PDA

View Full Version : Hayabusa 08 - κομμένη βάση κινητήρα



Tak-Attack
29/01/2009, 19:08
Καλησπέρα σε όλους. :wave2:

Έχω το Hayabusa 2008 (Βλέπε Hayabusa Bastard (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59224) ) και πρίν από 2 εβδομάδες
ανακάλυψα τελείος τυχαία οτι..... μου κόπικε ο πίσω κάτω άξονας στίριξης του
κινητήρα!!! :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Δε λέω, το έχω λιώσει στο παντιλίκι το μηχανάκι! Αλλά παρ όλα αυτά το βρίσκω
απαράδεκτο!!! Και τα προηγούμενα μηχανάκια μου είχαν παρόμοια μεταχείριση
αλλά κανάνα δεν μου έκοψε άξονα στίριξης!!

Κι εδω και 2 εβδομάδες απολαμβάνω την άριστη εξηπηρέτιση της Ελληνικής
αντιπροσοπείας Suzuki. :ZZZ:
- "Δεν υπάρχει φίλε ο άξονας. Θα κάνουμε παραγγελεία. Πάρε μας σε καμιά 10ρια μέρες!" :confused:
Μετά απο 10 μέρες
-"Δεν έχουνε κανένα νέο. Πάρε μας την άλλη εβδομάδα!" :a37:
Εσίος έχουμε φτάσει τις 2 εβδομάδες τώρα μετά το τελευταίο μου τηλ
άρπαξα και μια 3η εβδομάδα αναμονής :bawl: και έχει ο Θεός...

Φυσικά δεν πρόκειτε να κάτσω να τους περιμένω. Θα μπεί άλλος άξονας και αυτή
τη φορά συμπαγείς. Γιατί ο μαμίσιος είναι κούφιος για εξοικονόμιση βάρους.
Προτιμώ να είμαι 150γραμμάρια βαρύτερος και... να έχω κινητήρα :lol: :lol:

Ήθελα λοιπών να πω σε όλους τους συνάδελφους Hayabuσακιδες να έχουν το νου
τους και να τσεκάρουν πότε πότε τον άξωνα και να ρωτίσω αν είχε κανείς άλλος
το ίδιο πρόβλημα ή εγώ απλά έτυχε να πέσω σε "αστοχεία υλικού".

kyko
29/01/2009, 19:47
μηπως να στειλεις ενα e-mail στη μαμα suzuki να τους "ξυπνησει" τους δικους μας?αντε γιατι πολυ αερα εχουν παρει
εμ τους σκαμε τα λεφτα μας να τα παρουμε απο αντιπροσωπεια εμ το παιζουν αλεκοι μετα
ε ρε φαπες που πανε χαμενες

:a26: :a26:

reinmeister
30/01/2009, 03:25
δεν ειναι αστοχια υλικου...το εχω ξαναδει να συμβαινει και συγκεκριμενα σε αλλο μπουσα 08...εχει να κανει με συναρμογη πλαισιου - κινητηρα απο το εργοστασιο...

το μοτερ κεντραρεται στο πλαισιο με αποστατες οι οποιοι σφιγουν με ενα κιλο ροπης και εχουν κοντρα παξιμαδι που σφιγγει με 4 κιλα...στην συνεχεια μπαινουν οι βιδες στην κεφαλη και τα παξιμαδια στους αξονες...

αν για τον οποιονδηποτε λογο κατα την διαρκεια του μονταρισματος δεν υπαρχει "αερας" στους αξονες και οι βιδες δεν βιδωνουν ανετα με το χερι στην κεφαλη, τοτε με τις τασεις που δεχεται ο σκελετος "ξεθυμαινει" στο πιο αδυνατο σημειο...

και αυτο το σημειο ειναι οι αξονες και ειδικα ο κατω αριστερα μια και οι μεγαλυτερες τασεις στρεβλωσης που δεχεται σκελετος-μοτερ ειναι κοντα στο γραναζι μεταδοσης κινησης...

...αν σκεφτεις επισης,οτι λογω μαζικης παραγωγης σχεδον ποτε δεν ειναι οι βιδες σφιγμενες με τις προβλεπομενες ροπες,τοτε δικαιολογειται ακομη πιο ευκολα...

εχει συμβει και σε παλια μπουσα ,τα οποια βεβαια ηταν αισθητα δυνατοτερα απο νορμαλ...

ειδικα αν οι ιδιοκτητες ζοριζουν πολυ το πλαισιο ειναι πολυ πιθανον να συμβει λογω περισσοτερο εντονων ελαστικοτητων...

περαν αυτου...πες στην σουζουκι να σου δωσει αξονα απο το παλιο μπουσα...μπορει να εχει αλλο κωδικο αλλα ειναι ακριβως ο ιδιος...και σε διαστασεις και σε υλικο...


μην συγχιζεσαι λοιπον...και μην βαλεις μασιφ αξονα...δεν χρειαζεται...απλως βαλε τον μηχανικο σου να ελεγξει ολες τις βασεις του κινητηρα μαζι με τους αποστατες τους...ειναι το πιο βασικο που ελεγχω εγω καθε φορα που θα κατεβασω μοτερ μπουσα...

υ.γ. οπως καθεσαι πανω στο μηχανακι σου ειχε κοψει τον αξονα στην αριστερη πλευρα συριζα στο κεφαλι του ναι?

Tak-Attack
30/01/2009, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
δεν ειναι αστοχια υλικου...το εχω ξαναδει να συμβαινει και συγκεκριμενα σε αλλο μπουσα 08...εχει να κανει με συναρμογη πλαισιου - κινητηρα απο το εργοστασιο...

το μοτερ κεντραρεται στο πλαισιο με αποστατες οι οποιοι σφιγουν με ενα κιλο ροπης και εχουν κοντρα παξιμαδι που σφιγγει με 4 κιλα...στην συνεχεια μπαινουν οι βιδες στην κεφαλη και τα παξιμαδια στους αξονες...

αν για τον οποιονδηποτε λογο κατα την διαρκεια του μονταρισματος δεν υπαρχει "αερας" στους αξονες και οι βιδες δεν βιδωνουν ανετα με το χερι στην κεφαλη, τοτε με τις τασεις που δεχεται ο σκελετος "ξεθυμαινει" στο πιο αδυνατο σημειο...

και αυτο το σημειο ειναι οι αξονες και ειδικα ο κατω αριστερα μια και οι μεγαλυτερες τασεις στρεβλωσης που δεχεται σκελετος-μοτερ ειναι κοντα στο γραναζι μεταδοσης κινησης...

...αν σκεφτεις επισης,οτι λογω μαζικης παραγωγης σχεδον ποτε δεν ειναι οι βιδες σφιγμενες με τις προβλεπομενες ροπες,τοτε δικαιολογειται ακομη πιο ευκολα...

εχει συμβει και σε παλια μπουσα ,τα οποια βεβαια ηταν αισθητα δυνατοτερα απο νορμαλ...

ειδικα αν οι ιδιοκτητες ζοριζουν πολυ το πλαισιο ειναι πολυ πιθανον να συμβει λογω περισσοτερο εντονων ελαστικοτητων...

περαν αυτου...πες στην σουζουκι να σου δωσει αξονα απο το παλιο μπουσα...μπορει να εχει αλλο κωδικο αλλα ειναι ακριβως ο ιδιος...και σε διαστασεις και σε υλικο...


μην συγχιζεσαι λοιπον...και μην βαλεις μασιφ αξονα...δεν χρειαζεται...απλως βαλε τον μηχανικο σου να ελεγξει ολες τις βασεις του κινητηρα μαζι με τους αποστατες τους...ειναι το πιο βασικο που ελεγχω εγω καθε φορα που θα κατεβασω μοτερ μπουσα...

υ.γ. οπως καθεσαι πανω στο μηχανακι σου ειχε κοψει τον αξονα στην αριστερη πλευρα συριζα στο κεφαλι του ναι?


Φίλε σε βρίσκω πολύ ενημερομένο! :a18:

Τελεικά πρίν λίγο μίλισα με τον μάστορά μου και μου είπε ότι
βρήκε άξονα μασίφ ατσάλινο από fazer. Θα τον στείλει στον τορναδόρο
και μετά θα τον βάλει πανω στο μηχανάκι μου.

Καλύτερα έτσι γιατί το Bastard μου προσεχός θα πάρει αρκετά αλογάκια
και ροπή και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μάλιστα όταν θα κατευει
το μοτέρ θα είναι μια καλή ευκαιρία να αλλάξω όλους τους άξονες με μασίφ
ατσάλινους.

Του είπα αυτά που μου έγραψες και μου είπε οτι εχεις δίκιο. Φυσικά στο
μοντάρισμα θα είναι προσεκτικός. Είναι πολύ καλός μάστορας και του
έχω εμπιστοσίνη.

Σε ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά με βοήθησες να καταλάβω γιατι έγινε και
να αποφασίσω να αντικαταστίσω τους άξονες για περισότερη ασφάλεια.

:a20: :a20: :a20:

Χροστάω καφεδάκι. Όποτε και αν σε βγάλει ο δρόμος σου από Γαλάτσι
στείλε πμ.

Tak-Attack
30/01/2009, 10:34
...όταν έρθει ο άξονας απο την suzuki, θα ενημερώσω.... έτσι για να γελάσουμε. :lol:


...γιατί κυρία suzuki Ελλάς ... ΕΙΣΤΕ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ!!:a016:

gixxerpap
30/01/2009, 15:13
εμένα πάντως ο δικός μου, δεν έχει κάνει κιχ! ...ο δεύτερος ....

SAM46
30/01/2009, 16:26
Tακη αν μπορεις να βγαλεις και καμια φωτο καλο θα ηταν!!:)

reinmeister
30/01/2009, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tak-Attack
Φίλε σε βρίσκω πολύ ενημερομένο! :a18:

Τελεικά πρίν λίγο μίλισα με τον μάστορά μου και μου είπε ότι
βρήκε άξονα μασίφ ατσάλινο από fazer. Θα τον στείλει στον τορναδόρο
και μετά θα τον βάλει πανω στο μηχανάκι μου.

Καλύτερα έτσι γιατί το Bastard μου προσεχός θα πάρει αρκετά αλογάκια
και ροπή και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μάλιστα όταν θα κατευει
το μοτέρ θα είναι μια καλή ευκαιρία να αλλάξω όλους τους άξονες με μασίφ
ατσάλινους.

Του είπα αυτά που μου έγραψες και μου είπε οτι εχεις δίκιο. Φυσικά στο
μοντάρισμα θα είναι προσεκτικός. Είναι πολύ καλός μάστορας και του
έχω εμπιστοσίνη.

Σε ευχαριστώ πολύ. Πραγματικά με βοήθησες να καταλάβω γιατι έγινε και
να αποφασίσω να αντικαταστίσω τους άξονες για περισότερη ασφάλεια.

:a20: :a20: :a20:

Χροστάω καφεδάκι. Όποτε και αν σε βγάλει ο δρόμος σου από Γαλάτσι
στείλε πμ.

τιποτα ρε φιλε...να σαι καλα...κι οτι χρειαστεις εδω ειμαστε...αν βρεθω απο γαλατσι μερια σιγουρα θα σε ενοχλησω...

GIANNIS SB6R
01/02/2009, 06:59
Καλημερα Τακη .Διαβασα για το προβλημα στον αξονα και νομιζω οτι πρεπει να βαλεις

τον δικο του < τον κουφιο > . Νομιζω εχει πιο πολλη αντοχη απο τον μασιφ .

Καλημερα και παλι

Tak-Attack
02/02/2009, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
Tακη αν μπορεις να βγαλεις και καμια φωτο καλο θα ηταν!!:)

Τον άφησα στο συνεργείο ο λαλάκας!
Θα κοιτάξω να τον πάρω πίσω και να τον κάνω... μοντέλο! χαχαχαχα :rotflmao:

Tak-Attack
02/02/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS SB6R
Καλημερα Τακη .Διαβασα για το προβλημα στον αξονα και νομιζω οτι πρεπει να βαλεις

τον δικο του < τον κουφιο > . Νομιζω εχει πιο πολλη αντοχη απο τον μασιφ .

Καλημερα και παλι


Γειά σου φίλε Γιάννη! :wave2:
Προς το παρών ο άξονας αντικαταστάθηκε.
Θα ρωτήσω κι εγω να μάθω σχετικά με την αντοχή του "κούφιου"
άξονα γιατί με αυτά δεν είναι να παίζουμε. Πάντως το ότι κόπηκε
δεν με τρελαίνει απο χαρά και εμπιστοσύνη για να ξαναβάλω τον ίδιο.

Την καλησπέρα μου. :beer:

Reaver
22/04/2009, 03:07
Για σας παιδιά δεν έχω Gsxr αλλά ούτε και θέλω να αποκτήσω απλά επειδή είχε ο αδελφός μου και επειδή είχε ένα <<αδιευκρίνιστο>> θανατηφόρο δυστύχημα θα ήθελα να σας ρωτήσω πέντε πράγματα επειδή βλέπω ότι είστε ενημερωμένοι με τα θέματα μηχανών και τα προβλήματα γύρο από την Suzuki και αν ξέρει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει η ας μου στείλει ένα mail στο tsio7@yahoo.com .Ο αδελφός μου σκοτώθηκε στης 18/1/2009 στην νέα Ε.Ο Αθηνών Κορίνθου στο ρεύμα προς Κόρινθο στο ύψος τον μεγάρων και συγκεκριμένα στο 42.450 χιλιόμετρο με μια Suzuki Gsxr 750 2008 η μηχανή ήταν 6 μηνών .ο λόγος που σκοτώθηκε ήταν γιατί του έφυγε η βίδα από τα Κάρτερ του με αποτέλεσμα να φεύγουν τα λάδια και να πηγαίνουν στον πίσω τροχό ο αδελφός μου δεν το κατάλαβε έγκαιρα με αποτέλεσμα να γύρι την μηχανή για να μπει στην στροφή και εκεί δύστυχος τέλειωσαν όλα. Έχω ακούσει ότι η Suzuki έχει αρκετά προβλήματα με της μηχανές της τύπου Gsxr θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι είδους προβλήματα έχει η Suzuki σε αυτά τα μοντέλα και σε ποιους τομείς. Σας παρακαλώ πόλη όποιος ξέρει κάτι ας μου πει προσπαθώ να βρω τι έγινε και ποιος έφταιγε πραγματικά.Σας ευχαρηστω πολη.

manhunter
22/04/2009, 08:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Reaver
Για σας παιδιά δεν έχω Gsxr αλλά ούτε και θέλω να αποκτήσω απλά επειδή είχε ο αδελφός μου και επειδή είχε ένα <<αδιευκρίνιστο>> θανατηφόρο δυστύχημα θα ήθελα να σας ρωτήσω πέντε πράγματα επειδή βλέπω ότι είστε ενημερωμένοι με τα θέματα μηχανών και τα προβλήματα γύρο από την Suzuki και αν ξέρει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει η ας μου στείλει ένα mail στο tsio7@yahoo.com .Ο αδελφός μου σκοτώθηκε στης 18/1/2009 στην νέα Ε.Ο Αθηνών Κορίνθου στο ρεύμα προς Κόρινθο στο ύψος τον μεγάρων και συγκεκριμένα στο 42.450 χιλιόμετρο με μια Suzuki Gsxr 750 2008 η μηχανή ήταν 6 μηνών .ο λόγος που σκοτώθηκε ήταν γιατί του έφυγε η βίδα από τα Κάρτερ του με αποτέλεσμα να φεύγουν τα λάδια και να πηγαίνουν στον πίσω τροχό ο αδελφός μου δεν το κατάλαβε έγκαιρα με αποτέλεσμα να γύρι την μηχανή για να μπει στην στροφή και εκεί δύστυχος τέλειωσαν όλα. Έχω ακούσει ότι η Suzuki έχει αρκετά προβλήματα με της μηχανές της τύπου Gsxr θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι είδους προβλήματα έχει η Suzuki σε αυτά τα μοντέλα και σε ποιους τομείς. Σας παρακαλώ πόλη όποιος ξέρει κάτι ας μου πει προσπαθώ να βρω τι έγινε και ποιος έφταιγε πραγματικά.Σας ευχαρηστω πολη.


Tι είπες τώρα...
:( :( :( :(

Κρίμα...

Road67
22/04/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Reaver
Για σας παιδιά δεν έχω Gsxr αλλά ούτε και θέλω να αποκτήσω απλά επειδή είχε ο αδελφός μου και επειδή είχε ένα <<αδιευκρίνιστο>> θανατηφόρο δυστύχημα θα ήθελα να σας ρωτήσω πέντε πράγματα επειδή βλέπω ότι είστε ενημερωμένοι με τα θέματα μηχανών και τα προβλήματα γύρο από την Suzuki και αν ξέρει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει η ας μου στείλει ένα mail στο tsio7@yahoo.com .Ο αδελφός μου σκοτώθηκε στης 18/1/2009 στην νέα Ε.Ο Αθηνών Κορίνθου στο ρεύμα προς Κόρινθο στο ύψος τον μεγάρων και συγκεκριμένα στο 42.450 χιλιόμετρο με μια Suzuki Gsxr 750 2008 η μηχανή ήταν 6 μηνών .ο λόγος που σκοτώθηκε ήταν γιατί του έφυγε η βίδα από τα Κάρτερ του με αποτέλεσμα να φεύγουν τα λάδια και να πηγαίνουν στον πίσω τροχό ο αδελφός μου δεν το κατάλαβε έγκαιρα με αποτέλεσμα να γύρι την μηχανή για να μπει στην στροφή και εκεί δύστυχος τέλειωσαν όλα. Έχω ακούσει ότι η Suzuki έχει αρκετά προβλήματα με της μηχανές της τύπου Gsxr θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι είδους προβλήματα έχει η Suzuki σε αυτά τα μοντέλα και σε ποιους τομείς. Σας παρακαλώ πόλη όποιος ξέρει κάτι ας μου πει προσπαθώ να βρω τι έγινε και ποιος έφταιγε πραγματικά.Σας ευχαρηστω πολη.

Έλα μου :confused:
Λυπάμαι πολύ φίλε :sad: :sad:

blackbusa
22/04/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Reaver
Για σας παιδιά δεν έχω Gsxr αλλά ούτε και θέλω να αποκτήσω απλά επειδή είχε ο αδελφός μου και επειδή είχε ένα <<αδιευκρίνιστο>> θανατηφόρο δυστύχημα θα ήθελα να σας ρωτήσω πέντε πράγματα επειδή βλέπω ότι είστε ενημερωμένοι με τα θέματα μηχανών και τα προβλήματα γύρο από την Suzuki και αν ξέρει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει η ας μου στείλει ένα mail στο tsio7@yahoo.com .Ο αδελφός μου σκοτώθηκε στης 18/1/2009 στην νέα Ε.Ο Αθηνών Κορίνθου στο ρεύμα προς Κόρινθο στο ύψος τον μεγάρων και συγκεκριμένα στο 42.450 χιλιόμετρο με μια Suzuki Gsxr 750 2008 η μηχανή ήταν 6 μηνών .ο λόγος που σκοτώθηκε ήταν γιατί του έφυγε η βίδα από τα Κάρτερ του με αποτέλεσμα να φεύγουν τα λάδια και να πηγαίνουν στον πίσω τροχό ο αδελφός μου δεν το κατάλαβε έγκαιρα με αποτέλεσμα να γύρι την μηχανή για να μπει στην στροφή και εκεί δύστυχος τέλειωσαν όλα. Έχω ακούσει ότι η Suzuki έχει αρκετά προβλήματα με της μηχανές της τύπου Gsxr θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε τι είδους προβλήματα έχει η Suzuki σε αυτά τα μοντέλα και σε ποιους τομείς. Σας παρακαλώ πόλη όποιος ξέρει κάτι ας μου πει προσπαθώ να βρω τι έγινε και ποιος έφταιγε πραγματικά.Σας ευχαρηστω πολη.

:sad: :sad: :sad:

φιλε δυστυχως μαλλον ψαχνεις αδικα...αν λες οτι εφυγε η βιδα/ταπα του καρτερ δεν φταει κανενα κατασκευαστικο λαθος...καποιος δεν την εσφιξε σωστα....νομιζω δηλαδη....

:sad: :sad: :sad:

Road67
22/04/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
:sad: :sad: :sad:

φιλε δυστυχως μαλλον ψαχνεις αδικα...αν λες οτι εφυγε η βιδα/ταπα του καρτερ δεν φταει κανενα κατασκευαστικο λαθος...καποιος δεν την εσφιξε σωστα....νομιζω δηλαδη....

:sad: :sad: :sad: Mα αν η μηχανή ήταν 6 μηνών δηλαδή εντός εγγύησης και τι πιο λογικό τα 1 ή 2 service είχαν γίνει στην αντιπροσωπεία τότε μόνο δική τους μπορεί να είναι η ευθύνη αλλά όχι της μαμάς suzuki.

blackbusa
22/04/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Mα αν η μηχανή ήταν 6 μηνών δηλαδή εντός εγγύησης και τι πιο λογικό τα 1 ή 2 service είχαν γίνει στην αντιπροσωπεία τότε μόνο δική τους μπορεί να είναι η ευθύνη αλλά όχι της μαμάς suzuki.

ουτε ξερολας ειμαι και βεβαια δεν εχω τοσες γνωσεις οσο πολλοι αλλοι εδω μεσα....και δεν μου αρεσει να παιζω με εικασιες ενω εχουμε μια ανθρωπινη απωλεια...ο φιλος ψαχνει να βρει γιατι εχασε τον αδερφο του...και προσπαθει να μαθει οσα περισσοτερα γινετε για τους δικους του λογους...αλλα αν οντως η βιδα του καρτερ δεν βρεθηκε δεν μειλαμε για αστοχια υλικου...αλλα μαλλον (λεω μαλλον) για σοβαρο ανθρωπινο λαθος...αλλα και παλι δεν μπορεις να αποδηξεις και πολλα γιατι δεν ξερουμε παραπανω λεπτομεριες (ποτε εγινε το service πχ) και αλλες παραμετρους...

:sad: :sad: :sad:

Road67
22/04/2009, 10:36
Ούτε εγώ το παίζω ξερόλας, μάλλον μαστροχαλαστής θα έλεγα. Μιλάω γενικά και όσο μπορώ λογικά. Το ανυπέρβλητο είναι ο χαμός του παιδιού. Από εκεί και πέρα μιλάω με εικασίες.

Zpower
27/04/2009, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIANNIS SB6R
Καλημερα Τακη .Διαβασα για το προβλημα στον αξονα και νομιζω οτι πρεπει να βαλεις

τον δικο του < τον κουφιο > . Νομιζω εχει πιο πολλη αντοχη απο τον μασιφ .

Καλημερα και παλι Γιαννη εχεις δικιο ,,,την επομενη φορα θα σπασει τα καρτερ του με τον μασιφ .και εαν αλλαξει και τους υπολοιπους ..θα κοψει πλαισιο

Zpower
27/04/2009, 00:17
τωρα βλεπω και το σχολιο του ρειν..... απολυτα σωστος , δεν χρειαζεται τιποτε να προσθεσουμε επιπλεον μετα απο αυτο ...το μονο οτι δεν πρεπει να κανουμε του κεφαλιου μας επικινδυνες πατεντες

kokos08
27/04/2009, 19:52
Ρε παιδια τι λεμε τωρα εδω περα? συζητατε ενα θεμα που ειναι οχι απλα σοβαρο,δεν υπαρχουν λογια να το περιγραψω! Αυτο το πραγμα ειναι εγκληματικη ενεργεια και καποιοι πρεπει να πανε φυλακη γι αυτο! Τι παει να πει μου κοπηκς η βαση,θα βαλω μια αλλη μωρε πιο γερη! Ελεος! Ουτε να δεχεστε την αλλαγη πλαισιου,κανονικα πρεπει να παιξει τρελη αποζημιωσαη και καινουρια μηχανη το λιγοτερο!!! Σαν να λεμε πηρα ενα αμαξι μωρε αλλα του εκανα χειροφρενα και κοπηκε στα 2! ειναι δυνατον?????? Για ψαχτειτε λιγο παραπανω και οπου δεν πιπτει ο λογος πιπτει η ραβδος. Παμε στην αντιπροσωπεια να πλακωσουμε κανα 2 ατομα και αμα λαχει και στην Ιαπωνια φτανω να γαμησω τους κοντοπιθαρους που συναρμολογησαν την μηχανη! Κανονικα ουτε μετα απο τρακαρισμα δεν επρεπε να κοβεται ο αξονας! Ειναι ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ το θεμα! εχουν συμβει πολλα τετοια,δεν ειναι ενα και δυο! Ειμαι τρελα εξαγριωμενος!

Reaver
28/04/2009, 11:37
Παιδιά καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας. Και κατά δεύτερων έχω ακούσει παρά πολλά περιστατικά ατυχημάτων με Suzuki Gsxr έχω ακούσει να κόβονται πλαίσια έχω ακούσει να κόβονται βάσεις κινητήρων έχω ακούσει και άλλο περιστατικό ανθρώπου που του έφυγε η τάπα από τα Κάρτερ έχω ακούσει ότι επί εποχής 1979 περίπου ότι με συγκεκριμένο μοντέλο τις Suzuki το σαμουράι πάλι είχαν σκοτωθεί παρά πολύ άτομα μέχρι που η οικογένεια ενός που σκοτώθηκε το κυνήγησε και απόδειξε ότι ήταν κατασκευαστικό λάθος και ανάγκασαν την Suzuki να αποσύρει το συγκεκριμένο μοντέλο. Παιδιά δεν θέλω ούτε να σας πανικοβάλω ούτε να σας κάνω να πατέ να πουλήσετε της μηχανές σας απλά βλέπω ότι κάτι δεν πάει καλά δεν θέλω να κατηγορήσω ούτε την μαμά Suzuki αλλά ούτε και κάποιον χωρίς να φταίει. Απλά θέλω να βρω αυτόν που ευθύνεται πραγματικά για τον χαμό του αδελφού μου και για να μην την πατήσει ξανά κανένα άλλο παλικάρι. Παιδιά προσέχετε με αυτές της μηχανές και κάντε συχνά έλεγχο σε όλα τα σημεία της μηχανής πριν ξεκινάτε. Γιατί και εγώ έκανα έλεγχο στην μηχανή του αδελφού μου μαζί με τον αδελφό μου πριν ξεκινήσει αλλά δεν είδα τίποτα ανησυχητικό.

Reaver
28/04/2009, 11:56
Α και κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε μου απαντάτε ΑΝ δεν σφιχτεί καλά η τάπα τον λαδιών η αν δεν έχει μπει η ροδέλα συσφίξεις μαζί με την τάπα τον λαδιών πόση ώρα θα αντέξει το μηχανάκι μέχρι να την πάταξη?????