου, αν εβρισκε το φτερο μου θα εβρισκε και το λαστιχο χωρις αυτο.
Τι να πω μπορει να ειμαι ο τυχερος με το puig..

ΥΓ έχει να πέσει κουβέντα για λαστιχο γιατι και εμενα τα dunlop γλυστρανε.. χθες εκανα κατι ωραια αναποδα τιμονια και μου εφτασε το σκατο στην καλτσα :lol:

Εγώ σε περίπου 15 μέρες 90% θα βάλω τα Dunlop Roadsmart 3. Εγώ πάρει προσφορά. Αρχικά σκεφτόμουν το Michelin Pilot Road 4 αλλά έχω διαβάσει εξαιρετικές κριτικές για το Dunlop. Επισης το είδα πάνω σε να TDM και μπορώ να πω ότι έχει εξαιρετική σχεδιαση.

Cpt_Slow
24/09/2016, 16:08
παμε στο αναλογο νημα!

doros74
27/03/2017, 13:49
Είχα αναφερθεί στο παρελθόν στην πρόθεσή μου να αγοράσω πίσω φτερό για το πίσω τροχό. Πίσω φτερό βγάζει η Puig, η ERMAX, η Skidmarx, η Pyramid και μια ελληνική εταιρεία η HLD (http://www.hld.gr/products/cbf600-06/%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CF%86%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%8C-%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B4%CE%B1%CF%82/) . Είμαι ανάμεσα σε αυτό της HLD και της Skidmarx (https://www.skidmarx.co.uk/honda/honda-cbf600-2008-rear-hugger-grp.html). Μοιάζουν πάρα πολύ και έχουν μια διαφορά στην τιμή των 10 ευρώ περίπου. Ποια είναι η γνώμη σας;

Grafton 505
27/03/2017, 20:20
Θα έπερνα την skidmarx απλά γιατί με άρεσε περισσότερο. Η hld δείχνει από τις φωτογραφίες, αν και δεν φαίνεται καλά, να έχει το ίδιο πρόβλημα που έχω με την ermax. Το γδάρσιμο από το μικρό φτεράκι (Φ) στο undertrail.

380409


Υ.Γ. Σκίντμαρκ (https://www.google.gr/search?q=skidmar&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=j1fZWN7MDqHb8AeOvLjYAQ#newwindow=1&q=skidmark&*) σημαίνει ..... :lol:

doros74
10/04/2017, 21:03
Προμηθεύτηκα και τοποθέτησα, σήμερα, το πίσω φτερό της Skidmarx.
Επέλεξα το φτερό της Skidmarx για δύο λόγους. Γιατί είναι πιο μεγάλο από αυτό της Ermax και γιατί έχει χρώμα μαύρο γυαλιστερό το οποίο ταιριάζει τέλεια με το εμπρός φτερό.
Η τοποθέτηση ήταν, σχετικά, μια πολύ εύκολη υπόθεση.
Απλώς, εμένα με παίδεψε λίγο παραπάνω γιατί έπρεπε να αφαιρέσω από την μια πλευρά τα πλαϊνά κάγκελα.
Από μια δοκιμή που έκανα φαίνεται να μην βρίσκει το μικρό φτεράκι στο undertrail.
H πίσω ανάρτηση είναι ρυθμισμένη στην τέταρτη σκάλα σκληρότητας (συνήθως την ρυθμίζω στην τέταρτη ή πέμπτη σκάλα, ανάλογα με το πόσο φορτωμένη είναι, η τρίτη που προτείνει το manual την βρίσκω πολύ μαλακή ρύθμιση).
Επίσης, η πίσω ανάρτηση είναι ακόμη σε πάρα πολύ κατάσταση.
381084
381085
381086