PDA

View Full Version : Aγορά Aprilia Caponord



karas78
23/03/2005, 01:22
Γεια χαρά σε όλους παιδιά.
Καταρχήν να σας πω ότι είμαι στο μήνα της απόφασης(ενόψει καλοκαιριού)για την αγορά νέας μοτοσυκλέτας.
Σκέφτομαι σοβαρά το Caponord.Το γουστάρω πολύ εμφανισιακά,έχω διαβάσει αρκετά καλά πράγματα στα διάφορα test αλλά το μόνο που με κολώνει είναι αυτά που ακούω σχετικά με βλάβες που βγάζει,την εδώ αντιπροσωπεία,τα μαστόρια που κάνουν τα service και γενικά δυσαρεστήμενα άτομα.
θα ήθελα σας παρακαλώ,όποιος έχει Capo ή έχει πείρα από πρώτο χέρι(γνωστό,φίλο,συγγενή) ας μου γράψει κάποια πράγματα.
Γενικά κυκλοφορούν πολλές κακές φήμες με την Aprilia και το Capo και με προβληματίζουν.......
Ευχαριστώ και αναμένω με αγωνιά τις γνώμες σας.

Spike
23/03/2005, 20:39
des edo ...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=6983

zeli
24/03/2005, 10:02
Καλημέρα,

Το έχω ένα χρόνο.Το πήρα καινούριο και είναι το μοντέλο με τα ABS.Το μόνο που έχει βγαλει είναι ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ,έχω κάνει ήδη 15000 αποβλημάτιστα χλμ και ασφαλτο αλλα και χώμα.
Προχώρα άφοβα.
ΑΑΑ δες και αυτο www.apriliaforum.com

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:

ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΜΕΝΟ DEALER.
ΑΛΛΑ ΚΑΙ SERVICE MONO ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΜΕΝΟ.

(Αγορά τετοιου είδους μοτοσυκλετών απο ενα φίλο του φίλου που είναι κάλο παιδι και μπορεί να στο φέρει λίγα € ποιο φθηνά είναι απλα μ@λ@κιες)

stavrouliasp
21/01/2006, 09:37
Kai egw to Capo 8elw na parw, alla den mporw na katalabw giati apo ekei pou sto prohgoumeno montelo eixe ta flasakia enswmatwmena sto feringk, twra ta ebale na proe3exoun. Bebaia gousta einai auta, alla exw thn entupwsh oti to asxhmhnan ligaki. Ti les..?

skous
21/01/2006, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrouliasp
Kai egw to Capo 8elw na parw, alla den mporw na katalabw giati apo ekei pou sto prohgoumeno montelo eixe ta flasakia enswmatwmena sto feringk, twra ta ebale na proe3exoun. Bebaia gousta einai auta, alla exw thn entupwsh oti to asxhmhnan ligaki. Ti les..?

oraio einai re gkiozo to kainourgio.
ade na gyriseis prota na to deis apo konta kai meta ta xanaleme
posos minane, 70 kai simera?

Smith
28/01/2006, 01:36
Aprilia γιατί είανι όμορφο...Aprilia γιατι το value for money δεν θα το βρεις πουθενά...Aprilia γιατί έχουν ωραίο ζύγισμα...
Κατά τα άλλα δες και τις γνώμες των προλαλλησάντων...
Α ! Δες και εδώ..www.apriliabikers.gr :wave2: :wave2: :wave2:

Και για να μην είμαι μονόπλευρος ΟΝΤΩΣ το service πρέπει να το κάνουν γνώστες και όχι όποιος κι όποιος..(κάτι που ισχύει βέβαια για όλα τα μοντέλλα).

Επίσης, στον ''αντίποδα'' τι σκέφτεσαι...

stavrouliasp
28/01/2006, 08:47
Pragmatika, ektos apo thn Capo den uparxoun kai polles epiloges. H BMW 1200GS kai h KTM ADVENTURE akribes, h Varadero palia, h Vstrom asxhmh, gia Triumph den to suzhtw. Apla twra pou les gia antipoda, ton Martio meta thn ek8esh sto Ellhniko kukloforei h Motto Guzzi Norge (pou lene oti 8a bgei se polu kalh timh...) kai h BMW F800ST. Bebaia allo to ena kai allo to duo... alla oso na einai se bazoun se skeyeis....

the_passenger
28/01/2006, 21:04
Το περιοδικό ΜΟΤΟ έκανε πρίν 2 χρόνια συγκριτικό με 8 μεγάλες on-off.

8 αναβάτες τις οδήγησαν όλες για 2500 χιλιόμετρα ανα την ελλάδα, και βαθμολόγησαν όλοι από δέκα κατηγορίες (φινίρισμα/ποιότητα κατασκευής / εξοπλισμό / θέση οδήγησης / επιδόσεις / λειτουργία κινητήρα / ελαστικότητα / φρένα / αναρτήσεις / άνεση / προστασία από αέρα / σταθερότητα στην ευθεία / στροφές / χώμα ) με τάπα το 0, βάση το 5 και άριστα το 10:

Τελική βαθμολογία:

LC8 950 Adventure: 713
XL1000V Varadero: 653
TDM 900 630
ETV1000 Caponord 618
R1150GS Adventure: 599
XLV650 Transalp 593
F650GS Dakar 545
Tiger 955i 534


;)

Α, να πώ οτι στο Capo το κύριο παράπονο ήταν η απόδοση του κινητήρα χαμηλά αλλά και η διάρκειά του ψηλά ... σε σχέση με το Vara...

THEOD
28/01/2006, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger

Τελική βαθμολογία:

LC8 950 Adventure: 713
XL1000V Varadero: 653
TDM 900 630
ETV1000 Caponord 618
R1150GS Adventure: 599
XLV650 Transalp 593
F650GS Dakar 545
Tiger 955i 534


;)

Ναι αλλά.....Λείπει το V-STROM !!!!
Είναι αυτό που λένε...Όταν λείπει ο γάτος χορεύουν τα ποντίκια...:beer: :beer: :beer:

stavrouliasp
29/01/2006, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από the_passenger
Το περιοδικό ΜΟΤΟ έκανε πρίν 2 χρόνια συγκριτικό με 8 μεγάλες on-off.

8 αναβάτες τις οδήγησαν όλες για 2500 χιλιόμετρα ανα την ελλάδα, και βαθμολόγησαν όλοι από δέκα κατηγορίες (φινίρισμα/ποιότητα κατασκευής / εξοπλισμό / θέση οδήγησης / επιδόσεις / λειτουργία κινητήρα / ελαστικότητα / φρένα / αναρτήσεις / άνεση / προστασία από αέρα / σταθερότητα στην ευθεία / στροφές / χώμα ) με τάπα το 0, βάση το 5 και άριστα το 10:

Τελική βαθμολογία:

LC8 950 Adventure: 713
XL1000V Varadero: 653
TDM 900 630
ETV1000 Caponord 618
R1150GS Adventure: 599
XLV650 Transalp 593
F650GS Dakar 545
Tiger 955i 534


;)

Α, να πώ οτι στο Capo το κύριο παράπονο ήταν η απόδοση του κινητήρα χαμηλά αλλά και η διάρκειά του ψηλά ... σε σχέση με το Vara...


File passenger den h8ela na sou 8i3w th Varadero. Isa isa einai ena polu swsto mhxanaki, giauto kai poulhse san trelo. Prepei na paradex8eis omws oti h Honda merikes fores menei ligo pisw...

the_passenger
29/01/2006, 14:27
Φίλε μου διαφωνώ στο ότι η Honda μένει πίσω - στο οτι είναι γενικά πιό συντηρητική με ότι συνεπάγεται αυτό (θετικά και αρνητικά) θα συμφωνούσα περισσότερο..

Για εμένα πάντως δεν τέθηκε ποτέ μέσα μου η επιλογή μεταξύ Vara - Capo, πέραν αξιοπιστίας, κινητήρα κλπ και για έναν πολύ απλό λόγο:

Ποτέ δε θα προτιμούσα το αντίγραφο μιας μηχανής από την original (μόνο αν ήμουν για custom και δεν διέθετα αρκετά χρήματα για harley, οπότε ίσως θα συμβιβαζόμουν με ένα αντίγραφο της Yamaha ή της Kawasaki... ):yuck:

zeli
29/01/2006, 20:11
Πριν 20 μήνες έψαχνα να αλλάξω μηχανάκι και μιας και κάτοχος Honda (xlv 650) είπα να πάω στο 1000... Το απέριψα γρήγορα διότι οι μοναδικές διαφορές που βρήκα με το ΤΑ ήταν το περισότερο γκάζι και το μεγαλύτερο βάρος-όγκος μια κατασκευή τόσο ενδιαφέρουσα όσο και το ΤΑ που είχα ήδη 2,5 χρόνια..
Το V-Strom το βρήκα κακασχημο(προσωπική γνώμη εκφέρω)
Το Tiger μου άρεσε αλλά φίλος πρωην υπάλληλος του αντιπροσώπου ήταν κάθετος-ΜΑΚΡΙΑ(για να πω την αμαρτία μου συνεχίζει να μου αρέσει)
To KTM θαύμαζα και συνεχίζω να το θαυμάζω διότι με 1.71m υψος είναι το μοναδικό πράγμα που μπορώ να κάνω.
Το GS ήταν ακριβό το ήξερα αλλά μεγαλωμένος πάνω σε μια R51 είπα να του ρίξω μια ματιά.Γυρνώντας όμως απο το eduro park του Λουτρακίου διαπίστωσα ότι τα λεφτά που ζητάνε είναι υπερβολικά πολλά σε σχέση με αυτά που προσφέρει το μηχανάκι.Ασε που δεν είμαι κολλημένος με τα BMW.
Το capo μου άρεσε περισότερο από όλα αλλά φοβόμουν aprilia,ιταλικό μπλα μπλα μπλα....Μια βόλτα ένα σκ με ενός φίλου με έκανε να το αποκτήσω...
Αν το έχω μετανοιώσει...τόσο που λέω να το κρατήσω για άλλα δυο χρόνια...
Μεχρι στιγμής έχει 29000χλμ και προβλήματα δεν έχει βγάλει και ας το έχουν ταλαιπωρήσει κάποιοι επιτήδειοι αλμπάνιδες...
Εν κατακλείδι το capo είναι μια πολυ τιμια αγορά που κάνει τα πάντα απο καλά εως πολύ καλά απλά πρόσεχε που θα το πηγαίνεις για service....αν και για αυτο υπάρχει λύση....:wave2: :wave2: :wave2:

dras.
30/01/2006, 01:05
ti provlima na dimiourgisi me kinitira rotax