PDA

View Full Version : ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΕ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ Μ



tai
29/01/2009, 15:32
ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΕ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΥΜΜΟ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ
, posted by ΠΡΕΖΑ TV at 12:28 μμ
Με ένα νέο προεδρικό διάταγμα, που θεσμοθετήθηκε στα μέσα Δεκεμβρίου, φαίνεται πως ξεκινά το «ξήλωμα» του καθεστώτος προστασίας του εθνικού δρυμού της Πάρνηθας. Τον Ιούλιο του 2007, μέσα στο βαρύ κλίμα που είχε δημιουργηθεί στην κοινή γνώμη με τον αφανισμό δεκάδων χιλιάδων στρεμμάτων πολύτιμου ελατοδάσους, ο κ. Σουφλιάς είχε υποχρεωθεί να προωθήσει ένα νομοθέτημα που είχε «ξεχάσει» στα συρτάρια του πάνω από έναν χρόνο και μάλιστα λαμβάνοντας υπόψη του τις αυστηρές παρατηρήσεις του ΣτΕ.

Η πιο μεγάλη παραβίαση πάντως γίνεται στην πράξη, αφού αποδεδειγμένα συνεχίζουν να «ξεφυτρώνουν» μεζονέτες στον προστατευόμενο δρυμό και μάλιστα σε ζώνες που με το ισχύον διάταγμα απαγορεύεται η κατασκευή κατοικιών. Επιτρέπονται πάντως τα ...αναψυκτήρια!!!

Διαβαστε μερικες απο τις πρωτες αδειες...

Οι κατασκηνώσεις θα κατασκευαστούν στα μη δασικά τμήματα, που αποτελούνται από δύο χώρους 15,5 και 16,5 στρεμμάτων. Οι νέες εγκαταστάσεις θα καλύψουν το 10% της επιφάνειας, που σημαίνει πάνω από 3.000 τετραγωνικά, ενώ το ύψος των κτιρίων μαζί με τη σκεπή θα φθάνει τα 5 μέτρα. Προβλέπεται διάσπαση του όγκου των κτιρίων, ώστε να μην υπαρβαίνουν τα 150 τετραγωνικά το καθένα.

Ο φορέας διαχείρισης του κτήματος Τατοΐου προχωρά και έχει αρμοδιότητες τη συντήρηση των κτιρίων, την ευθύνη για τη λειτουργία αναψυκτήριου, εστιατόριου, ιππικών εγκαταστάσεων, κ.λπ. καθώς και τη διοργάνωση εκδηλώσεων σε συνεργασία με φορείς. Να σημειωθεί ότι στη γνωμοδότηση του ΣτΕ του Σεπτεμβρίου του 2008 για τη συγκεκριμένη ρύθμιση εκφράζονται επιφυλάξεις και υποδείξεις (π.χ. αρμοδιότητες οργάνων διοίκησης), που δεν τις έλαβε υπόψη του ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ.

Η Τεχνόπολη μπορεί να ξεκινήσει αλλά σε πιο περιορισμένη έκταση, στα 216 στρέμματα. Με βάση προγενέστερη (Δεκέμβριος 2006) κοινή απόφαση των υπουργών ΠΕΧΩΔΕ και Ανάπτυξης, που μνημονεύεται στο επίμαχο διάταγμα, επιτρέπεται να χτιστούν 110.000 τετραγωνικά! Είναι δείγμα της αντίληψης του κ. Σουφλιά για την «προστασία» μιας ευαίσθητης ζώνης της Πάρνηθας...

Το WWF και το παρατηρητηριο του ΣΚΑΪ που πασχιζαν να μην χτιστει τιποτε μεσα στον Εθνικο Δρυμμο της Παρνηθας,που ειναι σημερα που βλεπουμε δημοσιευμενα στην Ελευθεροτυπια τα παραπανω γεγονοτα;;;
Που ειναι ολες αυτες οι οικολογικες οργανωσεις,που ελεγαν πως δεν θα αφησουν να συμβει κατι τετοιο...
Που ειναι οι ακτιβιστες του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ που ελεγαν πως τραβανε φωτογραφιες σπιθαμη προς σπιθαμη ολο τον Εθνικο Δρυμμο,ωστε να μην χτιστει ουτε το παραμικρο σπιτικι...ή παραμικρη καλυβα;;;
Που ειναι ολοι αυτοι οι οικολογοι την στιγμη που τα πρωτα χτισματα στην παρνηθα κανουν την εμφανιση τους;;;

the who
29/01/2009, 18:37
Σιγα μην το αφηνανε το φιλετο οι δημοκρατες.Τωρα τι εχουν να πουνε οι γνωστοι αγνωστοι που οταν διαμαρτυρομαστε για κατι λενε τα δικα τους περι θεωριων συνωμοσιων κλπ?
(Ται δυο βηματα απ το σπιτι μου ειναι.Θα το στησουμε το τριτο ανταρτικο και θαναι οικολογικο):sun:

Cpt. Haddock
29/01/2009, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
(Ται δυο βηματα απ το σπιτι μου ειναι.Θα το στησουμε το τριτο ανταρτικο και θαναι οικολογικο):sun:

Θρακομακεδόνες μένεις; :evil:

DrIoannis
29/01/2009, 18:48
Αφού υπάρχει δυνατότητα για πολύ μάσα οι "ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ" θα κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να φάνε φάνε ΦΑΝΕ!!!

gmeles
29/01/2009, 18:50
Το περιεργο ειναι οτι αργησε τοσο πολυ....
Δυστηχως......

the who
29/01/2009, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θρακομακεδόνες μένεις; :evil:

Μαλιστα.Γιατι εβγαλες κερατακια?Υπαρχει καποιο προβλημα με τους Θρακομακεδονες?

XJR_Billy
29/01/2009, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Μαλιστα.Γιατι εβγαλες κερατακια?Υπαρχει καποιο προβλημα με τους Θρακομακεδονες?

Η Θρα-κο-Μακε-δονία, είναι Ελλη-νική !!! :D :D

doctor x
29/01/2009, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΕ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΥΜΜΟ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ
, posted by ΠΡΕΖΑ TV at 12:28 μμ


Η πιο μεγάλη παραβίαση πάντως γίνεται στην πράξη, αφού αποδεδειγμένα συνεχίζουν να «ξεφυτρώνουν» μεζονέτες στον προστατευόμενο δρυμό και μάλιστα σε ζώνες που με το ισχύον διάταγμα απαγορεύεται η κατασκευή κατοικιών. Επιτρέπονται πάντως τα ...αναψυκτήρια!!!

Διαβαστε μερικες απο τις πρωτες αδειες...

Οι κατασκηνώσεις θα κατασκευαστούν στα μη δασικά τμήματα, που αποτελούνται από δύο χώρους 15,5 και 16,5 στρεμμάτων. Οι νέες εγκαταστάσεις θα καλύψουν το 10% της επιφάνειας, που σημαίνει πάνω από 3.000 τετραγωνικά, ενώ το ύψος των κτιρίων μαζί με τη σκεπή θα φθάνει τα 5 μέτρα. Προβλέπεται διάσπαση του όγκου των κτιρίων, ώστε να μην υπαρβαίνουν τα 150 τετραγωνικά το καθένα.

Ο φορέας διαχείρισης του κτήματος Τατοΐου προχωρά και έχει αρμοδιότητες τη συντήρηση των κτιρίων, την ευθύνη για τη λειτουργία αναψυκτήριου, εστιατόριου, ιππικών εγκαταστάσεων, κ.λπ. καθώς και τη διοργάνωση εκδηλώσεων σε συνεργασία με φορείς. Να σημειωθεί ότι στη γνωμοδότηση του ΣτΕ του Σεπτεμβρίου του 2008 για τη συγκεκριμένη ρύθμιση εκφράζονται επιφυλάξεις και υποδείξεις (π.χ. αρμοδιότητες οργάνων διοίκησης), που δεν τις έλαβε υπόψη του ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ.

Η Τεχνόπολη μπορεί να ξεκινήσει αλλά σε πιο περιορισμένη έκταση, στα 216 στρέμματα. Με βάση προγενέστερη (Δεκέμβριος 2006) κοινή απόφαση των υπουργών ΠΕΧΩΔΕ και Ανάπτυξης, που μνημονεύεται στο επίμαχο διάταγμα, επιτρέπεται να χτιστούν 110.000 τετραγωνικά! Είναι δείγμα της αντίληψης του κ. Σουφλιά για την «προστασία» μιας ευαίσθητης ζώνης της Πάρνηθας...

Το WWF και το παρατηρητηριο του ΣΚΑΪ που πασχιζαν να μην χτιστει τιποτε μεσα στον Εθνικο Δρυμμο της Παρνηθας,που ειναι σημερα που βλεπουμε δημοσιευμενα στην Ελευθεροτυπια τα παραπανω γεγονοτα;;;
Που ειναι ολες αυτες οι οικολογικες οργανωσεις,που ελεγαν πως δεν θα αφησουν να συμβει κατι τετοιο...
Που ειναι οι ακτιβιστες του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ που ελεγαν πως τραβανε φωτογραφιες σπιθαμη προς σπιθαμη ολο τον Εθνικο Δρυμμο,ωστε να μην χτιστει ουτε το παραμικρο σπιτικι...ή παραμικρη καλυβα;;;
Που ειναι ολοι αυτοι οι οικολογοι την στιγμη που τα πρωτα χτισματα στην παρνηθα κανουν την εμφανιση τους;;;
οσον αφορα τις κατασκηνωσεις και την τεχνοπολη δεν μου ακουγεται τουλαχιστον ασχημο γιατι η προστασια του πρασινου μπορει να επιτευχθει και μεσα απο τη λελογισμενη χρηση εκτασεων που μπορει να δωσουν και ζωη στην περιοχη και να βοηθησουν και πρακτικα στη δενδροφυτευση και προστασια.πιο πολυ με ανησυχει η δημιουργια τετελεσμενων γεγονοτων με την κατασκευη ιδιοκτητων κτισματων που ...κανεις δεν τα παιρνει χαμπαρι?!(η ...δεν θελει!)
οσον αφορα τους ακτιβιστες στην Ελλαδα περα απο καποιους ωραιους "τρελλους" ππου κρατανε την σημαια της αξιοπρεπειας μας ψηλα μου δινεται η εντυπωση (ασχετα με το αν υπαρχει δικαιο στις κινητοποιησεις τους)οτι ασχολουνται με τυποποιημενες "τρεντι" διαμαρτυριες που παιρνουν και την αναλογη δημοσιοτητα και το μεριδιο τους στο 15λεπτο τηλεοπτικο χρονο διασημοτητας.τα πολιτικα κομματα χρειαζονται και καποιο πολιτικο "εχθρο" πολλες φορες(πχ αυτη την εποχη ο δημαρχος Αθηναιων με τον οποιο ο ΣΥΡΙΖΑ εχει ανοιξει βεντετα οχι τυχαια μετα την επιθεση του πρωτου με αφορμη το...κορμορανικο ζητημα!)
κατα τ αλλα ειναι νωρις και μπορει οντως ν αρχισουν καποιες κινητοποιησεις που ελπιζω να παρουν καποια δημοσιοτητα φτανει να μη μεινει εκει!:wave2:

tai
29/01/2009, 20:09
δεν ξέρω αν το είδατε.........
ΘΑ ΚΤΙΣΤΟΥΝ :mad:


110.000τμ


110 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ



ΕΚΑΤΩΝ ΔΕΚΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ

το καταλαβαίνεται ποσο μεγάλο ειναι αυτο?




Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
φτανει να μη μεινει εκει!:wave2:

πολύ φοβάμαι, οτι μόλις περάσει η μόδα και πέσει η τηλεθέαση, θα φυτρώσουν πολλά "βοηθητικά" κτίρια προς εξυπηρέτηση των "αναψυκτηρίων"
και μην ξεχνάμε οτι η Πάρνηθα δεν ειχε ανάγκη απο "αναψυκτήρια" για να προστατευτεί.
απο κυνηγούς ειχε ανάγκη.
απο κυνηγούς "αχρηστων μαλάκων"

the who
29/01/2009, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
οσον αφορα τις κατασκηνωσεις και την τεχνοπολη δεν μου ακουγεται τουλαχιστον ασχημο γιατι η προστασια του πρασινου μπορει να επιτευχθει και μεσα απο τη λελογισμενη χρηση εκτασεων που μπορει να δωσουν και ζωη στην περιοχη και να βοηθησουν και πρακτικα στη δενδροφυτευση και προστασια.πιο πολυ με ανησυχει η δημιουργια τετελεσμενων γεγονοτων με την κατασκευη ιδιοκτητων κτισματων που ...κανεις δεν τα παιρνει χαμπαρι?!(η ...δεν θελει!)
οσον αφορα τους ακτιβιστες στην Ελλαδα περα απο καποιους ωραιους "τρελλους" ππου κρατανε την σημαια της αξιοπρεπειας μας ψηλα μου δινεται η εντυπωση (ασχετα με το αν υπαρχει δικαιο στις κινητοποιησεις τους)οτι ασχολουνται με τυποποιημενες "τρεντι" διαμαρτυριες που παιρνουν και την αναλογη δημοσιοτητα και το μεριδιο τους στο 15λεπτο τηλεοπτικο χρονο διασημοτητας.τα πολιτικα κομματα χρειαζονται και καποιο πολιτικο "εχθρο" πολλες φορες(πχ αυτη την εποχη ο δημαρχος Αθηναιων με τον οποιο ο ΣΥΡΙΖΑ εχει ανοιξει βεντετα οχι τυχαια μετα την επιθεση του πρωτου με αφορμη το...κορμορανικο ζητημα!)
κατα τ αλλα ειναι νωρις και μπορει οντως ν αρχισουν καποιες κινητοποιησεις που ελπιζω να παρουν καποια δημοσιοτητα φτανει να μη μεινει εκει!:wave2:


Απο ποτε μπορει ο ιδιωτης να εκμεταλλευεται τον ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΥΜΟ της οποιασδηποτε Παρνηθας για να βγαλει κερδος?Το ελληνικο κρατος ειναι ανικανο να προστατευσει και να αναπλασει την περιοχη ενω ο ιδιωτης μπορει?
Η Παρνηθα,η Πεντελη,ο Υμηττος ειναι οι τρεις πνευμονες της Αθηνας.Αν σημερα κανουν κατασκηνωσεις αυριο θα πουλανε οικοπεδα.

Zid
29/01/2009, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Μαλιστα.Γιατι εβγαλες κερατακια?Υπαρχει καποιο προβλημα με τους Θρακομακεδονες?

Εξαρτάται που μένεις στους Θρακομακεδόνες μερικοί κοντεύουν να φτάσουν στο μοντ παρνε χεχεχε:lol:

the who
29/01/2009, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Εξαρτάται που μένεις στους Θρακομακεδόνες μερικοί κοντεύουν να φτάσουν στο μοντ παρνε χεχεχε:lol:

Μολις το ξεκαθαρισει ο καπετανιος θα σου απαντησω φιλε μου.

doctor x
29/01/2009, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
αυριο θα πουλανε οικοπεδα. [/B]
ΑΥΤΟ ειναι το πιο σημαντικο που πρεπει να ΕΜΠΟΔΙΣΤΕΙ.δεν ειναι κακο ο ιδιωτης να βγαλει κερδος φτανει να συμβαλλει και να ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ!(στο κειμενο διαβασα οτι οι κατασκηνωσεις θα γινουν σε μια ΜΗ δασικη εκταση)

:wave2:

the who
29/01/2009, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
ΑΥΤΟ ειναι το πιο σημαντικο που πρεπει να ΕΜΠΟΔΙΣΤΕΙ.δεν ειναι κακο ο ιδιωτης να βγαλει κερδος φτανει να συμβαλλει και να ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ!(στο κειμενο διαβασα οτι οι κατασκηνωσεις θα γινουν σε μια ΜΗ δασικη εκταση)

:wave2:

Ωραια τοτε αυριο κιολας να δωσουμε την Ακροπολη σε ιδιωτες κι αυτοι να τελειωσουν την της.Ετσι και ο ιδιωτης θα βγαλει κερδος και η αναστυλωση της Ακροπολης θα τελειωσει γρηγοροτερα.Πως σου φαινεται?
Ο εθνικος δρυμος ειναι για ολους τους Ελληνες,δεν ειναι οικοπεδο κανενος πολιτικαντη.

Cpt. Haddock
29/01/2009, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Μολις το ξεκαθαρισει ο καπετανιος θα σου απαντησω φιλε μου.

Κοίτα, είναι απλό...

Θυμάμαι μικρός (δεκαετία '70) πηγαίνοντας προς Διόνυσο, Τατόι, Βαρυμπόπη και άλλες εξοχές κυριακάτικα με τους γονείς μου, οτι όλη η περιοχή ήταν δάσος...

Σιγά-σιγά άρχισε να χτίζεται.

Συνεχίζει να χτίζεται

Τα κτισματα, ιδιωτικά, όλο και πληθαίνουν και όλο τρώνε δέντρα. Και όλο λιγότερο πράσινο βλεπεις σε αναλογία με το άσπρο του σοβά...

Και όλο και ανεβαίνουν υψομετρικά...

Και συνέχεια ακούω απο τους εκεί κάτοικους οτι τους νιάζει το δάσος...

Λυπάμαι, δε με πείθετε... :wave2:

Zid
29/01/2009, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κοίτα, είναι απλό...

Θυμάμαι μικρός (δεκαετία '70) πηγαίνοντας προς Διόνυσο, Τατόι, Βαρυμπόπη και άλλες εξοχές κυριακάτικα με τους γονείς μου, οτι όλη η περιοχή ήταν δάσος...

Σιγά-σιγά άρχισε να χτίζεται.

Συνεχίζει να χτίζεται

Τα κτισματα, ιδιωτικά, όλο και πληθαίνουν και όλο τρώνε δέντρα. Και όλο λιγότερο πράσινο βλεπεις σε αναλογία με το άσπρο του σοβά...

Και όλο και ανεβαίνουν υψομετρικά...

Και συνέχεια ακούω απο τους εκεί κάτοικους οτι τους νιάζει το δάσος...

Λυπάμαι, δε με πείθετε... :wave2: Δυστυχώς έτσι είναι...

Aπο την άλλη όμως οι θρακομακεδόνες σαν κοινότητα υφίσταται εδώ και 10ετίες απλά δεν είχε φτάσει να καλύψει το βουνο...

Τελικά φταίνε οι κάτοικοι ή ο κοινοτάρχης που δίνει ρεύμα σε ολα τα αυθαίρετα που έσκασαν μύτη τα τελευταία 15 χρόνια..... και σιγοτρώνε το βουνό της Πάρνηθας?

Cpt. Haddock
29/01/2009, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Δυστυχώς έτσι είναι...

Aπο την άλλη όμως οι θρακομακεδόνες σαν κοινότητα υφίσταται εδώ και 10ετίες απλά δεν είχε φτάσει να καλύψει το βουνο...

Τελικά φταίνε οι κάτοικοι ή ο κοινοτάρχης που δίνει ρεύμα σε ολα τα αυθαίρετα που έσκασαν μύτη τα τελευταία 15 χρόνια..... και σιγοτρώνε το βουνό της Πάρνηθας?

Δε γνωρίζω, πιθανότατα όλοι φταίνε...

the who
29/01/2009, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κοίτα, είναι απλό...

Θυμάμαι μικρός (δεκαετία '70) πηγαίνοντας προς Διόνυσο, Τατόι, Βαρυμπόπη και άλλες εξοχές κυριακάτικα με τους γονείς μου, οτι όλη η περιοχή ήταν δάσος...

Σιγά-σιγά άρχισε να χτίζεται.

Συνεχίζει να χτίζεται

Τα κτισματα, ιδιωτικά, όλο και πληθαίνουν και όλο τρώνε δέντρα. Και όλο λιγότερο πράσινο βλεπεις σε αναλογία με το άσπρο του σοβά...

Και όλο και ανεβαίνουν υψομετρικά...

Και συνέχεια ακούω απο τους εκεί κάτοικους οτι τους νιάζει το δάσος...

Λυπάμαι, δε με πείθετε... :wave2:



Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν και ειδικα εσενα.Δλδ οποιος μενει στους Θρακομακεδονες δεν εχει το δικαιωμα να θεωρει την Παρνηθα εθνικο δρυμο η πρεπει πρωτα να πεισει εσενα.Καλα το πας ,προχωρα.

Cpt. Haddock
29/01/2009, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν και ειδικα εσενα.Δλδ οποιος μενει στους Θρακομακεδονες δεν εχει το δικαιωμα να θεωρει την Παρνηθα εθνικο δρυμο η πρεπει πρωτα να πεισει εσενα.Καλα το πας ,προχωρα.

Δεν είπα αυτό... (προφανώς)


:winka:

the who
29/01/2009, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν είπα αυτό... (προφανώς)


:winka:

Βαριεμαι να παιζω κρυφτουλι με τις λεξεις.Παω να χαζεψω τα φωτα του καζινο.

STOYBI
29/01/2009, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

Το WWF και το παρατηρητηριο του ΣΚΑΪ που πασχιζαν να μην χτιστει τιποτε μεσα στον Εθνικο Δρυμμο της Παρνηθας,που ειναι σημερα που βλεπουμε δημοσιευμενα στην Ελευθεροτυπια τα παραπανω γεγονοτα;;;
Που ειναι ολες αυτες οι οικολογικες οργανωσεις,που ελεγαν πως δεν θα αφησουν να συμβει κατι τετοιο...
Που ειναι οι ακτιβιστες του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ που ελεγαν πως τραβανε φωτογραφιες σπιθαμη προς σπιθαμη ολο τον Εθνικο Δρυμμο,ωστε να μην χτιστει ουτε το παραμικρο σπιτικι...ή παραμικρη καλυβα;;;
Που ειναι ολοι αυτοι οι οικολογοι την στιγμη που τα πρωτα χτισματα στην παρνηθα κανουν την εμφανιση τους;;;

Εξαντληθηκαν με την καλυψη και την μαχη της ενημερωσης για να μαθει ολος κοσμος στα δελτια ειδησεων για την ειδικη του ακροπολης........

Μην τους παρεξηγεις......

Κατα τα αλλα.... Παρα πολλα κτισματα εχουν ξεφυτρωσει παντου στην ολη και τις γυρω περιοχες (κυριως τα δεκα τελευταια χρονια..)

Για οποιον κανει μερικες δεκαδες χιλμ το μηνα στην παρνηθα.... το παραπανω προεδρικο διαταγμα.....

Μονο εκπληξη δεν μπορουν να του προκαλεσει.......


:wave2:

doctor x
29/01/2009, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
δεν ξέρω αν το είδατε.........
ΘΑ ΚΤΙΣΤΟΥΝ :mad:


110.000τμ


110 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ



ΕΚΑΤΩΝ ΔΕΚΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ

το καταλαβαίνεται ποσο μεγάλο ειναι αυτο?





πολύ φοβάμαι, οτι μόλις περάσει η μόδα και πέσει η τηλεθέαση, θα φυτρώσουν πολλά "βοηθητικά" κτίρια προς εξυπηρέτηση των "αναψυκτηρίων"
και μην ξεχνάμε οτι η Πάρνηθα δεν ειχε ανάγκη απο "αναψυκτήρια" για να προστατευτεί.
απο κυνηγούς ειχε ανάγκη.
απο κυνηγούς "αχρηστων μαλάκων"
scarry at least....

filipp0s
29/01/2009, 22:59
ρε αν δεν φτιάξουν υπογειο παρκιν, τα άλλα όλα είναι μλκιες :wacko:

kaliba
30/01/2009, 04:13
οταν λεω εγω 100 κιλα δυναμιτη μεσα στη βουλη μπας και αλλαξει η Ελλαδα. :beer: :beer: :beer: :beer:



εγω παντος κανω σχεδια να παω να ζησω στο εξωτερικο και αφηνω εσας να μιλατε για τα προβληματα τις ελαντας. :cry: :cry:

the who
30/01/2009, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Εμμ... καλά όλα αυτά που λέτε και συμφωνώ για τον Εθνικό Δρυμό κτλ... αλλά ρε παιδιά εδώ και καιρό που συζητιούνται αυτά, δεν έχει τεθεί και ενα πολύ σοβαρό θέμα...

Ευτυχώς ή δυστυχώς... μάλλον δυστυχώς, ... η Αττική φέρει το 60% του Ελληνικού πληθυσμούς (+ μετανάστες). Που στο διάτανο θα χωρέσουν όλοι αυτοί , όταν σε όλες τις περιοχές (ας αφήσουμε τους δρυμούς απο έξω εδώ) έχουν χαρακτηρίσει τα πάντα ώς δασικά , ακόμα και όταν φέρουν μόνο το 10% δέντρα μέσα στα οικόπεδα αυτά;

Χαρακτηριστική περίπτωση είναι η δική μου.. και θα είμαι απόλυτα ειλικρινής.

Έχω ενα κομμάτι γής στην περιοχή της Σταμάτας , όπου είναι κανονικά καταχωρημένο σε υποθηκοφυλάκιο , έχει όλα τα χαρτιά απο μηχανικό, είναι σε κτηματολόγιο κτλ.. έχει περάσει ώς αγροτεμμάχιο. Αν μπεί στο σχέδιο θα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Το πρόβλημα όμως είναι οτι έχει 4 δέντρα μέσα... χάριν αυτών των 4 δέντρων τα πράγματα περιπλέκονται και είναι πολύ δύσκολο αν και όταν βγεί άδεια οικοδομής. Και προσέξτε.. δεν μιλώ να τα κόψω... ίσα ίσα... θέλω να μείνουν εκεί απλά ίσως να μετακομίσουν προς τις παρυφές του οικοπέδου κατά τις εργασίες. Όμως με αυτό το 10% σου δένουν τα χέρια.

Και έρχομαι στο προκείμενο που αφορά τέτοιες περιπτώσεις...(επαναλαμβάνω.. ΟΧΙ ΔΡΥΜΟΥΣ). Πως στο καλό θα μπορεί κάποιος να κάνει μια κίνηση να μείνει κάπου αν δεν μπορεί ΝΟΜΙΜΑ να χτίσει χωρίς μάλιστα να κόψει τα δέντρα , αλλά απλά να τα μετακινήσει εντός του οικοπέδου του;

Και μην μου πείτε να μείνει αλλού , γιατί αυτό για να γίνει για όλους θέλουμε 3 φορές περισσότερες πολυκατοικίες στην Αττική.

Απαντήστε μου pls σε αυτό.

Και ξανά-μανά...οχι χτίσιμο σε δρυμούς... αλλά να υπάρχει και κάποια λογική αντιμετώπιση της κατάστασης γιατί εδώ μιλάμε για μια άυξηση του πληθυσμού κατά 0,5% ανά έτος στην Αττική.


Gandalf

Tο θεμα εξακολουθει να ειναι η Παρνηθα κι οχι το οικοπεδο του καθενος κι οι αδικιες η οχι του νομου.Ειναι συγκεκριμενοι οι πολιτικοι-λατρες της αστυφιλιας με τα σημερινα επακολουθα.
Αν θεωρεις λογικη αντιμετωπιση το χτισιμο των δασων.....

madox
30/01/2009, 07:41
Μου κανει εντυπωση παντως το ποσο ευκολα ανοιγει ο δρομος για οικοπεδοποιηση σε πρωην δασικες εκτασεις ενω αντιθετα σε παρακμιακες αλανες τυπου "βοτανικος"δινεται σθεναρη μαχη απο δηθεν ευαισθητους πολιτες για την παυση εργασιων που αφορουν ενα ακομα εμπορικο κεντρο.
Τελικα φαινεται να γινεται διακριση αναμεσα στα κυριαρχα Αθηναικα τζακια απο την υπαρχουσα κυβερνηση.

devil's animal
30/01/2009, 08:00
εδω μοιραζουν οικοπεδα ρε αλανια??:look:

για πειτε..

εγω θελω απο την μια θεα βουνο και απο το αλλο μπαλκονι θεα θαλασσα.:smokin:

που απευθυνομαι?
:confused:

Gandalf dr685sm
30/01/2009, 08:52
Εμμ... καλά όλα αυτά που λέτε και συμφωνώ για τον Εθνικό Δρυμό κτλ... αλλά ρε παιδιά εδώ και καιρό που συζητιούνται αυτά, δεν έχει τεθεί και ενα πολύ σοβαρό θέμα...

Ευτυχώς ή δυστυχώς... μάλλον δυστυχώς, ... η Αττική φέρει το 60% του Ελληνικού πληθυσμούς (+ μετανάστες). Που στο διάτανο θα χωρέσουν όλοι αυτοί , όταν σε όλες τις περιοχές (ας αφήσουμε τους δρυμούς απο έξω εδώ) έχουν χαρακτηρίσει τα πάντα ώς δασικά , ακόμα και όταν φέρουν μόνο το 10% δέντρα μέσα στα οικόπεδα αυτά;

Χαρακτηριστική περίπτωση είναι η δική μου.. και θα είμαι απόλυτα ειλικρινής.

Έχω ενα κομμάτι γής στην περιοχή της Σταμάτας , όπου είναι κανονικά καταχωρημένο σε υποθηκοφυλάκιο , έχει όλα τα χαρτιά απο μηχανικό, είναι σε κτηματολόγιο κτλ.. έχει περάσει ώς αγροτεμμάχιο. Αν μπεί στο σχέδιο θα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Το πρόβλημα όμως είναι οτι έχει 4 δέντρα μέσα... χάριν αυτών των 4 δέντρων τα πράγματα περιπλέκονται και είναι πολύ δύσκολο αν και όταν βγεί άδεια οικοδομής. Και προσέξτε.. δεν μιλώ να τα κόψω... ίσα ίσα... θέλω να μείνουν εκεί απλά ίσως να μετακομίσουν προς τις παρυφές του οικοπέδου κατά τις εργασίες. Όμως με αυτό το 10% σου δένουν τα χέρια.

Και έρχομαι στο προκείμενο που αφορά τέτοιες περιπτώσεις...(επαναλαμβάνω.. ΟΧΙ ΔΡΥΜΟΥΣ). Πως στο καλό θα μπορεί κάποιος να κάνει μια κίνηση να μείνει κάπου αν δεν μπορεί ΝΟΜΙΜΑ να χτίσει χωρίς μάλιστα να κόψει τα δέντρα , αλλά απλά να τα μετακινήσει εντός του οικοπέδου του;

Και μην μου πείτε να μείνει αλλού , γιατί αυτό για να γίνει για όλους θέλουμε 3 φορές περισσότερες πολυκατοικίες στην Αττική.

Απαντήστε μου pls σε αυτό.

Και ξανά-μανά...οχι χτίσιμο σε δρυμούς... αλλά να υπάρχει και κάποια λογική αντιμετώπιση της κατάστασης γιατί εδώ μιλάμε για μια άυξηση του πληθυσμού κατά 0,5% ανά έτος στην Αττική.


Gandalf

TROOPER
30/01/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ΑΝΟΙΓΕΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΕ ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΥΜΜΟ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ .............


αμην.πολυ ειχανε αργησει.:a35:

tai
30/01/2009, 11:40
οχι ρε συ

εντάξει ειναι
πάνω που πλύθηκαν τα καμένα και ειναι καθαρά τα χώματα:(

the who
30/01/2009, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εδω μοιραζουν οικοπεδα ρε αλανια??:look:

για πειτε..

εγω θελω απο την μια θεα βουνο και απο το αλλο μπαλκονι θεα θαλασσα.:smokin:

που απευθυνομαι?
:confused:

Πες και ποσα μετρα θελεις.Εχω ενα καλο στο μπαρμεκιου των Μακεδονων αν ενδιαφερεσαι.:beer:

devil's animal
30/01/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Πες και ποσα μετρα θελεις.Εχω ενα καλο στο μπαρμεκιου των Μακεδονων αν ενδιαφερεσαι.:beer:

α,ειμαι ολιγαρκης εγω...

1000τ.μ. καθαρο κτισμα χωρισμενο σε 3 επιπεδα μεσα σε 1,5 στρεμμα οικοπεδο.

:beer: :beer:

the who
31/01/2009, 03:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
α,ειμαι ολιγαρκης εγω...

1000τ.μ. καθαρο κτισμα χωρισμενο σε 3 επιπεδα μεσα σε 1,5 στρεμμα οικοπεδο.

:beer: :beer:

Φιλαρακι οικοπεδα ειπαμε οτι κοβουμε,οχι γκαρσονιερες.Παρε καμμια 100.000 τμ,χτισε και μια κατασκηνωσουλα να κανει κουνια ο καπ10,ενα αναψυκτηριο και μετα χτιζεις κι ενα καλυβακι 2-3.000 τμ.
Οχι για σεν,για τη φουκαριαρα τη μανα σου:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

harvester
31/01/2009, 03:24
εγω θελω αυτα που δικαιουμε.
1 οικοπεδο στο αιγινιο
1 οικοπεδο στην κεντρικη πλατεια της Λαρισας :bawl:
1 στην γωνια εξω απο το σπιτι μου
1 γωνιακο στην πλατεια του οσε
1 γωνιακο παλι σε σταυροδρομι στην νεα πολιτεια της λαρισα

the who
31/01/2009, 04:14
Οποιος θελει οικοπεδο στο ΥΠΕΧΩΔΕ.Μη γεμιζουμε και το φορουμ με αγγελιες ζητησης.Αληθευει οτι το ξυδι διαλυει το τσιμεντο?:D

DoctorS
31/01/2009, 13:08
ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι τπτ δεν είναι περίεργο στο ελλαδισταν???? πέρυσι μετά τις μεγάλες πυρκαγιές είχαν δώσει το λογο τους οι πολιτικοί όλα θα κριθούν αναδασωτέα και τπτ δεν θα δωθεί προς οικοπεδοποίηση.....προς το τέλος του καλοκαιριού λοιπόν ήδη οι μεγαλοκαρχαρίες είχαν πάρει μερίδιο από την πιττα για να ξεκινήσουν τα έργα τους.....

εγώ πάντως θα ήθελα ένα ωραίο οικοπεδάκι σ'αυτο το ωραίο μέρος στην κρητη....εκει μωρε που έχει και τα κατσικάκια τα κρι κρι...πως το λένε...????:lol: :lol: :lol:

DoctorS
31/01/2009, 13:15
«Τσιμέντο να γίνει» το πράσινο της Αθήνας
Αδιαφορία και εγκατάλειψη για τους εναπομείναντες ελεύθερους χώρους της πρωτεύουσας
ΡΕΠΟΡΤΑΖ Ι. ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ | Σάββατο 31 Ιανουαρίου 2009
Υπό... διωγμόν, καταπατημένοι ή εγκαταλειμμένοι, επιβιώνουν οι κατ΄ ευφημισμόν χώροι πρασίνου στην Αθήνα. Κάτοικοι, φορείς και οργανώσεις καταλογίζουν στη δημοτική διοίκηση του κ. Νικήτα Κακλαμάνη αδιαφορία, εγκατάλειψη και ενίοτε εγκληματικές για την ποιότητα ζωής των κατοίκων της πρωτεύουσας ενέργειες ή παραλείψεις. Τελευταία, η ανησυχία και οι αγωνίες τους για την τύχη των εναπομεινάντων ελεύθερων χώρων σε κάθε γειτονιά μεγιστοποιούνται.

Αιτία, ο τρόπος που επέλεξε ο δήμαρχος Αθηναίων να «κλείσει» το θέμα του πάρκου στη συμβολή των οδών Πατησίων και Κύπρου, την περασμένη Δευτέρα. Οι μπουλντόζες έπιασαν δουλειά αξημέρωτα, προκειμένου να ρίξουν τα αιωνόβια δένδρα του πάρκου για να φτιαχτεί ο υπόγειος χώρος στάθμευσης, ενώ οι διαμαρτυρίες των κατοίκων αντιμετωπίστηκαν με τα δακρυγόνα των δυνάμεων των ΜΑΤ. Την επανάληψη τέτοιου είδους «πραξικοπηματικών», όπως τις χαρακτηρίζουν οι κάτοικοι του άστεως, πράξεων είναι έτοιμοι να αποτρέψουν όσοι ζουν στο Παγκράτι και στο Κουκάκι, ενώ χρονίζουν επικίνδυνα πλέον οι... παλιές ιστορίες στου Φιλοπάππου, στα Εξάρχεια και στην Ανω Κυψέλη. Σε καθεμία από αυτές τις συνοικίες ένας μικρότερος ή μεγαλύτερος πνεύμονας πρασίνου απειλείται, έχει εγκαταλειφθεί στην τύχη του ή δεν δημιουργήθηκε ποτέ, παρά τις συνεχείς εκκλήσεις της τοπικής κοινωνίας.

«Δεν τον ψηφίσαμε για να αφαιρέσει κομμάτια από τη ζωή μας και να πολλαπλασιάσει τα τραπεζοκαθίσματα στο Παγκράτι». Αυτό είναι το... μότο όσων από τους κατοίκους του Παγκρατίου δηλώνουν ευθαρσώς ότι «ψηφίσαμε Κακλαμάνη,αλλά μας βρίσκει αντίθετους με όσα σχεδιάζει για το άλσος». Πρόθεση του δημάρχου Αθηναίων είναι να κατασκευαστεί ένα υπαίθριο κινηματοθέατρο 350 θέσεων, δίπλα στο υπάρχον γήπεδο μπάσκετ, καφετέρια που θα έχει τις δυνατότητες να εξυπηρετήσει περίπου 600 θαμώνες και ζαχαροπλαστείο στον χώρο εντός του άλσους. Ως ενδεχόμενη, επίσης, προβάλλεται και η δημιουργία πάρκου κυκλοφοριακής αγωγής. Μάλιστα, όπως ο ίδιος έχει τοποθετηθεί, κατά καιρούς, δημόσια για το θέμα, υποστηρίζει ότι κατ΄ αυτόν τον τρόπο το άλσος θα αποκτήσει ξανά ζωή.

«Το άλσος έχει ζωή,είναι ο πνεύμονας πρασίνου,οξυγόνου και αναψυχής για όλο το Παγκράτι» σημειώνει από την πλευρά της το μέλος της Πρωτοβουλίας Κατοίκων για την Προστασία του Αλσους κυρία Ερση Παπαχρυσάνθου Ηεγκατάλειψη του χώρου όμως από τις αρμόδιες υπηρεσίες του δήμου είναι εμφανής. «Χρειάζεται επειγόντως μια κηποτεχνική μελέτηγια να διασωθούν αλλά και να ενισχυθούν τα είδη φυτών και δένδρων που ενδημούν στο εσωτερικό του άλσους» λέει η κυρία Παπαχρυσάνθου. Και προσθέτει: «Επιπροσθέτως,πρέπει να . Για να αποδείξουν μάλιστα οι κάτοικοι ότι το πάρκο είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής τους, διοργανώνουν σε τακτική βάση αγώνες μπάσκετ στο γήπεδο, διαγωνισμούς ζωγραφικής για τα παιδιά και, βέβαια, τις ανοιχτές, λαϊκές συνελεύσεις εν όψει των κάθε φορά επόμενων κινήσεών τους.

αναδασωθούν τα τμήματα του άλσουςόπου έχουν καταπέσει δένδρα από φυσικά αίτια.Με πρόχειρους, δικούς μας υπολογισμούς,είναι τουλάχιστον εξήντα δένδρα που βρίσκονται σε διάφορα σημεία πεσμένα».

Την ανάγκη βελτιωτικών παρεμβάσεων, διαφορετικών από αυτές που ευαγγελίζεται η δημοτική αρχή, επισημαίνει και η διαμερισματική σύμβουλος του συνδυασμού «Ανοιχτή Πόλη» κυρία Ελπίδα Αλεβίζου. «Οι πέτρινες και οι τσιμεντένιες,βαριές κατασκευέςδεν συνάδουν προς τη φυσιογνωμία και την αποστολή του άλσους» τονίζει η κυρία Αλεβίζου.

Οπλο στα χέρια των κατοίκων αποτελεί και η πρόσφατη- με ημερομηνία 13 Ιανουαρίου 2009- αίτηση της Γενικής Διεύθυνσης Ανάπτυξης και Προστασίας Δασών προς τον Δήμο Αθηναίων, όπου απαγορεύεται στις υπηρεσίες του να προβούν σε οποιαδήποτε ενέργεια «χωρίς τη σύμφωνη γνώμη της Διεύθυνσης Δασών». Σε αντίθετη περίπτωση, «ενέργειες που θίγουν τον χαρακτήρα πάρκου ή άλσους και αλλάζουν τη χρήση του διώκονται ως παράνομες». Με άλλα λόγια, αν ο Δήμος Αθηναίων υλοποιήσει το σχέδιο ανάπλασης που περιγράφεται στην απόφαση υπ΄ αριθμόν 1908/9.6.2008, θα βρεθεί υπόλογος στα δικαστήρια. Μάλιστα, η Γενική Διεύθυνση ζητεί και την εκ νέου τροποποίηση του Σχεδίου Πόλεως Αθηνών, το οποίο, σύμφωνα με καταγγελίες κατοίκων, έχει αλλάξει για να συμπεριλάβει τις επιχειρούμενες παρεμβάσεις στο άλσος.

Στην παρούσα φάση, ήδη από την περασμένη Δευτέρα, την ίδια ημέρα δηλαδή που κόπηκαν τα δένδρα στην Πατησίων, μπήκαν εκσκαφείς και στο άλσος. Αιτία, η αναδιαμόρφωση του χώρου της παιδικής χαράς και η ανανέωση των εγκαταστάσεων και των παιχνιδιών της, πάγιο αίτημα της γειτονιάς. Οπως όμως υποστηρίζει το μέλος του τοπικού Συντονιστικού κυρία Αργίνη Ζάννα, «η παραπάνω ανάπλαση θυμίζει Δούρειο Ιππο». «Το προηγούμενο διάστημαο δήμος κώφευε στις αιτήσεις και στις εκκλήσεις μας για μια τέτοιου είδους παρέμβαση , και ο χρόνος που επελέγη γι΄ αυτήν είναι ύποπτος» τονίζει η κυρία Ζάννα.

Οι περίοικοι δεν εφησυχάζουν. Παρά τις διαβεβαιώσεις που έχουν λάβει για το εύρος της ανάπλασης, έχουν συστήσει άτυπες ομάδες «περιφρούρησης» για να ελέγχουν την πρόοδο των έργων. Ετσι, όπως οι ίδιοι λένε, «αφενός έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο,ότι δεν θα πιαστούμε στον ύπνο,αφετέρου είμαστε προετοιμασμένοι και για τα χειρότερα».

http://tovima.dolnet.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=253063