PDA

View Full Version : MyGps, αναφορά της θέσης της μηχανής στο κινητό.



QSpec
27/01/2009, 15:45
Τι θα λέγατε για αυτό: http://mygps.gr/index.php?/Tracking/View-all-products.html?Itemid=

Βάζεις αυτό το πραγματάκι κάπου στην μηχανή, στέλνεις ένα μύνημα σε έναν αριθμό και σου επιστρέφει μύνημα με την θέση της μηχανής, και χάρτη για τα καινούργια κινητά. Το μικρό φαντάζομαι μπορεί να καβατζωθεί εύκολα κάπου στην μηχανή ωστε να μην φένεται, και είναι χρήσιμο εργαλείο για να κάνεις έκπληξη σε όποιον επιτείδιο έχει βάλει στο μάτι την καλή σου.

Εγώ λέω να το δοκιμάσω, γνώμες;

tyfeonas
27/01/2009, 21:51
για κοιτα αυτο.
αρκει να βρεις να το συνδεσεις μονιμα με την μπαταρια και να το βαλεις καπου.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.999241

kost rider
28/01/2009, 03:22
Με ενδιαφερει και μενα αλλα..
Αν δεν εχει μονιμη παροχη(απτην μπαταρια)θα πρεπει καθε τοσο να το φορτιζεις και αν τοχεις καλα καβατζωμενο θα ειναι ταλαιπωρια το βαλε-βγαλε.
Αν παλι παιρνει ρευμα απτην μπαταρια κοβουνε τα καλωδια και τελος.
Και το χειροτερο ειναι οτι δεν σε ειδοποιει μολις στο παρουνε αφου δεν παγιδευεις κατι.Εγω και μονο που σκεφτομαι οτι θα το καβαλησει αλλος τρελαινομαι,οποτε δεν το αφηνω απτα ματια μου ποτε!

Lykos_Crete
28/01/2009, 07:26
Όταν τα οικονομικά μου καλυτερέψουν, έχω στο πρόγραμμα τη συσκευούλα απο το e-shop την οποία μάλλον θα κατσαβιδιάσω και θα τη συνδέσω με πατέντα στο συναγερμό ώστε να στέλνει κ μόνη της. Όσο για το ρεύμα, δεν είπε κανείς να βγάλεις τη μπαταρία. βέβαια με μόνιμη παροχή δε θα αντέξει πολύ καιρό έτσι κι αλλιώς...

ermiss
28/01/2009, 08:40
Αφού κρατάει με την μπαταρία του 40 ώρες. Το οποίο λογικά σημαίνει ότι μετράνε απο την στιγμή που κοπεί η τροφοδοσία απο μπαταρία.

Και τον μισό χρόνο να κρατήσει. Προλαβαίνεις να στείλεις σμσ και να πάρεις απάντηση και να την βρείς.

kost rider
28/01/2009, 18:24
Όσο για το ρεύμα, δεν είπε κανείς να βγάλεις τη μπαταρία. βέβαια με μόνιμη παροχή δε θα αντέξει πολύ καιρό έτσι κι αλλιώς... [/B][/QUOTE]

Δεν ειπα να βγαλω την μπαταρια,ειπα οτι αν το εχεις ''κατσαβιδωσει'' καπου δεν γινεται καθε 40 ωρες να το βγαζεις για να το φορτισεις.Τι εννοεις οτι η μονιμη παροχη δεν θαντεξει για πολυ?
Η συσκευη αυτη για να καταλαβω ειναι συνδεδεμενη με την μπαταρια και αν τυχων κοπει το ρευμα εχει και μπαταριες ως εφεδρια?

Lykos_Crete
28/01/2009, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από kost rider
Όσο για το ρεύμα, δεν είπε κανείς να βγάλεις τη μπαταρία. βέβαια με μόνιμη παροχή δε θα αντέξει πολύ καιρό έτσι κι αλλιώς...

Δεν ειπα να βγαλω την μπαταρια,ειπα οτι αν το εχεις ''κατσαβιδωσει'' καπου δεν γινεται καθε 40 ωρες να το βγαζεις για να το φορτισεις.Τι εννοεις οτι η μονιμη παροχη δεν θαντεξει για πολυ?
Η συσκευη αυτη για να καταλαβω ειναι συνδεδεμενη με την μπαταρια και αν τυχων κοπει το ρευμα εχει και μπαταριες ως εφεδρια? [/B][/QUOTE]

Αυτή η συσκευή είναι σχεδιασμένη να λειτουργεί με μια ενσωματωμένη επαναφορτιζόμενη μπαταρία. Με λίγη καλή θέληση όμως, συνδέεται στη μπαταρία της μηχανής με τέτοιο τρόπο, σαν να την έχεις συνεχώς στη φόρτιση. Όπως όλες οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες όμως, αν μείνει συνεχώς συνδεδεμένη με το φορτιστή, η διάρκεια ζωής της μικραίνει πολύ-πολύ γρήγορα (σχετικό πάντα...). Με 2 λόγια, αν το κάνεις έτσι, πέρνει ρεύμα απο τη μηχανή, αλλά άμα λάχει έχει και μερικές ώρες αυτονομία ακόμα κι αν βγάλει κάποιος τους πόλους απο τη μηχανή. το ζήτημα είναι να είναι καλά κρυμμένη η συσκευή να μη βρεθεί αμέσως...

argg
28/01/2009, 19:19
και πέρα από το θέμα της μπαταρίας, υπάρχει πιστεύω ένα ακόμα σημαντικό πρόβλημα σαν αντικλεπτικό.
Αν κρυφτεί αρκετά καλά για να μην φαίνεται, ενδέχεται να μη μπορεί να κλειδώσει σε δορυφόρους, όπως ακριβώς και τα κανονικά gps που χρειάζονται κάποια στοιχειώδη οπτική επαφή με τον ουρανό. Οπότε σήμα ... :nono:

Nrgman
28/01/2009, 19:56
Το μηχάνημα θα δουλέψει μόνο αν ειναι στο δρόμο ,έξω. Αν είναι σε κανένα γκαραζ δεν πρόκειτε να πάρει σήμα απο δορηφόρο. Εκτος αν στέλνει το τελευταίο στίγμα που έχει πάρει.

Lykos_Crete
28/01/2009, 22:04
ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ οτι θα στέλνει το τελευταίο σημείο που "κλείδωσε" (θα ήταν ηλίθιο να μην το κάνει... πράγμα όχι απίθανο όμως)

Όπως επίσης πιστεύω οτι τα πλαστικά δεν του "κόβουν" το σήμα, οπότε όλο και κάπου μπορεί να χωθεί...
(η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω μελετήσει το θέμα προσεκτικά, αλλά έχω 1-2 σημεία στα υπόψη μου όσο αφορά το Hornet...)