PDA

View Full Version : Ερώτηση για gsxr 600 k6



cartman
27/01/2009, 16:25
Χαιρετώ!

Παιδιά το μηχανάκι όταν είναι κρύο (και μόνο όταν είναι κρύο) και με συχνότητα 1 στις 5 περίπου δεν κρατάει ρελαντί και μου σβήνει :(
Δηλαδή μιζάρω, το μοτέρ παίρνει μπρός αλλά στην συνέχεια οι στροφές πέφτουν και σβήνει. Οπότε αυτό που κάνω αναγκαστικά είναι να το ζεσταίνω κρατώντας τις κατάλληλες στροφές με την γκαζιέρα και μετά μόλις πάρει θερμοκρασία να φεύγω αμέσως. Στο σημείο αυτό, αν αφήσω την γκαζιέρα και πάλι σβήνει, αλλά μετά απο μερικές εκατοντάδες μέτρα το μηχανάκι είναι μια χαρά.

Έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι? αντιμετώπισε κανείς παρόμοιο πρόβλημα? Ένας μάστορας που το πήγα δεν είχε σαφή άποψη και πρότεινε να το λύσουμε το μηχανάκι, οπότε είπα να πάρω μια άποψη και απο εσάς.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Το μηχανάκι έχει αλλαγμένο φίλτρο, παίζει λόγο αυτού να παίρνει παραπάνω αέρα απο αυτόν που χρειάζεται και να μπουκώνει η κάτι? :confused:

DrIoannis
27/01/2009, 16:44
Μάλλον θέλει ρύθμιση το ρελαντί,λέω εγώ τώρα...

cartman
27/01/2009, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Μάλλον θέλει ρύθμιση το ρελαντί,λέω εγώ τώρα...

Το σκέφτηκα αλλά το κάνει σπάνια και μόνο όταν είναι κρύο το μοτέρ. Δηλαδή τις περισσότερες φορές που είναι κρύα κρατάει ρελαντί, όπως και πάντα όταν είναι ζεστή. Δεν μου φαίνεται να είναι αυτό :(

trelamenoss
28/01/2009, 00:30
de kserw an exei ais8itira L sthn eksatmish alla an exei tsekare to...fenete mono an to baleis se egefalo!:wave2:

banditgr
28/01/2009, 09:45
pithanon na einai o aisthitiras tou aytomatou chok.

AVATOS
28/01/2009, 10:51
φίλε, ίσως ο Dr Ioannis δεν έχει άδικο.
δεν ξέρω αν θα βοηθήσω, αλλά είχα το ίδιο "πρόβλημα" αλλάζοντας φίλτρο σε Ζ750S.
έπεσαν ελαφρά οι στροφές του ρελαντί κ κάποιες φορές, σπάνια, δεν έπαιρνε εύκολα κρύο.
αυτό που έπρεπε να κάνω ήταν να ανοίγω τσοκ λίγο (είναι μανουαλ), μέχρι να ζεσταθεί.

η λύση ήταν να ανεβάσω τελικά τις στροφές του ρελαντί από μια βίδα στο κάτω μέρος
της μονάδας injection (ρυθμιστής ρελαντί ?), στις στροφές που δούλευε με το "μαμά" φίλτρο κ από τότε δεν ξανά είχα πρόβλημα (έχει κάνα 8μηνο).

(Η ιδέα ήταν από forum με τεχνικά θέματα της KAWASAKI.
δεν έχω ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις, παραθέτω την εμπειρία μου).

cartman
28/01/2009, 21:52
Παιδιά έλεγξα το ρελαντί και είναι στα πλαίσια που ορίζει ο κατασκευαστής. Επίσης να υπενθυμίσω ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα να πάρει μπρός, αλλά απο εκεί και μετά κάποτε δεν κρατάει στροφές όταν είναι κρύο. μάλλον το ρελαντί το αποκλείω.



Αρχικά δημιουργήθηκε από trelamenoss
de kserw an exei ais8itira L sthn eksatmish alla an exei tsekare to...fenete mono an to baleis se egefalo!:wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
pithanon na einai o aisthitiras tou aytomatou chok.

Αυτά φαντάζομαι θέλουν συνεργείο για να ελεχθούν. Αν ξέρει κανείς κανένα καλό συνεργείο που να ξέρει καλά την δουλειά του στην Αθήνα ας το αναφέρει!

thanx :beer: :beer: :beer:

trelamenoss
29/01/2009, 10:54
basika to kalytero pou exeis na kaneis einai na pas sth suzuki giati oi poloi kapetanaioi to bouliazoun to karabi...:D :wave2:

cartman
30/01/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelamenoss
basika to kalytero pou exeis na kaneis einai na pas sth suzuki giati oi poloi kapetanaioi to bouliazoun to karabi...:D :wave2:

;)

:beer: :beer: