PDA

View Full Version : προβλεπόμενες πιέσεις ελαστικών pirelli?



zzr2005
28/01/2009, 18:46
παιδια γνωριζει κανεις τις προβλεπόμενες απο τον κατασκευαστη πιέσεις για τα ελαστικά PIRELLI?
ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ SITE ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΑΝΑΦΟΡΑ....
με ενδιαφερει το diablo 160/60

npat
28/01/2009, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
παιδια γνωριζει κανεις τις προβλεπόμενες απο τον κατασκευαστη πιέσεις για τα ελαστικά PIRELLI?
ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΕΨΑΞΑ ΣΤΟ SITE ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΑΝΑΦΟΡΑ....
με ενδιαφερει το diablo 160/60

Οι σωστές πιέσεις αέρα στο μπροστινό και πίσω λάστιχο έχουν να κάνουν κυρίως με τα χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας, και λιγότερο με το συγκεκριμένο ελαστικό. Ως εκ τούτου τιμές πίεσης δίνει, συνήθως, ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας και όχι ο κατασκευαστής του ελαστικού. Αν κάποιες φορές προτείνει τιμές πίεσης ο κατασκευαστής του ελαστικού, τότε αυτές θα πρέπει να δίνονται για κάθε μοντέλο μοτοσυκλέτας ξεχωριστά---αλλιώς είναι τελείως άχρηστες.

Αναζήτησε την απάντηση που ψάχνεις, λοιπόν, στο εγχειρίδιο χρήσης της μοτοσυκλέτας σου.

:wave2:

harvester
28/01/2009, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Οι σωστές πιέσεις αέρα στο μπροστινό και πίσω λάστιχο έχουν να κάνουν κυρίως με τα χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας, και λιγότερο με το συγκεκριμένο ελαστικό. Ως εκ τούτου τιμές πίεσης δίνει, συνήθως, ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας και όχι ο κατασκευαστής του ελαστικού. Αν κάποιες φορές προτείνει τιμές πίεσης ο κατασκευαστής του ελαστικού, τότε αυτές θα πρέπει να δίνονται για κάθε μοντέλο μοτοσυκλέτας ξεχωριστά---αλλιώς είναι τελείως άχρηστες.

Αναζήτησε την απάντηση που ψάχνεις, λοιπόν, στο εγχειρίδιο χρήσης της μοτοσυκλέτας σου.

:wave2:
:uplate:
συνηθως η μηχανη προσαρμοζεται στα ελαστικα και οχι τα ελαστικα στην μηχανη.
καθε λαστιχο πανω στο προφιλ γραφει μαξιμουμ και μινιμουμ πιεσης.

gdevelek
28/01/2009, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
:uplate:
συνηθως η μηχανη προσαρμοζεται στα ελαστικα και οχι τα ελαστικα στην μηχανη.


και πώς ακριβώς το κάνει αυτό η μηχανή;




Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester

καθε λαστιχο πανω στο προφιλ γραφει μαξιμουμ και μινιμουμ πιεσης.

...και ο κατασκευαστής της μοτό δίνει την ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ πίεση για τη συγκεκριμένη μηχανή, ανάμεσα στις δύο αυτές τιμές

με άλλα λόγια, το λάστιχο προσαρμόζεται στη μηχανή ;)

Akatanomastos
28/01/2009, 20:43
η μηχανη προσαρμοζετε στο λαστιχο

οπως επισης περιμενουν να δουν τι ρευματα βγαζουν οι μπαταριες της αγορας ωστε να φτιαξουν το καταλληλο κυκλωμα:D

gdevelek
28/01/2009, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
η μηχανη προσαρμοζετε στο λαστιχο

οπως επισης περιμενουν να δουν τι ρευματα βγαζουν οι μπαταριες της αγορας ωστε να φτιαξουν το καταλληλο κυκλωμα:D

:rotflmao:

...και με βάση τα πλαστικά, φτιάχνουν και το πλαίσιο...

npat
28/01/2009, 21:51
Και για το καταστήσουμε απολύτως σαφές (και συγνώμη για την επανάληψη):

Πιέσεις στα λάστιχα βάζουμε αυτές που προδιαγράφει ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας ή αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής των ελαστικών για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα. Όχι αυτές που αναγράφονται επάνω στα λάστιχα ως μέγιστο ή ελάχιστο!

devil's animal
28/01/2009, 22:00
ενα cbr1100xx φοραει πισω λαστιχο 180/55 ZR17
ενα zx636r φοραει ακριβως τις ιδιες διαστασεις στο πισω λαστιχο.
επισης φορανε και τα 2 απο το εργοστασιο Bridgestone.


το ενα ομως πρεπει να ειναι περι τα 50 κιλα βαρυτερο απο το αλλο.


βγαλτε τα συμπερασματα σας.
:wave2:

gdevelek
28/01/2009, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ενα cbr1100xx φοραει πισω λαστιχο 180/55 ZR17
ενα zx636r φοραει ακριβως τις ιδιες διαστασεις στο πισω λαστιχο.
επισης φορανε και τα 2 απο το εργοστασιο Bridgestone.


το ενα ομως πρεπει να ειναι περι τα 50 κιλα βαρυτερο απο το αλλο.


βγαλτε τα συμπερασματα σας.
:wave2:

το συμπέρασμά μας είναι ότι το ΧΧ είναι μια απροσάρμοστη μοτοσυκλέτα :smokin:

devil's animal
28/01/2009, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το συμπέρασμά μας είναι ότι το ΧΧ είναι μια απροσάρμοστη μοτοσυκλέτα :smokin:

αυτο το συμπερασμα το βγαζει και ενα χοντακιας.:smokin:


αλλο...αλλο...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

npat
28/01/2009, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το συμπέρασμά μας είναι ότι το ΧΧ είναι μια απροσάρμοστη μοτοσυκλέτα :smokin:

Υγρόψυκτη και αξιόπιστη, όμως! Ή μάλλον, αξιόπιστα υγρόψυκτη!

:lol: :lol: :bigcry: :bigcry:

devil's animal
28/01/2009, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Υγρόψυκτη και αξιόπιστη, όμως! Ή μάλλον, αξιόπιστα υγρόψυκτη!

:lol: :lol: :bigcry: :bigcry:

μαμιεσαι.:evil: :evil:
:a37: :a017: :a023:

menos
29/01/2009, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το συμπέρασμά μας είναι ότι το ΧΧ είναι μια απροσάρμοστη μοτοσυκλέτα :smokin:

Καλα, καλα, σωωωωπα και θα σε παω βολτα οταν μεγαλωσεις :a9:

gdevelek
29/01/2009, 07:39
να το κανονίσουμε μια μέρα που να μην έχει βγάλει απαγορευτικό το λιμεναρχείο...

:lol: :lol: :lol:

harvester
29/01/2009, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
και πώς ακριβώς το κάνει αυτό η μηχανή;






ρυθμιζοντας τις αναρτησεις, την γεωμετρια, ακομα και το στυλ οδηγησης

με την λογικη σας στα gp δεν πρεπει να ειχαν ρυθμισεις στις αναρτησεις, απλα θα ξεφουσκωναν ή θα φουσκωναν τα λαστιχα και ετοιμο το setup :rotflmao: :rotflmao:

harvester
29/01/2009, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Και για το καταστήσουμε απολύτως σαφές (και συγνώμη για την επανάληψη):

Πιέσεις στα λάστιχα βάζουμε αυτές που προδιαγράφει ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας ή αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής των ελαστικών για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα. Όχι αυτές που αναγράφονται επάνω στα λάστιχα ως μέγιστο ή ελάχιστο!
μα αυτες που αναγραφονται πανω στα ελαστικα ειναι αυτες που δινει ο κατασκευαστης ελαστικων.

τελος κανενας κατασκευαστης μοτοσυκλετας δεν σου λεει να κατεβασεις πιεσεις μεσα στην πιστα αλλα αν δεν κατεβασεις σκοτωθηκες.αρα εισαι εντελως ακυρος.
καθε ελαστικο εχει δικη του λειτουργια, διαφορετικη κορωνα, θερμοκρασια και σκελετο, πως μπορει ο κατασκευαστης μοτοσυκλετα λοιπον να δωσει πιεσεις για ελαστικα?εκτος αν εχει βγαλει καταλογο στο μανιουλ με ολα τα ελαστικα που κυκλοφορουν.
Στην τελικη μια βολτα να κανεις καταλαβαινεις ποια πιεση πανω κατω σου ταιριαζει.
Αλλωστε απο ποτε οι πιεσεις ειναι απολυτες και σου τις δινει ο κατασκευαστης?
Ακομα και οι ρυθμισεις που δινει στις αναρτησεις ο κατασκευαστης πολλες φορες δεν ταιριαζουν σε ολους .
η μηχανη εχει πολλους παραμετρους δεν ειναι cdplayer που πατας το κουμπι και επαιξε το cd :wave2:

harvester
29/01/2009, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ενα cbr1100xx φοραει πισω λαστιχο 180/55 ZR17
ενα zx636r φοραει ακριβως τις ιδιες διαστασεις στο πισω λαστιχο.
επισης φορανε και τα 2 απο το εργοστασιο Bridgestone.


το ενα ομως πρεπει να ειναι περι τα 50 κιλα βαρυτερο απο το αλλο.


βγαλτε τα συμπερασματα σας.
:wave2:
επισης ενας αναβατης με cbr1100xx φοραει πισω λαστιχο 180/55 ZR17 ειναι 50 κιλα και ενας αλλος 130 κιλα πως λοιπον εχεις την στανταρ πιεση που δινει ο κατασκευαστης?

harvester
29/01/2009, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
:rotflmao:

...και με βάση τα πλαστικά, φτιάχνουν και το πλαίσιο...
τουλαχιστον στα gp με βαση τα ελαστικα αλλαζουν τους παραμετρους του πλαισιου μιας και ολα ειναι αλυσιδα.Δεν μπορεις να βαλεις σαν στανταρ τα ελαστικα ουτε σαν στανταρ το στησιμο.
και για να το πω καλυτερα η μηχανη προσαρμοζεται στα ελαστικα και τα ελαστικα στην μηχανη.

notakos600
29/01/2009, 08:40
Οι πιέσεις των ελαστικών αναφέρονται στο owner's manual της κάθε μοτό.
Η μέγιστη πίεση που αναγράφεται στο ελαστικό αφορά τα μέγιστα PSI που αντέχει σαν κατασκευή το ίδιο το ελαστικό ανεξαρτήτως μάρκας ή μοντέλου μοτό.
Επίσης στο μάνουαλ αναφέρει για τι σωματικό βάρος αναβάτη ή φορτίου γενικότερα αφορούν οι προτεινόμενες πιέσεις για το εμπρός και πίσω ελαστικό.

harvester
29/01/2009, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Οι πιέσεις των ελαστικών αναφέρονται στο owner's manual της κάθε μοτό.
Η μέγιστη πίεση που αναγράφεται στο ελαστικό αφορά τα μέγιστα PSI που αντέχει σαν κατασκευή το ίδιο το ελαστικό ανεξαρτήτως μάρκας ή μοντέλου μοτό.
Επίσης στο μάνουαλ αναφέρει για τι σωματικό βάρος αναβάτη ή φορτίου γενικότερα αφορούν οι προτεινόμενες πιέσεις για το εμπρός και πίσω ελαστικό.
ειναι προτεινομενες σε νορμαλ θερμοκρασια και σε δρομο με νορμαλ προσφυση αρα πολυ ιδανικες για να λειτουργουν παντου.
δεν μπορω να φανταστω δηλαδη καποιον να εχει ιδια πιεση στο ελαστικο με 0 βαθμους κελσιου σε στροφιλικι και ιδια πιεση με 45 βαθμους στην εθνικη
ουτε μπορω να φανταστω καποιον με μαλακα λαστιχα να εχει την ιδια πιεση μεσα στην πιστα και στην εθνικη

notakos600
29/01/2009, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ειναι προτεινομενες σε νορμαλ θερμοκρασια και σε δρομο με νορμαλ προσφυση αρα πολυ ιδανικες για να λειτουργουν παντου.
δεν μπορω να φανταστω δηλαδη καποιον να εχει ιδια πιεση στο ελαστικο με 0 βαθμους κελσιου σε στροφιλικι και ιδια πιεση με 45 βαθμους στην εθνικη
ουτε μπορω να φανταστω καποιον με μαλακα λαστιχα να εχει την ιδια πιεση μεσα στην πιστα και στην εθνικη


Με βάση την διαστολή με την θερμοκρασία βάζεις χαμηλότερη πίεση στους 45 βαθμούς και της συστολής με τους 0 βαθμούς υψηλότερη.
Στα στροφιλίκια, σε πίστα, σε γλιστερή άσφαλτο πράττεις ανάλογα με το ζητούμενο που είναι η πρόσφυση.

harvester
29/01/2009, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600

Στα στροφιλίκια, σε πίστα, σε γλιστερή άσφαλτο πράττεις ανάλογα με το ζητούμενο που είναι η πρόσφυση.
αυτο λεω και εγω.οτι δεν υπαρχει στανταρ πιεση

gdevelek
29/01/2009, 08:59
θεριστή...

με ρύθμιση αναρτήσεων κλπ. που λες, γίνεται προσαρμογή

στα λάστιχα...
αλλά ΚΑΙ στην άσφαλτο (ποιότητα)
ΚΑΙ στην κατάστασή της (στεγνή/βρεγμένη)
ΚΑΙ στη χάραξη της πίστας
ΚΑΙ στο βάρος του αναβάτη
ΚΑι στο στύλ του αναβάτη...

npat
29/01/2009, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Με βάση την διαστολή με την θερμοκρασία βάζεις χαμηλότερη πίεση στους 45 βαθμούς και της συστολής με τους 0 βαθμούς υψηλότερη.
Στα στροφιλίκια, σε πίστα, σε γλιστερή άσφαλτο πράττεις ανάλογα με το ζητούμενο που είναι η πρόσφυση.

Παιδιά, μη λέμε ότι να 'ναι! Ας προσέχουμε λίγο!

Η διαστολή και η συστολή του αέρα λόγο διαφορετικής θερμοκρασίας περιβάλλοντος δεν παίζει κανένα ρόλο στην πίεση που πρέπει να έχει ο αέρας των ελαστικών---καθότι την πίεση στα λάστιχα την μετράμε στην τρέχουσα θερμοκρασία, όχι τα Χριστούγεννα για να πάμε βόλτα το Πάσχα.

Άρα και στους 45 βαθμούς και στους 5, βάζουμε γενικά την ίδια πίεση---αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας. Αν θέλουμε, για λίγο καλύτερα, μπορούμε τον χειμώνα (σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος) να βάλουμε λίγο ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ πίεση στα λάστιχα, ενώ το καλοκαίρι λίγο ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ (φυσικά ποτέ το ανάποδο).

Βάζοντας χαμηλότερη (απ' αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής) πίεση στο ελαστικό το βοηθάς να ζεσταθεί γρηγορότερα. Βάζοντας υψηλότερη περιορίζεις την υπερθέρμανσή του και τον ρυθμό φθοράς του. Πάντα βέβαια μιλάμε για μικρές αποκλίσεις (+/- 2-3psi) από τις τιμές που προτείνει ο κατασκευαστής (της μοτοσυκλέτας).

notakos600
29/01/2009, 09:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
[B]Παιδιά, μη λέμε ότι να 'ναι! Ας προσέχουμε λίγο!


Άρα και στους 45 βαθμούς και στους 5, βάζουμε γενικά την ίδια πίεση---αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας. Αν θέλουμε, για λίγο καλύτερα, μπορούμε τον χειμώνα (σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος) να βάλουμε λίγο ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ πίεση στα λάστιχα, ενώ το καλοκαίρι λίγο ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ (φυσικά ποτέ το ανάποδο).




Μήπως τα γράφεις ανάποδα?

harvester
29/01/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Παιδιά, μη λέμε ότι να 'ναι! Ας προσέχουμε λίγο!



Βάζοντας χαμηλότερη (απ' αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής) πίεση στο ελαστικό το βοηθάς να ζεσταθεί γρηγορότερα. Βάζοντας υψηλότερη περιορίζεις την υπερθέρμανσή του και τον ρυθμό φθοράς του. Πάντα βέβαια μιλάμε για μικρές αποκλίσεις (+/- 2-3psi) από τις τιμές που προτείνει ο κατασκευαστής (της μοτοσυκλέτας).
μ'αρεσει που εισαι απολυτος.
δες ποσα psi προτεινει ο κατασκευαστης σε ενα ss και δες με ποσα μπαινει πιστα και αν δεν ειναι πανω απο 10 psi η διαφορα.
καθε ελαστικο εχει την δικη του λειτουργια αρα απολυτα νουμερα δεν υπαρχουν μια και ολες οι συνισταμενες δεν ειναι απολυτες.(βαρος αναβατη, θερμοκρασια ασφαλτου, ταχυτητα μηχανης, φρενα,επιταχυνσεις)

npat
29/01/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
[B]Παιδιά, μη λέμε ότι να 'ναι! Ας προσέχουμε λίγο!


Άρα και στους 45 βαθμούς και στους 5, βάζουμε γενικά την ίδια πίεση---αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας. Αν θέλουμε, για λίγο καλύτερα, μπορούμε τον χειμώνα (σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος) να βάλουμε λίγο ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ πίεση στα λάστιχα, ενώ το καλοκαίρι λίγο ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ (φυσικά ποτέ το ανάποδο).




Μήπως τα γράφεις ανάποδα?

Όχι δεν τα γράφω ανάποδα

notakos600
29/01/2009, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Όχι δεν τα γράφω ανάποδα



Μεγαλύτερο μέγεθος γραμματοσειράς ίσως? :lol: :lol:

npat
29/01/2009, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
μ'αρεσει που εισαι απολυτος.
δες ποσα psi προτεινει ο κατασκευαστης σε ενα ss και δες με ποσα μπαινει πιστα και αν δεν ειναι πανω απο 10 psi η διαφορα.
καθε ελαστικο εχει την δικη του λειτουργια αρα απολυτα νουμερα δεν υπαρχουν μια και ολες οι συνισταμενες δεν ειναι απολυτες.(βαρος αναβατη, θερμοκρασια ασφαλτου, ταχυτητα μηχανης, φρενα,επιταχυνσεις)

Μην μπλέκουμε την πίστα στην κουβέντα μας, δεν θα βγάλουμε άκρη. Καταλάβετε πρώτα τα βασικά!

harvester
29/01/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Μην μπλέκουμε την πίστα στην κουβέντα μας, δεν θα βγάλουμε άκρη. Καταλάβετε πρώτα τα βασικά!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

παντως οι πιεσεις που δινει στο 636 ο κατασκευστης ειναι 42 πισω αν καποιος στριβει με 42 πισω χειμωνα τοτε παω πασο

zzr2005
29/01/2009, 09:46
ομολογώ δεν περίμενα να εχει τετοια εξελιξη η συζητηση....
μας βλεπω στις αντιπαραθεσεις σε λιγο...:lol: :lol: :lol:


γενικα εγω χρησιμοποιώ τις πιέσεις που αναγραφει ο κατασκευαστης της μηχανης στο σχετικο αυτοκολητακι...
στα προηγουμενα ελαστικα αυτες οι πιεσεις ταυτίζονταν με τις προτεινομενες απο τον κατασκευαστη των ελαστικων (Bridgestone)
απλά τωρα ήθελα να δω αν προτεινει κατι ο κατασκευαστης των καινουριων μου ελαστικων(PIRELLI)....

ο λαστιχας μου ειπε οτι οι πιεσεις ουσιαστικα ειναι οι ιδιες για αυτες τις διαστασεις, ασχετα της μαρκας ελαστικων...:confused:

απλα ο μηχανικος επεμενε σε 2 psi παραπανω μπρος πισω (34-38) και με προβληματισε....

npat
29/01/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
αν καποιος στριβει με 42 πισω χειμωνα τοτε παω πασο

Ναι ρε πούστη μου, δεν το είχα σκεφτεί! Ο κατασκευαστής προβλέπει τα μηχανάκια να πάνε μόνο ευθεία, εξάλλου έτσι, παίρνοντας τον συντομότερο δρόμο, κάνεις οικονομία και στην βενζίνη.

Ότι να 'ναι!

npat
29/01/2009, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005

γενικα εγω χρησιμοποιώ τις πιέσεις που αναγραφει ο κατασκευαστης της μηχανης στο σχετικο αυτοκολητακι...


Και πολύ καλά κάνεις! Αν δεν μπορείς να βρεις τιμές πίεσης από τον κατασκευαστή ελαστικών για την δική σου μοτοσυκλέτα χρησιμοποίησε τις πιέσεις που δίνει ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας (σε κάθε περίπτωση πάντως , μην περιμένεις να δεις και τεράστιες διαφορές μεταξύ των δύο).

:wave2:

road spirit
29/01/2009, 09:57
κορυφαίο θρεντ ! :a014: :a014:

harvester
29/01/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ναι ρε πούστη μου, δεν το είχα σκεφτεί! Ο κατασκευαστής προβλέπει τα μηχανάκια να πάνε μόνο ευθεία, εξάλλου έτσι, παίρνοντας τον συντομότερο δρόμο, κάνεις οικονομία και στην βενζίνη.

Ότι να 'ναι!
ασε ρε φιλε γιατι πολλα μας τα ειπες.ο κατασκευαστης προβλεπει μια νορμαλ χρηση και τα εχει ολα στα νορμαλ.
ενα ss δεν ειναι ομως νορμαλ μηχανακι γι'αυτο εχει και ρυθμισεις σε αναρτησεις.
εδω κατεβαζουμε τιμονοπλακα με αλλαγη προφιλ για να εχουμε προσφυση μπροστα και εσυ μου μιλας για στανταρ πιεσεις.
την ιδια θερμοκρασια πρεπει να εχει το λαστιχο στην αγγλια και την ιδια στην ελλαδα για να βρει προσφυση?εκτος αν εχουμε τους ιδιους δρομους και δεν το ξερω.
εγω οτι λαστιχο ειχα με πανω απο 36 πιεση πισω μονο ευθεια πηγαινε.
αν εσυ εισαι τοσο ειδικος ελα με 42 να παμε μια διαδρομη να δουμε αν εχεις προσφυση.

npat
29/01/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
κορυφαίο θρεντ ! :a014: :a014:

Ει, ψιτ, φιλαράκι! Δεν θα παρέχουμε τζάμπα θέαμα εδώ, 'νταξ!

:mad: :mad: :cry: :cry: :mad: :mad:

npat
29/01/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ασε ρε φιλε γιατι πολλα μας τα ειπες.ο κατασκευαστης προβλεπει μια νορμαλ χρηση και τα εχει ολα στα νορμαλ.
ενα ss δεν ειναι ομως νορμαλ μηχανακι γι'αυτο εχει και ρυθμισεις σε αναρτησεις.
εδω κατεβαζουμε τιμονοπλακα με αλλαγη προφιλ για να εχουμε προσφυση μπροστα και εσυ μου μιλας για στανταρ πιεσεις.
την ιδια θερμοκρασια πρεπει να εχει το λαστιχο στην αγγλια και την ιδια στην ελλαδα για να βρει προσφυση?εκτος αν εχουμε τους ιδιους δρομους και δεν το ξερω.
εγω οτι λαστιχο ειχα με πανω απο 36 πιεση πισω μονο ευθεια πηγαινε.
αν εσυ εισαι τοσο ειδικος ελα με 42 να παμε μια διαδρομη να δουμε αν εχεις προσφυση.

Επειδή εγώ όμως είμαι νορμάλ τύπος, καβαλάω νορμάλ μηχανάκια, πάω σε νορμάλ δρόμους, με νορμάλ τρόπο... επέτρεψέ μου να εμπιστευτώ περισσότερο τον κατασκευαστή της μοτοσυκλέτας μου, που προβλέπει, όπως λες, για νορμαλ χρήση (όπως ακριβώς γουστάρω).

Όσοι γουστάρουν παραφύση απολαύσεις... ε, αλλάζει το πράμα, στις πιέσεις θα κολλήσουμε!

reinmeister
29/01/2009, 10:15
εγω δηλαδη που ποτε σε supersport με rr λαστιχα δεν εχω χρησιμοποιησει πανω απο 30-32 (για δρομο λεμε παντα) δεν ειμαι για να γραφω εδω...:rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:

harvester
29/01/2009, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Επειδή εγώ όμως είμαι νορμάλ τύπος, καβαλάω νορμάλ μηχανάκια, πάω σε νορμάλ δρόμους, με νορμάλ τρόπο... επέτρεψέ μου να εμπιστευτώ περισσότερο τον κατασκευαστή της μοτοσυκλέτας μου, που προβλέπει, όπως λες, για νορμαλ χρήση (όπως ακριβώς γουστάρω).

Όσοι γουστάρουν παραφύση απολαύσεις... ε, αλλάζει το πράμα, στις πιέσεις θα κολλήσουμε!
δεν διαφωνω απλα μην εισαι απολυτος :wave2:

npat
29/01/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω δηλαδη που ποτε σε supersport με rr λαστιχα δεν εχω χρησιμοποιησει πανω απο 30-32 (για δρομο λεμε παντα) δεν ειμαι για να γραφω εδω...:rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:

Εσύ, ως γνωστόν, είσαι μεγάλη λούγκρα!

:lol: :lol: :lol:

:wave2:

npat
29/01/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δεν διαφωνω απλα μην εισαι απολυτος :wave2:

:wave2:

harvester
29/01/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω δηλαδη που ποτε σε supersport με rr λαστιχα δεν εχω χρησιμοποιησει πανω απο 30-32 (για δρομο λεμε παντα) δεν ειμαι για να γραφω εδω...:rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:
εισαι παραφυσιν :lol: :lol:

road spirit
29/01/2009, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ει, ψιτ, φιλαράκι! Δεν θα παρέχουμε τζάμπα θέαμα εδώ, 'νταξ!

:mad: :mad: :cry: :cry: :mad: :mad: πες μου που είναι το ταμείο να πλερώκω, έχει πλάκα και δεν θέλω να φύγω :a014:

npat
29/01/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
εισαι παραφυσιν :lol: :lol:

Γνωστό αυτό, παλαιόθεν!

:lol: :lol:

devil's animal
29/01/2009, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Εσύ, ως γνωστόν, είσαι μεγάλη λούγκρα!

:lol: :lol: :lol:

:wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
εισαι παραφυσιν :rotflmao: :rotflmao:

σε πηρανε χαμπαρι και εδω ρε Αντωνη...:sick:

προσεχε λιγακι...:rolleyes:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
29/01/2009, 11:46
και για να μην τσακωνεστε κοριτσια, πηγαιντε εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47572) και διαβαστε 5 πραγματα για τα λαστιχα.

ολα ειναι σχετικα.
τα παντα.


εννοειτε οτι οταν βγαινουμε βολτα σε δημοσιο ΕΛΛΗΝΙΚΟ δρομο και θελουμε να παμε με ασφαλεια οσο καλυτερα γινετε δεν βαζουμε 42 στο πισω.
αν εισαι ομως 120 κιλα αφηνεις το 42 και κανεις και το σταυρο σου.
βεβαια μπορεις να κανεις "ξυλο" και την αναρτηση αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

με λιγα λογια.
αναλογα
με τα κιλα σου,
τον τυπο της μοτο,
τα κιλα της μοτο,
τον δρομο,
την εξωτερικη θερμοκρασια,
τις ρυθμισεις των αναρτησεων,
τις ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ σου,
και τοσα αλλα..

βαζεις την "σωστη" πιεση στα λαστιχα σου.


:a3:

road spirit
29/01/2009, 15:02
να ρωτήξω κάτι βρε κορίτσια? ποιοί ξέρουν ποιος είναι ο κυριότερος λόγος για τον οποίο κατεβάζουμε πιέσεις?:smokin:

TOLISTOLAROS
29/01/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Και για το καταστήσουμε απολύτως σαφές (και συγνώμη για την επανάληψη):

Πιέσεις στα λάστιχα βάζουμε αυτές που προδιαγράφει ο κατασκευαστής της μοτοσυκλέτας ή αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής των ελαστικών για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα. Όχι αυτές που αναγράφονται επάνω στα λάστιχα ως μέγιστο ή ελάχιστο!

Aκριβώς έτσι... :)

road spirit
29/01/2009, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
να ρωτήξω κάτι βρε κορίτσια? ποιοί ξέρουν ποιος είναι ο κυριότερος λόγος για τον οποίο κατεβάζουμε πιέσεις?:smokin: :a014: θα φάω πολύ μέχρι να πάρω απάντηση :lol:

(hint : έχει δοθεί σε άλλο θρεντ)


και επί της αρχικής ερώτηξης, και για να κλείνει το θέμα : οι σωστές πιέσεις, είναι αυτές που λέει ο κατασκευαστής της μηχανής. Τελεία. Αυτό θα σας πούν όλοι οι υπεύθυνοι τεχνικοί των κατασκευαστών ελαστικών (οι υπεύθυνοι λέμε, οχι ο λαστιχάς της γειτονιάς με τη νοοτροπία του έλληνα μάστορα, 40 χρόνια φούρναρης ξέρω εγω )...

και όταν αυτό λεέι και η ίδια η Pirelli, όλα τα άλλα είναι για να κάνουμε μοτο-κουβέντα :

You will find the correct pressure in the operating manual of the motorcycle. The manufacturer's information is the minimum values only. With luggage or with a second rider the rear tyre needs an extra 0.2 bar, and for high speed riding the pressure of the front tyre should also be increased by 0.2 bar.
Attention[/]b: When the recommended pressure has been changed for use off-road (race track, off-road), it must be reset to the correct value before riding on the street.
απο το επίσημο site της Pirelli : http://www.pirellityre.com/web/motorcycle/tyres/tyres-technology/tyres-care/Tyre_Pressure.page

Το ότι ο κατασκευαστής ελαστικού θεωρεί τη πίστα ως "off-road" είναι σημαντικό για να καταλαβαινόμαστε. Ο κατασκευστής μηχανής απο την άλλη, προτείνει πιέσεις για δρόμο

Cpt. Haddock
29/01/2009, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
κορυφαίο θρεντ ! :a014: :a014:

+1050 :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


4 σελίδες για το αυτονόητο κι ακόμα συνεχίζουμε... :bawl:

Σκέψου να πιάσουμε το αυγό και την κότα τι έχει να γίνει

TROOPER
30/01/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+1050 :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


4 σελίδες για το αυτονόητο κι ακόμα συνεχίζουμε... :bawl:

Σκέψου να πιάσουμε το αυγό και την κότα τι έχει να γίνει

+1

TROOPER
30/01/2009, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
να ρωτήξω κάτι βρε κορίτσια? ποιοί ξέρουν ποιος είναι ο κυριότερος λόγος για τον οποίο κατεβάζουμε πιέσεις?:smokin:

ρωτα και κανα αγορι ντε!!!