PDA

View Full Version : Μου τη δίνουν οι "βλαμμένες" πτώσεις...!



Wizard13
22/12/2003, 12:15
Όπως καταλάβατε είχα την παρθενική μου

Έπειτα από 15 χρόνια οδήγησης και >100.000χλμ, αποφάσισα να δω πως είναι

Τελικά δε μου άρεσε και λέω να μην το ξανακάνω

Για τον φίλο μου τον odd που με ρώτησε που, πως, πότε, γιατί, εξηγώ:

Ερχόμουν από Π.Ράφτη όπου είχα πάει ΣK για να δω τη μητέρα μου.
Βγαίνοντας από Μαρκόπουλο για να μπεις στη λεωφόρο, έχει μια διασταύρωση όπου εγώ ερχόμουν από δεξιά. Ο δρόμος χωρίζει στα 2 και το αριστερό κομμάτι έχει φανάρι γιατί κόβει κάθετα τη λεωφόρο και πάει μόνο προς αριστερά, αλλά το δεξί πάει σχεδόν παράλληλα με τη λεωφόρο και έχει μόνο στοπ.

Πηγαίνοντας λοιπόν προς τα δεξιά, βλέπεις άνετα ότι η λεωφόρος έχει κόκκινο και το κάθετο πράσινο, οπότε με μιά γρήγορη ματιά φεύγεις άνετα από το στοπ. Εγώ βέβαια το ήξερα αυτό, και αφού είδα ότι είχαν κόκκινο, άνοιξα γκάζι και πήγα να βγώ. Ο μπροστινός μου όμως προφανώς δεν το ήξερε και κοκάλωσε για να ελέγξει

Kαλά έκανε ο άνθρωπος βέβαια, αλλά λόγο του ότι βγαίνεις σχεδόν παράλληλα έχεις πολύ καλή ορατότητα από πριν και ήταν η πρώτη φορά που έτυχε κάποιος να σταματήσει χωρίς να έρχονται αυτοκίνητα. Μόλις τον είδα, ξεκίνησα να φρενάρω σχετικά χαλαρά αφού ήμουν με <50χλμ και παράλληλα να γέρνω αριστερά για να τον προσπεράσω.

Για "καλή" μου τύχη όμως είχε πολλά χώματα κάτω και αρκετά σκατοσαμαράκια (αυτά που γίνονται με τα φρεναρίσματα) με αποτέλεσμα να αναπηδήσει και να χάσω το μπροστινό. Φυσικά δεν πρόλαβα να αντιδράσω, έσκασα αριστερά, και όπως γλύστρησε το μωρό μου χτύπησε η μπροστινή ρόδα κάτω από το αμάξι στον τροχό του.

Αποτέλεσμα: Από το μπροστινό φτερό έχω μόνο μια γλυκιά ανάμνηση
Σπασμένο μούτρο, πλαϊνό, τα 3 φλας (!!!) και ο αριστερός καθρέφτης. Γδαρμένη ουρά και στράβωσε λίγο η βάση του μαρσπιέ
Το χειρότερο όμως είναι ότι έσπασε το καπάκι των πηνείων από αριστερά με αποτέλεσμα να χυθούν όλα τα λάδια και φυσικά να μην μπορώ να μετακινηθώ και να αναγκαστώ να καλέσω οδική βοήθεια

Φυσικά έκανα δήλωση στο παιδί μπροστά, αφού του έσπασε λίγο το πλαστικό που είναι κάτω από τον προφυλακτήρα. Η μεγάλη μαλακία είναι ότι δε θα έχω μοτό για τις γιορτές και θα τρέχω χριστουγεννιάτικα με ταξί και σαχλαμάρες...

Φυσικά, για να μην αναφέρω τίποτα για εμένα, δεν έπαθα τίποτα. 3 μώλωπες μόνο και τσακισμένη ψυχολογία... Βέβαια ακόμα και για το 20χλμ μέχρι το Π.Ράφτη είχα πλήρη εξοπλισμό. Το μπουφανάκι γδάρθηκε αρκετά στον ώμο, αλλά είναι OK. Το κράνος ούτε που ακούμπησε κάτω.

Τώρα θα ρωτήσω κάτι κακό, αλλά θα το κάνω...
Αν ξέρει κανείς τρόπο να πληρωθώ από ασφάλεια και έχει τη διάθεση/δυνατότητα να βοηθήσει με το αζημίωτο φυσικά, ας μου στείλει pm.

Kαλές γιορτές να έχουμε και περαστικά μας.

ΥΓ. Το Σάββατο το πρωί έπεσε ο αδερφός μου φρενάροντας σε φανάρι γιατί του βγήκε πεζός ανάμεσα από αμάξια... Ίσως να έσπασε το μικρό του δαχτυλάκι...

CyBeRseXX
22/12/2003, 12:25
stin psixologia sou file! Shit happens ekei pou den to perimeneis. Toulaxiston pires to vaptisma tou piros me kati anodino!! Pote' ksanaaaaaa.

Julius
22/12/2003, 12:29
Φτου ρε Γαμωτ, έπεσε επιδημία ρε???

Μου φαίνεται πρέπει να επαναλάβουμε το περυσινό ευχέλαιο έτσι?

Ρε τι κακό είναι αυτό? Τουλάχιστον μόνο υλικές ζημιές ρε.


Ρε Γιώργο και τώρα με το cbr τι θα κάνεις? Πότε πρέπει να το δώσεις??? Κανόνισε μην φας κανένα πακέτο ρε.

Wizard13
22/12/2003, 12:31
Το Φεβ-Μαρ θα το δώσω, αλλά η μαλακία είναι ότι μέχρι στιγμής ήταν αγρατζούνιστο, ενώ τώρα σίγουρα θα φαίνεται κάτι :(

Ευχαριστώ ρε Βασίλη, θα συνέλθω σύντομα :rolleyes:

cityfly
22/12/2003, 12:32
ρε τι γίνεται πια σήμερα τι διάολο μας έχουν ματιάσει ομαδικά

Περαστικά στη μηχανή και μη χαλιέσαι είναι σπαστικό αλλά πίστεψέ μέ άμα δεν χτυπήσεις η ψυχολογία φτιάχνει πολύ πιο γρήγορα.

Εμένα η δικιά μου ηλίθια τούμπα είχε σχεδόν μηδενικό κόστος για τη μηχανή αλλά ένα σπασμένο χέρι για μένα
και ξέρεις που έγινε; Μέσα στο Π Ράφτη ερχόμενος από αυλάκι προς Αθήνα με το που περνάω τη διχάλα που είναι ο καλό γυαλός και κάνω 100(;) μέτρα μες την αφηρημάδα μου με καμιά 45αριά κάνω να περάσω ένα σταματημένο (κανονικά στην κίνηση δεν έφταιγε σε τίποτα ο άνθρωπος) και χωρίς να μπορώ να εξηγήσω το πως και κυρίως το γιατί πλακώθηκα στα φρένα, κάποια κλίση είχα (μάλλον δεξιά αν κρίνω από τις μικρογρατζουνιές στην εξάτμιση πίσω) και πάρτον κάτω.

Και πες μου τώρα πόσο ηλίθια κι αν ήταν αυτή η τούμπα

Και καλά κάνεις και τα φοράς, εγώ εκείνο το βράδυ ήμουνα με το κοντομάνικο.

και να προσθέσω κάτι που έγραψε ο Julius αλλού
ΖΗΤΩ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

DIT
22/12/2003, 12:57
μην σε παίρνει όμως από κάτω...what is done, is undone!!!Κοίτα να περάσεις καλά τις γιορτινές μέρες και άσε λίγο τις σκοτούρες στην άκρη...

Ρε σεις κατι έχει συμβεί στο φόρουμ.Κάτι άλλαξε και χάλασε την ισορροπία των ενεργειών μας.Προστέθηκε πολύ αρνητική ενέργεια...σπάω το μυαλό μου να βρω τι!!!

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΦΙΛΕ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ!!

asmar
22/12/2003, 13:02
Σαν μάχιμος στις πτώσεις και απο πρόσφατη εμπειρία απλά μην μασάς, στις 22 καίγεσαι οπότε έχεις πολύ πράμα ακόμη τόσο που δεν θα το αγγίξεις ποτέ οπότε πιές κάτι και χαλάρωση σκεπτόμενος το νέο σου αμόρε :)

Wizard13
22/12/2003, 13:13
Eυχαριστώ ρε Τάσο... Θα μου περάσει... Απλά την Τρίτη έχω ένα πολύ σημαντικό ραντεβού και φοβάμαι μη συνεχιστεί η ατυχία, εκτός και αν την "ξόδεψα" όλη με τη μία :rolleyes: Πίστεψέ με, πολύ περισσότερο θα με πειράξει αν δεν πάει καλά την Τρίτη...

Στέλιο, τα είχα διαβάσει και τα δικά σου... Αφού είμαστε εμείς καλά τα μωρά μας θα τα φτιάξουμε. Εσύ τελικά τι θα κάνεις? Θα πάρεις καινούριο? Αποφάσισες τι?

asmar
22/12/2003, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Στέλιο, τα είχα διαβάσει και τα δικά σου... Αφού είμαστε εμείς καλά τα μωρά μας θα τα φτιάξουμε. Εσύ τελικά τι θα κάνεις? Θα πάρεις καινούριο? Αποφάσισες τι?

έχω καταλήξει σε ένα απο τα παρακάτω 3, μεταχειρισμένο και με δυσκολία όση δεν μπορείς να φανταστείς (οικονομική)

ZX9R '99 , XX 1100 '98/99 , VFR800 '98

μάλλον σε ένα απο αυτά θα κάτσω σύντομα αλλά σε πιο θα δω ανάλογα τα κέφια :)

ΥΓ: Το CBR 1000 είναι μελλοντικό project :)

DIT
22/12/2003, 13:35
ΦΥΣΙΚΑ ΞΟΔΕΨΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΤΟΝ ΣΤΟΧ(Κ)Ο ΣΟΥ!!!

και αν είσαι καλό παιδάκι θα σου φέρει και δώρο ο Santa cbrxxgr!!!

afrotwin
22/12/2003, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Φτου ρε Γαμωτ, έπεσε επιδημία ρε???

Μου φαίνεται πρέπει να επαναλάβουμε το περυσινό ευχέλαιο έτσι?

Ρε τι κακό είναι αυτό? Τουλάχιστον μόνο υλικές ζημιές ρε.


Ρε Γιώργο και τώρα με το cbr τι θα κάνεις? Πότε πρέπει να το δώσεις??? Κανόνισε μην φας κανένα πακέτο ρε.


Να κάνουμε ένα γκαλόπ να δούμε ποίοι από αυτούς που έπεσαν τελευταία έχουν επισκεφτεί τον Μητσοτάκη στα ανέκδοτα...........
Αν είναι να τον ξηλώσουμε τον γκαντέμη μη σκοτωθεί και κανένας
:D :D :D

code
22/12/2003, 15:24
...είναι δυνατόν???????? όλα μαζεμένα!?!?!??!?!?!:confused: :confused:




ΠΡΟΣΟΧΗ ρε παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ και πάντα ΕΞΟΠΛΙΣΜΕΝΟΙ!!!!!!!!!

Wizard13
22/12/2003, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από code
...είναι δυνατόν???????? όλα μαζεμένα!?!?!??!?!?!:confused: :confused:
Ααααα, δε φταίω εγώ! Δε μου είπε ο Θοδωρής ότι είχε πέσει ήδη! Κακή συνεννόηση :p (Όπως βλέπεις δεν έχασα το κέφι μου ;))


Αρχικά δημιουργήθηκε από code
ΠΡΟΣΟΧΗ ρε παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ και πάντα ΕΞΟΠΛΗΣΜΕΝΟΙ!!!!!!!!!
Kαι όσο σκέφτομαι ότι μου έλεγαν κάποιο "φίλοι": Σιγά μωρέ μέχρι το Π.Ρ. θα πάς, τι να τα κάνεις τα δερμάτινα??? :eek: Για να κάνεις φιγούρα να φοράς! :rolleyes:

DIT
22/12/2003, 16:06
νομίζουν οτι ο εξοπλισμός είναι θέμα φιγούρας....αλλά ισχύει η λαϊκή ρήση "όσα δεν φτάνει η αλεπού,τα κάνει κρεμαστάρια"

Wizard13
19/01/2004, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Eυχαριστώ ρε Τάσο... Θα μου περάσει... Απλά την Τρίτη έχω ένα πολύ σημαντικό ραντεβού και φοβάμαι μη συνεχιστεί η ατυχία, εκτός και αν την "ξόδεψα" όλη με τη μία :rolleyes: Πίστεψέ με, πολύ περισσότερο θα με πειράξει αν δεν πάει καλά την Τρίτη...

Τελικά ούτε εκείνη την Τρίτη είχε πάει καλά... :(
Δε με πειράζει όμως... Τώρα τα πράγματα έχουν αρχίσει και γυρνάνε!

Δε λέω ακόμα τίποτα για να μην το γρουσουζέψω... Όχι ότι πολυπιστεύω σε προλήψεις και δυσειδεμονίες, αλλά για καλό και για κακό... ;)