PDA

View Full Version : Ηλεκτρικά



stefanos
27/01/2009, 20:36
Λοιπόν λέω το καλοκαίρι να συμμαζέψω το ρημάδι μου που κάθεται τζάμπα στο υπόγειο.
Πάντα τα προβλήματα του ήταν ηλεκτρικής φύσης σαν ρευματισμούς ας πούμε, και οι μπαταρίες αυτόματοι ήταν στην ημερησία διάταξη.
Το 90 όμως υπήρχε ακόμα υποστήριξη.
Σκεύτομαι λοιπόν κάτι τέτοιο.
http://www.powerdynamo.biz/eng/systems/7150/45061main.htm

Ξεφορτώνομαι με την μιά το δυναμό τον αυτόματο και τις πλατίνες και τα 6V.
Είναι παρατραβηγμένο να έχει δοκιμάσει κανένας κάτι τέτοιο φαντάζομαι η κάτι ανάλογο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.:p
Περιμένω άπόψεις λοιπόν.

sapila racing
28/01/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λοιπόν λέω το καλοκαίρι να συμμαζέψω το ρημάδι μου που κάθεται τζάμπα στο υπόγειο.
Πάντα τα προβλήματα του ήταν ηλεκτρικής φύσης σαν ρευματισμούς ας πούμε, και οι μπαταρίες αυτόματοι ήταν στην ημερησία διάταξη.
Το 90 όμως υπήρχε ακόμα υποστήριξη.
Σκεύτομαι λοιπόν κάτι τέτοιο.
http://www.powerdynamo.biz/eng/systems/7150/45061main.htm

Ξεφορτώνομαι με την μιά το δυναμό τον αυτόματο και τις πλατίνες και τα 6V.
Είναι παρατραβηγμένο να έχει δοκιμάσει κανένας κάτι τέτοιο φαντάζομαι η κάτι ανάλογο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.:p
Περιμένω άπόψεις λοιπόν.

Στέφανε εχω δεί διαφημίσεις τέτοιων συστημάτων σε περιοδικά για παλιές μοτοσυκλέτες, αλλά δεν εχω καμμία προσωπική πείρα επ αυτών.

Πάντως νομίζω οτι ακόμα και σήμερα μπορείς οτι χρειάζεσαι και για το παλιό σύστημα.
Στο R26 που εχει απ ολα τα καλά, εχω πρόβλημα και φορτίζω την μπαταρία, αλλά κατα τα άλλα όλα δουλευουν τέλεια.
Εννοώ οτι αν αλλάξεις πλατίνες, πυκνωτες, ρυθμίσεις τον (μηχανικό?) αυτόματο, λογικά θα πρέπει να είναι αρκετά αξιόπιστο.
Οσο ηταν απο την αρχή δηλαδή... :wave2:
Νομίζω οτι τα ανταλλακτικά βρίσκονται εύκολα και σήμερα.
Νομίζω οτι το κόστος ειναι ο καθοριστικός παράγοντας και δεν βλέπω πόσο κάνει το σύστημα στο λινκ.
Αν ειναι λογικό κόστος και σκοπεύεις να χρησιμοποιείς την μηχανή συχνά, τότε μόνο αξίζει νομίζω.



Επίσης μια κι εχεις έφεση στα Τσέχικα, υπάρχουν 2 μοτέρ απο αγωνιστικα Jawa Speedway 500, ενα 4βαλβιδο κι ενα 2βάλβιδο, με παρα πολύ γκάζι, πάνω απο 50 ίππους, λίπανση Total Loss κλπ.
Τα εχει ενας φίλος, τα πήρε σε μια στιγμή αδυναμίας και δεν ξέρει τι να τα κάνει, εχεις καμμια ιδέα?
Να σημειωσω οτι δεν εχουν συμπλέκτη.

stefanos
28/01/2009, 12:41
Σίγουρα μπορώ να το αφήσω κι έτσι αλλά είναι μια στιγμή αδυναμίας :p που σίγουρα θα στοιχίσει πολύ λιγότερο απο 2 μοτέρ speedway:lol:
Ο αυτόματος είναι κλασικά μηχανικός pal ανάλογος βγαίνει και απο κινέζους όπως και οι πλατίνες ,σίγουρα θα βρώ.
Απλά και το μαμά και το haynes τον προσπερνάνε τον αυτόματο με ελαφρά πηδηματάκια.
Παραθέτουν μερικές μετρήσεις και μετά σου λένε τράβα σε ειδικευμένο τεχνικό ενώ επί της ουσίας δεν είναι και καμιά εξεζητημένη κατασκευή.
Και οχι οτι θα το κυκλοφορήσω ίσα ίσα να περάσω λίγη ώρα στο υπόγειο το καλοκαίρι να συμμαζέψω τα εργαλεία απο ένα γύρω, σε δουλειά να βρισκόμαστε.

sapila racing
28/01/2009, 13:32
ΟΚ κατάλαβα :wave2:

Πάντως αν κολλήσεις στον αυτόματο και την ρύθμισή του θα τη βρούμε την άκρη.

OldMan
28/01/2009, 14:51
Πατέρα, δεν ξέρω ακριβώς το πρόβλημά σου αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην επισκευάζεται - βελτιώνεται το μανιατό σου !!

(λογικά πρέπει να είναι του στυλ "3 τυλίγματα για ρεύμα κινητήρα - φόρτιση μπαταρίας - φώτα κ.λ.π." - οπότε δεν πρέπει να παρουσιάζει καμιά δυσκολία.)

sapila racing
28/01/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πατέρα, δεν ξέρω ακριβώς το πρόβλημά σου αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην επισκευάζεται - βελτιώνεται το μανιατό σου !!

(λογικά πρέπει να είναι του στυλ "3 τυλίγματα για ρεύμα κινητήρα - φόρτιση μπαταρίας - φώτα κ.λ.π." - οπότε δεν πρέπει να παρουσιάζει καμιά δυσκολία.)

Μα δεν εχει μανιατό, είναι σύγχρονο το εργαλείο.

Αν είχε μανιατό το μόνο που θα μπορούσε να πάθει ειναι να απομαγνητιστεί. :smokin: