PDA

View Full Version : Τα tankbags βλαπτουν το τεποζιτο ???



Giannis_L
23/03/2005, 09:45
???

Κατι τετοια μου λενε καποιοι που ειχαν,γρατζουνιες κλπ...

Εμειρια κανενας?

AFTER
23/03/2005, 09:52
Μετα απο χρηση σε 2 μοτοσυκλετες,το μονο σημειο που εμεινε ανεπαφο ηταν το ρεζερβουαρ επειδη ειχα βαλει tankbag

Σκεψου προστασια απο:

Αχρηστους βενζιναδες(κραααααχ)
γονατα(κρουτς κρουτς)
χερια(τα οποια φορανε γαντια με κρικους....κριιιιιχ)

Nik0s
23/03/2005, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
???

Κατι τετοια μου λενε καποιοι που ειχαν,γρατζουνιες κλπ...

Εμειρια κανενας?


Προφανώς εννοείς τα bagster που καλύπτουν όλο το ντεπόζιτο ? Ή τα tank bags σκέτα που είναι η τσάντα ? (bag = τσάντα) :D :confused:

Τα bagster μπορούν να κάνουν ζημιά στο ντεπόζιτο όταν δεν βγαίνουν ποτέ. Η σκόνη, το καυσαέριο και οτιδήποτε άλλο μαζεύεται με τον καιρό από κάτω αν δεν καθαρίζεται τακτικά "τρίβεται" πάνω στο ντεπόζιτο και μπορεί να προκαλέσει φθορά στο χρώμα κτλ. - ειδικά στις άκρες, εκεί που είναι οι "ραφές" και η τριβή είναι μεγαλύτερη...

Καλό είναι να βγαίνει που και που ώστε να καθαρίζεται κι από κάτω η μηχανή.



:wave2: :beer:

Giannis_L
23/03/2005, 11:37
εννοω τα tank bag !!!

δηλαδη το τσαντακι

OldMan
23/03/2005, 12:13
:nono: :nono: :nono:

ΟΧΙ, δεν φθείρουν το τεπόζιτο, αρκεί να είναι μελετημένα για το συγκεκριμένο τεπόζιτο (που θα πιάσουν οι ιμάντες, πόσο θα σφίξουν χωρίς να τρίβονται στις ακμές, να μην ζαρώνει ο πάτος του bag λόγω σχήματος του τεπόζιτου κ.λ.π.)..

ΟΠΟΤΕ καταλήγουμε να τα χώσουμε στην Μαμά (που μας έχει ούτως ή άλλως δεμένους) !!!!

Τακτικό βγάλσιμο και καθαρισμός, όπως είπε και ο προλαλίσας, βοηθάει στην διατήρηση της άψογης κατάστασης του τεπόζιτου ....αν και εάν δεν έχεις κάλυμμα τεπόζιτου μετά από κάποιο καιρό καταλήγεις σε μια εικαστική παρέμβαση με αμφίβολα αποτελέσματα (διχρωμία λόγω του ότι το υπόλοιπο τεπόζιτο υφίσταται θάμπωμα και σταδιακό αποχρωματισμό)...

:wave2: :beer: :wave2:

GST
23/03/2005, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
εννοω τα tank bag !!!

δηλαδη το τσαντακι

ακου λοιπον μια ιστορια....πριν χρονια ειχα παρει ενα τετοιο ..το φοραω πανω στο τεποζιτο και κανω την βολτα μου.....γυρναω σπιτι το βγαζω δεν βλεπω τιποτα...ενταξη λεω...την επομενη ηλιολουστη μερα μια ηλιαχτιδα χτυπησε το τεποζιτο και αμμεσος εγινε αντιλιπτη η μικρη γρατζουνια που δημιουργηθικε στο βερνικι:eyepop: :eek: τρελαθηκα ...το πεταξα στο παταρι του σπιτιου και αποφασισα να κουβαλαω σακκο.....μετα απο 2 χρονια καθημερινης τρελας με επιασε η μεση μου και ο γιατρο μου ειπε οτι οφειλετε στη καθημερινη χρηση σακκου........απογοητευμενος και πληγωμενος συναμα πηρα την μεγαλη αποφαση......



.......δεν κουβαλαω ξανα τιποτα μαζι μου:smokin: :lol:

AFTER
23/03/2005, 12:32
Ωπα μπερδευτικα,εννοουσα το bagster :blush:

Spike
23/03/2005, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
???

Κατι τετοια μου λενε καποιοι που ειχαν,γρατζουνιες κλπ...

Εμειρια κανενας?

Mono gia taxidi tha se bolepsei ,, eidika to gegonos oti XERO oti theleis na pareis to original tis BMW , mesa stin kinisi mono tin zoi sou dyskoli tha kaneis ... tha se enoxlei stis kiniseis sou...
To bagster exei nai men kalyma gia to tepozito kai prepei kathe toso na to bgazeis kai na pleneis apo kato opos eipan kai prin alla exei kai clip-ons gia tsanta kai einai pio boliko kata tis gnomi mou...

xifias
24/03/2005, 03:27
οταν διαβασα τον τιτλο νομισα οτι εννοουσες αν αντεχουν οι βασεις του τεποζιτου το πολυ βαρος

αμαν πια μ αυτες τις γρατζουνιες

αμα θες να κανεις ταξιδια, χωρις πραγματα δεν γινεται, εκτος αν πηγαινεις μεχρι το λουτρακι

ξεχνα τους σακους στην πλατη

βαλε μια διαφανη μεμβρανη απ αυτες για τα τροφιμα στο σημειο που ακουμπαει το τανκ μπαγκ.

οι μαγνητες πιανουν απο πανω μια χαρα

εκτος και εχεις πλαστικο τεποζιτο

η χωστα για μπαγκστερ να ηρεμησεις

lousou76
24/03/2005, 10:44
Ε υπάρχουν και μαγνητικά tang bags τα οποία μπαινοβγαίνουν εύκολα, αλλά κάθονται μόνο σε μεταλικά ντεπόζιτα.

Νομίζω πως κ αυτά ένα μικροτρίψιμο το κάνουν βάλε βγάλε. Είναι όμως πολύ βολικά.