PDA

View Full Version : ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ NinjaΚΙ.



narkissos
30/01/2009, 22:46
Εχω το ninja 250 κ θελω να αλλαξω λαστιχα!!!
Δυσκολη αποφαση...Φοραει 130 σε πελμα κ μου ειπαν οτι καλυτερα να βαλω 140!
Στο μεταξυ στο συνεργειο μου ειπε ο μηχανικος μου οτι αν αλλαξω διαστασεις θα αλλαξει κ η γεωμετρεια της!Π Ρ Ο Β Λ Η Μ Α ! ! !
Ενω παλι σε οποιο λαστιχα κ αν πηγα μου ειπε οτι δν υπαρχει κινδυνος για μια τοσο μικρη αλλαγη,αφου δν χρειαζετε να αλλαξω καν τις διαστασεις απ το μπροστινο λαστιχο!


Υ.Γ. Παρακαλω,θελω απαντησεις σχετικες με το θεμα!

Ευχαρηστω εκ των προταιρων.

SVX
31/01/2009, 01:31
καλα σου ειπε ο μηχανικος σου.... αν πλατυνεις το πελμα θα χρειαζεται αλλη συμπεριφορα στις στροφες.. ειναι θεμα φυσικης και γεωμετριας...(δεν θυμαμαι ακριβως, παει καιρος που διαβασα το αρθρο) οποτε οτι κερδιζεις απο πλατος στο λαστιχο το χανεις σε κλιση κλπ....

οι Γιαπωνεζοι Know better.... :winka:

lamoun
31/01/2009, 04:45
Άν μιλάς για θέμα επιδόσεων ελαστικού, έχουμε τα παρακάτω.

Κοίτα τί γίνεται λοιπόν.. σε 130/70 βρίσκεις μόνο Bias-ply, σε 140/70 βρίσκεις τα BT-090 που είναι το καλύτερο λάστιχο σε αυτή την κατηγορία. Είναι και radial. (Βέβαια δε θα κρατάνε 20000Km, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.)

Αυτό που θα γίνει είναι να σηκωθεί ο κώλος περί τα 7mm.

narkissos
02/02/2009, 11:27
k αν σηκωθει ο κωλος 7χιλιοστα,τι?
Νομιζω πως το προφιλ στο θα διατηρηθει το ιδιο!μονο 10χιλιοστα το πελμα το λαστιχου θα αλλαξει...
Τωρα για την γεωμετρεια της μηχανης μου ειπαν οτι δν θα εχει προβλημα,αλλα για να το πιστεψω πρεπει να εμπιστευτω τον λαστιχα...Μονο ετσι...
Πως θα καταλαβω αν θα εχω προβλημα με τα νεα λαστιχα?

extremist
02/02/2009, 16:51
Δεν θα καταλάβεις..Το θέμα είναι για τη χρήση το θέλεις το μηχανάκι.Αν το έχεις για στροφιλίκια στα οποία το 130 σου είναι λίγο βάλε το 140..η διαφορά θα είναι στο ότι θα έχεις ελαφρώς πιο αργό σήκωμα και πλάγιασμα της μηχανής λόγω μεγαλύτερου πέλματος.Επίσης δε ξέρω αν δέχεται 140 ή αν θα έχεις πρόβλημα με την αλυσίδα.Το ψαλίδι το παίρνει αν θυμάμαι καλά,η αλυσιδα όμως;.. :wave2:

McTalas
02/02/2009, 18:58
Το 140 το δεχεται κανονικα, εγω λεω να βαλεις τα 090 που σου προτυνε ο λαμουν...

McTalas
02/02/2009, 19:22
το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πας σε 2-3 λαστιχαδες και να τους ρωτησεις πιο ειναι το πιο μαλακο λαστιχο σε 140/70-17 και να παρεις αυτο !!

extremist
03/02/2009, 21:38
Τα bridgestone πρέπει να είναι τα πιο μαλακά σε αυτή την κατηγορία!:)

red_monster
06/02/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
Τα bridgestone πρέπει να είναι τα πιο μαλακά σε αυτή την κατηγορία!:)

Παίζουν και τα pirelli sport deamon με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και αρκετά καλύτερη τιμή...
alla τα bridgestone είναι καλύτερα. (υπάρχουν και metzeler αλλά εκεί ξεφεύγουμε)